BINNENLAND De nieuwe postzegel-uitgiften in de afgeloopen maand De Tarief wet wordt gewijzigd LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 Juli 1937 Vierde Blad No. 2372$ 78sfe Jaargang Brief van Koning Leopold van België aan Van Zeeland foorstel tot instelling van een internationaal organisme voor economische studiën Tal van speciale en gewone frankeerzegels wederom verschenen Zij wordt van 1 Augustus af al toegepast Ook sieraardewerk getroffen Koning Leopold van België heeft aan minister-president van Zeeland, die door de regeeringen van Engeland en Frankrijk belast is met het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheden van een eco nomisch herstel, een open brief gezonden, waarvan de volledige tekst als volgt luidt- Koning Leopold. Brussel, 21 Juli 1937. Waarde eerste minister, Indien men de ontreddering aanschouwt, waarin het menschdom is gedompeld, kan men niet dan met een angstig gevoel de toekomst tegemoet zien. Men moet dan ook met kraoht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal van mensche- H)ke solidariteit verheft, steunen. Deze overtuiging bevestigt het gewicht van de zending, die door Groot-Brittannië en Frankrijk in uw persoon aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strek king heeft dan men haar gemeenlijk toe kent, vermits zij inderdaad tot het vinden der elementen van een rationeele inrich ting der gansche wereld-economie kan leiden. Uit de ontvangst, die u aan den overkant van den Atiantischen Oceaan is ten deel gevallen, blijkt de ingenomenheid der Ver- eenigde Staten van Amerika met het stre ven, dat aan het initiatief van Groot-Brit tannië en Frankrijk te danken is. Aldus betuigen ons deze drie groote natiën haar eóelmoedige verlangen, mede te werken aan dt vestiging van een betere levensorde, waarnaar de gansche wereld snakt. Voor de groote moeite, die ge u bij de wrvulling van deze zware taak hebt ge troost, zullen allen, die er het ware doel en de omvangrijkheid van inzien, u zeer dankbaar zijn. Laat mij op het oogenblik. dat gij de eerste resultaten van uw onderzoek gaat vastleggen, uw aandacht op een eigen over weging vestigen. Het ware, meen ik, van overwegend belang, een organisme voor economi sche studiën te stichten, welks waarde bepaald zou worden door zijn drievou dig karakter van universaliteit, besten digheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisatie van de wereldeconomie en duurzame aanpas sing van deze organisatie aan de steeds veranderlijke economische factoren vor men het dubbele doel, dat aan een dergelijke instelling zou worden toege dacht. De economische wetenschap, die voorna melijk op het leven zelf is gericht, is dan ook aan alle levensrhythmen onderworpen en de vraagstukken die haar wprden voor gelegd. kunnen niet op onveranderlijke wijze opgelost worden. Maar om zich volkomen van haar taak te kunnen kwijten, moet een dergelijke in stelling zoo onafhankelijk mogelijk van alle nationale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk, het econo misch gebied van politieken invloed vrij te houden, maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men u ter bestudeering heeft opgedragen en waarop onze vereenigde krachtsinspanning geconcentreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewer king van alle groote deskundigen ter we reld moge worden gerekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraagstukken betreffende de nijver heid. den handel, den landbouw, het geld wezen en den arbeid. Deze deskundigen zouden hun toetreding niet door een man daat. maar door hun individueele bevoegd- beid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren, noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog wil len weren en dc menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moeten wij den moed hebben, het economische vraagstuk in zijn algemeenheid te be schouwen en een oplossing te vinden voor de groote problemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen: dc verdeeling van de grondstoffen, de verdccling van de geldmiddelen, de in ternationale verdeeling van den arbeid het evenwicht tusschen de lïndbouw- staten en de industrielanden, enz. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de ten uitvoerlegging van een zoo uit gebreid programma zijn verbonden. Noch tans ben ik ervan overtuigd, dat 't oogen blik gunstig is, om den stap te wagen en dat wij bij de vervulling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen, niet slechts op den steun vau alle, regeeringen, maar ook op de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen, de gods dienstige en philantropische gemeenschap pen, in één woord van alle menschen, die in hun hart. het verlangen naar weder- zijdsch begrijpen en solidariteit gevoelen. Wü kunnen, het onszelf niet ontveinzen: aanzienlijke groepen der menschelijke sa menleving zijn het niet meer met elkan der eens. Indien een eerste stap kon wor den gedaan, om een betere verstandhou ding te bereiken, zouden wij het mensch dom en vooral het Oosten het bewijs hebben geleverd, dat het Westen, boven het, stoffelijke, de geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waarachtige broeder lijke liefde." (w.g.) LEOPOLD. NEDERLANDSCHE DAG TE DüSSELDORF Op de tentoonstelling „Schaffendes Volk". De rijkstentoonstelling „Schaffendes Volk" in Düsseldorf. die met haar enorm overzicht van de industrie, haar speciaal voor de tentoonstelling gebouwde stad met !10 paviljoens, haar prachtig aangelegde tuinen en haar vroolijk Lunapark, een groote aantrekkingskracht uitoefent op de vele binnen- en buitenlandsche bezoekers, tal op 7 en 8 Augustus een Nederlandschen dag organlseeren. Om haar velen Neder landschen vrienden en bezoekers iets bui tengewoons te bieden, is het geheele pro gramma van de tentoonstelling speciaal voor deze gebeurtenis in elkander gezet. Dc vele gelegenheden in het Lunapark, dc cafe's en restaurants aan den Rijn, het groote tentoonstellingsrestaurant en de bar zullen ter eere van de Nederlandsche bezoekers feestelijk versierd worden en er zullen bijzondere voorstellingen plaats vinden. Op den rand van de groote licht fontein danst een ballet. 220 Zevenburg- sche Sakers zingen en dansen in hun klederdrachten en ook in het golfbad zal iets bijzonders te doen zijn. Een hoogtepunt van den feestelijken dag zal de groote fakkelpolonaise zijn. De deelnemers daar aan zullen zich onder aanvoering van een muziekcorps door de in avondschemering gehulde tuinen naar het Lunapark be geven. waar deze Nederlandsche dag tot een vroolijk einde zai komen, om 's Zon dags op dezelfde manier en in hetzelfde tempo verder gevierd te worden. fen wegens overbodigheid. Gemeend wordt echter, dat in Nederland dat tijdstip nog niet is bereikt. Een toekomstig voortbe staan van de Nationaal-Herstel-Beweging, waaraan gelukkig nog zoovelen gelooven en die reeds zooveel zegen aan het Vaderland gebracht heeft, zal misschien gegrond moe. ten zijn op nauwere aaneensluiting van al diegenen die zijn trouw gebléven aan onze mooie christelijk-nationale beginselen, het geen tevens een saneering met zich mee zal moeten brengen t.o. van de destructieve elementen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Overal stijgende prijzen. Op de slachtveeafdeelingen bleven de aanvoeren tot op het einde dezer week zeer matig en hoewel de toestand in den vleeschhandel onveranderd traag blijft met onbevredigende omzetten, liepen de prijzen toch op. Dit is te verklaren door het feit dat varkens- en kalfsvleesch zeer duur is en aldus alles gelijk mee