Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 Juli 1937 Middag- en Avondconcert Officieele Crisispublicaties THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL „Nieuw Brittenburg" AALSMEER. Examens U.L.O. School. Geslaagd voor het Mulo-diploma B: Henk puis. Klaas Jongkind, Hans Keessen, Jan L ankester en Cor Leydekkers. Voor het di ploma A: Dirk Alderden, Dirk Balder, jaap Berghoef, Jaap Boogaard, Simon Breure, Geertje Buis, Klaas Eveleens, Nico Eveleens, Anna Goebel, Jacob de Groot, Wim Harting, Klaas Joore, Teunls Konin gen, Leen Kroes, Marie Leydekkers, Jan v. Liempt, Piet Maarsen, Piet Schenkius, Ber- tus v. Schie, Beb Scholtsz, Maarten Sit- vast, Bertha Spaargaren, Piet stam, Lijntje Visser, Gijs de Vries, Leentje de Vries. Afgewezen 1. Verder slaagden voor het Herv. Lyceum te Amsterdam, HJ3.S. afd. B 4e klas: Jan Unkester. Als gevolg van het behaalde óiploma werden Marie Leydekkers en Bertus van Schie toegelaten tot de Rijks kweekschool te Haarlem, Plet Maarsen tot de Machineschool te Amsterdam Hans Keessen tot de M. T. S. te Amsterdam. Hiermede zijn de examens voor de ulo- sohool alhier geëindigd. Van genoemde school slaagden voor een jraktijkdiploma der Vereen, van Leeraren n de Handelswetenschappen: diploma Pransche Handelscorrespondentie: me], G. A. Hohn en de heer C. W. Timmermans. Diuteche Handelscorrespondentie: mej. G. A. Hohn, mej. G. Maarse en de heeren H. n. Andel en A. Jooren. Engelsehe Handelscorrespondentiemej N. Luik en de heeren H. v. Andel, C. Drenth, A. Jooren en J. Kempers. Boekhouden: de heeren K. D. Baardse, A. de Hoog, L. Kniep Mz„ G. de Kwaaste- niet, P. v. d. Laarse, W. de Vries en D. A. v. d. Zwaard. De heer D. A. v. d. Zwaard behaalde ook het Mercuriusdiploma boek houden. HET KINDERFEEST. Veel pret niettegenstaande slecht weer. Gisteren is, ter gelegenheid van het mu ziekconcours, een kinderfeest georgani seerd. waaraan deelgenomen werd door de Jeugd der openbare scholen de ulo-school, de o. 1. s. Bennebroekerweg en de R. K. school aan den Stommeerweg. Ruim 1000 kinderen, getooid met bloemen en groen, telde de keurige en fleurige stoet. Om streeks 10.30 uur stelde de kinderen zich vóór het raadhuis op, om den burgemees ter een zanghulde te brengen. Onder be geleiding der muziek van „U. F." zongen dt kinderen een 2-tal coupletten van het Wilhelmus en eenige andere liederen. De burgemeester heeft daarna de kinderen toegesproken, waarbij hij gelegenheid vond de plaatselijke padvinders te danken voor bun medewerking. Vervolgens is naar het i feestterrein gemarcheerd. De belangstelling orierweg was groot. Het was jammer, dat het weer niet meewerkte, wat echter niet «Ïjnam. dat de kinderen op het terrein eenige uren volop genoten hebben. Als bijzondere attractie van de ker- tnesse d'été is gisteravond op het feestter- tein een mooi vuurwerk ontstoken. De be langstelling was zeer groot. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Helena, d. van An- thonie Jopse en Jannetje Quint. Getrouwd: Gerret Pos, 25 j. en Lijntje Korbijn 18 j. Aanrijding. Nabij de Valbrug vond een botsing plaats wsschen een vrachtauto en een motorrij wiel. dat goed afliep, daar de auto lang ham reed. De bestuurder van de motor, de heer O, bekwam een wond aan linker- Sand en -been, terwijl het spatbord van <le auto werd beschadigd. HAARLEMMERMEER. DE POSTVERZENDINGEN IN HAARLEMMERMEER. Wijzigingen, geen verbeteringen. Na de gedeeltelijke