„Remise" in den Ierschen Vrijstaat Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 20 Juli 1937 THIJS IJS EN DE TOOVERSPIEGEL Een tegenslag voor de Valera ALPHEN. Gemeenteraad. Transformatorenhuisjc een obstakel? - Saneering woningbouw Verlaging water leiding-tarieven nog niet in kannen en kruiken In de aula van de begraafplaats komt een orgel Welke burgerwacht krijgt subsidie? De raad vergaderde. Aanwezig alle leden. De notulen worden vastgesteld. Tal van raadsbesluiten zijn goedgekeurd. Het adres van H. Blnnenkamp en andere eigenaren en bewoners van hulzen aan de Van Boetzelaerstraat, houdende het ver zoek om het transformatorenhuisje, staan de voor het perceel Van Boetzelaerstraat 57, te doen verplaatsen, geeft direct aan leiding tot een uitvoerige discussie. B. en W stellen voor, waar het betreft een bij uitstek technische aangelegenheid, ln ver band met de flnancieele gevolgen, dit adres ter afdoening ln hun handen stellen. De heer Boeren meent te weten, dat men zich eerst tot B. en W. en daarna tot den raad heeft gewend; hij neemt het verzoek over. Hij vindt, dat de overheid hier zich iets permitteert, wat men een particulier zou weigeren. De heer v. Kleef sluit zich hierbij aan. Wethouder Herngreen zet uiteen, dat de verplaatsing f.350 zal kosten. Met techni sche kwesties moet de raad zich niet be moeien. Gaat men verplaatsen, dan zouden er kabels verlegd moeten worden. Na verdere besprekingen wordt tenslotte besloten, dat B en W. prae-advles zullen uitbrengen na de directie en commissie van bijstand der water- en lichtbedrljven te hebben gehoord. De voorzitter leest een afscheidsbrief voor van den heer B. Spreij, die als raads lid heeft bedankt. Tot commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer C. v. Gaaien, worden aangewezen de heeren v. Kleef, Verdonk en Den Uijl. Bij monde van den heer v. Kleef rapporteert de heer v. Kleef tot toelating, waartoe wordt besloten. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van den Diocesanen Land. en Tuinbouwbond afd. Aarlanderveen, om 'n subsidie van f. 20,85, in verband met het bezoeken van den door hem gegeven land- bouwcursus te Aarlanderveen en voorts tot verhuur van vischwater Kerkvaart en Wijde Gat te Aarlanderveen aan A. G. Luij- ben aldaar. Zonder h. st. wordt aangeno men het voorstel van B. en W. inzake ver huring van een perceel weiland aan W. Bogaards. Bij het voorstel van B. en W. i.z. naamgeving aan het parkeerterrein aan de 81. Porlsstr., heeft de heer Groenendijk bezwaar als binnen afzlenbaren tijd niet wordt overgegaan tot het leggen der brug tan de St. Jorisstraat over de vaart naar dit plein. Men heeft nu feitelijk twee ge- feilen St. Jorisstr. Het voorstel van B. cn w. wordt aangenomen, nadat is toege zegd de brugkwestie bij de eerstvolgende begrooting te zullen bezien. Betreffende het voorstel tot saneering van den woningbouw, is de heer Verdonk dankbaar, dat deze aangelegenheid einde lijk geregeld zal worden. Na uitvoerige dis cussie wordt het voorstel aangenomen. Z. h. st. werden aangenomen de voorstel len inzake verkoop van effecten van het waarborgfonds, inzake woningbouw en tot uitleening van gelden aan bouwvereenigin- gen. het ln erfpacht geven van een per ceeltje grond aan H. v. d. Wel en het ver kenen van medewerking voor de uitbrel- dling der schoolruimte voor de büz. school aan den Steekterweg. Bij het voorstel i.z. herziening van de waterleldingtarieven een verlaging van 4 over de geheele Unie zegt de heer Rutlng dat deze verlaging een minimum is en ongelijk; hil zou wiUen dat B. en W dit voorstel terugnamen en een verlaging der electr. tarieven bewerkten waarvan een leder kan profiteeren. De werkman zal