BINNENLAND IN KLEINE AUTO's LEIDSCK DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 4 Augustus 1937 THIJS IJS EN DE BIEDEN WIJ U HET ALLER MODERNSTE t N.V. „HET MOTORHUIS" De nieuwe legerorganisatie. Zullen loting en vrijstelling wegens broederdienst verdwijnen Dezer dagen hebben we medegedeeld ai dus de NR.Crt dat in de naaste toe komst het jaar lij ksche contingent zou wor den gebracht od 32 000 man, Naar wij uit goed ingelichte bron vernemen zal ook reeds in 1938 het contingent belangrijk uitkomen boven het tot heden toe normale van 19.500 man, in de wet op den dienstplicht ge noemd. Verschillende teekenen wijzen daarop. Een van die teekenen is het volgende: Zij, die van den commissaris d!et Koningin bereids de mededeeling hadden gekregen, dat zij wegens broe- j derdienst voor goed waren vrijgesteld van den militairen dienst, hebben j thans, (ingevolge de wet van 22 April J 1937, Staatsblad 500) bericht ontvan gen, dat de vrijstelling hun aangekon digd wegens broederdienst geacht wordt slechts voorloopig te zijn verleend. „Of" zoo luidt verder de Kennisgeving van bestemming en inlijving, „deze vrijstel ling later zal moeten worden ingetrok ken, dan wel of zij zal overgaan in een i vrijstelling voorgoed, zal afhangen van een beslissing, welke genomen zal wor- j den, nadat een te wachten nadere wet zal zijn tot stand gekomen. Indien de j vrijstelling wordt ingetrokken, zal u i o.a. voor eerste oefening moeten Op komen*. Deze toevoeging aan genoemde ken nisgeving duidt er op, dat bij deze nadere wet de voorloopig vrijstelling inderdaad zal worden ingetrokken. Anders ware de nadere wet ook wel totaal overbodig. Een aantal jongelieden van de lichting 1038. dat er reeds rekening mee had gehou den niet te worden ingelijfd voor eerste oefening, omdat ze wegens broederdienst waren vrijgesteld, zal dus zeker nader wor den opgeroepen. Hoe groot dat aantal zijn zal, hangt van bepaalde omstandigheden af. en wel voornamelijk van de vordering der voorbereidende maatregelen ofti zulk een belangrijk grooter contingent te kunnen legeren en oefenen. Wij vernemen, dat de hierbedoelde jonge mannen hoogstwaar schijnlijk zullen worden ingedeeld bij de tweede ploeg, die in Maart 1938 onder de wapenen komt. Een eenvoudige berekening wijst uit. dat met de nu gepubliceerde plannen voor oog en èn de loting èn de vrijstelling wegens broederdienst wel geheel kunnen verdwij nen. Thans is de toestand zoo. dat jaar- lijksch ongeveer 75.000 Jongelieden worden ingeschreven. Daarvan hebben aanspraak op broederdienst plm. 2500 jonge mannen, blijft 50 000. Het percentage der afgekeur- den is ongeveer 40. Niet meer dan 30.000 jongelieden komen dus in aanmerking om voor eerste oefening te worden opgeroepen. Neemt men in aanmerking, dat kostwin ners. geestelijken en enkele andere kleine groepen nog afvallen, dan is duidelijk, dat de vrijstelling wegens broederdienst in 1039 zeker niet meer zal kunnen worden verleend De toestand wordt dan dus zoo, dat van het normale aantal ingeschrevenen van 75.000 man. die allen in aanmerking komen voor den gewonen dienstplicht, bij even strenge keuring als thans 40 pet. of 30.000 man 'zullen worden afgekeurd. Er blijven dan 45.000 man over, d.i. nog 13.000 meer dan het nieuwe contingent. Maar art. 27 van de dienstplichtwet zegt. dat het con tingent van 19.500 man zal worden ver meerderd met het getal dergenen, die tot den gewonen dienstplicht opgeroepen in een vorig, door de Kroon aangewezen jaar, zijn in gebreke gebleven, vrijgesteld, ont slagen, afgekeurd, enz. Het totale aantal dezer uit elke lichting aldus verdwijnenden is eveneens niet gering. n..l niet minder dan 30 pet. Bij een lichting van 32.000 man onbloopt dat dus de 10.000 man niet veel. Er zou dan nog een speling zijn van een paar duizend man, doch daarin bevinden zich nog kost winners. geestelijken enz., de categorieën, waarop we hierboven