BINNENLAND Moeilijk jaar voor de Bloembollenexporteurs LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 29 Juli 1937 PEPSODENT! GEMENGD NIEUWS Misoogst voor verscheidene tulpensoorten NIEUW! „EXTRA ZACHT* HOOGGLANS 1 De werkloosheid in Mei. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten van jiet aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen der gaheel en gedeeltelijk werkloozen onder de georganiseerde werk nemers, berekend door het centraal bureau KAPITEIN EN HOOFDMACHINIST VAN S.S. „AJAX" ONDERSCHEIDEN. In een kleine plechtigheid zijn gister middag in het „Scheepvaarthuis" te Am sterdam aan den kapitein en den hoofd- machinist van het s.s. „Ajax". de heeren J. D. Maarleveld en J. Keukelaar, de eere- teekenen van ridder in de orde van Oranje voor de statistiek. Deze cijfers geven voor Nassau uitgereikt. elke „bedrijfsklasse" het algemeen gemid-1 In den zomer van 1936 verzocht de Ne- delde van de werkloosheid onder de tot de derlandsche regeering de Koninklijke verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse behoorende leden van de or ganisaties, welke gegevens nopens de werk loosheid dier leden aan het bureau ver strekken. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Mei rond 471.000, waaronder 463.000 tegen werkloosheid verzekerden. Het aantal werk_ loozen onder hen bedroeg rond 124.700, waaronder 123.300 verzekerden. Bedrljfsklassen. Werkloosheidsdagen in pet. Mei '37 Mei '36 April '37 Diamantindustrie Drukkersbedrijven, enz. Bouwbedrijven, enz. Houtbewerking, enz, Kleedingindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheeps Textielnijverheid Voedings- en genotm. bedrijven ff.o. tabak- en sigareninx Visscherij Handelsreizigers Verkeerswezen Handels- en Kantoorbedienden Toonkunstenaars Overige kl. vnl. fabrieksarb.) Totaal, incl. landbouw. brdr. enz. Totaal industrie 40.9 49.6 54.4 20.- 65.6 16.8 18.2 20.3 19.1 33.4 40.2 38.1 34.7 42.2 38.7 15.4 18.5 17.4 27.5 29.9 24.4 4.1 14.1 3.9 23.7 39.- 25.2 18.6 32.2 19.3 23.2 25.- 23.7 28.5 33.3 29.5 36.4 40.7 41.6 11.4 12.- 11.8 32.1 36.8 33.5 9.3 10.2 9.8 30.7 31.8 27.- 24.- 29.4 25.6 24.5 25.1 31.7 33.8 26.5 27.4 IIIRV. GEREFORMEERDE STAATSPARTIJ HOUDT EEN LANDDAG. „Ondanks zware verliezen hebben wij ons vaandel behouden", aldus ds. Lingbeek. Uit verschillende deelen des lands kwa- taen gisteren talrijke autobussen, allo met princevlaggen getooid, naar „Oud-Valke- vcen" in het Gooi, met bezoekers voor den Lnddag, die de Herv. Geref. Staatspartij sidaar organiseerde. Vooral de Schevening- nhe wouwen waren goed vertegenwoor digt Nadat des morgens in het versierde tóspanningsgebouw een huishoudelijke [gadering was belegd, hielden des mia- drie sprekers een redevoering op het open terrein nabij het strand. Als eerste spreker werd ds. H. E. Grave- heyer uit Arnhem aangekondigd. In zijn ledevoering wees spr. op de ondankbare taak die de op harde rotsen ploegende Her- vormd-Gereformeerde Staatspartij te ver vullen heeft. Inplaats van een verdwijnen van de Anti-Rev. partij en de Chr. Hisl. Unie, en daarvoor in de plaats één groote protestantsche partij met de Herv. Kerk in het centrum, zien wij hoe de roomsche coalitie weer is hersteld en Rome brutaler dan ooit haar eischen stelt. Geen wonder dat het protestantsche volk van Nederland zich bedrogen voelt; zooiets hau men niet verwacht. Met veel dingen van dr. Kuyper is spr. het niet eens. Een uitzondering vormt echter dr. Kuypers gezegde, dat men het volk niet warm