BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN 1EID'"I DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 26 Juli 1937 OFFKIEELE KENNISGEVING ,r Binnenland De burgemeester van Leiden brengt het volgend besluit ran Burgemeester en Wet houders dezer gemeente ter algemeene kennis: Burgemeester en wethouders van Leiden; Gelet op artikel 36 van het Motor- en Rijwielreglement, op artikel 8 van de ver ordening op het verkeer te land en op het advies van de commissie, bedoeld in arti kel 11 van die verordening; Overwegende, dat bü hun besluit van 7 Februari 1935 (Gemeenteblad No. 42, bijvoegsel No. 3> de Morschsingel, voor zoover gelegen tusschen de Spoorhaven- brug en den Morschweg, de Rijn- en Schie- kade, de Witte Singel, voorzoover gelegen tusschen het Noordeindsplein en de Jan van Goyenkade. de Jan van Goyenkade. de Zoeterwoudsche Singel, het Plantsoen, de Plantage en de Haarlemmerweg, voorzoover gelegen binnen de bebouwde kom der ge meente, ingevolge het bepaalde bij artikel 36 van het motor- en rijwielreglement, zoo als dit luidde vóór de wijziging van dat reglement bij Koninklijk Besluit van 18 September 1936, St.bl. 578, in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid daarvan zijn ingedeeld in de Ille klasse en de overige openbare wegen in de ge meente Leiden, geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde en niet gelegen buiten de bebouwde kom der gemeente, voorzoover zij bij de gemeente in beheer zijn, zijn in gedeeld in de lie klasse; dat ingevolge het bepaalde bij artikel 36 van het motor- en rijwielreglement, zooals dit luidt na zijn wijziging bij Koninklijk Besluit van 18 September 1936, St.bl. 578, de wegen, in het belang van de instand houding en bruikbaarheid daarvan kunnen worden ingedeeld in klasse A of klasse B; dat de in de IHe klasse ingedeelde wegen. Ingevolge de wijziging van het motor- en rijwielreglement bij genoemd Koninklijk Besluit, geacht worden te zijn ingedeeld in wegklasse B, terwijl de in de lie klasse in gedeelde wegen zijn gaan behooren tot wegklasse A. zonder dat daartoe eenige in deeling noodig is: dat in verband met verbeteringen, welke de overige in de Hle klasse (thans klasse Bi ingedeelde wegen hebben ondergaan, thans alleen de indeeling van de Rijn- en Schiekade en het Plantsoen in klasse B behoeft te worden gehandhaafd; dat het, met het oog op de instandhou ding en bruikbaarheid van de bruggen liggende in het verlengde van de Hoog- landsche Kerksteeg en de Watersteeg, noodzakelijk is, deze wegen in de klasse B in te deelen, terwijl het, in het belang ran de instandhouding van de Van Slinge- landtlaan noodzakelijk is, dat deze weg eveneens in de klasse B. wordt ingedeeld BESLUITEN: I. in te trekken hun besluit van 7 Febru ari 1935 (Gemeenteblad No. 42 van 1934. Bijvoegsel No. 3); II. in de klasse B in te deelen de vol gende openbare wegen: 1. de Rijn- en Scihiekade; 2. het Plantsoen; 3. de Hooglandsche Kerksteeg; 4. de Watersteeg; 5. de Van Slingelandtlaan. Leiden, 1 Juli 1937. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuw gevaar in het Verre Oosten. DUITSCHLAND Ijzer-productie onder controle gesteld. Koning Leopold's initiatief. San Salvador uit den Volkenbond. Plotseling toont Noord-China weer een ander beeld. Het is bij Langfang, aan den spoorweg van Peking naar Tientsin, opnieuw tot een officieele botsing gekomen en. het- eqerger lijkt, de Noord-Chineesche auto- n schijnen besloten om zich tegen n te keeren cn de eerst aanvaarde overeenkomst niet na te komen. Generaal Soeng Tsje Joean. die het bevel voert over het 29ste leger en voor zitter is van den politieken raad van Hopei cn Tsjahar heeft vanmorgen de centrale regeering er telegrafisch van in kennis gesteld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Japanneezen weestand te bieden. Een uit de omgeving van Peiping ko mend bericht meldt, dat de toestand bij Loekoetsjau zeer gespannen is. Bovendien beginnen de Russen zich ook te roeren, men zie het 2e Blad! HET NIEUWE TOONEEL. Tooneelavond. In de groote concertzaal van „Zomer- lust" heeft de