De strijd in Spanje Naar oorlog in het Verre Oosten ELTAX JAMBOREE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Augustus 1937 CEUt" Redactie 1507 Directie en Adminiitr. 2500 VK RECHTZAKEN China in voorbereiding. Laatste Berichten Binnenland ^percewse e$t euli~\ O Ml MOHfEROE Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) .lbarrSqin. «^TRovueia Tfr CAIOMABDE I CL S&LDOU ictMtmYo RUBIM.E5 z/ 3 Malversaties door gemeente raadslid van Ter Aar. Gemeld wordt, dat de Chineesche ge neralissimus, Tsjang Kai Sjek, tegen 8 Augustus een crisisconferentie voor de nationale verdediging heeft bijeen be roepen, waaraan door alle militaire leiders zal worden deelgenomen en waar besluiten vullen moeten worden genomen over de opstelling der troepen in verband met het program der landsverdediging, dat reeds is goedgekeurd door de militaire commis sie. Hetzelfde bericht maakt er mel ding van, dat Tsjang Kai Sjek overleg pleegt met Pai Tsing Si, den leider van het Kwangsileger, over het zenden van twee divisies Kwangsi-troepen naar het Noorden. Een bericht uit Sjanghai zegt, dat de legislatieve raad van de Nanking-regee- ring het ontwerp heeft opgesteld van een verklaring betreffende het afbre ken der diplomatieke betrekkingen met Japan. Deze verklaring zou uitgegeven worden, wanneer de centrale politieke raad er goedkeuring aan zou hebben gehecht. Ditzelfde bericht uit Sjanghai voegt hieraan toe, dat de Nanking-regeering besloten heeft militairen dienstplicht voor het geheele volk in te voeren. Legerbewegingcn. Het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen in Noord-China meldt een ge slaagde zuiveringsactie tegen verspreide resten van het 29e leger, welke in het ge bied van Peiping en Tientsin is uitgevoerd. Ongeveer 3000 man van de 39e brigade van het 29e leger hebben zich zonder verzet overgegeven. De verliezen der Japanneezen tijdens de gevechten bij Toengtsjau bedra gen 278 dooden. Ook kolonel Sjigeroen. de opvolger van generaal Roihara, als leider van den ge heimen dienst van het Kwantoeng-leger is daarbij. Het hoofdkwartier raamt de verliezen der Chineesche troepen bij de gevechten ten Zuiden van Peiping op 5000 man. De Japansche troepen maakten vier stukken veldgeschut, twee vliegtuigen en 1000 paar den buit. Gisteren heeft een Chineesch militair vliegtuig boven Tientsin gevlogen, volgens Japansche mededeelingen. Men merkt hier bij te Tientsin op dat thans voor het eerst de luchtmacht van de Chineesche centrale regeering zich laat signaleeren. Men neemt aan dat de Chineezen bij Paotlng. ten Zuiden van Peking, een lucht vaartbasis hebben aangelegd. In deze plaats komen steeds meer Chineesche versterkin gen aan. De Chineesche autoriteiten van óe provincie Sjansi nemen maatregelen voor verdediging van hun gebied. Het 13e Chineesche leger Is gisteren van Fatoeng te Kalgan aangekomen, waar het zich ver- eenigd heeft met de troepen van generaal Ljoe Joe-mlng, den gouverneur van Tsja- har. die tot dusverre voor een vriend van Japan was doorgegaan. De Japansche strijdkrachten hebben zonder tegenstand te ontmoeten het ten V.'esten van Tientsin gelegen Janglioetsjing bezet, terwijl Japansche vliegtuigen Pao- tingfoe. Kalgan en andere punten in Ho- peh hebben gebombardeerd. Volgens Chineesche berichten hebben de Japansche troepen honderden dorpelingen gedood als repressaille voor de sabotage, die naar zij beweren op den spoorweg tus- schen Peiping en Tientsin is gepleegd. Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron gemeld, dat er langs de spoorwegen van Korea alleen nog maar militairen en oor logsmateriaal vervoerd worden. De laatste twee weken zijn 22.000 artilleristen en vlie gers naar Tientsin vertrokken. De zesde Japansche divisie wordt gereed gehouden en 130.000 reservisten hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden voor een mobilisatie. Naar het agentschap Domei meldt, ont ruimt de Japansche bevolking de provin cie Tsjahar wegens de toenemende anti- Japansche stemming onder de Chineesche bevolking en wegens de nadering van ver sterkingen van het centrale leger. Voorts hebben 185 Chineezen Japan ver laten, daar zij een verdere verscherping der conflicten tussohen China en Japan vreezen. Op voet van oorlog. De organisatie van de Chineesche regee ring. van het Chineesche leger en van de Kwomlntang is op voet van oorlog ge bracht. De opperbevelhebber. Tsjang Kai Sjek, heeft buitengewone bevoegdheden gekregen inzake militaire, diplomatieke en regeeringszaken, terwijl Wang Tsjao-ming belast is met de leiding van de Kwomin- tang en met de leiding der btnnenlandsche ^Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft zich per vliegtuig naar Koeling begeven, ten einde aldaar generaal Pai Tsjoeng Si uit de provincie Kwangsi te ontmoeten. De bijeenkomst dezer twee politieke te genstanders heeft ten doel. van gedachten te wisselen over den tegenwoordigen toe stand en klaarblijkelijk te trachten, een overeenstemming tusschen beiden tot stand te brengen. Belastingverhooging in Japan. In een te Tokio gehouden kabinetszit ting is, blijkens een mededeeling van het ministerie van financiën, besloten dat de regeering. met het oog op de te dekken nieuwe uitgaven in verband met den veld tocht in Noord-China, aan het Lagerhuis een wetsontwerp zal voorleggen, waarbij de inkomstenbelasting verhoogd wordt van 5 tot 15 procent, terwijl een omzetbelasting zal worden geheven van 20 procent op weelde-artlkelen, zooals fototoestellen, films, gramofoons, juweelen, enz. De kabinetsraad heeft besloten, om van morgen af controle uit te oefenen op onge oorloofde winsten en op het opkoopen van metalen, steenkool, katoen, benzine, pa pier. leer, auto's, machines, electrische draad, chemische producten, pharmaceu- tische producten, mica suiker, boorzuur, asbest, enz. Op overtreding der bepalingen wordt een maximum-straf gesteld van 100 yen en drie maanden gevangenisstraf. De Minseito- en Seijjoekai-partyen tref fen voorbereidingen, om gemeenschappe lijk een resolutie in het Lagerhuis in te dienen, waarbij zij er bij de regeering op aandringen, een energieke houding aan te neimen jegens Ohina. teneinde te komen tot een fundamenteele regeling van de Chineesch-Japansche betrekkingen en „een büjvenden wede" ln het Verre Oosten te verzekeren. De toestand In Tientsin. Het moeilijke probleem, dat zich voordoet doordat 40.000 personen de wijk hebben genomen naar de buitenlandsche conces sies, elscht te Tientsin dringend oplossing. De Japanneezen hebben, zooals men weet, beloofd de concessies niet te zullen bom bardeeren. Het internationale comité voor hulpverleenlng is gisteren in functie ge- treden. Bijstand wordt verleend aan de tal- j looze Chineezen, die dag en nacht op de trottoirs doorbrengen. De Japansche autoriteiten verklaren, dat verscheidene dagen noodlg zullen zijn voor het opruimen van de lijken, het organlsee- ren van de politie ln de Chineesche stad en om het mogelijk te maken, dat de uit gewekenen, van wie duizenden thans dak loos zijn. aangezien hun hulzen tijdens de bombardementen zijn vernield, terugkee- ren. De rivier voert talrijke lijken mede van mannen, vrouwen, kinderen en paar den en men vreest, dat epidemieën zullen uitbreken. Russisch protest. De sovjet-Russische regeering heeft ge lijktijdig bij de Japansche ambassade te Moskou en bi] het ministerie van buiten landsche zaken te Tokio een protest doen overhandigen wegens de bezetting door de Japanners van het sovjet-Russische con sulaat te Tientsin. De nota vraagt onmiddellijke bestraf fing der schuldigen en herstel der schade. Te Moskou is men van