Instantine LEIDSCH DAGBLAD Vierde Biad Dinsdag 27 Juli 1937 De Spaansche kwestie Onthulling monument Christoffel Pullmann KERK- EN SCHOOLNIEUWS Soldatentrouw geëerd De niet-inmenging weer op gang gebracht. Zooals gemeld, is gistermiddag om 4 uur de sub-commissie der niet-inmenging weer bijeengekomen. Grandi. de Italiaansche vertegenwoordi ger, heeft herinnerd aan de verklaringen van Eden en Lord Plymouth, die het En gelsche voorstel een onsplitsbare eenheid hadden genoemd. De Italiaan deelde dit standpunt geheel en zeide, dat iedere ver andering in het plan een verslechtering zou zijn. Grandi legde aan de commissie een nieuwe vragenlijst voor, waarin de punten van de Engelsche voorstellen worden be handeld. met dien verstande, dat, anders dan in de Engelsche vragenlijst, de terug trekking der vrijwilligers volgt op het her stel van het controlestelsel en de toeken ning van belligerenten-rechten. Grandi ver zocht aan de vergadering deze vragenlijst gelijktijdig in behandeling te nemen met de Engelsche vragenlijst, zeggende, dat de eer ste kan dienen om de laatste op die punten te verbeteren, waar deze laatste duidelijk verandering had gebracht in de oorspron kelijke Engelsche voorstellen. Hierna ver klaarde Grandi dat Italië de terugtrekking der vrijwilligers voorstaat, op vo -waarde dat ook de andere mogendheden zich met de voorgaande punten zouden vereenigen. Plymouth zeide hierop, dat de volgorde der vragen er weinig toe doet, want alle vragen moeten tegelijkertijd beantwoord worden. Maiski. de Russische vertegenwoordiger stelde voor, dat de kwestie van de plaat sing der waarnemers in de Spaansche ha vens en de evacuatie onmiddellijk aan de beide Spaansche partijen zouden worden voorgelegd, daar de andere punten onaf hankelijk zijn van de goedkeuring dier beide partijen De Sovjet-Unie zou onder geen omstandigheid de partij van Franco als oorlogvoerende erkennen. Ribbentrop steunde het standpunt van den Italiaanschen ambassadeur. Nadat de ambassadeurs van Portugal en België nog het woord gevoerd hadden, stelde Plymouth voor, dat men zou terugkomen op de oor spronkelijke Engelsche voorstellen, wat algemeene instemming yond. PN/T IN IITIERCN Ars Aemulae Naturae. Ten slotte werd besloten, dat men in plaats van een vragenlijst aan alle vertegenwoordigde regeeringen liever de oorspronkelijke voorstellen, zooals zij zijn gepubliceerd in het Engelsche witboek van 14 dezer, zou voorleggen. Aldus zal men aan ieder der 21 regee ringen de vraag stellen of zij instem men met elk der in het witboek neerge legde voorstellen. De regeeringen wor den verzocht voor Woensdagmiddag te antwoorden. Van het front. Na de verovering van Brunete zijn de troepen van Franco verder opgerukt en zij zijn thans in aanval op Villanueva. Madrid meldt diverse afgeslagen aanvallen en beide partijen spreken van groote verliezen der tegenpartij, zooals gebruikelijk. De verovering van Brunete door de troe pen van Franco kan binnenkort ernstige gevolgen hebben voor de stellingen, die de regeeringtroepen sedert drie weken bezet ten. Bij het offensief, dat de regeerings- troepen eenigen tijd geleden inzetten, was Brunete hun eerste verovering en deze plaats verschafte hun een steunpunt van zeer groote beteekenis, omdat men van daaruit de aankomst van mogelijke ver sterkingen voor den vijand kon verhinde ren en omdat de verovering van Quijorna en Villanueva de la Canada gemakkelijker gemaakt werd. Het verlies van Brunete kan thans de zelfde ongunstige beteekenis hebben, dit maal voor de regeeringstroepen. Deze trek ken thans terug op Villa Nueva de la Ca nada, 5 kilometer ten Noorden van Brunete. De beide legers zijn slaags op ongeveer twee kilometer van Villa Nueva. Indien de re geeringstroepen verder zouden moeten te rugtrekken, zouden