LOEB De strijd in Noord-China Seizoen - Opruiming Echte en Imitatie Perzische Kleeden D-E IN DE PJJP „PER ELTAXBUS" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 Juli 1937 Verraad in Chineesche kringen Extra Koopjes bijzondere aanbiedingen Breestraat 161 IIIIIIHIIIIIIIlHHHHWIIMIIWliHIHIHf Naar Uw Vacanfiehuis Nog weinig teekening in den toestand IIIIHimWHHmiHIliHtilllllHIHHIHHUHI In onze brengen wij in onze Etalages een klein gedeelte van onze in verder nog vele andere MAAR... BAGAGE INCLUIS EST HUP BU PEIPING. SPORT ESTLAND Nieuwe grondwet aangenomen. Na een beraadslaging welke meer dan vijf maanden heeft geduurd, heeft de Nationale Vergadering de nieuwe grondwet aangenomen. Deze bepaalt 'o.m.: De president der republiek wordt voor zes jaar gekozen. Het stemrecht is alge meen en de stemming geheim en recht- streeksch. De volksvertegenwoordiging bestaat uit twee Kamers, welke voor den tijd van vijf jaar worden gekozen. De president benoemt en ontslaat de ministers. In geval van een votum van wantrouwen in de Eerste Kamer kan de president de regeering ontslaan of nieuwe verkiezingen uitschrijven. De grondwet garandeert per soonlijke vrijheid, vrijheid van godsdienst en gewetensvrijheid. Er is geen staatskerk. De nationale min derheden genieten voortdurend het recht van cultureel zelfbestuur. EGYPTE Faroek uitgeroepen tot kon'n- Koning Faroek. Hedenmorgen is Faroek met de konink lijke macht bekleed en uitgeroepen tot koning van Egypte. Het was de eerste maal sedert den tijd der Pharao's, dat in Egypte een plechtig heid van dezen aard plaats had. ZUID-SLAVIË De Kerk-strijd. Bij de regeling van de uitvaart van den patriarch der orthodoxe kerk is geen enkele plaats voor een'lid van de regeering gere serveerd. Tot de kathedraal zullen alleen de uitdrukkelijk uitgenoodigde parlementsle den worden toegelaten. Van de regeering zal alleen generaal Maritsi. minister van oor log en marine, den dienst bijwonen. De spanning blijft groot: de stad wordt over stroomd met vlugschriften, waarin het con cordaat, de regeering, de regeeringspartij en alle voorstanders van het concordaat heftig worden aangevallen. Zoo ook door de nat. beweging, met fascistischen aanslag Zbor, die zelfs durft schrijven, dat de patriarch vergiftigd is. Waarschijnlijk om incidenten te voorko men zal de ordedienst bij de uitvaart op heden, verzorgd worden door vaderlandsche organisaties en wellicht door het leger, doch niet door de politie. Sedert vier dagen trekt een enorme menigte langs de katafalk, j waarop het stoffelijk overschot geplaatst is. I Het uiterlijk der rouwende stad doet den- I ken aan het beeld, dat zij toonde na den dood van koning Alexander. Het uitvaart- comité heeft'een proclamatie uitgevaardigd, welker tekst niet door de bladen bekend gemaakt is. Het is ondoenlijk om een juist beeld te krijgen van het verloop der krijgsverrich tingen in Noord-China. daar de berichten soms volledig met elkaar in tegenspraak zijn. De berichten dat de Chineezen Lang- fang en Fengtai hadden bezet, blijken juist geweest te zijn doch later zijn zij weer verdreven. Volgens betrouwbare berichten uit Nan king zün de Chineesche troepen door een hevig, luchtbombardement gedwongen, het station te Fengtai te ontruimen. De strijd in deze buurt duurt voort. In de omgeving van Loekoesjau hebben de Chineezen ech ter de overhand. Het bezit van Langfang is twijfelachtig. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Chi neezen, na bij den strijd te Toengtsjau een honderdtal dooden te hebben verloren, zijn teruggetrokken od Hsihoengmen. ten zui den van Pelping Later schijnen de Chinee, ten echter met behulp van de luchtmacht de plaa's te hebben hernomen Er wordt nog gevochten rondom de kazernes van Nanjcran ten Zuiden van Pelping en die van Peijoean ten Noorden van de stad. De Japansche berichten spreken welis waar van „een voor zich uitjagen door de Japanners van de Ch'neescbe troepen" maar in hoofdzaak kloppen de opgegeven namen toch me; bovenstaande. Uit Nanking wordt g-meld. dat maar schalk Tsjang Kal Siek generaal Soeng Tsje Joean en den officieren en manschap pen van het 29_,e leger namens het geheele volk geluk hepft grwenscht met de held haftige verdedig ne van den natlonalen bodem tegen de indringers. De geheele stad heeft de gemelde overwinning met ge-st- drift gevierd. De verdrd'gingsmaa'regelen worden voortgezet. Uit betrouwbare bron verluidt dat al'e studenten, die een m li- taire opleiding genoten hebben, een mobill. satiebevel hebben ontvangen. Te Peiping Wat te Peiping voorvalt, is onzeker. Voor het eerst sederi vele jaren zijn de ijzeren poorten der gezantschapswljk ge sloten zij worden door schildwachten be waakt Gedurende den nacht zijn alle verbindin gen met de buitenwereld verbroken In de Chineezenstad, waar zich nog bijna ale Amerikanen bevinden, wordt de staat van beleg streng toegepast Uit goede bron wordt uit Nanking vernomen, dat generaal Tsji Joe Tsjan, de commandant der burge-wacht in Noord-China, die als vriend der Ja panners wordt beschouwd, de spoorlijn PeipingSoeiJoeanTsjaho (een op 10 kilometer ten Noorden van Peiping gelegen plaatsje) heeft afgesneden. Ten gevolge van dit verraad heeft generaal Soeng Tsje Joean met afdee- VEREENIGDE STATEN Wat het congres voor de vacantie nog moet doen. Met het oog op het stijgende verlangen vroegtijdig op reces te gaan, zijn president Roosevelt en de ccmgresleiders gisteravond tot overeenstemming gekomen over een uit vijf punten bestaand programma, dat door het congres nog zal moeten worden be handeld. alvorens de afgevaardigden en senatoren huiswaarts kunnen trekken. DK program heeft betrekking op de volgende wetgevende maatregelen: 1. het wetsontwerp betreffende een maxi- mum aantal werkuren en een minimum loon. 2. de hervorming van de rechtspraak. 3. maatregelen ten behoeve van goed- koope woningen. 4. maatregelen ter voorkoming van het ontduiken der inkomstenbelasting. 5. een wetsontwerp op de suiker. Bij de besprekingen over dit programma is nog wel van gedachten gewisseld over een sine die-verdaging, maar hierover is geen overeenstemming bereikt. De congres leiders zijn van meening, dat op zijn minst twee weken noodig zullen zijn om dit vijf- puntsprogram af te handelen. Het wets ontwerp op werktijden en loonen is nog niet door de arbeidscommissie van het Huis van Afgevaardigden afgehandeld. Het verlangen spoedig bp reces te kun nen gaan is uitgesproken door vele demo craten. die gekant zijn tegen het ontwerp op de werkuren en loonen. Het Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft de salarissen a 10.000 dollar elk toegestaan voor zes „administratieve assi stenten" van president Roosevelt. Deze hee- ren worden in de wandeling genoemd het „keuken-kabinet". De arbeiders bij Chrysler te Detroit zijn van plan een onafhankelijke vereeniging van Chrysler-arbeiders op te richten. De leidende krachten in deze vereeniging zeg gen dat reeds 26.000 leden zijn aangesloten. lingen van het 29e leger, welke weer stand boden aan de Japanners. Peiping om half twaalf in den avond verlaten, ongetwijfeld om zich naar Pau Ting Foe te begeven. Generaal Tsjang Tse Tsjoeng, de burgemeester van Tientsin, die het bevel voert over de 38ste divisie, neemt het bevel waar. Het verzet der Chineezen zou eehter spoedig daarna zijn opgegeven. Naar te Sjanghai verluidt is een afdee- ling miliciens uit Oost-Hopei gaan muiten tegen het Japansche gezas. De troepen zijn overgeioopen nav het 29;te Chineesche leger en hebben de spoorbrug bli Iwansien vernield. Hierdoor zijn de verbindingen 'usschen Tientsin en Sjanghaikwan verbro ken. zoodat de aankomst van Japansche versterkingen uit Mantsjoekwo wordt ver hinderd. Het