ook reeds wezen. Het zou ons dus begrijpelijk voorkomen, indien, waarover ook werkelijk gedacht wordt, de loting totaal werd afgeschaft. Trouwens door een wat ruimer interpretatie van het begrip kostwinner zou de marge van enkele duizenden jonge mannen, reeds dadelijk zeer sterk inkrimpen. Dat de loting bij het tegenwoordige con tingent reeds weinig meer beteekent, blijkt hieruit, dat dit. jaar niet meer dan 574 Jongelieden zijn vrijgeloot. Ook aan hen is de mededeeling gedaan, dat zij slechts ge- acht worden voorloopig te zijn vrijgesteld van eerste oefening. NIEUWE BRUG OVER DE OUDE MAAS. Tweede spanning geplaatst. De tweede spanning van de nieuwe ver- keersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht is gistermiddag omstreeks half zes op de pijlers gebracht, Van den morgen af, had anen gewerkt om de spanning te hangen in de kabels van een viertal bokken van Van der Tak's Bergings- en Transportbedrijf om deze daarlop naar haar toekomstige lig plaats te brengen. Dit vorderde veel tijo, zoodat eerst des middags om vier uur met het omhoog brengen der spanning een aanvang kon worden gemaakt. Het werk verliep teen zeer vlot, zcodat reeds ander half uur later de spanning de vereischte hoogte had bereikt. Zij werd toen ingeva ren en vastgelegd. Het werk werd uitgevoerd door 't „Bouw en Montagebedrijf Rotterdam". Brand in de cabine der Flamingo Conclusie van Belgische deskundigen Belgische deskundigen hebben thans uitgemaakt dat de motoren var de Raming-O goed hebben gewerkt. Met groote zekerheid weet men thans, dat er in de cabine onverwacht en zeer plotseling een hevige brand is ontstaan, die rich met een ontzaglijke snelheid door het gehcele vliegtuig heeft voortgeplant, een brand, die achter in het betrekkelijk kleine com partiment moet rijn uitgebroken en dien de leden der bemanning nog heb ben pro bee ren te blusschen. Maar de vlammen moeten met ruik een hevigheid om rich heen hebben gegrepen, dat er niets meer te blus schen, niets meer te redden viel. Tot die conclusie aldus de Tei. is men gekomen na de vondst van tal van voorwerpen, die op grooten afstand van de plek. waar het toestel ter aarde stortte, verspreid lagen. Zoo heeft men, op eenigc kilometers van deze plaats verwijderd, het noodluik vrijwel ongeschonden teruggevon den. Nagenoeg niet verbrand en wat de sluiting betreft ln een toestand, die er op wijst, dat het op de gewone wijze is ge opend en dus niet door een of andere explosiekraoht van het vliegtuig is weg gerukt Eén der passagiers of misschien verschei dene, hebben, toen de brand ontstond, het noodluik geopend. Men heeft in die enkele minuten, voordat het vliegtuig viel, ver moedelijk nog pogingen in het werk ge steld het vuur te blusschen met het bluschapparaat. dat zich steeds in de cabine bevindt. Het bluschapparaat dat zich in den cookpit der bemanning bevindt, is voor zoover hier bekend is geworden niet gebruikt. Behalve het noodluik heeft men even eens op zeer grooten afstand een plaid ge vonden. met slechts een betrekkelijk klein brandgat er in. Deze deken moet uit het vliegtuig zijn gekomen betrekkelijk ge- ruimen tijd (voor zoover hier dan van gerulmen tijd gesproken kan worden) voor dat het vliegtuig onbestuurbaar werd. Voorts heeft men als een belangrijke aan wijzing, die er op wijst dat er brand in de cabine is geweest, een witte pet gevonden, eveneens slechts gedeeltelijk verbrand. De Belgische deskundigen meenen, dat deze pet aan een der leden van de bemanning heeft toebehoord, die tiidens den brand het hoofd buiten het vliegtuig heeft gestoken. Maar er is nog meer gevonden, dat steeds weer wijst op het woeden van een brand in de cabine. Uit de resten van het vliegtuig heeft men zelfs '.runnen vaststellen, dat de brand ach ter in de cabine moet zijn ontstaan. Zoo heeft men o.a. nog de cabinedeur gevon den, die aan de binnenzijde het hevigst is verbrand; men heeft