omhoog trekt. Ook het koude weer werkt daartoe iets mee. Nu we echter reeds midden in den zomer zijn en er al veel slachtvee uit het land is ver kocht, is er geen sprake van dat we weer een daling krijgen. Daarvoor zijn de voor raden ten eenenmale onvoldoende. De no teeringen handhaafden zich op de eind- markten van deze week dan ook ruimschoots Maar 116 vette koeien op een markt als Leiden is slechts de helft van een normaal aanbod. Dit is nu al meerdere weken achtereen het geval en het demonstreert toch wel voldoende den teruggang van den veestapel. Ook mager en gebruiksvee komt schaarsch aan de markten. Daarvoor zijn de prijzen eveneens algemeen weer iets stij gende. Bij een sleependen handel wordt alles regelmatig duur verkocht. Voor vette en nuchtere kalveren hand haafden de prijzen zich eveneens ruim schoots. Vooral de laatste zijn duur. De prijzen zijn thans reeds van 55 tot 60 cent per Kg. geslacht gewicht. De wolveemarkt die begin dezer- week aanmerkelijk flauwer gestemd was. liep Vrijdag weer wat vlotter met vastere prij zen. Men kocht weer iets meer voor het binnenland en daar de consenten van het tweede kwartaal voor Frankrijk afliepen, kocht men ook daarvoor. Nu de varkens- prijzen zoo hoog worden, komt 't ons voor dat er voor schapenvleesch een ruimere afzetgelegenheid komt op de binnenland- sche markt, wat dan ook deze week al eenigszir.s zichtbaar was. De varkens stij gen nog steeds en we noteerden reeds tot aan 28 cent toe. Ook het magere goed en de biggen zijn zeer duur verkocht. Voor loopvarkens van 6070 pond le vend, zagen we f. 2426 besteden. Zwaar dere naar verhouding duurder. Volgens schatting is de prijs voor mager goed van 35 tot 40 cent per pond levend en 6 tot 10 weeksche biggen f. 13—20 per stuk. De zware Geldersche biggen doen reeds tot f. 24 toe. Dikke fokzeugen f. 130140 Er valt dus momenteel over de varkens prijzen ook niet te klagen. De Engelsche kroningspostzcgels zijn thans alle verschenen en de verzamelaars kunnen weer eens uitkijken naar wat an ders, dat in overvloed voorhanden is. Doch vóór wij daaruit een keuze doen. Zal ik eerst het lijstje van bedoelde kroningszegels com- pleteeren. Zuid-Afrika bracht de waarden 1, 1' 3 pence en 1 shilling met de kroningsbuste en den tekst in het Afrikaansch en Engelsch d. w. z. van elke twee zegels draagt het eene exemplaar het opschrift in het Afrikaansch, het tweede in het Engelsch. De verzamelaars hebben dus hun krachten te wijden aan 10 zegels. Hetzelfde geldt voor Zuid-Wcst-Afrika.dat een serie uitgaf in de waarden 1, IV», 2, 3. 4, 6 pence en 1 shilling. Op deze zegels prijkt eveneens de koningsbuste, zij het dan ook in andere uitvoering dan die voor Zuid- Afrika. Het gebruik van beide talen bepaal de deze serie dus op 16 stuks. Nieuw-Zeeland stelde minder hooge eischen aan der philatelisten-portemonnaie. Met de portretten van het koningspaar ver schenen hier de waarden 1, 21/: en 6 pence, die eveneens werden uitgegeven met den opdruk Niue, voor het gebied van dezen naam. Nauru, gelegen in Australië, bracht vier simpele zegeltjes, alle met den koningskop en in de waarden IV», 2, 21/- pence en 1 shilling. De Cook-eilanden leverden een serie in de waarden 1, 2'/i en 6 pence, Nieuw-Guinea 2, 3, 5 pence en 1 shilling en Papua 1, 2, 3 en 5 pence Tot op heden bereikten mij deze zegels nog niet, doch in elk geval beschikt de belangstellende verzamelaar thans over een complete lijst. Laat ons thans eens zien, wat de rest der wereld aan interessants opleverde. IJsland, door een personeele unie met Denemarken verbonden, vierde eveneens het 25-jarig regeerings-jubileum van Ko ning Christlaan X door de uitgifte van drie speciale zegeltjes, waarop de koning bloots hoofds is afgebeeld. De waarden zijn: lOaur groen, 30 bruin en 40 