De positie der openbare onderwijzers. Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Dinsdag 3 Augustus 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL Hef Noordwijksche bloemenfeesf „La plage fleurie" LUCHTVAART Scherpe critiek van den heer Bon. Vergadering Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap IN/T EN LETTERE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN 'AALSMEER. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor en het hulpkantoor te Aalmeer-Oost werd gedurende de maand Juli ingelegd f. 14.550.90 en terug betaald f. 14.159.54. Excursie. Ce Tuinlieden- en Bloemlstenbond heeft ditmaal bij zijn JaarliJksche excursie een bezoek gebracht aan kweekerljen in de omgeving van Nijmegen (Lent, Hees, enz.) De „moeilijke" verkeersregeling. Het eenrichtingsverkeer, dat nu ook voor wielrijders in de Zijdstraat, Marktstraat en Schoolstraat geldt, blijkt voor velen nog moeilijkheden op te leveren en steeds kan men in genoemde straten wielrijders zien. die in strijd handelen met de nieuwe ver ordening. Volstond de politie aanvankelijk met een waarschuwing, wanneer een over treding werd geconstateerd, die tijd is nu voorbij; gisteren zijn reeds enkele wielrij ders bekeurd. Loop der bevolking. Gevestigd: W M. Ankum van Haarlem, naar Uiterweg 53 J. Brouwer van Nieu- wer-Amstel, naar Kleine Noorddljk 60 P. Kröger van Amsterdam, naar Uiterweg 27, in een woonschip M. Rodenburg, van Dordrecht, naar Stommeerweg 2 A. Har- denbol, van Lelden, naar Sportlaan 10. Vertrokken: J. v. Schalk, naar Uithoorn Molenkade 9 P. N. Wareman, naar Lel den, P J. Blokstraat 29 J. Wensing, n. Haarlem, Zwaluwstraat 47 J. A. Come- lisse. naar 's-Gravenhage, Hattumlaan 81. HAARLEMMERMEER. Wordt er weer een molen afgebroken? Naar wl] vernemen bestaan er plannen om den bijna honderd jaar ouden koren molen „De jonge landman" te vijfhuizen al te breken. Zooals men weet wordt de molen al eenige (aren niet meer gebruikt. Mej. J. P. M. van der Helder te Hoofd dorp is tot onderwijzeres aan de R.K. St. tosephschool aldaar benoemd. HILLEGOM. Te 's-Gravenhage slaagde de heer P. J. J. Bakker voor het examen Hoogdultsch M O. a. KATWIJK AAN ZEE. KONIJNENFOKKERS- EN PLUIMVEEVER. „KO-PLU-KO". Ledenvergadering. Deze vergadering werd gisteravond ln Casa Cara gehouden. De voorzitter, de beer C. van Beelen, heette allen hartelijk relkom en ln 't bijzonder den heer van Rijn, die na een ernstige operatie weer aanwezig was. Spreker stelde als nieuwe leden voor de heeren N. van Duyn en J. van Beelen, die met algemeene stemmen aangenomen werden. De secretaris de heer W v. d. Bent las de notulen. Hiema werd voorlezing gedaan van ingekomen stukken. De voorzitter besprak nu zeer uitvoerig de groote nationale tentoonstelling, die van 8 tot en met 11 December as. ln de garage van den heer de Hollander zal gehouden worden. Voor deze belangrijke tentoonstel ling zijn reeds eere-prljzen, medailles en voerprijzen beschikbaar gesteld. Tot lid van de commissie van bijstand, sfd. hoenders, werd met algemeene stem men benoemd de heer A. Kuyt. Vervolgens werd het reglement van de tentoonstelling besproken en goedgekeurd. Nadat nog enkele technische kwesties karen besproken werd de vergadering ge- «loten. Muziekuitvoering. Het was gisteravond op den Boulevard bij de muziektent, waar het Fanfarecorps „Wilhelmina" van Rijnsburg, directeur de beer W. J. Smolders uit Leiden, een con- tert gaf, zeer druk. Br werd uitstekend gespeeld en het Publiek toonde rich zeer dankbaar. UITWATERINGKANAAL VERZAND. Sohokkertjes kunnen niet uitvaren. De motorschokkertjes die bij de Watering 'tggen kunnen al drie dagen lang niet uit varen daar door den krachtigen wind de monding van het Uitwateringskanaal zoo- benig is verzand, dat met laag water nog öechts een smal geultje is