Regenmakers Lewis: Schrijver-Piloot LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Juli 1937 Derde Blad No. 23725 China's maarschalk Tsjang Kai Sjek roept op ten strijde Hans Albers als de scherpzinnige „Sherlock Holmes" 78ste Jaargang Tientsin door de Japansche luchtmacht gebombardeerd De geschiedenis der aviatiek: „Men with Wings" Tsjang Kai Sjek. Het verraad van Peiping. Peiping is thans, hoewel de Japansche troepen er nooit zijn binnengerukt, toch in handen der Japanners. Volgens de Chineesche lezing is deze ommekeer ontstaan door het muiten van Generaal Sji Joe San en van zijn gendar merie, die gemeene zaak is gaan maken met de Japanners en die het spoorwegsta tion bezet hebben, met het gevolg dat de loyale troepen onder Soeng Sje Joean Pei- ping moesten verlaten, waarbij zij de macht in Peiping overlieten aan den commandant van de 38e divisie, Tsjang Tsoe Sjoeng, die bekend staat om zijn geneigdheid tot een overeenstemming met de Japanners. De vredesonderhandelingen zijn reeds begon nen. Onder deze omstandigheden was de 37ste divisie ook gedwongen de door haar bezette plaatsen Langfang, Fengtai en Toengtsjau weer te ontruimen. Ook Wangping werd opgegeven. Nog wordt gemeld, dat generaal Tsjang- Tsoe-Tsjoeng het voorzitterschap van den politieken raad van Hopei en Tsjahar heeft aanvaard en verscheidene met Japan be vriende persoonlijkheden als zijn medewer kers heeft aangesteld. Tsjang heeft medegedeeld, dat sedert het begin van het huidige conflict het 29ste Chineesche leger vijftien-duizend dooden en gewonden heeft verloren. Zij zouden bereid zijn in overleg met de Japanners een nieuwe, mogelijk half auto nome regeering van Peiping te vormen. In- tusschen is een overgangsbestuur ingesteld, waarin vooraanstaande burgers der stad zitting hebben. De Japansche militaire autoriteiten hebben een comité voor de handhaving van den vrede gevormd, dat bestaat uit drie Chineczen en drie Japanneezen Tientsin gebombardeerd. De Japanners zijn gisteren overgegaan tot een luchtbombardement van Tientsin. Dit duurde vier uren en volgde op een ver woeden strijd, in het verloop waarvan de Chineesche militaire politie bijna erin ge slaagd was, het Japansche vliegveld te be zetten. De luchtaanval op de stad en de omlig gende dorpen werd uitgevoerd door ver schillende Japansche escadrilles, die ieder op haar beurt haar bommenlast gingen neerwerpen en daarna terugkeerden, om zich op het vliegveld van nieuwe voorraden te voorzien. Uit alle deelen van de stad schoten vlam men omhoog. Toen het bombardement ein digde, viel er een doodsche stilte over Tientsin, die slechts verstoord werd door het knetteren van de vlammen, die uit tal van getroffen gebouwen opstegen. De vlammen, die uit het gebouw der Chineesch-Japansche universiteit oplaai den, waren verscheidene mijlen in den om trek zichtbaar. Een detachement van twee-honderd Ja pansche soldaten was in dit gebouw inge sloten, toen de Chineezen een aanval on dernamen, en het is nog niet bekend, of het detachement kans gezien heeft te ont snappen of dat het vernietigd is. Een deel van de stad is in een ruïne herschapen. Men telt verscheidene dui zenden slachtoffers onder de burgerbe volking. De Chineesche soldaten bieden intus- schen nog steeds weerstand. Naar voorts verluidt is het kantoor van de Aziatische Petroleum-maatschappij, een Britsche onderneming, door de Chineezen in brand geschoten, bij hun pogingen het Oosterstation te raken. De buitenlandsche consuls te Tientsin hebben een gemeenschappelijk protest in gediend bij de Japansche autoriteiten te gen het bombardement. De ondercomman dant van de Japansche troepen, luitenant- generaal Kazoeki heeft dit protest evenwel verworpen op grond