„LE TOUR DU FRANC" J; /Mis* 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Juli 1937 Derde Blad No. 23720 BUITENL. WEEKOVERZICHT Het parcours blijft zwaar en de finish is nog niet in zicht FINANCIEN GEMENGD NIEUWS Een vacantie op de heide WISSELENDE BEELDEN! De wereld blijft een schouwtooneelVol afwisseling vol sensatie, en vol stuivertje wisselen Leek het, alsof In Europa een gunstige wind woei, terwijl in het Verre Oosten drei gend oorlogsrumoer weerklonk, plotseling zijn de bakens weer eens verzet. Voor Europa doemt nieuw gevaar op, in het Oosten treedt ontspanning in. Maar wie weet, hoe spoedig de bordjes weer verhangen zullen zijn Het Engelsche compromisvoorstel Inzake de Spaansche aangelegenheden, werd door alle leden der niet-inmenglngscommissie unaniem als basis van bespreking aan vaard, men scheen over het doode punt heen te zijn. Maar nauwelijks zijn de be sprekingen weer begonnen of opnieuw liep men vast. Nu reeds over de procedure van behandeling. Laat staan als men dan aan de behandeling zelf toekomtEr blijkt overduidelijk uit dezen gang van zaken, hoe groot de verschillen in wezen zijn en hoe zeer de stemmingen uiteenloopen. Enge land. gesteund door alle anderen, wilde eerst de kwestie der vrijwilligers afdoen, alvorens de rechten van belligerenten toe 1e kennen aan beide partijen in Spanje, Italië houdt vast aan een omgekeerde volg orde. Op dit ondergeschikte punt feite lijk meer een kwestie van prestige dan van practische beteekenis zijn de besprekin gen opnieuw gestrand en wederom zal En geland moeten probeeren om den wagen opnieuw op gang te brengen. Gemakkelijk zal het niet gaan, want achter deze schijnbare kleinigheid gaapt een afgrond van tegenstrijdigheden. In Engeland begint eenig ongeduld zich baan te breken en niet ten onrechte, doch terwille van den vrede in Europa is men geneigd over veel heen te stappen. Een gelukkig verschijnsel overigens, dat zij grif erkend. Men laat thans oneindig veel meer over zijn kant gaan dan in 1914. De oor- logs-ervaring is in dit opzicht tenminste niet voor niets geweest'. Toch vraagt men zich niet zonder angst en vreeze af, waarheen ons werelddeel zal afglijden, zoo deze procedure-impasse wordt overwonnen, als de punten zelf ter tafel komen. Neem b.v. de terugroeping der vrijwilligers. Het is o.i. niet aan twijfel on derhevig. dat. als dit inderdaad zou ge schieden, Valencia ten zeerste in het voor deel zou komen. Zullen Italië en Duitsch- land en vooral Italië! daarom daar toe willen overgaan? En bovendien, wie heeft de macht om vrijwilligers tegen hun eigen zin te doen evacueeren? Het Is een vraagstuk vol voetangels en klemmen, dat zelfs al wil men alleen offeren aan den schoonen schijn, toch een reeks gevaarlijke facetten vertoont. Vooral nu de ideologi sche strijd zoo'n omvang heeft aangeno men en sympathieën en anti-pathieën zoo'n duchtig woordje meespreken bij de vaststelling van de houding van vele lan den. Hoewel algemeen wordt erkend, dat de vrede slechts gediend kan worden door een zich onthouden van iedere bemoeienis met inwendige aangelegenheden van ieder land, hoe verschillend ook van structuur en re- leeringsvorm. Maar 't bloed kruipt nu tenmaal, waar het niet gaan kan! Voor Europa zou wellicht de meest ge- wensohte oplossing zijn: de eind-overwin ning van een der beide strijdende partijen in Spanje .Edoch, deze lijkt nog zeer ver al te zijn. gelet op het verloop aan de fronten. Wel schijnt een nieuw offensief tegen Madrid te zijn ingezet door Franco's legermacht, waarvoor blijkbaar uit Biskaje aanzienlijke troepenafdeelingen zijn over gebracht, zoodat van een verderen op- marsch naar Santander schijnt te zijn af gezien, doch het evenwicht wordt in groote fijn gehandhaafd. Neen, het einde te_ velde kan nog lang op zich laten wachten. En dit beteekent voor Europa: voortdu ring van het gevaar! Spanje blijft voor ons werelddeel een kruitvat Te meer is dit te betreuren, waar anders belangrijke ontspanningen zich afteeke- nen. Zoo is b.v. de verhouding tusschen Engeland en Italië