De wedstrijden van den Wereldschaakbond LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 24 Juli 1937 F.V.S.-WEST FRISIA Het bieden bij Contract Bridge SPORT Onderlinge wedstrijden van De Zijl. Bezoekt a.s. Zondgg 5 uur n.m. terrein Zoeterw. Singel den wedstrijd De K.N.A.C. heeft een nieuwen voorzitter. Nederland wacht een zware strijd te Stockholm Uitsluit biedingen ZWEMMEN. De Zijl heeft het gisteravond met haar onderlinge wedstrijden niet getroffen. Het weer was tegen het aanvangsuur wel bui tengewoon ongunstig voor een zwemfeest en het was per saldo een meevaller dat er nog zooveel belangstellenden langs den kant stonden. We laten hier de uitslagen volgen 25 M. schoolslag meisjes (t.m. 14 jaar): J. C. Stuurop, 24 sec.; 2. J. de Tombe. 25 s.; 3. W. Blegelaar, 25 2/5 s. Idem Jongens: 1. de Goeijer, 20 3/5 s.; 2. H. Versluys. 22 s.; 3. J. Bey, 24 s. 25 M. vrije slag meisjes Ctjn. 14 jaar): I. C. Stuurop. 24 s 2. W. Blegelaar, 26 3 5 s 3. D. Verhoeven. 26 4'5 s. Idem Jongens: 1. H. Versluis, 20 sec.: 2. C. Lepelaar, 23 2/5 s.; 3. J. v, d. Mey 26 1/5 s. 50 M. vrije slag jongens (t/m 16 jaar): 1. C. Boekkooi, 37 s.: 2. W. v. Leeuwen, 44 3/5 s.; 3. C. v. Heyningen, 46 3/5 s. 100 M. vrije slag heeren; 1. P. Lut, 1 m. 14 2/5 s.; 2. B. Sanders. 1 15; 3. H. Kapaan 1.24 1/5. 50 M. schoolslag meisjes (t/m 16 jaar): 1. E. Sloot. 53 3/5 s.; 2. B. Blok, 58 4 5 s.; 3. N. den Hollander, 1.4. 50 M. schoolslag jongens (t/m 16 jaar): 1. W. van Leeuwen, 55 2 5 s.: 2. C. v. Hey ningen. 55 3/5 s. 100 M. schoolslag heeren: 1. W. Geeol, 1.29 2/5; 2. D. Kraaienbrink, 1.50. 50 M. vrije slag dames: 1. J. Blok, 12/5: 2. R. Blom, 1 4/5. 50 M. rugslag jongens (t/m 16 jaar): 1. C. Boekkooi, 53 3 5; 2. J. Bey, 1.2; 3. W. van Leeuwen, 1.22 3/5 50 M. rugslag heeren; 1. H. Kapaan, 42 1/5; 2. D. Kraaienbrink, 47 3/5; 3. N. Laman, 511/5. 50 M. rugslag, dames: 1. C. v. d. Lelie, 52 3/5; 2. C. Dreef, 54 2/5; 3. R. v. d. Mey. 54 3/5. 50 M. vrije slag, heeren: 1. P Versluis, 31 s.; 2. J. Arnoldus, 32; 3. J. Blansjaar, 32 3/5; 4. P. Lut. 34 1'5: 5. B. Sanders, 34 1'5; 6. W. Hasselbach. 354'5. 50 M. schoolslag, dames: 1 R. Blom. 5o 2/5 s.: 2. C. v. d. Lelie, 514/5; 3. H. Swaa- r.enburg, 52. 50 M. schoolslag heeren: 1. W. Geeve, 40 2/5 s.; 2. D. Kraaienbrink, 412/5; 3. W. Hasselbach. 42 4/5. Onderwaterzwemmen dames: 1. H. Swa- nenburg, 29 1/2 M.; 2. C. Dreef, 20 M.; 3. J. Blok, 17 M. Idem heeren; 1. P. Lut, 25 M.; 2. C. Boek kooi, 18 M.; 3. Laman, 15 M. Gemengde estafette (2 heeren en 1 dame) 1. Ploeg E (P Lut, R. Blom en P. Versluis) in 1 min. 54 3/5 sec.; 2. Ploeg G (B. San ders. D. Lepelaar en C. v. d. Kaay) in 1 m. 59 1 '5 sec.; 3 Ploeg D (H. Blasjaar, E. Sloot, W. Hasselbach) in 2 min. 4 sec. Tot slot van den avond speelde De Zijl I een polowedstrijd tegen A. Z. C. I uit Al phen. De gasten verschenen met enkele invallers zoodat van een spannenden strijd geen sprake kon zijn. De Zijl nam het nog al kalm op. totdat Lut geheel vrij kwam en gemakkelijk kon inschieten 1—0. K. Kraaienbrink zorgde met een aardig boog- balletje voor 20 en van Egmond bracht den stand voor de rust op 30. In de tweede helft zorgden de spelers soms voor groote hilariteit waarbij A, Zr C. eindelijk de eer kon redden. 