stukjes glas terug gevonden, waarop aan één zijde gesmolten aluminium is aangetroffen; kortom: uit nog tal van andere stille getuigen heeft men meenen te mogen afleiden, dat de oorzaak van de ramp een brand ls geweest, die op een of andere wijze in de cabine is ontstaan. Door kortsluiting of door onvoor zichtigheid van een der passagiers. Men heeft de lijken der slachtoffers ge schouwd en naar de Belgische doktoren verzekeren, zijn alle slachtoffers door ver stikkende dampen reeds vóór dat het vliegtuig neerstortte om het leven gekomen. Hierop wijst ook nog de omstandigheid, dat de automatische piloot ln werking is gesteld door den piloot, die de ..Flamingo" bestuurde. Zouden er op een of andere wijze dampen in de cabine zijn gekomen, die door de een of andere oorzaak tot ont ploffing zijn geraakt? Zou er kortsluiting zijn ontstaan? Op deze vragen zal men thans wellicht nog geen antwoord kunnen geven. Van welingelichte zijde vernemen wij aldus het blad verder nog, dat de lucht vaartdienst, die o.a. hier in Nederland een onderzoek instelt, zich tot den hoofdcom missaris van politie te Amsterdam heeft gewend met het verzoek een onderzoek te doen instellen naar enkele mogelijkheden, die den brand veroorzaakt zouden kunnen hebben. En hierbij is o.a. gedacht aan een film die misschien één der passagiers bij zich zou kunnen hebben gehad en die op een of andere wijze in brand zou zijn ge vlogen. Men heeft hierbij herinnerd aan den Mexlcaanschen passagier den heer Robert Trillo. die zooals men weet directeur was van het Nederlandsche filiaal R. K. O.- film. Zekerheid hieromtrent heeft men natuurlijk niet. Het omvangrijke onderzoek ls nog lang niet beëindigd. Er zullen zeker nog weken heengaan voor en aleer men tot een eindconclusie zal kunnen komen. j Ned. Vereenlging van Spoor- en Tramweg personeel, voerde het eerst het woord. Spr. zeide. aan de woorden, in het Concert - j gebouw gesproken, slechts te willen toe voegen. dat deze groote mensch niet voor I niets heeft geleefd. Spr. besloot met de j belofte namens de kameraden, de weduwe I I te zullen steunen. Zij heeft dit ten volle i verdiend. In de tweede plaats wenschte spr. I te constateeren, dat nu Nathans de ba- nier heeft moeten loslaten, zijn kame raden deze des te steviger zullen omklem men. „Wij zuller. onzen plicht doen om Jouw ideaal verder te dragen", besloot de heer Moltmaker. De heer Bakker, wethouder van Hil versum, schetste de diepe verslagenheid, welke het bericht van den tragischen dood van den heer Nathans had veroorzaakt. Nog der. vorigen avond had de heer Na thans de vergadering van den gemeente raad bijgewoond. De gemeente Hilversum heeft door den dood van den heer Nathans een groot verlies geleden. Hij was een man van innerlijke beschaving, die ook bij andersdenkenden hoog stond aangeschre ven. De heer Ahlström sprak namens het per soneel van het bureau der I.TF. Zij die dagelijks met Nathans hebben samenge werkt hebben hem leeren kennen als een oprecht kameraad, die vol toewijding en nauwgezetheid zijn taak vervulde. De fa milie heeft veel in hem verloren. Moge het medeleven van zoovelen een troost voor de achtergeblevenen zijn. De heer Edo Fimmcn, secretaris-generaal der I.TF. herinnerde aan het afscheid, dat men in het Concertgebouw reeds van den overledene had genomen. Daarbij werd er reeds op gewezen, dat de overledene veel voor de arbeidersbeweging heeft gedaan. Nadat de baar onder de tonen van het lied .Aan de Strijders" was neergelaten, richtte de heer Fimmen namens de familie een woord van dank tot de aanwezigen '.oor hun belangstelling. Met de Russische Roodgardistenmarsch werd de plechtigheid besloten. Crematie van den heer Nathans. Een breede schaar van vrienden en geestverwanten was gistermiddag op Wes- terveld bijeengekomen, om de crematie van den heer N. Nathans An leven secretaris van de I.TF., die bij de ramp van de „Flamingo" omkwam, bij