meening, dat het Incident ernstige gevolgen zal kunnen heb ben. doch men voegt er aan toe, dat on danks den wil zijn rechten te doen eer biedigen, sovjet-Rusland den vrede wenscht. Het sovjet-Russische agentschap Tass geeft de namen van verscheidene Russi sche Witgardisten en Japansche spionnen, die aan de voorbereiding van den overval hebben medegewerkt, Het agentschap voegt hieraan toe. dat de sovjet-Russische consul onmiddellijk na het incident den Japanschen consul heeft gewaarschuwd, doch dat deze hem niet heeft ontvangen. Van Japansche zijde geeft men intus- schen een andere lezing. Officieele Japan sche kringen wijzen er op. dat deze overval uitgevoerd is door Wlt-Russen. De Japan sche autoriteiten te Tientsin, aldus verkla ren zij verder, zijn door het internationale recht niet gedwongen het Russische .consu laat ln dit district van Tientsin te be schermen. welk district vroeger een sovjet concessie vormde. Wat de eischen aangaat tot opsporen van de gestolen eigendommen van het consulaat verluidt, dat de Japan sche autoriteiten zullen medewerken tot dit doel, wanneer de Russische autoriteiten er het spoor van vinden. Ook verluidt, dat het Japansche garnizoen te Tientsin bereid is enkele soldaten op wacht te zetten ter bescherming van het consulaat, als be leefdheid, wanneer de Russen zulks wen- schen. En verder heet het: Wij hebben met deze zaak niets uit te staan. De strijd tusschen Witte en Roode Russen is een bekend feit, dat in de ge heele wereld bestaat. Wij willen daar vol strekt niet in gemengd worden. Wij heb ben op het oogenblik reeds voldoende zor gen. Ons daarin te willen meesleepen geeft bewijs van een zuivere sovjetdrijverij, die heel weinig goeds voorspelt. Het ministerie van buitenlandsche zaken weet niets van een protest of een demarche van Moskou en heeft geen enkel protest ontvangen van den sovjet-ambassadeur te Tokio. Onrust in Binnen-Mongolië. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de on rust in het gebied van Kalgan (Binnen- Mongoliël toeneemt, als gevolg van de komst van het dertiende Chineesche leger, dat uit Tatoeng Sjansi afkomstig is. Men zal zich herinneren, dat dit der tiende leger ln 1936 op schitterende wijze den Japansch-Mongoolschen opmarsen naar Sjansi heeft gestuit, door plotseling Paoliangmiao te bezetten, de hoofdstad van Mongolië. De Japansche consul heeft aan allen Japansche ingezetenen instructie ge geven, dit gebied te ontruimen. Het perso neel van het consulaat zal zich zoo spoe dig mogelijk naar Tsjangten terugtrekken. Verklaring van Konoyc. De Japansche eerste minister, Konoye, heeft in antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag ten aanzien van het „inci dent in Noord-China" hedenmorgen weder om verklaard, dat de regeering een poli tiek voert van niet-verergeren van den toestand. Hij voegde hier echter aan toe, dat te geschikter tijd een fundamenteele wederaanpassing der Chineesch-Japansche betrekkingen in overweging moet worden genomen. Jarenlang in verschillende functies geknoeid. In April van dit jaar kwam het parket van de Haagsche rechtbank het gerucht ier oore, dat door den kassier-boekhouder van het agentschap van de Nederlandsche Middenstandsbank te Aiphen aan den Rijn den 57-jarigen P. K. te Ter Aar op groote schaal knoeierijen waren geplegd. Daar P. K. in zijn gemeente een zeer ge ziene figuur was hij was gemeenteraads lid en voorzitter van de vereenigde Blok- landsche en Korteraarsche polders hechtte men aan deze geruchten aanvan kelijk geen geloof, doch de beschuldigingen Herhaalden zich en zoo werd de kassier boekhouder in arrest gesteld. Aanvankelijk ontkende hij de ongere geldheden, doch toen een huiszoeking be zwarende feiten aan het licht bracht, viel nij door de mand en legde een volledige bekentenis af. Het bleek toen, dat