31 Direct na het uit- zwemmen wist Lut nogmaals te doelpun ten, zoodat hef einde kwam met 4—1. Scheidsrechter H. v. d, Reyden leidde verdienstelijk. Prijzen 40 - 25 en 10 cent. (Ingez. Med.) 5060 (2de kl. K.N.V.B.) Rijwielstalling: op het terrein. VOETBAL. DE INKOMSTEN VAN DEN K.N.V.B. Naar uit de ln de Sportkroniek gepubli ceerde verlies- en winstrekening per 31 Maart 1937 blijkt, heeft de K.N.V.B. ln het afgeloopen seizoen een bedrag van j f. 104 859,22 aan recette voor interland wedstrijden ontvangen. De kamploens- en serie-wedstrijden brachten dit Jaar f. 17.299.84 op. In totaal kon er een voordeeüg saldo van f. 82.120.96 geboekt worden. Dit wordt voor verschillende doeleinden gebruikt, waar mee nog een batig saldo van f. 19.021.66 rest. De balans per 1 Juni 1937 beloopt een totaalbedrag van f. 386.905,48. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Morgen te 12 uur speelt Bask. Boys III tegen S.M.V. III (Rotterdam); te halftwee Bosk, Boys II tegen S.M.V. II en te 3 uur, Bosk. Boys tegen S.M.V. I. WEDSTRIJDEN ROUWKOOP. Morgen worden er op het terrein aan de Wijngaardenlaan te Voorschoten gespeeld: te half twaalf Rouwkoop-adsp.L.F.C.- adsp.: te half twee Rouwkoop IV—L.F.C. IV en tot slot te 4 uur Rouwkoop n- L.F.C. m. DE WERKLOOZEN-COMPETITIE. De u "slagen van deze week waren: AlgemeeneMetaalbew. 26: R.KW— C.G.W. 2—1 en A S.V.—L D.W.S. 0—3. Maandag as. te 2 uur 15. heeft een be slissingswedstrijd plaats om den 2en prijs tusschen L.D.W.S. en Algemeene. Des avonds te 7 uur heeft de laatste wedstrijd in dit tournooi plaats n.l Metaalbew.— Fabrieksarb Er is voor elk der 7 deelne mende elftallen een prijs beschikbaar ge steld. TENNIS. OM DEN DAVIS-BEKER. De loting: voor de challenge round. Gistermiddag is te Londen de loting voor de challenge-round om den DaVis- beker tusschen Engeland en de Vereenigde Staten verricht. De loting had den volgen den uitslag: Heden: Austdn—Parker en Hare—Budge. Maandag 26 Juli: Tuckey en Wilde— Budge en Mako. Dinsdag 27 Juli: HareParker en Austin Budge. AUTOMOBILISME. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor morgen. ie klasse: HaarlemV.R.A.; VVV v.o.c. 2e klasse B: Leiden, De Kempenaerstr.: AjaxV.C.C.; HD.V.S. II—H.C.C. IV; Excelsior IIA. S. V.; V.O.C. II—HBS II- Quick—V.U.C. 3e klasse B. HD.V.S. Ill—A.S.V. II; H.C.C. V—Sparta IT; A.C.Excelsior in. Overzicht. Wij zijn in eèn periode van cricket-, toeren en derhalve is 't programma voor morgen klein. In de eerste Masse slechts twee wedstrijden. Haarlem verbaasde Zon dag j.l. door een overwinning op H.C.C. I, maar Kleefstra cs. zullen het morgen wel niet met het ongeslagen V.R.A. klaar spelen Tusschen V.V.V. en V.O.C. zal het spannen. Volgens de ranglijst moet V.O.C. winnen, maar wij geven de jonge Amster- damsche ploeg betere kansen, Ajax krijgt morgen aan de De Kempe- naerstraat V.C.C. op bezoek, waarvan enkele weken werd gewonnen, zij het dan niet op een erg overtuigende wijze. Wat echter in Voorburg kon, moet ook hier kunnen, maar Ajax heeft Zondag een niet volledig elftal en vooral de afwezigheid van Van Oudgaarden zal zich danig laten voelen. Wanneer de zaken echter met beleid wor den aangepakt en er niet in een paniek stemming wordt gebat, is de derde Ajax- overwinning o.i. niet uitgesloten. In 2 B is de strijd om de leiding zeer spannend. Alle thuisspelende vereenigin- gen Ajax uitgezonderd zijn daarbij nog min of meer betrokken en wij ver wachten ook overwinningen der gast- heeren. L.C.C. heeft in 3B vrij, evenals de con currenten N.L.C.C. Sparta in krijgt nu