BINNENLAND Jamboree trekt enorme belangstelling 78 iie Jaargang Fraaie demonstraties in de arena Op bezoek bij den chief Ben ctVönd het kampvuur. Na de ramp van de Flamingo. tI— r'" Het was glstefetl Weer een gezellige drukte in het tentenkamp op de Jamboree. De ochtend werd als gewoonlijk ln intie- men kftrig doorgebracht, zonder dat de Jon gens werden gestoord door de nieuwsgie rige blikken vah.het publiek. Overal wordt nog steeds gewerkt aan de verdere verfraaiing van het kamp en tel kens zag men verschillende groepen met muziek naar de arena trekken waar repe titie werd gehouden voor de eerste groote demonstratie van 's middags. Vooral de Schotten met hun doedelzakken hadden yan de kampbewoners veel bekijks. Vol opgewektheid trok gistermorgen een ploeg jongens er op uit, tamboureerend met hun prikkers op de meegebrachte wasch- hlikken, waarin zij papieren enz,, welke eer gisteren door publiek en padvinders op de terreinen waren achter gelaten, moesten verzamelen, teneinde de nieuwe bezoekers weer in een schoon kamp te kunnen ont vangen. Deze vrijwillige reinigingsdienst heeft zijn taak uitmuntend verricht en toen poorten om 12 uur werden geopend, was Mies tót in de puntjes in orde. Schatten we aanvankelijk de bezoe kers van Zondag op M.000, achteraf is d* aantal nog veel te laag gebleken en bedroeg dit, naar wij gisterochtend hoorden zelfs ongeveer 60.000. Den talrijken bezoekers, die gistermiddag gëh 1 uur reeds op het terrein rondwan delden, wachtte een bijzondere attractie, want tegen dat tlJdStip naderde uit de rich ting Dén Haag een Poolsch padvinders- tuig. dat een Poolsch zweefvliegtuig ...keepte. Even later verscheen nog een r'fle vliegtuig van de Poolsche scouts, eergisteren op Vpenburg zijn aangeko men, Het was een schitterend schouwspel fee vliegtuigen in de lucht te zien. Zeer hag vlogen zij over het terrein en ln het «ponder cirkelden zij langen tijd boven de ab-katnpen, waarin de Polen hun tenten ebben opgeslagen, vanuit welke kampen dt inzittenden met groote geestdrift wer den toegewuifd en toegejuicht. j Ook gistermiddag ls het op de Jamboree zier een drukte van belang geweest en er I zaten tal van momenten dat men op de |breede Bekslaan zich slechts schuifelend in richting van den hoofdingang van het [terrein kon voortbewegen. Des middags lijkt het kamp wel een ker misterrein, maar dan dat van een kennis ill den goeden ouden tijd, en vooral op het ntrale punt, het groote marktterrein, kan men elkaar soms nauwelijks passeeren. Velen, die elkaar hebben beloofd op de JJamboree samen te komen, moeten, wan- per zij geen bepaalde plaats van ontmoe ting hebben afgesproken, tot de ontdek ing komen, dat zij den middag maar op [hun eentje moeten doorbrengen. I Vervelen doen zij zich dan echter ook pet, want er is zooveel interessants te zien. Allen keeren na het bezoek met prettige Indrukken huiswaarts en velen zullen on. Betwijfeld hun bezoek herhalen. Hoewel het heden welpendag ls, waren Etteren reeds zeer veel van deze asplrant- perkenners op het terrein en het was Inte ressant te zien, hoe deze kleinen ook al Jaren aangetast door den hier bestaanden Jilhandel, en hoe zij belust waren op pandteekeningen, welke hun groote broers pet goedmoedige bereidwilligheid in hun rokjes plaatsten. „Ruilen?" hoorden we een welpje vragen, paarbij hij een mes liet zien. Zijn oogen pogen daarbij hunkerend naar een das- jpeld van een grooten Amerlkaanschen put en deze gaf glimlachend aan het ver pak gevolg en vol vreugde toonde de welp pin nieuw bezit aan zijn akeela. 