BINNENLAND Gramofoonplaten LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Juli 1937 Derde Blad No. 23717 H. G. v. LUIJKEN, Breestr. 39 Verdere schommelingen in het Japansch-Chineesche conflict 78sfe Jaargang Origineel geschenk aan Prinselijk Paar. Nederland: een geslaagde filmreportage. 15 cent per stuk Het prinselijk bezoek aan de Amsterdamsche haven. Wangping tweemaal door de Japanners gebombardeerd Aantal georganiseerde werknemers. Aanbieding van een Lippischen kei. Huldiging van de Amersfoortsche burgerij. Gisteravond heeft de Amersfoortsche burgerij gelegenheid gehad haar wel zeer origineel geschenk, bestaande uit een 3'/i ton wegenden kei uit Lippe- Detmold, aan het Prinselijk Paar aan te bieden. Het leek wel, of geheel Amersfoort was ontvolkt. Vele inwoners hadden zich per fiets of autobus of met de beide extra treinen naar Baarn begeven, waar de stoet geformeerd werd, die getuige zou zijn van het aanbie den van den kei. Maar behalve deze duizenden had zich nog een veel grootere massa belangstellen den voor het paleis opgesteld, om vandaar het schouwspel gade te slaan. Het was voor deze wachtenden wel te leurstellend. dat ze den stoet, waarin eeni- ge muziekkorpsen meegingen en waarin talrijke vaandels werden medegedragen, niet te zien kregen, want de stoet werd nog vpor aankomst bij het palels het bosch in geleid, om zoo door een der zijhekken het park te bereiken. De steen lag daar reeds op een wagen om door de keientrekkers naar de plaats van besteming. de groote weide voor het jagershuisje, te worden gébracht. Hier was ook eén podium opgesteld, waarop het Prinselijk Paar zou plaatsnemen. De deelnemers groepeerden zich rond de weide en toen onder de tonen van het „Wil helmus" het Prinselijk'Paar met gevolg na derde, trok tegelijkertijd een 150-tal Amers foortsche Ingezetenen den kei voor het front. Graaf van Randwijck, de burgemeester van Amersfoort, stelde aan het Prinselijk Paar den voorzitter van, het uitvoerend co mité, mr. Versveld, voor, die met eenige toepasselijke woorden den kei aan 't Prin selijk Paar overdroeg. De Prins beantwoordde deze korte rede, waarna mr. Versveld .ook de overige co mité-leden aan de vorstelijke personen voorstelde. Een kort gesprek.met de comitéleden volgde en een dame bood den vorstelijken personen het „kei-lied" aan. voor deze ge legenheid speciaal gemaakt, en dat werd tezOIlgen door een koor van Amersfoort sche ingezetenen, waarmede de plechtig heid was geëindigd. ïen spontane hulde bracht het Amers foortsche Mannenkoor nog, dat zich bij de laan, die naar het paleis voert, had opge steld en het Prinselijk Paar toezong. Staande voor het koor namen Prinses ■;n Prins deze onverwachte hulde in ont vangst. Onder luide toejuichingen, zoowel uit het park als van den rijweg, begaven Prinses en Prins zich weder te voet naar het palels. Ook bestemd voor reclame in het buitenland. (Van onzen G.P.D.-redacteur)' Het is stelling verheugend, dat de Ver eeniging „Nederland ln den Vreemde" in gezien heeft, dat men, om buitenstaanders voor ons land door goede propaganda te interesseeren, het materiaal daartoe her zien moet. Uit die gedachte is het initiatief voortgekomen om een nieuwe ide vierde) film over ons land te laten maken, thans met muziek en een spreker, die vertelt, wat men op het projectiedoek ziet. Duizenden platen worden door ons opgeruimd vanaf 4887 (Ingez. Med.) Over het bezoek van Prins Bernhard aan de Amsterdamsche haven kan nog worden gemeld, dat de Prins en zijn adju dant op het terrein der K.N.S.M. werden ontvangen door de directieleden dr. E. Heldring, D. Hudig en S. M. D. Valstar. Deze heeren leidden de hooge bezoekers rond, die met groote belangstelling ken nis namen van het bedrijf. Omstreeks kwart over elf begaven de gasten zich naai de terreinen van de maatschappij „Neder land", waar de leden der directie, de heeren J. F. van Hengel, D. A. Delprat en P. de Boer aanwezig waren en den Prins en zijn adjudant na de ontvangst, over het etablissement rondleidden. Na met groote interesse van de