gelegenheid zich wat dichter bij de kop groep te voegen. Jhr. mr. J. Th. M. Smits benoemd. In hotel Wlttebrug te Den Haag werd gistermiddag een spoedeischende algemeene ledenvergadering der Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club gehouden, welke voor de laatste maai werd geleld door den scheidenden voorzitter mr. J. Linthorst Homan die in verband met zijn benoeming tot Commissaris der Koningin ln de pro vincie Groningen voor het voorzitterschap der Automobiel Club heeft moeten bedan ken. De notulen der jaarlijksche algemeene vergadering werden onveranderd goedge keurd. Daarna stelde mr. Linthorst Homan de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde De schriftelijke stemming we?,s uit dat jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, door het bestuur voor deze functie candidaat gesteld, met algemeene stemmen door de leden tot voorzitter was gekozen. De scheidende voorzitter, mr. J. Linthorst Homan, heeft vervolgens een afscheids woord gesproken, waarin hil de voornaam ste zijden van hef werk der K N A.C. heeft belicht. Hii wees daarbij op de beide hoofdaspec ten van het verkeerswerk: de economische en de verkeerstechnische zijde. Economisch acht hij de instelling van het verkeersfonds een zeer groote fout. welke zich zal wreken in de remming van het'doormaken van den normalen overgangstijd, welken het verkeer van oud op nieuw ook vroeger wel heeft gekend Het gevaar fs 'niet' denkbeeldig, dat het Nederlandsche verkeer hierdoor kunst matig ouderwetsch zal blijven in bepaalde onderdeelen. wat zich later stellig zal doen gelden Vandaar', dat de K-N A C. met velen en steeds meer anderen volgaarne mede werkt aan het goede werk der Algemeene Ne'derlandsche verkeërsfederatie Verkeerstechnisch is" veel verbeterd door de totstandkoming vati enkele speciale autowegen en door den aanleg van meer gescheld?n rijwielpaden. Ön den duur zal op den buitenweg alleen scheiding der ver- keerssoorten goede opIoSsiijg kunnen bren gen In de steden zal de wielrlider iets van zijn vrijheid moeten inboeten, terwijl het verdwijnen der stadstrams een groote ver betering zal blijken. Op voorstel van den héét J. Leonard Lang werd mr. Lintho/st Homfeh na z'n rede door de leden tot lid van verdienste benoemd, een benoeming,'- welke/ de zeer - groote in stemming der. aanwezipep had - - ,w, WANDELSPORT. DE VIEhDAAGSCllE? TE NIJMEGEN. Aan de vierdaagseïfe' afstand.smarschen zal o.m. worden deelgenomen door mej. C. Griffioen ('t Overschotje). Joh. v. d. Berg. W. C. de Wekker, J. J. van Koperen. J. A. Paulides en mej. M. Stouten (allen L.W.S.V.). DUIVENSPORT. DE LUCHTBODE (BOSKOOP). Wedvlucht vanaf Bordeaux, afst. 892 K.M.; G. van Kleef 1; A. Sytzema 2. 5; G. Lamoree 3, 4. Los: 1 uur, aankomst le duff; 2e dag 2.11.43. Laatste duif. 3e: dag 1.20.06. In con cours 16 -duiven. _i* Wedvlucht vanaf Orleans, afst. 504 K.M.; B. van Dijk 1; P. van den Berg 2, 9. 10; G Lamoree 3. 5, 7; A. Sytzema 4. 