overgebleven. Bij boog water durft men niet uit te varen, oaar het gevaar om op de steenen te loopen oan zeer groot is. Voor de vlsscherij is dat een groote tegenslag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tegen een boom gereden. Een vrachtauto, bestuurd door R. L. Ho- Kwontng uit Oegstgeest reed op den Was- aenaarschen weg tegen een boom op. De bovenzijde van de gesloten laadbak werd ernstig beschadigd, terwijl de boom werd omgereden. Eenlgen tijd te voren was een jndere auto tegen denaelfden boom opge wist waardoor de geheele laadbak werd «gerukt. Peentjes gestolen. Ten bate der armen. Zooals reeds eerder gemeld wordt Donderdagavond in het Noordwijksche Casino onder den naam van „La plage fleurie" een bloemenfeest gegeven ten bate van de armen dier gemeente. De groote zaal van het Casino wordt voor deze gelegenheid ge heel belangeloos door een 40-tal bloemkweekers met duizenden gladiolen en dahlia's versierd, waardoor dit feest zijn naam met eere zal dragen. NOORDWIJK. Collecte. Donderdag zal de vereeniging „Het hooge land" een speldjesverkoop organiseeren. Gevonden voorwerpen: Handschoen, kllogewicht, portemonnale met inhoud, ceintuur, plattegrond-teekenlng van win kelhuis, twee sleuteltjes aan een ring, schroevendraaier, oorbel, zakdoek, waarin ecniggeld. armb.horloge, bril, klomp, sleu tel, colbert-Jasje, bontsjaal, sandaal en vier boorden (overhemd). Inlichtingen worden verstrekt des Woens dags en des Zaterdags van 1213 uur ten politiebureele te Noordwijk-Binnen. Hedenavond te half tien zal bij gun stig weer een groot vuurwerk worden afge stoken op het strand vóór den Noord Bou levard. NOORDWIJK AAN ZEE. Rookbommen aangespoeld. In de laatste dagen zijn op het zee strand alhier eenige rookbommen aange spoeld, welke vermoedelijk afkomstig zijn van Engelsche vlootoefenlngen. De politie heeft de projectielen, waarvan nog niet vast staat dat zij ongevaarlijk zijn, opge borgen en zich met de Marine-autoriteiten in verbinding gesteld. RIJNSBURG. Naar Haarlem. De Chr. Gymnastlek-Vereeniging D.W.S. heeft met haar jongere leden per touring car een uitstapje gemaakt naar de om streken van Haarlem. O.a. werden bezich tigd de jamboreeterreinen te Vogelenzang en het Kopje te Bloemendaal. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: A, Keukenmeester geb. de Jong d.. M. W. Janson geb. van Bohemen z. Ondertrouw^: W. A. P. Oudshoom on J. P. A. van der Lans. VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. C. van Bohemen geb. Jur- gens d. Ondertrouwd: D. G. A. Bergman en J. M, de Groot, VEUR-LEIDSCHENDAM. Gouden huwelijksfeest. Dinsdag a.s. hopen Jan Schrama Pzn. en Geertrui Nieuwenbroek. wonende Vee- nestraat 10 hun vijftigjarige echtvereenl- glng te herdenken. De bruidegom Is thans 74 jaar, de bruid 69 jaar. Beiden verheugen zich ln een goede gezondheid, niettegen staande de bruidegom eenigszins moeilijk loopt ten gevolge van een hem indertijd overkomen ongeval. De heer Schrama is meer dan twintig jaar werkzaam geweest bij de graanmaal- derij van de firma Blonk en Zoon en daarna als bedrijfsleider bij de Coöp. Graanmaalderij „Nooit Gedacht". In laatstgenoemde betrekking had hij 't ongeluk door eenluik te vallen, wat een einde aan zijn loopbaan maakte. Bij het personeel, dat onder hem stond, stond hij om zijn ruime opvattingen hoog aangeschreven, terwijl ook de Inwoners en buren hem en zijn echtgenoote gaarne mogen lijden. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Juli is ten post kantore en het bijkantoor in de buurtschap op de Rijkspostspaarbank Ingelegd f. 13363.48 (v.m. f. 17019.38) en terugbe taald f. 15359.28 (v.m. f. 7993.06). Gevonden voorwerpen. Ruigharige hond (reu), knlpbeurs met inh., blauw kinderjurkje, portemonnale met inh., grijze gabardine regenjas, jon gensjas. Kinderlijkje gevonden. In den Oostvliet is drijvende gevonden het in vergaande staat van ontbinding ver- keerend lijkje van een pasgeboren ldnd. Uitstapje naar Marken. De Tooneelclub Kameraadschap heeft haar jaarlijksch uitstapje gemaakt naar Marken. Te kwart over zeven werd vertrok ken per blauwe tram naar Amsterdam. In Amsterdam werd even gepauzeerd om den inwendigen mensch te versterken, waarna het ging naar Monnikendam waar de boot gereed lag voor Marken. De terugtocht ging vla Volendam. Hooiberg afgebrand. Gistermiddag werd brand ontdekt ln den hooiberg achter de boerderij Jacoba aan den Oostvlletweg 22, bewoond door den landbouwer de Winter. De brandende berg welke slechts enkele meters van het huis afstaat, leverde aan vankelijk gevaar op voor uitbreiding, doch door krachtig ingrijpen van de brandweer werd dit voorkomen. De geheele voorraad hooi ruim 30000 kilo ging verloren, want wat niet door het vuur verteerd werd, had zoo van den rook en 't bluschwater geleden dat het niet meer bruikbaar was. Den geheelen middag is de brandweer bezig geweest met leeghalen van den berg. Hooibroel is oorzaak. Verzekering dekt de schade. Pols gebroken. Tijdens het voetballen had C. W. het ongeluk een pols te breken. De collecte ten bate van den gewa- penden dienst heeft opgebracht f. 40.16. VOORHOUT. HOOIBERG AFGEBRAND. Het zag er even bedenkelijk uit. Gistermiddag omstreeks 2 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken in den hooiberg van den landbouwer Th. v. d. H. aan den Rijnsbur- gerweg. Daar de berg dicht tegen het woon. huis staat, werd de toestand al spoedig bedenkelijk. De brandspuit was zeer spoe dig aanwezig. Na eenige minuten werd reeds water gegeven, doch door gebrek aan watertoevoer moest gestopt worden. In ver band met het risico dat ook het huls zou vlam vatten, verzocht de burgemeester de Noordwijksche brandweer om assistentie. In minder dan een half uur was deze ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen, daar het vuur inmiddels door de plaatse lijke brandspuit was bedwongen. De oorzaak van den brand werd aan vankelijk toegeschreven aan hoolbroei, doch later bleek dat dit uitgesloten moet worden geacht. Het onderzoek naar de oorzaak duurt voort. De collecte ten bate van den gewapen- den dienst heeft f. 1.50 opgebracht. De maandelljksche collecten in de Ned. Herv. Gem. alhier, hebben opgebracht voor de kerk f. 32.96'/! en voor de Diaconie f. 21.08'/i. Mej. H. L. Coster, slaagde voor het examen Engelsch M.O, ZOETERMEER. Rijkspostspaarbank. Op de rijkspostspaarbank werd geduren de de maand Juli voor een bidrag van f. 9906.88 Ingelegd en voor f. 3343.66 terug betaald. DE POSTVLUCHTEN. De „Specht" is gistermiddag te 4.31 uur op Bchiphol geland. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken vla het kuststatlon Schevenlngen-Radio. Aagtekerk, Almkerk. Alphacca, Alpherat, Alwaki. Boschfontein, Chr. Huygens, Costa Rlca, Dempo, Grootekerk, Heemskerk, In- drapoera, Jagersfontein, J. P. Coen, Johan de Witt, Meliskerk Poolau Tello, Rand- fontein, Van Rensselaer, Rotterdam H.A.L. Serooskerk, Sibajak, Simon Bolivar, Sla mat, Spaamdam, Springfontein, Streef kerk, Venezuela. Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Schevenlngen-Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio Hol land." De heer H. J. Bon. voorzitter der heden te Rotterdam aangevangen 91ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap, heeft im zijn openings woord als volgt gesproken: Gaarne zouden we woorden van waar deering en erkentelijkheid voor genomen regeeringsmaatregelen als blijde tonen in ons openingswoord willen doen doorklin ken, maar zelfs bescheiden juichtonen over zeer bescheiden verbeteringen moeten weer dadelijk gedempt worden door tonen in mi neur. als we denken aan noodzakelijke grootere verbeteringen, die