BINNENLAND Billy Record's De Grondwetsherziening LEIOSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 30 Juli 1937 De Spaansche kwestie zijn voorradig bij: Gfoto en kino EIJTENBEEK Breestraat 79 Tel. 1851 VRAGENRUBRIEK Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer De antwoorden inzake de niet-inmenging. De zeeverkenners op wereldjamboree. de Naar vernomen wordt, hebben de voor naamste mogendheden haar antwoord op de Britsche voorstellen betreffende de niet-inmenging in Spanje overhandigd. De ontvangen antwoorden zijn, naar men zegt, over het algemeen gunstig. Het Russische antwoord bevat evenwel twee belangrijke reserves. Ten aanzien ran het terugtrekken der Vrijwilligers dringt de Russische regeering er op aan, dat de Marokkaansche troepen, die Franco helpen, ook in de klasse der Vrijwilligers gerangschikt worden In de tweede plaats weigert de Russische regeering op dit oogenblik de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen „omdat daardoor de grondgedachte der niet-in- mengingspolitiek omvergeworpen zou wor den". Wanneer alle vrijwilligers zullen zijn teruggetrokken, zal een nieuwe toestand ontstaan zijn en dan is de Russische regee ring bereid, haar houding opnieuw te be palen. De Sovjetregeering twijfelt er ook aan dat Franco ooit zal toestemmen in een terugtrekken der vrijwilligers of dat de Britsche voorwaarden voor een erkenning als belligerenten ooit zullen worden ver vuld. Derhalve kan de Sovjetregeering niet instemmen met het Britsche voorstel om lord Plymouth te machtigen besprekingen aan te knoopen met de twee partijen in Spanje. Betreffende de controle ter zee zou de vervanging door waarnemers in de havens alleen worden aanvaard indien deze amb tenaren gevestigd werden in alle Spaan sche havens zonder eenige uitzondering en indien zij beschikken over de noodige faciliteiten voor een volledige verrichting van hun taak. Wat de controle te land aangaat is de U.S.S.R. van meening. dat de toepassing er van of moet samengaan óf met een for meel herstel van de controle ter zee óf met de vestiging van waarnemers in alle havens. Over het Duitsche antwoord wordt van ■welingelichte zijde verklaard, dat men aan kan nemen dat het antwoord der Duitsche regeering zich op hetzelfde standpunt stelt als door den Duitschen ambassadeur te Londen bij de beraadslagingen in de niet- inmengingscommissie tot dusver ingeno men. Reuter meldt, dat naar men gelooft Duitschland voorstelt dat de erkenning als belligerenten niet zal afhangen van het vooraf geëischte terugtrekken der vrijwil ligers. Terugtrekking en erkenning zou ge lijktijdig moeten geschieden hetgeen in de practijk beteskent dat de erkenning als belligerenten zou voorafgaan aan het nemen van maatregelen van uitvoering voor het terugtrekken der vrijwilligers. Duitschland zou ook willen, dat de rech ten van oorlogvoerende zouden worden uitgebreid tot de luchtmacht en het zou er de voorkeur aan geven dat de Britsche voorstellen volledig zouden worden bespro ken vóór de Britsche regeering de twee partijen in Spanje polst. Naar verluidt maakt Italië voorbehoud over de phase, welke het toekennen van rechten op oorlogvoerenden voorafgaat. Volgens de Italiaansche regeering zou dit geregeld moeten worden door de onder handelingen tusschen Engeland en de beide strijdende partijen. Frankrijk heeft de Britsche voorstellen zonder voorbehoud aangenomen. In het antwoord wordt erop gewezen, dat de commissie eerst overtuigd moet zijn van het vertrek van de vrijwilligers voor de rechten van oorlogvoerenden worden toe gekend. Frankrijk is bereid opnieuw waarnemers toe te laten langs de grens in de Pyre- neën, zoodra ook langs de Fortugeesche grens weer waarnemers zullen worden toe gelaten. Het zal voor lord Plymouth niet gemak kelijk zijn de verschillende meeningen nader tot elkaar te brengen! José Giral, minister van Buitenlandsche Zaken te Valencia, heeft tegenover pers- verlegenwoordigers o.m. verklaard, dat het Britsche voorstel, in casu het terugtrekken van vrijwilligers te