LEIDSCH DAGBLAD Sportblad Maandag 26 Juli 1937 THIJS IJS EN DE TOO VERSPIEGEL LUCHTVAART VRAGENRUBRÏEK CRICKET. nederlandsche cricketbond. Uitslagen van gisteren. 2de klasse B: V.O.C. IIH.B.S. II draw; Excelsior IIA.S.V.: gewonnen door A.S.V. met 29 runs; H.D.V.S. nH C.C. IV: ge wonnen door H.D.V.S. II met 26 runs. 3de klasse B: H.D.V.S. Hl—A.S.V. II: ge wonnen door H.D.V.S. ni met 68 runs. Overzicht. Voor het eerst in dit seizoen ls de regen spelbreker geworden en de oogst van gis teren is werkelijk heel klein. In Rotterdam en omgeving begon het later in den mid dag te regenen en daar kwam het in en kele wedstrijden nog tot een beslissing. v.o.c. mag wellicht blij zijn, dat de wedstrijd tegen V.V.V. werd gestaakt. De Rotterdammers hadden slechts 75 runs ge maakt en voor V.V.V. was de stand 25 loor 0. Toen de strijd tusschen Ajax en V.C.C. gistermiddag te plm. 5 uur voorgoed werd gestaakt wegens regen, was het de bedoe ling van beide partijen de match te be schouwen als in een draw te zijn geëin digd. V.C.C kreeg daardoor meer dan haar toekwam, want zij stond zeer stellig op verlies. Immers. Ajax had 84 runs bij eikaar geklapt en toen de regen spelbreker werd, waren er acht Voorburgsche wickets neer voor 38. Er zijn geen waarzeggersta- lenlen voor noodig om te voorspellen, dat in normale omstandigheden Ajax zou ze gevieren. Met een gelijk spel kon V.C.C. derhalve zeer tevreden zijn. Het is echter geen draw geworden, want Ajax noch V.C.C. hadden rekening gehouden met de in de Jongste algemeene vergadering ge wijzigde regels, waardoor voor een onbe- slisten wedstrijd vier uren, inplaats van drie uren werkelijken speeltijd noodig is. Waar niet langer dan ongeveer drie-en- een-half uur was gespeeld, moet de wed strijd AjaxV.C.C. derhalve als verregend worden beschouwd, hetgeen niet alleen neerkomt op een verloren Zondag, maar waardoor Ajax zich een zekere overwin ning liet ontgaan. Wij geven toe, dat cricket niet moet worden gespeeld louter voor de punten, maar Ajax heeft die pun ten te hard noodig om er zonder meer maar één, en misschien twee cadeau te geven. Het was al fout van den Ajax-aan- voerder om met een draw genoegen te nemen, inplaats van een droog kwartiertje af te wachten, teneinde de laatste Voor burgsche wickets op te ruimen, maar het is nog erger, dat gasten noch gastheeren biijkbaar wisten, hoe die eene vogel van draw in de handen moest worden gehou den. 't Is trouwens in alle takken van fport een bekend feit, dat de overgroote meerderheid van spelers en deelnemers geen notie heeft van de regels. En nu mag het waar zijn. dat men cricket voor alles voor z'n genoegen speelt, de gemoedelijk heid kan te ver worden doorgedreven en darmede is de crickets port allerminst ge diend. Zeker niet het Ajax-cricket onder de huidige omstandigheden. De rood zwarten dienen beter op hun zaak te pas sen! Voor de andere wedstrijden in 2 B en 3 B verwijzen wij naar de uitslagen. f.v.s.