STADSNIEUWS BUITENLAND WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 No. 23729 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Ver. voor Internationaal Jeugdverkeer. Het eerste jeugdkamp te Noordwijk geopend. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD 3D cTsTjwt regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zfjnj per 3 maanden f. 2.33 per week Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokoste (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) X. X.J3 f.o.iaj MstenJ mnd.fl Er hoerschte gistermiddag vreugde in de harten van allen, die leiding geven aan of belang hebben bij den arbeid der alhier gevestigde Ver. voor Inter nationaal Jeugdverkeer; vreugde over de opening van het eerste jeugdkamp midden in de blonde duinen van het Noordwijksche Langeveld; vreugde ook over het feit, dat de Nederlandsche jeugd daardoor de gelegenheid heeft gekregen ook iets terug te geven in ruil voor alle gastvrijheid, welke in voorgaande jaren in het buitenland in zoo groote mate werd genoten. Inderdaad, dat werd in de kringen van Jeugdverkeer als een ernstig gemis gevoeld: een eigen tehuis om de buitenlandsche jeugd ook daadwerkelijk te laten profitee- ren van de Hollandsche gastvrijheid, welke den jeugdigen vreemdelingen totdusverre slechts spreekwoordelijk bekend kon zijn. De lang gekoesterde wensch is thans in Tervulling gegaan: de Ver. voor I. J. heeft gedurende eenige weken de beschikking gekregen over het z.g. Haagsche Jeugdhuis, een product van de stichting van dien naam en geheel gebouwd door jeugdige Haagsche werkloozen. Zij. die daarin belangstellen, zullen zich herinneren hoe dit jeugdhuis begin Sep- •ember van het vorige jaar in gebruik werd (enomen. Sindsdien brachten meerdere groepen, vereenigingen e.d. er een weekend door. tot dat op min of meer toevallige wijze de Stichting en de Ver. voor Int. Jeugdver- teer met elkaar in contact kwamen en zich toor beide grootsche perspectieven openden. Immers het internationale jeugd kamp, dat gisteren geopend is en waar aan door ongeveer 40 Nederlandsche en Belgische jongelui en één Duitscher wordt deelgenomen, is nog slechts een bescheiden begin en het laat zich nu reeds voorzien, dat de animo het vol gend jaar véél grooter zal zijn. Er is thans een intensieve voorbereiding en propaganda mogelijk en de activiteit van het bestuur en zijn ijverigen ad ministrateur. den heer Pirang staat er borg voor. dat deze gelegenheid niet onbenut zal blijven! En welk een mogelijkheden houdt dit schitterend gelegen vacantie-oord in, waar het buitengewoon geriefelijk en practised is ingericht en bovendien voorzien is van centrale verwarming, zoodat het ook in het koude jaargetijde uitstekend bewoonbaar is! Alleen een telefonische aansluiting staat nog bovenaan op de verlanglijst! De officieele opening van het eerste in ternationale jeugdkamp geschiedde door de.n voorzitter der Ver. voor Internationaal Jeugdverkeer. dr. J Kalffen werdo.m bij. Sewoond door de bestuursleden mevr. Nieu- kenhuizen-von Uexküll. prof. dr. Ph. S. van Konkel en diens echtgenoote: den heer C. van Wijk, secretaris der stichting ..Het Haagsche Jeugdhuis", den leider van het kamp. den heer J. C. Marks uit Den Haag, door mej.de Boer. die den Fransch-spreken- den Belgen onderricht geeft in de Neder landsche taal en door eenige ouders van jeugdige kampeerders, wier leeftijd varieert van 16 tot 20 jaar. Dr. Kalff wees erop hoe de dag van heden een blijde en belangrijke gebeurtenis betee- kent in de geschiedenis der Ver. voor I. J„ welke reeds zoo langen tijd gezocht heeft laar een centrum, waar jongelui van ver schillende nationaliteiten kunnen bijeen komen teneinde elkaar beter te leeren ken. nen en vriendschap te sluiten. Een dergelijk 'cauis is in hooge mate bevorderlijk aan Het doel der vereeniging: toenadering te hengen onder de internationale jeugd en daardoor te komen tot groote kennis van en waardeering voor elkanders standpunt. Waar de toekomst aan de jeugd behoort e» de jeugd straks geroepen is om