1 Dergelijke tooneeltjes kan men dagelijks Puenden malen meemaken en deze geven pede luister aan de gezellige sfeer, welke de Jamboree heerscht. Prins Tsjrtejiboe Japansche kamp. het De Japansche prins Tsjitsjiboe heeft gis termiddag het Japansche kamp op de jam boree bezocht. BIJ aankomst op het terrein begaf de prins, die vergezeld Was van zijn gevolg en van den hem toegevoegden kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, zich allereerst naar Teylingêrbosch, waar hij door lord Baden Powell werd ontvangen. De chief scout en de commissaris voor de ontvangst, Mr van Rijen, vergezelden daarop den prins naar het Japansche karnp, waar de padvinders alles in gereed heid hadden gebracht, om den prins zoo goed mogelijk te ontvangen. Stram brach ten de Japanners het saluut, toen Z.K.H. hun terrein betrad. Voor het front van de troep staande, sprak daarop de Japansche hoofdverken ner, graaf Hoetara, den prins toe, heette hem welkom en dankte hem voor de eer van zijn bezoek aan dit kamp. De prins antwoordde in het kort en zeide tevreden te zijn, over de keurige wijze, waarop de Japansche padvinders hier hun land vertegenwoordiger. Nadat verschillende Jongens aan den prins waren voorgesteld, werd de inrich ting van het kampement geïnspecteerd, waarna twee der verkenners een Japan- schen drakendans uitvoerden. Daarop volg de een aardig moment. De chief scout en zijn staf hurkten op den grond, de Japan sche padvinders schaarden zich daarachter en glimlachend nam de prins eenige foto's van deze groep. Nadat nog drie Sianieesohe padvinders aan den prins waren voorgesteld, was het tijdstip voor het vertrek aangebroken. Op voorstel van lord Baden Powell wer den drie cheers op Z K.H. uitgebracht, waarna de Japansche padvinders hun prins met een lulden yell uitgeleide deden. Begrijpelijkerwijze trok dit bezoek in het open kamp zeer veel belangstelling. De eerste demonstratie ln de arena. Gistermiddag heeft in de groote arena de [«'te demonstratie plaats gehad, waar- Ru een gedeelte door den chief-scout werd piJSewoond. J Geopend werd met een défilé, waaraan i verschillende landen met een tiende van (sterkte van hun contingent deelnamen, tok dit défilé maakte een keurigen indruk, F!) «et publiek was dan ook niet karig met fin toejuichingen. De Polen waren thans lange cape verschenen. Lf eerste nummer verschenen duizend vuotten in de arena, gekleed in witte rïïfCS en fleurige rokken. Irrt r begeleiding van doedelzakmuziek •«toonden zij gezamenlijk volksdansen. 1 Het geheele terrein was één dansende passa en boven de muziek uit weerklonken ■sens de kreten van de dansende Jongens. Ihtof dans v°lsde een défilé voor den L ;y waarbij onder luid gejuich met de "'Moeken hulde werd toegezwaaid, .vervolgens kwamen de Hollandsehe ver- nners ten getale van vijftien honderd, t!en. uitsebreid programma, waarbij zij leis wijze en met groote behendig- lelzTO "roHeapinning", fietsaerobatiek. ven- Fr„,s?le{' enz- te aanschouwe gaven, rlssli honderden van hen brachten door ian seinvlaggen hulde aan Lord £p_. ,p°well, door gelijkmatig te seinen: IEJu K clief sc°ut"- wede, bartel ij k applaus beloonde het op- ■IVerivu H°ilandsche verkenners. I damen •ns kwamen de Nooren met volks- ïSan üt' Armeniërs met een voorstelling Haven IL enlluwel'Jk en de IJplanders en worsteldemonstratle. Persbezoek bij den chief. Lord Baden Powell heeft gisteren aan de persvertegenwoordigers een bezoek op Teylingerbosch toegestaan, waarbij de chief scout een inleiding heeft gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Nog nooit sedert 1212 zijn er zooveel jonge menschen der aarde bijeen geweest als thans. Toen was het, omdat zij ter kruisvaart meenden te moeten trekken naar het Heilige Land om het werk dat hun vaderen niet hadden kunnen volbrengen te voltooien. Zij bereikten dit doel niet Tusschen dien kinderkruistocht en de jamboree