BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 23 Juli> 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Laat Uw vacantia niet bederven! VRAGENRUBRIEK MM—I Padvinders uit Saba in de hoofdstad aangekomen. Een eiland zonder wegen. Gistermiddag omstreeks drie uur is het contingent padvinders van Saba. het kleinste eiland der Nederlandsche Antil len. met het stoomschip „Crijnssen" van de K.N.SM te Amsterdam aangekomen. Het troepje bestond uit een hopman, den heer van der Maarel, en zes padvinders. De heer van der Maarel deed ons eenige mededeelingen over de reis naar Neder land. Op 26 Juni werd de reis aanvaard. De overtocht heeft dus bijna vier weken geduurd, gedurende welken tijd het weer steeds bijzonder mooi was. De ontvangst in de verschillende havens, welke werden aangedaan, was uiterst har telijk. Speciaal noemde de heer van der Maarel de ontvangst te Venezuela. De jongens hebben van den overtocht zeer genoten en veel geleerd. Alleen hebben zij het zeer koud gehad. Het eiland Saba is een zeer eigen aardig eiland, ging de heer van der Maarel verder. Er wonen slechts eenige honderden menschcn, die vrij wel allen Engelsch spreken. Ook deze jongens spreken vrijwel uitsluitend Engelsch. Het weinige Nederlandsch dat zij kennen, heeft de heer van der Maarel hun gedurende de laatste vier maanden aangeleerd. De huizon staan boven op een bergplateau. Wegen kent men niet, wel in de rotsen uitgebei telde treden, waarlangs men naar boven kan klimmen. Op het eiland komen slechts vijf verschillende fa milienamen voor, zonder dat nu allen, die denzelfden naam dragen familie van elkaar zijn. De heer van der Maarel is sinds 1935 in Saba gekomen, en is terstond begonnen daar een padvindersbeweging op te rich ten. Thans telt deze twintig leden, waar van zes zijn uitverkoren om deel te nemen aan de wereldjamboree in Nederland. Zij hebben nog een passagier medegebracht, die wij vergeten hebben te noemen, name lijk een hond, die aan de padvinderstroep op Saba toebehoort. TEGEN WIJZIGING DER SPELLING VAN 1934. Z.K.H. PRINS BERNHARD TE OLDEBROEK. Défilé van de gele rijders. Gisteren wapperde van het artillerie schietkamp te Oldebroek de prinselijke standaard ten teeken. dat Z.K.H. Prins Bernhard in het kamp aanwezig was, aldus het Hbld. Het bezoek was een onderdeel van de plannen van den Prins om kennis te nemen van alle onderdeelen van de Nederlandsche weermacht. De komende weken oefent te Oldebroek het korps rijdende artillerie (gele rijdersuit Arnhem en de oefeningen van dit korps heeft Z.K.H. gisteren bijge woond. Het bezoek droeg een zeer eenvoudig karakter Bijzondere eerbewijzen werden iniet gebracht en alleen de vlaggen, die de bewoners van het schietkamp hadden uit gestoken vertelden, dat er iets bijzonders aan de hand was. In den loop van den morgen is de Prins, die vergezeld was van majoor Phaff en zijn adjudant, luitenant Roe IJ, per auto in het schietkamp gearriveerd. Z.K.H. werd daar ontvangen door den commandant van het korps gele rijders luit.-kolonel R. P. J. v. d. Berg van Saparoea en den comman dant van het schietkamp Oldebroek, kapi tein A. L. J. de Pauw. Na een kort bezoek aan de officiers- cantine. waar verschillende officieren aan den Prins werden voorgesteld, ging men naar de schietheide, waar de Prins met groote belangstelling verschillende schiet oefeningen volgde, zoo o.a. de oefeningen met bewegende schijven. Na afloop van deze oefeningen hebben de gele rijders in galop voor den hoogen gast gedefileerd. Aan dit défilé nam ook de motorbrigade van het korps rijdende artillerie deel. Vervolgens heeft de Prins het materieel der gele rijders bezichtigd. Tegen vijf uur is Z.K.H. weer uit het schietkamp, dat hij ook de volgende dagen weer zal bezoeken, vertrokken. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- WATERLEIDING. Uitstel van de benoeming van een directeur. De benoeming van een directeur van de Gemeentewaterleiding te Amsterdam, waarvoor B. en W. ir. Van Dijk, hoofdinge nieur van Werkspoor, als eenige op de voordracht aan den raad geplaatst had den, is gisteren onverwachts van de agenda der raadsvergadering afgevoerd. De reden is, volgens de „N.R.Crt.", hierin gelegen, dat gebleken is, dat de echtgenoote van den heer Van Dijk, lid van de N.S.B. is en actief aan de propaganda dezer beweging deelneemt. Terwijl de heer Van Dijk het eerst door sociaal-democratische raadsle den bij B. en W. voor vervulling der vaca ture aanbevolen was, is bovenbedoeld be zwaar tegen zijn benoeming ook weer het eerst van deze zijde bij B. en W. inge bracht. Uit het uitstellen van de benoe ming tot na de vacanties, tengevolge waar van het eervol ontslag van den tegenwoor- digen directeur en diens benoeming tot ad viseur Ingaat niet op 1 September, maar op een nader te bepalen datum, behoeft men, naar het blad verneemt, niet met ze kerheid af te leiden, dat B. en W. niet met dezelfde voordracht bij den raad terug zul len komen. Zij achtten echter na hetgeen hun ter oore gekomen was, nadere over weging gewenscht. Adres van vereenvoudigers tot den raad der ministers. Het bestuur der „Vereeniging tot ver eenvoudiging van onze spelling" heeft een adres gericht tot den raad der ministers, waarin gezegd wordt, dat de spellingsvoor schriften van 1934. die thans op bijna alle scholen worden onderwezen, door het lager onderwijs, in al zijn geledingen, met groote ingenomenheid zijn begroet, en de ouders van schoolgaande kinderen hebben ge waardeerd, dat door de opheffing ran de oude onware en knellende, spelregels het onderwijs in het Nederlandsch zich thans kan richten op het juiste gebruik der moedertaal, in woord en geschrift. Ook buiten de school is deze spelling van 1934 reeds dadelijk in zeer ruime kringen, van alle gezindten en van allen maatschap- pelijken stand toegepast, in twintig ge meente-administraties en op de provinciale griffie van Drente ingevoerd, en door een groot aantal tijdschriften, door radio-or ganen. door bioscopen en advertenties en door de vak- en arbeiderspers verspreid, zoodat zij thans reeds aan tallooze Neder- I landers gemeenzaam is. Naar lage schatting zouden twee mil- lioen jonge Nederlanders, aan wie geen andere spelling is geleerd, door wijziging der spelling van 1934 in moeilijkheden ge raken en zij zullen voor een groot deel niet geneigd blijken, hun schoolspelling prijs te geven. Een groote groep van uitgevers die, in vertrouwen op het door de regeering ge geven voorschrift, belangrijke sommen heb ben besteed aan de „omspellinig" van hun uitgaven, zouden van zulk een wijziging zeer aanzienlijke schade ondervinden. De wijdverspreide geneigdheid tot het aannemen der spelling van 1934 wordt on gelukkig geremd door de aarzelende hou ding der regeering, waardoor velen worden tegengehouden, terwijl de invoering in ver sneld temjxi zou plaats hebben, indien de regeering de noodzakelijke consequenties uit het Koninklijke Besluit van 1934 had getrokken, door zelf het voorbeeld te geven of de offlcleele invoering tegen een bepaal de datum had aangekondigd. Het verzet gaat uit van beperkte krin gen. waarin tegen de door bewijzen ge staafde meening der groote meerderheid van bevoegde taalgeleerden, de onjuiste opvatting heerscht, dat onze taal nadeel van de nieuwe spelling en van de nieuwe geslachtsregeling zou ondervinden, terwijl toch alle taal zich ontwikkelt uit eigen kracht en slechts een onbeteekenenden in vloed ondergaat van de geschreven taal, zoodat een geslachtsregeling die met leven de taal in strijd is, ten doode is gedoemd. Op grond van bovenstaande argumenten, acht het bestuur het noodzakelijk, dat de spelling van 1934 onveranderd worde ge handhaafd. omdat elke wijziging tot hope- looze verwarring zou leiden. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op f. 0.80 per K G. GEWICHT, MAAT EN INHOUD VAN VERPAKTE ARTIKELEN. Te Amsterdam had een vergadering van belanghebbenden plaats, waarbij de stich ting tot bevordering van de vermelding van gewicht, maat en inhoud van verpakte arti kelen in het leven werd geroepen. Deze stichting heeft ten doel, de eerlijk heid in den handel te bevorderen en den consument te beschermen, door vermelding van gewicht, maat en/of inhoud van ver pakte artikelen. Aanleiding tot oprichting dezer stichting is het steeds toenemende misbruik van be knibbeling op den inhoud van verpakte artikelen. Aan de oprichting van deze stichting werd deelgenomen door vele groepen van belang hebbenden uit kringen van consumenten, handel en industrie, o.a. door de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen, de spijs olie-overeenkomst, den Nederlandschen grossiersbond, wijnhandelaaren. jamfabri kanten, azijn- en mosterdfabrikanten, de drie landelijke kruideniersorganisaties, ver- eenigd in het Comité van Samenwerking, de vereeniging van groot-winkelbedrijven in levensmiddelen, de Algemeene Katholieke Werkgeversvereniging, de Vereeniging van Fruitverwerkers en diverse anderen. Tot directeur der stichting is benoemd Mr. G. A. J. M. Mutsaers te Amsterdam. NIEUW SCHIP VOOR DE SHELL. In Juni en Juli van het vorig jaar plaatste de Koninklijke Shell een opdracht voor twee tankschepen met een draagver mogen van ongeveer 4000 tons elk bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Beide schepen werden op een helling ge bouwd en op Zaterdag 12 Juni jl. binnen den tijd van een uur na elkaar te water gelaten, een ongewone gebeurtenis in den scheepsbouw. Gisteren, nog geen zes weken na den stapelloop, heeft het eerst gereed gekomen schip, het ss. „Rosaura", met goed gevolg op de Noordzee proef gevaren. NEDERLANDSCHEN BOND VAN SIGARENWINKELIERS VEREENIGINGEN Te Dordrecht had in het gebouw van den N.A.B. het congres plaats van den Nederlandschen Bond van Slgarenwinke- liersvereenigingen. De vergadering stond onder leiding van den heer L. P. Jongejans, voorzitter van den bond. Alle bij den bond aangesloten afdeelin- gen waren aanwezig. Het congres werd aangevangen met een woord van welkom door den voorzitter van de Dordtsche afdeeling, die daarbij nan. het bondsbestuur een tableau aanbood. Het welkomstwoord werd beantwoord door den bondsvoorzitter, den heer L. P. Jongejans, die vervolgens een openings rede hield, waarin hij de zeer slechte, toe standen in het vak constateerde. In het bijzonder wees hij erop, dat de consumptie van driecents-sigaren hand over hand toe neemt, waardoor bijna geen sigarenwinkel meer rendabel te maken is. De bond boekte in het afgeloopen Jaar verschillende successen, maar de meeste arbeid door het bondsbestuur is binnens kamers verzet en als resultaat daarvan kan spreker mededeelen. dat de vestigings- eischen thans kant en klaar zijn en bin nenkort bij de Regeering zullen worden Ingediend. In afwachting van de totstand koming der vestigingseischen zou dan de Regeering een spertijd gevraagd worden van 6 maanden. De notulen van het vorige congres wer den vervolgens goedgekeurd evenals het jaarverslag van den secretaris en de ba lans en verlies- en winstrekening van den penningmeester Aan de orde kwamen vervolgens de ver kiezingen. Bij acclamatie werden herkozen de heeren L. P Jongejans ivoorzitter) A. Metselaar (secretaris), S. Tiesinga (pen ningmeester). Na gehouden stemming werden even eens herkozen de heeren J. F. Rummenie (vice-voorzitter), Joh. Waterman (2e secretaris-penningmeesterlL. van Berkel (commissaris) en M. Leonard (commis saris) In de controle-commissie werden geko zen de heeren van der Lee en Wassenaar. In de Commissie tot Beheer van het Fonds van Overlijden was de heer Van Vreuemingen, voorzitter, aan de beurt van aftreden; hij werd herkozen. Vervolgens werden op den eersten dag nog tal van voorstellen van huishoude- lijken aard behandeld. Op den tweeden dag heeft de heer A. Bloem een causerie gehouden over de werkzaamheden van de Contactcommissie, waarna vervolgens de heer Joh. Watt man (Groningen) een inleidine hield c-i-r de te voeren propaganda. Hij stippelde hierin vijf richtlijnen uit In den namiddag werd het congres nog bijgewoond door den heer F. L. van der Leeuw, directeur, en mr. L. E. Pieters, amb tenaar van het bureau van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond. De heer Van der Leeuw gaf op verzoek nog enkele inlichtingen over ventvergun ningen en over de medewerking van de insnecteurs der accijnzen. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een opwekkend woord om vooral de plaat selijke actie met kracht te voeren, het. ge animeerde 31ste congres. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK Ned. Zuivelcentrale, 25 Juli tot en met 31 Juli. Consumptiemelk regeeringscontract taxe-gedeelte 6.25 cent. eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht; overmelk regeerlngs-minimum- prijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. VERSPREIDE BERICHTEN. In tegenwoordigheid van autoriteiten eh genoodigden en veel belangstellend pubhek is gisteravond de nieuwe overdekte zweminrichting te Hilversum officieel ge opend. Deze overdekte is in den recordtijd van zeventien weken gebouwd door den architect Koster uit Haarlem, die te Leiden thans het overdekte bad aan de Haarlem merstraat bouwt. door zoo'n schele hoofdpijn, door warmte of ongewone vermoeienis. Zorg altijd zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij te heb ben van 20 ct. Ze helpen direct, maken „fit" 4957 (lngez Med.) P. v. D. te L. Leiden, Stompwijk, Voorburg. Rijswijk, Delft, Rotterdam. Rid derkerk, Alblasserdam. Ongeveer 50 KM. J L. te L. Leiden, Utrecht. De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voort, huizen. Uddelermeer, Els peet. 115 KM. Elspeet, Nunspeet. Elburg, Oldebroek, Zwolle, Lichtmis. Staphorst. Meppel, Ha- velte, Smilde, Norg, Haulerwijk. Bakkeveen. Ongeveer 120 K.M. C. S., te L. Leiden, Utrecht, Bunnik, Zeist, Driebergen, Amerongen, Wagenin- gen, Arnhem, Rheden, Ellekom. 128 K.M. Ellekom, Arnhem, Ede, Renswoude, Scherpqnzeel, Amersfoort. Soest, Soestdijk, Laren, Naarden, Amsterdam, Zaandam, Zaandijk, Uitgeest, Heiloo, Alkmaar. 145 Kilometer. Over het algemeen zijn de wegen, langs de meeste liggen rijwielpaden, zeer goed. H. F. te L. Voor een fietstocht van Leiden naar Den Helder zult U ongeveer 7 uur nocdlg hebben. De afstand is 102 KM. De boot van den Helder naar Texel ver trekt op werkdagen om 6.50, 10.12.20, 16.20, 18.55; op Zondagen 6.50, 10.12.20, 18.30 en 21.15. Kampen, Zwartsluis, Giethoorn. Afstand pl.m. 25 KM. Uit Amsterdam vertrekt de boot om 9 uur 15. De reis duurt 7 uur. De nachtboot vertrekt 's avonds om 9 uur uit Amsterdam. C. J. A. D. te L. Als u per rijwiel naar België gaat, behoeft u slechts voor u zelf een bewijs van Nederlanderschap te hebben; het rijwiel is vrij. Abonné te L. Leiden, Utrecht, Vianen, Beesd. Zalt Bommel, Ammerzoden. Neder Hemert. plm. 118 K.M. Geen ponten Neder Hemert, Heoisden. Drunen, Waspik, Hooge Zwaluwen. Moerdijk. Dordrecht Rotterdam, Delft. Leiden, 128 KM G. te- L. Bewaren van eieren in wa terglas. Voor het bewaren van 100 a 125 eieren giet men 9 L. kokend water op 1 L. waterglas, roert dit mengsel goed door el kaar en laat het staan tot het koud is. Men wascht in dien tusschentijd zorgvuldig de versche eieren schoon, schikt ze in een met heet sodawater schoongemaakten Keul- schen pot en schenkt er dan de koude vloeistof op zoodat de eieren geheel bedekt zijn. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 25 JULI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (o. t): ds. Bleshaar; nam. 6 uur. leesdienst. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. BOSKOOP. Ned, Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Rem. Geref. Gem.; Voorm. 10 uur, de heer H. de Kieviet van Leiden Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Prins van Amsterdam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Fortgens van Voorschoten; nam. 7 uur, ds. Lekkerkerker van Bennebroek Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Bovendorp van Zevenhulzen. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Vrlellnk. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk; V.ni. 10 u., ds Verwaal KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Tonnon van Vlaardingen; nam. 6 uur, de heer Lamboer. cand. te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, de heer van Apeldoorn, cand. te Den Haag. R.K. Kerk: Voorm. 6 uur, stille Mis, pas toor Hesp; voorm. half acht. vroegmis, pastoor Houtman; voorm. half tien, Hoog mis, pater Gorgonius; voorm. half twaalf, pater Dignus; nam. 7 uur, Lof, pastoor Hesp KATWIJK AAN ZEE. Zaal Prot. Belangen: Voorm. 10 uur, de heer Lamboer, theol. cand. Geref. Kerk: Voorm. half negen en nam. half zeven, ds. Schep van Bussum: voorm. half elf en nam. half vijf, ds. Versteegt van Nieuw-Loosdrecht. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ós. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur 'Bed. H D.) en nam. half zeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. half elf. de heer N. L. van Dalsen Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, dr. Hommes van Ylst. LISSE. N-d. Herv. Kei'k; Voorm. 10 uur, de heer de Groot van Leiden; nam. 5 uur. ds. de BH van Warmond. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Th. H. van Andel van St. Pancras Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: .Voorm. half tien en nam. half drie, leesdienst. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer van Beusekom. cand. te Aarlanderveen. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Mool- hulzen van Aarlanderveen; nam. half acht, leesdienst Rcmonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Scheers van Alphen; nam. 7 uur. ds. de Vries. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half vier, ds. Smilde Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 4 uur, leesdienst. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, de heer H. J. Eggink, zendeling. Pauluskerk: Voorm. 10 uur. ds. E. Jansen Schoonhoven, van Lichtenvoorde; nam. 5 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. OUDE WETERING. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, ds. C B. Heyn. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Kuiper Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Gemeente Gods: Voorm 10.15 uur, pastor van der Woude van Rotterdam. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en n.m. half acht, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Warner. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Steenbeek. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en n.m. half zeven. ds. H. Talsma van Kamperveen Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 uur en nam.' half zeven. ds. van der Kraats. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: geen opgave ontvangen WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, dr. Hon- ders; nam. half zes, ds. Terlaak Poot van Den Haag. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, ds. Lou- rens van Altforst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, mevr. dr. A. Mankes-Zernike van Rotterdam. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en-nam. 7 uur, ds. Doornenbal. Geref. Kerk- Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. Dronkert. ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer E. J. van der Berg, zendeling; nam. 7 uur, dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur. leesdienst. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur, ds. van der Kooy van Maarsen. Ver. van Vrijz. Herv.: Nam. half zeven, ds. G. Westmijse van Rotterdam. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Eijk- man. ZWAMMERDAM. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. 10 er. nam. 7 uur. ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10.15 uur, ds. J. Ph. Makkink van Leiden. NED. HERV. KERK. Beroepen Te Doornspijk, D. J. v. d. Graaf te Schoonhoven; te Bruchem en Kerkwijk. L. Brasser, cand. te Huizen (N.