Rook TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 24 Juli 1937 Officieele Kennisgevingen De Spaansche kwestie de 1 cent sigaret die blijft triomfeeren Neq op het doode punt. DE BIOSCOPEN a—i DUITSCHLAND GEESTELIJKE VEROORDEE' Defensie-belasting. Gisteren stond voor de bijzondere recht bank te Muenchen de Jesuiet. pater Mayer, terecht. Pater Mayer werd ervan beschuldigd, van den kansel voortdurend te hebben opge hitst tegen de leiders van den staat en ge tracht te hebben het vertrouwen van het volk ln de politieke leiding te ondermijnen De beklaagde gaf in het algemeen toe, de hem ten laste gelegde uitlatingen te hebben gebruikt en werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes weken voorarrest, alsmede beta ling der kosten. Bij het vonnis is rekening gehouden met de dappere houding van beklaagde gedu rende den oorlog en ln den strijd tegen het bolsjewisme. Als bezwarend werd echter beschouwd, dat beklaagde reeds eenmaal werd gewaar schuwd, doch zich hieraan niet heeft ge stoord. Hij is echter voorloopig in vrijheid ge steld nadat hij beloofd had de wet niet meer te zullen overtreden. De pastoor van Oesede nabij Osnabruck. Otto Brackel geheeten. is gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, staatsvijandige redevoeringen te hebben gehouden. Er is een wet afgekondigd betreffende de Invoering van een defensie-belasting, die betaald zal moeten worden door hen. die niet worden opgeroepen voor den actieven militairen dienst van twee jaar. De belas ting zal volgens het inkomen geheven wor den. Mannen, die voor 1 Januari 1914 ge boren zijn, zijn vrijgesteld. In de eerste twee jaar na den aanvang van de belas tingverplichting zal de belasting 50 pCt. van de inkomstenbelasting bedragen, in de volgende jaren, tot het eindigen van de verplichting 6 pCt. ENGELAND Koopvaardij-officieren moeten een militairen cursus volgen. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat in het vervolg de officieren der koop vaardij een cursus in militaire wetenschap pen moeten volgen, ten einde hen bekend te maken met de plichten, welke zij in tijd van oorlog zullen moeten vervullen. Tot dit doel zijn verscheidene instructiecentra in Londen en Southampton opgericht, alsook in andere groote plaatsen, waar de offi cieren de lezingen en demonstraties kun nen bijwonen, welke door marine-officie- ren worden gegeven en waarin hen in groo te trekken de maatregelen, welke genomen moeten worden bij een aanval op volle zee. uiteen zullen worden gezet. VEREENIGDE STATEN De Senaatbeslissing inzake de hervorming van het Hooggerechtshof. Tegenover persvertegenwoordigers heeft president Roosevelt na de nederlaag van zijn hervormingsplan inzake het Hoogge rechtshof verklaard, dat hij de zaak van den optimistischen kant beschouwt. Na een terugblik op den druk der openbare mee ning op de besluiten van het Hooggerechts hof. constateerde de president, dat de laat ste besluiten van dat hof blijk geven van een meer liberale opvatting inzake de grondwet, welke meer in overeenstemming is met de behoefte van een moderne re geering, doch hij betreurde het, dat er geen garantie bestond tegen een verandering van zienswijze van het hof, dat zijn beslui ten met een meerderheid van één stem had aangenomen. Roosevelt voegde er aan toe, dat hij er niet aan denkt op het oogenblik een plaatsvervanger voor den afgetreden rechter in het hof. van Deventer te benoe men. In politieke kringen verwacht men binnenkort het aftreden van andere leden van het hof. daar verschillende rechters het oogenblik van aftreden uitgesteld heb ben, teneinde niet den schijn te wekken, als zouden zij gezwicht zijn voor de drei gende herziening van het gerechtshof. Deze ontslagnemingen zouden Roosevelt