lila. De IJslandsche post heeft evenwel vermoedelijk gedacht, dat de verzamelaars van zooveel beschei denheid niet gediend zouden zijn en waar bovendien „die grosze Mode" een blokstuk of speciaal velletje verlangt, heeft deze post Verhooging o.m. van het invoerrecht voor benzol en de benzol koolwaterstoffen. solventnaphta, van f. 1.25 tot f.3 heeft ten doel de daling te ondervangen van den prijs van benzol, Waardoor deze ten na- deele van 's Rijks schatkist, tot aan de instelling van de contingenteerlng, in toe nemende mate het gebruik van benzine als motorbrandstof is gaan verdringen. De invoer van deze benzol was van ge heel abnormalen aard en was alleen mo gelijk door heffing van het bijzonder in voerrecht ihet benzinerecht) voor benzine, waaraan benzol niet onderworpen is. Bij Verschenen is een wetsontwerp tot wijzl- heffing van het volgens dit voorstel te ging van de tariefwet 1934. de wet op het verhoogen invoerrecht voor buitenlandsche statistiek-recht de algemeene wet van1 benzol kan de contlngenteering vervallen. 26 Augustus 1822. Het gebruik van binnenlandsche benzol Aan dc memorie van toelichting wordt voor tractiedoeleinden is voldoende binnen het volgende ontleenddc perken te houden door het met Ingang Bij de mondelinge behandeling in de van 1 Februari 1937 ingesteld mengverbod Tweede Kamer der Staten-Generaal van en menggebod en de aan dispensatie daar- Links: IJslandsche postzegel met de beeltenis van den Deenschen koning: rechts: Fransche zegel met het portret van Descartes In de waarde van 90 centimes. hierop prompt geantwoord. In dezelfde teekening verschenen dus, netjes op een rij gedrukt, de frankeerzegels 15 aur violet, 25 ïood en 50 blauw. Om deze zegels zijn breède witte renden vrijgelaten. Aan het hoofd van het velietje prijkt de koningskroon, met daaronder „Christian X 19121937". Onder de zegels staat vermeld: Verd-Prix-Kr. 2.00, terwijl het geheel wordt afgesloten door het IJslandsche wapen. Wie nu meenen mocht, dat hij buiten. IJsland een dergelijk velletje kan bemach tigen voor iets meer dan 2 kronen, komt teleurgesteld uit. De speculatie heeft zich van dit dingsigheidje meester gemaakt en men moet vrij diep in de beurs tasten om een exemplaar te bemachtigen en dat in weerwil van het feit. dat 50.000 stuks wer den gedrukt. De Fransche post gaf eveneens een spe ciaal zegelvel of blok uit en dat ter gele genheid van de in Parijs gehouden inter nationale postzegel-tentoonstelling, bij af korting Pexip genoemd. Men benutte hiervoor het type der eerste Fransche zegeluitgifte. De waarden zijn: 5 centimes blauw en bruin, 15 roodbruin en rose, 30 blauw en rose en 50 centimes rood en bruin. De frankeerwaarde bedraagt dus 1 franc; elke entree-kaart tot de Pexip gaf recht op aankoop van een velletje. T1 Driehonderd jaar is het geleden, dat Dercartes zijn beroemde „Discours de ia méthode pour bien conduire saraison et chercher la vérité en sciences" publiceer de. Natuurlijk moest een dergelijk jubileum worden vastgelegd op een speciaal zegel, waarbij de teekenaar evenwel de fout maakte door als toelichtenden tekst van het opengeslagen boek te schrijven: Dis cours sur la méthode, inplaats van de la méthode. Natuurlijk stond geheel we tenschappelijk Frankrijk op z'n achterste beenen, doch de minister van posterijen maakte van den nood een deugd: vlug werd: het ontwerp der thans geldende tariefwet 1934 heeft de toenmalige minister van fi nanciën zich bereid verklaard er toe mede te werken, dat noodlg gebleken wijzigingen en aanvullingen in de tariefwet zouden worden aangebracht. Het hierbij aange boden wetsontwerp, waarover de econo mische raad is gehoord, houdt verband met de bedoelde toezegging. De overwegingen, welke tot de verschillende wijzigingen en aanvullingen hebben geleid