hij zoo wei in zijn functie van kassiers als in die van voorzitter van de vereenigde polders jarenlang valsche kwitanties had gemaakt, rekeningen-courant had vervaischt. ge knoeid had in spaarbankboekjes en zich zoodoende geld had toegeëigend van per sonen, die in hem een volledig vertrouwen hadden gesteld. Vanmorgen moest hij zich wegens ver duistering en valschheid in geschrifte voor de Haagsche Rechtbank verantwoorden. Hij gaf alles toe .zoodat de behandeling van de zaak een kort verloop had. Na het eveneens beknopte getuigenverhoor nam de officier van justitie jhr. mr. van Asch van Wijck requisitoir. Spr. zeide. dat hij in de dagvaarding slechts een greep uit de talrijke onregelmatigheden, welke door verdachte zijn gepleegd, had gedaan. In vier rubrieken zou men deze malversaties kunnen lndeelen en wel' knoeierijen ten nadeele van de Vereenigde Bloklandsche en Korteraarsche polders, een verduiste ring van f. 2000 ten nadeele van een van de spaarders van de middenstandsbank, knoeierijen in spaarbankboekjes en ten slotte doch dat was niet ten laste ge legd verduistering van gelden van Cen traal Beheer. Toen verdachte eenmaal met de knoeie rijen begonnen was, moest hij er mee doorgaan, om de daardoor ontstane tekor ten te dekken. Zes jaar lang duurden deze malversaties, in welken tijd hij op schro melijke wijze misbruik heeft gemaakt van zijn positie en van het vertrouwen, dat men in hem stelde. Spr. elschte een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger mr. la Gro, voerde aller eerst tegen de zware beschuldiging van het O.M. aan. dat verdachte alle schade thans vergoed heeft. Hij heeft volledig bekend en op alle mogelijke manleren medewerking verleend tijdens de instruc tie. Het geld, dat hij zich wederrechtelijk heeft toegeeigend, heeft hij nimmer voor zichzelf gebruikt, doch hij ondersteunde er behoeftige familieleden mee. Hijzelf leefde sober en eenvoudig. Verdachte is reeds thans al zeer zwaar gestrait door de preventieve hechtenis en door de blaam, die voor altijd op hem ge worpen is. Niet. als een geziene figuur doch als een eenvoudige landbouwer zal hü straks in Ter Aar moeten leven. Daarom achtte pleiter een voorwaarde lijke veroordeeiing thans op haar plaats en drong subsidiair op uiterste clementie aan. De rechtbank wees het verzoek tot on middellijke in vrijheidstelling af en zal vonnis wijzen op 10 Augustus a.s. geeft de beste verbinding met de Minister Slotemaker de Bruine bezoekt de Groote Kerk te Alkmaar. Besprekingen over de verdeeling der restauratie-kosten. Minister Slotemaker de Bruine heeft gis termiddag een bezoek aan Alkmaar ge bracht om den toestand van de Groote Kerk in oogenschouw te nemen en met het kerkbestuur en het gemeentebestuur een bespreking te voeren over de door het rijk voorgestelde regeling van de kosten van de algeheele restauratie. Om 2.40 uur arriveerde de minister, in gezelschap van den chef van de afdeellng kunsten en wetenschappen, den heer P. Visser, per trein te Alkmaar, waar hij aan het station werd verwelkomd door den burgemeester jhr. mr. Van Kinschot. On middellijk werd per auto naar de Groote Kerk gereden, waar de minister werd ont vangen door een deputatie van kerkvoog den. Voorts waren aanwezig de directeur van rijksmonumentenzorg, ir. Kalff, de voorzitter van rijksmonumentenzorg, prof. v. d. Steur, de architect v. d. Kloot Meij- burg, die van 1923 tot 1927 de gedeeltelijke restauratie van de kerk verzorgde en de heer F. H. Ringers, de architect van het onderhoudswerk van de kerk. In de kamer van de kerkvoogden werd een langdurige bespreking gevoerd over het plan van den minister over de verdeeling van de kosten van de algeheele restauratie, welke op f. 520.000 zijn geraamd en waar aan, naar het oordeel van den minister, het rijk 52 pCt., de provincie