—west-frisia 3—0. Een revanche in den regen. Onder voortdurenden regen en op een voor voetbal te glad terrein heeft U.V.S. gisteren de aangekondigde revanche partij gespeeld tegen West-Frlsia. De gas ten, die nu eenmaal de verre reis hadden onrenomen profiteerden twee maal drie kwartier in den regen spelen boven on- verrichterzake terug keeren, en dus ging de wedstrijd door, hetgeen tevens een honderdtal in elke weersgesteldheid trouwe voetbalenthousiasten een druipen de hoed en een doorweekte regenjas be zorgde. U.V.S. had een revanche-partij aange kondigd en dat is het Inderdaad geworden, een revanche van 30 op de in Enkhui zen geleden 15 nederlaag. Mogen wij de gladheid van het terrein, waarop b.v. spoe dig herstellen etc. onmogelijk was, als ver ontschuldiging voor meerdere fouten aan merken. dan kunnen wij over het. vooral van U.V.S. zijde vertoonde spel ruim te vreden zijn. De voorhoede, met van Goor als midvoor, met een goed samenspelende rechterwlng waarin van Weerlee en Oos- terom het goed bekeken en met een lin kervleugel van den handig spelenden Plat- teel als linksbinnen en Knul als links- bulten. was In zijn geheel meer en gevaar lijker in den aanval dan die van de tegen partij en toonde ditmaal ook een groote dosis productiviteit. De halflinie met zijn handig spelende kanthalfs en een steeds hard werkenden Hansen als spil. steunde daarbij de voorhoede herhaaldelijk en gaf vooral verdedigend met Regeer aan het hoofd, goed spel ten beste. Het plaatsen mocht dan niet geregeld zuiver en van Hansen vaak wat te hard zijn geweest, zooals reeds gezegd, het zeer gladde ter rein liet niet toe het spel geperfectioiv neerd tot zijn recht te doen komen. Op de backplaats stonden Burgy en Graaf- mans die hun plaats nog steeds volkomen waard zijn, ook al heeft de laatste wat aan snelheid ingeboet. Het in de toekomst voor U.V.S. uitkomen van Van der Plas (die aan het U.V.S. be stuur een schrijven heeft doen toekomen dat zijn werkzaamheden het niet toelaten om aan de trainingsavonden deel te ne men) blijkt uitgesloten. Kramp, ten slotte, bewaakte zijn deel op de hem toever trouwde wijze. Met een technisoh en tac tisch onderlegd trainer als Ruys en den goeden wil van het elftal om zijn lessen en raadgevingen ter harte nemen is er voor U V8. ondanks allen tegenslag o. i. alle reden om straks met moed en vertrou wen de competitie in te gaan. Het zeer sportief spelend elftal der gas ten vertoonde een vrij goed tweede klasse spel, doch vermocht niet, ondanks het zwoegen daarvoor, vooral in de laatste mi nuten. een doelpunt te scoren. Oosterom maakte U.V.S.' eerste en Plat- teel op zeer handige wijze het tweede doelpunt. Het derde kwam na de rust door een fout der W.F. verdediging op voor U.V.S. betrekkelijk gelukkige wijze. HENGELSPORT. wedstrijd „onder ons". Het Vischcollege „Onder Ons" heeft gis teren zijn tweeden vischwedstrijd in dit seizoen in bootjes gehouden op het Nor- remeer onder leiding van den heer Ver hoeven Sr. Hoewel de vangsten niet bij zonder groot waren, mag deze wedstrijd toch als geslaagd beschouwd worden. Na tweemaal anderhalf uur hengelen was de uitslag als volgt: 1. D. Verhoeven met