belangrijk opgeklaard. De jongste reae van Eden heeft daartoe veel bijgedragen, waarin hij, hoewel volko men Engeland's belangen in de Middel- landsche Zee handhavend, toch het goed recht der andere belanghebbenden erken de om eveneens ongestoord gebruik te ma ken van hun rechten. Dat Engeland overi gens zich voor alles gereed houdt, bewijst de snelle bewapening van Egypte onder antsche leiding. Zelfs Labour gaat accoord met deze bewapening, evenals met die van Engeland in het algemeen. Schuchter, zeer scvhuchte, hoort men weer eens klanken om te komen tot ont wapening, maar daarvoor is de tijd, helaas nog lang niet rijp. Hoogstens zou misschien te praten zijn over een niet verder bewa penen, wanneer de diverse plannen een maal ten uitvoer zijn gebracht, doch zelfs Js een 6ro°t vraagteeken. Heeft een toch "dfbewapend", dan meent de ander uit zelfbehoud weer daarop te moeten ant woorden en zoo blijft men ronddraaien in den bekenden vicieuzen cirkel Zooals gezegd, staat tegenover de nieuwe spanning in het Westen ontspanning in het Oosten. Niet, dat daar alle gevaar ge weken is. maar er is toch stilstand in de reeks elkaar opvolgende incidenten en dat is al veel gewonnen. De Japanners hebben doorgezet, dat een regelig is tot stand ge komen met de autoriteiten van Noord- Lhma. zonder dat Nanking daarbij recht streeks is gekend. En met de uitvoering van die regeling is een begin gemaakt. Dat is hoopvol, maar hoe zal Nanking reagee- ren? Dat zal grootendeels afhangen van de vraag, of Japan het China al dan niet gemakkelijk zal willen maken. Nanking zal m geen geval laten tornen aan zijn souve- reine rechten, daarvoor is de uitspraak der bekendste leiders, met Tsjang Kai Sjek aan t hoofd, te beslist, doch binnen't kader van erkenning dezer rechten liggen vele mogelijk -.eden, als men den oprechten wensch koes tert tot overeenstemming te komen en het .Jhet tot het uiterste van wapengeweld wil «rijven. En dat dit laatste Japan's bedoe- j'ng zou zijn, lijkt vooralsnog te betwijfe- ie'h daar ook Japan weet, dat een oorlog »n China zeer veel tijd zou eischen en dus schatten aan geld zou verslinden, waar- u 'a,1Ki nu -itiist niet rijk is, integen deel. D^t is ook een van de redenen, dat »u, pan veel aan gelegen is om met Ame rika en Engeland op goeden voet te blij— jen en deze landen hebben op duidelijke r® doen blijken, hoe zij over de kwestie yfriEen, al onthouden zij zich van ieder recntstreeksch oordeel. Er zijn echter mid- Jr eji genoeg om daarvan te doen blijken die zijn toegepast! Vooral het opschor- mm, r *w v—- - T' j -2"5(' Sïï -r~sfJ i -A f - f .s* if: x t: i •SF" CENTRALE WERKGEVERS RISICO-BANK Gisteren hield de Centrale werkgevers risico-bank in de groote zaal van de Indus- trieele' club te Amsterdam haar jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering De vergadering werd geleid door den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voor zitter van het college van commissarisen, die na zijn openingswoord allereerst her dacht degenen, die in den loop van het jaar der vereeniging door den dood zijn ont vallen. Vervolgen werd overgegaan tot behande ling van de agenda. De notulen van de ver gadering van 24 Juli 1936 werden onge wijzigd vastgesteld. Door den directeur, den heer H. J. Bayer, werden eenige mededeelingen gedaan over den inhoud van het verslag over 1936, waar aan wij het volgende ontleenen: Het aantal ongevallen, ten laste van de risico-bank komend, bedroeg 55167. Ruim 7 procent dezer ongevallen gebeurden op weg van huis naar het werk of omgekeerd. Door de gezamelijke aangeslotenen werd verloond circa 552 millioen gulden: het le dental bedroeg bij het einde van het boek jaar 12635. Op de omslag premie werd bespaard 16.7 procent. De rekening en verantwoording vermeldt als ongevallenkosten f. 3.605.716.63 (zijnde ten door Engeland van handelsbesprekin gen met Japan als anderszins zal te Tokio niet nalaten, indruk te maken. Geenszins uitgesloten is echter, dat de volgende week opnieuw een geheel ander beeld te zien zal geven, dat dan