te wonen. Vele organisaties waren met hunne vaandeldrager aanwezig, allen met in rouwfloers gehulde vaandels. Bij deze plechtigheid was de K1.M. ver tegenwoordigd door den heer W. G. van Hoogenhuize, kol. b.d., chef van het per soneel. Toen de baar naar het crematorium werd gedragen stonden de vaandeldragers nabij den ingang van de aula. De nis was met kransen en bloemstukken van roode anjers en roode rozen gedrapeerd. Hier stonden zes vaandeldragers met de twee vaandels van de I.TF. en vaandels van het I.V.V., de federatie Amsterdam en afdee- ling Hilversum der S.D.A.P. en van den Amsterdamschen Bestuurdersbond. Alleen de genoodigden werden tot de aula toegelaten. Degenen voor wie in de aula geen plaats was, konden bulten de plechtigheid met behulp van de aange brachte luidspreker-installatie volgen. De heer P. Moltmaker, voorzitter der BOND VAN GEREF. MANNEN- VEREENIGINGEN. Heden is in „Kunstmin" te Dordrecht de 15e bondsdag gehouden van den Bond van Geref. Mannenvereeniglngen in Ne derland, onder leiding van ds. C. J. v. d. Boom. Geref. predikant te Overschie. Gisteravond boden de drie Geref. Man nenvereeniglngen op het eiland van Dor drecht ln „Americain" een begroetings samenkomst aan voor de afgevaardigden van buiten, die een geanimeerd verloop had. Hedenmorgen om 10 uur ving de bonds dag aan. De voorzitter deed zingen Ps. 68 2, waarna hij las Ps. 40 1-11 en voor ging in gebed. Hierna hield hij een openingsrede. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde .Aan dat van den secretaris-penning meester, den heer R. Coulander van Den Haag, ontleenen we dat in het afgeloopen jaar 17 nieuwe vereenigingen tot den bond zijn toegetreden, zoodat het totaal aantal bedraagt 339. Het ledental klom van 7373 op 8010. Zeven verdedigingen onttrokken zich aan den bond. Het aantal bonds- krtngen bedraagt 36, omvattend 220 veree nigingen. Het orgaan van den bond „Ge ref. Mannenblad" zag elke maand het licht in 9000 ex. Ook verscheen het tweede deel van de Leidraden Geschiedenis der Heils openbaring. Uit de ingekomen rapporten blijkt dat de vereenigingen over het alge meen om de veertien dagen vergaderen. Het financieel verslag sluit over 1936 met een eindcijfer van f. 5270,66 Aan de bondsreserve zal een bedrag van f. 144,08 worden toegevoegd, terwijl f. 250 wordt gereserveerd voor e.v. prov. afdeelingen. Aan contributiën werd ontvangen totaal f. 8237,99. Het reservefonds van den bond heeft een eindcijfer van f. 810.44. Het boe kenfonds van f. 175,92 en de ver. „De Geref Mannenbond" van f. 1233,06. De begroo- ting sluit met een eindcijfer van f. 8500. De verslagen werden goedgekeurd, de begrooting vastgesteld en de penning meester van zijn beheer gedechargeerd. Besloten werd de volgende bondsdag te Utrecht te houden. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur om 't aantal bondsbestuurs- leden van 12 op 14 te brengen en ook Zee land en Drenthe een plaats in dit college te geven. Ook werden op voorstel van het reglement aangebracht, waardoor o.a. het instituut van prov. afdeelingen in het leven is geroepen. De aftredende leden van het bonds bestuur, de heeren W. Beekman JWzn. te Zwolle. F Groen te Breda en M. v. d. Ven te Rotterdam, werden allen herkozen. Om half een werd de morgenvergade ring gesloten en vereenigdc men zich aan een gemeenschappelijke koffietafel. In de middagvergadering trad als refe rent op prof. dr. K. Schilder hoogleeraar aan de Theo!. School te Kampen, met het onderwerp „Het profetisch ambt der ge- loovigen in onzen tijd", waarna ds. W. W. Meijnen. Geref. predikant te Dordrecht, de opwekkende slotrede hield, die tot titel droeg „De Koninklijke roeping". INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTISTENCONGRES. De deelnemers aan het internationaal katholiek esperantistencongres te 's-Gra- i venhage zijn gistermiddag door het ge meentebestuur in het gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan ontvangen. De burgemeester en de meeste wethouders waren aanwezig, terwijl zich onder de gas ten o.a. bevonden de directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme en de oud-minister van landbouw en visscherij, mr. dr. Deckers. HOOFD DER MORMOONSCHE KERK BEZOEKT NEDERLAND. Men schrijft ons: Bij gelegenheid van een „good-wiir-tour door Europa, komt de 80-jarige heer Heber J. Grant, president van de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen, doorgaans bekend als de Mormoon- sche kerk, ook Nederland bezoeken. Na op Zaterdag 7 Aug. de padvinders op de Jam boree toegesproken te hebben, komt hij niet zijn gezelschap naar Amsterdam om daar op Zondagmorgen een openbare bij eenkomst ln het gebouw Weteringschans 101 toe te spreken. Zondagavond verwacht men hem in Utrecht en Woensdag ln Rot terdam. N. V. VO...... R.-K. Werkl.verb. Chr. Nat. Vakverb. Ned. Vakcentrale Nat. Arbeids-Secr. Ned. Synd. Vakv.b. De nieuwe Ford Junior is het toppunt van comfort in een kleine auto. Het wagengewicht is ongeveer 800 Kilo en het benzinegebruik ongeloofelijk laag. Leverbaar in 3 modellen. - Prijzen van f. 1045.af, VRAAGT INLICHTINGEN EN DEMONSTRATIE. OFFICIAL FORD DEALER 5611 Kantoor: MORSCHSINGEL la - TELEFOON 2135/36 (Ineez. Med.) Het N. V. V. in 1936. Aan het jaarverslag van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen over 1936 wordt het volgende ontleend: Het aantal bij het N.V.V. aangesloten or ganisaties onderging een stijging, daar op 1 Januari 1937 de pas-opgerichte Algemee- ne Nederlandsche Bond van Musici tot het Verbond toetrad. Het aantal aangesloten organisaties steeg hierdoor tot 30. De daling van het ledental was ln 1936 wederom belangrijk minder dan in het voorafgaande jaar. Bedroeg deze daling in 1935 nog 12.919 itegen 23.273 ln 1934), in 1936 was zij slechts 2264, of, indien men de musici buiten beschouwing laat, 2544. Deze daling is in sterke mate het gevolg van achteruitgang bij 3 bonden (Bouwar beiders, Fabrieksarbeiders en Overheids personeel), welker ledental elk met meer dan 500 daalde. Ook vergeleken met de twee andere groote vakcentralen maakte het N.V.V. ln 1936 geen slecht figuur, aldus het verslag. De twee confessioneele vakee trales gin gen tezamen met 1.8 pCt. in ledental ach teruit, het N.V.V. met 0.7 pCt. De leden tallen adspirantleden inbegrepen) waren als volgt: 1 Jan. 1 Jan. da- 1936 1937 llng 287.418 285.352 0.7 175.908 171.115 2.7 109.342 109.117 0.2 44.153 44.009 0.3 11.974 995 Het totale ledental van het N.V.V. (zon der adspirant-leden i is met 0.9 pCt. ge daald. tegen 4.3 pCt. in 1935 en 7.2 pCt. in 1934. Twaalf (vorig jaar 5) organisaties gingen in ledental vooruit. De 2 organisaties met meer dan 30.000 leden zijn de Mctaalbewerkersbond (41.489 leden) en de Transportarbeidersb. (33.716 leden). Het aantal vrouwelijke leden, dat op 1 Januari 1936 14.590 bedroeg, was op 1 Ja nuari 1937 tot 13.924 gedaald, of met 4.6 pCt. (in 1935 7.2 pCt.l. terwijl de daling van het totale ledental (mannen en vrou wen tezamen), slechts 0.9 pCt. bedroeg. Uitgedrukt in procenten van het totale ledental bedroeg het aantal vrouwelijke le den op 1 Januari 1936 5.1 pCt., op 1 Ja nuari 1937 4.9 pCt. Het aantal leden. Inclusief adspiranten, bedroeg op 1 Jan. 1929 220.545, op 1 Jan. 1933 339.403. op 1 Jan. 1936 287.418, op 1 Jan. 1937 285.352. BOND VAN CHR. GEREF. JONGELINGS- VEREENÏGINGEN IN NEDERLAND. De Bondsdag. Heden is in de Chr. Geref. Kerk te Dor drecht de jaarlijksche bondsdag gehouden van den Bond van Chr. Geref. Jongelings- vereenigingen in Nederland, die voor 't laatst onder leiding stond van ds. H. Jans sen, leger- en vlootpredlkant in algemee- nen dienst. Aan de bondsdag ging gisteravond in een der lokalen van de Chr. Geref. Kerk een begroetingsbijeenkomst vooraf, aange boden door de Dordtsche regelingscommis sie. Hedenmorgen maakten