Nanking-leger. De stellingen, welke de Chineesche regee- ringstroepen hebben betrokken, gereed om in te grijpen, zijn nagenoeg als volgt: le. Langs de lijn PeipingBankau, rond Pau-Ting-Foe, bevindt zich het 26ste leger onder commando van generaal Soeng-Lien- Tsjang, het 40ste leger onder bevel yan ge neraal Pang-Ping-Soeng en een divisie on der bevel van generaal Ka-Kwei-Tse. Deze zijn allen ondergeschikt aan den christen- generaal Feng-Joe-Sjang. Het totaal effec tief van deze troepen bedraagt 50.000 man. In dit gebied bevindt zich bovendien nog het 53ste leger onder commando van gene raal Wan-Foe-Lln, oud-gouverneur van de Mendsjoerijsche provincie Heiloeng Kian. j Dit leger telt eveneens ongeveer 50.000 man. 2e. Rond Tsjeng-Ting-Foe. op ongeveer 100 K.M. afstand van Pau-Ting-Foe, zijn gelegerd de 25ste divisie van generaal Kwan-Ling-Hen, de 32ste divisie van gene raal Wang-Tsjieng en het 32ste leger onder commando van generaal Tsjang-Tsjen, in totaal 90.000 man. 3e. Nabij Hsoetsjoe, een spoorwegknoop punt aan de lijn Longhai-Tientsin ligt het eerste Chineesche leger, sterk 70.000 man, onder bevel van generaal Hoe-Tsjoeng-Nan. Dit leger wordt beschouwd als de elite van de Chineesche weermacht. Verder liggen ■hier vier divisies onder commando van ge neraal Han-Foe-Tsjoe. gouverneur van Shaneoeng, tezamen 100.900 man en het 51e leger onder bevel vau.generaal Joe-Sje- Tsjwen, groot 40.000 man? Al deze cijfers moeten als minima wor den beschouwd Het opperbevel over al deze troepen voert zeneraal Soeng-Tsje-Joean. Men vermoedt, dat deze wordt geïnspireerd door zijn vroe- geren chef. generaal Feng-Joe-Sjang. De Japansche verliezen. De Japansche minister' van Oorlog heeft i medegedeeld, dat er sinds den aanvang van het incident in Noord-China op 7 Juli tot gisteren 42 Japanners gedood zijn en 113 ge- wond. Daaronder bevinden zich 23 officieren en onderofficieren, 115 soldaten en 15 bur gers. Te Tientsin. I De Chineezen hebben na vrij hevige ge- v« chten zich te Tientsin meester gemaakt van het Westelijk en het centraal-station. Het Oostelijk station is nog in handen der Japanners, maar de weg er heen hebben de Chineezen in handen. Vannacht zijn een Annamitisch en een Italiaansch soldaat gedood door verdwaal de geweerkogels uit de streek waar nog steeds gevochten wordt. De Annamiet werd in de Fransche concessie gedood, de Ita liaan in de Italiaansche. De Amerikaansche militaire autoriteiten te Tientsin bevestigen, dat Chineesche sol daten hebben geschoten op Amerikaansche soldaten, van wie een licht gewond werd. De Chineesche autoriteiten hebben ver ontschuldigingen aangeboden en verklaard, dat zij de Amerikanen voor een Japansche patrouille hadden aangezien. Japansch oorlogsschip beschoten. Gisteravond is een Japansche torpedoja ger beschoten door loopgraafkanonnen, die door de Chineezen waren opgesteld te Takoe aan de monding van de rivier Heiho. Deze rivier loopt door Tientsin. De minis ter van marine deelt mede, dat in verband hiermede de Japansche vlootstrijdkrachten overgegaan zijn tot het offensief op Takoe. Zij werken samen met de Japansche strijd krachten te land. 5271 (üngez. Med.) SIAM De regeering treedt af. Het geheele kabinet met den voorzitter van den regentschapsraad is afgetreden op grond van geuite beschuldigingen, vol gens welke de regeering land en waarde volle eigendommen van den jeugdigen ko ning Ananda Mahidol verkocht zou hebben aan hooggeplaatste ambtenaren tegen be lachelijk lage prijzen. Japanscb marinier terecht. De Japansche marinier, Mijazakl, die se dert Zondag vermist werd, is te Tsjing- klang teruggevonden en door de Chinee sche autoriteiten naar het Japansche con sulaat-generaal te Nanking teruggebracht. In Chineesche kringen wordt medege deeld, dat Mijazaki een bezoek heeft ge bracht aan een gelegenheid, welke door de Japansche autoriteiten