van de verlaging van den waterprljs geen voor deel hebben. De houding van B. en W. ten opzichte ran een tentoonstelling voor gas- en elec- triclbeit doet den heer van Kleef genoegen, doclh de zinsnede ..indien belanghebbenden bereid zijn zich ook ln financieel opzicht tot medewerking bereid te verklaren" heeft hem getroffen. Z.i. moet deze tentoonstel ling een stimulans geven voor het toenemen van het verbruik. Hii geeft in overweging de zaak nader te bezien. De heer Groenendijk heeft eveneens be twaren tegen deze witze van verlaging, als mede de heer Geerlof Deze laatste acht een verlaging van tot 8 °/o beter dan tot een huurwaarde van f. 300. De heer Verd onk 30U een tusschenklas willen in de huur waarde met een progressieve verdeeling De heer Ruüssenaars spreekt zijn spijt uit dat nog niets voor de groote gezinnen wordt gedaan. De heer Koren vraagt of de wonlngbouwvereendgingen het water be talen. Weth. Herngreen zet uiteen, dat de f. 2800 wil men over de geheele Unie een verla ging, niet anders kan worden verdeeld. Dat tr weinig van ten goede zal komen aan de huurders is z.i. niet luist. Het hangt er vanaf hoe de huurovereenkomst is. Hi.i is bereid het voorstel terug te nemen doch niet voor verlaging der electr. tarieven, dan kan men beter met dit bedrag de ooc. op de personeele belasting met 7 op- venten verlagen. De heer Boeren onderstreept wat webh. Herngreen zegt, de commissie heeft dezelf de gevoelens. De voorzitter geeft eveneens I ven uiteenzetting en wijst er op dat veria- ding met b.v 1 ct van het electr. tarief, de bemeente f. 10.000 zal kosten. Uitvoerig werd besproken om algemeen gebruik over den meter ln te voeren wat volgens weth. Hern- ïeen en voor bedrijf en voor verbruikers bel voordeeligst zal zijn. Tenslotte werd besloten dat B. en W. het voorstel terug deinen en men deze zaak nog eens nader ml bezien. Z. h. st. werd besloten tot ver- joop van een perceel bouwgrond aan den "Ver G W Vis. De grondverkoop aan den heer W v. Beiieren werd voorloopig aan gehouden. Bij het voorspel tot verkoop van vvn perceel bouwgrond aan den heer v. Hem.bergen, vroeg de heer Boeren oi de {vrmljn waarop deze kan betalen niet te is gesteld Weth. Spreij zegt dat H. °V' geheele perceel nog niet noodig heeft De Raadhuisbouw. Door het Werkfonds 1934 is Inmiddels de gunning betreffende den bouw van het raadhuis aan den heer J. v. d. Bijl te Zeist goedgekeurd. Met de voorbereidende werk zaamheden voor den bouw is reeds een aan vang gemaakt. De, .directiekeet is geplaatst, terwijl met de uitzetting van het terrein een aanvang is gemaakt. en dat daarom deze regeling is getroffen. Deze verkoop bevat tevens een nadeelig middenstuk. De h?er Groenendijk heeft bezwaar tegen verkoop van dit middenstuk voor handel en industrie. Een garage of werkplaats op dit stuk grond zal zeer hin derlijk voor de omwonenden zijn Spr. wil hiervoor ook beperkende bepalingen maken. Besloten werd dat B. en W. zulks zullen formuleeren. Bü het voorstel Inzake wijzi ging van de verordening, regelende salaris sen en loonen van ambtenaren en werk lieden. in dienst der gemeente, uitgezon derd het personeel der politie, ontstaat een langdurige bespreking over het ontslag van doening in hun handen te stellen, den bevolkingscontroleur die nu geheel zal worden belast met het werk van het bur gerlijk armbestuur en correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Het voorstel werd tenslotte aangenomen. Tot bezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand werd benoemd de heer W C. A. Herbig en aan den heer A Veenhuizen onder dank eervol ontslag verleend. Z h. st. volgde aaneming inzake wijziging der ge- meentebegrooting. dienst 