opheffing der Haar- lemmermeerlijnen hetgeen direct tot fevolg had dat uit verschillende deelen van ?eze uitgestrekte gemeente geen poststuk ten per trein meer worden vervoerd seeft de regeling omtrent de postverzen dingen uit Hoofddorp, een wijziging onder- taan. die niet in elk opzicht als een ver wering is te beschouwen. Eensdeels omdat het aantal busliohtin- ten us ingekrompen en anderdeels omdat de verzending der poststukken uit Hoofd- d°rp, ln plaats van te 2 uur, zooals voor neen rechtstreeks per trein geschiedde, Mans eerst te ruim drie uur per postauto naar Haarlem plaats heeft. Het gevolg hiervan is dat brieven, die •oorheen in vele plaatsen elders nog in de avondbestelling kwamen, nu eerst 's mor gens door de geadresseerden aldaar worden ontvangen. Het zou dan ook alleszins aan beveling verdienen wanneer voor de mid- oagverzendlng de route met de postauto p™. anderhalf uur kon worden vervroegd. in de voor de busllchtingen te Hoofd- fOto vastgestelde uren zit één groote tus- schenruimte, die wel zeer opmerkelijk is. j; no®14 aldaar buslichting plaats voor de uaarbij aangeduide richtingen, te 5.30: 14.35; 17:05; 18.15 en 20.04. Tusschen no -e en 3e lichting is dus een gaping van ongeveer 7 uur. fu la er te 10.30 en 11.30 's morgens wel In €ilenhe'd om met de autobus v. Maarse en ?°n bleven voor de richting Haarlem «I-, Afnaterdam mee te geven, maar dit gaat eigenlijk buiten de postadministratie Vr°eger was er 's morgens te 10.30 uur e e,en lichting voor de richting Leiden var, wam echter kort vóór de opheffing vallen 5poorliin Hoofddorp-Leiden te ver- daft/L" v,ei'betering is wel aan te merken one»va„ ddorP 's avonds de lichting van oer 7 UUr een uur later is gesteld. Het 25-jarig bestaan van de R.-K. Scholen. In verband met de aus. feestelijke her denking van het 25-jarig bestaan van de R.-K. Scholen te Hoofddorp en het 25- jarig jubileum van den heer Heilker en mej. Spaapen. resp. als hoofd en als on derwijzeres, vernemen we dat het voor de organisatie van de feestelijkheden gevorm de comité met de voorbereiding reeds druk in de weer is en aan een zeer groot aantal oud-leerlingen een circulaire heeft toege- zondeh met het verzoek om hun steun aan het plan te verleenen. Koninginncfeestcn. Het bestuur van de Oranjevereeniging te Hoofddorp, heeft besloten op 31 Augustus a.s., op zeeribescheiden voet feestelijkheden te organlseeien. Het plan wordt overwogen om op het gemeentelijk concours-terrein het histo risch spel „De mislukte aanslag op Lo chum" op te voeren en 's avonds filmver- tooningen ln de openlucht te doen plaats vinden. Het kinderfeest zal zich ditmaal in hoofdzaak bepalen tot het bijwonen van het historisch spel. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Badhcevebuurt en omstreken" heeft het Koninginnefeest bepaald op 31 Augustus, 1 en 2 September. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Theresia Maria, d. van E. J. Smit en M. Th. Suljkerland; Wdl- helmina Maria, d. van W. v. d. Zwan en A. J. Meijer; Hendrik Willem, z. van D. Möhlmann en H. M. Mailand; Wilhelmjna Elisabeth, d. van M. D. Krieger en C. Speelman; Adriana Johanna Maria, d. van A. H. J. Zwartkruis en C. H. van Galen: Petrus Nicolaas, z. van P. Weijers en G. M. Th. van der Ploeg; Apolonia Maria, d. van J. Ruigrok en A Jansen; Jan Albert, z. van C. R. Burg en A. Keizer. Ondertrouwd: J. H. Hageman en A. C. van Roode. Getrouwd: N. J. Sondorp en