gecompliceerd en te kostbaar was. Hij voegde hieraan toe, dat het terugtrekken der vrijwilligers volgens een evenredig systeem moest plaats vinden, ..aangezien het aantal vrijwilligers aan de zijde der rebellen veel grooter is dan in republikeinsch Spanje". Het toekennen aan Franco van de rech ten van oorlogvoerende partij, beschouwde Giral als een interventie ten gunste van Franco. Het erts uit de mijnen van Bilbao. De regeering van Franco heeft officieel bekend gemaakt, dat het ijzererts uit de mijnen van Bilbao naar de gewone mark ten Engeland, Duitschland en Nederland zal worden gezonden, zoolang geen over wegende redenen van openbaar belang of buitenlandsche politiek het noodig maken bijzondere maatregelen te nemen. Welke deze redenen zouden kunnen zijn, is niet bekend, doch niet-officieel wordt verondersteld, dat 't erkennen van Franco door Engeland aan Groot-Brittannië waar devolle hoeveelheden ijzererts zou ver strekken. Officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. Naar verluidt, heeft de Zwitsersche fede rale raad besloten, den vroegeren secreta ris van de Spaansche legatie te Bern. Toca, te erkennen als officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. De regeering te Burgos heeft van haar kant in haar ge bied vier Zwitsersche consuls erkend. De erkenning van Toca als officieel ver tegenwoordiger van generaal Franco in Zwitserland is in heel nationalistisch Spanje met groote voldoening begroet, aangezien deze erkenning wordt beschouwd als een geste van groote politieke betee- kenis. Op 7 Augustus naar de Kagerplassen Zaterdag 7 Aug. is de groote zeever kennersdag. Te 9 uur gaan alle zeever kenners te Bennebroek aan boord voor het maken van een vaartocht vanaf 't jamboree-waterkamp naar de Kager plassen. Niet alleen zullen vele zeeverkenners met l:un eigen materiaal aan dezen tocht deel nemen. maar op de ter beschikking ge stelde schepen „Prinses Juliana", „Geisha" cn ,.P. v. d. Hoog", en vele jachten kunnen nog een 600-tal zeeverkenners dezen tocht meemaken. Na aankomst op de Kaag wordt een rondvaart gehouden over de plassen een ieder op eigen gelegenheid. Door den hoofdkwartiercommissaris voor zeeverkenners, den inspecteur voor de scheepvaart, G. Mante, is de medewerking ingeroepen van de verschillende water- sportvereenigingen om met veel materiaal naar de plassen te komen. Het zal bij gun stig weer Zaterdag 7 Aug. op de Kaag een gewirwar van jachten zijn. zoodat de bui tenlanders een onvergetelijken indruk kun nen meenemen van de mogelijkheden wel ke ons waterrijk land den watersportlief hebber biedt. Teneinde den aanvoer van vele belang stellenden mogelijk te maken, zullen de Ne- derlandsche spoorwegen den trein No. 1051 richting den Haag in Vogelenzang en War mond laten stoppen. Te ongeveer 11.20 worden genoodigden, die met den trein ko men in de gemeentehaven ingescheept en naar het verzamelpunt, de Kaagsocieteit gebracht. Voor de Kaagsocieteit beginnen te 13 uur de verschillende demonstraties en spelen van zeeverkenners en een de monstratie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen" in „het redden van drenkelingen uit auto's". Te 4 uur wordt ingescheept en de terugreis aanvaard. Fokker opent leerlingen- afdeeling. Eenige wenken voor het publick Uit het hoofdkwartier van de wereld jamboree wordt bericht, dat de groote be langstelling voor het bijwonen van de jam boree het wenschelijk maakt, het publiek enkele wenken te geven. Voor het gade- siaan van het défilé en de rally van de 27.000 deelnemers zijn morgenmiddag uit sluitend plaatsen op de tribunes beschik baar en wel 6000 zitplaatsen en 8000 staan plaatsen, zoodat. indien dit aantal is uit gegeven. niemand meer tot het demonstra tieterrein kan worden toegelaten. In verband met de komst van H. M. de Koningin wordt een nadrukkelijk verzoek gedaan aan het publiek om te half twee de plaatsen te hebben ingenomen. Van de parkeerplaatsen en van het sta tion af heeft men ongeveer een kwartier noodig om het demonstratieterrein te be reiken. De