hier aanwezige zaken te hebben kennis genomen, begaven Prins Bernhard, jhr. Röcll en de andere heeren zich aan boord van de „Clrristiaan Huy- gens", waar de gezagvoerder, kapitein P. J. Bakker het hooge gezelschap ontving. Na het heele schip te hebben bezichtigd gebruikte men aan boord van het schip de lunch, waarbij Prins Bernhard rechts van den gezagvoerder was gezeten. Behalve de directies der K.N.S.M. en de Mij. „Neder land" zaten ook de heeren D. Goedkoop Dzn. en H. Goedkoop Dzn. aan de lunch aan. Deze eindigde omstreeks half drie. De directie van de Mij. „Nederland" deed den Prins uitgeleide. In gezelschap van de heeren Goedkoop ging Prins Bernhard met zijn adjudant vervolgens naar de Neder- [andsche scheepsbouw maatschappij, welk bedrijf werd bezichtigd. Ook hier toonde de Prins groote belangstelling. Het bezoek duurde hier tot kwart voor vier. Intusschen is met de opleving in het be drijfsleven ln de daling ee/i kentering ge komen en gedeeltelijk stijging ingetreden. Deze was het grootst bij het N.V.V.. dat in het 4e kwartaal van 1936 en het le kwar taal van 1937 met bijna 2700 leden vooruit ging. Het Chr nat. vakverbond steeg met 350 Het R.K. werkliedenverbond won in het 4e kwartaal 340 leden, doch verloor er in het le 120. Omgekeerd verloor de Ned. vakcentrale ln het 4e kwartaal 1936 450 leden, terwijl het in het le kwartaal 1937 er 100 won. HET NEDERLANDSCHE REDDINGWEZEN. Engelsche belangstelling. De inspecteur van het Engelsche reddings wezen, de Royal national life boat institu tion, lieutenant-commander P. E. Vaux, heeft een vierdaagsch bezoek gebracht aan de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij. In gezelschap van den secre taris van deze maatschappij, den heer H. Th. de Booy, heeft hij verscillende stations dier maatschappij bezocht ten einde zich op de hoogte te stellen van de nieuwe mo- torstrandreddingbooten en de wijze, waar op deze worden vervoerd en in de branding gelanceerd. Te IJmuiden en te Hollum op Ameland maakte de heer Vaux eenige oe feningen mede en met de motorredding- booten „Insulinde", „Brandaris" en „Dorus Rijkers" voer hij de zee op. Met ruw weer werd een zeer geslaagde oefening met de reddingvlet te Petten ge houden. Dit type vaartuig is bij de Engel- schen niet in gebruik en de heer Vaux toon de er groote belangstelling voor. Het was voor hem ook zeer interessant te zien op welke goede wijze de radiocommunicatie op de Nederlandsche reddingbooten is geregeld De motorstrandreddingbooten maakten op hem een zeer goeden indruk. In totaal werden tijdens dezen trip acht motorreddingbooten, 3 roeireddingbooten en verschillende boothuizen bezichtigd, zoo dat deze uitwisseling van gedachten en er varingen haar nut zeker heeft gehad. De reis van lieutenant-commander Vaux stond in verband met het streven van de Royal national life boat institution, welke over 200 motorreddingbooten beschikt, om evenals Nederland, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de vervanging van roei reddingbooten door motorreddingbooten op de stations, welke daarvoor ln aanmerking komen. De auteur van de film „Nederland", W. Mullens. Reeds meerdere malen heeft de heer W. Mullens, onze oudste cineast, samenge werkt met de Vereeniging en ook thans was hij het, die ons land doorkruist heeft met zijn filmtoestel om datgene, wat vreemdelingen stellig zal interesseeren. vast te leggen. Laat ons beginnen met vasc te stellen, dat de heer Mullens erin ge slaagd Is om een goede filmreportage tot stand te brengen. „Het was moeilijk om voor dit object een juiste selectie toe te passen," aldus de ver vaardiger der film in een inleidend woord. Men kan dat ten volle beamen. En daarom moet de arbeid voor deze film verricht, des te meer gewaardeerd worden. Zeker, de film is niet perfect geworden, hier en daar is de fotografie niet sterk, vaak zijn de overgangen van het eene naar het andere onderwerp te plotseling. Maar over het algemeen zijn deze bezwaren niet van zulk een overwegenden aard, dat men met minder waardeering over het