in staat stellen het hof te hervormen zonder de wet welke zoo juist in den Senaat gestrand is, in stemming te doen brengen. Enkele poli tieke persoonlijkheden zien in deze moge lijkheid de reden van het optimisme van Roosevelt, ondanks zijn nederlaag in den Senaat. Senator Burke, een der voornaamste te genstanders van het plan tot hervorming van het Hooggerechtshof, heeft op het Wit te Huis een onderhoud met president Roo sevelt gehad. Men leidt hieruit af, dat de mogelijkheid bestaat van een verzoening tusschen de beide deelen der democratische partij, die inzake dit wetsontwerp tegen over elkander stonden. AFSLUITING APOTHEKERSDIJK EN AALMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Apothekersdljk en de Aalmarkt nabij de Kippenbrug met ingang van Maandag 26 Juli a s. tot nadere aankondiging voor alle rljverkeer zullen zijn afgesloten. J. SPLINTER Gzn. Weth. loco-burgemeester. VAN STRIJEN, secretaris. 5097 UIT HET VERRE OOSTEN STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leide: brengen ter algemeene kennis, dat het scheepvaartverkeer door den Nieuwen Rijn ook op Dinsdag 27 Juli a.s. zal zijn ge stremd wegens werkzaamheden in verband met den bouw van een brug tegenover de Rijnstraat. J. SPLINTER Gzn. Weth. loco-burgemeester VAN STRIJEN, secretaris. 5096 Rust keert terug. Volgens berichten uit Peiping is het in geheel Noord-China thans rustig. De poli tieke raad van Hopei en Tsjahar voert de voorwaarden van de plaatselijke overeen komsten van 11 en 17 Juli getrouw uit en de Japansche autoriteiten zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Chi- neesche autoriteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den tosstand zou kunnen verergeren en zij zullen tevens een waak zaam oog houden op de verdere ontwikke ling. Sedert 20 dezer zijn geen besprekingen meer gevoerd tusschen Tckio en Nanking. De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat de plaatselijke overeenkomsten in Noord-Ohina geen politieke clausules behelzen, hoewel er in wordt bepaald, dat een einde moet worden gemaakt aan de anti-Japansche agitatie in Noord-China. Volgens een mededeeling van het minis terie van oorlog omvatten deze overeen komsten drie punten, n.l.: Ie. verwijdering van alle personen, di'e storend kunnen werken op de Ohineesch— Japansche betrekkingen; 2e. volledige onderdrukking van het com munisme; 3e scherpe controle op de organisaties en bonden die streven naar een anti- Japansche opvoeding en verdere anti-Ja pansche actie voeren. Bovendien is overeengekomen de 37e di visie uit Peiping en de andere plaatsen te verwijderen, teneinde verdere incidenten te vermijden en de Chineesche plaatselijke autorit eiten hebben beloofd, hen die verant woordelijk zijn voor het incident te straf fen, de communisten te vervolgen en de r.ationaal-Chineesche „blauwhemden-orga- satie" te onderdrukken. De woordvoerder raamde, dat een week minstens noodig zal zijn voor het algeheele terugtrekken van de 37ste divisie uit oe conflictszone. De Japansche verliezen sedert het uit breken van het conflict bedragen 25 doo- den en 55 gewonden, van wie 23 zware ver won i hebben bekomen. ZUID-SLAVIË Hel concordaat. De ko-iptsjina heeft de wet. betreffende he* concordaat tusschen den H, Stoel en den Joego-Slavischen staat aangenomen. Aan de stemming namen 294 afgevaar digden deel, van wie er 166 voor en 128 egen de wet stemden. Onder de tegenstemmers bevonden zich 19 leden van de regeeringSDartij. Deze zijn terstond buiten de partij ge sloten Stojadinovitsj heeft medegedeeld, dat het concordaat niet onmiddellijk aan den Se naat zal worden voorgelegd, daar men zal afwach'en tot de heilige synode der Ser vische orthodoxe kerk gelegenheid zal heb ben gehad haar bes'iss:ng te nemen, het geen op het oogenblik, tengevolge van den dood van den patriarch niet mogelijk is. Patriarch Varnava is n.l. te middernacht overleden De pa'rlarch, die in 1880 werd geboren, stond bekend om de vurigheid zijner patri ottische gevoelens en de energie, waarmede hij streed voor de verwezenlijking van de politieke en geestelijke onafhankelijkheid van het Servische land. Als vriend van wijlen koning Alexander waren zijn gezag en zijn populariteit aan zienlijk. 