De niei-inmengingscommissie weer op het doode punt LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 21 Juli 1937 KERK. EN SCH00LNIEUW5 WETENSCHAPPEN REISBUREAU LINDEMAN Geschil over volgorde van behandeling GEMENGD NIEUWS SCHAKEN. HET TWEEDAAGSCH TOURNOOI TE NOORDWIJK. Groote deelneming. Voor den tweedaagschen wedstrijd der Noordwijksche Schaakclub „Daniël Note- boom", die a.s. Vrijdag 23 Juli, des avonds om 7 uur zal beginnen in het hotel-café- restaurant „Seinpost" van de Gebrs. Van Beelen aan den Noord-Boulevard, hebben behalve de 34 deelnemers reeds vermeld in ons blad van Vrijdag j.l., nog de volgende spelers Ingeschreven Hoofdklasse: G. Boersma, Rotterdam, W. F. Schüss, Leiden, A. van Urk, Den Haag, en M. Zorn, Voorschoten. lste klasse: A. Mulder en W. v. Schayck, Leiden: E. Castlaneo, Hilversum; E. E. v. Halsema, Ermelo; J. E. Baalbergen, Heem stede; C. Smits en J. P. Koop, Hillegom; A. C. Leenheer. Noordwijk. Tweede klasse: A, Blonk, Leiden; M. Sieyzer, Noordwijk, (de inschrijving van Haasnoot, Noordwijk. vervalt). Derde klasse: J. Tas, Rotterdam; of in totaal 49 spelers, een aantal, waarover het bestuur der club tevreden kan zijn. Behalve de twee prijzen in elke groep, is nog een aantal extra prijzen uitgeloofd, n.l. een zilveren medaille beschikbaar gesteld door het bestuur van V. V. V. te Noordwijk voor de fraaiste partij, door het be stuur van den Rotterd. Schaakbond, een pas verschenen boekwerk getiteld: „Schaakstudies der Nieuw-Russische mees. ters" voor den speler met het beste resul taat: van den heer Van Beelen een me daille voor de partij, waarin de mooiste mat-aankondiging geschiedt, en tenslotte een medaille, uitgeloofd door het bestuur der schaakclub „D. Noteboom" voor den speler, die in het kortst aantal zetten zijn partij weet te winnen. ALJECHIN LEIDT TE BAD NAUHEEVÏ. De hangpartijen uit de eerste dubbele ronde van den internationalen schaakvier kamp Euwe—Aljechin—Bogoljubov—Sae- mlsch, zijn gisteren te Bad Nauheim afge speeld. Onze landgenoot Euwe, wist zijn partij tegen Saemisch, welke bij den 33sten zet was afgebroken, na 47 zetten te winnen, terwijl de wereldkampioen tegen Bogolju bov remise speelde. Dr. Aljechin besliste zijn partij tegen Saemisch na een paard te hebben geofferd in den 43sten zet te zijnen gunste. Ook zijn partij tegen Bogoljubov wist dr. Aljechin te winnen, zoodat de stand thans is: 1. Dr. Aljeohi 2 punten. 2. Dr. Euwe 1 'A punt. 3. Bogoljubov punt. 4. Saemisch 0 punten. Het overlijden van Marconi. Eerbewijzen uit het buitenland. Het stoffelijk overschot van Guglielmo Marconi zal te Bologna begraven worden. Het is gisteren overgebracht naar het gebouw van de academie. Er is een eere- wacht gevormd van academieleden, leden van den nationalen raad van onderzoek en vertegenwoordigers van de fascistische studentencorporaties. Ten teeken van rouw zal vandaag op a'le openbare gebouwen in Rome de vlag half stok worden geheschen Gisteren hebben talloozen een kort be zoek aan de rouwkamer waar het stoffelijk overschot van den grooten uitvinder is neergelegd Rond de baar waren zeer vele bloemstukken en kransen neergelegd en dit aantal groeide steeds aan. Ook de school kinderen. begeleid door hun onderwijzers en onderwijzeressen kwamen een laats ten groet brengen aan graaf Marconi. De koninklijke Italiaansche academie van wetenschappen heeft een boodschap gepu bliceerd. waarin Marconi herdacht wordt als een van Itallë's grootste zonen en een van de grootste weldoeners der mensch- heid die banden om de wereld legde, welke door geen kracht verbroken kunnen wor den. De Italiaansche koning heeft de weduwe van Marconi zijn deelneming betuigd. De Italiaansche bladen komen uit met zwart omrande voorpagina's die herdings- artikelen bevatten waarin de beteekenis van Marconi wordt geschetst. Uit alle dee'.en van het land en van de wereld stroomen betuigingen van deel neming toe. De Duitsche leider en Rijkskanselier heeft de weduwe van Marconi en Mussolini tele grammen van deelneming gezonden. De Enge'.sche minister van P T.T. heeft, besloten, dat de postkantoren in Engeland 2 minuten gesloten zullen zijn als eerbewiis voor den grooten Italiaanschen uitvinder Marconi. I Duitsche,Tsjechische. Oos- tenrijksche, Italiaansche, Hongaarsche, Zwiteersche ÜMDÊdtti CHEQUES tegen den officieelen bankkoers. BREESTRAAT 151 - TELEF. 