C. P. Kok-beker; 2. F. Robbers; 3. B. Schalker: 4 A. Offen- berg; 5. L. J. Vernet; 6. A. Robbers; 7. H. den Holder; 8. T. Hui; 9. H C. Vernet; 10. J van Rijn; 11. C. Groenendijk met prijs grootste voorn: 12. C. Habraken; 13. H. v. d. Ouweelen; 14. J. Flippo; 15. W. Nicuwen- dijk; 16. P. Vis; 17. R. Smit; 18. J. van Eek; 19. J. Massaar. AJAX—V.C.C. VERREGEND. Minder dan vier uur speeltijd. Ajax verloor den opgooi en werd terecht op dezen druilerlgen dag naar de wickets festuurd, waar onze stadgenooten wel is kaar niet uitstekend batten te zien gaven, maar het dan toch brachten tot een totaal van 84, hetgeen voor Ajax een goede score mag worden genoemd. Versteeg als ope- ningsbat had met 20 daartoe het meeste bijgedragen, Van Breen haalde net de dub bele cijfers en C. Wenting had met 18 Soed werk gedaan. Het voornaamste was echter, dat alle Leidsche batsmen voor een paar runs hadden gezorgd, zoodat de ge bruikelijke serie nullen ditmaal achter wege bleef. Kavelaars 5—44, Wills 1—10 en Mouton, de Engelsche Voorburgenaar, nam vier wickets voor zes runs per stuk. Versteeg (320) en vooral Goudswaard f58) wandelden om zoo te zeggen door óe V.C.C.-innings heen. Geen der gasten bon het tot de dubbele cijfers brengen en oen wegens den regen moest worden ge stopt. was het totaal 38 voor 8, waaronder nog 10 extra's. 'tWas toen ongeveer vier uur en er werd niet meer begonnen, zoo- oat de wedstrijd als verregend wordt be schouwd. JEUGDWEDSTRIJD H.C.C. (al—L.C.C. Een draw als resultaat. Dank zij een keurig gespeelde innings Van F. Kantebeen (hij maakte uit een "taal van 138 niet minder dan 34 runs) beeft de Leidsche jeugd het er tegen n-C.C. ia) uitstekend afgebracht. Zooals gezegd was de bijdrage van Kantebeen 84 hmwijl na hem H. van Bovene het beste batten liet zien en elf runs aan de score toevoegde. Cancerius en Dietz, elk met 7, schouten 5, Koolhaas 4 en K. v. d. Rcyden 3 steunden genoemd tweetal naar behooren en_met 9 extra's sloot- de innings op 132 Teeuwisse 7—60. Deutz 2—24, Aris 1—15. nel. hierop ingaande, scoorde 131 runs. "eyer 48, Bom 25, De Ville 24, Deutz 16, jerwijl Planter, die met den laatsten man 'n de laatste over geen kans zag de ..wi ring hit" te slaan met 11 not cut bleef, sotaal 131 tijd. Voor L.C.C. bowlde T. Kan- teoeen 4—64. Dietz 2-^7. K. v. d. Reyden A18. VOETBAL. FOREHOLTE (VOORHOUT). De uitslagen uit Voorhout zijn: screholte I—Blauw Zwart 1—5. voreholte a Jan.—S.M.C. a Jun. 2—5 opgekom te II—TeilinSen 3; Teilingen niet OM DEN LUXOR WISSELBEKEK. VeteraaJfVOnd Speelt L'°'V' 1 166611 de ken1?1?6!1 sPeelt b.D.E. tegen N.R.M. 1, tel- te kwart over zeven. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN ROUWKOOP. De uitslagen zijn: Rouwkoop Adsp.L.F.C.