TRIUMPH BUITENLAND -PEREZ- LAATSTE BERICHTEN LEiDSCil DAGBLAD - EersSe B'd Vrijdag 30 Juli 1937 PERZISCHE TAPIJTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS ZOMER-OPRUIMING de 1 cent sigaret die over alle andere triomfeert SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Onze stadgenoot de heer G. van der Horst slaagde voor het examen hoofdakte. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn. is verhinderd morgen spreekuur te houden. G. C de F. deed bij de politie aan gifte van de vermissing van zijn roeiboot, liggende in den Mareslngel. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is de 18-jarige bestuurder van een motor bakfiets M. v. d. B„ doordat hij de bocht te kort nam. op den hoek van den Lam- menschansweg en de Verlengde Bloemisten laan opgereden tegen een personenauto, be stuurd door P. S. F. uit den Haag. Het motorrijwiel werd tegen een hek geslingerd en vrij ernstig beschadigd; de berijder werd op den grond gesmakt en bekwam een lichte hersenschudding. De Eerste Hulp dienst vervoerde hem naar het Diacones- senhuis, Morgenmiddag om kwart voor drie zal de brigadier vail politie S. Verver in de theoriezaal van het politiebureau afscheid nemen van het korps, dat hij met pensioen gaat verlgteri. Voor het Mercurius-examen Duitsche Handelscorrespondentie slaagde de heer L. J. J. Prenen, alhier, leerling van de handels avondschool „Kennis is Macht", alhier. De violist Nap. de Klijn, leeraar aan de Muziekschool der Maatschappij v. Toon kunst. zal a.s. Maandagavond met de pia niste Aüce Heksch voor de radio optreden om 20.30 en 21 30 uur, waarbij behalve een Suite van VivaldiBusch, Debussy e.a. ook een compositie van den dirigent Dobrowen ten gehoore zal worden gebracht. Het spreekuur van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst voor de verstrekking van kunstgebitten en schoenen zal gedurende de maand Augustus in plaats van des Vrij dags worden gehouden des Maandags en des Donderdags telkens des n.m. te 2 uur. 'S-GRAVENHAGE KOORDEINDE 140 C DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar oorlog in het Verre Oosten? Na het verraad te Peiping en het'bom bardement van Tientsin, waar het Chinee- sche verzet practisch ook opgegeven schijnt, men zie het 3e Blad schijnen de Ja panners hun eerste actie ongeveer als ge ëindigd te beschouwen. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenl. zaken zeide o.a.: „De voornaamste deelen van de Chlnee- sche 37ste en 38ste divisies zijn teruggewor pen over de rivier Joengting naar den westelijken oever. Het is mogelijk, dat thans in Peiping Chineesche organisaties ont staan, die voor het uitvoeren der bestuurs taken Japansche hulp vragen en waaruit de autonomiebeweging kan opgroeien. Een soortgelijke ontwikkeling is niet in tegen spraak met de Japansche toezegging ten aanzien van de onaantastbaarheid van de Chineesche souverelnitelt in Noord-China. Met de Nanking-regeering is sedert het uit breken van de gevechten geen nieuw con tact opgevat. De Japansche regeering houdt het niet voor noodzakelijk een standpunt te bepalen ten opzichte van het besluit van Nanking, het 29ste leger te steunen en na het vertrek van Soeng Tsje Joean uit Pei ping geen locale overeenkomsten te erken nen Een uitbreiding van het plaatselijke conflict tot een nationaal conflict tusschen Japan en China is bij deze houding van Nanking niet geheel uitgesloten." Gelet- op hetgeen maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft verklaard is dit laatste zeker niet uitgesloten en het recht is dus geheel aan I Chineesche zijde! China wil niet langer door z.g. autonome bewegingen onder leiding van Japan zijn grondgebied zien versnipperen. Als het dan moet, dan alleen gedwongen door geweld! Naar verluidt, zouden de Chineesche troe pen van Tsjang Kai Sjek thans in cp- marsch zijn naar het Noorden, doch offi cieel is dit nog niet. FRANKRIJK BEZUINIGING OP OPENBARE WERKEN. Socialisten en