604 Lid d*r Nodorlondicho Veraenlglng van Raliburaaux 4-865 (Ingez. Med.) Over de bijeenkomst van de sub commissie van de n iet-in men gin gs- commissie, wordt nader gemeld, dat deze gistermiddag om 6.45 uur opnieuw is verdaagd, daar men niet tot overeen stemming kon komen. Een nieuwe datum voor een bijeenkomst is niet bepaald. Men is weer eens op het doode punt! Volgende bijzonderheden werden bekend: In de ochtendbijeenkomst had lord Ply mouth voorgesteld, dat men onmiddellijk zon overgaan tot de behandeling der punten zan paragraaf negen van het witboek, vol gens welke de Britsche regeering gemach tigd zou worden, onverwijld besprekingen met de partijen in Spanje aan te knoopen over de volgende onderwerpen: 1. het plaatsen van waarnemers in de opaansche havens; 2. het terugtrekken der vrijwilligers; 3. de toekenning van de rechten van oor logvoerenden In het witboek echter worden de voor stellen in een andore volgorde vermeld en kei in de volgende: 1. het plaatsen der waarnemers en de afschaffing van de patrouilleering ter zee; 2. de grenscontrole te land; 3. toekenning der oorlogsrechten. De terugtrekking der vrijwilligers komt eerst in de zevende plaats. Grandi stelde als volgorde voor: 1. de subcommissie is het er over eens en neemt er acte van, dat de patrouilleering geëindigd is; 2. de controle ter land wordt onverwijld hersteld; 3- den beiden partijen in Spanje wordt verzocht waarnemers in de havens toe te laten. Lord Plymouth verklaarde daarop, dat hij zijn regeering moest raadplegen, alvo- 'ens hij de voorstellen van Grandi kon eanvaarden. In de middagbijeenkomst verzocht hij de eommissie over te gaan tot de behandeling van het vrljwilligersvraagstuk. Grandi ver klaarde een bespreking in deze volgorde met te kunnen aanvaarden. Hij gaf de voorkeur aan een behandeling in de volg- Wde van het witboek, zoodat men des morgens was men het eens geworden over Pinatslng der waarnemers zich zou cr,„t wijden aan het vraagstuk der controle op de landsgrenzen. t „'Ijmonth zeide daarop, dat in de och- nobijeenkomst iedereen had begrepen. ?e Punten, die de toestemming der zoiiH c partijen niet behoeven, later vnn?e5 moeten worden besproken en dat het oogenblik alleen de punten van paragraaf negen aan de orde waren Grandi verklaarde, dat er een misver stand bestond en dat men het naar zijn meening over alle voorstellen eens moet zijn vóór het plan aan de strijdende par tijen kon worden voorgelegd. Plymouth stelde toen voor de controle op de landsgrenzen te behandelen op voor waarde dat men het er over eens zou zijn, daarna tot het vrijwilligersvraagstuk over te gaan. Corbin merikte op. dat men, indien het vraagstuk der controle te land zou worden aangesneden, een zeker aantal punten van secundaire beteekenis zou moeten bespre ken, die vertraging zouden veroorzaken, niettemin aanvaardde hij het laatste voor stel van Plymouth. Grandi zeide toen ech ter weer. dat hij en zijn regeering geen andere volgorde dan d!e van het witboek kunnen aanvaarden. Daar men niet tot overeenstemming kwam, werd toen tot verdaging besloten. Engelsche persstemmen. „De Momingpost" schrijft, dat de ver tegenwoordigers gisteren vaak een extre mistische houding hebben aangenomen, welke slechts nadeelig kan zijn voor de kansen om tot een compromis te geraken. Zoo heeft Maisky verklaard, dat zijn regeering bereid zou zijn de kwestie der toekenning van de oorlogsrechten pas te overwegen, wanneer de laatste vrijwilliger Spaansch grondgebied zou hebben