Waar de Vrouw belang in stelt Onmisbaar Strandkleedingstuk LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 29 Juli 193} Vijf en dertig jaar toch jong en Vrouwenbeweging Britsch-Indië in Een eigenaardig soepje Ongestoorde vacantie vreugde .Gebrandmerkte" babys Gezellige knoopen voor Zomerjurken! onze Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Laten we ons gezicht eens degelijk bestudeeren. Hebt u gisteren uw vijf en dertigsten verjaardag gevierd, of is deze blijde ge- gèbeurtenis reeds langer achter den rug? Dan behoeft u volstrekt niet te denken: adieu, schoonheid der jeugd, ik ben onher roepelijk bij de ouderen ingedeeld. Maar wel is het zaak, met behulp van een ver grootenden spiegel uw gezicht eens goed te bekijken en er over na te denken, wat u kunt doen om nog heel lang ja, we mo gen bijna wel zeggen, tot in lengte van dagen, een jeugdig en frisch uiterlijk te behouden. De Parisienne de beste experte ter wgreld op 't gebied der schoonheidsverzor ging geeft ons hierin goeden raad. Maar dan moeten we niet oppervlakkig kijken en uitsluitend het oog richten op de boule vard-dametjes. die haar heil zoeken in oranje of vuurroode lippen en dito nagels, in mal-onnatuurlijke blosjes en blauwe of groenachtige oogenschmink. Dit alles laten we 't maar gerust be kennen is niets voor ons, Hollandsche vrouwen, die er vooral prijs op stellen er geipUstingueerd uit te zien. Ik zat laatst in den trein tegenover een jong meisjes, dat .hevig" was opgemaakt; onberispelijke perzikkleurtjes, zwaar aan gezette lippen, ver doorgetrokken wenk brauwbogen. zware schaduwen onder de oogen. Een uitgebleekte permanent en knal- roode nagels voltooiden 't geheel en omdat ze een mooi aantrekkelijk gezichtje had, was dit geheel zelfs niet eens leelijk. Toch kon ik niet laten om te denken: „Wat zou jij er lief uitzien zonder al dierommel op je gezicht! En als het gelaat op zichzelf niet aan trekkelijk is, dan maakt een sterke opmaak het althans in onze Hollandsche, geluk kig nog eenigszins natuurlijk-kijkende oogen eenvoudig weerzinwekkend. Maar er is een groot, hemelsbreed verschil •tusschen opmaak en gelaatsverzorging. Het eerste is een klein hulpmiddeltje dat. ons iets aantrekkelijker kan maken maar dat bijzaak blijven moet, het laatste is onze dure plicht, of we nu twintig of vijf en dertig lentes tellen! Maar we zullen 't vandaag nu eens in 't bijzonder hebben over de vrouw van vijf en dertig jaar en dan luisteren we naar den raad van de voorname Parisienne, die haar kracht zoakt in een minutieuze huidverzorging. Zij weet wel, dat een dikke laag poeder, gepaard met rouge, hopeloos oud maakt: wanneer ze dus, zoo om en bij haar vijf en dertigsten verjaardag, be merkt dat haar huid niet zóó strak en soe pel meer is als toen ze een jong meisje was, gaat ze langzamerhand over tot de zeer lichte, bijna niet zichtbare maguillage. En deze wijze van huidverzorging is het, die ons voor de Hollandsche vrouw bijzonder geschikt voorkomt. Wilt u een recept? 's Avonds wordt het gezicht goed ge- wasschen met een zachte zeep, afgedroogd en daarna ingewreven met een voedende huidcréme. Na tien minuten losjes afvegen en zoo gaan slapen, 's Morgens neemt u een groote pluk watten, doopt die in rozen water. lindebloesem water of slappe thee en reinigt daarmee grondig de heele huid. Droog af met een zachten handdoek. Neem dan weer een goede massagecréme, spreid deze regelmatig over het gezicht en den hals uit en klop overal zachtjes met de 'vingers, opdat de crème in ieder huid deeltje doordringt. Veeg daarna het ge zicht af met een vloeitje steeds omhoog werkend, zoodat de bloedstroom in bewe ging komt. Het gezicht moet na deze be werking geheel droog zijn. maar soepel en zacht. Als ii nu graag een kleurtje hebt, gebruik dan wat rouge of roze posder op de koon tjes, maar noodig is het meestal niet. U kunt volstaan met een groote poeder- dons te nemen en hiermee het gezicht regelmatig te .bestuiven". Kies zeer fijne poeder, precies in de juiste tint en wrijf vooral niet. Het poeder moet worden aan gebracht als komende uit een vaporisatuur. Laat het een paar minuten stil zitten, neem dan een posderborstel en veeg alle overvloedige poeder weg. De huid zelf moet onder het poeder te vco.