E. J. Meijer; P. A. Nawtjn en R. Brouwer; A. Berkhout en M. A. G. Schleper. Overleden: C. Zuiderduin, echtg. van H. Meijer, 65 jaar. Concert. Hedenavond zal de HillegoiTLs.he Har moniekapel een concert geven in de mu ziektent bij het Van Waverenpark. Hoofd Fröbel- en Bewaarschool. Met ingang van 1 September is tot hoofd van de Chr. Fröbel- en Bewaarschool (tot heden hoofd mej. C. Noort)) benoemd mej. M. van der Meulen te Lisse, die thans on derwijzeres is aan de Juliana Kleuterschool te Alphen aan den Rijn. Moeilijke redding. De 14-jarige R. is van een boot in de Ringvaart te water gevallen. Hoewel hij een goed zwemmer is, was de redding moei lijk. Met een boothaak is de drenkeling op den wal gehaald, waarna onmiddellijk de hulp werd ingeroepen van politie, E.H.B.O. en doktoren. Door toepassing van kunst matige ademhaling en gebruik van het zuurstof-apparaat kwam de drenkeling in zooverre bij, dat vervoer naar de ouderlijke woning per ziekenauto mogelijk was. Zijn toestand was gisteren wel beter maar toch nog niet zonder zorgen. Speciale verkeersregeling. In verband met de Wereld-jamboree is voor het tijdvak van 31 Juli tot 9 Augustus een speciale verkeersregeling voor onze ge meente getroffen. Er is eenrichtingsverkeer in de Pastoors laan. Loosterwez I. Nieuwe weg, Leidsche- trekvaart tot de Bartenbrug en gedeeltelijk Leidschetrekvaart tot de grens der ge meente Bloemendaal. De heer P. de Heer heeft het diploma scherpschutter van den B.V.L. behaald. Gevonden voorwerpen, te bevragen aan het bureau van politie: Alpino, schoen, tasch met inh., contactsleuteltje No. P 142. Prachtig zee-uitzicht met muzikaal genot, ENSEMBLE „PETERS SPEE" op het terras Café-Restaurant Boulevard - Katwijk aan Zee. 4849 KATWIJK AAN DEN RIJN. Het ongeluk op den Noordwijkerweg. Bij informatie bij het Academisch Zie kenhuis vernamen wij hedenmorgen, dat de toestand van den Haagschen wielren ner Vermaas, diie Donderdagavond op den Noordwjjkschenweg bij een aanrijding zwaar gewond werd, nog steeds zeer ernstig is. KATWIJK AAN ZEE. Schoolreisje. De kinderen van de 3 hoogste klassen van de Chr. Opleidingsschool alhier maak ten gisteren onder leiding van het hoofd dezer school, den heer J. J. Roelofs en het verdere personeel met twee autobussen een uitstapje naar Rhenen. Het doel van den tocht was Ouwehand's dierenpark. Hier konden de kinderen genieten, maar ook veel leeren. Helaas was het weer slecht. Nadat men zich in den speeltuin nog wat vermaakt had, keerde men huiswaarts Op de heenreis werd in Soesterberg „ge land" om de Luchtvaarttentoonstelling te bezichtigen. NOORD WIJK. Gevonden voorwerpen: jasje, porte- monnaie met lrih., sleutel, snoer kralen, heerenhorloge, rijwielbelastingmerk, siga rettenkoker, hondenpenning, kettinkje met hanger, bos sleuteltjes, vulpotlood, para sol, beursje, handschoenen, paar schoenen, bril. Inlichtingen uitsluitend des Woens dags en 's Zaterdags van 12 tot 13 uur, ten politie-bureele te Noordwijk-Binnen. NOORDWIJK BINNEN. Melkprijs verhoogd. De prijs der melk is verhoogd met 1 cent per liter tot 11 cent. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. de Haas, slaagde te Den Haag voor het di ploma Mercurius en het diploma van de Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschap. NOORDWIJK AAN ZEE. Muzikale rondwandeling. Vrijdag a.s. zal de Chr. Mondaccordeon- club „Corcordia" een muzikale rondgang door de gemeente maken Tijdens deze wandeling zal door dames gecollecteerd worden, ten bate van de vereenigingskas. NOORDWIJKERHOUT. Voorloopig worden op „de Boekhorst" geen boomen meer geveld. Gemeenteraad wijzigt de monumentenverordening. De gemeenteraad is gisteravond om 9 uur in spoedeischende vergadering bijeengeko men. naar aanleiding van het kappen der boomen op de „Boekhorst". Op voorstel van het College van B. en W. is met algemeene stemmen be sloten de Monumentenverordening te wijzigen, in dien zin, dat B. en W. de bevoegdheid verkrijgen in bijzondere gevallen een besluit tot plaatsing van een natuurmonument op de monumen tenlijst bij voorbaat van kracht te ver klaren. In een daarna gehouden vergadering van B. en W. is besloten, dat de plaat sing van het binnenduin met bosch, ge naamd „De Boekhorst" op de monu mentenlijst bij voorbaat van kracht is geworden. De wijziging der verordening en het besluit van B. en W«. zijn onmiddellijk afgekondigd. v, Het gevolg hiervan is.i'dat het omhakken van boomen door den eigenaar van 't land goed voorloopig zal moeten worden ge staakt. Om elf uur gisteravond werd de nieuwe verordening aan het Raadhuis aangeplakt. Hedenmorgen om 6 uur toen de hout hakkers op de „Boekhorst" hun werk wil den voortaetten vonden zij daar 6 man van de Rijkspolitie, die dit verboden. Aan dit bevel werd onmiddellijk gehoor gegeven. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. De heer Kruizinga woont de vergadering weer bij. Gisteravond kwam de Gemeenteraad in een spoedeisohende vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester van Gerrevink. Het eenige agendapunt was een voorstel van B. en W., tot het aangaan van een lijdelijke kasgeldleening groot f. 30.000. Zooals uit een door den voorzitter gege ven toelichting bleek, betreft deze zaak een aflossing van een loopende ieening en het sluiten van een tijdelijke leening tegen een veel lager percentage. Deze transactie zal de gemeente een belangrijk financieel voordeel opleveren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor de sluiting van de openbare ver gadering richtte de voorzitter zich met een hartelijk woord van welkom tot den heer Kruizinga. die na het hem overkomen ern stig ongeval weer voor 't eerst de vergade ring bijwoonde. Met enkele woorden dankte de heer Kruizinga voor de betoonde belangstelling en het medeleven gedurende zijn onge steldheid ondervonden. Hierna ging de Raad in comité-beneraal. SASSENHEIM. Aanrijding na slippen. Nabij villa „Swastika" slipte een bestel auto op den tramrails en botste tegen een personenauto op. Deze werd zwaar bescha digd en de bestuurder aan de hand ge wond. De bestelauto werd aan de achterzijde beschadigd. De personenauto moest naar een garage worden gesleept. VEUR-LEIDSCHENDAM. Gemeenteraad. Conversie Woning veldwachter - Reis kosten politie - Straatbelasting. De raad van Stompwijk kwam gister avond in openbare zitting bijeen. De no tulen werden goedgekeurd en de Inge komen stukken voor kennisgeving aange nomen Voorstel tot conversie van geldleeningen. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 19 Juli 1037 tot en met 24 Juli 1937 zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A f. 2,75 per 100 Kg. voor kwaliteitsklasse B f. 2,25 per 100 Kg. voor kwaliteitsklasse C f. 1,75 per 100 Kg. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver goeding f. 1,25 per 100 Kg. 's Gravfenhage, 23 Juli 1937. 