communisten. Onder voorzitterschap van Ohautemps is een mhilsterieele conferentie gehouden ter bespreking van de verlaging der credieten voor groote openbare werken. De wet van Augustus 1936 voorzag in een crediet van 7.810.000.000 francs. Over een bedrag van 5.216.000.000 francs was reeds beschikt, zoodat nog besohikbaar is een som van 2.594.000.000 francs. Dit laatste bedrag is in de conferentie van vanmorgen verlaagd tot 700.000.000 francs. Men heeft dus 1.894.000.000 francs bezuinigd. Vandaag zal een decreet worden uitge vaardigd, waarbij de bepalingen van de wet van 1936 vervallen-worden verklaard. 5292 (Insez. Med.) In antwoord op-de communistische voor stellen ter vergemakkelijking van het tot een eenheid brengen der socialistische en communistische partijen schrijft „Le Po pulaire": „Het communistisch? voorstel is inge diend bij het comité voor de overeen stemming der beide partijen, maar de socialistische delegatie heeft terstond doen opmerken, dat het voorstel in strijd is met de besluiten van het congres van Mar seille. De socialistische partij stelt ver trouwen ln het comité voor de overeen stemming en in de unificatie-commissie voor de voortzetting der werkzaamheden". VEREENIGDE STATEN Senator Borah en de wet op de minimum- loonen. De republlkeinsche senator William Borah, uit Idaho, heeft de vrees geuit, dat de ,.big business" een overwegenden invloed zou uitoefenen op den federalen raad, vaarvan de instelling is voorgesteld ten einde minimum-loonen en maximum-werk tijden vast te stellen. Borah drong er der halve bij den Senaat op aan. af te zien van de theorieën zooals deze door den raad worden opgesteld, en in plaats daarvan aan de wet op de minimum-loonen en maxi mum-werktijden vaste normen toe te voe gen. welke den arbeiders een behoorlijk bestaan verzekeren. De staking van ruim 800 autobus-chauf feurs in Detroit is tot een bevredigende oplossing gebracht. WATERPOLO. DE ZIJL I—L. Z. C. I 3—2. BELGIË De zaak van de Noorderbank naar de gewone rechtbank verwezen. De raadkamer van de rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Noor- Uit Tientsin wordt nog gemeld, dat de derbank en van d? b'hk OoMztehe- door de Japanneezen geleden verliezen tij-' Penso (Barmalaffairei. JDc zaak var. c!e bc- dens de gevechten van 23 Juli ten Zuiden 1 klaagden Jules en Henri Barmat, Moyer en Noorden van Peiping zouden bedragen: Loewenstein. Bernard Marie de Vreese en 121 dooden, van wie twee officieren, en 238 Francois Joseph Gyseline. werd terugge- 4620 (Ingez. Med.) gewonden. De Chineezen zouden 1200 man hebben verloren, die bijna allen gedood zouden zijn. Onder de mogendheden komt langzamer hand toch ook eenlge beweging en de aan dacht trekt een uitlating van Eden, dat Engeland geen amnestie van Chineesch ge bied zal erkennen. De vredesbesprekingen waarvan gisteren sprake was. geschieden inderdaad te Pei ping, doch alleen met Chineesche autori teiten, die Nanking niet erkennen. NED. HERV. KERK. Drietal te Assen (vac.-G. Visser): N. R. Hefting te Eelde, ds. T. Los te Heerenveen en E. J. F. Smits te Aduard. Beroepen: Te Balk, Chr. J. Schweitzer te Amerongen; te Enschede (als hulppred.), S. Coolsma te Lathum. Aangenomen: Naar Arkel en Kedichem, W. H. Sobber, cand. te Goor. Bedankt: Voor Assen (vac.-G Visser), P. H. Kapteyn te Blijham; voor Dokkum lEvang.i en voor Vroomshoop (beiden als hulppred.) G. J. Gerrits. cand. te Vlagt- wedde. CHR GEREF KERK. Beroepen; Te Ede, E. du Marchie van Voorthuijsen. cand. te Apeldoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Den Helder (als hulppred.) W. Loopstra, cand. te Groningen en Y. Feenstra, cand. te Amsterdam. Ds. J. A. HOEKZEMA. Ds. J. A. Hoekzema, Ned. Herv. predikant te Hilversum, viert as. Zondag zijn 40-ja- rig ambtsjubileum. Johannes Arnoldus Hoekzema werd 18 Juli 1870 te Groningen, vaar zijn vader een bekend architect was. gi boren. Hij studeerde aan de Rijksuniver siteit te Groningen, aan welke hoogeschool hij ook zijn doctoraal examen in de theo logie deed, om in 1896 candldaat te wor den in Drenthe. 