zij gevaar loopen tus- schen Villa Nueva en Quijorna te worden afgesneden: de stellingen bij Quijorna zou den dan uiterst lastig gehandhaafd kunnen worden en de troepen zouden slechts langs zeer slechte wegen op Val de Morillo kun nen terugtrekken. Het staat vast, dat de troepen van Franco hun opmarsch zullen voortzetten en trach ten Villa Nueva te veroveren Misschien kunnen de regeeringstroepen dit verhinde ren, doordat zij de beide oevers van de Rio Aulencia bezet houden en in het bezit zijn van Castillo de Villa Franca aan de samen vloeiing van Aulencia en Guadarrama. De rechtsche strijdkrachten zullen zich dus moeilijk kunnen vereenigen. Daarom hopen de regeeringstroepen hun stellingen te kun nen behouden en zelfs te kunnen verbete ren. Feestdag hersteld. In het nationale Spanje is het feest van Santiago de Compostela. schutspatroon van het land. dat sedert de instelling van de republiek niet meer werd gevierd en krach tens een dezer dagen afgekondigd decreet tot nationalen feestdag werd geprocla meerd. in alle steden en dorpen plechtig gevierd. In Santiago de Compostela zelf, waar heen zich duizenden pelgrims hadden bege ven. ging het feest met schitterende ker kelijke plechtigheden gepaard, waaraan generaal Davila als vertegenwoordiger van den staatschef. generaal Aranda, de ver dediger van Oviedo, de kardinaal-primaat van Spanje, Z. H. Em. kardinaal Goma v. Tomas. en andere vooraanstaande persoon lijkheden deelnamen. Denzelfden dag hebben de ridders van den H. Jacob, de voornaamste Spaansche militaire orde. welke door de republikein- sche regeering werd ontbonden, voor den eersten keer weder een plechtig orde-kapit tel gehouden. Aguirre naar Parijs. Aguirre, de president der Baskische re geering. heeft zich per vliegtuig naar Parijs begeven. Een frappante tentoonstelling. Dank zij de energieke en bezielde leiding van mevr. C. van Iterson-Knöpfle en den heer E. Bouwmeester gaat het met de Leidsche teeken- en schilderacademie snel in stijgende lijn. Er is een hardnekkig streven om de academie, die reeds in de 17e en 18e eeuw een wijdvermaarden naam bezat en die ook in de tweede helft der 19e eeuw een kort tijdperk van bloei be leefde. weer aan haar oorspronkelijke hooge doel te doen beantwoorden, haar weer den naam te geven waartoe traditie verplicht. Zeker niet het minst door het succes der laatste jaren neemt het aantal leerlingen toe. zoodat men langzamerhand met gebrek aan ruimte krijgt te worstelen. Een nieuwe zaal in de grondverdieping in gebruik te kunnen nemen, met name die waarin toch al kasten met modellen uit vroeger jaren staan, zou heusch geen overbodige weelde zijn. Ditmaal is de aardige zaal met moer- en kinderbinten en kruiskozijnen, die op zich zelf al reeds sfeer heeft, niet meer toerei kend voor de expositie. Men heeft dit ver trek thans in hoofdzaak voor teekenwerk en grafiek benut. Een tweede zaal is gewijd aan de expositie van schilderwerk. Dit ver trek is op zich zelf reeds de moeite van bezichtiging waard door een prachtige wandbetimmering uit de eerste helft der 17e eeuw. die vroeger geplaatst was tegen den achterwand van de zaal. U ziet hier den wand door drie paren vlakke pilasters met basementen en gesneden Jonisch ka piteel. ingedeeld. De kapiteelen zijn paar aan paar verbonden door uiterst fraai ge sneden guirlandes van vruchten, met in t midden een papegaai steeds in een andere houding. Iedereen, die eenigszins kan. raad ik daarom ook aan deze gratis toeganke lijke tentoonstelling te bezichtigen, in de eerste plaats om de expositie zelf en even eens om het oude interieur, dat natuurlijk na sluiting der tentoonstelling weer min der toegankelijk is. En nu de tentoonstelling. In de eerste zaal ziet men, zooals ik reeds opmerkte in hoofdzaak teekenwerk. het