LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Juli 1937 Derde Blad Ho. 23719 gemengd nieuws luchtvaart JOAN FONTAINE ftsie Jaargang Kant an KLaatToet £en -ïeeiehf'e ENGELAND Een nieuwe ontdekking Ontploffing in staalfabriek te Zuilen. Ze* arbeider» gewond, waarvan twee ernstig. Gisternamiddag om zes uur heeft zich in de staalfabrieken van dc firma De Muynck Keizer, welke zich bevin den op de grens van Utrecht en Zuilen, een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij zes arbeiders verwondingen opliepen. Twee hunner waren er ern stig aan toe, doch er bestond geen onmiddellijk levensgevaar. Het ongeluk is gebeurd, toen een aantal werklieden bezig was met een zeer gecom pliceerd gletstuk, waartoe zij op een stel lage stonden. In het gletstuk is door on verklaarbare oorzaak een gasontploffing ontstaan, tengevolge waarvan door de gaten in het stuk gloeiend metaal naar buiten stroomde. Het gietstuk was de achtersteven van een groot mailschip. Wanneer het vat met vloeibaar staal boven den gietvorm Is ge bracht, wordt door verschillende openin gen het metaal in den vorm gegoten. Hier bij vormt zich een groote hoeveelheid gas i kool-oxydewelke steeds wordt afgeleid. Het is mogelijk, dat een deel van dit gas gistermiddag niet verwijderd ls, hoewel daaromtrent in het geheel nog geen zeker heid bestaat. Toen de explosie ontstond en het juist raar binnen gegoten staal met kracht weer raar buiten schoot, waren 14 arbeiders met het werkstuk bezig. Allen zochten een goed heenkomen. Het slechtst waren zij er aan toe, die boven het gietstuk stonden. Deze arbeiders waagden den sprong om laag. waarbij enkelen hunner de enkels verstuikten. Het bleek, dat in totaal zes personen getroffen waren. De beide ern stigst gewonden waren de werklieden Schakel en Ter Horst, beiden uit Zuilen. Minder ernstig werden gewond de arbeiders Sodaar uit Westbroek, de Heus uit Maarse- veen, Heemskerk en Schuit, beiden uit Zuilen. Bij informatie aan de Rijksklinieken bleek, de toestand van geen hunner direct levensgevaarlijk te zijn. Men begrijpt dat dit ongeluk, waarvan de tijding zich snel door Zuilen verspreid de, in de omgeving van de fabriek, waar tal van daar werkende arbeiders wonen, groote consternatie veroorzaakte. Voor het directiegebouw langs het Merwedekanaal groepten vele nieuwsgierigen samen. naar LONDEN per St.Mij. ZEELAND Van Donderdagavond tot Zondagmorgen. In Juli en.AuguMUb eiken Donderdag, uitgezonderd Donderdag ia Augustus. REISKOSTEN VLISSINGEN LONDEN w GOED HOTEL. ALLE MAALTIJDEN. VLISSINGEN-HARWICH v.v. KINDJE DOOR RATTEN GEBETEN. Te Schaldeburen (Gr.) is een kindje van zeven weken oud, van de familie B„ terwijl het 's nachts te slapen lag, door ratten ge beten. Het kind bekwam zoo ernstige ver wondingen aan gelaat en handen dat het iii ernstigen toestand naar het Acad. Zie kenhuis te Groningen moest worden ver voerd. LIFTONGELUK TE AMSTERDAM. In de beschuit- en koekfabriek van de firma J. H. Haust en Zonen in de Jan Han- zenstraat is gistermiddag een ongeluk met een lift gebeurd, dat echter niet aan de in stallatie zelf te wijten is geweest. Integen deel. de lift werd voor de maandelijksche controle nagezien door een monteur, die daarbij geholpen werd door een veertien- jarigen jongen. Deze knaap is zonder dat de monteur daarvoor toestemming had ge geven, op het dak van de lift geklommen, waarbij hij waarschijnlijk met een been tegen de traliedeuren heeft gestooten. Deze vielen dicht, waardoor