1 Aug. 1897 bevestigde ds. B. Lütge, toen te Groningen, hem te ZuiJi- chem in zijn eerste gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond sprekende over Joh. 3 vers 16. In 1901 vertrok ds. Hoekzema naar Leerdam, waar ds. H. Kwint van Go- rinchem hem bevestigde. 8 Mei 1910 beves tigde zijn collega ds. N. P. E. G. v. Uche- len van Hilversum, hem in zijn tegenwoor dige gemeente, waar aan de jubilaris zich dien dag verbond sprekende over Ps. 69 vers 7. Ds. Hoekzema heeft zich in de kwarteeuw van zijn verblijf te Hilversum, in welke hij de gemeente zich zeer heeft zien uitbreiden op allerlei gebied bewogen. Onder zijn leiding werd in de wijk „Over 't Spoor" een bouwcommissie benoemd die ln 1911 de Nieuwe Kerk mocht zien verrij zen. Ook de Diependaalsche Kerk is op zijn initiatief verrezen. In de mobilisatiejaren vas hij voorzitter van de commissie tot behartiging van de geestelijke belangen der militairen en in tal van militaire te huizen hield hij zijn Bijbellezingen. De ju bilaris is voorts voorzitter van den dames- kring „Debora", id»m van de vereeniglng voor diaconessenarbeld. in welke kwaliteit hij een belangrijk aandeel had in de uit- b-oiding van het ziekenhuis aan den Neu- weg en 20 jaar voorzitter van de schoolver- eeniging „Eben Haezer", die hem bij zijn aftreden tot eere-voorzitter benoemde. Dit laatste is hij ook van de afd. Hilversum van 't Zonnehuis te Beekbergen. De jubilaris is curator van het Chr. Lyceum te Hilver sum en medewerker aan het Pred'kbeur- tPiVclad der Hllversumsche Herv. Gem. Ds. Hoekzema zal zijn Jubileum niet pu bliek vieren maar de herdenking alleen bepalen door het uitspreken van een ge dachtenisrede in de Groot? kerk as. Zon- dagavond om 5 uur. ALGEMEENE SYNODE DER NED HERV KERK In de gisteren te 's-Gyavenhage voort gezette zitting van -de Algemeene Synode dtr Ned. Herv. Kerk heeft prof. dr. Th. L. Haitjema van Groningen verslag uitge bracht van zijn bezoek aan de 15e Alge meene conferentie van de Wereld-alliantie der Geref. Kerken gehouden te Montreal (Canada) in Juni J.I., op welke conferen tie het hoofdthema was: de kerk in de moderne wereld. De conferentie nam een resolutie aan die zich aansluit bij de the sen van de belijdende Duitsche Synode in Paimen. 25 kerken van min of meer Geref. confessie waren vertegenwoordigd door 300 gedelegeerden, waarvan 50 uit Europa. De Synode betuigde aan prof. Haitjema haar dank en besloot diens verslag ln het weekblad der Ned. Herv. Kerk op te nemen Ds. P. Bokma van Schiedam rapporteer de hierna over e?n schrijven van het Prov. college van toezicht in Friesland ln be trekking tot kerkelijke toestanden te Noord bergum. Het rapport werd aangenomen en oe synode besloot aan het Prov. college en den heer v. d. Veen te Noordbergum voor hun bemoeiingen dank te betuigen. Prof. dr. S F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel van Utrecht rapporteerde over een schrijven van het Prov. kerkbestuur zonden naar de gewone rechtbank. Drie overige beklaagden zijn vrijgesproken, de zaak tegen een ander is vervallen wegens verjaring en de laatste beklaagde is inmid dels overleden. DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. Protest te^en Tsjeeho-Slowakije. Ds Mueller uit Dahlem, de leider van den broederraad der Belijdende Kerk, is op nieuw gearresteerd. Naar Reuter verneemt zijn tsgen hem aanklachten ingediend van denzelfden aard als tegen ds. Niemoeller. Richt, de derde dominé der Belijdende Kerk te Dahlem, is weder in vrijheid gesteld. De Duitsche bladen protesteeren heftig tegen een door de Tsjecho-Siowaaksche autoriteiten uitgevaardied verbcd tot uitzending van 5,000 Sudeten-Duilsche kinderen, die hun vacantie in Duilschland zouden doorbrengen. Dit vacantieverblijf was georganiseerd door een Sudeten-Duil sche liefdadigheidsinstelling. De beslissing