eerste ploeg treedt Maandag bij de vliegtuigfabrieken in dienst. Hoewel in verschillende belangrijke Ne- derlandsche fabrieksbedrijven, zooals b.v. Philips Stork, Werkspoor ea reeds langen tijd speciale leerlingenafdeelingen bestaan voor de vormine van toekomstige arbeiders, is zulks tot nu toe in de Nederlandsche vliegtuigindustrie nog niet het geval ge weest. Met de vorming van een dergelijke af- deeling heeft de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker onlangs een aanvang gemaakt in verband met de wenscheüjk- heid. ook in de toekomst over voldoend ge schoolde arbeiders voor den steeds gecom pliceerder wordenden vliegtuigbouw te kun nen beschikken. Met de voorbereiding en de leiding van een en ander is belast ir. F A. Holleman. die in vroeger jaren bij de Fokkerfabrieken en andere vliegtuigindustrieën werkzaam is geweest en zich sindsdien op het gebied van technisch onderricht heeft bewogen Ir. Holleman heeft bij zijn voorbereiden de studie o a. groote medewerking onder vonden van ir G. Hofstede, inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs te Den Haag en van de directies der reeds vermelde Nederlandsche fabrieken, die hem met groote welwillendheid in staat stelden de inrichting van overeenkomstige afdee- lingen aldaar te bestudeeren. Ook bracht hij hiertoe een bezoek aan de Engelsche vliegtuigenfabriek Airspeed Ltd. te Portsmouth, waarmede de Fokkerfabrie ken zijn gelieerd. De eerste ploeg leerlingen zal Maandag bij de Fokkerfabrieken in dienst treden en is met zorg gekozen uit de oudste klasse van de vijfde ambachtsschool aan de Meeuwenlaan te Amsterdam. De directeur dezer school, de heer P. A. Capel. heeft aan een en ander zijn medewerking verleend De selectie geschiedde mede op grond van eenvoudige psychotechnische proeven, die onder leiding van den heer Holleman in de Fokkerfabrieken werden afgenomen. Het betreft hier jongens van 15—17 jaar, die onder leiding van een specialen baas gedurende één jaar in een afzonderlijke afdeeling zullen werken en vervolgens in de verschillende fabrieksafdeelingen zullen worden geplaatst. Behalve de normale fabricatieweikzaam- heden zullen de leerlingen geregeld aan de fabriek te geven cursussen volgen inzake materialenkennis en eiementairen vlieg tuigbouw. Zij zullen z'ch bovendien door het volgen van avond-ambachtscholen verder moeten bekwamen. Gedurende hun leerlingentijd ontvangen de jongens het op de fabriek voor hun leeftijd gebruikelijke fiurloon Indien de proef zooals te verwachten is naar genoegen slaagt, zal het aantal leerlingen in een later stadium denkelijk aanmerkelijk kunnen worden uitgebreid. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Buitengewone algemeene vergadering. De Bond van Kleinhandelaren in Aard appelen. Groenten en Fruit is in een druk bezochte buitengewone algemeene verga dering bijeengekomen onder leiding van den voorzitter, den heer J. Mol uit Dor drecht De voorzitter wees er op. dat in het economische leven gunstige symptomen zijn waar te nemen, maar deze vallen helaas niet te constateeren in het bedrijf van de bondsleden. De zware lasten, mede door overheidsbemoeiing, hebben funest voor het bedrijf gewerkt, zoodat velen den strijd moesten opgeven, aldus de voorzitter. Hoe wel moeilijk te veel kan worden gedaan om de sociale nooden van de werkloozen te lenigen, denkt spr. toch met afschuw aan het oneconomische apparaat, dat men groentendistributle noemt. Daardoor wordt ingegrepen in het soms door noesten arbeid verkregen contact tusschen consument en distribuant. Ook als men hoopt, dat de magerste jaren voorbij zijn, zal men toch voort moeten gaan met hard werken. Veel crisismaatregelen zullen moeten verdwijnen. Spr. stond vervolgens stil bij het erken- ningsvraagstuk, waarvan de regeerings- commlssaris, de heer F. V. Valstar, bekend maakte dat het zijn laatste levensjaar wel zou hebben bereikt Nu dit vraagstuk door opgedane ervaringen is geperfectlonneerd, heft men het op. De bond zal dan ook allen invloed moeten aanwenden om deze be scherming niet op te heffen voor een nieuwe borstwering in den vorm van de wet op de vestigingseischen is aangebracht. De heer van Leeuwen, directeur van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond heeft daarna een inleiding ge houden over de wet op de vestigings eischen. M. P. PATTISTt Naar wij vernemen, is de heer M. P. Pattist, tot voor kort plaatsvervangend chef van dein vliegdienst der K.L.M. op Sch'phol en chef van het vliegtechnisch bureau der K.L.M., Woensdag plotseling overleden. Hij bereikte den leeftijd van 42 jaar. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op f. 0 80 per K.G. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement 's-Hertogen bosch, ter standplaats de gemeente Vught: H. G. Frank, candidaat-notaris te Vught; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's-Hertogenbosch ter stand plaats de gemeente 's-Hertogenbosch; A. A. J. M. van Meerwijk, candidaat-notaris te 's-Hertogenbosch. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Zaandam: C Roscher, inspecteur van politie, le klasse te Amsterdam. De gewone audiënties van den minis ter van financiën zullen gedurende de maand Augustus niet plaats hebben. 5294 (Ingez. Mod.) 5334 flngez. MedJ A. J. H. te L. De beste verbinding LeidenHellevoetsluis is: Per trein naar Rotterdam en dan per tram (vertrek Ro zenstraat) naar Hellevoet. S. L. te L. Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven. Weert, Roermond, Sittard, Heerlen, Valkenburg, 239 KM. B. v. R. te L. Lemmer, Joure, Heeren- veen, Beestenwaag, Marum, Uitwolde, Hoogkerk, Groningen, 102 KA1. Zwolle. Lichtmis, Meppel, Havelte. Smilde, Assen. Groningen 98 K.M. De weg ZwolleGroningen is beter dan LemmerGroningen, De ramp van de „Flamingo" Thans alle slachtoffers geïdentificeerd. Men is er in geslaagd de identiteit van alle slachtoffers der „Flamingo"-ramp vast te stellen. De begrafenis van de Nederlandsche slachtoffers zal vermoedelijk a.s. Maandag plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den be stuurder, den heer Steensma, zal te Wa- geningen ter aarde worden besteld, terwijl de begrafenis van den mecanicien, den heer Geering, te Rotterdam zal geschieden. In plaats van den chef van de motoren werkplaats op Schiphol, den heer Van Os, is de werktuigkundige Bruinesteijn naar Halle vertrokken om een onderzoek naar de motoren van de verongelukte „Flamin go" in te stellen. De heer Bruinesteijn is zeer goed bekend met de Cyclone-motoren, waarvan de Dou- glasmachines zijn voorzien. Bovendien heeft de heer Guillonard hem vóór zijn vertrek naar België nog speciale aanwij zingen gegeven omtrent verschijnselen, waarop hij bij het onderzoek zal hebben te letten. Ook een motor-expert van de Wright- fabrleken is naar Halle vertrokken om bij het onderzoek behulpzaam te zijn. De motoren zijn echter nog niet uitge graven. Het liefst zou de KLM de motoren naar Amsterdam doen vervoeren om in de eigen werkplaatsen het onderzoek te ver richten. Wanneer echter de Belgische des kundigen er bijzonderen prijs op stellen het onderzoek in Brussel te doen geschie den, zal daartegen van de zijde van de K.L.M. geen bezwaar worden gemaakt, deelde de heer Plesman ons mede. DE SALARIEERING VAN HET RIJKSPERSONEEL. In de vergadering van het permanent comité van christelijke organisatie van personeel in publieken dienst werden uit voerige besprekingen gehouden over de positie van het rijkspersoneel in verband met de sedert September 1936 gestegen kosten voor het levensonderhoud. De ver gadering was van oordeel, dat deze prijs stijging van groote beteekenls moet wor den geacht, omdat de salarieering van het rijkspersoneel door de in de laatste jaren toegepaste kortingen dermate is verlaagd, dat zij niet berekend is deze meerdere kos ten op te vangen. De voorzitter en secretaris, leden der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, namen op zich den voorzitter dezer commissie te ver zoeken zich met de regeering in verbinding te stellen en deze te bewegen in de eerst volgende vergadering