is volgens den chief een zekere overeenkomst. Want ook nu tracht de jeugd van alle landen een doei te berei ken, waarin hun ouders jammerlijk te kort zijn geschoten; de verbroedering der na ties en de bevestiging van een wereld vrede. Nu, twintig jaar na Versailles Ls die vrede er nog niet en de jeugd is thans bezig door het sluiten van onderlinge vriendschapsbanden, den vrede op te bouwen. Ofschoon dit werk nog in de kinder schoenen staat, geloofde de chief toch, dat alles wel tot een goed einde zal worden gebracht. Op een vraag van Baron Krayenhoff zelde Lord Baden Powell zich er over te verheugen, dat deze jamboree in Holland wordt gehouden, in dit land van groote mannen op gebied van kunst, handel en Industrie en met zijn grootsche historie, welk land bovendien een land van den vrede ts geworden. Alleen reeds om dit laatste is Nederland een ideaal land voor een Jamboree geworden, bovendien is het kampeerterrein hier schitterend. Het verheugde den chief, dat uit den gang van zaken tot dusver reeds duidelijk is gebleken, dat deze Jamboree een groot succes ls, hetgeen te danken is aan de mannen van de voorbereldlngsorganisatle, die dag en nacht hard hebben gewerkt. Wat de padvindersbeweging betreft, deze is nog steeds groeiende en wij naderen daardoor steeds meer en meer ons doel: hechte banden van vriendschap en ver broedering tusschen alle naties, ongeacht ras, politiek of geloof. Op de verzekering van Baron Krayen hoff, dat allen verheugd zijn, dat Holland waardig is gekeurd voor de jamboree, merkte Lord Baden Powell op, dat de lei ding blij is, dat Holland heeft uitgenoo- digd. Toen hem gevraagd werd welken indruk hij had gekregen van de Nederlandsche padvinders, zeide de chief, dat de Neder landsche padvinders zooveel op de Engel- sche lijken, dat hij ze eigenlijk als dezelfde beschouwde. Over de Hollandsehe padvin ders verklaarde de grijze leider dan ook zeer tevreden te zijn. Gevraagd naar zijn oordeel over deze jamboree in vergelijking met de andere, zeide de chief glimlachend, dat eigenlijk alle jamboree's vrijwel gelijk zijn, zoodat aan geen enkele voorkeur boven de andere behoeft te worden gegeven. Op een vraag of er eenlg verschil is tus schen deze jamboree en die van Godolio, zeide lord Baden Powell, dat daar veel aan de zweefsport kon worden gedaan, Op welk gebied we veel van de Hongaren .en de polen hebben kunnen laeren. Dit is hier op dit vlakke land minder goed mogelijk, maar daartegenover staat hiar gelukkig weer, dat we de zee in de onmiddellijke nabijheid hebben. Over de Indische padvinders liet hij zich verder zeer waardeerend uit. Sprekende over den hem onlangs toege- kenden Wateier vredesprijs, zeide lord Ba den Powell, dat het feit. dat deze toeken ning is geschied door daartoe alleszins be voegde rechters bulten de beweging, aan dezen prijs een speciale waarde geeft. HIJ beteekent, dat de .wereldpadvlnders- broederschap een bestaande en groeiende factor is voor den wereldvrede. Begrafenis C. T. R. Steensma. Gistermiddag ls te Wagenlngen onder overweldigend groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer C, T. R. Steensma, den gezagvoerder van de „Fla mingo" ter aarde besteld. Met de familie kwamen o.a. mede de heer A. Plesman, directeur der K.L.M., I, A. Aler, chef van den vliegdienst op Schip hol. de heer J. G. W. Zeegers, majoor waarnemer der luchtvaartafdeeling te Soesterberg toegevoegd aan den Inspecteur der militaire luchtvaart, de heeren D. A. 0, Paap en C. Ch. Steensma, vliegers der K.L.M Op de begraafplaats waren aanwe zig o.m. de heer J. J. van Balkom, gezag voerder bij de K.L.M.als vertegenwoordi ger der vereeniging van K.L.M.