5082 - De voorz. deelt mede, dat de voordeelen bedragen de eerste vijf jaren f.2069 en de volgende vijf jaren f. 3125. De heer Vink is dankbaar doch niet vol daan. Spr. acht een provisie van 1/4 pCt. te hoog, 1/8 pCt. Is voldoende. Weth. van Wijk merkt op, dat kleine ge meenten altijd een hoogere provisie moe ten betalen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel tot huur van een veldwachters woning (perceel 16 Veenestraat). De heer Vink vindt het voorstel vrij duis ter. Tegen het wonen in het centrum be staat natuurlijk geen bezwaar, het gaat echter tegen de voorwaarden en de wijze waarop alles geschiedt. Mag de raad niet weten welke veldwachter het betreft? Een huur van f. 350.is te hoog. Na 4 maanden krijgt men het voorstel in den raad. terwijl de huur reeds 1 Maart is ingegaan. Be spreekt men bij de begrooting de politie zaken dan wordt er door den burgemeester gezegd het gaat jullie niets aan. De voorzitter geeft toe dat te lang met deze zaak gewacht is. In den huurprijs is het waterverbruik inbegrepen, wat bij de andere woningen niet het geval is. Het huls moest van winkel tot woonhuis verbouwd worden, vandaar dat geen definitief con tract kon worden afgesloten. De heer Vink wil het voorstel aanhouden en B. en W. opdragen. Na eenige discussie wordt dat voorstel verworpen. Voor stem den de heeren Vink en Binnendijk. Met de zelfde stemverhouding wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Voorstel tot wijziging begrooting 1936 en 1937. De heer Vink is tegen een verhooging van de post reis- en verblijfkosten politie met f. 100 tot f. 240. In 1935 is aan reis- en verblijfkosten voor de politie uitgegeven f. 133.12 en voor 1936 f. 150 geraamd. Half 1937 komen B. en W. nu al om f. 100 meer. Is de uitgetrokken f. 140 dan reeds verbruikt; Het vorige jaar is reeds op die groote kosten van auto's aanmerking gemaakt. :n beroep op meerdere diefstallen is een gedurfde bewering. Dit is bovendien dan nog geen reden voor veelvuldig gebruik van auto's; per fiets bereikt men hier ter plaatse meer. Over het spoedig ter plaatse zijn van de politie zal spr. maar niets zeg gen, want bij een geval van huisvrede breuk aan den Westvlietweg, duurde het twee uren eer de politie er was. De voorzitter, er is dit jaar reeds heel wat gepresteerd, tijdens het huwelijk van Prinses Juliana is de politie voor het ver keer versterkt geweest, dit bracht kosten met zich, toen volgde de verkiezingstijd, de politie heeft toen dag en nacht gewerkt, toen met de diefstallen succes werd be reikt had men vele malen een auto noodig voor transport naar elders. Als men politie wilde hebben bij elke ruzie in het Park Leeuwenberg dan had men wel een heel korps daar noodig. De heer Vink vraagt of men bereid is de post te halveeren. De heer Willemsen is het grootendeels eens met den heer Vink, doch als zuinig heid wordt betracht wil hij het bedrag wel toestaan. Het voorstel Vink wordt niet onder steund, waarna het voorstel van B. en W. met den heer Vink tegen wordt aange nomen. Reclames straatbelasting. De heer Willemsen wenscht deze zaken niet in het openbaar te bespreken. De heer Vink: De straatbelasting is een andere belasting en heeft met welstand en personen niets te maken, ze leent rich Juist uitstekend voor openbare bespreking. De afwijzing van de reclames kweekt bij de bewoners van het park Leeuwenberg een vijandige stemming, het gaat niet om het geld. doch over de vraag of deze belasting naar