-schijn komen. Vervolgens neemt u een vochtig watje en reinigt daarmee den omtrek van de oogen, de oogleden; u reinigt ook de oogharen en de wenkbrauwen van poeder en de haar wortels Dan pas is uw gelaat goed ver zorgd. Wilt u tenslotte dan nog wat zwart aan brengen aan oovharen en wenkbrauwen, dan kunt u dit c'"n, doch meestal zal het effect zonder c: rmer zijn. Bij esn regelmat e verzorging als hier beschreven, kan een vijf en dertigjarige er «makkelijk nog jaren lang alsvijf en twintig blijven uitzien! „Plastren'' of „bain de soleiJ" moeten een behoorlijke coupe hebben. Als het strand op een uitgezocht-heer- lijken zonnedag plotseling overstroomd wordt met badende en roosterende men- schen, dan kun je vreemde dingen beleven! Aan de bloote ruggen neemt niemand meer aanstoot en daarom.... denken heel veel jonge meisjes, dat ze nu ook volkomen „gekleed" zijn, wanneer ze bij haar short of strandpyama een breede reep cretonne of ruitjeskatoen, eindigend in twee lange sliertjes op artistieke wijze om de buste wikkelen, net als een negervrouw van 't een of ander eiland in de Stille Zuidzee het zoo handig doet! Dit nonchalante gebruik is niet minder dan afschuwelijk. Wilt u zonnebaden? Goed, wie zou het u niet gunnen? Maar laat de voorzijde van uw lichaam op cor recte wijze bedekt zijn. De Parisienne, die veel gebruik maakt van het hypermoderne kleedlngstukje. dat zij „bain de soleil" heeft gedoopt, weet ook hierin een goede coupe te brengen. Onze teekening geeft u een paar voor beelden: Boven een vest van crêpe, waarvan de ruimte is opgenomen in een hooge cein tuur met punt. Van boven loopen de voor panden smal uit en omvangen den nek in een omgeslagen boordje; de ceintuur loopt eveneens smal uit en wordt op den rug met knoopen gesloten. Vervolgens een corsage van effen crêpe, met vier lange punten, die van achteren hoog op den rug worden samengeknoopt. Het eindigt van voren in een puntje dat met een knoop op den rok of short wordt bevestigd. Daarnaast een zeer ruim corsage, flat teus door de gerimpelde voor- en zijkanten. Het is gedacht in crêpe of surah en ver sierd met zwart bandfluweel. Links onder: een zeer „gekleed" model, vervaardigd van wit piqué, gesloten met drie knoopen en afgezet met boorband van afstekende kleur, bijv. rood of blauw. Rechts onder: een lange schuine reep ge bloemde stof, gebruikt als „bain de soleil". De ruimte wordt achter in den nek door rimpeltjes ingehaald, over de borst loopen de einden gekruist en worden tenslotte van voren met een gesp gesloten. U mag echter bij dit model niet vergeten, aan de beide zijkanten „costuumnaadjes" aan te brengen, anders zit het niet correct! Het eerste en vierde model bieden het voordeel, dat ze op warme dagen heel goed bij 'n mantelpakje kunnen worden gedragen Alhoewel men in het algemeen van oor deel is, dat Britsch-Indië nog ten achter staat wat de vrouwen-emancipatie be treft, is de vrouwenbeweging sedert de invoering der nieuwe wetten geweldig vooruitgegaan en hebben de vrouwen per centsgewijze in grooter getale dan de man nen aan de verkiezingen deelgenomen. Een aantal vrouwen werd in de vertegenwoor digende lichamen gekozen en zelfs heeft een vrouw 70 pet. meer stemmen gehaald dan een zeer bekende mannelijke leider in de liberale partij. Alvorens de vrouwen aan de verkiezingen deelnemen, moeten zij zioh persoonlijk aanmelden om haar formulier af te halen, hetgeen zij alleen ontvangen als zij bewij zen te kunnen lezen en schrijven. De vrou wen van Madras hebben hiertegen heftig geprotesteerd, omdat deze maatregel niet voor de mannen wordt toegepast, maar al leen voor de vrouwen. De overlevering wil, dat de groote na tuuronderzoeker Alexander von Humboldt zich in de lente dagelijks een soep liet be reiden, waarin van elk der onderstaande krulden