en de ge meente Alkmaar ieder 22 pCt. en de ker kelijke gemeente 4 pCt. behooren bij te dra gen. Voor de kerkelijke gemeente, die voor 2 jaar. toen de kasten op f. 430.000 waren geraamd f. 20.000 zou bijdragen, leverde deze regeling geen moeilijkheden op, aan gezien deze thans f. 20.800 zal krijgen te betalen. Anders staat het met de gemeente Alkmaar en de provincie, die nu in plaats van f. 60 000 ieder f. 114.000 krijgen te be talen. Het rijk neemt echter reeds dadelijk de kosten van de voorloopige voorzieningen, waarmede de aannemer, de firma Wou denberg te Utrecht, hedenmorgen is be gonnen, voor zijn rekening. De architect, de heer v. d. Kloot Melj- burg gaf aan de hand van teekeningen een uiteenzetting van de uit te voeren schoor - werken. Om vier uur begaf de minister zich in gezelschap van den burgemeester, naar het gemeentehuis, waar tot half vijf een be spreking plaats had met het college van B. en W. Definitieve beslissingen over de restau ratie werden niet genomen. De mondelinge besprekingen zullen schriftelijk worden voortgezet. In gezelschap van den heer Visser ver trok de minister, uitgeleide gedaan door den burgemeester, om kwart voor vijf we derom naar Den Haag. BRANDKAST LEEGGEHAALD. 4556 (Ingez. Med.) De buit was echter gering. In den nacht van Zondag op Maandag werd ingebroken in een perceel aan de Lange Houtstraat te Den Haag, waarin een kleermakerij en lakenhandel is gevestigd. Eigenaars hiervan zijn twee broers, van wie een ln Stompwijk woont. Van de gelegenheid, dat deze met vacan- tie in het buitenland is, hebben dieven Zondag gebruik gemaakt, om bij hem thuis tn te breken. Zij vonden daar de sleutels van de kantoren in de Lange Houtstraat. Hierbij was ook de sleutel van de brand kast. Erg moeilijk was het dus niet den vol genden nacht via de straatdeur de kan toren binnen te komen. De buit was echter j niet groot. I Toen de andere broer gisterochtend den diefstal ontdekte, constateerde hij, dat uit de brandkast f. 95 was ontvreemd. - DOOR DE NAtlOMLEH ZÏJUU sfzer •.ROOEUASS - -SKN }aiM0W\ V POZODOj. t I 3ROWC.HALE6) -V r' jUN06llERA GRIEGOS* LJSEAOA TRamacastiuT* GuadaLaviar V Vutn TORRE U CARcet RORREMOCflA ^VIUARQUIMADO x k CÊUÖA'S CUEVA5 ^"GAOOE ffWLLABA ÜUCUD 1*V, FERRIENTE Imoscarooh^V» BE„5 VALOECUEUCA* //VllLASTAg De militaire operaties van de nationalis tische troepen aan het front van Teruel worden met goed succes voortgezet. Gesteund door hun luchtmacht en ar- y» IS DE CiROCTSTI SPIECELMJIT IN NEDIRUND Jo, woor is die winkelruit, die een oppervlokte heeft van 25 viert kante meters en die 2 cM. dik is? tel op ome advertentie ven Woemdegevond e s I 5472 Ungcz. Med.) DE RAMP VAN DE FLAMINGO. Herdenkingsplechtigheid Nathan Nathans in het concertgebouw te Amsterdam. Hedenmorgen is ln het concertgebouw te Amsterdam een plechtigheid gehouden, waarbij de met de ramp van de „Flamin go" om het leven gekomen secretaris van de Int. Transportarbeiders Federatie, Na than Nathans, werd herdacht. Op het podium was het stoffelijk over schot van den heer Nathans temidden van een schat van bloemstukken en kransen opgebaard waartusschen zich de vaandel, dragers hadden opgesteld, die de kleurige emblemen hunner organisaties rondom de katafalk groepeerden. Het geheel was al- gezet met rouw velours, waartegen het rooi van bloemen en linten zich fel afteekende. De groote zaal was geheel gevuld met vertegenwoordigers van tal van vakorgani saties en sympathlseerende vereenlgingen. Het orgel speelde „Ases Tod" van Gr leg. ter inleiding van de plechtigheid. Onmiddellijk daarna betrad de heer John Marchbank, de vlce-voorzltter van de I.T.F. het spreek gestoelte, om aan de nagedachtenis van den heer Nathans hulde te brengen. Hij werd gevolgd door den heer Oldebroek, die sprak uit naam van den generalen raad