recht en billijkheid wordt geheven. Waarom zijn B. en W. van de beslissing Wenscht mijnheer op de broek te> wachten? van den Raad van Beroep niet in hooger beroep gegaan? Nadat de heer Vink nog op felle wijze het optreden van B. en W. heeft becriti- seerd werd het voorstel van B. en W. om op de reclames afwijzend te beschikken, verworpen. Tegen het voorstel stemden de heeren Vink, Binnendijk, mevr. Visser van der Linden, ten Hoopen, Smits, Waayer. Keuren Ged. Staten dit raadsbe sluit goed dan behoeven de bewoners van het Park Leeuwenberg geen straatbe lasting te betalen over 1935 en 1934 en 1936. Red. L.D. Hierna sluiting. Boottocht. Het bestuur van de Coop. Graanmaalderij Nooit Gedaoht, heeft aan leden en perso neel met hun echtgenooten een boottocht aangeboden naar Amsterdam, welke niet tegenstaande het minder gunstige weer uitstekend is geslaagd. In Amsterdam had men eenige uren gelegenheid de stad te bezichtigen. Schoolreisjes. Gisteren hebben de leerlingen van de openbare lagere school aan den Westvliet weg hun jaarlijksch schoolreisje gemaakt. De hoogere klassen vertrokken des och tends per spoor naar Rotterdam, waar dé dierentuin, de havens en het vliegveld Waalhaven bezocht werden. De lagere klassen hebben een bezoek ge bracht aan Den Haag, waarbij natuurlijk de Bataaf niet vergeten is. DE HEER BINNENDIJK GEHULDIGD. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwe lijksfeest is de heer D. Binnendijk gister avond ln de raadsvergadering van Stomp- wiik gehuldigd. De burgemeester sprak den heer Binnendijk ais volgt toe: Bil den aanvang dezer vergadering meen ik den nestor van den raad den heer D. Binnendijk hartelijk te moeten gelukwen- sohen met zijn 40-jarig huwelijksfeest, namens allen voor alles wat de jubilaris verricht heeft in het algemeen belang. Spr. heeft vele jaren met den jubilaris mogen samenwerken op het gebied van den land bouw. Nog tal van jaren hoopt spr. dat de jubilaris zich zal kunnen geven voor dezen arbeid Na deze toespraak heeft de heer Binnendijk allen hartelijk dank gebracht. Wil kunnen thans wel verklappen dat de jubilaris Maandagavond a.s. zal worden ge huldigd In de commissie voor de steunver- leening, waar hem dan tevens namens de commissie een blijvend aandenken zal wor den geschonken. Gevonden: ring met twee sleutels, rij wielbelastingmerk in etui. heerenhand schoen. zak tarwemeel. Adres bureau van politie. In de Ned. Herv. Kerk is ten bate van de zending gecollecteerd f. 28.28. WASSENAAR. Jongen uit een boom gevallen. In Meyendell viel de 15-jarige F. uit Rijswijk van een hoogte van 5 a 6 meter uit een boom. Hierbij brak hij zijn rech terpols en verder klaagde hij over püno- ln de borstkas. 5- Lte zorg om Diqkie Dons liet Thijs niet los; hij ging met rappen tred door 't bosch, en nog niet erg veel later hoorde hij reeds het geklots van water. „Gelukkig maar", dacht hij; „zoo gaat het snel, en dat bevalt mij wel, want Leo Listig heeft, naar 'k denk een schip dat hard kan zeilen: dat voer zeer stellig reeds zeshon rerd mijlen. Hij zal rr.et Dick, die hij heeft meegenomen, een heelen tijd" vóór mij op het Geheime Eiland komen; maar als ik zeer vlug voort kan maken, ben ik er heel misschien nog wel voordat hij Dickie te streng gaat be waken. Maar kijk bij dezen hoek staat juist het huis dat 'k zoek! Hier zal ik dus maar stoppen, en luid en dringend kloppen".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7