de lift in werking werd gesteld en omhoog ging. met het gevolg dat de jongen met de borst tusschen het dak en het kozijn van het lift- gat bekneld raakte. Vrij spoedig was hij bevrijd, waarna de inmiddels gewaarschuwde geneeskundige dienst hem naar het Wilhelminagasthuis heeft vervoerd. Hij ls daar met inwendige kneuzingen opgenomen. BRAND TE WEESP. VRACHTAUTO. Gisteravond reed de 55-jarige L. Biauw met zijn motorfiets, terwijl zijn dochtertje op de duo zat, te Oude Pekela uit de Schol- tenswijk de H. Wegterstraat in. Door het siechte uitzicht ter plaatse zag hij niet, dat van tegenovergestelde richting een groote vrachtauto naderde. Hoewel de chauffeur neg alle moeite deed om een botsing te ver mijden, werd de motorfiets door den wa gen gegrepen. Vader en dochter werden legen de straat geslingerd. De heer B. was onmiddellijk dood. Het meisje bleef vrij wel ongedeerd. Het slachtoffer laat 'n groot gezin na. Den chauffeur treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND TE PARIJS. Het meteorologisch instituut te Joneau in Alaska deelt mede, dat in Alaska een krachtige aardbeving is voorgekomen. De aangerichte schade is aanzienlijk. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend ge worden. In Fairbanks zijn talrijke venster ruiten door de schokken versplinterd. OOK ZWEEFVLIEGERS LEEREN BLINDVLIEGEN. Definitief is ingesteld een cursus in het blindvliegen voor zweefvliegers. De K.L.M.- piloot en zwever v. d. Sijde zal daartoe de instructeurs van het Instituut voor Zweef vliegen, ir. C. W. A. Oyens en Jan Hoekstra in de geheimen van deze kunst inwijden, zoodat binnen afzienbaren tijd het vliegen op instrumenten een onderdeel van de oplei ding tot zweefvlieger bij het Instituut zal uitmaken. Voor men de aanteekening „be kwaam in blindvliegen" op het zweefvlieg- bewijs heeft, mag men dan geen overland- vlucht maken; een maatregel voortvloeiend uit het Condor-ongeluk nabij Alphen. DE VLIEGPLANNEN VAN MATTER*. Het Amerik. departement van handel'dOlü den vlieger Mattern geen machtiging heb ben verleend op 10 Augustus via de Noord pool naar Moskou te vliegen, daar het van meening is. dat dit plan veeleer een .sen- satievlucht" beoogt, van slechts onderge schikt belang voor de luchtvaart. STUNT-ZWEEFVLIEGTUIG NAAR ONS LAND. We meldden reeds, dat het Ned. Instituut voor Zweefvliegen ernstige plannen koester de voor de aanschaffing van een speciaal stunt-zweefvliegtuig van het type Wolf voor demonstratie-vluchten en het vliegen in de wolken. Thans vernemen we, dat dit toestel dezer dagen werd besteld en zoo juist van de fa briek in Duitschland werd afgezonden. De Wolff gaat rechtstreeks naar de Teuge, het vliegveld tusschen Apeldoorn en Deven ter. waar morgen het wedstrijdkamp van den Bond van Nederl. Zweefvliegclubs aan vangt. Eerst na afloop van dit kamp komt de Wolff naar Ypenburg, de basis van het Instituut. DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" is gistermiddag op Schiphol geland. OVERTOCHT 1ste KLASSE. INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT slccht( Vraagt inlichtingen en prospectussen bij de S.M. ZEELAND, Vlininfco. hare Hoofdagenten Wü H. MULLER Co. n.s cn bij de Reisbureaus 2878 Clngez. Med.) ONDER EEN AUTO GERAAKT. Doodelijke ongelukken te Velp en Rijsscn. Gistermiddag omstreeks drie uur is in de Hoofdstraat te Velp (G.) de groenlenhan- delaar J. S. uit de Nassaustraat aldaar, die den drukken verkeersweg per rijwiel wilde oversteken, door een