STADSNIEUWS Buitenland ste laargang MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 No 23727 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Helene Cals te Rimini overleden. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts/ per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week ÏISS/SSK t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden jxJTtokosten, (voob binnenland f. 0.33 pes 3 mnd.l AFSCHEID BIJ DE POLITIE. Van den brigadier S. Verver. L. T. en R. V. SWIFT" Gpzellige avond. Zaterdagavond had het bestuur der Leid- sche ren- en toervereeniging „Swift" haar leden, donateurs (trices), vrienden en ken nissen uitgenoodigd tot een gezelligen avond in „Oud-Hortuszicht". Was in het begin van den avond de opkomst niet zoo bijzonder groot, met genoegen kon de voorzitter, de heer G. J. de Graaff Sr. in zijn openings woord getuigen van een nog altijd gezonden geest, van een prettige samenwerking en van een „Swift" dat ondanks het vele dat er mee gebeurd was, nog altijd fier „haar kop" omhoog steekt. Spr. hoopte op een recht gezelligen avond en riep de medewer king van allen in om „Swift" weer terug te brengen op de plaats die zij vroeger in de sportwereld wist in te nemen. Even later zagen wij den heer de Graaff nogmaals voor het voetlicht verschijnen, nu echter om het lid C. Verburg te huldigen voor zijn mooie prestatie in den zesavon- den-wedstrijd te Alphen, waar hij met Hof stede den eersten prijs wist te behalen. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met muziek en voordrachten en vooral het optreden van den heer Joh. van Zijp oogstte veel bijval. Met een dansje werd dit gezellig samen zijn besloten. Brigadier Verver. In de theoriezaal van het Politiebureau -ft Zaterdagmiddag brigadier S. Verver, den pensioengerechtigden leeftijd heeft reikt, afscheid genomen van het Leidsch tiecorps. teer velen van zijn superieuren, collega's agenten hadden zich te kwart voor drie de theoriezaal verzameld, toen de schei- nde brigadier met zijn familie werd bin- njeleid. Als eerste spreker voerde hoofdagent ins het woord namens het fonds, dat bij jubileum of afscheid een kleine hulde eent te moeten brengen aan den jubilaris den scheidenden politieman, een hulde, 'e bij een afscheid van iemand als briga- ier Verver, zeer zeker op z'n plaats is. De "r Bruins dankte brigadier Verver voor buitengewoon prettige samenwerking, elke het corps van hem heeft mogen on- n-inden en vergezelde zijn dank met een viel als een blijvende herinnering aan jn diensttijd. Inspecteur van der Ham. die hierna het rd verkreeg, noemde brigadier Ver.ver n voorbeeld van ijver en plichtsbetiach- en ook hij sprak namens de superieu- n een hartelijk woord van dank en waar- ring. dat hoofagent Bruins nogmaals 't woord gevoerd, dankte de heer Verver voor de Ttelijke woorden en het fraaie geschenk, daarna met een handdruk persoonlijk heid van allen te nemen. EERSTE H. MIS. Van Pater Aibertus Padberg. Een blijde dag was het gisteren weer oor de St. Petrusparochie, waar een van aar zonen, pater Aibertus Padberg zijn rste plechtige H. Mis opdroeg. Ouders en familie van den neomist had- "n voor In het kerkgebouw plaats geno- en. Het altaar was met lelies en roode toemen versierd. Bij het opdragen van het misoffer werd e jonge priester gassisteerd door pastoor b. Beukers van de parochie als presbyter istens, de paters Menken en Vos, mede- oeders van den neomist in de orde der Familie als diaken en sub-diaken en pelaan Schrama van de St. Petrus pa- 'hie als ceremoniarius. Door het zang oor werd op zeer verdienstelijke wijze dc issa Sancta Mathildis uitgevoerd. De feestpredikatie werd gehouden door pater van den IJsel. Spr. schetste de grootheid ,aa dezen dag