6, 8 Los: 6 uur, aankomst le duif 2.46:51. Laatste duif 3.45.50. In concours 32 duiven. Op 31 Juli zullen te Stockholm de iandenwedstrijden van den Wereld schaakbond beginnen, waaraan niet minder dan 23 landen deelnemen, t.w Argentinië. België. Chili, Denemarken, Engeland, Estland. Finland, Hongarije, Italië Joegoslavië. Letland, Lttauen. Nederland, Noorwegen, Oostenrijk. Po en. Roemenië. Schotland. Tsjecho- Slowakije, Vereenigde Staten, IJsland. Zweden en Zwitserland. Dit aantal, dat op zichzelf een record beteekent, toont duidelijk aan, hoe populair het schaakspel in alle landen van de wereld is, vooral wanneer men bedenkt, dat zelfs twe% Zuld'-Amerikaansche ploegen de groote reis zullen maken om zich met andere landen te meten. Toch ontbreken er nog landen, die op schaakgebied een vooraanstaande plaats innemen en waarvan wil de twee belang rijkste hier noemen: Rusland en Duitsch land Rusland heeft nog nooit meegedaan aan een landentournooi, terwijl Duitsch- land voor het eerst in Folkestone 1933 op het appèl ontbrak. Noch Rusland, noch Duitschland ztin op het oogenbiik aange sloten bil den Wereldschaakbond. De andentournoo'.en daleeren van. de op. richting van den Wereldschaakbond 1924 te Partis. Reeds in de daar gehouden wed strijden. waaraan een viiftigtal spelers deel. nam, heeft men er een soort landentournooi van gemaakt, door de resultaten van de vertegenwoordigers der verschillende lan den bij elkaar op te tellen. De eerste echte landenwedstrijd was ech ter die te Londen 1927. waar als wisselprij; de Hamilton-Russel-cup ter beschikking werd gesteld In 1928 volgde te Den Haag een tweede landenwedstrijd. welke in zoo verre minder belangrijk was, dat de sterk ste spelers der verschillende landen aan een apart 'tournooi deelnamen met als inzet den titel van amateurwereldkampioen. Hun prestaties telden in den landenwedstrijd niet mee en daarom werd eerst in Hamburg 1930 de Hamilton-Russel-cup opnieuw uitge loofd Hetzefde geschiedde in de daarop volgende Iandenwedstrijden te Praag 1931. Folkestone 1933 en Warschau 1935 In 1936 vond een landenwedstrijd te München plaats, echter niet onder de auspiciën van den Wereldschaakbond, om dat Duitsch'and geen lid was. Deze wed strijd week in zooverre van zijn voorgan gers af dat elk land door acht l.p.v. vier spelers vertegenwoordigd werd. De a.s. wed strijd te Stockholm sluit weer aan bij de periodieke congressen vhn den Wereld schaakbond. 0' Laten wij hier eerst een overzicht volgen van de uits'agen der verschillende wed strijden. om een indruk te krijgen van de krachtsverhouding der verschel ende lan den: Landenwedstrijd Londen 1927: 16 deel nemers: 1. Hongarije 40 punten; 2 Dene marken 381/,; 3 Engeland 36V2; 4, Neder land 35; 5. Tsjecho-Slowakije 34'/=6 en 7 Oostenrijk en Duitschland 34. Het vertegenwoordigende team van Ne derland bestond uit: te Kolsté. Kroone, Weenink en schrijver dezes. Den Haag 1928: 17 deelnemers: 1. Hon garije 44 punten; 2. Ver. Staten 39'/.; 3. Po en 37; 4. Oostenrijk 36'/:; 5. 6 en 7 Denemarken. Zwitserland en Ts'echo-S'.o- v.akije 34. Nederland bezette met 31'/. punt de ge deelde negende plaats. Het vertegenwoor digende team bestond uit Kroone. Schelf hout. Weenink en Wertheim. Hamburg 1930: 18 deelnemers: 1. Polen 48'/. punt; 2. Hongarije 37: 3. Duitschland 44'/.; 4. Oostenrijk 43'/;; 5. Tsjecho-Slowa kije 42'/.; 6 Ver. Staten 41'/!; 7. Nederland 41; 8. Enge'and 40'/s. Het Nederlandsche team bestond uit v d Bosch, Landau. Noteboom en Weenink. Praag 1931: 19 deelnemers; 1. Vereenigde Staten 48 punten; 2 Polen 47: 3 Tsjecho- Slowaktie 46'/i; 4. Joego-Slavië'. 5 6 en 7. door Duitschland, Letland en ZWeden 45'7«: 8. Oostenrijk 45. Nederland bezette met 35 punten de elfde plaats. Het Nedërlahdsche team bestond uit Addicks, v. d. Bosch, Noteboom en Weenink. Folkestone 1933: 15 deelnemers: 1. Ver. Staten 43 punten; 2, Tsjechp-Slowakiie 41'/«: 3, 4. en 5. Zweden. Polen en Honga rije 38; 6. Oostenrijk 37'/j. Nederland was ln dit tournooi niet ver tegenwoordigd. 