wellicht oelangrijke posities in het maatschappelijk en staatkundig leven in te nemen, kan een dusdanige wederzijdsche waardeering veel bijdragen tot handhaving van den vrede, die ons allen zoo dierbaar is. Wanneer, aldus spr. de geheele mensch- heid elkaar beter kende, zou er aanzienlijk blinder ellende in de wereld zijn dan thans net geval is Dr. Kalff eindigde met het uitspreken van den wensch. dat allen hier P-ezierige weken zullen doorbrengen, dat t vreemdelingen een goeden indruk zullen Meenemen van Nederland en de Neder- ™ders en dat dit tehuis inderdaad zal hii- ogen tot bevordering van de internatio- v vriendschap onder de jeugd. Nadat een der kampeerders Pim van der taan uit Hilversum het bestuur der Ver. '°?r 1 J had dank gezegd voor de hier tecoden gelegenheid om ook de buitenland. ieugd binnen onze grenzen gastvrij- «'a te bewijzen, werd de vlag geheschen aarden ververschtagen rondgediend. Er heerschte al heel spoedig een buiten gewoon aardige stemming, die het beste deed hopen voor de komende weken en die bij voorbaat allen twijfel uitsloot omtrent een al dan niet slagen van dit eerste jeugdkamp der V. I. J. op Nederlandsch grondgebied. Moge deze eersteling terwille van het goede doel, dat eraan ten grondslag ligt. door zeer vele worden gevolgd. JEUGDIG GEVELTOERIST. Goed afgeloopen. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 12-jarige J. B. langs een afvoerpijp boven op het dak van de Boonumarktschool ge klommen. Tegen zijn hedioeling in was hij echter heel wat sneller beneden dan boven, doordat hij op een glasraam stapte, dat onder den Jast bezweek, waardoor de jongen van een hoogte van negen meter diocr een lichtkoker in de gang stortte. Onderweg verbrijzelde hij nog een tweede raam, waardooT hij snijwonden aan armen en beenen bekwam. Verder kwam hij er evenwel zonder ernstig letsel af, zoodat het ongeluk voor hem wel buitengewoon gunstig afliep. De E.H.D. vervoerde hem ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Bijzondere ledenvergadering. Gisteravond vergaderde de K. J. M. V. St. Peter Kanis in het Eigen Huis. Bij de bestuursverkiezing werden de door het bestuur gestelde candidaten de heeren A. Gussenhoven en H. Geijer herkozen. Het agendapunt propaganda werd lang en breed besproken; in den nazomer en den herfst zal een groote nieuwe leden actie worden gevoerd. Voor den a.s. winter besloot het bestuur het weer met een studieclub te probeeren, welke eens in de 14 dagen de beschikking zal hebben over het Eigen Huis om haar Studie-avonden te organiseeren. Bij de rondvraag kwam het inmiddels afgelaste zomerprogramma ter sprake. Door het late seizoen en de loopende va- canties meende het bestuur alsnog van de samenstelling van een dergelijk programma te moeten afzien, temeer waar er dezen zomer nog waterpolo- en voatbalwedstrij- den zullen worden georganiseerd. MILITARIA. Bij K. B. van 28 Juli zijn met ingang van 1 September benoemd en aangesteld bij het wapen der artillerie: tot majoor bij het regiment kustartille- rie, de kapitein- A. G. van der Hout, adju dant van het 6e regiment veldartillerie; tot kapitein bij het 6e regiment veld artillerie, de eerste-luitenants H. A. Luit- wieler en K. A. Enklaar, onderscheiden lijk van dat regiment en van de school voor reserve-officieren der bereden artil lerie. AANBESTEDING. De uitslag van de door de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij gehouden onders- handsche aanbesteding voor den bouw van een beambtewonlng aan het Wassenaar- sche Slag (gemeente Wassenaar) luidt als volgt: Plan 1. - P. H. Meyers, Oegstgeest, f. 5.275.Fa. K. Haasnoot Zn., Katwijk aan den Rijn, f. 5.934.—; Fa. van der Bent, Wassenaar, f. 5.966.—; Pa. Gebrs. Slinger land, Katwijk aan den Rijn, f. 5.988— Fa. Gebrs. de Wit, Wassenaar, f. 6.100. Leo Zitman. Leiden, f. 7.474. Plan 2. Fa. K. Haasnoot Zn Kat wijk aan den Rijn, f. 3.920.P. H. Meyers Oegstgeest, f. 4.000.Fa. Jac. van Riet, Leiden, f. 4.536.