verlaten.. De Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers daarentegen stelden in het licht, dat de kwestie der terugroeping van vrijwilligers een kwestie was, waaraan zij veel minder belang toekennen dan aan het herstel der controle aan de grens der Pyreneeën of aan die der toekenning van het recht van oorlogvoerende. De „Manchester Guardian" zegt, dat Duitschland en Italië de terugtrekking van vrijwilligers zoo veel mogelijk willen rekken. Van 't front. De strijd bij Madrid schijnt reeds weer geluwd te zijn. Er valt niets van beteekenis meer te melden. Generaal Aranz gedood. Volgens verklaringen van krijgsgevange nen zou de bevelhebber der regeerings- artillerie. generaal Aranz, op 1 Juli aan het front bij Madrid gedood zijn. Door de rechtschen afgevuurde granaten zouden terecht zijn gekomen op de ccmmnndants- post. welke de generaal voor zich had laten inrichten op een heuvel, welke Val de Morillo beheerscht. Vijf of zes officieren zouden door dezelfde granaat zijn gedood. Hevig onweer in het Oosten. Landbouwer bij Ruurloo gedood. Tal van branden. Gisteravond om 7 uur is tijdens onweer de 50-jarige landbouwer te Veldhuis bij Ruurlo, die in de keuken van zijn boerderij zat, door den blik sem getroffen en gedood. Er ontstond geen brand; alleen het gedeelte van een muur, waarlangs de lichtleiding loopt, is licht beschadigd. De bliksem sloeg eveneens in een tegen over de boerderij gelegen huis, waar een groot gat in den binnenmuur geslagen werd, doch verder ontstonden er geen on gelukken. Gisteravond sloeg de bliksem in de boer derij van J. M. Huis in 't Veld te Lettele, gemeente Diepenveen. Het gebouw ging met oogstvoorraden verloren. Alles was verzekerd. Boven Borculo ontlastte zich om 6 uur een hevig onweer, dat gepaard ging met hevige regenbuien en eenlgen hagel. Tij dens dit noodweer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer J. T. Geer- lings, gelegen in den z.g. Dijkhoek. Het pand is geheel uitgebrand. Het grootste gedeelte van den inventaris en de hooi oogst gingen verloren. Een bijgebouw kon echter behouden blijven. Eenige kippen werden door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenige beekjes in de buurt gevonden had, bleek de brandslang te kort te zijn, zoodat van blussching in het geheel niets komen kon. Te Dongen is de bliksem geslagen in de vier verdiepingen hooge looierij van de Erven van Loon. Het gebouw, dat uit hout is opgetrokken en midden in het dorp staat, stond in een oogwenk in vollen vlam. Slechts een personenauto kon men redden. Het gebouw met inventaris brand de geheel uit. De brandweer stond voor een hopelooze taak en moest zich beperken tot het nathouden van de aangrenzende gebouwen. Groote brand te Werkendam Vier woningen en twee werk plaatsen uitgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisterochtend omstreeks elf uur brand uit gebroken in de Wagénmakèrii van den heer Kallewaard. gelegen aan.dgn Werkensche- dllk onder de gemeente Werkendam. Het vuur greet) zoo snel om zich heen dat ook de in de nabijheid gelegen smederij van hen heer Van der Schuijt werd aangetast terwi.il de brand verder oversloeg naar de aan de overzijde van den weg gelegen boerderijen van de landbouwers Ippel en Bakker. Spoedig na het uitbreken van den brand waren de motorspuiten van de gemeenten Werkendam en Sleeuwijk ter plaatse. Onder leiding van den burgemeester van deze beide gemeenten, den heer W. Beukenkamp werd het blusschingswerk met kracht aan gevat. Door de langdurige droogte vond het vuur in de grootendeels van hout opge trokken wagenmakerii zoo goed voedsel, dat het niet te stuiten was. De brand breidde zich uit naar de woning van den heer Kallewaard. naast de wagenmakerii gelegen en sloeg daarna over naar de smederij van den heer van der Schuyt, ter wijl ook de woning van laatst genoemde werd aangetast. Na korten tijd kwam men plotseling tot de ontdekking dat door het