1937. Bfi het voorstel Inzake het verleenen van een credlet voor de aanschaffing van een orgel in de aula der nieuwe begraafplaats, zegt de heer Boeren dat ziin fractie dit de gemeente graag wil gunnen als valt niet te ontkennen dat het een luxe completeering is. De heer Koren vraagt of de begrafenis rechten worden verhoogd. De heer Rutlng vraagt of het bedrag niet te hoog is en zou ook bezwaar tegen verhooging van rechten hebben. De heer van 't Riet vindt het niet noodzakelijk hiervoor nu ln dezen tüd f3500 uit te trekken De voorzitter zegt dat bii den bouw dei- aula met p'aatsing van een orgel rekening gehouden is. Vermoedelijk zullen de begra fenisrechten voor lagere klassen worden verlaagd en voor de hoogere klassen worden verhoogd. Tenslotte werd het voorstel aan genomen Naar wij vernemen zal het orgel vermoedelijk worden geleverd door de fa. van Leeuwen uit Leiderdorp. Zonder stemming werden aangenomen de voorstellen i.z regeling der rioolbelas ting ln verband met de verbetering van den rijksweg tusschen de Oosthoekbrug en De Laetste Stuwer: verhuring woning Hooft- straat 327: vaststelling eener verordening houdende regelen voor het beroep bedoe'd in de art. 13, 15, 17 en 18 van het reglement autovervoer personen en I.z. het verzoek van W. J. v. DUk om toekenning eener ver goeding ex. art. 13 der 1. onderwijswet 1920. Bij de rondvraag vraagt de heer Geerlof in verband met de stüging der brandstof Het transformatorhuisje staat in den weg. Door verschillende bewoners en eigenaren van huizen aan de van Boetzelerstr. Is een verzoek aan den raad gericht om het transformatorhuisje, staande voor het per ceel van Boetzelaerstraat 57 te doen ver plaatsen. B. en W. stellen den raad even wel voor, waar het betreft een bij uitstek technische aangelegenheid, in verband met de financieele gevolgen, dit adres ter af- De nieuwe koelcel in de gemeentelij!:? noodslachtplaats is dezer dagen in gebruik genomen. Aan de M. T. S. te Haarlem werd onze plaatsgenoot, de heer G. Baane in de afd. werktuigbouwkunde bevorderd van de eerste naar de tweede klasse, terwijl de heeren D. Boot en L. Boot aan de zelfde school in de afd. weg- en waterbouwkunde werden bevorderd van het tweede naar het derde stdiejaar. De heer C. v. d. Putte is met ingang van 1 September benoemd tot onderwijzer aan de R K. school aan de Paradijslaan BODEGRAVEN. Eendendief gearresteerd. o Den laatsten tijd werden niet minder dan 200 eenden vermist. De rijksveldwachter te Nieuwerbrug en de gemeentepolitie alhier hebben een per soon gearresteerd wegens diefstal van tientallen eenden. De politie heeft hier mede een goede vangst gedaan, daar den laatsten tijd in deze omgeving ongeveer 200 eenden van diverse landbouwers zün ont vreemd. In de afgeloopen week kwamen zoowel bij den rüksveldwachter te Nieuwerbrug als bij de gemeentepolitie alhier opnieuw aan giften binnen van diefstal van eenden. De politie stelde thans wederom een uitgebreid onderzoek in, tot het haar ter oore kwam. dat op de markt te Rotterdam eenden wa ren verkocht, welke in deze omgeving ge stolen zouden zijn. Te Stompwijk werden bij een poelier 16 eenden aangetroffen, wel ke een landbouwer te Nieuwerbrug als zün prijzen stappen te willen doen dat gedu- eigendom herkende. De poelier deelde de rende de wintermaanden voor werkloozen politie mede deze eenden gekocht te heb- een bedrag van f. 1.25 zal kunnen worden ben op de markt te Rotterdam van een ze- ,1 i IrftVAn C A CrtV* Vvï4- Bot Knn rtcoVi o n Ho beschikbaar gesteld en tevens verhooging van B-steun. Tenslotte vraagt de heer Den Uijl een resumé omtrent de kwestie subsidieverlee- ning aan de burgerwacht en welke burger wacht hiervoor ii> aanmerking