resultaat van den geleverden arbeid zou moeten oordeelen. Neen, als propaganda-materiaal Is deze film stellig uitstekend te gebruiken, vooral nu deze film in 4 versies (Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaanschi vervaardigd is. Het is n.l. de bedoeling dat de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" een smalfilm zal gebruiken om in het buitenland propa ganda te maken, terwijl een normaalfilm in de Nederlandsche theatérs zal worden ver toond. Er zullen nog landgenooten genoeg zijn, die met belangstelling den heer Mul lens op zijn cameraweg door ons land zul len volgen, omdat zij Nederland nog niet kennen Zij zullen dan in deze reportage ette lijke hoogtepunten, die wij in de laatste jaren medemaakten, terugvinden. Zij zul len het gereedkomen van den Afsluitdijk, het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernard herbeleven, zij zullen een blik kunnen werden op pittoresk Am sterdam, op de schilderachtige kleedij in Zeeland en Volendam, kortom, zij zullen ons land zien, zooals het is enzooals het den vreemdelingen getoond moet wor den. De auteur van deze film. die natuur lijk met zijn ervaringen, vroeger opge daan, rekening heeft kunnen houden,, is erin geslaagd in enkele cameraflitsen vast te leggen, wat van ons land van belang is en wat men zien moet, als men ons land bezoekt! De kaasmarkt te Alkmaar? Zij ontbreekt evenmin als de paardenmarkt te Den Bosch, het Stadhuis van Middelburg vindt --------- IT men er evengoed als de antipode: het mo- groepen. Het zijn de heejen: ds. H. Dekker, dérne Hilversumsche Gemeentehuis. Onze bruggen, onze soms prachtige wegen, onze beide stadions te Amsterdam en Rotter dam, Giethoorn, onze industrie-centra. In enkele beelden, soms niet langer dan een halve minuut, wordt er de aandacht op gevestigd. En steeds weer zegt een stem in DE WERELD-JAMBOREE. -J-61 i De geestelijke verzorging van de Protestantsche deelnemers. Wanneer men op 31 Juli a.s. het terrein van de groote wereldjamboree van pad vinders zal betreden,, dan vindt men op een van de terreinen links van dc Bekslaan, dicht bij het marktterrein een „diensttent", tevens inlichtingenbureau van het commis. sariaat voor de geestelijke verzorging van de Protestantsche deelnemers. Daar zal aanwezig zijn ds. W. M. A. Kalk man uit Amsterdam, hoofdkwartiercommis saris van „De Nederlandsche padvinders" en tevens hoofdleider van de geestelijke verzorging. Ook zullen daar zijn drie secre tarissen en eenige voortrekkers, die als klerken en ordonnansen zullen dienstdoen. En daar zal heel. wat te doen zijn. Ds. Kalk man is ingedeeld bij den staf van de jam boree. Een tiental predikanten van verschillende nuanceering zal tijdens den heelen duur van het kamp, dus van 28 Juli tot 14 Aug., aanwezig zijn. als assistenten van ds. Kalk man. Deze predikanten kampeeren ook in het kamp en zijn den geheelen dag bij de troepen. Zij hebben hun geestelijke leiding uit te strekken over alle Protestantsche NEDERLANDSCHE EIEREN NAAR ENGELAND. Een vraag in het Lagerhuis en het antwoord daarop. In het Lagerhuis werd gistermiddag de vraag gesteld of de regeering, ten aanzien van de vermeerdering van den invoer van eieren uit Nederland ln het afgeloopen half Jaar ln vergelijking met de vorige jaren, v j nie' noodig oordeelde de regeering van Nederland mede te deelen, dat de invoer van eieren krachtig moet worden beperkt. De minister van handel, Oliver Stanley, antwoordde: „Ik zou er op willen wijzen, nat de totale Invoer van eieren gedurende net eerste half jaar minder is dan de over liet Fransch. wat het geprojecteerde voor stelt. Ons verkeer te water en te land, ons natuurschoon en de wijze, waarop de land bouwer in Nederland den bodem bewerkt: deze film laat het zien. De Vereeniging „Nederland ln den Vreemde", die Melis Stoke bereid vond het scenario te schrijven, zal zeker met deze camerareportgge succes hebben. In 1936 eenigszins gedaald. T ru.XV.. WC1 M. VC1U. «komende periode van het vorig jaar en iNed. vakcentrale «at de prijzen der eieren aanzienlijk hooger Thans is echter een kentering ingetreden. Blijkens mededeeling in de Juni-af-Ieve- ring van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek is het aantal ge organiseerde werknemers ln ons land in 1936 gedaald van 728.150 tot 723.600. d.i. met 4.550 of Vi °/o. In 1935 bedroeg de achteruitgang 3 In 1934 5'/: <Vo. De vol gende cijfers doen zien, welk aandeel de verschillende richtingen in de daling hadden. ledental op 1 Januari. 