-Adsp0—3 Rouwkoop IVL.F.C. V 22 Rcuwkoop n—L.F.C. Hl 41 De wedstrijden voor deze week zijn: Morgen Rouwkoop-veteranen—Sport man-veteranen. Woensdag: Rouwkoop IL.F.C. I Tel kens te halfacht. COMBINATIE MORSCHKWARTEER—FIDES PACTA. Morgenavond te half acht speelt een combinatie van Morschkwartier en Fides Pacta tegen een elftal, bestaande uit Haagsche en Rotterdamsche K.N V B - spelers. UIT BOSKOOP. Gistermiddag hebben 3 elftallen van de Rotterdamsche club „S.M.V." een bezoek gebracht om zich te meten met 3 elftallen van Bosk Boys. De uitslag van deze wed strijden, waarvoor zeer veel belangstelling was. luidt als volgt: Bosk Boys. I—S.M.V. I 3—3; Bosk. Boys II—S.M.V. II 2—2; Bosk. Boys III—S.MV III 1—2. DUIVENSPORT. „HET OOSTEN" (N.B.v.Z.) Wedvlucht jonge duiven vanal Maas tricht op 24 Julii 1937. In concours 70 vogels welke in vrijheid werden gesteld om 12,10 uur met Z.W. wind en bewolkte lucht, Later werd de wind West tot N. West. De uitslag is als volgt: Geel 1, 6. 9, 11, 16; Singeling 2, 3; v. a. Berg 4, 12; v. Gennip 5, 8. 13; Jonk 7, 17; Krekelaar 10; Houbhoff 14; Cossée 15, 18. De eerste vogel werd geconstateerd om 3 uur 17 min. 23 sec. met een snelheid van 888,90 M./min. De achttiende vogel om 3 uur 45 min. 40 sec. met 778.45 M./min. De kampioenschapj>en werden behaald door: Singeling ie kamp. 1 vogel; v. Gen- nip, 2e kamp., 1 vogel: Geel. Ie kamp., 3 vogels; Singeling, 2e kamp. 3 vogels. Geel winnaar Derby-prijs. UIT AALSMEER. De Postdulvenvereenlgine ..De Telegraaf" hield gisteren een wedvlucht vanaf St. Ch. Waven, afstand 186 K.M. De duiven werden losgelaten des v.m. 7 30 uur. De uiltslag was: 1 11 U Dekker; 2. 9. 12 C. de Horde: 3 Joh. Versteeg: 4 C. de Moor: 5, 6. 8. 10 A Keessen: 7. W. v. d. Zon. Aan komst le duif v.m 9 u. 32 min. 27 sec „Strijd en Vriendschap" te Aalsmeer-Oost hield dezelfde wedvlucht, met tot uitslag: 1, 3 P. A. de Rijke: 2. 4, 6. 7. 12 Johs. Baarsen Dz.; 5 P. Hulsbos; 8 GB. S'evens: 9 K Leegwater Pz 10. H. Verbeek Jr.: 11. D. Baardse Jz. Aankomst le duif v.m. 9 uur 21 min. 39 sec. „DE WITPEN" (Nieuwveen). Wedvlucht vanaf St. Ch. Waven (België), afstand 138 K.M. De duiven werden om 7,30 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte te 9,30 uur het hok, de laatste te 9.44 uur. W. van Leeuwen Pz. 1, 2, 6: D. Michelse 3, 9; F. Vermeulen 4; C. van Leeuwen Az. 5; L. P. Becker 7, 8; J van Dijk 10. OM DEN Z.H.B. BEKER. Woensdag speelt EUJC.R.G. tegen L.O. V. a te 7.15 op het L.O.V.-terrein. KORFBAL. PROPAGANDA-WEDSTRIJD TE ALPHEN. Op het fraaie Alphen-terreln vond Za terdagavond J.l. een propaganda-wedstrijd tusschen Fluks en Rozenburg plaats, ge organiseerd door de jonge Alphensche ver- eeniging A.K.C. Hoewei beide teams niet op volle sterkte kunnen verschijnen en het spel daardoor zeer zeker beneden het com petitie-peil bleef, zal het niet zoo heel tal rijke publiek toch geen spijt gehad heb ben deze „friendly-game" te hebben bij gewoond. Zeker, er waren in beide twaalf tallen enkele zwakke plekken, doch dit nam niet weg, dat er tenslotte nog zoo veel goeds ten beste werd gegeven, dat dece ontmoeting als demonstratie ongetwijfeld geslaagd mag heeten. Noemen we slechts het- fraaie combineeren van het Leidsche vak Rijnsburger-Van Nierop in de eerste helft, het fijn-berekende spel van den Fluks-aanVcerder De Wolf en daartegen over het enthousiast aanvallende spel van Rozenburg in de tweede helft, dat tenslotte de 30 voorsprong, welken Fluks in de eerste helft door keurige doelpunten van Rijnsburger (2) en v d. Waals had ver kregen. geheel te niet deed. Ongetwijfeld zal het voor de organiseerende vereeniging een groote voldoening zijn geweest, dat 'n A.K.C.