resultaat van een jaar lang ijverige studie onder het scherpe oog van den heer E. Bouwmeester. We hebben vroeger reeds eenige notities gemaakt over diens me thode. Men teekent naar gipsmodellen een oog, een oor. neus en mond en tenslotte een masker. Zoo teekent men ook tot steun voor de theoretische lessen in anatomie naar gipsmodellen handen en voeten, waar van het beender- en spierenstelsel bloot ligt. Men teekent een kop. een tors enz. Ten deele althans ziet men voor het ele mentaire begin steeds dezelfde voorwerpen genomen in een bepaalde op paedagogi- sche gronden verantwoorde volgorde, die de moeilijkheden geleidelijk inschakelt en doet overwinnen. Natuurlijk zal de be gaafdheid van den leerling een rol spelen bij de keuze. Deze werkmethode van den heer Bouwmeester heeft sinds eenige jaren haar verdienste gedemonstreerd. We zien dan ook het een uit het ander groeien en het talent zich ontwikkelen aan diverse voorbeelden. En dat gaat betrekkelijk snel. Jongens die voor een jaar alles nog moes ten leeren komen nu te voorschijn met heel goed werk. Ik denk b.v. aan de koppen naar gipsmodellen van Jan de Blanken. Daartusschendoor bezit de leerling gele genheid vrij onderwerpen te schetsen of te teekenen- Zoo laat Th. Heynes, de zoon van den bekenden Kaagschilder, een aantal vlotte schetsteekeningen van liggende kalveren en van boeren en vrouwen bij het landwerk zien. waarbij de houding van actie ver dienstelijk is getroffen. Observatie en plas tiek geven hier recht tot goede verwach tingen. Zoo zien we van mej. Toos Dubbeldeman de serieuze en aandachtige uitbeelding van een aantal gipsmodellen, waaraan zij de uiterste zorg heeft besteed. A. Tetteroo voelt zich buiten zijn ver plichte opgaven om aangetrokken tot de oude architectuur en geeft aardige schet sen van 17de eeuwsche gebouwen of ge bouwfragmenten uit de omgeving van de Pieterskerkgracht. En naast deze architec- tuurteekeningen zien we van hem een kleurets van het Sionshofje. Behalve de voorbeelden der methode leert vooral het meer vrije werk ons reeds iets omtrent de richting der belangstelling van deze jonge menschen. Ik maak verder opmerkzaam op de tor sen van K. Starre en diens kleurpastelletje dat een uitzicht uit het atelier geeft. Met zijn groote teekening, waarbij hij in een spiegel het atelier heeft gezien, heeft hij het zich inderdaad niet gemakkelijk ge maakt. doch de moeilijkheden aardig over wonnen. Verder is er het werk van R. van den Berghe, dien wij straks nog nader zullen noemen en zijn er de naaktteekeningen van M. de Vries, die zeer zeker een belofte inhouden. Zeer mooi van compositie en teekening is het Stilleven met spinnewiel van mej. Brandse. Een ander Stilleven met een helm is in hoofdzaak nog schets gebleven, doch zoo mooi opgezet en zóó fraai van compo sitie, dat men ze hier niet graag zou mis sen. Frans van den Berg is zonder twijfel een van de meest begaafde en veelzijdigste leer lingen van de academie. Naast een heele verzameling schetsen van allerlei aard ziet men o.a. een goedgeslaagde portretteeke- ning van mej. To-To. Tenslotte ziet men in de eerste zaal nog een aantal linoleumsneden, waarvan de origineelen op tafel zijn gedeponeerd, ter wijl verder de vier stadia van een kleur- houtsnede met het definitieve resultaat wordt getoond. Hiermee is larig niet alles genoemd en misschien zelfs een enkele naam vergeten, wat evenwel geenszins een ndsprijzing beteekent. Integendeel overal waardeeren wij den ernstigen wil om iets goeds tot. stand te brengen, wat veelal lof felijk is geschied. In acht nemend, dat we hier te maken hebben met het werk van jonge menschen van 16, 17 en 18 jaar zijn sommige schil derstukken in olieverf een openbaring. De leerares, mevr. C. van Iterson-Knöpfle. toont zich een