van de I.T.F. en den heer Moltmaker, voor den Ned. bond van spoor- en tramwegpersoneel, waarna de voorzitter van de SD.AF., de heer Vorrink, treffende woorden aan den overledene als socialist wijdde. Na kort orgelspel sprak de heer Jean Jarregon, namens de Fransche transport arbeiders. wiens rede ook in het Neder, landsch vertaald werd en een vertegen woordiger van de arbeidersbeweging in Hilversum. De heer Edo Flmmen herdacht Nathans als de man van de vakbewegins. Tot slot speelde het orgel de „Internatio nale", die staande werd aangehoord. Omstreeks half een stelde voor- de uit gang aan de Jan Willem Brouwersstraat de lijkstoet zich op. Voorop gingen de om floerste vaandels, onmiddellijk gevolgd door een groot aantal spoorwegplannen in uni form. die kransen droegen. Om kwart, voor een werd de kist uitgedragen door een dubbele ril vaandels van vakvereenigingen, waarna de stoet zich in beweging zette Achter de doodenauto volgde een zestal auto's met bloemstukken en kransen. Ak sllppendragers fungeerde een zestal ver tegenwoordigers van binnen» en buiten landsche organisaties. De stoet sloot met een groot aantal vaandels, eveneens om floerst en een groote schare belangstel lenden. Begrafenis B. Ludekuyie. Vanmiddag is op de Nieuwe Oosterbe- graafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot van den radiotelegrafist B. Lu- dekuyze. een der slachtoffers van de rnuj? van de „Flamingo" ter aarde besteld. Veie belangstellenden woonden deze plechtig heid bij. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren U. F. M. Dellaert. haven meester van Schiphol, R. Strijkers, chef van den radiodienst op Schiphol en eenige col lega's van den overledene. Aan het graf sprak de heer Strijkers een woord van waardeering ter nagedachtenis van den zoo tragisch om het leven geko men radiotelegrafist. De vader van den overledene sprak nog enkele woorden en dankte de aanwezigen voor de belangstel ling. Er waren vele kransen geschonken oa. door de K. L. M-vliegers, den radio dienst bij de K.L.M., de N.V. Fokkerfabrie ken, de K.N.I.L.M. en de Belgische Lucht vaart Maatschappij „Sabena". De nationalen beheerschen van de thans door hen bezette berghoogten de uitge strekte dalen van Cuenca en Valencia, welke den regeerir.gstroppen veel ongunsti- ttllerie zijn de rechtschen er in geslaagd, ger veidedigingsmogelijkheden bieden, dan den vijandelijken tegenstand in de Sierra de steile gebergten ln het zuiden van Al- de Zafrlllas, ten Zuiden van Valdecuenca, 4e breken en daar stellingen te bezettoen. baracln. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN BIOSCOOPBRAND. Onder overweldigende belangstelling heeft hedenmorgen de uitvaart en begra fenis plaats gehad van twee der slacht offers van den noodlottlgen brand in het bioscooptheater „Alcazar" te Helmond. De kerk van het H. Hart aan de Vee- straat was tot de laatste plaats toe bezet, toen om 9 uur kap. P. Moonen de H Mp van Requiem opdroeg. Onder de aanwezi gen merkten wij op looo-burgemeester J- Ebben, den directeur van Loet Barnstijn Cy.. de bestuursleden van de Zuidelijke at- deellng van den Ned. Biosooopbond, een deputatie van het Phllips-fllmbedrijf. °e plaatselijke filmkeuring-commissie en de directie van het plaatselijk bioscoopbedtri die heeren Hirschfeldt en v. d. Meel Nadat de absolute was verricht trok de stoet met het stoffelijk overschot van den heer en mej. Tensteeg naar het R.K. kerk hof aan de Molenstraat, langs een haa. van belangstellenden aan beide zijden van de straten. Aan de groeve werd het worn gevoerd door den heer J. Nooyen, die d gevoelens van deelneming der Helmondsche burgerij met de zoo zwaar Ce- proefde familie Tersteeg vertolkte, e tevens namens de familie voor de be.ang- stelllng dankte. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2