-vliegers, de heer P. Noomen, vlieger der K.L.M., de heer K J. Meester, officier-vlieger der Kon Ned. Marine, voorzitter der marine luchtvaart afdeeling, kapitein-vlieger H. Schlimmer en reserve luitenant P. Badings, van Soester berg, de heer V. Martinoff, vertegenwoor diger der Air France e.a. Een zeer groot aantal kransen was op de baar gelegd, o.a. van de vereeniging van K.L.M.-vllegers, van de Rijksopleldings- school van verkeersvliegers, van de Air France, van de K.L.M., van de Deutsche Lufthansa, van de Sabena, van het vlieg veld Twente. Aan de groeve werd gesproken door den heer A. Plesman, die herinnerde aan de veie families, die door het vergaan van de „Flamingo" op 28 Juli, diep getroffen wer den. Hier is het ergste gebeurd wat op het luchtvaartverkeer kan geschieden. Ik ben overtuigd, aldus spr., dat de bemanning tot het laatste oogenblik haar plicht heeft ge daan. Het was bepaald een ontzaglijke taak. die in handen van dezen jongen man was gelegd, maar wij weten ook, dat Kees zijn vak volkomen verstond en een groote toekomst hem wachtte. Hij had den hoog- sten graad van navigator le klasse bereike. Spreker had groot plezier gehad in den jongen, die steeds bezig was zich zelf op te voeden en den laatsten tijd zoo flink vooruit kwam. Het baat niet of we vragen-: waarom dit ongeluk? Zeker is, dat Kees in zijn vak groote bevrediging vond. Spreker besloot met woorden van troost voor de familie, Majoor J. G. W. Zeegers, herinnerde er aan, dat hij den overledene reeds als jon gen der lagere school heeft gekend en hoe hij toen reeds sympathie voelde om zijn durf zijn vastberadenheid en ook over zijn hulpvaardigheid. Spreker schetste, hoe hij vlieger wilde worden bij de K.L.M. en daar in slaagde door het gestelde doel hardnek kig na te streven. Niet alleen werd hij ver keersvlieger. ook in onze kringen kwam hij, als reserve-officier der landmacht. Ook daar bleken zijn goede eigenschappen. Vele vluchten, ook naar Indië, heeft hij uitge voerd, Tevens toonde hij grooten ijver voor de wetenschappelijke zijde van het vliegen. Hij heeft zijn doel bereikt, doch Gods we gen zijn ondoorgrondelijk. Hier brengen wij hem een laatsten groet. Spreker meende, dat ook het Nederlandsche volk hem niet zal vergeten, omdat hij vooraan stond in het front, de belangen der Nederlandsche luchtvaart te verdedigen. De heer Bakker, oom van den overledene, schetste Hoeveel de familie van hem hield, omdat zij wist, hoe energiek hij kon zijn en hoe sterk van wil. De heer J. C. Steensma, eveneens oom van den overledene, zeide dat de overle dene, die pas één jaar oud. zijn moeder verloor, ondanks alles een flinke moedige jonge man was geworden. Wat de heer Plesman had gezegd, deed spreker goed. Totaal onschuldig was hij aan de cata strophe, die zijn eigen leven en dat van anderen kostte. Ds. F. A. Visser, Herv. predikant te Cad- zand, herinnerde aan de twee jaar, die de overledene te zijnean huize had doorge bracht. Het bleek toen al, hoe begaafd Kees was, hij deed vragen boven zijn leef tijd uit. Zijn later leven heeft bewezen, dat in den bloei der jeugd de vrucht is gevormd. Spreker besloot met woorden van berusting en troost en bad tot slot het Onze Vader. De zuster van den overledene dankte voor de belangstelling. Begrafenis G. Geering. Te Rotterdam is onder groote belangstel ling op de begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den tweeden bestuurder G. Geering. In de kapel hadden zich verzameld vele vrienden en kennissen van den overledene, alsmede de heeren mr, L. Slotmaker, al gemeen secretaris van de K.L.M.; D. van Driel van Wageningen, leider van het kan toor Rotterdam der K.L.M.; de piloot J. J. I-Iondong, eenige leden van het personeel van het vliegveld Waalhaven, met den ha venmeester A C. Tolk, en de chef van de passage-afdeeling van deze vlieghaven A. Noordzij. Nadat de met bloemen en kransen ge dekte kist tijdens het spelen van het ada gio uit, de sonate pathétique van Beetho ven. was binnengedragen, heeft kapitein Raland van de luchtvaart-afdeeling Soes terberg eenige woorden gesproken. Spreker zeide dat er elk jaar nieuwe vliegers ko men, en er elk jaar ouderen gaan om zich een olaats in de maatschappij te verschaf fen. 