raspaedadoge. Zij zorgt er voor. dat de intense werklust der jongelui in goede banen wordt geleid. Verder heb ben ze aan haar ontzaglijk veel te danken voor het samenstellen van een goede com positie en 't kleurgevoel. Doch zij wenscht allerminst copieën van zich zelf .van hen te maken. Het ontwakend talent moet zich zelf leeren ontdekken. Vandaar dat zij het initiatief bij de leerlingen steeds aanmoe digt, deze zelf hun onderwerpen laat kie zen en zich bepaalt tot enkele aanwijzin gen. Zoo is het groote werk van Frans van den Berg: een meisje dat in 't eind van de gang naar de studiezaal op het eikenhou ten trapje staat en door het venster in ge dachten een blik naar buiten werpt, ter wijl zij gereed is, de deur te openen, ge heel een onderwerp van eigen vinding. Wel zeer mooi is de val van de blauwe japon en de reflex van dat blauw tegen den witten muur. Zeer juist is de houding getroffen: overtuigend is de stofuitdrukking, b.v. van het eikenhouten trapje. Deze Frans van den Berg is zeer zeker de veelzijdigste der leerlingen en in zeker opzicht de meest gevorderde. Interessant is ook zijn zelfpor tret, waar hij voor den ezel staat te schil deren. Behalve dat de uitdrukking van de kop uitstekend bevalt, zou ik willen wijzen op het raffinement, waarmee de rand van het gespannen doek is behandeld. Ik wijs verder op zijn „vroolijken kok", die op de rechtbank gezeten zijn eitjes door het deeg klutst, op een paar aardige goed getroffen kinderportretten met een sterke poging om het wezen uit te drukken; op een portret van een boerenman en dat van To-To: een kijkie op een bruggetje aan de Lage Zij, op Voorschoten, op eenige Stillevens, enz., er 7-ün er in totaal 23 van dezen leerling. Het is niet noodig dit werk uitvoerig te bespreken. Terwijl F. van den Berg de nei ging bezit tot een breede, driftige penseel voering, is de techniek van Arie Rijsdam meer bedachtzaam. Sinds het vorige jaar heeft deze iongen aanmerkelijke vorderin gen gemaakt. Men beschouw? ziin frissche Stilleven: een kruik, een wit. schaaltje en een groene flesch, alles geplaatst op een tafel met een pluche kleed, werkelijk heel mooi van kleur en met aandacht geschil derd. Zijn zelfportret met een das losjes om den hals geslingerd en zijn mooi por tret van een boerenman, getuigen eveneens van zijn ernst, zijn toewijding. zijn kunnen en zijn gezonden zin. Van Arie Rijsdam zijn er dan verder nog eenige boeiende stillevens, die blijk geven van een streven naar goede stofuitdrukking, observatie van licht en schaduw. Doch we kunnen om de plaatsruimte alles niet uitvoerig bespreken. Van Rein van den Berghe hangt er een groot stilleven in kleurpastel. een proeve die afdoende bewijst, dat de teekenaar rijp is voor het schilderen met olieverf Een Venusbuste, een vaas met stroobloe-, men en een groen vergiet, zijn wel de voornaamste samenstellende deelen. Ik maak u vooral attent op de wijze waarop het vergiet in het licht is gezet. De jonge Alberda komt uit met twee stil levens. het eerste een compositie van een rood komimetje .een groen potje en een vierkante flesch op een blauw tafelkleed, het tweede dezelfde voorwerpen anders ge rangschikt in een bruine sfeer. Naar zijn werk te oordeelen. schijnt hij een stille natuur, die met uiterste inspan ning zich verlustigt in h?T glijden van het licht over de dingen. Verdienstelijk is ook het werx van mej. M. Bouwer, b.v. haar frisch stilleven van een koffiepot met een rood kopje en scho teltje; haar stilleven van een roode aarden kom. roode appels en een buikflesch, haar groot stilleven met een tinnen ketel en ein delijk haar goed getroffen portret in de fleurige kleeding der Oranjegarde. Hier eindigen wij. Waar meesters in de kunst soms falen, ligt het voor de hand. dat. leerlingen hun tekortkomingen heb ben. Het is belangwekkend op te mogen merken, hoe die tekortkomingen zich open baar maken en tenslotte weer overwonnen worden. Uit alles blijkt, dat Ars Aemulae onder uitnemende leiding, thans hard bezig is. de oude door traditie geheiligde plaats weer in te nemen. Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Instantine Prijs 70 cent. 5151 (Ingez. Med.) Plechtigheid in tegenwoordigheid van het Prinselijk Paar. Vandaag is het anderhalve eeuw ge leden, dat de grenadier Christoffel Pullmann. schildwacht voor het paleis te Soestdijk den dood boven de on trouw verkoos. Het eenvoudige houten gedenkteeken bij het paleis Soestdijk, dat de nagedachtenis aan deze helden daad levendig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument vervan gen. Hedenochtend heeft H.K.H. prin ses Juliana, het nieuwe bronzen stand beeld van den trouwen grenadier, dat door mej. I. A. van Beeck Calkoen in opdracht van de Koninklijke vereeni- ging „Ons Leger" is vervaardigd, in tegenwoordigheid van Z.K.H. prins Bernhard en vele autoriteiten onthuld. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 28 JULI. LEIDEN. Gcref. Gcm. (Nieuwe Rijm: Nam. 8 uur, ds. H. Ligtenberg van Lisse BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Lamaln van Rotterdam. NOORDWUK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28)%am. 8 uur, ds. W. J. Lokhorst van Hilversum. WADDINXVEEN. Centrum: Nam. halfacht, ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Te Roden, G. v. Hoegee te Beroepen: Gieterveen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Aalten (vac. D. Zwart), P. Kuijper te Monnikendam. Tweetal: Te Ottoland, W. J. Meister, cand. te Overveen en A. J. Radder, cand. te Dedemsvaart. BAPTISTEN GEMEENTEN. Bedankt: Voor Den Haag (vac. wijlen J. Jeronimus) J. W. Weenink te Stadskanaal. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. V. De president opende de gisteren te 'sGra- venhage in het gebouw der Synode voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk met het lezen van Ps. 36 en gebed. Vervolgens heette hij ter vergadering welkom ouderling F. W. C. de Haas van Leeuwarden, secundus van ouderling J. L. Oosterhoff aldaar. Ds. P. Bokma van Schiedam brengt als vice-president verslag uit over het regis ter van den secretaris, ds. D. den Breems. Daaruit blijkt dat er 2078 stukken inkwa men en 2388 zijn uitgegaan. De Synode Te halfelf hedenochtend was de rijksweg AmsterdamAmersfoort evenals de bij het paleis uitkomende zijwegen, voor het ver keer gesloten. Tegenover de historische plaats, waar Pullniann het alarmschot, dat hem het leven heeft gekost, heeft gelost, stonden eenige militaire afdeelingen onge steld. t.w twee compagnieën infanterie van het 5e regiment uit Amersfoort, een batterij motorartillerie uit Naarden. een eskadron cavalerie en een batterij veldartillerie uit Amersfoort. In de nabijheid van het monu ment verzamelde zich een klein gezelschap genoodigden, onder wie zich bevonden de commandant in de vierde militaire afdee- ling generaal-majoor P. W. Best, de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal de burgemeester van Baam. G. C J. van Reenen en de loco-burgemeester van Soest, verschillende vertegenwoordigers van militaire en burgerlijke vereenigingen, o.a. het bestuur van ..Ons Leger". Te elf uur arriveerden prinses Juliana en prins Bernhard bij het monument, waar de stafmuziek uit Amersfoort hen met het spe len van het „Wilhelmus" verwelkomde. De vorstelijke personen onderhielden zich eenige oogenblikken met eenige genoodig den waarna de waarnemende, voorzitter van „Ons Leger", gep. kolonel K. E. Oudendijk, een rede uitsprak. Na de aanwezigen, in net bijzonder prin ses Juliana en prins Bernhard welkom te hebben geheeten. bracht spr. namens het bestuur