tooneelvereenigng „Het Nieuwe Tooneel", Zaterdagavond een too- neeluitvoering gegeven. De belangstelling was niet groot. De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter, den heer Piket, die zich speciaal richtte tot de afgevaardigde be stuursleden der zustervereenigingen. Den leden en donateurs werd dank gebracht voor den verleenden steun en de hoop werd uitgesproken, dat ook in de toekomst op aller medewerking zou mogen worden ge rekend. Ten slotte riep spr. de welwillend heid der aanwezigen in bij de beoordeeling van het spel van enkele debutanten. Na dit openingswoord zong mevr. Piket een tweetal liedjes, die een welverdiend succes oogstten. In de pauzes tusechen de tooneelstukken er werden er drie opge voerd kwam zij nogmaals voor het voet licht om den wachtenden den tijd op aan gename wijze te korten. „De Greep" was het tooneelstuk dat als nummer één op het programma vermeld stond. Het is een stuk, dat zeker niet tot de gemakkelijkste behoort en het uiterste van de spelers vergt, vooral van den ouden verlamden vader. De leden van „Het Nieuwe Tooneel" hebben het er echter keurig afgebracht, waarvoor een buiten gewoon hartelijk applaus werd gebracht. Vervolgens nog voor de groote pauze 1 werd „De droge min" ten tooneele ge- bracht. Ook dit stuk, hoewel wat den in houd betreft, hemelsbreed verschillend Van" het vorige, werd vlot en met veel toewij ding gespeeld. Na de pauze volgde nog „Verboden i vischwater", welks opvoering eveneens de vele toeschouwers wist te boeien. Onder leiding van den heer G. Mieremet en met medewerking van „The Dutch Players", die reeds den geheelen avond in actie waren geweest, maakte men tenslotte een dansje. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Peka Fabrieken, Galgewater 18, Leiden, fabricage van limonades, siro pen, enz. De zaak is met ingang van 1 Januari 1937 in liquidatie getreden. Liqui- dateur: A. J. Vosselman, Leiderdorp. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor de akte N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) de dames: H. Driessen, J. M. H. van Gasselt. C M. la House, J J. Koenders. Y. G. Salm, R. A. W. Visser, H. L. J. van Ravenswaay, J. E. Verhoeven. Het initiatief van koning Leopold van België vindt algemeen waardeering. Tegenover de Amerikaansche pers heeft minister Huil verklaard, dat het voorstel van koning Leopold een gelukkig voorstel is. De minister wilde zich, in afwachting van het onderzoek van het voorstel, niet vast leggen. doch hij zeide, er zich zeer over te verheugen, dat de hoofden van andere sta ten belangstelling hebben voor de oprich ting van een onafhankelijke economische wereldorganisatie. Er kunnen, aldus zeide hij ten slotte, niet te veel onpartijdige in ternationale organisaties voor de bestudee ring van economische vraagstukken zijn, want nooit zijn de internationale betrekkin gen zoozeer afhankelijk geweest van stevige economische fundeeringen. Het voorstel heeft eveneens een gunstig onthaal in de Berlijnsche pers gevonden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: ..Men kan slechts hopen, dat de uitnoodlging tot. het bestudeeren der economische vraag stukken in hun algemeenheid en tot het aanvatten van de verdeeling der grondstof fen en van de betaalmiddelen in overweging zal worden genomen door de mogendheden, die deze problemen hebben op te lossen. Er is hier sprake van een onmiddellijk be roep op Londen, Parijs en Washington. Duitschland wenscht slechts, dat dit beroep niet tevergeefs gedaan is. De rijkskanselier en zijn medewerkers hebben vaak verklaard bereid te zijn aan een nieuwe regeline mede te werken, sinds die regeling op de" basis van rechtsgelijkheid berust". De Engelsche pers is verdeeld. Een deel juicht het voorstel zonder reserve toe, het andere deel oordeelt het voorstel zelf wel sympathiek, doch overbodig. De „Times" b.v. merkt op, dat niets een waarborg zou bieden voor het beter slagen j der besprekingen in dit organisme dan be reikt werd met de gedachtenwisselingen in de economische wereldconferentie te Lon den, welker samenstelling