komt. De burgemeester- leest een tweetal brieven voor van den minister van Blnnenlandsche Zaken, waarbij deze mede namens den mi nister van Defensie bericht, dat sinds 14 Mei 1937 geen hulp of steunverleening* meer wordt verstrekt aan de Alphensche Burgerwacht en met gelyken datum hulp en steun zal worden verleend aan de nieuwe burgerwacht. De voorz. zet uiteen, dat de oude feltelyk geen burgerwacht meer is, doch een vereeniging. De nieuwe wet op de weercorpsen, die binnenkort in werking zal treden zal het bovendien on mogelijk maken weercorpsen door particu lieren te doen oprichten en het zal zelfs strafbaar zijn hiervan lid te zün. Het con flict was geen geschil tusschen voorzitter en burgemeester, doch een ambtenaren- conflict. Omtrent de subsidieverlening bleken de heeren een verschillende mee ning te hebben. De heer Bergshoef bracht naar voren, dat de subsidie is uitgetrok ken voor de Alphensche Burgerwacht en niet voor de nieuwe. Besloten werd, dat deze kwestie ln de volgende vergadering zaï worden behandeld. Hoewel het Inmiddels reeds halftwaalf was, ging de raad nog in geheime zitting. keren S. A. Sch. uit het buurtschap de Meye onder Bodegraven. Bij het verdere onderzoek vond de politie bij dien S. in de Meye nog meer eenden waarvan hij de herkomst niet kon mede- deelen. De politie hgrït deze eenden ln be slag genomen en h'oewel de man bleef ont kennen iets met de diefstallen te maken te hebben, stapelden de bewijzen zich zoo tegen hem op, dat de politie hem aanhield en na hem geleid te hebben voor den rech- ter-commissaris, te Den Haag, in verzeker de bewaring stelde. Verschillende personen hadden gezien, dat S. in het weiland de eenden ving en ze dan naar zijn woning vervoerde. De man, die 24 jaar oud is. staat zeer ongunstig bij de politie bekend. Vermoed wordt, dat nog meer van deze diefstallen aan het licht zullen komen. De leerlingen van de O.L. School maak ten dank zü de medewerking van de ver. „Volksonderwijs" een welgeslaagd school reisje. Daags te voren waren de leerlingen van de laagste klassen op bezoek geweest bij de uitspanning „Klein-Betuwe" te Haas trecht. De kersenboomen waren daar wel leeg, maar er waren zooveel Interessante dingen in den speeltuin, dat 't. een pracht- middag werd. Vooral een reisje met het goed verankerde vliegtuig, dat aan een staaldraad naar beneden suisde en ten slotte in het water terecht kwam, was een geweldige attractie! Onze Londensche correspondent schrijft: Als het puntje van den staart der recente verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat is bekend gemaakt dat meer dan een half millioen Iersche menschen tegen De Valera's ontwerp-grondwet hebben ge stemd. Het aantal dat er voor is, is niet zoo heel veel grooter. De cijfers zijn precies 685.105 voor en 526.945 tegen. Dit zijn getallen van een stemming die tegelijk met de verkiezingen voor vertegenwoordigers van de Dall werd gehouden. Men weet dat ook die verkie zingen niet zoo prettig voor den President van den Vrüstaat zijn afgeloopen. De uit slag was wat men bij rennen in vele vor men een „dead heat" zou noemen en bij het bedaardere schaken „remise". De pun ten werden verdeeld. De Valera kreeg er 69 en de andere partijen gezamenlijk iCos- grave's partij, Labour en Onafhankelijken) kregen er ook 69, een keurige verdeeling maar men kan er verzekerd van zijn dat De Valera het resultaat niet heeft bewon derd. Zijn aanhang in zijn land is er be paald op achteruitgegaan. Het blijkt niet zoo duidelijk uit de bloote cijfers der ver kiezingen. Maar de vorige Daal had 15 zetels meer en de afschaffing van die zetels (o.a. die voor de Universiteiten die De Valera nooit kon bemachtigen) had