1936 1937 Nat. arb. secretariaat 12.000 11.350 Ned. arb. van vakvereen. Chr. nat vakverb. R.K. werkl. verb. 9j. - xb OIOIWI XV XiWgCJ i22« n verleden Jaar, zoodat ik geen aan- 2i,Lng vind over te Saan tot de voorge leide stappen. Ned. cyndlcal. vakverb. Oud-kath. vakverb. Niet bij een centrale aan gesloten. 285.650 108 500 173.500 44.600 2.000 283 400 108 200 168.100 44.600 1.875 600 101.800 105.500 uit Amsterdam; ds. J. F. Berkel uit Apel doorn; ds. J. W. van Swigchum, uit Westterschelling; ds. G. J. W. den Herder uit Franeker; dr. W. ten Boom, uit Hilver sum; ds. H. Hindeloopen uit Amstelveen; drs. J. Haveman uit Amsterdam; C. J. Lam- bour, candidaat te Katwijk aan Zee; ds. A. m»t nn- K\ Un HillT; j' SepTyer troon als met arSs én met overheids- uit Lobith. Deze piedikanten zullen lederen ins(.anties,, Mct deze opgeweitte woorden Na het eerste bombardement van Wang ping, dat geen resultaat opleverde, hebben de Japanners zwaarder geschut in actie gebracht, doch het doel schijnt wederom niet te zijn bereikt. Toen het tweede bom bardement van Wangping een einde nam, waren een groot aantal huizen vernield, doch de Chineezen bleven meester van de stad. De Marco Polo-brug nabij Peiping was gedeeltelijk verwoest. Op drie andere plaatsen ten Zuiden en Westen van Pei ping duurden de gevechten tot tien uur in den avond voort. Daarna werd nu en dan slechts wat geweervuur gehoord. Rond Loekoetsjau wierpen Japansche vliegtuigen vlugschriften uit, waarin de burgerbevolking werd uitgenoodigd, haar woonplaatsen binnen drie dagen te ontrui men, daar zij anders gebombardeerd zullen worden. Zooals behoort, geven de Japanners na tuurlijk de schuld van den strijd aan de Chineezen, die begonnen zouden zijn met vuren Tientsin wordt versterkt. Te Tientsin zijn machinegeweren en met aaide gevulde zakken op de daken en voor tal van gebouwen geplaatst. De zenuwach tige stemming der bevolking blijkt duide lijk door den aanzienlijken trek naar de buitenlandsche concessies, waar het nog steeds rustig is. Het consulaire corps te Tientsin heeft vergaderd om den toestand te bespreken. De raad van Hopei en Tsjahar neemt Japansche voorstellen aan. Gisterochtend heeft generaal Tsji Soe- joean, lid van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, een bezoek gebracht aan den Japanschen militairen resident van Peking, kolonel Imai, om hem mede te deelen, dat de politieke raad had gelast: 1. Onmiddellijk intrekken van den staat van beleg te Peking. 2. Terugtrekken van de troepen der 37ste divisie uit Peking. 3. Het nemen van disciplinaire maatre gelen tegen den commandant van de Ohi- neesche legerafdeeling, welke verantwoor delijk is voor het oorspronkelijke incident van Wangping op 7 Juli. Japansche waarnemers zijn van oordeel, dat ongeacht de houding van de Nanklng- regeerlng een vriendschappelijke regeling van het incident alleen afhangt van de houding van de jongere officieren en de manschappen van het 29ste leger, vooral van de 37ste divisie hiervan, welke onmid dellijk betrokken was bij het incident van Wangping. Soeng Tsjeh Yoean heeft voorgesteld, dat de 37ste Chineesche divisie zich tusschen tien uur en twaalf uur 's middags uit Papausian zal terugtrekken om plaats te maken voor militaire politie en op die ma nier verdere botsingen te voorkomen. De Japansche militaire autoriteiten heb ben drie officieren benoemd om te con troleeren of de terugtrekking inderdaad geschiedt. Dit zou dus wijzen op ontspanning! Maar welke kink nu weer in den kabel is gekomen, we weten het niet, doch later ontvingen we volgend bericht: Uit Chineesche