Legeroefeningen van 20—23 September Onze Indische Luchtpostbrief De overdracht van het Prinselijk jacht iEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 30 Juli 1937 De val van een rampokker - De verleiding der contanten - Het spook der overbevolking - Nieuws van de Frobenius-expeditie en van den Volksraad LAND- EN TUINBOUW Vlootrevue op het Buiten-Ij Blauw en Rood zullen strijden in Salland en op de Veluwe Een Edele Huidverzorging! (Van onzen G.P.D.-correspondent) Hoewel men in den laatsten tijd heel wat minder hoort over de rampokpartijen in tVest-Java. "blijkt toch uit de telkens door druppelende berichten, dat maréchaussees en veldpolitie' niet stil zitten en telkens op ruiming kunnen houden onder het gespuis, dat de bevolking langen tijd heeft geterro riseerd In zekeren zin speculeert de politie hier op de ijdelheid dezer Inlanders, die, nanneer ze een misdaad begaan hebben telkens weer in hun oorspronkelijke woon- daats terugkomen en daar den grooten meneer uithangen om zoo door te gaan .mor iemand, die „branl" genoeg is om het cezag te trotseeren. In tegenstelling met den Europeaan, die met zijn buit zoo gauw mogelijk over de grenzen zal trekken Het is daarom, dat de politie voorname lijk op spionhénberichten moet afgaan en on deze manier de geestelijke leiders der uiteengeslagen rampokbenden in hun eigen dessa's op het spoor moet komen. Zoo liep tot voor kort de bekende bandiet Ilias what is in a name! in Depok. Mr. Cor nells en Buitenzorg vrij rond. niet meer jooals vroeger zijn overvallen en kneve larijen bij het volle daglicht bedrijvend, maar nu in het vallend duister de afgelegen kampongs brandschattend. Onvermoeid werd hij opgejaagd tot dat een spionnen- bericht binnenkwam, dat Ilias op een Zon dagmorgen 'n bezoek zou brengen aan eén van zijn vier vrouwen. De politie verschool zich in de woning en bij het tikken op de deur vloog de agent met de revolver naar buiten. Ilias wilde woedend zijn mes trek ken. maar een scherpe knal velde den roo- ver neer. Na zijn verpleging in het hospi taal zal de lange lijst van misdaden hem kunnen voorgehouden worden. Zeer onlangs trof de maréchaussee te Pasar Minggoe een van de gevaarlijkste ■manen, die reeds vroeger in een vuurge vecht was gewikkeld geweest, op de markt aan. waar hij kalm zat te eten. Ook hier verzet en een schot waarna bleek, dat de bandiet een revolver met 25 patronen op zak had en van plan was geweest zijn leven duur te verkoopen. Door deze suc cessen keerer. de rust en het vertrouwen langzamerhand weer terug en de arme boer kan weer zijn eigen rijst volledig in de schuur brengen instede van een wreede contributie aan den rampokleider te moe ten afdragen. Als hij tenminste den oogst reeds met togen tijd geleden had voorverkocht en cc contanten een gemakkelijke buit zijn (trorden van een bende roovers. De Ja- mnsche tani (boer) kan immers in den regel geen weerstand bieden aan de veT- 'cictmg om zijn product geheel of voor een groot deel te velde reeds te verhandelen tegen contanten. Men ziet reeds maanden nn te voren de bakoels (opkoopers) het utteland met dat doel doorkruisen en oreral contracten afsluiten. Nu tevens rader allerlei maatregelen tot verhooging van de inheemsche volkswelvaart ook die voorkomen tot een redelijke verhooging van den rijstprijs bijvoorbeeld door het teren van buitenlandschen import btengt deze zwakheid van den Javaan een rog grooter nadeel, want door de rljstprijs- rtijging worden de kosten van eerste levensonderhoud te zamen met die van het zeheele productie-apparaat voor die men schep ook duurder. Maar het grootste nadeel is nog. dat die menschen, met de contanten in handen het geld aan allerlei onnutte zaken beste ten. Eenerzijds beproeft men aan dit euvel tegemoet te komen door kleine desa tankjes ln het leven te roepen om de be volking aan contanten te helpen zonder volledige verkooping. Anderzijds oppert men het practische denkbeeld om maar zoo spoedig mogelijk met de inning van de andrente te beginnen, zoodat alsdan ten minste een deel der oogstgelden goed be steed wordt! Door verschillende onderzoekingen ls echter wel gebleken, dat door deze menta liteit van vóór-verkoopen de tanl nog slechts voor een zeer klein deel de vrije beschikking heeft over