hem een betere meerderheid moeten ver zekeren dan hij in de vroegere Dall had. Nu is de geringste meerderheid hem ont gaan. De President, die langzamerhand een Instelling van den Vrüstaat is geworden, zal hebben beseft dat de stembus zelfs in een land, welks bevolking hein in haar meerderheid zoo lang ti'ouw is geweest, grillig kan wezen. Hij mag van geluk spreken dat de grilligheid niet al te ver is doorgezet. Een uitslag die waarlü'k humo ristisch zou zijn geweest (en het Is wel bekend dat De Valera allen zin voor hu mor misti Is hem gespaard gebleven. Ge steld dat de stemming over de constitutie eens in zyn nadeel was uitgevallen en de verkiezing nadrukkelijk in zijn voordeel of omgekeerd1 Het is maar op het nippertje geweest. Er zün verscheidene kwesties van politiek en economisch gewicht in den Vrijstaat die echter wel niet veel invloed zullen hebben gehad in deze verkiezingen. De heeren-boerenstand en de kleine en groote zakenmenschen zijn er door de Va lera's bestuursmaatregelen en door zijn oude ruzie met Groot Brittanruë op ach teruit gegaan En voor zoo ver de kleine lieden economisch wat veiliger staan onder een bestuur, dat hen in het byzonder zoekt te beschermen, voor zoo ver ook hebben zij er voor moeten betalen met een krapper bestaan dat onvermydelijk is van alle op autarkie gegrondveste economische poli tiek. De economische kwestie krijgt echter wanneer er moet worden geoordeeld over bet landsbestuur per stembus veelal secondaire beteekenis De Ieren zijn mis schien sterker dan andere volken over tuigd van de waarheid van het woord, dat men van brood alleen niet kan leven. Ge voel is bi.i hen een belangryk element, religieus, nationalistisch, anti-Engelsch ge voel. De verkiezingen zullen in haar uit komst wel grootendeels daardoor bepaald zyn geworden. De Valera Is voor een kleine meerderheid alsnog de verpersoonlijking van deze gevoelens. Over de belangrijkste kwestie, uitgedrukt in de antithese Domi nion of Republiek, hebben de kiezers en de stemmers zich niet kunnen uitspreken De kwestie werd niet gesteld. Gedurende de verkiezingscampagne werd een republi- keinsch eandidaat in een van de meetings herhaaldelijk in de rede gevallen door een omstander die het zijne wilde weten van deze kwestie. De eandidaat beloofde ziin interpellant honderd pond indien hij kon aanwüzen waar in de nieuwe grondwet de Koning werd genoemd. Deze beloofde op zijn beurt den eandidaat een zelfde bedrag ter hand te stellen indien hij kon aanwij zen waar er in de grondwet sprake is van een republiek. Zoo staat de zaak. De Va lera en zijn partij zijn in hun ontwérp- grondwet niet verder gegaan dan het land voor zoo ver mogelyk vrij te maken van vreemden invloed in het bestuur (hoewel het Groene Eiland er pas heelemaal aan zal kunnen ontkomen indien een hulp vaardige natuurkracht het naar het mid den van den Atlantischen Oceaan ver plaatst). Die vreemde Invloed was toch al terug gebracht tot de meest formeele erkenning van den Koning. Maag wat de republiek betreft die misschien door een meer derheid in den Vrijstaat wordt gewenscht deze wordt den Vrystaters voorgehouden zooals de peen den ezel wordt voorgehou den wanneer hij dreigt te weigeren verder te gaan. Dat wil niet zeggen dat De Valera den eetlust van het dier niet zou willen bevre digen. Hij kan het niet. HU kan den kie zers geen republiek beloven, omdat hij over het noordelük Ierland, de zes graaf schappen van Ulster, niets te zeggen heeft. Zijn ideaal is een republiek voor geheel Ierland, een Ierland dat Eire zal heetei). Zijn ontwerp-grondwet ls zoodanig opge steld, dat er geen letter in veranderd be hoeft. te worden, wanneer de verdeeling van het eiland