1 Warschau 1935: 20 deelnemerj: 1. Ver. Staten 54 punten; 2. zweden 52'A; 3. Polen 52; 4. Hongarije 51; 5. Tsjecho-Slowakije 49; 6. Joego-Slavië 45'/«; 7. Oostenrijk 45'/!; 8 Argentinië 42. Nederland was niet vertegenwoordigd. München 1936: 21 deelnemers: 1. Hon garije IIO'/ï punt; 2. Polen 108; 3. Duitsch land 106'/»; 4 Joego-Slavië 104'/>;5.Tsjecho- Slowakije 104; 6. Letland 96'/!; 7. Oosten rijk 95; 8. Zweden 94; 9. Denemarken 91'/i. Nederland bezette met 71'/» öünt de der tiende plaats. Nederland was (officieus) vertegenwoor digd door de volgende spelers: Cbrtlever, v. Doesburgh. Felderhof. de Groot. Ham ming. Koomen, Mühring. Prins en van Sche'tinga. Als wij deze uitslagen bekijken, zien wij, dat de Vereenigde Staten, vooral in de laatste jaren, sterk domineerden. Dit is ook niet te verwonderen, gezien het feit, dat hun team blina geregeld uit vooraanstaan de meesters bestaat zoo b.v. speelden in Warschau: Dake. Fine, Horowitz, Marshall en Kupchik en in Folkestone: Dake. Fine, Kashdan. Marshall en Simonson. Te Stock holm zullen de V.S. vertegenwoordigd wor den door Reschewsky. Fine. Marshall, Kashdan en Horowitz. Ook Hongarije is steeds pretendent voor een der eerste plaatsen, terwijl Polen «1 Tsjecho-Slowakije eveneens tot de gevaar lijke landen behooren. Nederland was in de wedstrijden te Lon den en Hamburg een ernstig gegadigde voor een der hooge plaatsen. Vooral in Ham. burg, waar wijlen Noteboom zich als een groot schaakgenie ontpopte Na de eerste week had Nederland de leiding, maar daar na werden de resultaten minder goed en moesten de Nederlanders met' de 7e plaats genoegen nemen. In Praag en in München hadden wil niet veel in te brengen, hetgeen in de eerste p'aats het eevolg was van de omstandigheid dat wij niet het sterkste team op de been brachten. In Stockholm wordt ons land ver tegenwoordigd door de Groot, Landau. Prins, v. Scheltinga en ondergeteken de. Een voor ons land zeer behoorlijke ploeg, die in den Pinksterwedstrijd tegen Engeland 7 Uit 10 punten maakte. Of wij echter een ernstige kans heb ben op een der hoogste plaatsen, valt zeer te betwijfelen en is sterk afhan kelijk van den vorm, waarin wissel vallige spelers als Landau en Prins zich" bevinden. In ieder gevat wacht ons land een zware strijd. XIX. (Vervolg) Hoewel als regel het eenige uitslult-bod, hetwelk succes heeft, het bod op manche hoogte is, kan men toch een spel hebben van eenzijdige kracht, echter met niet vol doende speelslagen om direct tot manche hoogte te gaan. In vele gevallen zal ook een bod van 3 Schoppen of 3 Harten het voor de tegenpartij zeer moeilijk maken om alsnog een bod te doen. In 't oorspronkelijke Culbertson-systeem werd dit bod gebruikt om een spel aan te geven met 8'/» a 9 speelslagen en zeer groo te troefsterkte. Het verzocht aan den part ner het manchebod te doen indien hij over 1 speelslag beschikte, welke slag niet een H.T. behoefde te zijn, doch eveneens een aftroefsl&g mocht voorstellen. Zooals hei geheele Culbertson-systeem, heeft ook dit bod in den loop der jaren een geheele evo lutie meegemaakt zoodat Culbertson het tegenwoordig een dubbele beteekenis heeft gegeven. Het kan zoowel een sterk spel aangeven met 