personenauto aan gereden. De man werd ernstig gewond en overleed enkele oogenblikken na het on geluk. Op een gevaarlijk kruispunt te Rijssen (Ov.) is gistermiddag het dertienjarige dochtertje van de familie W., doordat zij de macht over het stuur van haar fiets kwijt raakte, in botsing gekomen met een vrachtauto. Het kind kreeg een ernstige wonde aan den slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Gisterochtend vroeg is brand ontstaan op de boven-etage van perceel Hoogstraat 61 te Weesp door het omslaan van een pe- troleumtoestel. In een oogwenk grepen de vlammen om zich heen. Op den zolder sliep een 16-jarige zoon, die over het dak de viucht moest nemen. De bewoners hadden nauwelijks tijd zich te kleeden. spoedig sloegen de vlammen hoog boven 't dak uit. Door 't energiek optreden van de brand weer bleef de brand tot de bovenverdieping, welke geheel uitbrandde, beperkt en kon voorkomen worden, dat de belendende per- ccelen ernstig van het vuur te lijden had den; echter was de waterschade in ver schillende perceelen zeer belangrijk. De be woners waren tegen brandschade verzekerd Msb. ERNSTIGE VAL. Bij de graafwerken aan het Ooster- Kamrikkanaal te Groningen is gister middag de 32-jarige H. A. op de klei uitge gleden en van een hoogen wal naar be neden gevallen De man kv/am op zijn hoofd terecht en liep een hersenschudding op. Na voorloopig te zijn verbonden, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Zeer groote materiecie schade. Om 11 uur gisteravond is te Parijs brand uitgebroken in een huizenblok van de Faubourg Saint Antoine tusschen de Rue de Reuiliy en de Rue Claude Tillier, waar vele meubelindustrieën gevestigd zijn. De brand breidde zich uit over een aan tal gebouwen en nam een zeer ernstig ka rakter aan, doch eischte geen slachtoffers. Ondanks de vereende pogingen dei- brandweren van dertien kazernes te Parijs, <üe met 25 stralen het vuur aantasten, is de schade zeer aanzienlijk. Zij wordt ge dekt door verzekering. Tegen twee uur in den morgen waren de brandweerlieden het vuur meester. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisteravond is een driemotorig vliegtuig der Engelsche luchtstrijdkrachten bij Sheffield (Derbyshire) bij de daling in brand geraakt. De vijf inzittenden zijn levend verbrand. Dit jaar zijn reeds 78 personen bij onge lukken met Engelsche militaire vliegtuigen om het leven gekomen. AARDBEVING IN ALASKA. MOTORRIJDER BOTST TEGEN ZAL v. d. MEER IN DE SELECTIE WEDSTRIJDEN OP „TEUGE" UITKOMEN? Naar we vernemen, is onze plaatsgenoot J. v. d. Meer door den Bond van Nederl. Zweefvliegers uitgesloten van deelneming aan de selectie-wedstrijden op „Teuge", na bij Deventer, waar de beste zwever wordt uitgekozen om onze kleuren bij buitenland- sche wedstrijden te verdedigen, waarvoor v. d. Meer een goeden kans maakte. De Bond motiveert dezen maatregel met het veron gelukken van den Condor, de „Blauwe Vogel". De Haagsche Zweefvliegclub, waarvan v. d. Meer lid is, heeft onmiddellijk tegen deze houding van den Bond krachtig stelling ge nomen en is van meening dat de B.N.Z.C. hier onrechtmatig op den uitslag van het onderzoek door een officieele instantie, met name de Raad voor de Luchtvaart, vooruit loopt. Tevens is v. d. Meer niet door den Directeur van de Luchtvaartdienst van het departement van Waterstaat geschorst of ongeschikt verklaard. Ook het Ned. Insti tuut voor Zweefvliegen meent, wanneer deze maatregel van kracht blijkt, van medewer king en deelname