niet werden aangebracht. Om eenige voorbeelden te noemen: We zijn erkentelijk jegens den minister, dat op aandringen van het kamerlid Thijs- sen in de regeling van de uitbetaling van salaris bij ziekteverlof eenige wijziging ten goede is aangebracht, maar hetgeen we herhaaldelijk vroegen: de betere regeling, welke voor de rijksambtenaren geldt, is nog steeds niet op ons toepasselijk gewor den. Wij zijn erkentelijk jegens den mi nister, dat hij enkele opgeheven openbare scholen heeft doen herrijzen, maar de be scheiden juichtoon verstomt, als we de doodsklok hooren aantikken, die reeds bo ven andere openbare scholen hangt en straks haar sombere tonen zal doen weer klinken. We zijn erkentelijk jegens den mi nister, dat een deel van het groote aantal kweekelingen met akte hun dienstjaren als zoodanig voor pensioen geldig zullen kun nen maken, maar wij overwegen tevens, dat deze maatregel niet eens voor allen, doch slechts voor een klein gedeelte geldt, en verder, dat die dienstjaren later niet eens voor periodieke verhoogingen zullen meetellen. We zijn erkentelijk jegens den minister, dat hij de vrije sollicitatie heeft opengesteld, en de jongeren dus ook uit richt op een kans tot benoeming heeft ge geven meer is het ln feite niet maar een juichtoon houden we weer in, als we denken aan het ontzaglijk groote aantal gegadigden, dat er thans reeds is. een aan tal, dat tengevolge van het voortduren der ongebreidelde opleiding ieder jaar zal toe nemen. een aantal, dat straks bovendien vermeerderd dreigt te worden met een aan tal wachtgelders. We rijn erkentelijk jegens den minister, dat hij bevorderen wil, dat jonge onderwij zers In een administratieve rijksbetrekking worden geplaatst, dat jonge onderwijzers zullen worden opgeleid In inrichtingen van onderwijs van technlschen aard. Maar een juichtoon past hier evenmin, als we letten op het groote aantal jongeren, dat werk loos blijft of als kweekeling met akte werk zaam ls tegen een tegemoetkoming, die eerder den naam van „fooi" dan van „be zoldiging" verdient. Dat de toestand van de overbelaste klas sen nog niet erger is, ls volgens het school toezicht voor een niet gering gedeelte toe te schrijven aan het groote aantal kwee kelingen met akte, die de allerergste na doelen opvangen en afwenden. Maar de bezwaren van deze camouflage van de wer kelijkheid aldus in het onderwijsverslag doen zich hoe langer hoe meer gevoelen. Ook wij hebben evenals de andere vak- vereenigingen den onhoudbaren toestand bij het onderwijs meermalen onder de aan dacht van den minister gebracht, helaas, tevergeefs. Een poging, om verbetering ta krijgen zal opnieuw worden gedaan, thans hij de nieuwe regeering. Op initiatief van de Unie van Chr. onderwijzers hebben de zes onderwijs organisaties, die in de commissie voor georganiseerd overleg in onderwijzers zaken zitting hebben (de Unie en de Vereen, v. Chr. onderwijzers, het Ka tholiek Onderwijzers Verbond, de Ver eeniging van hoofden van scholen, de Bond en het N. O. G.) besloten, een ge zamenlijke actie te voeren, om van do nieuwe regeering te verkrijgen een be langrijke verlaging der leerlingen - schaal, die er toe leiden zal, dat de wachtgelders weer een vaste betrekking verkrijgen en dat aan de duizenden werklooze jonge krachten een levens taak en een bestaansmogelijkheid wor den geboden. Daarnaast staat als andere brandende quaestie, die om redding vraagt: de totale onvoldoendheid der onderwijzerssala- neerlng. Wij spreken hier dezen wensch uit, dat de ..voortdurende overwegingen" te dezen op korten termijn zullen beëindigd mogen worden en zullen voeren tot het be vredigend resultaat, dat aan de onderwij zers een salaris zal worden gegeven, als hun toekomt krachtens de beteekenis van hun ambt en in overeenstemming met de positie, welke zij in het