van het feit, dat de aanval van de Chineesche troepen niet alleen een schending is van de Boxer- overeenkomst van 1901. dóch ook het leven van de bewoners van de Japansche con cessie bedreigt. Kazoeki zeide den consuls, dat de Japan sche troepen handelen in zelfverdediging en tot verdediging van leven en eigendom men van meer dan 10.000 Japansche on derdanen. De Japansche generale staf deelt mede, dat hij geèischt heeft, dat de Chineesche troepen terugtrekken tot op 10 kilometer van Tientsin, zooals het Boxerprotocol dat bepaalt, met het oog op het gevaar voor de stad. De commandant der Chineesche politie te Tientsin heeft een manifest gepubli ceerd, waarin hij verklaart „met Tientsin te zullen leven of sterven". De buitenlandsche concessies, waar het gisteren nog rustig was, zijn op voet van oorlog gebracht, zij worden bewaakt door de troepen der verschillende mogendheden. Volgens een bericht uit Tientsin bombar deeren de Japansche kanonneerbooten in de haven van Takoe nog steeds de zuidelijke monding van de Pei Ho. Uit Pau Ting Foe wordt gemeld, dat Ja pansche escadrilles verscheidene malen bo ven den spoorweg PeipingHankau hebben gevlogen en op een trein bommen hebben laten vallen, die echter niet ontploften. Een dreigement van de Japansche vloot. Dc commandant van de Japansche vloot, in de Chineesche wateren, vice-admiraal Hasegawa, heeft door middel van den Ja- panschen vlootattaché te Nanking, kapitein Honda, het Chineesche ministerie van ma rine gewaarschuwd tegen de groeiende anti- Japansche actie in Zuid- en Midden-China, de Japansche vice-admiraal verklaarde te vreezen, dat de toestand hier even ernstig zal worden als in Noord-Ohina, wanneer geen maatregelen worden genomen. Tsjang Kai Sjek wil niet toegeven. Van nu af aan. aldus heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek gisteren te Nanking ver klaard, kan er geen sprake zijn van zooiets als een plaatselijke regeling. Het is een na tionale kwestie geworden. Er zijn geen Ja- pansch-Chineesche onderhandelingen mo gelijk, zoolang Jajian niet de vier minimum eischen, welke ik in mijn verklaring van 19 Juli heb geformuleerd, erkent. Deze vier eischen waren 1. Geen enkele overeenkomst mag de ter ritoriale integriteit van China aantasten, zoomin als de souvereine rechten van het land. 2. Een onwettige wijziging van den poli tieken raad van Hopei en Tsjahar kan niet worden toegestaan, omdat het statuut van dezen raad door de Centrale regeering is vastgesteld. 3. De Centrale regeering kan niet toe staan. dat plaatselijke officieren, welke door haar benoemd zijn, onder druk van buiten worden overgeplaatst. 4. De regeering te Nanking kan niet dul den dat aanmerking wordt gemaakt op de posities, welke de troepen van het 29e leger hebben ingenomen. Indien de beginselen van deze vier punten niet aanvaard worden, zal China voor zijn nationale bestaan en zijn souvereine .rpihten vechten. Na te hebben uiteengezet waarom dc regee ring niet terneergeslagen is door dc debacle van Peking, deed maarschalk Tsjang Kai Sjek een dringend beroep op de Chineesche natie om op doeltref fende wijze al haar middelen te offeren aan den nationalen strijd, want, aldus besloot hij zijn verklaring. China kan zijn rechten alleen doen respecteeren door Japan, en alleen op een rechtvaar digen eervollen vrede hopen, na een overwinning op het slagveld. Ten aanzien van den strijd bij Peking heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek nog gezegd, dat een échec als dat van Pe king nog geen vernietiging van een na tie beteekent. De gebeurtenissen bij Peking en Tientsin zijn nog niet afge sloten, zij vormen daarentegen het be gin van een oorlog, die een gevolg is van agressie. Als