aan het wedstrijdkamp te moeten afzien, waardoor dit kamp reeds bij voorbaat tot mislukken gedoemd zal zijn. Joan Fontaine. SCHIJN EN WEZEN. LILY PONS De meeste filmsterren hebben een dub bele persoonlijkheid. Meestal hebben hun bewonderaars een geheel anderen indruk van hun filmhelden en -heldinnen dan de naaste vrienden en medespelenden en uit den aard van de zaak kunnen zij. die de filmsterren in Hollywood persoonlijk mee maken, beter omtrent hun karakter en persoonlijkheid een oordeel vellen dan de zg. kenners van Hollywood's prominenten in verre landen zulks vermogen. Over de geheele wereld staat Fred As- taire bijvoorbeeld bekend als een zorge- looze kerel, die zijn leven doorbrengt in dancings en bij den kleermaker. Fred Ad mire is het frivole type bij uitnemendheid, wordt, dan algemeen beweerd en dat, ter wijl zijn vrienden en partners in zijn films fred kennen als de eenvoud zelve, als iemand, die het liefst cowboy-kleeren draagt en dol is op paarden. De echte Astaire is een minutieus werker, iemand, die een ware kameraad kan zijn en die altijd op uit is om Jan en alleman te helpen. Ginger Rogers is voor het pubüek het type van de echte „American girl", van een meisje, geboren en getogen in de Ver Staten. Een mondaine vrouw, die een sfeer van vroolijkheid en uitbundigheid om zich heen weet te scheppen, een vrouw met een altijd zonnlgen lach. Het personeel van de studio's kent slechts een kalme en serieuze Jonge vrouw, die tijdens de rustpoozen Weestal in sportcostüum is gekleed en die i I?aar ^ar' een hekel heeft aan avond- Jurken. Zelfs houdt Ginger er met van, wanneer zij eenmaal uit de studio's weg j? en haar dagtaak is beëindigd, om zich Jzonaer op te maken. De jeugdige Gene Raymond slaat bij het niet-Hollywoodsche publiek bekend als een romantische Don Juan. Hollywood kent Gene, thans de echtgenoot van Jeanette MacDonald, als een sympathiek athleet met de biceps van een beroepsworsteiaar, die kan zwemmen als een visch en die zijn avonden voor een groot deel doorbrengt met muziekstudies. Katharine Hepburn is de eenige artiste in Hollywood, van wie noch het publiek noch het studiopersoneel hoogte kunnen krijgen. Men weet, dat Katharine een vrouw is vol esprit, die allen, met wie zij samenwerkt, inspireert, maar niemand kan er zich op beroemen de echte Katha rine van nabij te kennen. Lily Pons, in de studio's gewoonlijk Nikki genoemd Nikkie is haar naam in de tweede film, die ze voor R.K.O. Radio maakte: „That Girl from Paris" staat in Hollywood bekend als een Franqaise met een parelenden lach, die altijd en voor iedereen vriendelijk en beminnelijk is, die blij is dat zij leeft, en die alleen maar voor het geluk schijnt geboren te zijn. In haar film; speelt zij altijd de vrouw, die trotsch is op haar succes, die met minachting alle betuigingen van eerbied en hulde in ont vangst neemt en aan een grenzeiooze arro gantie lijdt. Uitzonderingen bevestigen den regel: Jack Oakie zou Jack Oakie niet zijn. wan neer hij daar niet voor zou zorgen. De geestige Jack van het witte doek, die in zijn films altijd zulke amusante en grap pige rollen speelt, is geen haar anders in zijn privé-leven en wanneer hij in zijn home in Hollywood een partijtje organi seert, kan men er zeker van zijn daar de upper ten van filmstad aan te treffen, al leen maar om naar de grappen van hun gastheer te luisteren. Zoo is alles in het leven schijn en wezen. Het publiek vraagt bepaalde sterren nu eenmaal in bepaalde