van de regeering t? Praag had ten doel iedere politieke opwinding te voorkomen. De Duitsche bladen echter zijn van oor deel, dat 't hier om een hatelijken maat regel gaat, die tegen het „Deutschtum" gericht is en die een onvriendschappelijk gebaar vormt jegens het Duitsche rijk. ENGELAND DE ZUID-AFRIK AANSCHE PROTECTORATEN. ZUID-SLAVIË De uitvaart van den patriarch. In verband met de uitvaartplechtigheden voor den overleden patriarch waren te Bel grado alle winkels en kahtoren gesloten. Geen enkel lid van de regeering heeft den dienst bijgewoond. Nadat de kerkdienst ge ëindigd was, zette de stoet zich onder het gebeier van alle kerkklokken in beweging van Noord-Brabant en Limburg Inzake art. Aan den kop liep een priester die een 8 van het reglement op het examen. De standaard droeg, welke tijdens de botsingen Synode vereenlgde zich met het rapport, van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Ds. L. Boer te Scheveningen rappor- Na een detachement infanterie volgden vier- teerde over een voorstel van de Synoaele- honderd priesters. Bij het voorbijtrekken den, ds. Tammens en ds. Addink om aan van het stoffelijk overschot wierp het volk alt. 17 van het reglement van kerkelijke z'c" weeklagend op de knieën. De stoet, die opzicht en tucht een bepaling toe te voegen ongeveer anderhalf uur door de straten Amnestie in Indië. Tijdens de debatten In het Lagerhuis ever de' protectoraten, heeft Malcom Mac- Donald, de staatssecretaris voor de doml- mions met betrekking tot de kwestie der overdracht van de Zuid-Afrikaansche pro tectoraten aan de Zuid-Afrikaansche unie verklaard, dat de regeering zich nog steeds houdt aan haar van tijd tot tijd herhaalde beloften, dat lo. de overdracht niet zou geschieden zonder dat met de wenschen der plaatse lijke bevolking nauwkeurig rekening zou zijn gehouden, en 2o. de overdracht evenmin zou plaats vinden zonder dat het parlement volledig de gelegenheid zou zijn gegeven van zijn zienswijze te doen blijken. De regeering beschouwt dit als zeer plech tige beloften en zal zich daaraan houden zonder eenige beperking. Naar uit Bombay wordt vernomen zijn in een aantal provincies, o.a. Pundsjab, Madras, Bombay en Bengalen de politieke gevangenen vrij gelaten, nadat de congres- partij ambten heeft aanvaard. t GEBOREN Francisca Anna, dr. van H. Stouten en A. M. Verstraaten Carolina Theresia, dr. van A. Moude Alink en J. R. Riekert Nicolaas, zn. van J. Noppen en H. A. Teu- nissen. Poelmeer moet degradatie-wedstrijden spelen. De wedstrijd tusschen L.Z.C. I en De Zijl I werd gisteravond onder zeer groote be- I langstelling gespeeld, waarbij het de thuis club gelukte over een onvolledig L.Z.C. (dat Elzinga en Van der Reyden mistel de baas te blijven. Poelmeer moet thans degradatiewedstrij den spelen. Het begin was geheel voor de thuisclub en spoedig wist Geeve na een mislukt schot van Lut. fraai in te schieten 10. Tegelaar was bij L.Z.C. de gevaarlijke man maar hij zag geen kans een schot te los sen. Na een algemeen opzwemmen van de thuisclub maakte A. v. Egmond hard 2—0. Even werd Tegelaar toen vrijgelaten en de stand was 21. De tweede helft begon eveneens met aanvallen der thuisclub, maar goede schoten van Lut hadden beter lot verdiend. Geheel onverwachts maakte de la Court gelijk 2—2. De Zijl werkte hard en nadat vele schoten rakelings naast en over waren gegaan, wist Keij onder groot enthousiasme opnieuw in te schieten 3—2. Met nog vele kansen voor L.Z.C. en De Zijl kwam het einde van dezen slechten wed- strijd. Scheidsrechter Tordoir leidde goed. Vooraf had D.W.R. II met 41 van L.Z.C. II gewonnen. SCHERMEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPEN TE PARIJS. ONDERTROUWD: J. P. Segaar, jm„ 28 j en C. Megchelse, jd., 28 j. H. Bol, jm„ 27 j. en M. de Rui ter, jd. 27 J. P. P. de Koning, jm„ 30 j. en J. v. d. Reljden, jd. 33 j. Nederlandsche sabelschermers uitgeschakeld. De voor Nederland belangrijkste resulta ten der