-speelster. welke de Rotterdamsche ploeg completeerde, den gelijkmaker scoor de. In een korte verlenging maakte Fluks aldra 43, doch ook Rozenburg wist den mand te vinden, zoodat strafworpen de beslissing moesten brengen. Fluks bleek hier iets beter te schieten dan de Rotter dammers, waardoor onze stadgenooten be slag legden op een fraaien lauwertak, die na afloop door den voorzitter van A.K.C. den heer Plantfeber werd uitgereikt. Een aardige attractie bezorgde A.K C. voorts aan de deelnemende dames, door hun allen een bouquet rozen aan te bieden. SCHAKEN. Het tweedaagsch tournooi te Noordwijk. In de tweede ronde van dezen wedstrijd speelde in de eerste groep der Hoofdklasse Van der Nat met wit tegen Oskam. In een levendige partij (d4 opening met Lf4) waarin het eene offer op het andere volg de. gelukte het aan den Leidschen kam pioen den sterken Rotterdamschen speler, die een enkelen keer de betere voortzetting verzuimde, te verslaan. De andere partij in deze groep was minder belangrijk. Mantz won van Bedijn. Daar de partij uit de eerste ronde tusschen Van der Nat en Mantz door de arbiters, de heeren E. de Haas van Rotterdam en G. Bosscha alhier, gewonnen verklaard was voor Van der Nat, stond laatstgenoemde er, toen om 7 uur de laatstg ronde begon, er het beste voor. Reeds door remise te bereiken tegen Bedijn, was hij zeker van den len prijs Bedijn, dien 't nog aan de noodige routine ontbreekt en die meer oefening moet heb ben tegen sterkere spelers, kwam ook in deze partij in het nadeel, doch wist ten slotte door een onjuist opschuiven van een pion door v. d. Nat, een remtóestelling te bereiken door loopers van ongelijke kleur. Oskam won gemakkelijk fan Mantz. De uitslag in de hoofdgroep verd dus de vol- gende le prijs W. H. v. d. N&t, Leiden 2>/= pnt. 2e pr. ml- G. C A. Oskam, Rotterdam 2 p. J. F. Mantz. Heemstede 1 p. en F. Bedijn. Noordwijk '/t p. De uitslag in overige groepen luidt als volgt: Hoofdklasse F', le pr. mr. C. J. Goudsmit, Oegstgeest, 2V« p. 2e pr. G. Boersma, Rot terdam l'/a P-. na loting met H. J. M. Slagt. Amsterdam, l'/s p., P. de Bruin, Den Haag Hoofdklasse C: le pr. A. M. Broer, Rot terdam 3 p. 2e pr. A. van Urk. Den Haag, l'/t p.. na loting met W. v. d. Broek, Lei den, 1 '/s p. Mr. K. E. Eriks. Noordwijk 0 p. Hoofdklasse D: le pr. G. Pels. Leiden 2' - p„ na loting met dr. G. A. Ribbink, Rot terdam 2'/! p. 2e pr.; J. H. Aalbersberg. Leiden 1 p. en A. Leenheer, Noordwijk Op. Hoofdklasse E: le pr. A Barkema, Lei den 3 p 2e pr. W. F. Schiiss, Leiden 2 p. W. Kruyt. Den Haag 1 p. en A. J. de Gel der Rotterdam 0 p. le klasse A: le pr. I. van Doelen, Rotter dam 2'/= p. 2e pr. J. G. Baalbergen. Heem stede 2 p. B. Turk. Noordwijk IV» p. en M. Schmidt Eindhausen, Den Haag 0 p. le klasse B: le pr. W. Göbbels, Rotter dam 3. p. 2e pr. H. Vies, Rotterdam. 