zeer veel leek op de door den koning voorgestelde. Thans heeft men veeleer behoefte aan positieve overeenkomsten tusschen de regeeringen. De Kerkstrijd. Minister-president Göring lieeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan den vertegenwoordigers van ijzerprodu- ceerende en -verbruikende takken van nijverheid, van den ijzerhandel en het bouwbedrijf medegedeeld, dat hij een maatschappij heeft opgericht, die on der rijksleiding tot taak heeft, de ijzer- ertsvoorraden van den Duitschen bo dem op te sporen en te ontginnen in den voor het nationale economische leven noodzakelijken omvang. De maatschappij draagt den naam „Reichswerke A.G. für Erzbergbau und Eisenhutten Hermann Göring". Zij heeft haar zetel te Berlijn. Zij zal in de eerste plaats installaties inrichten in de ertshou- dende streken van het Salzgittergebied in Baden en Frankenland. Verder heeft Göring een verordening uit gevaardigd. volgens welke de tot de exploi tatie toegelaten mijnbouwondernemingen vereenigd kunnen wotden ter bevordering van de ontginning. De juridische vorm de zer vereenlging en de richtsnoeren voor de rechtspositie der leden worden vastgesteld door den gevolmachtigde voor het vierja renplan. In een commentaar op dit jongste decreet van Göring schrijft de „Völkische Beobach- ter," dat de ijzervoorziening het centrale vraagstuk is van het vierjarenplan. De nieuw opgerichte maatschappij zal deze ijzervoorziening kunnen verzorgen. Indien de buitenlandsche ijzermijnen bang zijn, dat hun ijzerexporten door de nieuwe onderneming in gevaar gebracht zullen worden, dan hebben zij een middel om zich een blijvend afzetgebied in Duitsch land te verzekeren en wel door thans te le veren. Want wie nu levert, zal ook later kunnen leveren. De „Völkische Beobachter" vestigt dan de aandacht op het socialis tisch karakter van de nieuwe onderneming Men zal hiertegen opmerken: Hoe vergaat het het particuliere bedrijfsleven, indien de staat deel gaat nemen In de zware in dustrie? Dit ingrijpen van den staat was echter noodig om de kwestie op te lossen. De particuliere industrie maakt deel uit van het internationaal ijzerkartel, doch men weet nog niet of de onderneming Hermann Göring zich bij de reeds gesloten overeen komsten aan zal sluiten. De vertegenwoordigers van de reeds be staande ijzervoorziening hebben geen in vloed uitgeoefend op de nieuwe maatschap pij. Dit hoort bij de grondslagen van de macht van het Duitsche volk. Vervolgens wijdt het blad eenige be schouwing aan Göring als „man van ijzer", als hoedanig het Duitsche volk hem erkent,. „De onderneming Hermann Göring is een ijzeren monument van de nationaal-socia- listische overwinning, die zelf reeds op een stalen voetstuk rust." FRANKRIJK Chautemps en d'Ormoy aan 't woord. De ministerraad van San Salvador heeft gisteren besloten, dat San Salvador den Volkenbond zal verlaten. Het volgt hierbij het voorbeeld van de andere staten van Midden-Amerika, Guatemala. Honduras en Nicaragua, die reeds verleden jaar het lid maatschap van den Volkenbond opzegden. OOSTENRIJK Dollfuss herdacht. Ter gelegenheid van den 3den verjaardag van den moord op bondskanselier Dollfuss is tegenvore de kanselarij de eerste steen gelegd van het Huis van het Vaderlandsche front. In zijn toespraak zeide bondskanse lier Schuschnigg van zijn voorganger, dat deze een van de meest glorierijke zonen is van het geheele Duitsche volk. In de St. otcphanus-kathedraal is een Mis van Re quiem aan Dollfuss opgedragen. In geheel Oostenrijk trouwens zijn der gelijke rouwdiensten gehouden. Van ver schillende huizen hangt de vlag uit met rouw omsluierd. Achter de gesloten ven sters der woningen branden kaarsen. Alle bladen wijden ontroerende artikelen aan de nagedachtenis van den beminden kanselier en brengen in herinnering, hoe heel zijn leven gewijd was aan het vader land. Te Wells zal een monument voor Dollfuss worden opgericht. Toen werd medegedeeld, dat de broeder van den gearresteerden ds. Niemoeller zou preken in diens parochie te Dahlem, was de Anna-kerk spoedig overvol. Zij. die niet meer