5030 (Ingez. Med.) FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 2257 2964 ilngez. Med.) Na drie dagen particuliere discussies naar aanleiding van het conflict over de proce dure in de sub-commissie voor non-inter ventie in Spanje, is er nog geen enkel tee- ken van ontspanning in de ernstige si tuatie. De nieuwe voorstellen, welke dc Britsche regeerings gisteren nog voorne mens was tc doen. schijnen geen kans te hebben, een oplossing naderbij te brengen, zoodat men nog volkomen vastzit in de impasse, waarin de con ferentie eenige dagen geleden is, ge raakt, In Britsche kringen kan men zich moei lijk voorstellen, dat Italië middels deze pro cedure-kwestie een non-lnterventle-accoord zoekt te vertragen en gaarne zou men van Rome een of andere meer substantieele re den vernemen voor de houding, welke dit land aanneemt óf een Italiaansch voorstel, waarop een compromis zou kunnen '.orden gebaseerd. Anders zou men te Lj r. tot de conclusie moeten komen, dal f.alië En- gelands verlangen, om de non-interventie len spoedigste meer effectief te maken, niet deelt. Het Is mogelijk dat de Britsche regee ring zich genoodzaakt zal achten, haar voorstellei. in te trekken en een andere houding in de niet-inmenging aan te ne men De Fransche ambassadeur te Londen, die de aangelegenheid opnieuw met Eden be sprak in het Foreign Office, zal zich heden voor een kort bezoek naar Parijs begeven. Er is nog steeds geen datum vastgesteld voor de volgende zitting van het subcomité der niet-mmengingscommlssle. Het technische subcomité, dat opdracht gekregen heeft de plaatsing van waarne mers der niet-inmenging in de Spaansche havens te bestudeeren, Is gistermorgen bij eengekomen. De delegaties waren er vertegenwoordigd door haar vlootattaohé en door een secre taris van iedere ambassade. Fransch protest te Berlijn. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft zich gistermiddag naar het minis terie van buitenlandsche zaken bege ven, waar hij uit naam van zijn regee ring krachtig geprotesteerd heeft tegen de door de nationaal-socialistische pers gepubliceerde leugenachtige bewerin gen over het zenden van een afdeelin; van het Fransche vreemdelingen-legi oen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publi catie van dergelijke leugens kon blijven voortgaan, nadat de Fransche regeering een officieele en stellige tegenspraak had doen hooren. De perscampagne, waartegen het Fran sche protest zich richt, was ingezet door het officieele orgaan der N.S.D.A.P., den Völ- kischer Beobachter en overgenomen door het D.N.B. en andere Duitsche bladen. Ook gisteren gingen de kranten in de provincie nog voort de ernstige beschuldigingen te verspreiden, ondanks de krachtige tegen spraak van de Fransche regeering. Kolonel Lunn, chef van de internationale controle langs de Fransch-Spaansche grens, had aan dit dementi kracht bijgezet, maar het Berliner Tageblatt van gisteren ontzegt aan deze getuigenis haar waarde door te verklaren, dat zij alleen betrekking heeft op dc Fransche landgrens, maar niet op de andere wegen van vervoer. In het Bulletin du Jour laat de „Temps" zich zeer verontwaardigd uit over dezen „Duitschen veldtocht tegen Frankrijk", wel ke de strekking heeft de door Grandi ver oorzaakte