2 p.. J. Stikker, Noordwijk 1 p. en 9. Geyer, Lei den 0 p. le klasse C: le pr. G. E. van Halsema. Ermelo. 2'/i p. 2e pr. C. Smits, Hillegom 2 p., E. V. A. Remouchamps, Leiden Vit p. en L. Bedijn, Noordwijk 0 p. le klasse D: le pr. J. P. Koop, Hillegom, 2 p.. na loting met W. v. Schayck, Leiden, die ook met 2 p., den 2en prijs behaalde. Ds. J. Kapteyn, Lochem 1 p. E. Cattaneo, Hilversum, 1 p. le klasse E: le pr J. Ottevanger. Noord wijk 3 p., 2e pr. A. Zandvliet, Leiden 2 p„ H. v. Calcar. Leiden 1 p. en A. Sjardijn, Leiden 0 p. 2e klasse A le pr. J. H. Landwehr. Rot- I terdam 3 p. 2e pr. A. Blonk Leiden IV» p. M. Hoek, Noordwijk 1 p. W. Nugteren, Zeist pnt. 2e klasse B: le pr. J. Nievaart Leiden 3 p. 2e pr. W. F. Wakka, Leiden 2 p. W. Pera, Leiden 1 p. en M. Sleyser, Noordwijk 0 p. 2e klasse C: le pr. H. v. d. Poel, Zoeter- woude 3 p. 2e pr. G. Vink, Noordwijk 1' p., B. Wesselink, Winschoten 1 p. en Th. Brouwer, Sassenheim p. 3e klasse: le pr. J. C. Francken, Leiden 3 p., 2e pr. J. Nugteren. Zeist 2 p. G. L. Olieslagers, Sassenheim 1 p. en J. Tas, Rot terdam 0 p. De extra prijs voor de mooiste partij, uitgeloofd door het bestuur van V.V.V. te Noordwijk, werd gewonnen door W. H. v. d. Nat 'zijn partij tegen Oskami. De prijs voor 't baste resultaat, uitgeloofd door het bestuur van den Rotterd. Schaakbond, viel r.a loting ten deel aan J. Ottevanger te Noordwijk (8 deelnemers behaalden het maximum-aantal van 3 punten). De, prijs van het bestuur der club „D. Noteboom", voor de kortste partij, verwierf W. F. Schüss, die zijn partij in de 2e ronde in 14 zetten won! De medaille uitgeloofd dooi den heer van Beelen van „Seinpost" voor de mooiste mat-ahnkondiging, werd ge wonnen door A. M. Broer te Rotterdam, die zijn tegenstander een verstikt mat in 4 zet ten gaf. Tenslotte kon de extra-prijs voor het mooiste offer, uitgeloofd door het weekblad „De Schaakwereld" niet toege kend worden. Daarvoor zouden alle 84 par tijen van den wedstrijd eerst terdege moe ten worden nagezien. Aan het slot van den wedstrijd reikte de voorzitter, de heer A. Leenheer, met eenige toepasselijke woorden de prijzen aan de winnaars uit. dankte den gevers voor de uit geloofde prijzen, wees er op in welk een prettige sfeer deze wedstrijd gespeeld was, zonder het minste of geringste incident, dankte in het bijzonder den leider van den wedstrijd, den heer Bosscha, trouw gehol- Den door den secretaris der club. den heer J. Plug Jzn en den eigenaar van „Sein post". den heer Van Beelen en sloot daar op dit bijzonder geslaagd schaakfestijn. Hieronder volgt de partij tusschen Van der Nat en Oskam, die eerstgenoemde won en waarvoor hij den prachtigen prijs van V.V.V. in ontvangst mocht nemen: d4 opening. Wit: W. H. v d. Nat. Lei den; zwart: mr. G. C. A. Oskam. R'dam. 1 d2-d4 d7-d5. 2. I-l-f4 c7-c5. 3. Pgl-f3 c5xd4 4. Pf3xd4 f7-f6 dreigt een vork i-e "even 5 e2-e4 e7-e5 wederziids gewaagd mei 8. Lfl-b5- Lci-d7. 7 Pd4-e5 Dd8-b6 8' Lb5xLd7-f Pb8xLd7. 9. Ddt-g4 eRxLf4. 10. Pe6xg7t Ke8-e7. 