de bezoekers van buiten allereerst 'n excursie naar de Groote Kerk waarbij ook de monumentale toren beklommen werd. Nadat ln een der zalen bij de kerk de koffie was gebruikt, ving om 11 uur de bondsdag aan. Nadat de voor zitter van de Dordtsche regelingscommisste den afgevaardigden een hartelijk welkom had toegeroepen, opende ds. Janssen den bondsdag op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij allen wel- kom heette en ook de afgevaardigden van verschillende zusterorganisaties begroette en er op wees dat hij zijn plaats als voor zitter van den bond wenscht ln te ruimen aan 'n jongere kracht. Hij wekte zijn jeug. dig gehoor op om het bondsvaandel om klemd te blijven houden. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer A. Alblas van Den Haag ontleenen we dat het vereeniglngsleven over het alge meen gunstig valt te noemen. Twee nieu we vereenigingen traden tot den bond toe, zoodat het aantal aangesloten vereenigin gen thans bedraagt 93 met 1484 leden. Het ledental liep iets terug. Ds. A. H. Hllbers van Groningen ontviel door den dood aan den kring van medewerkers aan het or gaan „Luctor et Emergo". Ds. W. Kremer van Leeuwarden trad nu als zoodanig op. De redacteur van het orgaan, ds. L. H v. d. Meiden van Den Haag. vierde zijn zilveren jubileum als medewerker aan het blad. De letterkundige commissie voor een bonds lied heeft een proeve den bond aangebo den. Het financieel verslag van de exploitatie van het orgaan sluit met een eindcijfer van f. 3510,95 en een nadeellg saldo van 465,34. De rekening van den bondsboek- handel sluit met 'n eindcijfer v. f. 463,34'/». De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Hierna werd tot voorzitter van den bond gekozen in de plaats van ds. Janssen ds. L. H. v. d. Meiden te Den Haag-C., vice, voorzitter van den bond, die deze benoe ming aanvaardde. Besloten werd de volgende bondsdag te Apeldoorn te houden. Een voorstel-Zee- land in betrekking tot de niet-betalende vereenigingen werd eveneens aangenomen. Aan het einde van de morgen vergadering spraken afgevaardigden van bevriende organisaties eenige woorden van sympa thie. Om 1 uur vereenigde men zioh onder lei ding van ds. H. Visser van Dordrecht ln het Oranje-hotel aan het tradltioneele bondsdagdiner. In de middagvergadering trad als reft- rent op ds. M. Geleijsen, miss pred. van wege de Chr. Geref. Kerk op Mamasa (Ce lebes) met verlof hier te lande, met het onderwerp: „Het Jeugdleven ln de Toradja- landen". waarna ook Goeroe Gustaaf, die ds Geleijsen naar Nederland heeft verge zeld, een enkel woord sprak. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermorgen is de nieuwe burge meester van Soest, mr. W. A. J. Visser, ln de rijk met vlaggen getooide gemeente feestelijk Ingehaald en geïnstalleerd. UIT NED. OOST-INDIK. RUBBERROOKHUIS AFGEBRAND IN PALEMBANG. PALEMBANG, 3 Aug. (Aneta-A.N.P.) - Op de rubberonderneming Melania en Ali cia ls een rubberrookhuis afgebrand, waar bij 45 ton rubber verbrandde. De schade aan rubber bedraagt 29.000 gulden, aan ge bouwen en materiaal 7.000 gulden. 14. Met 't tooverspiegeltjc nam Thijs dat groote beest in 't ootje; maar hulpeloos dreef hij daar nu in zijn ontredderd bootjeDoch ziet; er kwam een sterke wind en die was hem toevallig wélgezind zoo duurde 't nog maar even, of 't logge schip werd langzaam, voort gedreven. Thijs voelde nu een taam'lijke verlichting en riep: „Kijk kijk, 't gaat ln de goede richting! Het gaat er heusch op lijken, dat 'k Leo Listlg's eiland toch nog zal bereiken ik durf er bijna om te wed den, dat 'k nog een kans krijg om den kleinen Dick te redden En even later zag hij 't eiland liggen, Inderdaad; hij kwam er heel dloht bij, dat zie je wel op deze plaat.... 't ls nu te hopen dat de vloed hem niet te ver zal dragen, want dan wordt 't schip daar op een rotspunt stuk geslagen! 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10