moeilijkheden in de onder-com missie te vergrooten. De Duitsche pers aldus het blad wil de verantwoordelijk heid voor de verwikkelingen, die door de tactiek van Grandi kunnen ontstaan, op Frankrijk werpen. Zij doet het voorko men, alsof de officieele tegenspraak van de berichten, als zouden in Frankrijk vrij willigers voor de Spaansche regeeringstroe- pen geworven worden, verwaarloosd kan worden. Het is helaas niet voor het eerst, dat men aan de overzijde van den Rijn tot een dergelijken aanval overgaat, waarbij wordt uitgegaan van een verzinsel. Wij wil len wel aannemen, zoo vervolgt de „Temps" dat dit het werk is van elementen, die geen officieele verantwoordelijkheid dragen, maar het is ongetwijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitschland te vestigen op dergelijke methoden, die de betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen be- nadeelen. Van *t front. Van 't front valt bij voortduring niets van beteekenis te melden De aanval bij Madrid lijkt opnieuw te zijn vastgeloopen. Eenheidspartij. Op last van den militairen gouverneur moeten alle mannen tusschen 30 en 45 jaar zich binnen veertien dagen doen inschrü- ven als lid van de eenheidspartij „Spaansch 1 nationalistische phalanx". Deze maatregel is genomen, ten einde te kunnen voorzien in dp diensten achter het front. Zydie zich binnen den gestelden termijn niet laten inschrijven, zullen worden be schouwd als „niet gunstig gezind" ten aan zien van de nationalistische beweging cn zullen de gevolgen hiervan moeten dragen. Het Nieuwe Roxy-Theater. Een zeer bijzondere rolprent is de natuur- en die renfilm „Sequoia", een product, dat getuigt van jarenlangen, ingespannen arbeid en schier eindeloos geduld en dat tenslotte tot een verbluffend resultaat geleid heeft. In deze „Sequoia" worden twee dieren, die in de natuur elkanders grootste vijanden zijn, tezamen opgekweekt, n.l. een hert en een poema. Een lieftallig meiske, Toni, heeft deze uiterst moeilijke taak op zich genomen en zij slaagt wonderwel. Doch naarmate de dieren grooter worden, groeit ook hun natuurlijk instinct en Toni is ge noodzaakt, den dieren hun vrijheid terug te geven. Eenmaal in de vrije natuur, doet zich het merkwaardige geval voor, dat de dieren vrienden blijven en prachtige staal tjes van hechte vriendschap bewijzen de intensieve inspanning waarmee gewerkt is. Zelfs heeft men het hert geleerd, hoe het een geheele kudde dieren uit een val kan. redden door over de omheining te sprin gen. Het is haast onbegrijpelijk, dat men een hert zulke dingen kan bijbrengen.Maar bij zijn redding wordt het dier door stroo- pers onder sqhot genomen en listig lokt het zijn belagers ln het gebied van de poema. Eindelijk, wanneer het hert stil staat. krijgt de jager gelegenheid, om aan te leggen, doch op hetzelfde oogenblik waagt de poema den sprong en stort zich oo den strooper. Een verwoed gevecht volgt w aarbij de man het onderspit delft, en ads de poema hem voorloopig onschadelijk ge maakt heeft, komt het hert naderbij, om den jager den beslissenden stoot toe te brengen. Zóó redden poema en hert elkan ders leven, en vonden als ware bondgenoo- ten elkander terug, zij, die toch eigenlijk als roofdier en buit zich in de natuur voortbewegen Vooral deze laatste beelden verbazen door hun natuurlijkheid, waarmee men dit alles op celluloid getransponeerd heeft. Men mag een eeresaluut brengen aan de makers van een dergelijk, grootsch kunst werk, dat slechts door een gedegen voor bereiding tot stand kan komen. De mede spelenden, onder wie de charmante Jean Parker, zijn met opzet naar den achter grond geschoven, om dat wonderlijke die renleven en die treffende vriendschap zóó goed mogelijk naar voren te brengen en men is