11. Pbl-c3 Pd7-e5. 12. Pc3xd5ï Ke7-f7. 13 Dg4-h5ï Kf7xPg7. 14. Pd5xDb6 a7-Pb6. Het resultaat is dus ge worden, dat wit de koningin heeft veroverd voor 3 lichte officieren en in positie ici,s beter staat, omdat zwart moete heeft met de ontwikkeling ziiner officieren. 15. ?3-g4 Lf3-e7 16. 0-0-0-. Dit kost een pion TaSxa2 17. Kcl-bl Tal-a4. Dit is al een bijzonder slechte zet. Het beste was nog den toren wederom op ziin standplaats a3 terug te zetten, teneinde het binnendringen der witte koningin te verhinderen. 18. Dho-eS pe5-c6. 19. Tdi-d7 Ta*xe4. 20. Td7xb7 Pc6-d4 21 Thl-d) h7-h6 22 h2-h4 Th3-h7, 23 Td!xPd4 Te4xTd4. 24. Tb7xLe7t Pg3-To' 25 De?-P"7t Kr7-g8. 26. De7xf6 Th7-d7. DI6-g6 Kg8-f8. 28. Dg6xh6t Kf8-g8 29. DhCxbfi Td7-d6. 30. Db6-b8+ K?8-gJ 31- Db8-c7-i- Kg7-g6. 32. h4-h5t Kg6-h6 ^wait kon nu wei opgeven 33. b2-b3 f'-" Dc7-f7 Pd4-dlt. 35. Kbl-h2 T<l-d2. 30 Df7-f4r Kh6-h7. 37. g4-g5 "dS-d4. 38. ontdekking in de stratosfeer Een stratosfeer-expeditie, die gedurende een maand in de omgeving van Moskou werkzaam is geweest, heeft interessant materiaal verzameld over de stratosfeer op een hoogte van 15.00025.000 meter. Dertig keer heeft men aan ballons be vestigde instrumenten naar de stratosfeer doen opstijgen. Overdag liet men daaren boven op groote hoogte raketten op. die op automatische wijze rook vormden en des nachts automatisch vlam vattende fakkels. Tijdens deze experimenten kon een nieuwe ontdekking worden gedaan, waar mede men 's nachts de hoogte der wolken en de richting en de snelheid van den wind boven de wolken kan vaststellen. zomerwedstrijden lisser schaakci^b. De uitslag der le ls: le klas: C. v. d. Lip-C. Markusre l -°'- M. Manshanden- J. v. Koppen afgeb'-. H- T. Lamers-J_ G. Snel 0—1; G. zrestra ten-C. J. de Haas afsebr 2e klas: J ESenga-J. Husch 0—1: Rei- nicke-W. spoidel 0—1; A. Krosschell- C Boogerd Hgebr.; J. Boogerd-P. Mijland afgebr f H v. Diemen-M. de Blieck 01. v. D te K Vraagt adressen van Stoom vaartmaatschappijen. Antwoord Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V., Veerhaven 7; Ver. Ned. Scheepvaart- Mijen .Westplein 2b; Vinke en CoLeuve- haven 52; Nievelt Goudriaan's en Co..Stoom vaart-Mij.. Veerhaven 2; Halcyon lijn N.V. Veerkade 5; Scheepvaart Mij. Millingen N. V., Willemskade 2a; Scheepvaart Mij. Rot- eelooning voor inlichtingen over amelia earhart. De echtgenoot van Amelia Earhart, George Palmer Putnam heeft een beloo ning van 2000 dollar uitgeloofd voor he$ geven van inlichtingen, welke leiden tot 't ophelderen van het verdwijnen van de aviatrice en haar metgezel op hun tocht rond de wereld. de internationale vlïegweek. te zurich. pe internationale vliegweek te Zürich was ingeleid met een stervlucht, waarvoor zich 64 deelnemers hadden aangemeld, van, wie zich evenwel 16 voor den start nog hadden teruggetrokken. Drie vliegers wa ren niet vertrokken, terwijl vier andertn moesten worden uitgesloten wegéns de het nakoming der voorschriften. Een en veertig vliegers heben d>s aan den wedstrijd deelgenomen van ^e drie hebben opgegeven, zoodat 38 deelnemers den tocht hebben volbracht De uts'aS werd 1 Cement (Frankrijk) vertakken van Buc (Parijs). 