in het gebouw konden komen, verza melden zich in de pastorie, maar ook deze was spoedig gevuld en nog steeds vroeg men om te worden toegelaten. Ds. Niemoeller sprak eerst in de kerk. Hij koos als tekst de verzen 12 en 13 van het tiende hoofdstuk uit Corinthen I. Tijdens zijn predicatie verdedigde hij verscheidene dominé's. die zich in arrest bevinden, tegen de aanvallen der pers, en verklaarde hij, dat velen van hen zich ernstige opofferingen hadden getroost voor volk en land en blijk hadden gegeven van vaderlandsliefde. Vervolgens begaf hij zich naar de pasto rie. waar hij op overeenkomstige wijze preekte. Hij verdedigde zijn gearresteerden broeder tegen de aanklacht een politiek dominéé te zijn en te zijn omgekocht. Na deze preek is hij gearresteerd. Intusschen ging de dienst in de kerk door. Een jonge predikant deelde mede, dat in de afgeloopen week nieuwe arrestaties van dominée's waren geschied, waardoor het totaal der arrestaties tot ongeveer vijftig was gestegen. Verschillende der gearresteer de predikanten bevonden zich reeds een half jaar in hechtenis. Tot nu toe is medege deeld, dat 20 dominé's het preeken verbo den is, terwijl 25 hunner uit hun parochies zijn verwijderd. Pater Preysing, de broeder van graaf Prey- sing, den bisschop van Berlijn, heeft in zijn preek den bisschop, die vaak door de natio- naal-socialisten is aangevallen, verdedigd. Een groote menigte, welke voor de St. Hed- wig-kathedraal was samengestroomd, bracht op het plein voor dit kerkgebouw den bis schop, die gisteren den 25sten verjaardag van zijn priesterwijding herdacht, een spon tane hulde. Politieke botsingen en spionnage. Tijdens een feestelijkheid in het depar tement Loir-et-Cher, waarvan hij senator is. heeft de premier Chautemps gesproken over de socialistische voorstellen in zake een nieuw program voor het Volksfront en over de politiek, die hii denkt te voeren. Al onze burgers, aldus spreker, van welke partij zij ook mogen zijn, weten, dat geen duurzame sociale vooruitgang mogelijk is zonder orde in de financiën,, zonder rust op straat cn zonder activi teit in het bedrijfsleven. Doch mijn taak wordt niet vergemakkelijkt door bètoogingen der politieke partijen. Het is volkomen wettig, dat de politieke partijen met het oog op verkiezingen pro paganda maken en de menigte verleidelijke programma's voorleggen Maar naast en boven het leven der partijen staat dat van de natie welker regeering haar verantwoor ding verschuldigd Is. Toen ik aan het be wind kwam, heb ik duidelijk mijn program uiteengezet, dat door de Kamers en de ministers is aanvaard Daaraan heeft Léon Blum nog enkele dagen geleden namens zijn socialistische collega's loyaal herinnerd. In dat programma hebben wij gezegd, dat de financieele toestand meer dan ooit de „pauze" noodzakelijk maakte, welke door het voorgaande kabinet was aangekondigd, dat het onze plicht was de begrooting in evenwicht te brengen en de uitgaven der schatkist te verminderen, dat wi.i geenszins afzagen van hervormingen, maar diegene moesten uitstellen, welke te kostbaar zijn, en dat wij de andere hervormingen in een geest van arbeidsvrede willen toepassen. Men moet in Frankrijk en het buitenland weten, dat wij aan dat program trouw blij ven. besloot Chautemps en dat wij slechts het land goed willen dienen. De socialistische minister van Binnen- landsche Zaken, Marx d'Ormoy. heeft te Lens een rede gehouden, waarin hij oa. zeide dat er niet te denken valt aan een scheiding tusschen de radicalen en socia listen. Over de besluiten van het socialistische congres zeide de minister, dat de partij van oordeel is. dat de grondwet gewijzigd moet worden. Het is ons recht te zeggen en te denken, dat in bewindszaken die genen het laatste woord moeten hebben, die door algemeen kiesrecht zijn gekozen. Wij willen den Senaat niet kwetsen, maar wenschen evenmin, dat de demo cratie wordt gekwetst in haar gevoelens en bij dc uitoefening van haar recht. In het leven van ons volk is geen plaats meer voor een orgaan, dat krachtig genoeg is om zich tegen het algemeen kiesrecht te