rollen en ziet hen graag zooals het ze hen heeft voorgesteld. Een idylle, een opinie wordt gevormd, die mijlen afstaat van de werkelijkheid, die doorgaans soberder en ongecompliceerder is dan de fictie van een wereldpubliek. IETS OVER STUDIO-STATISTIEK. Kosten van eiken speler, elke set, elke belichting. Wanneer de groote massa van bioscoop bezoekers spreekt van cijfers met betrek king tot film en filmopnamen, reikt haar verbeeldingskracht gewoonlijk niet verder, dan de „fabelachtige honoraria" van diva's en jeunes premiers. Maar wat het publiek niet weet. niet vermoedt, en wat het zelfs onverschillig laat, zijn de wérkelijke kos ten en de zoo allerbelangrijkste statistiek, die ijverig wordt bijgehouden, om te zien, wat al de onderdeelen van de filmopno- men apart kosten. Elke lamp, elk meubel, elk costuum heeft uiteraard zijn eigenkos ten. een voortdurende geldstroom moet on ophoudelijk blijven vloeien, om te zorgen, dat het werk niet onderbroken wordt en dat het voortdurend op hoog peil blijft. Een goed voorbeeld van wat zoo'n film werk verslindt, levert de nieuwe 20th Cen- tury-Fox film „De Aangebeden Vrouw" („To Mary with Love"l. welke thans in ons land wordt vertoond. Dit werk is kenschet send voor een reeks van kosten, waarvan het groote publiek nimmer eenig idee heeft. En evenmin beseft de menigte, dat de statistici van Hollywood zoo pijnlijk nauwkeurig zijn in hun diverse becijferin gen. De productietijd beliep 393 uren en veertig seconden plus 141 uren, die besteed werden aan de montage. Aan de kas wer den 18.694 betalingen gedaan uitsluitend voor loonen en 608 betalingen uitsluitend voor benoodigde materialen, voor de tot standkoming van deze film vereischt. Een bedrag van 11.000 dollar werd aanstroom- levering uitgegeven en daarvan was 63 dollar noodig, zoovaak een „grootopname" van Myrna Loy (die de vrouwelijke hoofd rol speelt) gemaakt moest worden. Voor Warner Baxter (de mannelijke hoofdrol) was per opname „slechts" 51 Dollar noo dig. Een regenbui, die in deze film voor komt, verslond 6000 dollar. 912 figuranten waren benoodigd, zij werkten 68 dagen en 21 hunner slechts één uur. Aan levens verzekering, ongevallenverzekering, brand en andere assuranties werd 12.390 dollar betaald, aan schilderwerk: 1290 dollar, aan adviezen en inlichtingen: 587 dollar en aan gebroken glas: 3 dollar en 40 cents. Het doet weldadig aan, dat dit laatste cijfer eens niet Amerikaansch klinkt, maar de lezer begrijpt wel, dat het hier een losse greep geldt en dat het totaal overzicht der kosten vele lange bladzijden vult, die tot een stevig boekje konden worden saamge bonden. En het resultaat? Krijgt men dan per saldo waar voor zijn geld? Het resul taat is.... louter schaduw op een wit doek. maar de kwaliteit dezer schaduw „De Aangebeden Vrouw", een bij uitstek moderne liefdesgeschiedenis, doet de sta tistici en hun lastgevers glimlachen over zulk een voordeelige transactie! Zij geven deze ongehoorde sommen met liefde uit, daar de kost voor de baat uitgaat en het publiek naar deze film zal stroomen FINANCIË IN HOLLYWOOD. Als iemand aanteekening kon houden van de postwissels, die iederen betaaldag uit Hollywood verzonden worden, dan zou hij een verbazend groot aantal aan het einde van het jaar bij elkaar hebben. Duizenden blauwe regeerings-formulie- ren, zoowel als persoonlijke chèques, loo- pende over bedragen van een paar dollar tot bedragen met vele nullen, doen de uit gaande post iedere week enorm groot wor