een gelijke hoeveelheid voorkwam: Aardveil, duizendblad, pimpernel, wit vet- kruid, waterkers, sterkers, madeliefje, Lievevrouwe-bedstroo, patientiekruid. pos telein en kervel. Smaken verschillen. Voor het gestel zal dit soepje stellig wel uitstekend zijn ge weest. Wie heeft lult, het eens te pro- fceeren? ZONDAG: Nieuwe haring op geroosterd brood, Juliennesoep. Kalfshaas met ver schillende groenten, Aardappelcroquetten, Gevulde meloen MAANDAG: Varkenskarbonaden. Andijvie au jus. Aardappelen. Rababercompóte DINSDAGLondonderrysoep. Komkom mers gevuld met gehakt, Aardappelen, Deensche vla. WOENSDAG: Gebakken lever. Spercie- boonen, Aardappelen, Maizenapudding met bessen en frambozencompóte. DONDERDAG: Roastbeef. Doperwten en worteltjes, Aardappelen, Vanillerijst. Vruch ten. VRIJDAG: Macaronischelpen met kaas, Gebakken forellen, Botersaus. Aardappelen, Chocoladepudding met slagroom. ZATERDAG: Haché met rijst. Groente sla, Yoghurt met beschuit en suiker, Vruchten. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Lateieren in rijstrand Kerrysaus, Kropsla met komkommer, Vanillevla m. ge stoofde vruchten. 2. Kaascrofluetten. Spagetti met tomaten saus, Kropsla. Vruchten omelg't. Eenige noodzakelijke voorwaarden. Voor wie ongestoorde vacantie- vreugde genieten wil, geeft „Rhe- monda" onderstaande behartigens waardige aanwijzingen: Bereid uw vacantie goed voor. En als alles voor elkaar is zet uw voet op de treeplank met een kinderlijk hart. Snijd af alles wat achter u ligt. Vergeet, gedurende het volle aantal uren, dat de vacan tie telt: uw gewichtige persoonlijkheid. uw problemen en complexen. uw huiselijke en maatschappelijke plichten. uw geldzorgen. uw toekomst na deze vacantie. Er staat maar één werkwoord op 't program, maar dat staat er met hoofdletters: genieten, genieten, genieten Geniet van alles en klaag nooit. Geniet van de reis, want iedere seconde is moeizaam veroverd. Geniet van de natuur, want zij is de kostbare gave Gods, óók als het regent. Geniet van het weerzien der oude bekende dingen óf van het onver wachte, gloednieuwe. Geniet van de andere taal om u heen bi alleen maar van het feit. dat u den maaltijd niet zelf hebt klaargemaakt. Geniet als een kind, maar nóg dieper, omdat u bewuster genieten kunt. Geniet van elkanders gezel schap en vermijd alle kleine ruzie tjes. Bouw. spelende, maar wakker, in deze gulden dagen aan elkanders gemoedsleven: er is geen hechter band tusschen vriendinnen, tus schen man en vrouw, tusschen ouders en kinderen, dan het samen genotene. De gezondheidsdienst van de stad Van couver in Canada is op een werkelijk lu mineus idee gekomen om in de groote zie kenhuizen. waar honderden kinderen worden geboren, verwisseling van de babies te voorkomen, zoodat de ouders er steeds zeker van kunnen zijn, dat ze hun eigen kind mee naar huis krijgen. Alle kindertjes worden direct na de ge boorte met de onzichtbare stralen van een bijzonder soort kwartslamp „gebrand merkt". Dit doet volstrekt geen pijn, doch het resultaat is, dat de naam van het kleintje duidelijk leesbaar op het rugje verschijnt. Na een half jaar beginnen de letters langzamerhand te verdwijnen. De tijd is voorbij, dat op alle katoenen en linnen zomerjurken steevast een witte knoop met vier gaatjes werd gezet. De knoopen worden hoe langer hoe fan tastischer en zijn dan nog niet eens duur. We kunnen zelf ook aan die fantasie meedoen, door voor onze zomerjurken een rijtje gezellige knoopen te borduren. We laten een houten knoop overtrekken met een stof van de japon of met wit linnen en werken er met borduurkatoen een motiefje op. Natuurlijk zorgen we ervoor, dat ons materiaal goed waschbaar is en niet door loopt. U ziet hier enkele aardige motiefjes ter keuze. De molen en de gieter zijn gedacht in groen, het lievenheersbeestje in rood met zwart, de vlsch in terra. Andere kleuren zijn echter ook mogelijk. IWl een fiaak umscfiuig skeds 5285 (Ingez. Med.) 3. Groentesoep, Doperwten. Aardappelen in de schil. Tornatensla, Bessen en fram bozen met room. 4. Meloen, Groentekoekjes. Aardappelen, Tomatensaus. Bloemkool, Pudding van versche bessensap. Vanillesaus. RECEPTEN. Gevulde meloen. Benoodigd: l niet te groote meloen. 