voor den neomist, diens uders en familie, voor de parochie en haar "rder en de grootheid en de macht van et priesterschap, dat door Christus zelve ingesteld en besloot zijn feestrede met een nsporing tot gebed voor den jongen riester, opdat deze volhardde in zijn rlesterlijken arbeid en Zijn woord steeds 'ider en wijder over de wereld te helpen perkondigen. Onder het offertorium werd het „Adoro Te" van Philip Loots en onder de uitreiking er H. Communie door den neomist aanzijn uders en familie het „Exe Panis Angelo- jy" voor bariton-solo gezongen. Ba de H. Mis en den zegen met het Aller vlugste hief het zangkoor het driestemmig ubilate Deo" van Theo M. Smit aan. fn den namiddag recipieerde de nieuwe "ester in de pastorie der St. Petrus-paro ts avonds celebreerde de neomist een echtig Lof in de St. Petruskerk waar met "•■Te Deum Laudamus" God lof en dank era gebracht voor de veelvuldige genade ^Seningen op dezen voor den neomist 06 Parochie zoo grooten dag ontvangen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juli 1937) ingelegd f. 598.657.02 en terugbetaald f. 513.703.50; 168 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 139 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het te goed der 18.773 inleggers inclusief 1.498 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde Juli 1937 f. 8.886.315.42. In 5.991 posten is in deze maand door den afhaaldienst f. 17.694.25 ontvangen. EEN LANGSLAPER. Zaterdagavond vervoegde zich aan het politiebureau alhier een zekere S„ met ver zoek tot nachtverblijf. Dit werd hem ver leend, doch toen gistermorgen het logies- lokaal moest worden ontruimd bleek S. met geen mogelijkheid wakker te krijgen. Wat men ook probeerde: leven maken, schud den, niets hielp en ten einde raad riep men de hulp in van den Eerste Hulpdienst, die den man naar het Academisch Zieken huis liet overbrengen. Ook tijdens het transport bleef S. rustig doorslapen en eerst gisteravond ontwaakte hij uit zijn diepen slaap. Hij was echter nog niet zoo danig bij zijn positieven, dat hem een ver hoor kon worden afgenomen. Heden zou de man medisch worden onderzocht. Vier jaar geleden, toen hij eveneens in het politie bureau had overnacht, heeft zich hetzelfde geval voorgedaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Cement Plastiek Compagnie, in opr., Pieterskerkhof 14, Leiden. Wandbekleedin- gen (naadloos). Eigenaar: J. Karreman, Rotterdam. Procuratiehouder: A. J. Lagas. Onze stadgenoot, de heer Joop Secrève adsoirant-Vaandrig, gedetacheerd bij het regiment Grenadiers, is geslaagd voor het tweede studiejaar aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. Mej. L. C. de Vliet alhier is geslaagd voor het examen hoofdacte. Mej. M. Slothouwer alhier slaagde voor het examen Fransch M.O. A (huisakte). Zaterdagmiddag omstreeks half twee is de 9-jarige B. K., die achterop een auto was geklommen en in de Tomatenstraat daarvan wilde afspringen aangereden door een hem achteroprijdende bestelauto, waar door de jongen viel en het rechterbeen brak De E. H. D. vervoerde den onvoorzichtigen knaap naar het Academisch Ziekenhuis. Vermoedelijk tengevolge van het ach teloos wegwerpen van een brandende lu cifer, sigaar of sigaret is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart voor drie een begin van brand ontstaan in de afdeeling papier- en borstelwaren van de grossierderij van den heer H. T. W. aan den Oude Rijn 76. De politiebrandweer onder leiding van inspecteur Couzy wist t vuur tje met één slang op de motorspuit te bius-- schen. De schade is gering. De commissaris en hoofdinspecteur van politie waren mede aanwezig. Begin September zal een van de beste muziekkorpsen van het Engelsche Leger des Heils, de Harlesden-band uit Willesden (Middlesex), bestaande uit ongeveer 50 per sonen een bezoek brengen aan onze stad, waar in de Stadsgehoorzaal een uitvoering wordt gegeven. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 26 Juli 58, 27 Juli 58, 28 Juli 59, 29 Juli 58, 30 Juli 58 en 31 Juli 57 volwassen personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. China bereidt zich voor. Locarno. De vraag Oorlog of Vrede in het Verre Oosten, is nog niet beslist, maar alles wijst er op, dat China zich geheel prepareert voor den oorlog. Langzaam maakt Nanking zich gereed. Ook Japan voelt het zooda nig aan en bereidt zich verder voor. China wil Noord-China niet loslaten! Haast heeft Nanking niet, daar de Ja panners momenteel toch baas zijn in dc Noord-Chineesche districten, zoodat te- hulp-snellen geen zin meer heeft. Rustig kan Tsjang Kai Sjek thaas alles voorberei den, ongetwijfeld in de stille hoop, dat de tijd nog eenigen uitweg zou kunnen wij zen Reeds geruim en tijd loopen er geruchten over Engelsche pogingen om Locarno weer op gang te brengen. In dit kader verdient zeer de aandacht, dat Mussolini en Cham berlain brieven hebben gewisseld, waarom trent overigens een volledig stilzwijgen wordt bewaard. Mén tweijfelt er niet aan, of in beide brieven komt de wil tot uiting, de betrek kingen tusschen beide landen te verbete ren. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt zelfs, dat Chamberlain hoopt 'n bijeenkomst der Locarnomogendheden Groot- Brittan je, Frankrijk, Duitschland en Italië te Londen in October a.s. tot stand te kunnen brengen. Eden, die in dezen in nauwe samenwer king met den minister-president optreedt, is reeds bezig met het hagaaa der houding der Duitsche regeering en-hot is mogelijk, dat hij later een bezoek aan Rome zal brengen. Men gelooft, dat de premier dit bezoek voorstelt in het persoonlijke schrij ven, dat hij aan Mussolini heeft gericht. Naar de diplomatieke correspondent ver der verneemt, heeft Chamberlain het kabi net er van in kennis gesteld, dat naar zijn meening de moeilijkheden in Europa het best geregeld kunnen worden, door het sluiten van een nieuw viermogendbeden- pact op de basis van het oude Locarno- pact. Men hoopt, dat von Neurath en Ciano voor de voorgestelde conferentie naar Lon den zullen komen. De Italiaansche minister van buiten- landscbe zaken zou echter niet kunnen komen zonder dat een regeling is ge troffen voor de erkenning der Italiaan sche souvereiniteit in Oost Afrika. Chamberlain zou wenschcn, dat deze kwestie volledig wordt opgehelderd in het najaar, teneinde een belangrijke hinderpaal op den weg naar een kal meering in Europa weg te nemen. DUITSCHLAND ZANGERSFEEST TE BRESLAU. Demonstratie van oud-strijders. Dc Kerkstrijd. Te Breslau is gisteren een zangersfeest geopend. 130.000 Duitschers uit binnen- en buitenland zijn aanwezig. In een toespraak begroette de Fuehrer, nadat eerst Goebbels 'net woord had ge voerd, allen, die uit Duitschland waren ge komen en ook diegenen uit gebieden, die niet binnen bet rijk liggen, maar die daar toch als Duitschers wónen. Een volk aldus Hitler dat zoovele jaren geen politieke eenheid kon vormen, bezit andere factoren, die het ontbreken der politieke eenheid ten minste eenigszins vervangen. Dat is in de eerste plaats de Duitsche taal, die niet door 68, maar door 95 millioen menschen wordt gesproken. In de tweede plaats het Duitsche lied, dat niet alleen binnen de grenzen van het rijk. maar ook daarbuiten weerklinkt, overal waar Duitschers wonen. Spreker protesteerde tegen de bij andere volken bestaande opvatting dat het Duit sche volkslied een imperialistisch lied is. Er kan voor een volk geen schooner lied zijn dan een. waarin het zegt zijn heil en