van „Ons'Leger" dank voor de ont vangen sympathie en den niet genoeg te waardeeren steun De vraag zij gesteld, aldus ging spr. voort, „wat is de bedoeling van deze plechtig heid?". Het antwoord is: wij willen heden met diepe eerbied hulde brengen aan de nagedachtenis van een eenvoudigen soldaat, die liever sterven wilde, dan zijn soldaten- plicht verzaken, wij willen de elementaire soldatendeugd eeren van trouw te zijn tot in den dood. Wat is er dan geschied in den nacht van den 27sten Juli 1787 toen Chris toffel Pullmann op post stond op dezelfde plek. waarop wij nu het voor hem opge richte gedenkteeken zullen vernieuwen? Als wij ons van het gebeurde van die nacht eenigszins juist rekenschap willen geven, dan zijn het helaas geen schoone bladzijden welke wij daartoe in het geschiedboek van ons volk moeten opslaan. In ons land heersc'hte verdeeldheid, oranje-gezinden en patriotten waren in feilen strijd gewikkeld. De staten der provincie Holland hadden troepen en vrijkorpsen in de provincie Utrecht gelegd, om prins Willem V met zijn troepenmacht, dat was dus met het leger der vereenigde provinciën het leger van den geheelen Nederlandschen staat buiten Utrecht en Holland te houden Daar om waren de prinsgezinde staten van Utrecht uit de hoofdstad hunner povincie naar Amersfoort getrokken. In Juli 1787 lag het leger der staten- generaal onder bevel van kapitein-generaal den prins van Oranje, met zijn hoofdmacht in het kamp bij Zeist ter sterkte van on geveer 3500 man. De tegenpartij wapende zich geducht. Te Utrecht lagen ongeveer 7000 man, voor een groot deel wpinig ge oefende vrijkorpsen met 200 stukken ge schut. De patriotten trachtten in dien tijd van spanning, dus in Juli 1787. de troepen macht van den prins, van Utrecht uit, voortdurend te verontrusten door uitzen ding van detachementen, meestal des nachts, naar de voorposten en wachten van het leger van den prins. In den nacht van 26 op 27 Juli rukte een detachement van ongeveer 500 man uit Utrecht naar Soestdijk om het bewakingsdetachement van den prins aldaar te overrompelen. Dit mislukte, doordat bij den driesprong van "t prin selijk paleis een man op wacht stond, die slechts één plicht kende, n.l. den soldatenplicht. Een man, die toen de aanvallers hem trachtten over te halen om zijn wapens af te geven en de wacht niet te alarmeeren. daar hij anders zou worden gedood, alleen maar wist te antwoorden: „Ich bin ein ehrlicher Kerl" en daarop het alarm- schot loste. Dit schot boette hij op het. zelfde oogenblik met zijn leven, maar de wacht vloog ln het geweer en het .prinselijk paleis werd op den over- machtigen aanvaller behouden. Wat zich op dat oogenblik op dien een zamen post in het nachtelijk duister heeft afgespeeld, was een heldendaad van het zuiverste gehalte. Het ts die verheven sol datendeugd van den gewonen plichtsge trouwen soldaat, die wij hier willen eeren. Christoffel Pullmann stierf hier voor 150 jaar den heldendood in dienst van het Huls van Oranje. Het is daarom een mooie ge dachte, dat aanstonds een afvaardiging van den „Bond van ridders der militaire Wil lemsorde beneden den rang van officier", dat is dus een afvaardiging van mannen, die ook eenmaal met moed, beleid en trouw hun leven hebben gewaagd voor Vorsten huis en vaderland, aan den voet van bet nieuwe gedenkteeken een krans zal neer leggen. Het nieuwe gedenkteeken. ter eere van Pullmann opgericht, aldus ging spr. voort, stelt een schildwacht voor in de uniform van 1787. in verdedigende houding met den vinger aan den trekker om het waarschu wend schot af te geven, dat naar hij weet hem het leven zal kosten. Het eenvoudige veelzeggende opschrift hebben wij van het oude gedenkteeken overgenomen: „Christoffel Pullmann. gre nadier van de lijfcompagnie ln het regi ment