der centrale com missie besprekingen te houden over de wenschelijkheid van aanpassing der sala rieering van het rijkspersoneel aan de ge stegen kosten voor het levensonderhoud, i Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag dei' Tweede Kamer in zake de wetsontwerpen tot het brengen van verandering in de Grondwet is het volgen de ontleend: Dat het feitelijk motief voor deze her ziening zou zijn het streven van de regee ring om van den angst van de S.D.A.P. voor een zoogenaamde fascistische dicta tuur gebruik te maken om voorgoed de dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R.-K. Staatspartij te vestigen, is een bewering, zoo los daarheen geworpen, zoozeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argumentatie, dat van de re geering niet kan worden gevraagd, daarop nader in te gaan. Ons volk is wars van alles wat zweemt naar dictatuur, de laatste stembusuitslag heeft het nogmaals zonne klaar bewezen, en de regeering vleit zich met de gedachte, dat zij hetgeen ten deze ieeft in de ziel van ons volk. beter verstaat dan de leden, die de opmerking in het voorloopig verslag een plaats deden vinden. Het geheel der onderhavige voorstellen zou een ernstige inbreuk vormen op de his torische vrijheden van het volk, zooals deze in de Grondwet gewaarborgd zijn. De re geering mag aan deze stelling de verdien ste niet ontzeggen, dat zij gloednieuw is, Indien zij ontwikkeld ware, zou het betoog stellig interessant hebben kunnen zijn. Nu dit niet is geschied, moet de regeering zich bepalen tot de verklaring, dat haars in ziens de stelling onbewijsbaar en derhalve onhoudbaar is. De regeering staat op het standpunt, dat artikel 7 der Grondwet niet in den weg staat aan een wet, waarbij een tijdelijk verschijningsverbod van een bepaalde uit gave wordt geregeld. Dit standpunt zou ty peerend zijn voor den revolutionnairen geest van het huidige regime! De leden, ook hier weer aan het woord, hebben blijk baar een opvatting van revolutlonnaire ge zindheid zoo diametriaal tegenovergesteld aan de gangbare, dat de regeering de ge- dachtenlijn niet kan volgen. Door eenige leden is ernstig bedenking geopperd tegen het voorgestelde bedrag van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Deze leden komen tot die conclusie aangezien naar hun oordeel de Tweede Kamer overbodig is. De leden, die zich op het boven weerge geven standpunt stelden, zullen niet de verwachting hebben gekoesterd, dat de re geering zich zou gaan zetten aan een be toog, dat de Tweede Kamer geenszins over bodig is. De regeering bepaalt zich tot de opmerking, dat zij handhaving van ons staatsbesteld, dat de onmisbaarheid er kent van critiek en controle op bestuurs daden door middel van een in vrijheid ge kozen vertegenwoordiging des volks en waarin tevens aan die vertegenwoordiging een functie toekomt in de wetgevende macht, een van de hoogste waarden acht, waarvoor zij op de bres zal staan. Ministers zonder portefeuille. Met nadruk is bij de eerste behandeling van de voorstellen van de zijde der regee ring reeds betoogd, dat het voorstel, de mogelijkheid te openen van benoeming van ministers zonder portefeuille, naast verlich ting van de taak van den voorzitter van den raad van ministers ten aanzien van de beslommeringen van een departement, slechts de strekking heeft in tijden van spanning, wanneer eendrachtige samen werking zeer in het bijzonder geboden is, het vertrouwen van het parlement in de regeering te verstevigen. De verscheidene leden, die van oordeel waren, dat het gebruik van het nieuwe in stituut tot het allernoodzakelijkste dient te worden beperkt, meent de regeering te kunnen geruststellen met de verklaring, dat zij hetgeen op dit punt van regeerings- zijde in eerste instantie is medegedeeld, ten volle handhaaft. Eenige leden verklaarden zich tegen standers van ons geheele kiesstelsel. Zij wenschten kiesrecht voor alle mannelijke en vrouwelijke Nederlanders boven 21 Jaar, waar ook gevestigd. Bij gebreke van een nadere motiveering zoowel van hun tegen