geluk in het eigen volk te zoeken en het eigen volk boven alles te plaatsen wat er op aarde moge zijn. Het lied „Deutschland über alles" is een uitspraak, die millioenen sterk maakt en een geloof geeft, dat gewel diger is dan alle aatdsche machten kunnen zijn, Daardoor is het tevens een zich uitspreken voor den Almachtige, Zijn wil en Zijn werk. De Duitscher heeft zichzelf weer gevon den en daardoor in den geest van zijn Schepper gehandeld. Allen, die uit het rijk en het buitenland zijn gekomen, moeten heengaan in de vaste overtuiging, dat Duitschland bestaat en nooit meer zal ver gaan. Tijdens het défilé der 30.000 Duitsche zangers uit het buitenland, verbrak een Wijlen Helene TreepCals. Zaterdag is te Rimini (Italië) waar zij tot het ondergaan van een rustkuur met vacantie vertoefde, in den leeftijd van 36 jaar overleden, de bekende Nederlandsche zangeres Helene TreepCals. Helene Cals is te Amsterdam geboren. Zij genoot haar opleiding aan het conser vatorium aldaar. De zangeres was zeer populair als soliste bij de A.V.R.O. en trad ook in het buitenland, laatstelijk in Duitschland. als opera-zangeres op. Zij was hoofdleerares voor solo-zang aan het conservatorium te Utrecht. Naar wij nader vernemen, is de teraar debestelling van de reeds Zaterdag J.l. overleden zangeres bepaald op heden middag te Rimlni. groep Sudeten-Duitschers, hoofdzakelijk vrouwen, de afzetting om tot den rijks kanselier door te dringen en hem bloemen aan te bieden. Van alle buitenlandsche groepen, waren de 18.000 Oostenrijkers, die in verband met de bepalingen van het ver drag van Juli 1936, van hun regeering ver lof hadden gekregen aan het zangersfeest deel te nemen, de eenigen, die niet hun nationale vlag meevoerden. Op het oogen- blik, dat de vrouwen de tribune naderden, begonnen zij te roepen: „Oostenrijk groet den Fuehrer". „Fuehrer red ons". Er ont stond eenige verwarring, de afzetting werd opnieuw doorbroken en een dichte massa Oostenrijksche zangers stelde zich voor de tribune op en bleef roepen: „Fuehrer red ons." De meeste zangers onthielden zich ech ter van deelneming. In het Olympische stadion te Berlijn is een bijeenkomst van oudstrijders gehouden waarbij ook veertien andere landen verte genwoordigd waren, w.o. Engeland, Frank rijk, Italië, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Hongarije. Finland en Liihauen. Namens de buitenlandsche delegaties sprak de Franschman Henri Pichot, die o.a. zeide: „Wij hebben naast eikaar of tegen over elkaar gestaan. Thans vormen wij één enkel leger, dat voor den vrede strijdt. Europa is te klein geworden voor een nieu wen oorlog. Wij zijn uit veertien landen gekomen, om u Duitsche kameraden, te zeggen, dat in onze landen de oude front soldaten. de weduwen der gevallenen, de kinderen der dooden, en de overlevenden van den oorlog den vrede willen. De leider der Duitsche jeugd von Schi- rach, richtte zich o.a. tot de buitenlanders „om de boosaardige beweringen te weer leggen, dat de opgroeiende Duitsche jeugd voor militaire doeleinden wordt opgevoed". Hij noodigde de jeugd uit alle landen uit, naar Duitschland te komen om met de Duitsche jeugd kameraadschap te sluiten De leider der Duitsche oorlogsinvaliden. Oberlindover, die ten slotte het woord voerde, zeide, dat de gedicteerde vrede van Versailles bij de Duitsche soldaten den vu- rigen wensch naar een werkelijken vrede heeft doen ontstaan. In de vier jaar van het nationaal-socialistische bewind is, al dus spreker, meer voor den vrede bereikt, dan te voren gehoopt werd. Nu de binnen- landsche vrede is bereikt, moet men ook den buitenlandschen vrede krijgen. Voor de Duitsche frontstrijders is de ware vrede de onvoorwaardelijke toekenning van dezelfde levensrechten