8'/» a 9 speelslagen, dan wel als uitslult-bod worden gebruikt. Nu wij echter als uitsluitend forcing-bod het bod van 2 Klaveren hebben geaccep teerd. zijn de biedingen van 2 Schoppen, 2 Harten en 2 Ruiten vrij gekomen om een sterk spel aan te duiden en hebben wij daarvoor het 3-bod niet meer noodig. De dubbele beteekenis, welke Culbertson aan zijn drie-bod heeft gegeven, lijkt mij een van de minst gelukkige vondsten van dezen schrijver. Het maakt het bieden zeer lastig en er bestaat een groote kans dat men een dergelijk bod verkeerd opvat, wat tot zeer ernstige catastrofes kan lelden. Ik prefe reer dan ook deze beteekenis niet over te nemen Wie het bod wenscht te kennen kan het in het boek van Culbertson vinden onder den naam van „two-way-three-bld Het 3 bod in de hooge kleuren ls dus uit sluitend als uitsluitbod bedoeld. Een 3-bod in de lage kleuren zal als regel niet hoog genoeg zijn om succes te hebben als uitslult-bod en hiervoor komt gewoonlijk slechts een vier- of vijf-bod in aanmerking. Om deze redenen kunnen wij dan aan het drie-bod in de lage kleuren, dus Ruiten en Klaveren, nog een andere beteekenis geven nl. een zeer sterke kleur met alle top-honneurs zoodat -de partner, indien hij ook maar eenige sterkte bezit, een bod van 3 S.A. kan doen, wetende dat de Klaver- of Ruitenkleur hem een zeker aantal vaste slagen zal opleveren. Een spel als het volgende zou hiervoor in aanmer king komen. Sch 3- Ha Heer-9-6- Ru Vrouw-9- K1 Aas-Heer-Vrouw-Boer-x-x-x- terwijl op een spel als Sch 3- Ha Heer-9- Ru Vrouw-9- K1 Heer-Vrouw-Boer-10-x-x-x-x- een openingsbod van 4 Klaveren op zijn plaats zou zijn. Ik meen dat ik hiermede van dit onder werp kan afstappen al wil ik niet nalaten er nog eens speciaal op te wijzen dat de ultsluftbiedingen uit een tactisch oogpunt van zeer groot belang zijn. Vele spelers zijn echter te bang om in dergelijke spe ciale gevallen een bod te doen, waarbij zij met vrij groote waarschijnlijkheid kunnen vermoeden dat. zij er niet aan kunnen vol doen. Toch zal in de meeste gevallen het verlies, hetwelk men vrijwillig op zich neemt, kleiner zijn dan het verlies hetwelk men lijdt indien de tegenpartij ongehin derd tot 't voor hen meest geschikte eind bod kan komen. In vele gevallen zal een uitsluitbod niet door de tegenpartij gedou bleerd kunnen worden, waardoor een even tueel verlies nog beperkt ls. Heeft men echter de tegenparttj wel gelegenheid ge geven over en weer inlichtingen omtrent hun kracht uit te wisselen, en zijn zij tot een manchebod gekomen, dan zal men, in dien men alsdan nog dit bod overbiedt, met zeer groote waarschijnlijkheid wèl ge doubleerd worden en het verlies dus met zekerheid zooveel grooter zijn. Het spreekt van zelf dat een uitsluit bod alleen reden van bestaan heeft in dien men vreest dat de tegenpartij tot een manchebod zal komen. Bestaat die vrees niet, dan is het niet noodig met een onnoodig hoog bod te beginnen en is een normaal openingsbod op zijn plaats. Hoe meer echter het spel een zijdig sterk is en hoe zwakker men is in een of beide der hooge kleuren, hoe grooter de kans is dat een uitsluitbod op zijn plaats is, vooropgezet natuur lijk dat het spel overigens voldoed aan de gestelde eischen wat troeflengte en aantal speelslagen betreft. Het openingsbod van 3 Sans Atout. Indien men goed nagaat wat de betee kenis ts van het openingsbod van 1 en 2 Sans Atout en van de