voor Japansche mi litairen verboden was. Uit vrees voor straf, is de man daarop gevlucht. Hij werd door een Chlneeschen visscher bij het over zwemmen van de Jangtse gegrepen en aan de politie uitgeleverd. Er is, naar men op merkt, dus geen enkele reden om een po- litieken achtergrond te veronderstellen. De Volkenbond en het conflict. Men heeft Eden in het Engelsche Lager huis gevraagd, of het conflict in het Verre Oosten bij den Volkenbond aanhangig zal worden gemaakt. De minister antwoordde: de toestand is zeker zeer ernstig, maar ik ben niet bereid, in dit opzicht initiatief te nemen. Wij moeten eraan denken, dat twee mogendheden, die zeer veel belang bij deze aangelegenheid hebben, Japan en de Ver- eenigde Staten, geen lid van den Volken bond zijn". De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken. Huil, heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering uit Tokio de verzekering heeft ontvangen, dat de Japan sche regeering zooveel als mogelijk was de veiligheid der vreemdelingen In Noord- China zou garandeeren. Hij verklaarde verder dat de regeering te Nanking met dezelfde voornemens bezield was. Verder wordt vernomen, dat de Ameri kaansche regeering slechts voornemens zou zijn de neutrallteits-wet toe te passen, voor het geval de beide mogendheden elkander den oorlog zouden verklaren. Het ministe rie van bultenlandsche zaken zet de be studeering voort der terugslagen, welke de toepassing der neutrallteits-wet zou kun nen hebben op de handelsbetrekkingen der Vereenigde Staten met belde partijen. Chineesche ambassadeurs confereeren. Op de Chineesche ambassade te Londen heeft een bijeenkomst plaats gehad van de Chineesche ambassadeurs te Londen, Parijs en Moskou onder presidium van den Chl neeschen minister van financiën Koeng, die tevens vice-voorzitter is van den executie ven raad te Nanking. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat op deze gezanten-bijeenkomst gespro ken is over de formuleering van een advies, dat men de centrale regeering te Nanking wil voorleggen en dat betrekking heeft op diplomatieke hulp der bultenlandsche re geeringen en op mogelijke levering van wapens. Men schijnt in Chineesche krin gen van meening te zijn, dat China gerech tigd is, bij een Japahschen aanval het recht tot vrijen wapenaankoop te vragen in de landen, die het negenmogendhedenver- drag hebben geteekend. Na de besprekingen met de andere Chi neesche diplomatieke vertegenwoordigers heeft de Chineesche ambassadeur te Lon den een bezoek aan Eden gebracht. Hedenmorgen bereikten ons nog volgen de aanvullende berichten. De strijd in Tientsin. Tegen twee uur is de strijd tusschen de Chineezen en Japanneezen aangebonden op de beide oevers van de door de stad stroo- mende rivier Peiho. De gevechten worden geleverd door Japansche troepen en Chi neesche franc-tireurs. De Fransche concessie is in staat van verdediging gebracht en de Fransche kolo nie is in veiligheid. De Fransche consul heeft den bijstand van Fransche troepen aangevraagd. De voornaamste Chineesche gebouwen, o.m. de Nankai-universiteit, het centraal station en het hoofdkwartier der militie, staan In brand, tengevolge van het bombar dement, dat de Japansche luchtstrijdkrach ten hedenmorgen op de stad ten uitvoer hebben gelegd. Ongeveer zestig Chineesche politiebe ambten hebben een aanval ondernomen op een onder Japansch beheer staande ka- toenfabriek bij het centrale spoorwegsta tion van de stad. Door de waakzaamheid der fabriekswachten konden zij verdreven worden. Des middags werd de aanval ech ter herhaald en de katoenfabriek is thans van de buitenwereld afgesneden waardoor ongerustheid heerscht over het lot der per sonen in de fabriek. Tevens wordt gemeldt, dat de Chinee sche troepen stelling kozen bij de univer siteit van Nanhoi en de Japansche conces sie beschoten. Dientengevolge