'Dan blijft alleen de herinnering, en Soesterberg bewaart aan Geering 'n mooie herinnering, een herinnering aan een man bevolking gemaakt fnöet worden door mlte del van facultatief of Verplicht onderwijl» De minister van justitie, mr. Goseiing, hoopte, dat hij de cohgresdeelnemers niet teleurstelt als hij mededeelde, dat hij van esperanto géén vefêtanö Beeft. Bij zijn ambtgenoot van onderwijs, künsten en we tenschappen is dit natuurlijk zeer veel be ter en Spr. zal den Wenséh. dien de voorzit ter heeft uitgesproken, dat esperanto een facultatief leervak zal wordeft, aan zijn ambtgenoot overbrengen. Pater J. Dito ö.p. hield vervolgens een rede over „radio en espérahto" en tenslotte spraken VersóBlllénde buiteniandsché gede legeerden begroetingswoorden. Onder het ülhgefi Vah Hét lied „katollka hlmno" werd de plechtige öpênihgsaltting gesloten. NED. BIOSCOOPBOND VERGADERT. Statutenwijziging met vrijwel algemeenè stemmen aangenomen. Op de gistermiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemeene ledenver gadering van den Nederlandschen Bios coopbond werd met nagenoeg algemeene stemmen de statutenwijziging aangenomen. Als hoofdzakelijke consequentie daarvan dient het instellen van een ledenraad be schouwd te worden. Deze raad zal bestaan uit achttien leden. Acht bioscoopexploitan ten, acht fimverhuurders, de bondsvoorzit ter fbioscoop-exploitant) en de Vice-Voor- zitter (filmverhuurder) zullen dezen raad vormen. De functie van den ledenraad is ln hoofd zaak de volgende: in het vervolg zal deze instantie beslissen over de te nemen beslui ten, die de bedrijven in onderdeelen rege len. Het besluit ontleent o.m. zijn belangrijk heid aan het feit, dat de Ned. Bioscoopbond thans over een instantie beschikt, waarin filmverhuurders en bioscoop-exploitanten in gelijke mate vertegenwoordigd zijn. Voor de vergadering bestond een zeer groote be langstelling, daar in de Ned. Bioscoop wereld de statutenwijziging algemeen als een belangrijke gebeurtenis werd be schouwd. Tel. SIERAARDEWERK EN SIERPORSELEIN. Naar aanleiding van het ontwerp van wet d.d. 21 Juli tot wijziging van de tarief- wet, welke wijziging reeds 1 Augustus is ingegaan, ingevolge de machtigingswet 1936, heeft zich een comité gevormd, uit de die de vliegerij mét har' en ziel was toe- verschillende groepen uit den handel, wel gedaan. die een goed officier was en een ke belang hebben bij den handel in aarde- Het kampvuur laaide op. Op de groote kampvuurplaats is gis teravond het eerste kampvuur gehou den, waarbij ook publiek was toege laten. Naar schatting waren ongeveer tienduizend belangstellenden aanwezig. Het is een ideale plaats voor een kamp vuur, waarbij het publiek van glooien de hellingen alles kan gadeslaan. Nadat vuur op Indlaansche wijze door middel van bogen op het podium was ge maakt, sprak de kampvuurleider als volgt: Roode gloed, roode gloed, uw honger zal worden gevoed, vergeet ons niet, heete gloed, Gij doet ons goed, als het jaar ten einde spoedt, verwarm ons met uw gloed, OndérwUl was het vuur naar de brand- plaats gebracht, waar het raadsvuur werd ontstoken, waarna de leider vervolgde: Witte gloed, witte gloed, blinkend in den nacht, van u wordt ons het heil verwacht. Zooals de vlam ten hemel stijgt, zoo moge ons