moet maken voor «n beginsel, doch iets concreets moet la ten zien. Indertijd was bijv. de school de zweep, waarmee Kuyper zijn menschen te- tarnen bracht. Dr. Colijn, zijn trouwe na volger, gebruikte in zijn altijd op econo misch gebied liggende redevoeringen steeds als zweepje den gaven gulden, diekel derde. Ds, C. A. Lingbeek haalde verschillende oude herinneringen op, en wees op den z waren doleantiestorm, die over ons land woei. Veel hebben wij verloren, duizenden stemmen, een groot geldbedrag, onzen Kamerzetel, doch het vaandel der H. G, S. hebben wij nog. Niemand is vóór ons, leder tegen ons. Wij strijden niet alleen tegen Rome, maar ook tegen die andere room- tchen, die zich met Rome verbonden. Nim mer was Nederland zoo groot, als toen art. 36 van de Geloofsbelijdenis nog algemeen «leden werd. Wij zijn gedegradeerd tot 'n speelbal van Rome. zeide spreker. Men Juichte niet omdat Nationaal Herstel haar zetel kwijt raakte, noch omdat cenige an dere partij haar zetel verloor. slechts Juichte men omdat de H.G.S. uit het par lement verdween. Doch als God met ons is ie is dan tegen ons? Na de pauze sprak nog ds. Roscam Ab- Miig uit Arnhem over „Richtlijnen". Spr. wacht hulde aan Jan van Nassau, den man van de Unie van Utrecht. Het hart der vaderen is het fundament der Kerk. Het verval der Kerk bracht staatsverval, Onze Brondwet deugt niet, wat kunnen wij dan van onze wetten verwachten, betoogde deze «Preker. Hbld. Nederlandsche Stoomboot Mij, in verband met den oorlogstoestand in Spanje, een harer schepen beschikbaar te willen hou den voor de eventueele herberging of evacuatie van Nederlandsche vluchtelingen uit dat land. Nadat reeds eenige andere schepen kor ten tijd tot dit doei in Barcelona gesta- tionneerd waren geweest, werd begin Oc tober het s.s, „Ajax" hiervoor aangewezen. Het schip, dat onder commando stond van kapitein ,T D. Maarleveld, kwam op 16 October te Barcelona aan en werd ter beschikking gesteld van den Nederland sehen consul. Oo 26 Maart 1937, toen een 4 a 500-tal vluchtelingen, die waren ge huisvest in de Belgische en Nederlandsche legaties te Madrid, vanuit Valencia naar Marseille vervoerd moesten worden, werd daarvoor de „Ajax" door de regeerlng aan gewezen. De opdracht, om met zulk een klein vrachtschip een dusdanig groot aantal passagiers te vervoeren, was niet gemak kelijk. De gezagvoerder evenwel, bijgestaan door den machinedienst, die onder leiding stond van den hiofdmachinist Jan Keuke laar. heeft zich van deze taak op uitste kende wijze gekweten. Zonder veel te vra gen wist de gezagvoerder te handelen, met het resultaat, dat dit moeilijke transport vlot en tot de volle tevredenheid, zoowel van de Nederlandsche regeering als van de passagiers, bestaande uit vele nationalitei ten. plaats vond. H. M. de Koningin heeft van Haar waar- deering blijk willen geven door den kapi tein en den machinist te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Gistermiddag te viif uur werden de heeren J. D. Maarleveld en J Keukelaar, nog onkundig van de hun te beurt gevallen onderscheiding, in de directiekamer van de K.N.S.M. ontvangen. Hier waren aan wezig de waterschout, vice-admiraal L. J. Quant en de directeuren dr. E. Heldring, D. Hudlg en S. M. D. Valstar. Vice-admiraal Quant zeide de opdracht, hem via den burgemeester door den minis ter van buitenlandsche zaken verstrekt, om den beiden geridderden mededeeling van hun onderscheiding te doen, gaarne te volvoeren, omdat hij daardoor