overwaaien van vonken ook brand was ontstaan in de aan de andere zijde van den weg gelegen boerderijen van de landbouwers Ippel en Bakker. De brandweer kon, hoewel zü over twee motorspuiten beschikte, weinig tegen het vuur uitrichten. De smederij en de wagen- makerij brandden geheel af De woning van den heer Kallewaard werd eveneens een Drooi der vlammen. De woning van den heer v. d Schuyt is blijven staan, doch is inwendig totaal uitgebrand. Ook de beide boerderijen met bijbehoo- rende schuren werden geheel een Drooi der vlammen. De schade, door den brand ontstaan, die zeer aanzienlijk is. wordt grootendee's door verzekering gedekt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. VAN EEN STELLING GESTORT. Twee werklieden gewond. Gistermiddag omstreeks twee uur is op het terrein van het sanatorium Hoog-Laren een houten stelling van ongeveer tien meter hoogte, waarop twee stokers werk zaamheden verrichtten, door midden ge broken Een hunner, de 42-jarige L. uit Laren, viel op een ijzeren plaat en brak een been, dat tevens verbrijzeld werd. Bovendien kneusde hij een schouder. De andere werk man. zekere K uit Huizen kwam op een emmer terecht en kreeg inwendige kneu zingen. Hij klaagde over hevige pijnen in den rug. De eeTste hu'o werd od het sana torium verleend. Daarna ziin de slacht offers per ziekenauto naar 't Diaconessen- huis te Hilversum vervoerd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermiddag is de monteur J. Otten uit Nieuw-Weerdinge, werkzaam bij den bouw van een nieuwen gasoven aan de gemeen te-gasfabrieken te Stadskanaal, door den electrischen stroom getroffen en gedood. O. bediende een electrische be 'machine, die opklaar geraakte, waardoor het onge luk is gebeurd. Hoewel medische hulp spoe dig ter plaatse was, mocht deze niet meer baten. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 22 JULI. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) Nam. 8 u. ris M. Heikoop, van Utredht. SASSENHEIM. Gemeente Gods: Nam. 8 uur; pastor W. Hacking. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Dordrecht (vac. D. Bins) J. H. Smit Sibinga, voorg. der Ver. v. Vrijz. Herv. te Groningen; te Polsbroek (toez.) H. Kraay te St. Annaland (Z.) Aangenomen: naar Oostrum en Jous- wier Joh. Bijlsma, cand. te Gouda. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Stadskanaal R. J. v. d. Meu- ien te IJmuiden en H. Schippers te Wans- weTd. Beroepen: te Ommen L. Kuiper te Oud- LoosdreCht. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Dokkum W. Ruiter, cand. te Putten en J. H. Visser, cand. te Sneek. Beroepen: te Harlingen J. C. Harris, cand. te Zwolle; te Zeist E. du Marchie v. Voorthuijsen, cand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Yerseke M. Heikoop te Utrecht. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN INWENDIGE ZENDING. Onder leiding van mr. C. de Boon Swaan van Velp kwam het bestuur van de Ver eeniging tot bevordering van Inwendige Zending te Doetinchem aldaar in alge- meene vergadering bijeen. De voorzitter richtte een speciaal woord van welkom tot ds. M. G. Blauw van Haar- OVERREDEN EN GEDOOD. Terwijl gistermiddag omstreeks 4 uur een wielrijder, de 23-jarige M. uit Amsterdam op het rijwielpad langs den Spaarnwouder- weg bij den Aalsmeerderweg in de richting Schiphol reed om zich te begeven naar den nieuwen weg waarvan gebruik werd ge maakt tijdens de wegverbetering ter plaatse en daartoe den Spaarnwoudexweg wilde oversteken, liet hli eerst een uit de richting Schiphol komende auto passeeren. Hij was er echter niet op bedacht, dat er uit tegen overgestelde richting een truck met treiler van de N.V. „De Cycloop" naderde, waarvan de bestuurder het gevaar ziende direct het stuur omsloeg, doch een aanrijding niet meer kon voorkomen. De wie'rijder werd door een der achter wielen van de treiler gegrepen en tegen den grond geslagen Hij bleek een schedelbasisfractuur be komen te hebben en