wereldkampioenschappen sabel in dividueel waren: Voorwedstrijden: Poule 2: 1. Tournon (Frankrijk), 2. Drie bergen iNederland), 3. Pllbrown (Engel.). Uitgeschakeld: Huergo (Argentinië), Pie- ters (België), Ruckstuhl (Zwitserland) en j Engelmann (Joego-Slavlëi. Poule 3: 1. Tredgold (Engeland), 2. Tre- tinjak (Joego-Slavië), 3. van Wierlngen (Nederland). Uitgeschakeld: Godin (Frank rijk), Desmares (België), Wiedemann (Zwit serland) en Wassileff (Bulgarije). Kwarteindstrljden Poule 1: 1.' Kovacs (Hongarije), 2. Frass (Tsjeeho-Slowakije), 3.Esser (Dultschland). Uitgeschakeld: Driebergen, Dl Lorenzo (Italië), Pllbrown (Engeland) en Raiclu (Roemenië), Poule 3: 1. Berczelly (Hongarije), 2. Cham pagne (België), 3. Gerevlch (Hongarije). Uitgeschakeld: Altmann (Roemenië), Elsenecker (Dultschland) en Jussot (Frank rijk). OVERLEDEN: GOLF. ..„OSTRIJD TE NOORDWIJK. De Noordwijksche Golfclub organiseert op a.s. Zondag 1 Augustus een wedstrijd waardoor duidelijk wordt dat ook secreta rissen van Prov. kerkbesturen, die geen le den van die besturen zijn. van een zelfde zaak niet in hooger beroep mogen kennis trok, werd gevormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burge meester met een door tranen verstikte stem een toespraak, waarin hij uiting gaf aan nemen of na verwijzing wegens verniet!- 1*1® toewijding aan de orthodoxe kerk en ging. De vergadering vereenigde zich met 'Q-olavie. de conclusie van het rapport om deze aan- °°senblik kwam het tot een paniek, vulling voorlooplg aan te nemen. °f.n de. menschen in de Koningstraat piot- Tot lid van de Centrale Commissie werd i"® rlchtlngen uiteenstoven. De benoemd in de vac. van wijlen mr. S. J. een misverstand tusschen Hoogerzeil de heer J. W. Boer te Gronin- eendermerie cn enkeje andere personen te ■•(jn Ds S Winkel van Heerenveen ran- i J e or^e was spoedig hersteld, doch porteSde óver de motS ran de cla^sicale Z'X Sn'oozl^Nada^^^; 1 vergadering van Kampen Inzake toepas- lïfie "onder! sing van art. 11 van het Algem-en regie den personen jn ^et centrum te b?toogen, I f. A. Bokhorst, zn., 11 mnd. P. Tuin- hof de Moed, wedn., 62 j. J. H. Broers, om den British Challenge Cup 36 holes wedn., 86 J. I tegen Bogey. ment, welk rapport werd aangehouden Wegens het vergaderen van een syr.odus contracta en van eenige commissies ver daagde de president de zitting tot heden morgen. Ds. P. DEN DUIJN. In verband met zijn gezondheidstoestand die reeds eenige maanden hem verhin- deide zijn ambtelijken arbeid te verrichten, hcefl ds. P. den Duljn, Ned. Herv. predikant le Rijsoord, bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland zijn emerltaatsaangevrage ingediend tegen 1 Dec. a.s. Ds den Duijn werd in 1882 geboren en in 1908 candidaat in Groningen om 17 Ja nuari 1909 zijn ambt te aanvaarden te Oos- trrwijk (ring Leerdam). Vandaar vertrok hij i.i 1919 naar Enschedé. Hij ontving eer- voi emeritaat en verbond zich als voorgan ger aan de Vereeniging „Christendom" al daar. 14 Jaar heeft hij deze functie bekleed zij uitten kreten van vijandschap aan "het adres van de regeering en het concordaat met de R.K De politie joeg de betoogers uiteen. Mgr. Dosithee zeide in zijn predicatle met name „De geschiedenis van onze kerk en ons volk kennend, wist mgr. Varnava, dat hij, die de kerk en het vaderland wil die nen, bereid moet zijn, den Calvarie-berg te bestijgen. Hij kende de historie van onze patriar chen en onze martelaren. Hij wist. dat ver scheidene dezer patriarchen omkwamen door den strop of op andere wijze van het leven werden beroofd. Hij wist ook. dat ver schillende patriarchen werden vergiftigd. Dit alles wist hij en hij was tot dit lijden bereid voor het heil van ons, zijn kinderen. God, de almachtige Schepper van hemel en aarde, neme onzen martelaar, onzen wel beminden en zeer heiligen patriarch in het rijk der hemelen op." In alle steden en dorpen van Joego-Sla vië zijn rouwdiensten gehouden voor de zlelerust van