verzetten. Te kwader trouw worden onze binnen- landsche twisten in sommige landen ge ëxploiteerd. vervolgde d'Ormoy. Frankrijk is zeker van zichzelf, van zijn kracht en van zijn vrienden. Men dient elders te weten, dat hoe diep ook onze binnenland- sche meeningsverschillen zijn, hoe rumoerig onze twisten, zij nog niet het gewicht van een atoom zullen hebben, als het buiten land ons werkelijk mocht bedreigen. Frank rijk zal dan slechts één blok staal zijn, zonder één scheurtje. In de wereld treft men nog wel oude barbaarsche ideologie aan van macht boven recht, van belang boven moraal, van het verzaken van de eer en het gegeven woord. Maar Frankrijk blijft trouw aan het ideaal, dat het in de wereld vertegenwoordigt. Omdat het gelooft aan de menschelijke rede en den ziele-adel van den mensch. wil het niet, dat het laatste woord ooit zij aan het kanon, maar wel aan vrede en recht vaardigheid. cle campagne slechts zou worden gesteund in plaats van bestreden. Te Chaumont is een 39-jarige man, Jean Sellfer gearresteerd wegens spionnage. Reeds eerder was hij zonder succes ver volgd. Met zijn herhaalde reizen naar Duitsch land heeft hij den laatsten tijd andermaal de aandacht van de militaire autoriteiten op zich gevestigd. Sellier woonde sinds eenige maanden te Lepalllu (Haute Maine), Een huiszoeking bracht belasténd materiaal aan het licht. Men vond tal van luchtfoto's en foto's van Fransche vliegtuigen. De meest compromit- teerende documenten waren echter lucht foto's van de Fransche grenzen, door Sellier met notities toegelicht, een boekje met tal rijke adressen van hoogere officieren der Duitsche militaire luchtmacht en een brief, in November 1935 aan hem gericht, door den Duitschen consul te Brussel. Sellier kon geen enkele aannemelijke ver klaring geven over de aanwezigheid te zijnen huize van dit materiaal en deze do cumenten. Hij gaf tenslotte toe, dat hij den Duit schen vlieger-kapitein Altmeyer te Essen een zeker aantal luchtfoto's had doen toe komen. VEREENIGDE STATEN Steun aan pachters. President Roosevelt heeft een wetsont werp onderteekend, waarin het ministerie van landbouw gemachtigd wordt, pachters van farms leeningen te verstrekken voor den aankoop van farms tot een totaal be drag van 10 millloen dollar voor het loo- pende Jaar. Voor het volgende (aar zal voor dit doel 25 en in de daaropvolgende jaren 50 mil- liöen dollar worden uitgetrokken. ROEMENIË Minister Angelcscu neemt ontslag. Generaal Paul Angelescu. die verschei dene jaren minister van oorlog is geweest, heeft, naar uit welingelichte legerkringen wordt vernomen, zijn ontslag aan den minister-president aangeboden. Als reden van het ontslae wordt opgege ven. dat de generaal het niet eens is met de richting van de buitenlandsche politiek der regeering. sinds men Tltulescu in Augustus van het vorig Jaar heeft laten schieten. Van generaal Angelescu. die zijn militaire studies in Frankrijk voltooide is bekend, dat hii sterk Franschgezind is en geheel accoord ging met de politiek, die Titulescu (volgde in den tijd dat hii minister van buitenlandsche zaken was. ZUID-SLA VIË Inmiddels hebben te St. Denis en te Rijssel botsingen plaats gehad tusschen Vcilksfronters en leden der Partl populaire francais. Te St. Denis waren 2 gewonden, te Rijssel werd een lid der rechtsche orga nisatie gedood Kolonel de la Rocque heeft te Lyon ver klaard niet te zullen antwoorden op be schuldigingen gelden te hebben aange nomen uit de geheime fondsen der re- geeringen-Tardieu en Laval, daar zoodoende De orthodoxe kerk tegen het kabinet Stojadinovitsj. De opvolger van den patriarch Warnawa zal, ingevolge de wet van 6 April 1930 ge kozen moeten worden door een kiesconcihe. Dit concilie zal bijeengeroepen worden bij koninklijk decreet en bestaat uit 55 leden. Het concilie" houdt een geheime stem ming en kiest drie candidaten, waaruit de Prins-regent den nieuwen patriarch kiest. Havas seint echter uit Londen, dat vol gens berichten uit Belgrado de synode der Servische orthodoxe kerk den Prins-regent een telegram heeft doen toekomen, waarin gevraagd