zijn hierna na der uiteengezet. Sloten. minimumrecht getroffen sieraardewerk en Het voorstel tot verhooging van het in- sierporselein. Voor de binnenlandsche fa- voerrecht van 6 op 10 pet. van de waarde I brikanten van sieraardewerk en sierporse- voor sloten, behalve hang- en rijwielsloten, lein, die reeds te lijden hadden van den van verbonden voorwaarden. Sieraardewerk. De heffing van de mini mum-in voerrech. ten volgens de tariefwet 1934 op eet-, drink, en tafelgerei en verschillende huis- houd- en keukenartikelen van aardewerk en porselein heeft er toe geleid, dat in den invoer een verschuiving is opgetreden van het goedkoópe huishoud, en keukengoed van aardewerk en porselein (de stapel- artikelen) naar het duurdere niet door een DE ZAAK-VRIJMAN. Bij de behandeling van de „zaak-Vrij man" in de Eerste Kamer op 2 Maart 1937 heeft de minister van Financiën een be schuldiging geuit aan het adres van den heer Vrijman, den oud-rijksbouwmeester. Naar aanleiding van deze beschuldiging heeft bij request van 19 April 1937 de heer Vrijman zich gericht tot de Eerste Kamer met het verzoek een onderzoek in te willen instellen naar de al dan niet ge grondheid dier beschuldiging. Thans heeft het hoofdbestuur Alg. R.-K. Ambtenarenvereeniging bij request van 21 Juli gevraagd, het verzoek van den heer Vrijman, oud-lid der Arka, wel te willen inwilligen. „NATIONAAL HERSTEL" ALS PARTIJ EN ALS BEWEGING. In een in de „Avondpost" vermelde cir culaire aan verschillende personen zegt het hoofdbestuur van het „Verbond voor Na tionaal Herstel" o.m. dat de verkiezingen aan Nationaal Herstel als partij een zwa- ren slag hebben toegebracht. Er kan thans nog niet met zekerheid Sarden vastgesteld in hoeverre Nationaal h.rstel aLs partij dus zal moeten JPrden gehandhaafd. Anders ligt echter uc zaak t.o. van Nationaal Herstel als be weging. Iedere Herstelbeweging moet er Caar streven, zichzelve te kunnen ophef- KAPITEIN VAN DE „HORDENA" VRIJGELATEN. Bij het departement van buitenlandsche zaken is bericht binnengekomen, dat de laatst overgeblevene van de bemanning van de „Hordena", kapitein Barels. aan boord van een Deensch stoomschip Spanje heeft verlaten. GEVAREN VOOR RONSELARIJ VOOR SPANJE. De aandacht wordt door het ministerie van buitenlandsche zaken nogmaals geves tigd op de gevaren, waaraan Nederlanders zich blootstellen, die zich laten ronselen voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen. vloeit allereerst voort uit de overweging, |dat het hier gaat over goederen welke zonder verdere bewerking voor plaatsing geschikt zijn en ook, voor zooveel betreft hun aard. in belangrijke mate boven de qualiflcatie halffabrikaat of grondstof uit steken, eerder zelfs als eindproduct kunnen worden aangemerkt. De ministers zijn daarbij van oordeel, dat de voorgestelde verhooging de kosten voor de bedrijven, waarin de onderwerpelijke goederen wor den aangewend slechts in uiterst geringe mate zal beïnvloeden. Bij een verhooging tot 10 pet. van de waarde van deze arti kelen komt een verhooging tot 12 pet. van de waarde voor hang- en rijwielsloten ge motiveerd voor. De voorgestelde wijziging zal ten goede kunnen komen aan de Nederlandsche slo- tenindustrie. Zeemleer. Tengevolge van de voorgestelde wijzi ging zal in de toekomst ruw zeemleder (oil-crustzeemleder> bestemd om in hier te lande gevestigde fabrieken verder te worden afgewerkt, zijn onderworpen aan een invoerrecht van 6 pet. van de waarde, terwijl daarvan thans is verschuldigd een invoerrecht van 3 pet. van de waarde. Op koordstof om te dienen als grondstof voor het vervaardigen van automobiel- en rijwielbanden zal het invoerrecht van 10 pet. op 6 pet. verlaagd worden. Blik. Gedecoreerd blik is thans belast met een invoerrecht van 3 pCt. van de waarde, evenals het