op zoo ge heel andere wijze dan gewoonlijk met de mannen van de K.N.S.M. in aanraking kwam. De redenen van deze onderschei ding, aldus de heer Quant, zouden voor cien niet Ingewijden lezer niet te vinden zijn in de sobere en bescheiden rapporten van den kapitein. De kapitein en de be manning hebben zich zoowel tijdens den wachttijd van eenige maanden als tijdens het transport der vluchtelingen koelbloe dige zeelleden getoond, wier verantwoor delijkheidsgevoel wist te bepalen wat wel en wat niet gewaagd kon worden. Zij hebben de eer van onze vlag hoog gehouden en een schoone bladzijde aan de geschiedenis onzer koopvaardij toegevoegd. Spr. zeide. dat de verleende onderschei dingen de strekking hadden de geheele bemanning te eeren. De waterschout speldde daarna de groote eereteekenen der orde van Oranje Nassau, een geschenk van de directie der K.N.S.Mden geridderden op de borst en overhandigde hun als persoonlijke gave twee kleine draagkruisen. Namens de directie van de K.N.S.M. wenschte dr. E. Heldring den kapitein en den. hoofdmachinist geluk en verklaarde, dat de directie trotsch is geweest op haar mannen. DE NIEUWE KERK TE DELFT. In September weer in gebruik. Naar wij vernemen, zal de Nieuwe Kerk te Delft op 8 September as. weer in ge bruik worden genomen. De restauratie, welke ongeveer vijftien jaar heeft geduurd, zal dan geheel voltooid zijn. NATIONAAL CONGRES VOOR WET TELIJKE REGELING VAN HET CADEAUSTELSEL. De algemeene vergadering van het „Na tionaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel", waaraan door een aantal vertegenwoordigers van Kamers van Koop handel. Middenstands-, Handel- en Nij verheidsorganisaties, zoomede van ver- bruiksorganisaties werd deelgenomen, heeft unaniem besloten tot het houden van een nationaal congres voor wettelijke re geling van het cadeaustelsel in Oct. a.s. De vergadering was van meening, dat thans geen redelijke aanleiding meer aan wezig mag worden geacht tot het verder onbelemmerd toestaan van een verkoops methode, waar tegen ook de regeering zich in 1933 openlijk heeft uitgesproken. Zij was die meening toegedaan, omdat de regel matig toenemende werkverruiming het zelfs aan die bedrijven, welke in de afze- loopen jaren, hetzij vrijwillig, hetzij min of meer noodgedwongen, de op zich zelf meestal weinig begeerde „cadeau-orders" hebben uitgevoerd, een wederom terugwin nen van het normaal afzetgebied thans mogelijk wordt gemaakt, zonder belangrijke offers of stagnatie in de productie te ver oorzaken, Op dit congres, te houden in nauwe samenwerking met de midden standsbonden. zullen verschillende prae- adviezen uit te brengen door vertegenwoor digers van organisaties uit verschillende stands- en vakgroepen, de grondslag vor- n.en voor een dringend beroep op de regee- ling om een einde te willen maken aan de onbelemmerde toepassing van het cadeau stelsel. DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. "JJ;, den Nederlandschen R.-K. „Hanze- ®ona voor slagerspatroons heeft zich een vrouwencomité gevormd, dat zich ten doel ri ij 'l^e Katholieke slagersvrouwen en auddenstandsvrouwen te bewegen een f,™?tsche actie op touw te zetten tot ver- Jrtjting van den nood in het slagersbedrljf. feaoeld comité heeft zich daarop gewend fhe katholieke middenstandsvrouwen vol» met 'l verz<>ek ten spoedigste ge- oig te geven aan dezen oproep en aan dnhc?mtte betuigingen van sympathie te ziiJh toekomen. Eerst wanneer het comité vev.