LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 Juli 1937 SPORT De strijd om den Daviscup. LUCHTVAART Bemanning van de Indië-machines. FAILLISSEMENTEN ZEILEN. De Kaagweek. Vraag om meer wind. (Van onzen eigen verslaggever) Kr valt over de wedstrijden van gisteren, na hetgeen wij daarover reeds tn ons Blad van gisteren schreven, niet veel meer te vertellen. De wind liet gedurende het grootste deel van den dag op zich wachten en het feit, dat de regenbogen ln den teamwedstrijd voor het afleggen van hun baan 4 a 4'/« uur noodig hadden, demonstreert zulks wel heel duidelijk. Het was over alle linies een drijfpartij ronder eind en alleen de middagwedstrijd der regenboogklasse A zoomede de drie 12- voetsjollen-klassen vormden op dien regel een gunstige uitzondering, met dien ver stande, dat zelfs toen nog de geheele baan bezeild was en nergens behoefde te worden gekruist. Toen de regenbogen startten was het volkomen bladstil; men kon practlsch niet zien, dat ze vooruit kwamen en het eerste rak naar het Zweiland vorderde reeds meer dan een halfuur. Maar toen nestelde de wind zich ineens ln het Noorden, wak kerde aan tot een flinke bries en plotseling kwam er leven in de brouwerij. De sigaren en sigaretten, die men overal had opge stoken, omdat er tóch niets te doen was, werden overboord gesmeten, de masten neigden hun toppen naar het water en in eens kwam er strijd. De jonge Gerardus de Vries Lentsch, die een nieuw tuig had aangeslagen, lag na de drijfpartij tezamen met Schmitz en Cor van Staveren aan den kop. doch niet zoodra kwam de wind doorzetten of Kuipers werkte zich naar voren en rondde de boei op het Zweiland het eerst, gevolgd door De Vries Lentsch, Cor van Staveren, Van der Mey, De Vries en Van Dijk. In dezelfde volgorde werd de geheele baan afgelegd en werd ook de finish be reikt. met dien verstande, dat alleen De Vries en Van der Mey van plaats verwis selden. In den strijd om den hoofdprijs in de Vrijbuiterklasse staan de kansen van Dors man verreweg het gunstigst, hoewel hij zich gisteren met de derde plaats tevredent moest stellen. De Jet, gestuurd door H. Westerwoud werd eerste en de Jan Haring II van L. J. Fonteyn tweede. In de Drakenklasse werd Jan Heinen opnieuw eerste voor Moret, Carpentler en Keegstra. Reitsma leverde in de Pampus- klasse met bijzeilen een goede prestatie door als eerste te finishen, terwijl in de Olymplajollenklasse de drijfpartij eindigde In een overwinning van Borgerhoff Mulder, die ditmaal Daan Kagchelland. Barzilay, De Jong en Huybers achter zich liet. De strijd om den hoofdprijs belooft hier hie ronder spannend te worden. Van de A-Jollenzellers toonde Van Hel- vert zich voor de zooveelste maal de sterkste. Hij won gedecideerd van de start ar aan. Ais merkwaardigheid zij vermeld, dat de eerste start in deze klasse mislukte, doordat een groot aantal schepen te vroeg over de lijn ging. Stap vormt ln de 12 M. klasse A ook oen klasse op zichzelf. Er was gisteren voor de andere deelnemers weer geen hou den aan. Voor de overige resultaten zie men de uitslagen Groepswedstrijd Olymplajollenklasse: 1. Loosdrecht 8.1 punt; 2. De Kaag 7 pnt.; Hotterd. Zeilvereenlging 4 pnt. Stand: Rot- terdamsche Zeilvereeniging 14,1 pnt.; De Kaag 14 pnt.; Loosdrecht 13,1 pnt. Holland-Frieslandwedstrijd in de regen boogklasse :1. Friesland 44 pnt.; 2. Holland 33,1 pnt. Stand; Friesland 78 pnt.; Hol land 76,2 pnt. Groepswedstrijd 12 M.—Sharpieklasse1 Loosdrecht 12 pnt.; 2. W. v. Amsterdam 10,1 pnt.; 3. De Kaag 10 pnt.; 4. Z.v. De Onderlinge 4 pnt. Stand: Loosdrecht 25.1 pnt., De Kaag 20 pnt., W. v. Amsterdam 19,1 pnt., Z.v. De Onderlinge 8 pnt. Groepswedstrijd twaalfvoetsjollenklasse: 1. De Kaag 10,1 pnt.: 2. Zaanlandsche zeil vereeniging 10 pnt.; 3. Rotterdamsche Zeil vereenlging 8 pnt.; 4. H. J. C. 5 pnt. Stand: De Kaag 23,2 pnt.; Zaanlandsche Zeilver eeniging 21 pnt.; Rotterdamsche Zeilver eeniging 19 pnt.; H. J. C. 8 pnt. 45 M. -kruiserklasse: 1. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts; 2. Walta, St. C. A. Ver- maat. Vrijbuiterklasse: 1. Jet II, st. H. Wester; 2. Jan Haring II, st. L. J. Fonteyn; 3. Jan Brass, st. J. Dorsman. Regenboogklasse B: 1. Tjebbe, st. P. J. Maas; 2. Darling, st. J. R. Blickmann; 3. Maas, st. P. V. van der Giessen. Drakenklasse 1. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Zilvermeeuw, st. B. J. Moret; 3. Thedo JI, st. A. Carpentier; 4. Ran, st. Ph. H. Keegstra. Noord-Nederlandsche 16 M. J-klasse: 1. Hoants, st. G. de Boer; 2. Lemmet, st. H. P. B. M. Kortmann; 3. Unrest, st. T. Jongsma; 4. Nelson, st. R. Alt;- 5. Kemp haan, st. S. Oost. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Oppas- sertje. st. H. Stumpe; 3. Zweiland, st M. van Hooff. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Ruiter, st. R- Reitsma; 2. Norremeer, st. J. C. P Hof- kes; 3. Wildebras, st. W. de Vries Lentsch Jr.; 4. Tjiftjaf, st. R. ten Hoeve; 5. Kare- st. G. J. A. van Lanschot. Twaalfvoetjollenklasse dames A: 1. loeaal. st. mej. E. Karreman; 2. Schuif, st. mivi' M. J. de WitVan de Stadt. Twaalfvoetsjollenklasse Dames B: 1. Lucky Rascal, st. mej. N. A. J, van Eek. Olymplajollenklasse: 1. Daphnia, st. P. H. R- Borgerhoff Mulder; 2. Glipper, st. D J. M- Kagchelland; 3. Little Jacq, st J Bar clay; 4. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong; 5. Dippy, st. P. J. Huybers. 12 M. =-Sharpieklasse A: l. All Waether, J- F. Stap: 2. Prul, st. C. Th. Giilcher; 3. Konny HI. st. F. Overmans; 4. Crabbel- bf'te. st. C. van Muyden; 5 Skim. st. C. P. Onlcher. B-M.-klasse 1. Beneventum II, st. R wmcltens; 2. Ree. st. H. Recourt; 3. Jutter, «t P. Bot. Regenboogklasse A: 1. Waterrot, st. S. Kuipers; 2. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch Jr.; 3. Hollandia, st. C. van Staveren; 4. Kikker, st. J. de Vries; 5. Leede HI, st. W. Z. van der Mey. Twaalfvoetsjollenklasse A: 1. Vagebond, st. Th. van Helvert; 2. Hans, st. A. H. van Vliet; 3. Elf. st. Ev. de Visser; 4. Dr. Knock, st. R. Kagchelland; 5. Pinokkio, st. J. N. Braun berger. Twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Dopple, st. P. Couwenhoven; 2. Hazenwind, st. M. Zaayer; 3. Notedop, st. P. A. de Jong; 4. Glipper. st. J. C. Tims; 6. Fra Dlavolo, st. W. B. Schippers. Twaalfvoetsjollenklasse C; 1. Dike, st. D. Lambinon; 2. Wiedewiet, st. J. Vollebregt; 3. Woelwatertje II. st. J. Fokker; 4 Don Quichotte, st. J. P. Brouwer; 5. Jimmy, st. R. van Romunde. 12 M. ;-Sharpieklasse B: 1. Pieternel, st. A. van der Heyden; 2. Dada II, st. L. P. Vollebregt; 3 Wardy, st. J. Vorst; 4. Wil debras. st. M. R. Mantz; 5. Ronny n, -st. H. Overmans. WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk. Sylver Maes blijft drager van de gele trui. Anton van Schendel werd zeventiende. De Pyreneeën zijn achter den rug en nog altijd heeft Sylver Maee, de winnaar van het vorige jaar, de gele trui om zijn stoere body. Wel is het zijn ernstige concurrent, den Fransch- man Lapèbie gelukt den achterstand tot slechts anderhalve minuut te ver kleinen, maar na den rustdag van heden komen er geen bergen meer en Lapèbie zal wel buitengewoon moeten rijden om een uiteindelijke tweede zege van den Belgischen favoriet te niet te doen. Deze vijfblende etappe heeft den naam van de zwaarste te zijn uit de geheele ronde. Nauwelijks zijn de renners te Lu- chon over de startlijn gekomen of de Col de Feyresourde ligt uitdagend voor hen. Onmidellijk moet worden geklommen. De eerste kilometers zijn het zwaarst, dan komen ongeveer halverwege enkel minder