756 K.M.. vijf turfchenknam- gen. één landsgrens gepassfhd. een pas sagier, 1453.41 punten: 2.''"nk (Zwitser land), vertrokken van K«lten Rein 1315.5 K.M., zeven tusschenlaroingen, vier lands grenzen, twee passagio^' 954-22 punten: 3. Ruesegger (Zwitserpnd) vertrokken van DuebendoiT. 1025 2es tusschenlandin- gen, drie landsgr-naen, twee passagiers, 37112 punten 5esde werd de Nederlander Wernink; 10. vurgerhout (Ned.); 23. Asjes (Nederland). EXAUEN ZWEEFINSTRUCTEUR. Voor net vorige week op de „Maaldrift" gehouden examen voor zweefinstructeur riaa-he onze plaatsgenoot, de heer N. Ober. lid van de Leidsche Zweefvliegclub. cerdam Oceaan, Westplein 2b; Scheep vaart en Steenkolen Mij. Parklaan 22; Scheepvaartvereen. Zuid, P. de Hoogweg 110; N.V. van Ommeren's Scheepvaart Be drijf N.V., Westerlaan 10; Holland-Ame- rika lijn. Wilhelminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noord zee, Pr. Hendrikkade 48; Stoomvaart Mij. Nederland, Pr. Hendrikkade 108; Neder landsche Lloyd. Heerengracht 210: Holland —Afrika lijn, Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoomboot Mij., Pr. Hendrikkade 108. en Kon. Paketvaart Mij., Pr. Hendrikkade 108. A P. te L. Het adres van den secre taris van Pernix is: S. Anes. Oude Heeren gracht 19 Leiden. F. J. S te L. Leiden. Veur. Voorburg, Rijswijk. Delft. Schipluiden, Maasland, Maassluis, per veerboot naar Rozenburg, dit eiland dwars oversteken, per veerboot naar Brielle, Rockanje. Ongeveer 60 K.M. Th. K te A. Gebruikelijk ls te spreken van hanen en hennen. Na ruim 4 maanden kunnen de kuikens volwassen zijn. Hanen zijn meestal grooter van lichaamsbouw en munten uit door grootere kleurenpracht, sterkverlengde staartveeren. vaak ook zadel-- veeren Hanen krijgen meestal pas na den rui het fraaie kleurrijke kleed. Inderdaad treft men bij hanen sporen aan maar bil kuikens zult eii nog niet veel van sporen ontdekken. Indien uw kuikens nog long ziin zult gil eenig geduld moeten hebben. Zorg er voor dat de hanen geen veeren kunnen bescha digen waardoor zü veel van hun schoon heid inboeten. 6. Het duurde kort totdat de man, die hier bij 't watei woonde, open deed en zich aan Thijs vertoonde. Thijs vond, dat hij niet vriend'lijk keek, en wel een beetje op een wilde leeken hij vroeg zacht: „Bent u soms Daatje?" „Wel ja", riep nu de man, „dat raad je! Maar eigenlijk, onthoud dat wel, heet ik toch Daniël. Hoe heb jij mijn huls gevonden?" Thijs sprak: „Alasius heeft mij hier heen gezonden. Ik zoek een zeilboot, of een ander schip, en de toovenaar zei; Daatje helpt je in een wip". Daniël de zeeman schraapte zich zijn keel, en kuchte; hij krabde zich op 'thoofd, en zuchtte hij zei: „Ja 'k heb alleen mijn eigen boot; die is niet mooi, en ook niet groot, met een der zeilen is een ongeluk gebeurd, en dat is heelemaal gescheurd maar je kunt hem krijgen als Alasius er om laat vragen; dan kan je er de reis mee wagen 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11