—H. G. Hendriks, Was senaar, f. 4.947. Het werk is gegund aan de laagste inschrijfster van Plan 2, de Fa. K. Haas noot Zn., te Katwijk aan den Rijn. GEVAARLIJK KANOSPEL. Gistermiddag waren twee jongelui, deel uitmakende van het contingent Schotsche padvinders, die momenteel aan de Jam boree deelnemen, aan het kanovaren in de Houtvaart bij Vogelenzang. Door onge oefendheid der inzittenden sloeg de kano om en geraakten de beide padvinders te water. Tot hun grooten schrik bemerkten voorbijgangers, dat de drenkelingen de zwemkunst niet machtig waren, zoodat zij in groot gevaar kwamen te verkeeren. Gelukkig voor hen passeerde juist onze stadgenoot, Wim Hasselbach, lid van de Zwem- en Polovereeniging „De Zijl", die zich geen oogenhlik bedacht, gekleed te water sprong en het genoegen smaakte de beide jeugdige Schotten achtereenvol gens op het droge te brengen, zoodat dit incident voor hen een gelukkigen afloop had. Hieruit blijkt weer eens te meer, dat het hoogst onverantwoordelijk is om in een kano plaats te nemen, wanneer men de zwemkunst niet machtig is. DE ALGEMEENE TOESTAND. De briefwisseling tusschen Mussolini en Chamberlain. In bevoegde kringen in Italië bewaart men een algemeen stilzwijgen over de briefwisseling tusschen Mussolini en Cham berlain. De pers onthoudt zich van elk commentaar. Het schijnt wel, dat deze briefwisseling eerder een gebaar is, dat een nieuw tijdperk moet inluiden van vreed zame en hartelijke betrekkingen dan een openen van onderhandelingen. Te Rome heeft men den indruk, dat de door Cham berlain en Mussolini gebruikte termen, hoewel van oprechte hartelijkheid, vaag zijn gebleven. Indien de beide ministers verklaard hebben zich bewust te zijn van de noodza kelijkheid van terugkeer tot hetgeen de traditioneele Italiaansch-Engelsche vriend schap is geweest, zoo gelooft men over het algemeen niet, dat zij nader hebben ge preciseerd op welke basis deze vriendschap hersteld zou moeten worden. Daartegen hecht men groot belang aan de besprekin gen tusschen Grandi en Chamberlain, welke beschouwd worden als een uitgangs punt van zorgvuldig voorbereide onder handelingen en waarvan men over het algemeen succes verwacht. DUITSCHLAND Schifting der Kunst-verzamelingen. Minister-president Goering heeft den Fruissischen en rijksminister voor weten schap. opvoeding en volksvorming Rust, een decreet doen toekomen, waarin o.m. gezegd wordt: „nu de Fuehrer en rijkskan selier op den dag der Duitsche kunst in Muenehen. op de duidelijkste wijze de richt lijnen heeft vastgelegd voor de kunstop vatting van het nationaal-socialisme, geef ik den minister voor wetenschap, opvoe ding en volksvorming opdracht en vol macht den inventaris op te maken van alle in het land Pruissen aanwezige openbare kunstverzamelingen, zonder rekening te houden met rechtsvorm en eigendomsver houdingen, in den zin van de richtlijnen van den Fuehrer en rijkskanselier, de noo- dige bepalingen te maken. Omtrent het gebruik van alle uitgebannen voorwerpen zal ik een beslissing nemen. Ik draag den minister voor wetenschap, opvoeding en volksvorming verder op de richtlijnen van den Fuehrer met intransigente strengheid tegenover alle ambtenaren van den staat, employé's en lasthebbers voor zoover zij werkzaam zijn op het gebied der kunst, zoo snel mogelijk ten uitvoer te leggen. Rust heeft reeds een onderhoud gehad met directeuren van musea. Beteekent dit de vernietiging van kunst, die niet past in het kader van het natio naal-socialisme? Wij vreezen FRANKRIJK Stakers bezetten weer eens een fabriek. Na met algemeene stemmen tot staking te hebben besloten, hebben de arbeiders van een fabriek van wapens en rijwielen te St. Etienne gisteravond de werkplaat sen bezet. Of de regeering nu zal ingrijpen? OPENLUCHTCONCERT. Maandag 9 Augustus zal de muziekver- eeniging „Athaüa" voor de bewoners van het Haagwegkwartier op het terrein van den speeltuin „Westerkwartier" een popu lair concert geven. EEN „HAAGWEG-TREIN". Dinrdag 10 Augustus as. zal de winke- liersvereeniging uit het Haagwegkwartier voor de kinderen van haar cliënten een „Haagweg-trein" laten loopen naar Arn hem. 