-i v*.n vo'doende medewerking heeft treden Zal het ac<ief naar bu!ten °P~ helft' h9?fdbestuur van den „Hanzebond" actie »ehè( h|oedkeurinE aan de vrouwen- (Speciale G.P.D.-berichtgeving) De hitteperiode van Maart j.i. heeft den oogst van Hollandsche bloembollen op noodlottige wijze beïnvloed. In kringen der bloembollenexporteurs neemt men aan, dat verscheidene tul pensoorten ver beneden de normale productie zuilen blijven, waardoor de exporteurs niet in staat zullen zijn de in Januari en Februari geboekte orders uit te voeren. Wat enkele soorten be treft kan er zelfs van een volslagen misoogst gesproken worden, zoodat deze in het geheel niet te krijgen zullen zijn Van andere soorten zal men slechts zeer beperkte hoeveelheden voorradig kunnen hebben. De exporteurs hebben zich dien tengevolge genoodzaakt gezien zich te be roepen op art. 7 van de verkoopconditie waarop deze orders zijn geboekt en waar bij een beroep gedaan wordt op force ma jeure. In exporteurskringen bestaat echter de vrees, dat er ernstige moeilijkheden zul len rijzen met de afnemers. De kweekers trachten de nadeelen. die voortvloeien uit den misoogst op te vangen door voor de beschikbare voorraden hoo- gere prijzen te vragen. Zij verkeeren in een sterkere positie dan de exporteurs die con tractueel tot levering verplicht zijn. Mer, krijgt hierdoor den merkwaardigen toestand dal de kweekers weinig neiging tot ver- koopen vertoonen, terwijl de exporteurs uit angst dat zij niet voldoende voorraden kunnen bemachtigen, desnoods tegen zeer hooge prijzen willen koopen. Een aanzien lijke prijsstijging is hiervan het gevolg ge weest en zooals men dat zoo vaak ziet, zijn ook de prijzen van aanverwante ar tikelen, in dit geval van bollensoorten waarvan de oogst wel goed is geweest, sterk opgeloopen. Dit jaar belooft voor de bloembollenex porteurs dan ook buitengewoon moeilijk te worden, mede omdat de concurrentie thans vrij spel krijgt, zoodat er gevaar bestaat dat deze misoogst ook voor de toekomst vérstrekkende gevolgen zal hebben. De bloembollenculturen in het buitenland heb ben zich in de laatste jaren toch reed? aanzienlijk uitgebreid, gebruik makend van de omstandigheid dat de handel en de cultuur hier te lande steeds meer aan banden werden gelegd. Bovendien hebben verscheidene buitenlandsche regeeringen maatregelen genomen om die opkomende culturen te beschermen; vooral in Enge land en Amerika Is dit het geval. Voorts is er in het buitenland een streven waar te nemen om de bolbloemen door andere „goedkoopere" bloemsoorten te vervangen. Zoo blijkt voortdurend dat aan de cri sismaatregelen ernstige gevaren verbonden zijn. Zoolang er sprake was van een de pressie, waren de crisismaatregelen op hun plaats en het zou kortzichtig zijn wanneer men de voordeelen die deze maatregelen ook voor de bloembollencultuur hebben ge bracht, zou willen ontkennen. Dit brengt echter niet mee. dat men hetgeen voor ab normale tijden bedoeld was als basis mag r.emen voor betere tijden. In exporteurs kringen is er dan ook een streven waar te nemen om geleidelijk die crisismaatrege len op te heffen en met voldoening heeft men in deze kringen kennis genomen van de ministerieele beslissing dat met ingang van 1 Aug. a.s. zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche minimumprijzen voor 1938 zullen vervallen. Een enquête Ook met de beslissing, dat de teeltbe perking en de werkzaamheid van 't bloem- bollensurplusfonds voor den opkoop en de financiering van het surplus gehandhaafd zullen blijven, kunnen de exporteurs zich over het algemeen vereenigen. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft onlangs een enquête ingesteld over dit onderwerp, waarbij 33% der leden zich uitsprak voor afschaffing van alle crisismaatregelen. 28% verklaarde zich voor behoud van alle cri sismaatregelen en 39°/», dus het grootste percentage, wenschte een teeltregeling met garantieprijzen, die hoogstens 60% bedra gen van de thans geldende binnenlandsche minimumprijzen. De exporteurs zijn van meening, dat aan het stelsel van minimumprijzen voor het buitenland- ernstige bezwaren verbonden zijn. In de eerste plaats wordt tengevolge van dit stelsel veelal verkocht tegen z.g. doorsneeprijzen. Ook stond het stelsel der minimumprij zen lijnrecht tegenover dat der teeltbeper king. Immers, waar er een zekere prijs gegarandeerd was, werden de kweekers aan de cene zijde aangemoedigd tot kweeken, hetgeen hun aan de andere zijde onmoge lijk werd gemaakt. De werkzaamheden van het surplusfonds zullen dit. jaar beperkt zijn, zeker wat de tulpenbollen betreft Voor sommige tulpen soorten worden prijzen gevraagd, die tot 200% tot 300% hooger zijn dan de prijzen van het vorig jaar. De oogst van hyaclnth- bollen is uitstekend, maar onder Invloed van het gebeurde met de tulpenbollen is ook voor de hyacinthbollen de markt op geloopen. Intusschen kan dit niet uitslui tend op rekening van den misoogstder tul pen geschoven worden, want ook de deva luatie zal hierop wel eenlgen Invloed heb ben gehad. Hoe het ook zij, voor alle bol lensoorten, ook voor de goede oogsten van narcissen en hyacinthen. is een stijgende Valsche spaarzegels besteld. Drie verdachten te Amsterdam in arrest. Tegen het eind van Juni vervoegde zich op het politiebureau Leidscheplein te Am sterdam bij den hoofdinspecteur den heer Ponne. de directeur van het betaalzegelbe- drijf „De Voorzorg", een gunstig bekend staand bedrijf, die mededeelde een raadsel- achtigen brief uit Antwerpen ontvangen te hebben, In dezen brief, welke door een drukkerij aldaar was verzonden, werd aan den directeur van het spaarzegelbedrij f medegedeeld, dat de laatste partij van de door hem bestelde spaarzegels gereed was. en dat de directeur deze zegels kon laten afhalen. Tevens werd verzocht de partij te betalen. Het raadselachtige was, dat de directeur van het betaalzegelbedrijf nooit zegels in Antwerpen had laten drukken. De politie vermoedde dan ook. dat onbevoegden de zegels, welke te Amsterdam ln verschillende winkels als betaalmiddel worden aangeno men, hadden laten namaken. Recherch. Vos selman vertrok naar Antwerjoen, waar uit een onderhoud met den leider der drukkerij bleek.) dat een Onbekende daar tienduizend zegels van een gulden had besteld en een aantal spaarboekjes. De drukker had een klein voorschot gekregen. Veertien dagen na de bestelling was de onbekende terug gekomen en had ongeveer negen duizend zegels, die toen gereed waren gekomen, mee genomen. De resteerende partij, waarover in den brief werd gesproken, een duizendtal zegels, werd door rechercheur Vosselman in beslag genomen. De drukker was in staat een goed signalement van den onbekende op te geven. Het 'bleek, dat de besteller van de valsche zegels rekening had gehouden met de num mering der zegels. Hij had n.l. de valsche zegels zóó doen nummeren, dat de cijfers overeenkwamen met die van de zegels, welke door het betaalzegelbedrijf eenige weken na aflevering der valsche zegels voor uitgifte aan de beurt zouden