tot de historie behoort. Maar de Protestante Oranjemannen van Ulster, die daar sinds Jaar en dag het heft in handen hebben, worden nooit moe te verklaren, dat zü nimmer te vinden zul len zijn voor een bestuurlijke vereeniging, even innig als de geografische, en dat zü nimmer hun Brltsche nationaliteit en hun Koning zullen verguizen. Onder deze omstandigheden kon de re- publikeinsche kwestie nooit in de verkie zingen ryzen. Ze bestaat op het oogenbllk niet. In het ontwerp-grondwet wordt voor gewend dat er geen Ulster is. Het voor wendsel was noodig, want als Ulster mee had gedaan aan de stemming zou de kleine meerderheid ten gunste van de Constitutie een minderheid van belang zijn geworden en zou Eire heelemaal van de baan zijn ge weest. Zelfs nu hypothetische Ulster- stemmen buiten beschouwing latend is het nog de vraag of dit Vrijstaatsche Eire op weg zal kunnen gaan. Ais het op weg gaat, met steun van Labour dien een dic tatoriaal aangelegde De Valera met groo- ten tegenzin zal moeten aanvaarden om' zijn ontwerp-grondwet wet te maken, kan het dat toch niet met veel zelfvertrouwen doen nu de stemming heeft uitgemaakt dat bijna de helft der bevolking meer prijs stelt op een Dominion-status dan op een bestuursstaat die republikeinsch is in alles behalve in naam. De Valera werd gedu rende de verkiezingscampagne de leider van het Iersche volk genoemd. Hij is het voor veel minder dan de helft, indien Ul ster mee moet tellen. Het is een positie dié hem niet kan behagen en men kan er zich dan ook niet over .-verwonderen dat er reeds wordt gesproken van nieuwe verkie zingen in de naaste toekomst die hem een indrukwekkender leider moeten maken althans ln den Vrüstaat alleen. De Presi dent zal wellicht zün kansen verbeteren, indien hy den economischen vrede met Engeland kan herstellen. Als hij daarin slaagt, zal hy de reden van bestaan van Cosgrave's party grootendeels hebben weg genomen. Maar hy zou misschien nieuwe tegenstanders maken van de vele ge- voels"-menschen in zijn eigen kamp. 1. Je zag dus nu, hoe Diokle, stevig vastgesnoerd, door Leo Listig werd ontvoerd en 't eenig spoor, dat Leo aöhter had gelaten, was de kaart, waar Thijs nu met Alasius over ging praten. Hij klopte aan en spoedig riep de toovenaar: „Wie ls er daar?" Nu, je -begrüpt wel dat Alasius, toen Thijs naar binnen stapte, van blijden sohrlik luid in zijn handen klapte hij wilde eerst eens weten, waar Thijsje al dien tijd wel had gezeten en toen Thys dat had uitgelegd, kwam hij vaneelf op 't doel van dit bezoek terecht. Hy vertelde heel bedaard, van de ontmoeting en de kaart; hy zei „die kaart begreep ik niet, hoe 'k ook verzonik hoopte dus, dat U my helpen kon". De toov'naaar vond, dat hy het wel eens kon probeeren en ging dus op de kaart aan het studeeren. „Dit stelt een eiland voor", zei hij „Ja, dat ls duldeiyik; en kijk, het ligt vèr Zuidelijk en om naar die schuilplaats van den boozen Leo toe te gaan, moet je dwars door den Verlaten Oceaan'". De grootere tocht van de oudere leer lingen ging naar Kykduin, waar prettige uren werden doorgebracht aan het strand en waar de meegebrachte mondvoorraad geducht werd aangesproken. Na het ver blijf aan het strand volgde een mooie auto tocht in de 5 touringcars, die het gezel schap vervoerden door oud en nieuw Den Haag, waar verschillende gebouwen werden bezichtigd en tenslotte een tocht door het Haagsche Bosch naar de uitspanning „De Vink" by Leiden, waar de jeugd zich kos- telyk vermaakte. BOSKOOP. Vergadering Afd. Boskoop C.B.T.