's Avonds worden de kinderen met muziek van den trein gehaald. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. R. Bloot en Zonens Fabrieken N.V. van Peka Producten., Galgewater 18, Leiden; handel in en het vervaardigen of doen ver vaardigen van levensmiddelen en dranken enz. Nieuwe commissaris nr. Tj. D. Schaper, Leiden. De najaarsvergadering van het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Ge- heelonthouders-Vereeniging zal, naar wij vernemen, Woensdag 6 October a.s. onder presidium van ds. J. W. Tonsbeek van Schiedam, hier ter stede worden gehouden. Tot onderwijzeres aan de Leidsche Houtschool alhier is benoemd: me], J. C. Roscam Abbjiig te Valburg. ENGELAND Nieuwe ongeregeldheden op Ierland. De rust, welke in Noord-Ierland na het Koninklijk bezoek weer was hersteld, is wederom verstoord. Gistermiddag kwamen drie mannen per auto naar Magherabuoy House, de residentie van den minister van binnenlandsche zaken van Ulster, sir Dawscn Bates. Na de wacht van het huis onder bedreiging met een revolver tot zwijgen te hebben gebracht, doorzochten zij het kabinet van den minister. Zij ver trokken, zonder iets meegenomen te heb ben. Verder heeft een onbekende zes revolver schoten gelost in Mountpottingerroad te Belfast. Alleen enkele ruiten werden ver nield. De politie zcekt naar den dader. De onderkoning van Brit-sch-Indië, die op het oogenblik een rondreis maakt, zou in een schrijven aan Gandhi den wensch te kennen hebten gegeven, den Mahatma persoonlijk te leeren kennen, hoewel hij geen enkele kwestie van openbaar belang met hem te bespreken heeft. Gandhi zou de uitnoodiging aanvaard hebben en lord Linlithgow vandaag in diens woning komen bezoeken. ZWITSERLAND Zionistencongres. In de „Tonhalle" te Zuerich is een pers ontvangst gehouden voor de aan het Zio- nistencongres deelnemende journalisten. Eerst sprak de leider van het politieke departement van den Zlonistischen uitvoe renden raad, professor dr. Brodetsky, uit Londen. Hij wees er op. dat op dit congres een nieuwe groepeering der partijen zou ontstaan, omdat de op het programma staande politieke beslissing inzake de ver deeling van Palestina door de partijen ver schillend wordt opgevat. Voorts verzette Brodetsky zich tegen de opvatting van Ormsby Gore, den Engel- schen minister van koloniën, die in het Lagerhuis verklaard heeft, dat het eerste doel van het Zionisme is de oprichting van een cultureel centrum in Palestina. Daar tegenover verklaarde Brodetsky, dat sedert het eerste Zionistencongres er geen ver schil in opvatting meer bestaat over de kwestie, dat het niet slechts gaat om de oprichting van een cultureel centrum, doch om de oprichting van een Joodsch Tehuis. Vervolgens sprak dr. Nahum Goldmann, vertegenwoordiger van de Zionistische or ganisatie bij den Volkenbond. Deze merkte op, dat de kwestie Palestina de belangstelling geniet van de geheele wereld. De drie grootste religies ter wereld zien in Palestina een centrum. Ook de man- daatscommissie van den Volkenbond houdt zich met dit vraagstuk bezig en zal waar schijnlijk gedurende twee weken beraad slagen over het rapport van de Engelsche commissie van onderzoek, doch naar het zich laat aanzien slechts een „avis prelimi naire" geven. Het zal zeer lang duren, al vorens de aan de orde zijnde voorstellen zijn afgehandeld. Het Zionistencongres heeft niet het laatste, wel het grootste woord in deze aangelegenheid, want bij de Joden gaat het in de kwestie van Palestina om dood of leven, daar zij het grootste be lang bij dit vraagstuk hebben. De voorzitter van het congres, dr. Weiz- mann. heeft giseravond in de openings bijeenkomst een brief voorgelezen van den Britschen minister van koloniën, ormsby Gore. waarin deze zegt, dat hij en zijn col lega's met de grootste aandacht het resul taat van de belangrijke werkzaamheden van het congres zullen bestudeeren. In zijn openingsrede zeide Weizmann o.a.: „het rapport der Koninklijke commis sie vormt het beste Zionistische document, dat tot dusver is opgesteld, doch