leider van de Chinee sche legers zal ik alles doen om het ge vaar te keeren. Wij zullen geen com promis aanvaarden; de centrale regee ring neemt alle noodzakelijke maatre gelen voor dc noodzakelijke overwin ning. Sovjet-Rusland de eenige vriend van China? De voorzitter van het Chineesche rijks bureau voor wetgeving, Soen Fo. heeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat sovjet-Rusland de eenig mogelijke vriend van China is. China moet volgens hem met de sovjet-unie een verdrag slui ten. Verder moet China volgens hem te gen de Japanners een revolutionnaire oor logsmethode volgen. De vijand moet overal en te allen tijde worden aangevallen om een definitieve overwinning te behalen. De 29ste divisie moet verder tegenstand bicden en afwachten, dat versterking aankomt. Ten aanzien van deze verklaring van Soen Fo wordt echter in Chineesche poli tieke kringen verklaard, dat deze opvat ting slechts gedeeltelijk overeenstemt met de meening van de regeering in haar ge heel. Tokio wenscht geen bemiddeling. In het Japansche parlement heeft Hirota, de minister van buitenlandsche zaken, verklaard, niet te gelooven, dat een derde mogendheid haar bemidde ling in het Japansch-Chineesche con flict zal aanbieden. In ieder geval zou de Japansche regeering een dergelijk aanbod afwijzen. Eden in 't Lagerhuis. Naar Havas meldt, beeft Eden gis ten in het Lagerhuis verklaard, dal Engeland niet zou toestaan dat op nieuw provincies aan de souverciniteit van Nanking zouden worden onttrok ken. Deze verklaring legde Eden af naar aan leiding van een kruisvuur van vragen die werden gesteld betreffende den toestand in China. Eden verklaarde verder, dat het niet de bedoeling was het conflict aan den Volkenbond voor te leggen, maar dat wel contact werd onderhouden met de regee» ring der Vereenigde Staten en van ander» belanghebbende landen. Hoewel Engeland niet bereid is op het oogenblik eenig ini tiatief in deze aangelegenheid te nemen, wordt wel overwogen overleg te plegen met de onderteekenaars van het verdrag van Parijs en van het negen-mogendheden- verdrag. T.a.v. de gevechten bij Peiping deelde Eden mede dat de stad niet getroffen was en dat de leden der Britsche kolonie een toevlucht hadden gezocht in de Britsche ambassade. Japan stelt Amerika gerust. Volgens een ambtenaar van de Japan sche ambassade heeft de ambassadeur de AmerikaanBche regeering de verzekering gegeven, dat de Japansche troepen niet zouden oprukken voorbij een lijn, ongeveer 32 K.M. ten zuiden van den spoorweg Pei- ping-Tientsin, mits de Chineesche troepen de Japanners niet langer bedreigen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich over deze verklaring niet uit gelaten. Hull en Norman Davis hebben den toe stand in Noord-China met president Roo sevelt besproken. Japans extra-begrooting goedgekeurd. 'Zoowel het Japansche Huis van Afge vaardigden als het Hoogerhuis, hebben de aanvullende begrooting van 97 miliioen yen voor de expeditie naar Noord-China goed gekeurd. Indien de gebeurtenissen in China het noodig maken, zal nog een nieuwe aan vullende begrooting worden ingediend. In antwoord op een vraag van een lid der Minseito over de houding van Enge land. Amerika en de Sovjet-Unie in het conflict deelde de minister van buitenland sche zaken in het Hoogerhuis mede, dat de legeering iedere gelegenheid te baat heeft genomen, om de Japansche politiek in het buitenland uiteen te zetten. Deze politiek is gericht op het bereiken van een plaat selijke regeling. Minister Hirota verklaarde te hopen, dat deze houding zal worden begrepen. Verder verwees hij naar het onderhoud, dat hij 28 dezer heeft gehad met den Britschen en Amerikaanschen ambassadeur, wien hij me dedeelde, dat