wordt, dat het concilie voor de verkiezing van een nieuwen patriarch niet zal worden bijeengeroepen, voor Stojadino vitsj zijn ontslag heeft aangeboden. De synode is van meening, dat de minis ter-president en de andere orthodoxe leden der regeering geen deel van het kiescollege kunnen uitmaken, omdat zij het aanzien der kerk zeer geschaad hebben door hun houding in de kwestie van het concordaat met de Roomsche kerk. In overeenstemming met dit laatste heeft dc heilige synode der Servische orthodoxe kerk den minister-president Stojadinovitsj en alle leden der regee ring, die tot den orthodoxen godsdienst behooren, in hun godsdienstige rechten cn plichten geschorst. Volgens het kanoniekc recht der Ser vische orthodoxe kerk is dit de eerste stap naar ex-communicatie, die weldra zou volgen. D. J. van R. deed bij de politie aan gifte van vermissing van zijn Fordauto, welke hij Zaterdagavond op de Langebrug had geparkeerd. Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen afgenomen door den Ned. R. K. Bond „St. Genesius" voor Stenografie mej. J. Brokaar, E. Godee, N. v. d. Loos- drecht en B. van Wissen. Eveneens slaagden voor het examen Machineschrijven: Mej. C. van Haasteren, N. v. d. Loosdreqht, Fr. van de Ouweelen, G. Paulides, T. Vinkenstein en N. Zand vliet, allen leerlingen van de Marlaschool Haarlemmerstraat. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den 22-Jarigen J. H. uit Rijnsburg, die zich bij herhaling had schul dig gemaakt aan oplichting door in een café verteringen te maken en dan zonder betaling te vertrekken. RUSLAND De „zuivering". De „Izwestia" meldt, dat in het volks commissariaat voor den bultenlandschen iiandel nog een aantal „staatsvijanden" gearresteerd is. Verder maken de sovjetbladen melding van de „ontmaskering" van vier redacteu- ïen van het te Kiew verschijnende blad „Proletarskaja Prawda" en van negen functionarissen in de administratie van de Oekraine. H.M. de Koningin naar Hoofddorp. Ter bijwoning van het concours hippique. lijk aangespoeld. Te Callantsoog is op het strand nabij K.M.-paal 7 vanmorgen een in staat van ontbinding vedkeerenü lijk van een onbe kenden man aangespoeld. Het is naar de kieeding te oordeelen vermoedelijk het lijk van een visscher. Getracht wordt het lijk nader te identl- ficeeren. ITALIË. De „Vittorio Veneto I" van stapel geloopen Gisterochtend is de nieuwe kruiser van de Italiaansche vloot „Vittorio Veneto I" van stapel geloopen. De oorlogsbodem meel J5.000 ton, en is bewapend met kanonnen van 38.1 en 15,2 en luchtafweerge schut. Verder woiat het schip uitgerust met een katapult voor vliegtuigen. Naar het bestuur van de vereeniging „Vooruit" te Hoofddorp meldt, heeft H.M. de Koningin den wensch te kennen gegeven om in den namiddag het concours hippique bij te wonen, dat morgen op het gemeente lijk sportterrein te Hoofddorp zal worden gehouden. Tien jaar geleden heeft Zij in gezelschap van den Prins en de Prinses ook een bezoek gebracht en Zij heeft nu blijkbaar de bedoe ling om door een tweede bezoek Hare groote belangstelling te toonen voor de paarden fokkerij en de paardensportliefhebberij in deze belangrijke streek. Meer in het bij zonder mag in dit bezoek worden gezien waardeering voor de landelijke ruiterr sport, welke zich in de laatste jaren zoo sterk heeft ontwikkeld en waarvoor H. M. zich meermalen bijzonder heeft geïnteres seerd. te water geraakt en verdronken. Vannaoht is de 50-jarige H. de Graaf uit Nieuw-Buinen, vermoedelijk door een ongeval, in het kanaal te Kiel-Winde- weer geraakt. Hoewel hulp spoedig ter plaatse was, modht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. wielrijder dood gevonden. Vannaoht te omstreeks drie uur heeft een groenten-expediteur, toen hij met zijn wagen de van Royenstraat te Hoogezand passeerde, het lijk van een jongeman ge vonden, dat naast een vernield rijwiel lag. De doodsoorzaak is nog nitt vast gesteld. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand, dat de man bij een aanrijding ia K. Smit uit Kropswolde. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2