heeft de Japansche luchtmacht bevel gekregen de Chineesche troepen te bombardeeren. De ontruiming van Peiping. De Chineesche troepen hebban in stilte de stad in den loop van den nacht veria-, ten en de verdedigingswerken afgebroken. Politiepatrouilles vormen de eenige gewa pende macht die zichtbaar is. De bewoners loopen vrij door de stad, de poorten zijn open. De Japansche militaire autoriteiten zijn OF Douwe Egberts Echte Erieschc Herren-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigs te pijptabak, 5259 (lngcz. Med.) nu Soeng Tsje Joean met zijn troepen uit Peiping vertrokken is. vastbesloten hun maatregelen tot het einde door te zetten. Hedenmorgen hebben Japansche vliegtui gen strooibiljetten boven Peiping uitgewor pen, waarin mededeeling werd gedaan van het aftrekken der troepen van de 37ste di visie Hiermede, aldus de strooibiljetten, is de stad gespaard gebleven voor den schrik van vijandelijke handelingen. De bevolking wordt opgeroepen haar bezigheden als ge woonlijk te verrichten, aangezien in Peiping de vrede hersteld is. Vandaag of uiterlijk morgen zal een commissie gevormd worden, die tot taak zal hebben den vrede te hand haven. Generaal Soeng Tsje Joean. commandant van het 29ste leger en voorzitter van den raad van Hopei en Tsjahar, aldus wordt ten slotte gezegd, is heden tezamen met den burgemeester van Peiping uit de stad ver trokken naar Pautingfoe. De burgemeester van Tientsin, generaal Tsjang Tsoe Tsjoeng belast zich met de functie van burgemeester van Peiping en voorzitter van den raad van Hopei en Tsjahar. Actiever optreden van de Japansche vloot? Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in de baai van Joengsjoeng, aan de Oost kust van het voorgebergte van Sjantoeng, een Japansche kruiser en zeven Japansche torpedojagers aangekomen. In Chineesche kringen ziet men biërin toebereidselen voor grootere operaties van de Japansche vloot, niet slechts ter ondersteuning van de Ja pansche marinevaartuigen, welke Takoe hebben gebombardeerd, doch ook om op te treden tegen de havenplaatsen van Sjan toeng. 4556 (Ingez Med.) SCHERMEN. HONGARIJE WERELDKAMPIOEN OP SABEL. Het eindresultaat van het tournooi om liet wereldkampioenschap equipe sabel luidt: 1. en wereldkampioen Hongarije; 2. Italië; 3. Duitschland; 4. Roemenië. ZEILEN. HELGOLAND—IJMUIDEN. Acht jachten aangekomen. Dinsdag vond de start plaats van den zeilwedstrijd HelgolandIJmuiden. uitge- geschreven door het Deutsches Seglerver- band. Het startsein werd gegeven door ka pitein Betzendahl van het marinestation Noordzee en ir. Eisfeld. In verband met de minder gunstige weersomstandigheden kon de start niet op het vastgestelde tijdstip plaats vinden, doch de kleinere Jachten vertrokken met 14 uren, de groote jachten met 4 uur vertraging. Gisteravond is de Aste van de Duitsche marine te IJmuiden aangekomen, doch men dient niet te vergeten, dat dit jacht ook de grootste handicap heeft. In den loop van vandaag kwamen te IJmuiden aan, de Etsi, de Peter von Danzig, de Ro land von Bremen, de Hamburg, de Ai+euL de Senta en de Stoertebeker, terwijl ne beide jachten „Das Wappen von Bremen en de Lumme in het zicht van IJmuiden liggen, maar in verband met het feit. dat er weinig wind is en de jachten stroom tegen hebben, zal het nog wel enkele uren duren, voor deze booten de haven kunnen binnenioopen. Ook de twee jachten in de kleine klasse, de Kaspar Ohm en de Wind- spiel liggen in het zicht van IJmuiden. ZU hebben met dezelfde moeilijkheden als de Lumme en Das Wappen von Bremen te kampen. Alle jachten zullen ligplaats kiezen in de Sixhaven te Amsterdam. Eerst morgen of Zaterdag zal het resultaat bekend kun nen worden gemaakt, daar het uitrekenen van de tijden in verband met de 'verschil lende handicapcijfers eeruimen tijd z» vorderen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2