het Japansche garnizoen in Noord-China zooveel mogelijk tracht leven en eigendom van buitenlanders ln Noord- China te beschermen en ook de belangen van buitenlanders zooveel mogelijk zal eer biedigen. In het Lagerhuis verklaarde minister president Konoye, dat de Japansche regee ring niet alleen een plaatselijke oplossing moet zoeken, doch ook de betrekkingen met China grondig moet herzien. De minister-president zeide. dat Japan in de afgeloojoen veertig jaar gestreefd heeft naar onaantastbaarheid van het Chi neesche grondgebied en zich heeft gekeerd legen het overheerschen van vreemde in vloeden in China. Ten aanzien van de veronderstelling, dat de Komintern zou schuilen achter de anti- Japansche actie in China, zeide de mi nister-president, dat hierdoor het beginsel van ..de kracht van het Oosten in handen van de Oostersche volken" verzwakt zou worden. Hij hoopt evenwel, dat China zich zal wijden aan het bevorderen van de Oos tersche cultuur in samenwerking met het Japansche volk. gerij te liggen en hij ging voor de wapen- hofen. kwam er steeds heelhuids af. fabriek Vickers naar China om den Chi- Werd toen de eerste vlieg-instructeur der neezen het vliegen te leeren. Chineezen daarna een der eerste radio- In 1922 gaf hij dit beroep evenwel op omroepersde eerste, die Bernard en toen voltrok zich een merkwaardige Shaw's werk verfilmde. Nu hij is zeven evolutie; Cecil Lewis werd, van oorloge- en-dertig jaar werkt hij weer aan de vlieger, een der pioniers van de Britsche ontwikkeling van de televisie", radio. Zijn overzwaaien naar dezen nieu- Tallooze Engelsche luistervinken kennen wen werkkring heeft zijn vliegersloopbaan Lewis dc auteur van hoorspelen en als echter niet beëindigd; Lewis heeft nog vele een baanbreker vcor de radio-reportage, vluchten gemaakt, zij het cck met een ciie h„ tot een bijna fantastisch actuselen vredelievender doei dan zijn tochten in vcrm Van draadlooze journalistiek maakte, zwaar bewapende jagers Lewis is een virtuoos in het schrijven Eenige aanhalingen uit een artikel in de van radio-tooneelstukken. Hij schreef „London Star" geven een duidelijk beeld meer hoorspelen dan hij zich herinneren van deze opmerkelijke carrière. kan en buitendien voerde hij de regie van „Cecil Lewis.... min of meer Bernard drie door hem geschreven films, o.a. „Zi- Shaw's aangenomen zoon, schreef, voordat geunerbloed", die een filmbewerking van hij zijn werk in dienst der televisie begon. Bizet's „Carmen" is en „Eva's indicretie". filmscenario's. Deze jonge pionier verliet waarvcor hij scenario en muziek schreef, op zijn zestiende jaar (in 1915) de Oundle Cecil Lewis is sen markant" figuur in de School en trad in dienst van het konink- Engelsche radiowereld en het is niet voor lijke vliegersccrps. Toen hij zeventien jaar.barig te zeggen, dat hij dit in het land was was hij een beroemd vlieger.... hijvan camera en celluloidstrook óók zal be6treed het eskader van Von Richt-1 worden. Bijna twintig jaar nadat Cecil Lewis als soldaat in dienst van zijn land kwam. vond hij tusschen regisseeren, tooneel- spelen en scenario's schrijven den tijd, zijn herinneringen aan nachtelijke vluchten over Engeland en Frankrijk tot een blijvend document van een gruwelijke menschen- slachting te maken. Duizend vlieguren in drie en vijftig ver schillende vliegtuig-typen zijn in zijn log boek opgeteekend Verbitterde gevechten een plotseling afscheid van familie en vrienden, terwijl hij niet weet of hij hen ooit terug zal ziendiep onder zijn ma chine het schouwspel van een meedoogen- lcozen massamoord de verschrikkelijke ervaring van de beschieting door het af weergeschuthet. zijn de notities van deze belevenissen, die zijn verhaal niet alleen tot