hierin schitterend geslaagd. „De spionne van Stamboul", Is een uit stekende spionnagefilm met boeiend spel van Myrna Loy als een gevaarlijke Duit sche spionne; George Brent is een vlotte tegenspeler, zoodat deze combinatie goed sluit. Lido-Theater. „Obsessie", is weer eens een film, gebdseerd op een roman en wel „The magnlficlent Obsession" van Lloyd C. Douglas, een boek. dat een oplaag van een millioen haalde. Den man, die aan 'n ob sessie lijdt, krijgen we niet te zien; wan neer de film begint, is hij reeds verdron ken. Toch wordt ons verteld, dat hij bij zijn leven een beroemd en populair arts was, wiens obsessie bestond uit weldoen. Hij laat een jonge weduwe (Irene Dunn) en een dochter (Betty Furness) achter, en vele dankbare patiënten, die hij niet alleen genas, doch ook voorthielp in de maat schappij. Een van deze patiënten, de beeld houwer Randolph, wordt zijn discipel en verkondigt zijn leer: „doe wel. ga niet prat op uw goedheid en verlang var. niemand belooning". U ziet: het Is niets nieuws. Het pleit voor Ralph Morgan, die de rol van den beeldhouwer speelt, dat hij in zijn strengen eenvoud bij het verkondigen van die oude leer diepen indruk maakt. Robert Taylor speelt ae rol van den jeugdigen lui lak. die gelouterd wordt door de smart, welke hij onbewust anderen berokkent. Onder den invloed van sterken drank valt hii eenige minuten eerder ln het water dan de beroemde arts en het noodlot wil, dat er slechts één zuurstof-apparaat is. waar door zijn leven wordt gered, terwijl dat van den man die voor de maatschappij zoo on eindig veel meer waard is, verloren gaat. De lichtzinnige Robert wordt verliefd op de jonge weduwe. Al spoedig wordt die liefde beantwoord, zij rijden samen in een auto en krijgen een ongeluk, waaraan Robert echter geen schuld heeft. Irene wordt ern stig gewond en blijft blind. Als Robert den beeldhouwer ontmoet, neemt hij diens raad aan, wordt ijverig, gaat studeeren en leeft geheel naar de leer van den verdronken arts Aanvankelijk zonder succes, wordt alles gedaan om Irene Dunn het gezicht weer terug te geven. Eindelijk op het einde der film gelukt dit. Zoo naverteld klinkt de heele geschiede nis sentimenteel en gezocht, maar op het doek is ae indruk heel anders en ziet men Irene Dunn en Robert Taylor op hun best. Als tweede hoofdfilm draait „De onwel kome gast". De film speelt in de rumoerige omge ving van renstallen en -banen en geeft ons daarbij gelegenheid prachtige paarden en uitstekende ruiters te bewonderen. De hoofdrollen worden vervuld door Jack Holt, Mona Barrie en niet te vergeten de jeugdige Jackie Harl. Casino-Theater. - Een van de standaard werken van Dostojewski Is „Schuld en Boete" en het is zeer begrijpelijk, dat de Fransche filmproducenten dit werk ter ver filming ter hand genomen hebben. Laten we er direct bijvoegen, dat de film voor treffelijke kwaliteiten bezit en een waar dige plaats inneemt onder haar soortge- nooten. Mer. kent de geschiedenis van den berooiden student Raskolnikov, die in koe len bloede een vrouw vermoordt en nu als een vertwijfeld en gemarteld wezen rond doolt, waarbij de ellende op zijn gezicht te lezen is. Deze tragische figuur van den moordenaar wordt knap en tot in het kleinste detail weergegeven. Men leeft zijn moeilijkheden mee en voelt, hoe deze zwak keling toch niet zal kunnen ontsnappen aan den reohter van instructie Porphyre, die met ijzige kalmte achter Raskolnikov aangaat en de netten om hem steeds nau wer dichttrekt. Raskolnikov voert den ver beten Innerlijken strijd echter met gesle- genheid en door zijn handigheid duurt het nog wel eenigen tijd, eer Phorphyre hem definitief in handen krijgt. Doch met haast pijnlijke zekerheid zegeviert de politie- speurder. Deze Porphyre