het bevat een fundamenteele misvatting', de veron derstelling. dat het mandaat onuitvoerbaar is. De commissie heeft haar onderzoek in gesteld in een atmosfeer, bedorven door ongeregeldheden. Het mandaat schiet niet tekort. Het bestuur heeft nooit gepoogd het uit te voeren. Hetgeen het rapport ken merkt, is de incinsequentie, die de analyse merkt, is de inconsequentie, die de analyse velingen. De Britsche regeering gaat in haar verklaring nog verder, deze bevat een beperking van de politiek der Joodsche immigratie. Hiertegen protesteerde spreker. PALESTINA Het is nog steeds onrustig. De onrust in Palestina duurt voort. In de oude stad van Jeruzalem heeft men een Arabier gevonden, die door revolverschoten was gedood. Te Haifa heeft de politie twaalf bommen ontdekt, die verstopt waren in een kist, welke onder een brug verbor gen was. EGYPTE Nieuwe regeering Nahas Pasja. In het tot stand gekomen vierde kabinet- Nahas is de bezetting van de voornaamste posten onveranderd Vier ministers in het vorige kabinet heb- beni ln het) nieuwe geen zitting. BINNENLAND. Een zomersche dag op de Jamboree. —4 (3e Blad). Geen loting en geen vrijstelling voor broe-* derdienst meer? (Binnenland, 3e Blad), Men vermoedt dat er brand gewoed heefb in de cabine van de Flamingo. (Bin-« nenland, 3e Blad). De vergadering van het Ned. Onderwijzers- Genootschap. (Kerk en School, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Vaticaan erkent de regeering vait Franco, (le Blad). Toestand in het Oosten blijft stationnair. (le Blad). Schifting in de Duitsche musea? (Buitenl. le Blad). Roosevelt over de munt. (Buitenl., le Blad)! Amerikaansch vliegtuig verongelukt. 13 slachtoffers. (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VEREENIGDE STATEN Roosevelt over de munt. De vakbeweging. President Roosevelt heeft een brief doen toekomen aan den senator Thomas, waar in hij uiting geeft aan de hoop op moge lijke stabilisatie van den dollar. De presi dent schrijft: „Ik ben het geheel eens met uw streven naar uitschakeling der onnoo- dige schommelingen van den dollar. De Vereenigde Staten zoeken steeds naar eert soort dollar, die in een generatie dezelfde koop- en betaalkracht zal hebben als de dollarwaarde, die wij in de naaste toekomst hopen te verkrijgen. Met het oog echter op het ingewikkelde karakter van den snel veranderenden internationalen toestand geloof ik, dat het wellicht voorbarig zou zijn ons thans te binden aan streng om schreven richtsnoeren, die den Ver. Staten en het buitenland meer kwaad dan goed zouden kunnen doen. Het belangrijkste voor een mogelijke dollar-stabilisatie zou den het evenwicht en het georderde her stel van het geheele economische leven zijn. Het muntaccoord, dat in September met) Engeland en Frankrijk en later met an dere landen is gesloten, is terecht uitge legd als een groote stap op den weg naar stabilisatie der dollarkoersen in het bui tenland en tevens ais een maatregel ter bevordering van de internationale samen werking." President Roosevelt heeft als zijn mee ning te kennen gegeven, dat een verdere oogstcontrole noodzakelijk is, wil men het economische stelsel des lands niet naar den ondergang brengen. Roosevelt zeide niet voornemens te zijn zijn goedkeuring te hechten aan federale katoenleeningen. Naar verluidt, streeft men in sommige kringen van de republikeinsche partij naar een splitsing in de gelederen van de Ame rican Federation of Labor, met het doel het bewind van Roosevelt in moeilijkheden te brengen en verdeeldheid te zaaien onder de arbeiders met het oog op de verkiezin gen van 1940. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat lei ders der vakbeweging aldaar gedreigd heb ben met een algemeene werkstaking van vrachtautochauffeurs. Er is daarop een bespreking gehouden tusschen de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers, en men hoopt thans de staking van 5000 chauffeurs, waardoor de stad in haar voedselvoorziening zou worden geschaad, te verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1