een historisch, maar ook pacifis tisch waardevolle reportage maken. Samen met Philip MacDonald, een sce nario-schrijver, wiens ideeën en opvattin gen met de zijne overeenkomen, maakt lewis „Men with wings" (Mannen met vleugels) tot een ware cavalcade der avia tiek. De schrijvers hebben hun geschiedenis niet laten beginnen bij de experimenten van de gebroeders Wright, maar zij zijn teruggegaan tot den dag, dat Leonardo da Vinei zijn eerste „vliegtuig"-ontwerpen schetste. Van deze dagen der Renaissance gaan de auteurs dan in snelle vlucht door eeuwen heen tot den tijd. waarin de pogingen, de luchtvaart voor oorlogs- en verkeersdoel- einden geschikt te maken, met resultaten bekroond werden. Daar komt de vijand! Vroeger een meester in het beleven van avonturen, nu een meester op velerlei ge bied dat is de jonge Engelschman Cecil Lewis, die op het oogenblik in Hollywood bezig is de geschiedenis van de vliegerij voor de film te schrijven. Lewis is vroeger oorlogsvlieger geweest. Kort geleden bekleedde hij bij de Engel sche B.B.C. het ambt van directeur der af- deeling Televisie. Tijdens deze periode kreeg hij van Paramount het verzoek, zijn ervaringen als vlieger van de Britsche luchtmacht in den wereldoorlog opgedaan, voor een film op papier te zetten. Zijn ver baal zal, gecombineerd met de belangrijk ste feiten van de internationale lucht- vasitgeschiedenis. een spannend overzicht van de ontwikkeling der vliegerij geven. kemi wordt. Naar aanleiding van deze publicaties heeft Paramount Lewis naar Hollywood laten komen. Een volledig verslag van Lewis' werk zaamheden sedert de vrede hem weer op den 'ceganen grond neerzette als een ge- ridderden en vroeg-ouden één-en-twintig jarigen jongeman (hij was een der jeug- digste vliegers) zou veel plaats in beslag nemen. Toen hij uit den oorlog terugkeerde, leek zijn eenige broodwinning toch in de vlie- Lewis heeft vooral door het uitgeven van een boek de aandacht op zich gevestigd, füj beschreef in dit werk zijn leven in de lucht leeds wee' bedreigd door den dood. Lit berk is zender twijfel een der eerste, Waarin het gevaarlijke werk als we hier hog van „werk" kunnen spreken van «en oorlogsvlieger naar waarheid getee- Een scène uit de film „Regenmakers", die van morgen af hier ter stede vertoond wordt en wa'arin Bert Wheeler en Robert Woolsey de hoofdrollen vervuflefi. Op de uitgestrekte terreinen der Ufa- filmstudio's in Neubabeisberg met zijn veie en groote „hallen" is één studio op het oogenblik hermetischer gesloten dan ooit Genieten journalisten over het algemeen het prettige voorrecht, van tijd tot tijd bij de bereiding van nieuwe films, een kijkje te mogen nemen in de keuken, thans wordt ook hen de toegang ontzegd. Daar moet wel 'n heel bijzondere reden voor bestaan Het zal onze lezers duidelijk zijn, waar om deze geheimzinnigheid wordt betracht als wij zeggen dat er een groote dectec- tive-film vervaardigd wordt.. En wat zou een detective-film zijn zonder geheimzin nigheid? De producers zijn er zich zeer wel van bewust, dat door het verloop der film van tevoren te publiceeren, men de groote spanning er aan zou ontnemen en daarom heeft men besloten en dit. lijkt ons niet slecht gevonden er geen woord meer van te zeggen, dan dat de heele zaak draait om den deduceerenden en combi neerenden detective Sherlock Holmes en diens oolijken assistent Watson. Zelfs de pijp van Sherlock Holmes ontbreekt niet! De rol van Sherlock Holmes wordt ver vuld door niemand minder dan Hans Al bers, terwijl zijn komische partner Heinz Rühmann is. De regie is in handen van Karl Hartl. Hans Albers en Heinz Rühmann als Sherlock Holmes en zijn assistent Watson.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9