is 'n gave creatie van Harry Baur, Frankrijk's meest talent vollen acteur; zijn rol is een kunststukje op zichzelf, zonder ook maar eenig thea traal effect.Raskolnikov is de bekende Pierre Blanchar en dezen verloopen stu dent stelt hij zeer aannemelijk voor. Ver wilderd in oogopslag, vertwijfeld ln hou ding, brengt hij iedere gevoelsuiting op den toeschouwer over. De regie van Pierre Che- nal heeft een sobere sfeer getroffen en ge tuigt van een warme liefde voor het on derwerp. Ook de tweede hoofdfilm is van groot formaat. In „M'n hartewensch" brengt de alom gevierde Richard Tau'oer zijn gehoor in verrukking met zijn gouden stem. Eerst zingt hij in een Weenschen biertuin, maar goede zangers worden spoedig ontdekt en zoo zien we hem spoedig terug in Londen, waar hij groote triomfen viert. Een onge lukkige liefde is de oorzaak, dat de feno menale zanger weer terug gaat naar z'ii ouden biertuin in Weenen, doch aleer het zoover is, hebben we ruimschoots genoten van Tauber's volmaakten zang. We hebben Tauber zelden zóó veel en zóó mooi hooren zingen. Luxor-Theater. Welk een zeldzaam spannende film is „De laatste nacht"! En welk een groot acteur is Willy Birgei, die hier Inderdaad alle vorige creaties (en hoe veel succes had hij al niet reeds) in de schaduw stelt! De film „De laatste nacht" is een episode uit den vrijheidsstrijd van Polen tegen Rusland. Poolsche officieren ln het Russische garnizoen Grodno waar zij nimmer als volwaardig beschouwd wor den i krijgen op een feestavond per koerier de tijding dat in Warschau het volk tegen de verdrukkers in opstand gekomen is en er wordt pressie op hen uitgeoefend direct het Russische leger in den steek te laten en naar Warschau te gaan om de eigen landgenooten te hulp te komen. Onder lei ding van den ritmeester Wolski (Victor Staal) wordt daartoe besloten en in het geheim verzamelen de Poolsche officieren zich in een kapel om vandaar naar de stallen te gaan, hun paarden te halen, de Poolsche regimenten in het geweer te roe pen en de vlucht te nemen. Eén officier mankeert echter. Het is de ritmeester Stra- wiersky, een Pool in hart en nieren, wiens liefde voor een Russische prinses, die hem juist op den bewusten avond het ja-woord gaf, tijdelijk echter sterker was dan de trouw aan het vaderland. Zijn aarzelen bij het afscheid werd den officieren noodlot tig. Kostbare tijd ging verloren, de Russi sche commandant werd gewaarschuwd en de complottisten liepen ln den val, waar bij de meerderheid gedood werd en er drie (onder wie ritmeester Woiski) gevangenge nomen en ter dood veroordeeld werden Pas daarna voltrok zich langzaam maar zeker de bewustwording van den ritmees ter Strawiersky. Meer en meer ging het hem duidelijk worden dat het aan zijn schuld te wijten was dat zijn kameraden vruchteloos hun leven geofferd hadden en toen een poging dm den commandant te bewegen de drie gearresteerden te sparen zonder resultaat gebleven waren, besloot de ritmeester daadwerkelijk op te treden en goed te maken wat hij misdaan had. Dat laatste deel van deze film is verre weg het spannendste deel! In een reek* van fascineerende beelden zien we Stra wiersky afstand doen van de vrouw, die hij lief heeft, zien we hem maatregelen tref fen voor de bevrijding der gevangen offi cieren, zien we den overval zich tot in fi nesses voltrekken, zien we de vlucht der Poolsche regimenten naar Warschau, en zien we Strawiersky aan het slot uit zijn schuilhoek oprijzen om zich ongewa pend en zonder tegenstand neer te laten schieten door de woedende en verblufte Russen, die zoo'n pijnlijke en onverwachte nederlaag geleden hadden De fout te genover Polen was goedgemaakt. Voor Strawiersky zelf had het leven na het ver lies van de vrouw, die z'n