maatschappelijke leven innemen. Thans de quaestie. die ons, openba' on derwijzers, meer in het bijzonder betreft: de positie der openbare school. Spr. laakte de houding der linksche leden der staats commissie van 4 Maart 1936 en bracht hulde aan den heer Ossendorp voor diens afwijzende houding tegenover het „gelljk- schakellngsontwerp". Dit is in den nacht van 18 en 19 Maart in de laatste zitting der Tweede Kamer er doorgejaagd. Een zwarte nacht voor het openbaar onder wijs. Met den meest mogelijken nadruk spreken wij hier uit ons protest tegen een dergelijke wijze van behandeling van een wet, die de grondwettelijk gewaarborgde positie der openbare school aantast. Met nadruk spreken wij hier onze afkeuring uit over de houding der Kamerleden, die krachtens het beginselprogram voorstan ders der openbare school zijn. maar aan indiening en aan aanneming van deze voor- het openbaar onderwijs zoo fnuikende wet hebben medegewerkt. Spr. wekt de onder wijzers op tot waakzaamheid om de toe passing van deze wet ln goede banen te leiden. Aan het eind van zijn openingswoord deelde spr. nog mede, dat het genootschap regeimatig in ledental toeneemt en mo menteel de grootste vereeniging is van openbare onderwijzers. Haagsch Maandblad. Het Augustusnummer van het Haagsch maandblad heeft den volgenden inhoud: Het nieuwe Romelnsche rijk; Ons Indi sche bestuursbeleid; een rechtvaardiging; Devaluatie en communisme tijdens de Fransche revolutie; Descartes' Geestesnood en het ontstaan der natuurwetenschap; De behoefte aan lawaai; een pijnlijk teeken des tljds; Parijs in tentoonstellingstijd en Java zooals een toerist het zag. 13. Je zag nu dus. hoe, onverwacht, de spiegel van Alasius Thijs redding bracht; bijna had het eohte monaster Thijsje in zijn bek genomen, als die and're uit den spiegel niet te voorsohljn was ge komen nu werd het nare beest toch zeer bevreesd. Het dacht, naar 't scheen: „O, wee, ik sla een flater!" en 't dook zeer haastig onder water; maar 't and're dier was zeer verbolgen en ging het zeer snel achtervolgen. Het water spatte ver omhoog en Thijs verloor de belde beesten uit het oog niemand trof hen ooit weer aan en zij zitten zeker steeds nog achter elkaar aan. En Thijsje daoht; „Maar hoe kan ik nu verder komen? Nu Ik geen zeil meer heb, moet Ik het sdheepje stuurloos laten drijven op de stroomen!" GEBOREN Pieternella, dr. van D. Boon en J. Onvlee Anna Elisabeth, dr. van J. Martijn en W. Zandbergen Tonla, dr. van C. C. Zandvliet en T. v. Weeren Catharina, dr. van J. v. Rijn en H. J. E. Kasteelen Willem, zn. van P. J. Hartevelt en M. Neu teboom Johanna Hendrlka, dr. van G. W. v. Galen en P. v. Giessen Barbera, dr. van J. Kraaljeveld en P. v. d. Graaf Johanna Jacoba, dr. van W. Schelvis en C. P. Wassenaar Gerardus Henricus, zn. van P. J. M. Lünnemann en G. v. d. Quast Cornelia, dr. van C. Vermeer en L. Klein Johannes, zn. van J. Bontje en W. C. Laven Johannes Leonardus, zn. van W. v. d. Veer en E. de Helden Kurt, zn. van W. H. Bielinskl en A. Schumacker. ONDERTROUWD: J. Sira, jm., 26 J. en J. A. H. Le Fevre, jd., 30 J. GEHUWD: A. v. d. Kaaij, Jm. en H. Verra, jd. D. v. Niekerk, jm. en B. J. Snelderwaard, jd. W. H. v. Steljn, Jm. en J. M. v. Latum, Jd- J, L. Tersmette, Jm. en J. G. M. Busch- gens, jd. OVERLEDEN: J. I. Erades, m. 57 J. P. J. Chauaron, zn., 27 j. STATISTIEK OVER MEI. Noord Holland (exc). Amsterdam) 39, Amsterdam 24, Zuld-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 24, Den Haag 18, Rot terdam 21. Utrecht 31, Gelderland 27, N. Brabant 31, Limburg 15, Zeeland 6, Fries land 9, Groningen 8, Drenthe 2, Overijsel 7. Totaal 262 faillissementen. Totaal vanaf 1 Jan. 1937 1957 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2688 falllissemen- t6n' S_2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7