de inkomsten van zijn eigen aanplant. Zelfs wordt niet zelden eeconstateerd, dat de geheele opbrengst vaak voor een lange reeks van jaren aan geldschieters verbonden ls. zoodat in der- lelijke gevallen de landbouwer practisch "It zijn eigendomsrecht is gestooten. Zorg wekkend ls daarbij, dat dit geen lnciden- teele gevallen zijn, maar zooals het ver- elag van de Algemeene Volkscredietbank zegt, groote groepen der bevolking daarbij betrokken zijn. De schuldenlast ten plat- tenlande heeft enorme afmetingen aange nomen en daarom kan van een algemeene volkswelvaartvermeerdering als gevolg van ben conjunctuuromslag voorlooplg nog leen sprake zijn. Een scherp onderscheid blijft hierbij te maken tusschen gebieden, waar handelsgewassen een voorname rol spelen met hun hoogere exportprijzen en me streken, waar men in eerste instantie afhankelijk is van de inkomsten uit de hjJtoogsten. Daarbij moet nog geconstateerd worden bat een verhooging van de welvaart door uitbreiding van bebouwde gronden op Java tog slechts in zeer beperkte mate kan Plaats vinden. Vooral wanneer men in gedachten houdt, dat een aanzienlijk deel van de bergstreken althans moet gereserveerd blijven voor bebossching. wil men de wa tervoorziening niet geheel ln de war bren- |er. en daardoor ook de voedselvoorziening. *r zijn misschien, aldus de rede van den mrecteur van Economische Zaken op het aoutvesterscongres te Bandoeng, nog rond 300.MO H.A ontginbare vrije gronden op «va terwijl de bevolking jaarlijks met minstens 500.000 zielen aangroeit De op- wungst van den grond zal moeilijk neg terder kunnen worden opgevoerd, tcrwlil voor dg ondernemingscultures geen ]"dere uitbreiding mogelijk is. Aldus ma- nihcert zich het spook der overbevol king thans van Jaar tot jaar meer to een wezenlijke dreiging. Waren de oogsten niet vele jaren achter een zeer gunstig uitgevallen, dan zouden nu reeds de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Een betrekkelijk geringe min dere opbrengst van 20 zou voor het gouvernement reeds tot een ex'ra-uitgave voor import-rijst moeten leiden van f. 40 millioen. In dat bedrag zou d" bevolking met haar veie schulden niet kunnen bij dragen Volgens mr. Kart Is deze dreigende over bevolking toen niet geheel ontmoedigend, omdat zij noopt om het bevolkingsvraag stuk krachtig in beschouwing te nemen ln verband met de emigratie, naar de Buiten gewesten. Door een Intensieve propagan da zal deze emigratie wellicht het tienvou dige gaan bereiken van thans en zal daar door de bevolkingsaanwas van Java tot belangrijk kleinere proporties zijn terug te brengen. Daar blijven nog vele afgelegen streken de romantiek geven, die wij zoo gaarne aan de tropen willen toekennen. Zoo maak te de Frobenius-expeditie onlangs kennis met zeer interessante bijzonderheden op Cèram. Ook na het binnendringen van het Christendom ls daar op bepaalde plaatsen nog veel van het oude bewaard, of weet men althans nog veel van wat vroeger ge schiedde. Een van de bergen wordt door een deel van de Wemale Alfoeren be schouwd als de verblijfplaats van de zielen der afgestorvenen. Moeten zij daar om een of andere reden vertoeven dan nemen zij een diep stilzwijgen in acht en durven nau welijks in het rond te kijken De eerste Alfoer, die zich had laten doopen, sliep eens op dien berg en vertelde den volgen den dag. dat hij door zware droomen ge kweld was en bezoek had gehad van zijn gestorven oom die. hem na ziin overgang naar het christendom en naar de „Kompe- nie" (het gouvernement) had verweten en hem met een mes bedreigde om hem afval lig te maken.... De expeditie wijdt bij zondere aandacht aan de verschillende tegenstellingen onder de stammen en zal eind Juli naar Nieuw-Guinea vertrekken met uitzondering van dr Jensen, die naar Duitschland terugkeert. Ondertusschen luisteren wij hier op Java kalm naar hetgeen de Volksraad te ver tellen heeft. Helaas handelen niet alle leden naar de door den heer Abdul Rasjid geci teerde Oostersche zegswijze, dat „wanneer men iets kan zeggen zonder te spreken, het beter is te zwijgen" Over de ver houding Holland-Iiidië wordt echter in veel gematigder termen gesproken dan voor heen; men heeft het verder over de lage loonen en over de wenschelijkheid van meerdere lastenverlaging: men heeft het buitenlandsch verlofreglement in tweede lezing aangenomen en wil ten slotte voor- loopig t.a v. de „in hooge mate onredelijke rechten van het Philipsconcern" een motie Indienen Zoo leeft de politiek naast de romantiek. Nadruk verboden. Prijzen van rundvee en varkens. Slagers achten afschaffing lasten noodzakelijk. Men schrijft ons van de zijde van den Nederlandschen Slagershond' Eergisteren bevatten verschillende dag bladen een artikel van het A.N.P., geschre ven door een landbouwdeskundige, waarin betoogd werd. dat het huidige prijspeil, voor rundvee en varkens niet te hoog is en mits dien afschaffing der crisisheffing op rund- vleesch niet urgent ls. Uit de geheele strekking van dit artikel spreekt duidelijk, dat de schrijver van een verkeerde veronderstelling uitgaat, n.I. deze, dat momenteel van slagerszijde actie ge voerd wordt tegen het niveau der rund- veeprijzen. Deze opvatting is echter onjuist. Wan neer de schrijver van het bewuste artikel zegt, dat de rundveeprijzen op dit oogen- blik allerminst abnormaal hoog moeten wor den genoemd, dan stemmen wij onzerzijds daarmede volkomen in. De strftd van slagerszijde gaat echter tegen de absurd hooge lasten, die op het artikel rundvleesch worden gelegd. Alleen aan accijns, crisisheffing, omzetbelasting en slachthuisrechten moet de slager momen teel bij slachting van een behoorlijke koe zeker een bedrag van f65.tot f. 70. neertellen. Dit komt neer op ongeveer 29— 31 ets. per kg. panklaar vleeesch. De tijdsomstandigheden zijn thans zoo danig. dat de consument dit bedrag aan overheidslasten niet meer kan opbrengen. De vergelijking die in het bewuste artikel gemaakt wordt met het prijsniveau in 1031, gaat dan ook volkomen mank. Men behoeft zich maar even te oriënteeren ten aanzien van bijv het loonpeil in 1931 in vergelijking met thans, om te beseffen, dat te dien tijde de koopkracht van den consument veel grooter was dan thans het geval is. Wij laten dan het aantal werkloozen, die van minimum-inkomens moeten rondkomen, nog buiten beschouwing. De praktijk heeft uitgewezen, dat een daling der koopkracht zich mede het eerste wreekt in de vleeschconsumptie. Deze con sumptie is zulks in tegenstelling met die van andere eerste levensmiddelen buiten gewoon gevoelig voor prijsschommelingen. Dit is o.m. gebleken bij de invoeren der cri sisheffing op varkensvleesch en daarna op rundvleesch, dit blijkt ook thans weer nu de rundvleeschprijzen t. o. v. 1936 aanzien lijk zijn gestegen. Iedere opslag der vleeschprijzen wordt prompt gevolgd door een consumptiedaling. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de slager slechts zeer noode tot prijsverhooging die voor hem immers debiet-vermindering beteekent overgaat. De cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert, omtrent het verloop van groot- ne kleinhandelsprijzen van vleesch toonen dan ook duidelijk aan, dat ae stijging der groothandelsprijzen van vleesch slechts zeer aarzelend en langzaam door een stijging der detailprijzen wordt gevolgd. Het gevolg is, dat de distributiemarge het bedrag dat de slager op zijn verkoops prijzen moet zetten om belasting, loonen, huren etc. etc. te betalen en waarvan hij zelf met zijn gezin ook eten moet vol komen in de knel raakt en in plaats van met een bescheiden bedrijfswinst met ver lies gewerkt wordt. Wanneer de slagers-organisaties vechten Omtrent het gereedkomen van het voor H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H Prins Bernhard als onderdeel van het nationale huwelijksgeschenk gebouwde jacht „Piet Hein", vernemen wij thans definitief, dat de overdracht van het schi.p aan "het Prinselijk paar zal geschieden op Zaterdag 28 Augustas a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technischen proeftocht in ge reedheid worden gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschijnlijk in de buurt van het eiland Texei. worden ge houden. Wanneer deze proeftocht Slaagt waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de grootste zorg is besteed zal de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen. Vervolgens zal op Zaterdag den 28sten Augustus de aanbieding aan het Prinse lijk paar geschieden. Het programma in voorlcopigen vorm luidt als