bron wordt medegedeeld, dat het Ud van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, Tsjeng Tsjoe Sjang, di recteur van den spoorweg Peiping-Moek- den. die deelneemt aan de onderhandelin gen tusschen de plaatselijke Chineesche en Japansche autoriteiten, om „gezondheids redenen" is afgetreden. In Chineesche kringen legt men deze houding van Tsjeng Tsjoe Sjang. wiens pro-Japansche gevoelens bekend zijn, uit als een aanwijzing dat dc onder handelingen mislukt zijn. Maar weer afwachten, hoe de verdere ontwikkeling van zaken zal zijn! Chineesch memorandum overhandigd. Volgens berichten, ontvangen door de Chineesche ambassade te Londen, heeft de Chineesche minister van buitenlandsche zaken een memorandum aan den Japan schen ambassadeur te Nanking overhan digd, waarin de Chineesche regeering haar aanbod tot een vreedzame regeling van het conflict in Noord-China hernieuwt. Voor gesteld wordt een datum vast te stellen, met ingang waarvan beide partijen alle militaire operaties zullen staken. De Chineesche regeering is bereid on middellijk langs den normalen diploma- tieken weg in onderhandeling te treden' met de Japansche regeering. De plaatse lijke regeling van het conflict zou de be krachtiging behoeven van de centrale re geering. De Nankingregeering verklaart nogmaals bereid te zijn met alle middelen den vrede te handhaven en zij wil hiertoe haar toe vlucht nemen tot alle methoden van heb internationale recht. Het Swatau-incident geregeld. Te Kanton is in alle stilte na langdu rige onderhandelingen tusschen den Ja panschen consul-generaal en een vertegen woordiger van de regeering der provincie Kwantoeng het incident van Swatau tot volle tevredenheid van beide partijen ge regeld. Het incident was ontstaan doordat een Japansoh politieman in een gevecht met Chineesche politie twee Chineesche politie-agenten had gewond. Uitzonderingstoestand voor de Japanners te Sjanghai. De Japansche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben een uitzonderingstoestand afgekondigd voor de Japansche onderda nen in de stad. Zij moeten na 's avonds zeven uur ln huis blijven en de Japansche winkels in Hongkew zijn kort na het val len der duisternis gesloten. Dc Japansche autoriteiten hebben de po litie van de internationale nederzetting verzocht te helpen bij het ten uitvoer brengen van deze maatregelen. De reden van deze maatregelen is te zoeken in het feit, dat de berichten over het bombarde ment van Wangping een groote opwinding teweeg hebben gebracht onder de Chinee sche bevolking van Sjanghai. Tsjang Sjoe-liang zondaar. als berouwvol Men verneemt te Sjanghai, dat generaal Feng Joe-sjang, de „christen-generaal", tot oppervelhebber der Chineesche strijdkrach ten m Noord-China is benoemd. Maar schalk Tsjang Sjoe-liang heeft Tsang Kai- sjek onlangs gevraagd in den oorlog temo gen trekken om zijn optreden van verleden jaar December, toen hij Tsjang Kai-sjek gevangen nam te Sianfoe, goed te maken. Men zegt, dat hij te Fengpoe in het Noor den van Anhwei is aangekomen om het bevel over een deel van zijn vroegere troe pen weer op zich te nemen. Bevestiging van dit bericht, ontbreekt echter. Tijdelijke herwaardeering van de yen. Teneinde mogelijke koersschomme lingen van de yen te voorkomen, heeft de Japansche regecring besloten over te gaan tot een tijdelijke herwaardee ring van de goudreserve van de Bank van Japan. Deze reserve bedraagt 500 millioen yen op de basis van 1 yen 33 sen per gram. De opnieuw gewaar deerde huidige dekking zal worden ge bracht op een milliard 312 millioen yen op de basis van 3 yen 50 sen per gram. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS „Het algemeen perspectief, dat de ople ving in alle bedrijfstakken opent, geeft goe den grond voor optimisme, een optimisme, dat alleszins verdient aangewakkerd te worden. De samenwerking in het bouwbe- zang, kort gebed. Zondag 1 Augustus, des morgens om uur, zal 10 Schiphorst de jaarvergadering te Arnhem van den Nederlandschen R.K. Bond van Bouw-patroons. Spr. wees er in zijn rede er i- §r°ote demonstratieter- vercjer op de bedrijfsraad in het bOUW- VÉ»! Wrl ion et) oroVimirfen wnrriori rwi- - - ,r. rz rein een velddienst gehouden worden on der leiding van prof. dr. Berkelbach van den Sprenken uit Utrecht. Des middags zullen vele deelnemers naar Haarlem mar- cheeren om daar ln de Groote of St. Bavo- Kerk op de Oude Groenmarkt een dienst bij te wonen, die geleid zal worden door dr. Terlaak Poot uit Den Haag. In dezen dienst zal de Koninklijke lieder tafel „Zang en vriendschap" uit Haarlem, directeur de heer Frits Schuurman, mede werken voor koorzang. De heer Piet van Egmond. organist van het concertgebouw te Amsterdam zal het orgel bespelen. Op 8 Augustus des morgens om 10 uur zal weer op het demonstratie terrein een velddienst worden geleid door prof dr. A. H. den Hartog uit Amsterdam In de beide morgendiensten zal het Leidsche Chr. harmoniecorps, directeur de heer H.- J. A Bokhove, lid van de Kon. Militaire kapel, den massa zang begeleiden. Bij den aanvang van de diensten ont vangen alle deelnemers de orde van den dienst, die gedrukt wordt in het Hol- landsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. De te zingen liederen, de gebeden, de toespraak, het wordt alles zooveel mogelijk woordelijk opgenomen. Met de keuze van de liederen wordt er mee gerekend dat het wijzen ziin. die internationale bekendheid hebben. Zoo kunnen allen in hun eigen taal den dienst geheel en uitstekend volgen. De beide professoren spreken in het HoUandsch, dr. Terlaak Poot zal in het Engelsch den heelen dienst leiden. bedrijf weldra een feit zal zijn. Men hoeft er niet voor terug te schrikken, dat de in vloed der arbeiders wel eens grooter zou kunnen worden door den bedrijfsraad. Bij de bespreking van liet jaarverslag werd gewezen op de schrikbarende stijging in de jaren 1930—1936. Het feit, dat ook patroons al naar de werkverscaffing moe ten gaan, spreekt boekdeelen. Het aantal patroons moet dan ook noodzakelijk wor den verminderd. Bij den Alg. Ned. Bouw arbeiders Bond werden in de afgeloopen drie jaren echter bijna 600 leden afge schreven, omdat zij patroons waren gewor den. Bij de bestuursverkiezing werden als nieuwe bestuursleden benoemd de heeren J. Nyenhuis, P. Bot, M. de Groot en J. J. Meurkens. 1182 (Ingez. Med,) ONZE NIEUWE GEZANT TE PRAAG. Aanbieding der geloofsbrieven. De President van Tsjecho Slowakije heeft gisteren te Praag den nieuwen Nederland schen gezant, mr. dr. L. Carsten in plech tige audiëntie ontvangen. De nieuwe gezant overhandigde zijn geloofsbrieven. In zijn toespraak zeide de heer Carsten zeer vereerd te zijn, zijn land in Tsjscho- Slowakije te kunnen vertegenwoordigen, waarvan de groote gaven van geest en hart verpersoonlijkt zijn in de groote man nen, wien Nederlajjd gastvrijheid heeft geboden, namelijk den grooten geleerde Comenius en de stichter van de Republiek Masaryk. De nieuwe gezant verklaarde verder te zullen arbeiden aan het verder versterken van de bestaande uitmuntende betrekkingen op cultureel en economisch gebied. De president der Republiek, dr. Benesj wees in zijn antwoord op de idealen van beide landen. Zoowel van Nederland als van Tsjecho Slowakije is de politiek ge grondvest op het verlangen naar een vreedzame samenwerking tusschen de volken en in deze ernstige tijden is het nauwer aansnoeren van de uitmuntende betrekkingen tussohen beide landen, voor al op economisch en cultureel terrein, van het hoogste belang en een ware grondslag voor het handhaven van den vrede en de goede verstandhouding tusschen de volken. Aan het langdurig onderhoud, dat op de formeele audiëntie volgde, nam ook de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Krofta, deel. BEGRAFENIS J. LAZONDER. De begrafenis van het stoffelijk over schot van den heer J, Lazonder, oud directeur van den postchèque- en giro dienst, heeft gistermiddag half drie in alle stilte plaats gehad te Schoonhoven. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op 23 Juli niet plaats hebben

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9