wederom zal zijn gewisseld. We leven snel tegen woordig. voor het welzijn der menschheid echter wel te snel f. 2.084,501.63 aan tijdelijke uitkeeringen ge neeskundige behandeling, voorloopige ren ten en begrafeniskosten, en f. 1.521.215. aan contante waarden van blijvende ren ten) terwijl te haren laste komt als aan deel in de administratiekosten der rijks verzekeringsbank f. 1.603.700.39. Ten gunste der rekening en verantwoor ding komt aan interest een bedrag ad f. 861.771.75, een voordeelig koersverschil op effecten van f. 3.017.373.97 en een bedrag van f. 396.559.51 zijnde het bij herziening van contante waarden van blijvende ren ten gebleken overschot. Blijkens de balans op 31 December 1936 was het reservefonds groot f. 5.100.212.50 en de reserve v. blijvende renten f.48.070.276.96: het geheele fondsenbezit bedroeg f. 61.476.149.38, waarvan gedeponeerd bij de rijksverzekeringsbank als algemeen pand ingevolge art. 54 der ongevallenwet 1921 f. 6,272.890.en als bijzonder pand inge volge art. 58 dier wet f. 49.504.271 35 Het verslag en financieele stukken wer den door de vergadering goedgekeurd. Als leden van het college van commis sarissen werden door de vergadering her kozen de heeren E. de Haas, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en N. J. Meihuizen, ter wijl in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer P. J. M. Verschure werd voorzien door benoeming van den heer mr. F. J. Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. In de commissie tot het nazien van de balans en rekening en verantwoording over 1937 werden benoemd de heeren dr. W. J. M.Brantjes van Rijn, W. H. de Vos en ir. A. F. J. Beukers. Tenslotte werden herkozen tot leden der commissie van arbitrage de heeren prof. L. A. van Royen te Delft, mr. R. J. H. Pa- tijn te 's-Gravenhage en prof. mr. C. W. Star Busmann te Utrecht en tot plaatsver vangende leden de heeren prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden, jhr. mr. D. J. de Geer te 's-Gravenhage en mr. G. A. de Graag te Utrecht. VERKEERSONGELUKKEN IN DE HOOFDSTAD. Meerdere personen gewond. Het hoofdstedelijk verkeer heeft gisteren in den vooravond verscheidene slacht offers geëischt. Zoo hebben op het Rokin bij de Wijde Kapelsteeg te ongeveer zeven uur twee personen verwondingen opgeloopen als ge volg van een autobotsing. Een der auto's beide waren particuliere wagens kwam van de Munt, de ander uit de rich ting van den Dam. De chauffeur van de laatste auto had door een langs den trottoirband geparkeer- den wagen niet het volle uitzicht op den rijweg, zoodat hij, toen hij deze auto voorbij was gereden, plotseling den van de Munt komenden wagen zag, juist toen deze de Wijde Kapelsteeg wilde inzwenken. Met een harden slag botsten beide auto's op eikaar. De aangereden wagen reed door den schok nog tegen een lantaarnpaal, waardoor het portier openvloog en twee in. zittenden, de 82-jarige mevrouw P. uit Laren (N.-H.i en haar 38-jarige zoon, op straat terecht kwamen. Beiden liepen een hersenschudding op. Een ambulance-auto van den geneeskundigen dienst heeft moe. der en zoon naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De chauffeur bleef ongedeerd, evenals die van de andere auto. Beide wa gens werden zwaar beschadigd. Verder is in het Wilhelmina-Gasthuis een 64-jarige vrouw opgenomen, die een hoofd wonde en een hersenschudding had opge loopen, tengevolge van een aanrijding door Dan Purol meenemen! Dit verzacht en geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. 