volgt: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen zich met gevolg te vier uur des middags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Het Dagelijksch bestuur van het Alge meen Comité tot aanbieding van een na tionaal huwelijksgeschenk zal de Prinses en den Prins aan boord ontvangen. Onmiddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden vertrekken. Buitengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop zal de officieele aanbieding van het huwelijksgeschenk plaats vinden. Dadelijk na de overdracht, welke te ongeveer kwart voor vijf in den namiddag zal geschieden, zal het jacht bij den vuur toren van het Eulten-IJ bij Amsterdam aankomen, alwaar aan de Prinses en den Prins door de Nederlandsche watersport- wereld een grootsche hulde zal worden ge bracht. De Koninklijke verbonden Neder landsche Watersportvereenigingen n.I. namen het initiatief tot het organi-- seeren van een revue van pleiziervaar- tuigen. Honderden zeil- en motorjach ten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op het Buiten-IJ tusschen den vuurtoren en de Oranjesluizen, om daar het Prinselijk paar te begroeten. De „Piet Hein" zal eenige malen langs de revue der Jachten varen en vervolgens schutten in de Oranjesluizen. Op het Binnen-IJ zal de wereld van roeiers het Prinselijk .paar begroeten. Het Prinselijk jacht zal vervolgens varen naar de jachthaven van de Kon. Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam, waar gemeerd zal worden en waar het permanente ligplaats krijgt. voor afschaffing der crisisheffing op rund vleesch dan is dit in de eerste plaats met de bedoeling den slager in staat te stellen tot een weer eenigszins loonend bedrijf te komen en een sterken teruggang van het vleeschverbruik te voorkomen. Het is tenslotte een zeer ongezonde en ook absoluut met het algemeen belang strijden de toestand, dat een belangrijk midden- standsbedrijf als het slagersbedrijf is, prac tisch over de geheele linie noodlijdend is. Met den schrijver van het artikel zijn we het eens, dat de oorzaken der mistoestan den ook elders n.I. bij een tot onzinnige hoogte opgevoerde concurrentie gezocht moeten worden. Zooals de schrijver terecht constateert, laten de organisaties niet na te trachten hierin verbetering te brengen. Het feit. dat het slagersbedrijf het eerste be drijf is. dat na de aanvaarding der vesti gingswet kleinbedrijf een verzoek tot het stellen van vestigingseischen bij de regee ring heeft ingediend, zegt in dit opzicht vol doende. Evenmin als afschaffing der crisishef fing of een andere verlaging der over heidslasten alleen uitkomst voor het sla gersbedrijf kan brengen en daarnaast sa- neeririg van het bedrijf noodzakelijk is, is echter ook het omgekeerde het geval en moet saneering van het bedrijf op haar beurt gepaard gaan aan een dergelijke ver laging van overheidslasten, dat een behoor lijk vleeschdebiet blijft bestaan. Dit is niet alleen het belang van den sla ger maar evenzeer dat van den consument, die het vleesch als voedingsmiddel gebruikt en van den producent (veemester), wiens bedrijf voor een belangrijk doel steunt op de opbrengst zijner vleeschproductie. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar in September a.s. weder een leger- oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger plaats hebben, nadat tevoren van 16 Sep tember af oefeningen van de lichte brigade zijn gehouden onder leiding van den inspecteur der cavalerie (tevens commandant van de lichte brigade). De sterkte der deelnemende troe pen zal ongeveer dezelfde zijn, als die van het vorige jaar. De blauwe (west) partij zal bestaan uit een divisiegroep (zonder een der beide dl- vislën). terwijl de roode loost) partij wordt samengesteld uit de lichte brigade, versterkt met infanterie en artillerie. In tegenstelling met het vorige jaar zal bij de lichte brigade geen bataljon infan terie op auto's worden ingedeeld. Beide partijen beschikken echter over een automobiel-compagnie, zoodat het mogelijk is. daarmede, waar noodig, troe pen te verplaatsen. Deze automobiel-compagnieën nemen een werkzaam aandeel aan het samentrek ken en het weder vertrekken der troepen, zoomede aan het vervoeren van oorlogs materiaal. Als een belangrijk onderdeel van de manoeuvre staat op het