en dezelfde eer aan de vol ken, die met elkaar vrede willen sluiten. Vol eerbied voor de offers, die de tien mil lioen dooden van den wereldoorlog hebben gebracht, is Duitschland bereid zijn buren de hand tot samenwerking te reiken. Naar uit Fuestenzelle in Beieren wordt gemeld, is de vroegere minister van buiten landsche zaken. Hans von Rosenberg, al daar overleden. Na den wereldoorlog was hij achtereenvolgens gezant te Weenen en Kopenhagen. Tijdens de bezetting van het Roergebied in 1923 was hij minister van buitenlandsche zaken. Vervolgens werd hij ambassadeur te Ankara, waar hij Duitsch land verscheidene jaren vertegenwoordigde. BINNENLAND. Uitbundige geestdrift in Jamboree-stad; er waren gisteren 40.000 bezoekers; verkeersstagnatie bij den spoorweg overgang. (3e Blad). De prinselijke standaard te Soestdijk aan geboden. (3e Blad). Het gevaar van den Colorado-kever. (2e Blad). Groote drukte bij de spoorwegen. nenland, 2e Blad). (Bim Dreigend conflict in de havenbedrijven* (Binnenland, 2e Blad). Overleden is de bekende zangeres Heleno TreepCals, 36 jaar oud. (Ie Blad). BUITENLAND. China bereidt zich voor ten oorlof (le Blad). Generaal Franco maakt goede vorderingen bij Teruel (3e Blad). Zangersfeest te Breslau door Hitier geopend Oostenrijksche betooging voor den Fuehrer (Buitenland, le Blad). Demonstratie van oud-strijders te Berlijn (Buitenland, le Blad), Herdenking van Jean Jaurès te Parijs. (Buitenland, le Blad,) Stojadinowitsj over den Kerkstrijd in Zuid-Slavië. (Buitenland, le Blad). In October een Vier-mogendheden-confe rentie? (Buitenland, le Blad). Tijdens den dienst in de kerk van Dah- lem, heeft ds. Roehricht verklaard, dat zich op het oogenblik zestig dominé's of ledert der Belijdenis Kerk in hechtenis bevinden. Alleen in de parochie Dahlem, zoo voegde hij hieraan toe, zijn drie van de vier do miné's gearresteerd, nj. ds. Niemoeller, ds. Mueller, en ds. Hildebrandt. Men moet zich afvragen, aldus ds. Roehricht, waarheen deze maatregelen zullen leiden. De Belij denis Kerk heeft slechts een wensch: Christus. Hoe kan men veronderstellen dat Christus een gevaar beteekent voor staat of volk? De katholieke vicaris Hubert Gross, uib Frauenburg in Oost-Pruisen in het bisdom Ermland, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, aangezien hij in een op 2 Augustus van 't vorig jaar uitgesproken, preek toespelingen gemaakt had op ge beurtenissen van binnenlandschen aard in Duitschland en critiek heeft uitgeoefend op de HiÜerjeugd. ZWITSERLAND Motta over de nationale verdediging. Ter gelegenheid van den nationalen feest dag heeft bondsraad Motta een rede ge houden, waarin hij zich richtte tot de Zwit sers in den vreemde. Hij wees op de abso lute noodzakelijkheid van de nationale ver dediging in verband met den huidigen toe stand en voegde eraan toe: „het principe der neutraliteit leidt de geheele Zwitser- sche buitenlandsche politiek en is in over eenstemming met onze vitale belangen. De ondervinding der laatste jaren legt ons de verplichting op zoo groot mogelijke neutraliteit, zelfs ten opzichte van den Vol kenbond, in acht te nemen. Twee Duitsche studenten zijn uitgewezen wegens het spionneeren van eenige perso nen op financieele transacties. EGYPTE Nienw ministerie. Gemeld wordt dat koning Faroek heden goedkeuring zal verleenen aan het decreet, waarbij de vorming wordt goedgekeurd van, een nieuw ministerie. Een desbetreffende lijst zal door Nahas pasja aan den koning worden voorgelegd. Men verwacht, dat in dc samenstelling van het ministerie geen wijzigingen zullen aangebracht worden, aangezien de ontslagen slechts formeele beteekenis hebben gehad in verband met de kroning.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1