-bond. Bovengenoemde afd. kwam in alg. ver gadering byeen. Na opening door den voorz. den heer D. Veerman Jr. en voorlezing der notulen, gaf de voorz. een verslag van de bespreking die het bestuur gehad heeft met den heer Chr. v. d. Heuvel. Uit een en ander bleek dat de vereeni ging geheel op diens steun en medewerking kan rekenen. Verder deelde de voorz. mede, dat in sa menwerking met L.T.B. en de N.T.B. ge tracht zal worden, nog één afkoop te krij gen voor halve prijzen. De vergadering toonde eenig optimisme wat betreft dit jaar te maken prijzen in Boskoop. Het bestuur adviseerde ook voor zichtig te zijn met verkoopen en ln geen geval nu al te verkoopen tegen prijzen ver beneden productiekosten. Terecht werd opgemerkt, dat als men verkoopt tegen denzelfden prüs als in 1936, men in werkelijkheid 15 a 20 lager prys maakt door de devaluatie der gulden, en dit moet men goed begrijpen. De voorzitter wekte nog op leden aan te brengen, zoodat alle Christelijk denkende boomkweekers lid zyn van de C.B.T.B. De vergadering werd bezocht door 65 leden De heer de Jong eindigde deze goed ge slaagde vergadering met dankgebed. Waarborgfonds behoeft niet aangesproken. De resultaten van de in het voorjaar ge houden groote Bloemententoonstelling zyn zoodanig geweest, dat het waarborgfonds, ten behoeve van bovengenoemde tentoon stelling gesticht, in het geheel niet be hoeft te worden aangesproken Morgenmiddag om half drie bestaat er ln het gymnastieklokaal der openbare school gelegenheid tot kos- telooze inenting. GEMEENTERAAD. Aanbieding rekeningen - 7 woningen onbewoonbaar verklaard - Vermake lijkheidsbelasting. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Aan den heer Chr. J. A. van Koppen, werd. m verband met zijn vertrek naar Delft eeivol ontslag verleend als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim. B. en W. boden den raad 't verslag aan van den toestand der gemeente, over de jaren 1931 tot en met 1935. Vervolgens boden B. en W. de rekening aan van het electriciteits-, gas- en water- bedrüf over 1936, alsmede de rekening van inkomsten en uitgaven van het Burgerlyk Armbestuur. Deze rekeningen werden in handen gesteld van de commissie voor on derzoek van begrootingen en rekeningen. Na eenige discussie werden 7 woningen, gelegen aan de Zuidkade, Zljdeweg en Put- tekade onbewoonbaar verklaard. Op ver zoek van Ged. Staten werd de verordening regelende het pensioen voor wethouders eenigszins gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Voorts hechtte de raad zyn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. tot het voe ren van verweer tegen een tegen de ge meente ingestelde rechtsvordering, betref fende bezwaren van den heer J. Spek Jz. tegen de hem in rekening gebrachte kos ten voor den aanleg van gasbuizen. Ge noemde heer heeft thans de gemeente doen dagvaarden. Hij vordert een bedrag van f. 22 terug, dat hy naar zijn oordeel te veel heeft betaald. Een vrij langdurige discussie ontspon zich over het voorstel van B. en W. tot het verleenen van vrijstelling der verma- kelykheidsbelasting aan de Tentoonstel- lingsvereeniging „Boskoop" voor haar laatst gehouden tentoonstelling. Na toelichting van den voorz. wordt con form het voorstel van B. en W. besloten. Vastgesteld werd een verordening be treffende het beroep, bedoeld in de artlke- j len 13. 15. 17 en 18 van het reglement autovervoer personen. Tot slot werd aan den heer D. H. J. KJuls alhier, verhuurd de woning Burg Colün- straat 39 voor f. 450 per jaar. Na een onbelangrijke rondvraag volgde sluiting. De reisvereeniging M. en V.E." heeft met een tweetal touring-cars een 'Uitstapje gemaakt, ivaarby bezoeken wer den gebracht aan Nijmegen, Apeldoorn en Amersfoort. Vooral in Apeldoorn werd ge- ruimen tyd vertoefd. Het geheel is uitste kend geslaagd!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7