moeilijke gedeelten, maar het feit. dat de renners over een afstand van 13'/. K.M. ongeveer 600 M. moeten klimmen tot op 1500 Meter hoogte, zegt voldoende. De aanval, welken de Belgische ploeg tn- tusschen gisteren opende en die ten doel had. Lapèbie en verdere ernstige concur renten te vermurwen, is mislukt Wel was Sylver Maes steeds een van de eersten, wel hielden Felicien Vervaecke en de Indi vidueel Visschers hem langen tijd prachtig bij. maar hij werd ook vergezeld door den Italiaanschen individueel Vicini. die niet van het wiel van den Belg was weg te slaan en die vooral op het laatste gedeelte schitterend reed, na aanvankelijk minder goed geklommen te hebben. En dan was daar nog Lapèbie, de Fransche favoriet, die het bestond een achterstand van ver schillende minuten in te halen. Neen die aanval van de Belgen is op een teleurstel ling uitgeloopen, Anton van Schendel reed uitstekend. Met taaie vasthoudendheid trapte hij zich bergop, bergaf, steeds een groep achter volgers aanvoerend. Als zeventiende kwam hij met negen minuten achterstand op Berrendero aan-; een fraaie prestatie in dezen moordenden rit. i Berrendero had zich bij de afdaling van de Col d'Aubisque meer laten vallen dan rijden. In enorme vaart ging hij naar be neden, niemand kon hem bijhouden. Met 49 seconden voorsprong kwam hij als eer ste over de eindstreep. Een groep van zes renners kwam vervolgens binnen. Lapèbie won in den sprint en werd tweede. Sylver Maes zevende met denzelfden tijd als La pèbie. De uitslag luidde 1. Berrendero (Spanje) 7 uur 1 min. 1 sec. 2. Lapèbie (Frankrijk) 7 uur 1 min. 50 sec. 3. Frechaut (Fransche onafhankelijke), 4. Oiclni (Italiaansche onafhankelijk), 5. Cosson (Fransche onafhankelijke), 6. Ca- nardo (Spanje). 7. Sylver Maes (België). 8. Camusso (Italië); allen ln denzelfden tijd. 9. Amberg (Zwitserland) 7 uur 2 min. 41 sec. 10. Egli (Zwitserland) 7 uur 4 min 28 sec. 11. Cloarec (Frankrijk): 12. Tanneveau (Frankrijk), 13. Vissers (Belgisch onaf hankelijke), 14. Marcaillou (Frankrijk), allen ln denzelfden tijd. 17. Anton van Schendel, 7 uur 10 min. 17 sec. De stand ln het algemeen klassement is: 1. Sylver Maes (België) 103 uur 48 min. 30 sec. 2. Lapèbie (Frankrijk) 103 uur 50 min. 03 sec. 3. Vloinl (ItallaanSohe Individueel), 103 uuur 53 min. 43 sec. 4. Vissers (Belgische individueel), 103 uur 58 min. 38 sec. 5. Disseaux (België) 104 uur 2 min. 14 sec. 6. Amberg (Zwitserland) 104 uur 6 min. 49 sec. 7. Camusso (Italië) 104 uur 13 min. 39 sec. 8. Lowie (België) 104 uur 21 min. 30 sec. 9. Marcaillou (Frankrijk) 104 uur 24 min. 40 sec. 10. Vervaecke (België), 104 uur 24 min. 47 sec. 42. Anton van Schendel, 106 uur 40 min. 10 sec. Het landenklassement luidt als volgt: 1. België. 312 uur 12 min. 14 sec. 2. Frankrijk, 112 uur 46 min. 34 sec. 3. Italië. 316 uur 0 min. 21 sec. 4. Duitschland. 316 uur 1 min. 48 sec 5. Zwitserland, 316 uur 28 min. 45 sec. ZWEMMEN. NIEUWE RECORDS VAN PIET STAM. Ar.eta meldt uit Batavia: De zwemmer Piet Stam bracht het re cord van 1500 M. borstcrawl op 20 min. 27.4 sec Verder zergde hij weder voor een verbetering van zijn eigen Nederlandsche record voor 800 meter borstcrawl en bracht dit van 10 min. 49,6 sêc. op 10 min. 32,3 sec. TENNIS. Amerika wint het dubbelspel. In een strijd, welke bijna twee uur duurde, heeft het Amerikaansche dub bel Budge en Mako gisteren te Wim bledon met 4—6, 75, 86, 64 ge wonnen van het Duitsche paar von Cramm en Henkei, waardoor de stand in den Davis-bekenvedstrljd tusschen de Vereenlgde Staten en Duitschland voor de lnterzöne-finale, na den twee den dag 21 is geworden, ten gunste van de Amerikanen. Men mag wel aannemen, dat met de be slissing van het dubbelspel ook de beslis sing van de match is gevallen; want het valt