forcing-openingen, is het duidelijk, dat een openingsbod van 3 Sans Atout een geheel andere beteekenis kan krijgen. Sterkte aan Honour Tricks is hier niet absoluut noodzakelijk, want dan bestaat de mogelijkheid hetzij met 2 Kla veren, hetzij met 2 ln een der andere kleu ren, hetzij met 2 Sant Atout te beginnen. Men kan dit bod nu gebruiken indien men beschikt over ongeveer 9 speelslagen, die men achter elkaar kan maken zoodra men aan slag komt en bovendien indien men een dergelijk spel heeft dat men praktisch gesproken bij elke uitkomst van de tegen partij, direct aan slag is. Het zal in de meeste gevallen een spel zijn met een lan ge onaantastbare lage kleur waarbij een 5-bod in die kleur minder kans heeft dan een bod van 3 Sant Atout, bijv. een spel als Sch Aas- Ha Heer-x-x- Ru Heer-x- K1 Aas-Heer-Vrouw-Boer-x-x-x- Bij een Schoppen-uitkomst zal men di rect over 8 slagen kunnen beschikken, bij een uitkomst ln Harten of Ruiten direct over 9 slagen. Het eenige gevaar zou lig gen in een uitkomst in Harten waarbij de achterzittende speler het Aas had en daar na Ruiten door den Heer-x- heen speelt. Dit risico is echter bij een dergelijk spel wel te aanvaarden. Is men kwetsbaar dan zal men voorzich tig doen een dergelijk bod niet te doen tenzij men inderdaad ongeveer de sterkte heeft als hierboven aangegeven. Zou men ln een kleur geheel ongedekt zijn en de tegenpartij zou niet doubleeren maar di rect ln die kleur uitkomen, dan dreigt toch nog een vrij groot verlies. Niet-kwetsbaar zijnde kan men een dergelijk risclco echter wel aanvaarden want het verlies is dan slechts klein indien er niet gedoubleerd wordt. Wordt er wel gedoubleerd dan is men gewaarschuwd en kan men alsnog een vier-bod doen in de lange kleur. Openingsbiedingen boven manche hoogte. Openingsbiedingen boven manche-hoogte geven aan een bezit aan vaste slagen, ge lijk aan het gedane bod. Het is Inderdaad volkomen onlogisch dat 5 Schoppen gebo den zou worden indien men slechts over 10 slagen zou beschikken en men een ze kere manche in de waagschaal zou stellen voor een wellicht niet te behalen bod. Uit den aard der zaak is een bod boven man chehoogte min of meer als een Slam-invi- tatie op te vatten al zal men met een ver hooging tot Siam zeer voorzichtig moeten zijn. De kans, dat op een volledig 2 kleu renspel werd geopend, is zeer groot en de partner, die over een Aas beschikt, is er nooit zeker van of deze Aas wel van eenige waarde is. Wellicht heeft de openingsbie der renonce in die kleur en is deze Aas voor hem van geen waarde. Het spreekt van zelf dat ook deze bie dingen sterk preemptlef zijn en evenzeer de bedoeling hebben het bieden aan dete genpartij onmogelijk te maken zoodat deze niet uit kan vinden ln welke kleur welbent een hooger bod zonder al te veel strafpun- ten te doen zou zijn. Het wijst dus zeer zeker, niettegenstaande zijn sterkte aan speelsla gen, op geen groote algemeene kracht, an ders zou het openingsbod anders zijn ge* weest. Indien het openingsbod van 6 Schoppen gedaan zou worden, hetgeen natuurlijk is vaste speelslagen aangeeft, zou de Part' ner alleen tot 7 mogen verhoogen indien hij hetzij Schoppen Aas of Heer had. hetzu de 3 andere Azen. Alleen dan heeft hu oe zekerheid dat hij die kaart heeft die kan zijn partner ontbreekt om het groot Slam- bod te doen. A. J. VERSTEEG. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10