is kort daarop over leden. VERDRONKEN. Gisteren is het 5-jarig kind van de fa milie Mulder aan den Bremarsweg te Hen gelo in het zgn. Kleigat spejende, te water geraakt en verdronken. Twee jaar geleden trof een der kinderen uit hetzelfde gezin een dergelijk ongeluk. BUITENLANDSCH GEMENGD. VIER ERNSTIG GEWONDEN BIJ EEN OVERVAL MET ROOF. Gisteravond is een drietal Jongelieden binnengedrongen in een café op de Vis- scherskade te Ostende en trachtten de lade te lichten. Toen zij bemerkten, dat zij ontdekt wa ren, trok een van hen een revolver en be gon in het wilde weg te schieten, met het gevolg, dat de waardin, twee bezoekers van het café en een van zijn handlangers ern stig werden gewond. Vervolgens sloegen de beide niet gewonde roovers op de vlucht, doch slechts een hunner wist te ontkomen, de ander werd, evenals de ge wonde, gearresteerd. Het schijnt, dat de jongelieden uit Ant werpen afkomstig zijn. TWEE NEGERS GELYNCHT IN FLORIDA. Gisternacht hebben onbekende daders twee jonge negers uit de gevangenis te Tal lahassee, in Florida (V. St.) ontvoerd en gelyncht. Zij waren gearresteerd, verdacht een politieman met messteken te hebben verwond. AUTOBOTSING BIJ VOORTHUIZEN. Vier personen ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Op den Rijksstraatweg nabij Voorthuizen is gistermiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, welke plotseling links uitweek, werd daar geramd door een achterop komende personen-auto, bestuurd door een met verlof te Breda verblijf hou denden ambtenaar uit Paramaribo. In den wagen waren gezeten zijn vrouw, zoon en dochter en voorts twee kennissen. Door de botsing werd de wagen tegen een boom ge slingerd en dientengevolge werden de echt- genoote van den bestuurder en haar zoon en dochter, zoomede één van de kennissen zóó ernstig gewond, dat zij met drie ijlings ontboden ziekenauto's naar het St Eiisa- bethziekenhuis te Amersfoort moesten wor den vervoerd Twee ven hen lie-?n ee.n her senschudding en beenbreuken no tie twee anderen ernstige inwendige kneuzingen. Twee doktoren uit Voorthuizen en een juist passeerende dokter uit Groningen verleen den de eerste hulp. lem-N„ die hersteld van een ernstige dek te. weer aanwezig moht zijn. Bericht was ingekomen van de heeren ds. V. Roos, em. predikant te Bloemendaal en dr. C. F. Wieder te Noordwijk, dat zij resp. om redenen van leeftijd en gezond heid hun functie moesten neerleggen. De voorzitter sprak aan beider adres een vriendelijk woord en huldigde speciaal ds. Roos, die niet minder dan 43 jaar lid van het bestuur was en daarmede het record sloeg van alle bestuursleden die de ver- eeniging gehad heeft. Met algemeene stemmen werd besloten ds. Roos het eere lidmaatschap der vereeniging aan te bieden. Van de kweekelrngen der vereeniging slaagden 7 candidaten voor het propo nentsexamen, waarvan 2 spoedig een be roep ontvingen en de anderen als hulp prediker aan het werk kunnen; 7 theol. candidaten deden kerkelijk voorbereidend examen en komen in het najaar gereed. Twee behaalden den graad cum laude. Het eindexamen van het gymnasium te Doe tinchem bracht ditmaal nog al teleurstel ling. 5 van de 11 candidaten zakten, welk ongunstig resultaat invloed had op de overgangen. Wat de verdere restauratie van het gym nasium betreft, verzochten B. en W. van Doetinchem het bestuur de resteerende lokalen voor natuur- en scheikunde over eenkomstig de aanwijzingen van den in specteur der gymnasia en den betreffen- den leeraar te verbouwen en in te richten en mede te deelen met welk bedrag de huur dan zou moeten worden verhoogd. De vergadering besloot onder beding van- enkele voorwaarden aan het verzoek van B. en W. ie voldoen, doch niet dan aleer overeenstemming over den huurprijs van het geheele gymnasium is verkregen. Het bestuur besloot vier studenten dio gevraagd hebben doctoraal examen te mo gen doen. allen nog een jaar te helpen onder voorwaarde dat zij geen