5029 (Ingez. Meel.) een rijwiel op den Weteringsclrans, zoo mede een 76-jarige vrouw, die in de Mar- nixstraat bij het oversteken van den rij weg door een vrachtauto was aangereden. Haar toestand is van ernstigen aard. O.rn. kreeg zij een schedelbasis, en een dijbeen fractuur. Op den Stadlonweg reed gisteravond te halfacht een ongeveer 24-jarige wielrijd- ster in de richting van het Stadion. Het meisje moest haar aandacht besteden aan vijf touringcars, die de Beethovenstraat moesten inzwenken. Toen haar van deze wagens er drie gepasseerd waren, begon zij te weifelen, met het gevolg, dat zij door de vierde touringcar werd aangereden. Zij kwam te vallen, waarbij zij, mede door den stoot van de zware auto, een gecompli ceerde beenbreuk, een hoofdwonde en ver scheidene schaafwonden opliep. Zij is door dc-n Geneeskundigen Dienst naar het Wil helmina-Gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. HET AUTO-ONGELUK BIJ SCHERPENZEEL. Een tweede slachtoffer. Het auto-ongeluk, dat Woensdagavond nabij Scherpenzeel plaats had, heeft een tweede slachtoffer geëischt. Mevrouw B. uit Amsterdam, wier echtgenoot op slag werd gedood en die zelf levensgevaarlijk werd gewond, ik thans in het ziekenhuis aan de gevolgen bezweken. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks zes uur stond een wouw op den Utrechtschen weg te De Bilt te wachten op een uit Zeist naderen den tram. Voordat deze tram stopte pas seerden nog enkele auto's en de vrouw heeft daar vermoedelijk niet voldoende op gelet, met het gevolg, dat zij tegen de laatste auto van de file is opgeloopen. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en een ernstige hersenschudding. In zorgwekken- den toestand ls zij naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor haar leven. GROOT AANTAL INBRAKEN OPGEHELDERD. Dezer dagen heeft de politie te Amers foort den 27-jarigen De W. aldaar aange houden, toen hij in een villa aan de dr. Abraham Kuyperlaan had ingebroken. Gebleken is, dat men met de arrestatie van dezen man een goede vangst heeft ge daan. De W. heeft namelijk bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan niet minder dan 21 inbraken, t.w. tien in Amersfoort, vijf ln Zeist en zes in De Bilt, Soest en Hoogland. Bij deze inbraken werd zoowel geld als goederen ontvreemd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. OUDE MAN VERDRONKEN TE AMSTERDAM. Gisteravond om half twaalf is te Am sterdam een ongeveer 70-jarigen man, wiens adres nog niet bekend is, ln Het IJ verdronken. Hij viel van een der steigers aan de De Ruyterkade en verdween onmiddellijk in de diepte. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen, waarschuwden de politie, die gehol pen door de havenpolitie, dadelijk pogin gen in het werk stelde den man te redden, doch het ontzielde lichaam werd eerst na een half uur dreggen uit het ter plaatse zeer diepe water opgehaald. BUITENLANDSCH GEMENGD. REUSCHACHTIGE VUURTOREN BIJ HET PANAMA-KANAAL. De Amerik. legercommissie heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor de oprich ting in het gebied van het Panama-kanaal van een zeer groot monument voor gene raal Goethals, den ingenieur, die belast was met den aanleg van het kanaal. Het monument, dat 160.000 dollars zal kosten, zal den vorm krijgen van een reusachtigen vuurtoren, welke zoowel de vliegtuigen als de schepen als gids zal moeten dienen en waarvan het licht in beide Oceanen zichtbaar zal zijn. (De af stand tusschen beide Oceanen bedraagt 250 K.M.). DE LAATSTE BOODSCHAP VAN MARCONI. Gistermiddag na de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Marconi, is voor de radio door den rechtstreekschen medewerker van Marconi, Markies Solari, de boodschap voorgelezen, die de uitvinder verleden jaar heeft opgesteld voor de in wijding van den zender te Bologna, waar aan hij niet heeft kunnen deelnemen. In deze boodschap richt Marconi een groet tot zijn medeburgers en zegt hij o.m., dat men tegenwoordig in het buitenland, dank zij de radio, de discipline van het Italiaan- sche volk kan waarnemen, dat nog slechts de straat opgaat om een enkele stem. die van Mussolini, te vernemen, welke den anderen volkeren den wil van het Italiaan- sche volk verkondigt vooruit te gaan door arbeid in vrede en zoo noodig door geweld. De spaarbank van Turijn heeft ter eere van de nagedachtenis van Marconi eep be drag van 100.000 lire; beschikbaar gesteld voor het instellen van een Driis voor de belangrijkste ontdekking op het gebied van de toepassing der electro-magnetische golven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9