komen. De politie volgde verschillende draden en wachtte intusschen af, of de valsche zegels als betaalmiddel zouden worden aangebo den. In verband hiermede had zij den win keliers, die de zegels van het betaalzegelbe drijf „De Voorzorg" plegen aan te nemen, een lijst verstrekt met de voornaamste vel schillen tusschen de valsche en de echte zegels. Het belangrijkste verschil bestond hierin, dat de nummers op de echte zegels waren gedrukt, terwijl zij op de valsche zegels met de hand waren gestempeld. Vermoedelijk omdat aan de zaak rucht baarheid gegeven was, zijn de valsche zegels echter nergens aangeboden, zoodat de po litie langs dezen weg niet tot een opsporing der daders geraakte. Een ar.der spoor evenwel leverde meer succes op. Reeds eenige maanden geleden was er onder werkloozen in de nabijheid van een stempellokaal in West gesproken over een plan, valsche spaarzegels uit te geven. De politie verhoorde een aantal werkloo zen, doch vond niemand die aan het door den Antwerpschen drukker opgegeven signalement beantwoordde. Het bleek ech ter, dat een der werkloozen met een onbe kende een autotochtje naar Antwerpen had gemaakt. Inspecteur Ponne deed dezen man op het bureau ontbieden, waar hem een verhoor werd afgenomen en een foto van hem werd gemaakt. De Antwerpsche druk ker herkende aan deze foto den man, die de spaarzegels had besteld. Hierin vond de politie aanleiding tot zijn arrestatie over te gaan. Dinsdagavond is de man, een inwo ner van Amsterdam-West, te Heerlen, waar heen hij met zijn gezin per auto was ver trokken, aangehouden. Hij is 41 jaar oud, heeft twaalf ambachten en dertien onge lukken gehad, doch was tot nu toe geen bekende van de politie. Bovendien zijn drie werkloozen gearresteerd, waarvan echter één op vrije voeten is gesteld, en twee, resp, 32 en 45 jaar oud, met den hoofdverdachte zullen worden voorgeleid. De spaarzegels heeft de politie niet ge vonden. De drie verdachten ontkennen tot nu toe iets met de zaak te maken te hebben gehad. Doet de tanden dubbel zoo lang wit blijven. JUnE TRftVIS 3^ Star of Warrxr Bevs. fint NolfoooiMans. H00GGLANST DE DUBBELE SCHITTERING f. TANDEN TOT ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG OMDAT HET DUBBEl Z00 ZACHT ISI ,,Ik heb het! Met deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers van de Pepsodent Company het einde aan van veertien Jaar zoeken naar een absoluut nieuwe tandpasta, een tandpasta, die de tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. Hij had de nieuwe Pepso dent gevonden. Een tandpasta, extra zacht en tevens hoogglanzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als de gewone soorten, omdat ze de tanden doet glanzen en een dubbele veilig' heid biedt. Wilt gij een werkelijke hoogglans, be gin dan vandaag nog de Nieuwe Pepsodent te gebruiken. Hooggtana Uw Tanden - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk Invullen, postzegel van 3 ct. voor porto insluiten en zenden aan de firma B. Meindersma - Westerbaenstraat 154 - Den Haag. De tandpasta die iandfilm verwijdert. 