patriarch Varnava. Prins-regent Paul woonde een rouwdienst toen hij opnieuw predikant In de Ned Herv. Kerk werd en zich 3 Sept. 1933 aan bij ln Ljubljana, te r w jjïkonïn g" in- moe de r zijn tegenwoordige gemeente verbond. Ds. Maria en prins Andreas in het klooster, dat den Duijn is scriba van den ring Zwijn- gelegen is vlak bij hun zomerresidentie drecht. Milotsjer, een lijkdienst volgden. Luchtvaarttentoonstelling „Avia" geopend. Door minister van Buursn. In tegenwoordigheid van tal van civiele en militaire autoriteiten heeft de minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, hedenochtend in het restaurant van het Houtrustgebouw te Den Haag de luchtvaarttentoonstelling „Avia" geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich de Duitsche gezant, graaf von Zech Burkers- roda, vergezeld van den luchtvaart-attaché van de Duitsche legatie, generaal Wennin ger, de Finsche zaakgelastigde, de heer Sohlbsrg, de burgemeester van den Haag, met de wethouders prof. van der Bilt, Vrijenhoek en Buurman, generaal C. J. Snijders, res, lu'.t.-generaai M. Raaymaa- kers, Inspecteur van de militaire luchtvaart de heeren Ir. de Kcik, Edo Bsrgsma, Kool hoven, baron Krayenhoff, mr. Menten, Plesman en vele anderen. De voorzitter der tentoonstellings-com- mlssle, de heer H. Walaardt Sacré. herdacht allereerst de slachtoffers van de Flamingo ramp en wees er vervolgens op, dat deze tentoonstelling de 4e is, welke sinds 1919 onder de auspiciën der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt gehouden. Spr. gaf een kort overzicht van de ten toonstelling, dankte allen, die aan de tot standkoming hebben medegewerkt en ver zocht vervolgens den minister van water staat. de tentoonstelling te willen openen, De minister van waterstaat, mr. dr. ir, J. A. M van Buuren zeide, dat een enkele blik ln den catalogus reeds voldoende is om te ontwaren, welk een groote belangstel ling de oproep van het comité om aan deze tentoonstelling medewerking te verleenen, heeft mogen wekken. Deze groote deelne ming stemt tot voldoening, te meer daar de tijd van voorbereiding zoo kort was. Terwijl de inzendingen van de Neder- iandsche industrie, welke deze gelegenheid heeft aangegrepen om te toonen, dat zij tot belangrijke prestaties in staat is, als de ..ruggegraat" van deze tentoonstelling zijn te beschouwen, aldus spr., zoo is toch van den beginne af gestreefd naar een ruime ren opzet. Nagenoeg alle lichamen of bedrijven, welke rechtstreeks of zijdelings bij de Ne derlandsche luchtvaart zijn betrokken, zijn hier vertegenwoordigd. De overweging, dat de buitenlandsche luchtvaart-industrie wellicht gaarne in ons land zou exposeeren gaf bovendien aanleiding verschillende omringende en verder afgelegen landen tot deelneming aan de „Avia" uit te noodigen. Voor de ondernemers zoo vervolgde de minister van deze zoo nuttige tentoon stelling zou het welslagen een groote vol doening voor den door hen geleverden arbeid schenken. Het nationaal luchtvaart- fonds, dat reeds in zooveel nuttige geval len ten bate van de Nederlandsche lucht vaart geldelijken steun kon verleenen, zou alsdan zijn middelen zien vermeerderen en daardoor wellicht ln staat worden gesteld zijn werkingsfeer nog uit te breiden Immers de eventueele baten van deze tentoonstel ling zullen voor een gedeelte aan dit fonds ten go?de komen. Moge het Haagsche en in breeder zin het Nederlandsche publiek toonen. deze ten toonstelling naar waarde te schatten en moge van deze waardeering een stlmulee- ren'den Invloed uitgaan ln het belang van de luchtvaart en ln het bijzonder van de Nederlandsche luchtvaart, welke h°e zeer zij cok tegenspoed op haar weg vindt niet versaagt in het streven naar behoud harer vooraanstaande positie. Met dezen wensch verklaarde hij de „Avia" geopend. Nadat de minister was uitgesproken, werden ververschingen rondgediend, waar op de rondgang volgde.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2