programma: rivierovergang, uit te voeren door de blauwe partij. In 1935 voerde de lichte brigade den IJsselovergang tweemaal uit. Thans zal deze veel uitgebreider zijn, "aar het nu gaat om een divisie, met haar i'tillerie en bovendien om de zware 'llvtsiegroepsartillerie. Behalve den overgang van den-IJssel wacht de blauwe partij bovendien nog het overtrekken onder gevechtsomstandig- heden van vrij aanzienlijke weteringen en andere wateren, waarvoor het vervaar digen van licht overgangsmateriaal noodig is. Het nut, dat bij oorlogvoering van de Nederlandsche terreinen getrokken moet worden, evenals de moeilijkheden, welke deze bieden, komt aldus naar voren. De oefening duurt dit jaar een dag lan ger dan vroeger. Op 20 September concen treert de blauwe partij op het noord-ooste lijk gedeelte van de Veluwe, terwijl de roode partij (na afloop van de oefeningen van de lichte brigade onder leiding van den commandant dier brigade) aankomt in haar legeringsgehied in Overijssel, dat het uitgangsgebied vormt voor het optre den dier brigade op den 21en September. In dat gebied komen dan ook de troepen aan, die de lichte brigade zullen verster ken. De eigenlijke oefening duurt van den vroegen morgen van 21 September tot 23 September 12 uur. Dienzelfden dag en nacht keert reeds een gToot deel van de troepen naar de garnizoenen terug, terwijl de overige in den morgen van 24 Septem ber terugkeeren. Alle troepen zijn dan op Vrijdag 24 September te ongeveer 12 uur weder in hunne standplaatsen, hetgeen noodig is. daar de herhalingslichtingen op 25 September weer met groot verlof ver trekken. De tijd, die er na de oefening beschik baar is, moet dan worden uitgebuit, om het materieel en de uitrusting weder in goeden staat te brengen, in te leveren, enz. De inkwartiering. De oefening speelt zich af, ongeveer ten n. van de lijn Bathmen-Diepcnvecn-Vlas sen, zoodat plaatsen als Epe, Heerde Olst, Wijhe. Raalte, tijdens de oefening zelve centra van belangstelling zullen zijn. Behalve deze plaatsen zijn er tal van andere (ook ten zuiden van de boven genoemde lijn gelegen), die inkwartiering zullen krijgen, zcoals Nunspeet, Eispeet, Elburg, Oldebroek, Hellendoom (Nljvcr- öal). Holten. Rijssen, Diepenveen. Goor, Bathmen, Diepenheim en andere. Evenals bij vorige manoeuvres zal ook nu weer worden toegepast eenerzijds legering, Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apot'h. en Drog. 5290 (Ingrez. Med.) die tevoren is voorbereid en aan de troe pen bekend is en anderzijds legering, waar voor slechts verkenningen zijn verricht van militaire zijde en waarvoor door de gemeentebesturen uitgebreide gegevens zijn verzameld. Op grond van die gege vens, op overzichtelijke wijze gerangschikt en op kaarten gebracht, mceten dan de troepencommandanten hunne troepen legeren naar gelang van het verloop van de manoeuvre. Aan de manoeuvre zal ook worden deel genomen door een artillerie-meetcom- pagnie. Een dergelijke compagnie meet door middel van den geluid- en lichtmeet- dienst gegevens trachten te verkrijgen omtrent de opstelling van vijandelijke batterijen. Het is de eerste maal, dat een zoodanige compagnie in het verband van een groote oefening optreedt. Fr kan van weerszijden krachtige actie in de lucht worden verwacht. Aan blauwe zijde met het doel. de lucht vrij te houden van vijandelijke vliegverbanden, die bv. den IJsselovergang zouden willen bemoei lijken; aan roode zijde juist met het deel, dezen overgang te bemoeilijken door het uitvoeren van aanvallen op de overgangs punten en overgangsmiddelen, brug gen e. d. Vermelding verdient nog. dat 20 Sep tember, de dag van de cencentratie. zal worden benut om de troepen te brengen in de juiste sfeer, ten aanzien van het ge vaar uit de lucht. De marschen. de in- cn uitladingen aan de stations, het verblijf in de kantonne- menten en in de legerplaatsen hebben, daar de eigenlijke manoeuvre eerst op 21 September begint, dien dag geheel een vredes-karakter, omdat de samentrekking zoo ongeveer uit het geheele land plaats heeft. Gedurende een deel daarvan zal echtgr elk vliegtuig, dat zich vertoont als vijan delijk vliegtuig moeten worden beschouwd en zullen de daartegen vereischte maat regelen van dekking moeten worden geno men. Tevens wordt hierdoor een nuttige oefening veriaregen vcor de vliegers, die gelegenheid krijgen, de colonnes, uitladin gen c d. op te sporen en nader te ver kenner.. Deze oefening staat los van die op de volgende dagen. DE SANERINGSMAATREGELEN VOOR DE BLOEMBOLLENCULTUUR. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Eierema, betreffende intrekking van de Regeeringsmaatregelen ten aanzien van de bloembollencultuur, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat, hoe wel de vergadering van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, te Haar lem zich tegen de geldende saneerings- maalregelen voor de bloembollencultuur heeft uitgesproken, de minister na ampele overweging en mede gelet op de andere zienswijzen, welke hem van vele zijden uit het bloembollenvaik zijn kenbaar gemaakt, geen aanleiding heeft gevonden tot ophef fing van alle maatregelen voor de bloem bollen over te gaan. Wel heeft de minister besloten, ten einde aan den aandrang tot grootere vrijheid bij de uitoefening van. het. bedrijf tegemoet te komen, eenige wij ziging in de bestaande regeling aan te brengen, in dier voege, dat met ingang van 1 Augustus a,s. zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche bindende minimum prijzen voor den oogst 1938 zullen verval len. Volledigheidshalve oordeelt de minister het juist, hieraan toe te voegen, dat de meening, dat de bloembollencultuur nooit eenigen geldelijken steun van Overheids wege heeft genoten, niet geheel en al juist is. NED. BOND VAN VARKENSHANDELAREN In de gisteren te Zeist gehouden verga dering van dezen bond. waarover wij reeds het een en ander hebben gemeld, werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren A. Renes te Bergambacht, G. de Vos te Grootammers en C. Smits te 's-Her- togenbosch. Het woord was hierna aan dr. P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koop handel voor Rijnland, die sprak over het onderwerp: „De positie van den handelaar in crisistijd". Telegrammen van hulde en trouw wer den verzonden aan H.M. de Koningin en aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Mede in verband met de dor dr. Knibbe gehouden rede werd besloten een telegram te richten tot den Minister van Economi sche Zaken en tot den Raad van Ministers, waarin gevraagd wordt bijzondere aandacht te willen besteden aan de door de Kamer van Koophandel te Leiden aangegeven op lossing voor de reorganisatie der landbouw crisismaatregelen. Voorts kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur tot uitbreiding van nel aantal afdeelingen met het doe! tot een beter contact te kofnen tusschen de 'eden onderling en tusschen de leden ea het bestuur. Besloten is de volgende afdee lingen in te stellen: Friesland, Groningen én Drente, Overijssel, Gelderland. Noord en Zuid-Holland en Utrecht. Limburg, Noord-Brabant cn Zeeland. De oorspron kelijke Noordelijke en Oostelijke afdeelin gen zijn dus gesplitst, terwijl de westelijke en Zuidelijke afdeelingen voorloopig als proef in hun ouden vorm worden gehand haafd. Vervolgens lichtte de voorzitter, dc heer J. Turksma. de vorming van een strijd- en propagandafonds uit vrijwillige bijdragen roe. Een der eerste vereischten voor eea krachtig optreden naar buiten is 'n krach tige financieele positie. Uit het financieel overzicht van den penningmeester bleek echter, dat er een tekort bestaat. Contributieverhooging achtte het hoofd bestuur met hetoog op de minder gesi tueerde leden thans niet mogelijk, terwijl een progressieve contributieheffing op te groote practische bezwaren stuit Daarom besloot het hoofdbestuur te trachten door vrijwillige bijdragen dit tekort aan te zui veren en langs dezen weg tevens een fonds te vormen, waaruit voor speciale acties kan worden geput. Staande de vergadering werd reeds voor een vrij hoog bedrag door de aanwezigen Ingeschreven. De voorzitter gaf daarop een uiteenzet ting van de noodzaak om te streven naar iiet meer koopen en verkoopen van varkens tusschen georganiseerden. dus tuschen slagers en grossiers, leden der betreffende vakorganisaties eenerzijds en georgani seerde varkensb-ndelaren anderzijds. Hierna sprak dr. ir. M. D. Dijt te Haar lem over de crisismaatregelen, landbouw en handel. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11