echtgenoote had zullen worden, thans evenwel geen waarde meer Gelijk gezegd: dit is de film van Willy Birgei! Zijn creatie is van een zeer bijzon dere bekoring en zij schept een sfeer van dikwijls enorme spanning. Victor Staal past zich daar prachtig bij aan; ook zijn spel bevat vele facetten, is levendig en attrac tief, terwijl verder o.m. Hansi Knoteck en Ursula Grabley een eervolle vermelding verdienen! Een uiterst vermakelijke geschiedenis is die van „Het valsche bankbiljet", een dwaze comedie, waarvan wij het karakter reeds ruimschoots geschetst hebben door te zeggen dat de voornaamste rollen berusten bij Theo Llngen, Adéle Sandrock, Georg Alexander en Lucie English. Met het gebruikelijke en uitvoerige we reldnieuws een uitstekend programma, waarvoor reeds op den eersten avond veel belangstelling bestond. Trianon-Theater. In „De held van den dag" ls men voortgegaan op den ingesla gen weg, om Maurice Chevalier eens iets anders te laten spelen dan lledjeszingende charmeurs of harten veroverende luitenants of hoe zijn vorige rollen ook mogen ge weest zijn. Want zijn talent ligt onmis kenbaar op ander terrein, getuige „De held van den dag." Deze Fransche film ademt een echt-Franschen geest en onder de be kwame regie van Julien Duvivier wordt dat typisch Zuidelijke esprit ook voor ons Noorderlingen volkomen begrijpelijk. Mau rice is thans een electricien met kumstas- piraties, maar zijn proefzingen levert geen resultaat op, want niemand luistert naar hem. Wég idealen. Edoch, daar krijgt de beroemde Mona Thalia een ongeluk en slechts bloedtransfusie vermag uitkomst te brengen. Alleen Alfred Boulard zoo heet hij m de film kan haar redden. En den volgenden morgen vermelden de kranten het groote nieuws, met foto's van Alfred Boulard erbij. Met één slag is hij beroemd, en vormt het gesprek van den dag. Hier is de film op haar best in de persiflage op de verdwazing van „den held van den dag" Doch even snel als hij beroemd geworden is, raakt hij weer in vergetelheid, want er is een nieuwe „kampioen" aangekomen, die eenige honderden kilometers op zijn han den geloopen heeft en niemand denkt meer aan Alfred Boulard. Er ligt een zekere tra giek in het leven van „een held van den dag". De film is van een uitstekend amuse ment, vooral dank zij Julien Duvivier. die waarlijk een heerlijke, lichte spot drijft met moderne toestanden en Maurice Che valier is er geknipt voor, om deze Ironie te vertolken. In „Broken Blossoms" hebben we Doily Haas van een geheel andere zijde leeren kennen. Tot dusverre was ze voor ons een guitig, kittig meiske, maar een dramatisch talent van zoo groote perfectie hadden we niet bij haar gezocht. In deze rolprent is ze het slecht verzorgde en door haar vader mishandelde meisje uit een Londensche achterbuurt en dit stille kinderleed, waarin liefde en geluk geen plaats vinden, draagt het meisje in volle berusting. Doch ook voor haar zal de zon eens gaan schijnen en de Chinees Chen bezorgt haar menig oogenblik van stralend geluk. Tot de vader zijn haat op het gele ras botviert, door het meisje doodelijk te mishandelenDit tragisch slot is dan het eind van de „op voeding" door een vreeselijken bruut van een vader, een soort beestmensch. De uit beelding van Dolly Haas steekt ver boven alles uit; fijntjes en gevoelig speelt ze het ongelukkige kind. In het welverzorgde journaal brengt het binnenlandsch nieuws de eerste beelden van de aankomst van deelnemers aan de Jamboree, welk evenement de volgende weken zeker nog vaker op het witte doek zal komen De buitenlandsche filmkrant geeft de laatste opnamen van de „Tour de France", terwijl een aardig Betty Boop- filmpje het „kleiner werk" besluit.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2