5237 CIngez Med.J De dieven zijn binnengekomen door het verbreken van een kelderraampje. Binnen door konden zij in den tuin komen en daar hebben zij een deur geforceerd, waarop zij het huts konden betreden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE TUBBERGEN. Vermoedelijk tengevolge van een lek in den schoorsteen, is te Tubbergen de boer derij bewoond door den landbouwer S. tot den grond toe afgebrand. Inboedel en in ventaris gingen mede verloren. Een land- bouwschuur kon worden behouden. Verze kering delict de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN JAPAN. Dertig dooden en gewonden. De uit Osaka komende Japansche zuid west-express is op het station van Okaya- ma in botsing gekomen met den luxe- sneltrein „Fbeji". De locomotief en twee wagons van den express werden vernield. Dertig reizigers werden gedood of gewond. DOOR TREIN VERMORZELD, Een bierwagen, waarop zich, behalve tonnen bier, drie menschen bevonden, is, bij Pilsen iTsJecho-Slowakije) over een jx>orbrug rijdend, tegen de brugleuning gebotst De drie menschen en de tonnen bier werden van den wagen geworpen en kwa men op de rails terecht, juist op het cogenblik, dat een trein passeeren moest. De drie ongelukklgen werden vermorzeld. INBRAAK TE ROTTERDAM, Voor een waarde van 80 mille ontvreemd. Te Rotterdam hebben ongewenschte gas ten zich toegang verschaft tot de woning van den bonthandelaar W. van de V. aan den Beukelsdijk te Rotterdam. De familie was afwezig en daarom hebben de buren de politie in de zaak gemengd. In de wo ning werd een onderzoek ingesteld, doch men kon uiteraard niet vaststellen, wat er gestolen was. Men meende, dat de diefstal zich had beperkt tot het medenemen van een aantal kleedlngstukken. Deze veron derstelling bleek er evenwel geheel naast te zijn. Bij terugkomst van de bewoners ls gebleken, dat er papieren tot een totale nominale waarde van om en nabij de f. 80.000 zijn ontvreemd. Vermist worden 25 aandeelen elk groot f1000 van de N. V. de Heer's Banket- biscuit-, chocolade- en sul- kerwerkfabrlek, 50 aandeelen, elk van f 1000 van de NV. Pelterijenfabriek J. van Straten en Co., 1 spaarbankboekje van de Rijks postspaarbank, waarop f. 10 was gestort, 4 spaarbankboekjes van de Rotterdamsehe Spaarbank met een tegoed van f, 700. een aantal polissen, 2 Antwerpsche loten, serie 716 Nr. 12 en serie 45490 Nr. 1 en 1 eert. van 10 shares standard br. nr. 464. RIVIERSTOOMER IN BRAND GEVLOGEN. 17 slachtoffers. Op de Amazone, nabij Breves, op een af stand van honderd en zestig mijl van Para I (Brazilië), is brand ontstaan aan boord van den rlvierstoomer Jose Antunes. Het schip was toen aangekomen naibij het eiland Marajo. Het brandde geheel uit en zonk. Volgens de ontvangen berichten zijn bij deze ramp zeventien personen verbrand of verdronken. tendenz waar te nemen, zeer ten ongerieve van de exporteurs, die reeds belangrijke transacties hebben afgesloten in het bui tenland en die thaps moeten koopen tegen prijzen, die ver boven hun ramingen liggen Deze tegenslag doet zich voor op een moment, dat er juist eenige opleving in den bollenexport valt waar te ne men. Het bedrag in guldens van den export was f. 1.500.000hooger dan twee jaar geleden. Thans staat onze bollen-export wellicht voor een nieuwe crisis, te meer, waar de buitenlandsche concurrentie, een factor, waarmede men vroeger nauwelijks rekening be hoefde te houden, zich meer en meer doet gelden. JAPANSCH SCHIP NA BOTSING GEZONKEN. Nabij Tsjosji is het Britsche schip „Ben- mohr" op weg van Jokohama naar Otaroe in botsing gekomen met het Japansche vrachtschip „Seioen Taroe". De „Seioen Taroe", welk schip 4783 ton meet, zonk na een half uur. De opvarenden konden allen gered worden. De „Benmohr" meet 5920 ton. Voorloopie moet onze liefde een eenc.m blijven, hè schat!? Ja, maar je staat tegen de electrische bel aan! 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11