blanke blik. Het gedecoreerde blik, dat volgens het voorstel met 6 pCt. van de waarde zal worden belast, is het blik. dat zoodanig bedrukt wordt inge voerd. dat uit de wijze van bedrukken is te zien. dat daarvan o.a. bllk-emballage zal worden vervaardigd. Benzol. invoer dezer laatste artikelen tegen lage prijzen en van de zoo goed als geheel ver loren gegane exportmogelijkheid, heeft deze verschuiving ernstige moeilijkheden mede gebracht. De ministers achten het daarom noodzakelijk, mede voor sieraardewerk en sierporselein een minimum-invoerrecht in te stellen. Het voorstel vormt aldus als het ware de ontbrekende schakel in het geheel van minimum-invoerrechten op de produc Een tweetal Fransche weldadigheidszegels, waarvan de overwaarde bestemd wordt voor de noodlijdende kunstbroeders. een tweede oplaag vervaardigd met den juisten tekst. Aan ten der aardewerk- en porselein-industrie, danken de verzamelaars dan ook twee Overeenkomstig hetgeen thans is be- verschillende zegels met het portret van paald, moeten bij den invoer van met een Descartes en beide in de waarde 90 een- invoerrecht naar de waarde belaste goe- j times steenrood. deren in het als waarde aan te geven be- I De nood onder de werklooze intellectu- örag zijn begrepen de vracht- en assuran- ieelen was aanleiding om weer eens wat tiekosten tot aan de eerste Nederlandsche haven of grensplaats. Datum van ingang 1 Augustus a.s. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het De voorgestelde verhooging van het in- i overeenkomst van koop en verkoop, niet of voerrecht voor benzol en de overige ben- niet ten volle op den kooper dier goederen zolkool waterstof fen, zooals toluol, xylol en kan worden verhaald. voor de noodlijdende kunstenaars te doen. Daartoe verschenen de toeslagzegels: 30 4-10 centimes, groen, met het portret van Anatole France, en 90 -f 10 centimes, rosé,, met dat van Auguste Rodin. Daarnaast stijfde de minister van P. T. Ht. de kas van het ondersteunings- en ontwerp tot wijziging, behoudens eenige ontspanningsfonds voor zijn ondergeschik- uitzonderingen, voorloopig met ingang leV d°°r het uitgeven van drie toeslagze- van 1 Augustus 1937 toegepast wordt fels: 19'40 10 c.en" als ware het ontwerp reeds tot wet ver- :in\4 z e,r T.-ers op afge geven beeld, zich vermakend en nieuwe levens- Uitgezonderd zijn van deze inwer-l1"8.1 en werkkracht opdoende in de vrije kingtreding de artikelen III en IV van |naJ,u.r', het wetsnntwem i Tot slot dan het korte overzicht van wat [de afgeloopen maand aan belangrijks op lons gebied opleverde. De Minister van Financien kan ten aan- Australië, nieuw type, frankeerzegels 1 zien van na het inwerkingtreden van het penny groen (portret v. d. koning) en 2 onderhavige Kon. Besluit ingevoerde goe- pence rood (portret van de koningin). Bul deren, waarvan de invoerrechten door die garije. 1, 2, 4. 7 en 14 lewa, uitgegeven inwerkingtreding zijn verhoogd, onder door ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan hem te stellen voorwaarden, geheel of ge- van het Cyrillisch schrift (portretten van deeltelijk teruggaaf doen verleenen van die St. Cyrillus en St. Methodius) Danzig verhooging. Voor deze teruggaaf komen in frankeerzegel 50 pfennig en luchtpostzegel geen geval in aanmerking goederen, waar- 50 pfennig, uitgegeven ter gelegenheid van voor niet ten genoege van den minister de postzegel-tentoonstelling Daposta (elk wordt aangetoond, dat het verschil in in- zegel op een afzonderlijk velletje) Finland voerrecht Ingevolge een reeds vóór dagtee- 2 mark blauw, 70e verjaardag van maar- kening van dit besluit gesloten normale schalk Mannerheim Rumenie sportserie met toeslag in de waarden 25—50 bani, 1, 2, 3, 4, 6 en 10 lel. POSTILJON.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13