stand als van hun wenschen, meent de re geering zich verschoond te mogen achten, daarop te dezer plaatse nader in te gaan. De in het ontwerp, betreffende revolu- tionnaire volksvertegenwoordigers beli chaamde regeling steunt op de overweging, dat zij, die uitdrukking geven aan een stre ven om met onwettige middelen de be staande rechtsorde omver te werpen, van de vertegenwoordiging des volks geen deel behooren uit te maken. Geen breidel behoort aan de uiteenzet ting van beginselen te worden aangelegd, mits deze grens wordt in acht genomen, dat de beginselen niet behooren te worden verwezenlijkt met' gewelddadige doorbre king der bestaande orde. De voorgestelde bepalingen zouden ken nelijk tegen de N.S.B. gericht zijn, getuige het feit, dat gedurende de 40 jaar, dat de SDA.P. in het parlement optreedt en ge durende de bijna 20 jaar, dat de commu nistische partij daar zitting heeft, bepalin gen van dezen aard niet noodig zijn ge- Deze voorstelling van zaken is niet juist. Reeds in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 November 1930 heeft het toenmalig lid der Kamer de heer Schok king op een voorziening ter zake aange drongen. Ook buiten het parlement werden stemmen in die richting gehoord, getuige het artikel van prof. mr. Paul Scholten: „De eed der leden van de Staten-Generaal" in het „Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur" van 18 Augustus 1933. Mr. Knottenbelt heeft als lid der Tweede Ka mer in een nota, gevoegd bij het voorloo pig verslag van de afd. der Tweede Kamer betreffende het eerste hoofdstuk van de rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1934, aan dit vraagstuk breede aandacht gewijd. De gedachtenwisseling ter zake heeft ge leid tot de instelling van de commissie- Kooien en men behoeft het rapport, dezer commissie slechts op te slaan, om te zien, dat aan een geheel andere richting dan de N.S.B. is gedacht. De ordeninf. Eenige leden hebben een ordeningsge dachte ontwikkeld, die afwijkt van die der regeering. De regeering aarzelt niet, haar ook niet in harmonie te noemen met den geest, le vende in het Nederlandsche volk. Naar het oordeel van de regeering zullen de leden, hier aan het woord, indien zij den stem- busultslag van 26 Mei jl. hebben verstaan, ten deze niet in twijfel verkeeren. De regeering zou niet gaarne de politieke partijen opgeheven zien. Onze volksge meenschap zou daardoor armer worden, Niet allen kunnen over pricipieele vraag stukken van staatsbeleid gelijk denken. Het is beter, dit verschillend inzicht uit te wis selen in een geest van elkaar wederkeerig willen begrijpen en waardeeren, dan alle staatkundig en sociaal denken te wringen in een keurslijf. Van de vele leden, die zich met de ge deeltelijke opheffing van de immuniteit zeer wel konden vereenigen, verklaarde een deel verder te willen gaan en de immuni teit, feitelijk een verouderd begrip, geheel te willen afschaffen. De regeering acht een aigeheele ophei- fing der immuniteit niet noodig. Zij is van oordeel, dat de opheffing, waarvan voora* een groote preventieve werking mag wor den verwacht, in het onwerp terecht is be perkt tot die delicten, waarvan de, welllcni ernstige, consequenties niet meer zijn t® achterhalen. Staatssecretarissen. Het openen van de mogelijkheid, secretarissen te benoemen, was door dere geering, in navolging van de meerderheie in de staatscommissie, niet voorgesteld, d® voornaamste reden daarvan was de moei lijkheid van het bepalen van de Ppht'vr verantwoordelijkheid der staatssecretaris sen. Door de aanneming van een (imenae- ment-Goseling cs. is de bepaling nochtans in het ontwerp gekomen. Daarbij wordt o regeling der politieke verantwoordeüjkneio aan den wetgever overgelaten. De regee ring meent, dat tegen het voorstel in ae?~, vorm geen enkel bezwaar behoeft te d staan. Mocht in de practijk de behoen* aan aanstelling van staatssecretarisse voelbaar worden, dan zal het een voorae beteekenen, dat de grondwet daartoe vrij heid laat. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10