den en helpen de lasten verlichten en ver schaffen extra comfort aan vrienden en verwanten van de film-spelers. Bijna ieder van de film-industrie, van den gewoonsten loopjongen tot de grootste ster, heeft iemand, die hij of zij geheel of gedeeltelijk ondersteunt met geld, dat in Mollywood verdiend is. Sommigen hebben een of twee personen, die financieel van hen afhankelijk zijn, terwijl andere per soonlijke „loon"-lijsten hebben, die lijken op die van een kleine maatschappij. Slechts weinigen, die bij de film succes hadden, komen uit rijke of gegoede families en in Nadat gedurende een lange periode het witte doek betrekkelijk weinig nieuwe ge zichten heeft opgeleverd, schijnt er den laatsten tijd toch weer een „hausse" te ko men in jeugdig spelersmateriaal in de Amerikaansche filmstudio's. In een paar maanden tijds kwamen sterren op als Deanna Durbin. Olivia de Havilland, Erol Flynn, Tyrone Power en John Trent, „nieuwkomers" in Hollywood, die zich daar echter spoedig thuis gevoelden en er car rière maakten of gaan maken, hoewel men kort daarvoor nog nooit van ze had ge hoord. Bij dit groepje van nieuw-ontdekten heeft zich ook Joan Fontaine gevoegd, een blondine, die heel knap en talentvol is. en die zich in „The Man Who Found Him self" als 'n ras-artite heeft doen kennen. In „Quality Street" speelde Joan naast Katharine Hepburn een bijrolletje van ge ringe beteekenis, maar toch wist ze de aan dacht op zich te vestigen en op het oogen- blik voorspelt men Joan, dat ze binnen kort wereldvermaardheid zal bezitten. vele gevallen is hun succesvolle carrière te danken aan opofferingen van hun ouders, broers of zusters of verdere bloed verwanten. Een overzicht van de studio-contractlljst van Hollywood is zeer eigenaardig. Marion Davies' financieele „lifts" aan oude vrien den, verre bloedverwanten en anderen, be dragen een vaste som, maar nadere bij zonderheden ontbreken, omdat haar phi- lantropie geheim gehouden wordt. Dick Powell helpt zijn familie in Arkan sas en voorziet hun van veel luxe, die zij anders niet zouden genieten. Het zelfde geldt voor Mrs. Powell, ook bekend als Joan Blondell. Jean Muir ondersteunt haar moeder, evenals Bette Davis en Kay Fran cis. Al Jolson en Ruby Keeler zorgen voor talrijke bloedverwanten en helpen vrien den, die hun hulp behoeven, terwijl Ed ward G. Robinson en Mrs. Robinson hun families weldadig helpen. Pat O'Brien wiens ouders zijn financieele hulp niet noo dig hebben, geeft hun vaak geschenken van grootsche afmetingen en biedt hun voortdurend aan, een vast verblijf in Hol lywood voor hen te bouwen, als zy hun oude woonplaats Milwaukee zouden willen verlaten en naar de Pacific Coast zouden willen trekken. Errol Flynn zendt regelmatig chèques naar het buitenland om de lasten van bloedverwanten in Engeland en Australië te verlichten, terwijl Olivia de Havilland de ondersteuning van haar familie deelt met haar zuster. Van de ongetrouwde man nen van de studiolijst, heeft alleen Dick Foran geen verantwoordelijkheid voor zijn familie, daar zijn vader een rijk fabrikant in New-Jersey is. Hetgeen voor de sterren geldt, geldt ook voor de meesten van de helpers en helpsters zoowel regisseurs, schrijvers als studio-as- silenten. De bewoners van Hollywood, in het bijzonder zij, die een hoog salaris ver dienen, zijn over het algemeen zeer lief dadig en hun weldaden vormen in vele ge vallen een voornaam deel van hun uit gaven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9