infanterie van den prins van Hessen- Darmstadt, oud 28 jaar, verkiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven, in den nacht van 27 Juli 1787". Hij viel in dienst van het Huis van Oranje, hij bewaakte het paleis, dat nog niet lang geleden werd bewoond door HM. Koningin Moeder, die jaarlijks op 27 Juli aan het oude gedenkteeken een krans liet hechten ten bliike dat HM. zich steeds Pullmann's schoone daad herinnerde. Thans was het oogenblik gekomen, dat de örithulllng zou geschieden en spr. ver zocht derhalve prinses Juliana deze han deling te willen verrichten. De prinses gaf aan dit verzoek gehoor en ontdeed het nieuwe gedenkteeken van zijn omhulsel. De kolonel zeide vervolgens, dat ..Ons Leger", alsnog een bronzen plaat op het gedenkteeken zal laten aanbrengen, die er steeds aan zal herinneren, dat onze geliefde en hoogvereerde prinses dit gedenkteeken heeft onthuld. Hierna legde een afvaardiging van den „Bond van ridders der militaire Willems orde beneden den rang van officier" een krans op het nieuwe gedenkteeken. Na deze plechtigheid klonken comman do's en begon het défilé der troepen voor de beide vorstelijke personen langs den beton weg naar Bilthoven. waarlangs zich intus- schen ook de genoodigden hadden ge schaard. Achter de troepen sloten zich de deputaties van de plaatselijke oraniever- eenigingen aan. welke bij het passeeren het prinselijk paar enthousiast toejuichten. De plechtigheid had ruim een uur ge duurd, toen de beide vorstelijke personen zich in het paleis terug trokken. Nadat kolonel Oudendijk het gedenk teeken aan de intendant van het koninklijk paleis ihr. de Jonge wan Zwijnsbergen had1 overgedragen, vereenlgden de genoodigden zich nog korten tijd in het hotel Trier. betuigde den secretaris dank voor zijn om vangrijken arbeid. Hierna vonden verschillende benoemin gen plaats. Tot leden van de Algemeene Synodale Commissie werden gekozen de heeren ds. K. H. F. Gravemeijer te 's Gravenhage en tot diens secundus ds. J. P. van Bruggen te Amsterdam en ouderling J. W. Bolt te Groningen en tot diens secundus ouderling L. Slagiter te 's Gravenhage. De Synode benoemde tot quaestor-gene raal in de vacature van wijlen mr. S. J. Hogerzeil mr. Y. A. Schuller tot Peursum te Amsterdam. In een aantal dagbladen zal een annonce worden geplaatst waarin sol licitanten zullen worden opgeroepen voor secundus van den quastor-generaal. Tot lid en secundus van het Algemeen College van Toezicht op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen werden benoemd dr. P. Smit te Heumen en ds. J. W. J. Addink te Heeze. Tot lid van den Raad van Beheer op de predikantstractementen werd benoemd prof. mr. F. de Vries te Rotterdam en tot lid van dqn Pensioenraad mr. J. C. W. N. de Bruijn van Melis en Mariënkerke ié Amsterdam. Tot secundus van den secretaris der Sy node werd herbenoemd dr. G. P. van Itter- som, Ned. Herv. predikant te Den Haag. Tot leden van den Herv. Schippersraad werden gekozen ln de vacature ontstaan door het bedanken van Staatsraad mr. dr. J. Schokking en dr. L. D. T, Poot, beiden te Den Haag, de heeren prof. dr. M. J. de Vrijer te Utrecht te A. Brakel te Rot- terdam, rustend schoolhoofd, terwijl her benoemd werden de heerein N. J. Hoefhamer te Amsterdam, L. J. Sant te Groningen en A. J. Oskamp te Rotterdam. In het bestuur van „Valkenheide" te Maarsbergen, opvoedingsgesticht voor jon gens vanwege de Ned. Herv. Kerk werd her benoemd mr. H. Th. s' Jacob, oud-commis saris der Koningin in de provincie Utrecht. Benoemd werden de heeren F. J. Everwijn de Lange te Maarn en ds, J. W. J. Addms te Heeze, De nieuwe quaestor-generaal zal ambtshalve van het bestuur deel uitmaken. De president verdaagde de zitting tot hedenmorgen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12