leven gericht zijn, zooals de-.houtblokken in gloeihitte zijn zoo moge ons streven gericht zijn. Zooals het vuur onzen kring verwarmt, zoo moge het de wereld verwarmen. Deze woorden geven duidelijk de betee- kents weer, welke aan een kampvuur moet worden gehecht en de deelnemers zijn daarvan ook allen diep doordrongen. Men moet zoo'n kampvuur hebben mee gemaakt, om de eigenlijke stemming te kunnen aanvoelen. Met het opzeggen van de padvlnderswet nam het eigenlijke kampvuur een aanvang, waarbij de kampvuurleider. de heer van Voorthuizen, zeer spoedig de meest geest driftige stemming onder de duizenden wist te brengen. Op voortreffelijke wijze wist hij de massa te doen mee-yallen en zijn yell „Vogelen zang" op het slaan van den Blg-Pen was een kostelijke vondst, AUe nummers van het programma, welke verder werden opgevoerd, stonden op hoog peil: we willen hiervan slechts noemen de schitterende weergave door de Indische jongens van een vlschvangst ln de Moluk- sche zee, welk nummer buitengewoon m den smaak viel. Hoe later het werd des te fantastischer werd het kampvuur, waarvan de vlammen hoog oplaaiden en de aanwezigen in bree- den kring belichtten Het was een mooie avond en ongetwij feld zullen velen opnieuw van de gelegen heid gebruik maken morgen en Zaterdag eenzelfde kampvuur mee te maken. trouw kameraad Bij allen die met hem in aanraking zijn gekomen, zal zijn heengaan een groote leegte achterlaten, omdat men niet licht zijn vriendelijk gezicht, zijn mooie karak ter zal vergeten. Met hem is heengegaan, te vroeg heengegaan, een goed mensch. De vader van den overledene heeft dank gezegd voor de vele blijken van belangstel ling. Daarmede was de korte plechtigheid in de kapel op verzoek van familie en verloofde is er verder niet gesproken ten einde. Onder het spelen van Handel's „Largo is de kist naar buiten gedragen, waar zij aan den schoot der aarde is toevertrouwd. Begrafenis A. Wapperon. Te Dordrecht Ls onder buitengewoon groote belangstelling op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den K.L.M.-werktuigkundige A. Wapperon. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en talrijke kransen van verschillende luchtvaart-maatschappijen rondom het graf waren geplaatst, sprak het eerst de onderdirecteur van de K.L M., de heer Guil- lonard, die zeide geen woorden van troost te kunnen spreken bij dit smartelijk ver lies. Wapperon was gezien bij zijn chefs en bemind door zijn collega's zoodat hij in aller herinnering zal blijven voortleven. Hierna nam de burgemeester van Fapen- drecht, de heer P. van Rees, het woord, die namens de burgerij afscheid van den overledene nam en herinnerde aan diens groote ambitie voor zijn mooie vak, dat hij het eerst had uitgeoefend bij Aviblanda te Papendrecht, later bij Neerland's groote K. L. M. Een turnmakker van den heer Wappe ron, de heer L, van Dalen, getuigde van zijn waardeering voor het werk van den overledene aLs oud-voorzitter van de turn- vereenlglng „Olympia", waarna ds. Abbingh met een toepasselijk woord de plechtigheid sloot. INTERNATIONAAL KATHOLIEK ESPERANTISTEN CONGRES TE DEN HAAG. Opening in de Ridderzaal. Gistermiddag ls ln de Ridderzaal te Den Haag het Internationale Katholieke espe- rantutencongres geopend, dat van 1 tot 6 Augustus gehouden wordt. Onder de aan wezigen bevonden zich o.a. de minister van justitie en waarnemend president van den ministerraad, mr. Goseiing, de deken van 's-Gravenhage mgT. van der Tuyn, de Inspecteur van het middelbaar onderwijs de heer J, van Andel als vertegenwoordiger van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, het lid van de Eerste Kamer de Bruyn, het lid van de Tweede Kamer van Poll, en verschillende andere vooraanstaande