beroep of hulppredikschap aannemen wijl de ervaring leert dat er dan van de doctorale studie zoo weinig terecht komt. Een verzoek van prof. dr. J. H. Semme- lirck te Almen om geplaatst te mogen wor den op de bekende lijst der door „Doetin chem" opgeleide predikanten, werd onder applaus ingewilligd. De aftredende bestuursleden, de heeren nrof. dr. S. F. J. Berkelbach. v. d. Sprenkel te Utrecht en ds. M. G. Blauw te Haar lem-N., werden herkozen. Besloten werd in de vac. van de heeren ds. Roos en dr. Wieder te voorzien in de volgende verga dering. die zal worden gehouden op 30 Sept. a.s. als de nieuwe studenten zullen v/orden geïnstalleerd. Ds. H. Visser, em. predikant te Hilver sum en secr. der vereeniging sloot de ver gadering met dankgebed. MET EMERITAAT. Het Prov. kerkbestuur van Utrecht heeft aan ds. H. Kwint. Ned. Herv. predi kant te Utrecht, op zijn verzoek, na een diensttijd van meer dan 40 jaar eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 1 October 3,^ Ds. Kwint werd 18 Oct. 1863 te Gronin gen geboren, studeerde aan de Rijksuni versiteit aldaar en werd hl 1896 candidaat, om 25 April 1897 zijn intrede te doen te Nieuw- en St. Joosland (ZIn 1901 ver trok hij naar Gorinchem en 9 Maart 1910 verbond hij zich aan de gemeente van Utrecht, waar hij op 1 na de oudste pre dikant is en waar hij zijn arbeidsveld rondom de Maliebaan heeft. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen de heer J. R. Visser te Zoutkamp heeft f. 3000 gelegateerd te verdeelen als volgt- f. 1000 voor de Geref kerk ter piaatse; f. 1000 voor het Chr. Krankzinni gengesticht Dennenoord" te Zuidlaren en f. 1000 aan de burgerlijke gemeente te Ulrum. De Ned. Herv. Gem. te Hardenberg ont ving een legaat groot f. 1000 te verdeelen tusschen kerk en diaconie. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Heden is te 's-Gravenhage aangevangen de jaarlljksche zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De Synode is hedenmorgen geopend door ds. K. Bokma van Schiedam als president van jaren. Als president treedt voorts weer op dr. P. Smit van Heumen (Geld.). De secretaris der Synode, ds. D. den Breems treedt op als vast lid met adviseerende stem. De Synode is als volgt samengesteld: Predikant-leden: dr. P. Smit te Heumen; ds. J. Barbas te Hengelo (G.); ds. P. Bok ma te Schiedam; ds. L. Boer te Scheve- ningen; ds. T. G. v. Reeuwijk te Amster dam; dr. W. H. Weeda te Oosterland (Z.); ds. P. de Bruijn te Driebergen; ds. S. Win kel te Heerenveen; ds. L. S. v. Zwet te Al melo; ds. F. Tammens te Oostwold (Wes terkwartier); ds. J. W. J. Addink te Hoeze: ds. J. Boonstra te Gieten en ds. R. Blom- maert te Middelburg. Ouderling-leden: F. A. v. d. Bosch te Amsterdam: Ch. Hondius te Middelburg; M. ter Stal te Veenendaal: J. L. Oosterhoff te Leeuwarden; J. W. Bolt te Groningen. Als adviseerende leden treden dit jaar op de hoogleeraren prof. d-r. Th. L. Hait- jenla te Groningen en prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel te Utrecht. Laatstgenoemde zal 1 Aug. a.s. worden ver vangen door zijn secundus, prof. dr. M. J. A. de Vrijer te Utrecht. De Synode is dit jaar van nog sterker overwegend orthodox karakter als verle den Jaar. Waren in 1936 van de 19 leden 12 orthodox en 7 modern, thans telt de Synode 13 orthodoxe en 6 vrijzinnige leden. De orthodoxie beschikt derhalve niet al leen over een groote meerderheid maar ook over meer dan tweederde der stemmen. En waar deze samenstelling een afspiegeling is van de sterkte der partijen in de onder scheiden Prov. Kerkbesturen daar maken de door de Synode te nemen besluiten als zij aan de goedkeuring van de Prov. kerk besturen worden onderworpen, welks leden individueel over deze voorstellen stemmen, 'en goede kans. Van de handelingen der Synode, die als gewoonlijk 3</i week duurt, hopen we in de volgende nummers van ons blad verslag te geven. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11