1 ons frambozen, pond kersen, aardbeien, suiker. Van een rijpen meloen aan de kant van het steeltje een kapje afsnijden. Zaad en vocht verwilderen. Met een zilveren lepel het vruchtenvleesch er gedeeltelijk uit scheppen. Dit bil de andere, gewasschen vruchten doen en met suiker bestrooid </i uur wegzetten. Daarna in den meloen schep pen. de bovenste vruchten, die te zien komen netjes garneeren en de meloen op wat wingerdbladeren opdoen, Hoe kouder opgediend, hoe lekkerder. Komkommer met gehakt. Benoodigd: 2 komkommers 21/. ons ge hakt, oud brood, peper, zout, nootmuskaat, 1 ei. peterselie. 20 gr. boter. De komkommers schillen en overlangs in tweeën snijden. Het zaad met een lepel er uit halen en ze in water met zout plm. 15 minuten laten koken In dien tüd het gehakt op de gewone manier aanmaken. De boter in de koekepan laten smelten, het gehakt erin doen en af en toe roerende gaar, maar niet bruin laten worden. De komkommers hiermee vullen, ze in een vuurvasten schotel leggen met een paar stukjes boter en in den oven zetten tot zich een korstje gevormd heeft. Voor het opdie nen wat fijngehakte peterselie er over strooien. 5769 OUDE /IflGEL 120 ieu 7") DOEZOJTfiODT 22 TEUUZ3 LEIDEN (Ingez Med.) Gebakken lever. Benoodigd: 1 pond runder, en kalfslever, I zout, peper, bloem, 70 gr. boter. I De lever wasschen en tot men ze klaar J gaat maken in ruim water laten staan. Daarna in plakken snijden van plm. 1 c.M. dikte, ze bestrooien met peper en zout, door bloem halen en in de boter op een zacht vuur langzaam bruin en gaar bakken (29 minuten). De lever uit de pan nemen, de jus afmaken met water, zoo noodig zeven en om de lever schenken. Chocoladepuddinkjes met slagroom. Benoodigd: 1 L. melk. 75 gr. cacao. 175 gr. suiker, 25 gr. gelatine, vanille, 1/4 L. slagroom. 2 lepels poedersuiker. De melk aan de kook brengen. Cacao en suiker vermengen en in de kokende mellc strooien. De massa even door laten koken. Van 't vuur de in koud water geweekte gela tine er in oplossen en de massa geleiachtig laten worden Dan omgespoelde kopjes of kleine zandtaart-vormpjes er mee vullen. Deze op een platten schotel keeren, als ze stijf zijn en de tusschenruimten aanvullen met gespoten room, die men met de poeder, suiker stijfgeslagen heeft. Kaascroquetten. Benoodigd: 35 gr. boter. 35 gr. bloem, 2'/i L. melk 2 ons belegen kaas. peper, zout, eiwit, paneermeel. Van boter, bloem en melk een dikke saus maken, goed door laten koken en in stukjes gesneden kaas er doorroeren. Od smaak met peper en zout afmaken. De massa koud en stijf laten worden. Dan met. 2 lepels croquetten vormen. Deze door paneermeel halen en in het frituurvet vlug bruin bakken. Groentekoekjes. Benoodigd: 8 flinke lepels gekookte groente, b.v stoofsla, andijvie, spinazie. 1 ons rijst of koude aardappelen, zout. peper, nootmuskaat, paneermeel. 40 gr. boter, 1 De groente met gekookte ritst of aard appelen vermengen, het el en de kruiden en zout toevoegen en roeren tot men een goed samenhangende massa heeft. Hiervan ronde koekjes vormen, deze paneeren en in boter in de koekepan bruin bakken. Toma tensaus er bij geven. Bessensappudding van versche bessen. Benoodigd: l'/s pond bessen, plm. 2 ons suiker. 90-gr. aardappelsago. De bessen uitzoeken en wasschen. Ze niet wat water aan de kook brengen en door een haren zeef wrijven. Het sap meten D® aardappelsago aanmengen met zooveel koud water als noodig is om met't sap samen 1L vocht te krijgen. Het sap aan de kook bren gen. de sago erin gieten en goed door laten koken. De pudding overdoen In een omge spoelde vlaschaal en een kannetje room er bli geven. Inclaats van met sago kan men deze pudding met gelatine maken. Men ne'® j dan per L. sap 35 gr. gelatine en lost deze nadat men ze in koud water geweekt heem in de gezeefde massa op. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10