figuren. Het congres werd geopend met het zin gen van twee in het esperanto vertaalde coupletten van het Wilhelmus en het espe- rantojied „nl volas vin", De aanwezigen werden welkom geheeten door den voorzitter van het plaatselijk comité der katholieke esperantovereeniging den heer P. M, Brouwer. Vervolgens begroette de voorzitter van het organisatiecomité, de heer H. Damen, het congres. Hierna hield de congresvoorzitter de heer P. Heilker. een rede. Na in het esperanto de aanwezigen te hebben verwelkomd, bracht spr. hulde aan H M, de Koningin en stelde hij voor, dank- telegrammen te zenden aan den bissehop van Haarlem, mgr. Huibers, en aan Z.H. den Paus. In het Nederlandsen heette spr. de aan wezige autoriteiten, welkom. Hij sprak de hoop uit, dat in het bijzonder de minister van onderwijs en in de toekomst zijn op volgers, zullen overwegen, of het groote goed, dat ln het esperanto aan de twin tigste eeuw geschonken is, niet tot het waardevol bezit van breedere groepen onzer werk en porselein. Dit comité heeft zich ge wend tot den minister van financiën en tot den minister van economische zaken, ten einde de ernstige bezwaren welke het tegen deze wijziging heeft, kenbaar te maken, t.w. ten opzichte van het voorgestelde spe cifieke recht, ad f. 27.minimum per 100 kg. netto, ten opzichte van hetgeen onder de definitie van ,,sier"-aardewerk of „sier"- porselein verstaan wordt en ten opzichte van hetgeen verder met de tariefwijziging verband houdt. JAPANSCHE GASTEN IN DE RESIDENTIE. Gistermiddag zijn prins en prinses Tsjit sjiboe kort na elkaar te Den Haag gear riveerd. waar zij hun Intrek hebben geno men in hotel des Indes, dat voor deze ge legenheid de Japansche vlag. het witte dundoek met de rijzende zon, had uitge stoken. In het gebouw der Japansche legatie aan het Plein 1813, heeft de Japansche gezant gisteravond het prinselijk paar een banket aangeboden. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 6 Augustus, en die van den minister van Koloniën in de maand Augustus niet plaats hebben. UfT NED. OOST-INDIË. ONDERZOEK NAAR VLIEGONGEVAL. BATAVIA. 3 Aug. (Aneta/A.NPOm trent het vliegongeval van Zondagavond, waarbij een dame het leven verloor, kan nog worden gemeld, dat de heer Schiitt vloog in een lesvliegtuie van de Neder- landsch-Indische vliegclub, terwijl de heer Te Roller vloog in een van de firma Rous en Meeuwenoord geleend sporttoestel. De officier van justitie te Batavia, mr. de la Parra is naar de plaats van het ongeval vertrokken voor een justitioneel onderzoek. Halcyon Lijn STAD SCHIEDAM, Vlaar- dingen n. Lulea, pass. 31 Juli Holtenau STAD VLAARDINGEN, 31 Juli van Wabana ROiZENBURG, pass, 2 Aug. Brunsbuttel, Kon. Ned. Stoomb. Mij. DEUCALION, 1 Aug, van Sfax te Aberdeen ORPHEUS, 2 Aug. van A'dam te Gothenburg OBERON, 2 Aug. van Algiers n. Lissabon POSEIDON, 31 Juli u rn. 8 uur van Trinidad naar Jacksonville HEBE, 2 Aug. van Kopenhagen naar Gdynia. Mij. Nederland MOENA, thuisreis, 1 Aug. van Padang. Java-New Tork Lijn KOTA PINANG, 3 Aug. van New York te Batavia. Holland-Amerika Lijn MAASDAM, I Aug. van R'dam te Antwerpen. Java-New York Lijn TALISSE, 2 Aug. van New Orleans te Shimonoseki, Diverse Stoomvaartberichten WINSUM, 31 Juli van Dublin naar Narvik (later bericht) SPAR, 30 Juli van Rosario te Santa Fé JOBSHAVEN, 31 Juli van Madeira naar Teiieriffe WAALHAVEN, 31 Juli van R'dam te Archangel IJSSELHAVEN. Antwerpen n. B. Aires, I Aug. Ouessant gep. FRIESLAND, 31 Juli van de Tyne te Kopenhagen HOOGLAND, 1 Aug van de Tyne te Hamburg MIDSLAND, 1 Aug. van Delfzijl op de Tyne SCHIELAND, 1 Aug. van Seaham te Hamburg VEER HAVEN, 2 Aug. van Cardiff te Antwerpen,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9