- H.)te Oude-Tonge, Th. G. Vollebrecht te Hoornaar; te Serooskerke-Kerkwerve, J. Veen, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar Kamerlk, M. J. Lek kerkerker te Oosterwolde (Geld.); naar Westzaan, H. Kreb, cand. te Groot-Scher mer. die bedankte voor Retranchement. GEREF. KERKEN. Drietal te Schettens-Schraard: W. H. J. de Boer, cand. te Ten Post (Gron.), M. Feitsma. cand. te Amsterdam en Y. v. d. Woude, cand. te Jlslum (Fr.). Beroepen: Te Schettens-Schaard, M. Feitsma, cand. te Amsterdam. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Enschedé, A. Zijlstra Jzn., cand. te Oudebildtzijl (Fr.), die be dankte voor Haarlem (als hulppred.). Ds. D. C. HIEBENDAAL f In den ouderdom van 58 jaar is te Hen gelo (O.) na een langdurige ongesteldheid overleden ds. D. C. Hiebendaal, predikant bij de Ned. Herv. Gem aldaar. Ds. Hiebendaal werd 30 Dec. 1878 gebo ren en in 1902 candidaat in Friesland, om 2 Nov. van dat jaar te Made (Br.) zijn ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1901 naar Zeddam, welke standplaats hij 17 Jan. 1909 met Hengelo (O.) verwisselde. In zijn laatste gemeente heeft hij zich op verschillend gebied bewogen. Hij was voor zitter van de afti. van de Ver. van Vrijz. Hervormden, secr. van het Curatorium van het Stedelijk gymnasium en van het zie kenhuis in zijn woonplaats. Ook gaf hij den stoot tot de stichting van het rust oord voor ouden van dagen „Avondrust" en van- het gebouw voor maatschappelijke doeleinden. Tijdens den jongsten wereld oorlog heeft hij zich met name verdienste lijk eemaakt voor de in Hengelo vertoe vende Duitsche kinderen ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. II. Nadat de president de gisteren te den Haag voortgezette vergadering van de Al gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk met gebed heeft geopend, werden door de Sy node de volgende commissies benoemd: Voor de tabellarische verslagen der exa mina: ds. R. Blommert te Middelburg en ouderling M. J. ter Stal te Veenendasl; voor de kleine toelagen: mr. Y. A. Schulkr tot Peursum te Amsterdam en ouderling Ch. Hondius te Middelburg: voor de con- sicicratiën: ds. F. Tammens te Oostwoid, ds. T G. van Reeuwtjk te Amsterdam, ds. P. de Bruijn te Driebergen, dr W. H Weeda te Oost-erland en ouderling P. Wolfensper- ger te Zwolle; voor de nieuwe wetsvoor stellen: prof. dr. Th. L. Haitjema te Gro ningen. ds. J. Boonstra te Gieten, dr. W. H. Weeda. ds. J. Barbas te Hengelo <G.), ds. L. S. van Zwet te Almelo en de ouderlingen F. A. v. d. Bosch te Amsterdam en J. Bok te Groningen; voor de stukken ter behan deling: prof. dr. S. F H. J. Berkelbach Sprenkel te Utrecht; ds. P. Bokma te Schiedam, ds. J. Barbas, ds. S. Winkel te Heerenveen, ds. J. W. J. Addlnk te Heesc, ds L S van Zwet. ds. L. Boer te Scheve- ningen en de ouderlingen M. ter Stal. Ch. Hondius, ir. P Wolfensperger en F. W. C. oe Haas te Leeuwarden; voor de afschrif ten en staten van kosten: ds. f\ Tammer.s ie Oostwoid (Wk. I en ds. J. W. J. Addink; voor de eindredactie: prof dr. Th. L. Hait jema en ds. J. Boonstra; voor de schrifte lijke kerkvisitaties: ds. J. Barbas en ouder ling F. A. v. d. Bosch: voor de persoonlijke kerkvisitatie: ds. S Winkel, ds. T. G. van Reeuwtjk, ds. P. de Bruijn, ds. L. Boer, ds. R Blommaert en ouderling F. W. C. de Haas; voor de samenspreklng met den Raad van Beheer op de predikantstracte- menten- ds. J. W. J. Addink en ds. S. Win kel. Hierna werden twee synodi-contractae uitgeloot. Op voorstel van den president besloot de Synode op Woensdag 12 Jan. a.s een bui tengewone zitting te houden ter behande ling van het reorganisatievoorstel. Over dit voorstel, dat zal worden gedrukt en ver krijgbaar gesteld zullen de heeren ds. J- Boonstra. dr. W. H. Weeda, ds. T. G. van Reeuwijk en ouderling ir. P. Wolfensper ger de commissie van rapport vormen. Hierna maakte de Synode een aanvang met de behandeling van het z.g. Blauw boek Aangezien 's middags commissiever gaderingen plaats vonden hield de Synode geen zitting. De president verdaagde de vergadering tot hedenmorgen. a—i

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10