niet aan te nemen, dat de laatste twee enkelspelen door de Amerikanen zul len worden verloren, integendeel Nervositeit heeft in deze ontmoeting een groote rol gespeeld. En het is merk waardig genoeg, maar het was ditmaal Henkei, die zijn zenuwen niet in bedwang had. Soms deed hij schitterende dingen, om een oogenblik later de slechtste speler van het spel te zijn. In de eerste set leid den de Amerikanen met 42, doch door schitterend spel van Henkei sleepten de Duitschers toch nog de eerste set met 64 ln de wacht. In de tweede set leidde Duitschland met 52, toen Henkei plotse ling verslapte en de Amerikanen alle ge legenheid kregen niet alleen gelijk te ma ken, doch zelfs er ln konden slagen deze tweede set met 7—5 te winnen. Von Cramrci speelde zeer gelijkmatig. Zijn drives en zijn lobs waren veel beter dan die van Henkei, doch de laatste wist meer ballen af te maken. Bij de Amerika nen was Mako beter op dreef dan Budge, van wien na afloop van de match tegen Henkei Zaterdag gezegd was, dat er op het centre court nog nimmer zulk hoogstaand spel was te zien gegeven. Verreweg het beste waren de Amerikanen in 't smashen dank zij ook hun lengte, welke hun veel voorsprong gaf op de Duitschers. De beslissing viel eerst 'ln de vierde set Duitschland leidde met 41, doch daarna verloor eerst Henkei en vervolgens von Cramm zijn service. Vijf games wonnen Budge en Mako achter elkaar, zoodat in vier sets deze partij was beëindigd. WATERPOLO. POELMEER I—DE ZIJL 1 Morgenavond speelt Poelmeer I thuis tegen de Zijl I. Vooraf wordt te kwart over acht voor de competitie van den Haagschen zwembond gespeeld: Poelmeer HIZian VII. WEDSTRIJDEN, A.Z.C. (ALPHEN). Hedenavond speelt A.Z.C. I uit Alphen te Waddinxveen een wedstrijd tegen Gouwe I. Morgenavond speelt A.Z C. I tegen G.Z.C. I en A.Z.C. II tegen G.Z.C. ni uit Gouda ln het Alphensch Zwembad. VOETBAL. UIT DEN N.A.S.B. De groep voetbal van den N.AS.B., afdee. ling Leiden, hield een geslaagden junioren sportdag. Het is een prettige dag geworden, waarop de prestaties bevredigend waren. De voorzitter opende dezen sportdag en wenschte al.'e sportbonders succes. Er werd begonnen met 80 M. hardloopen voor ad- splranten (leeftijd van 10—12 iaari en daarna voor de luniores (13—15 jaar). Alle gaven hun volle krachten en het was direct spannend. Ook het doeltrappen was goed evenals het nummer hoogspringen. Een adsplrant. van 10 laar ging het laatste over de lat met een sprong van 1.15 M. wat voor dezen knaap een mooie sprong was Ook bil de juniores was het spannend. De 1 20 M. werd gepasseerd en er waren nog veel deelnemers maar daarna kwam de ver moeidheid. De hoogste sprong was 1.35 M. De gezamenlijke broodmaaltijd viel in goe den smaak. Na de pauze werd begonnen met 50 M. hardloopen met bal. De halve finale 80 M. kwam aan de beurt en was zeer spannend En tot slot was het zakken loopen een leuke attractie. Het heeie program viel in goede aarde bij deelnemers en ouders Na afloop werd er nog limonade, koek. chocolade en thee verstrekt. De uitslagen waren als volgt: Adspiranten: 80 M. hardloopen: 1. B. Favier 2. H. Mastrigt. Doeltrappen: 1. W. Steen; 2. B. Wansink Hoogspringen: 1. I. Piket 1.15 M.; 2. B. Favier 1.10 M. 50 M. hardloopen met bal: 1. H. Mastrigt; 2. D. de Koning. Touwtrekken: 1. B. Favier: 2. H Mastrigt Zakkenloopen: 1 I. Piket; 2. H. Mastrigt. Juniores: 80 M. Hardloopen: I. H. BUI; 2. H, v. d Vos. Doeltrappen: 1. F. Zwart; 2. l'Ecluse. Hoogspringen: 1, H. v. d. Vos; 2. H van DUk. 50 M hardloopen met bal: 1. B. Steen; 2. C. v. d. Plas. Touwtrekken: 1. H. BUI; 2. C. v. d Plas. Zakkenloopen: 1. J. Azier; 2. C. v. d. Plas. DE WERKLOOZEN-COMPETITIE. Gistermiddag had de wedstrijd plaats tusschen de Metaalarb. en het elftal der Aigemeene. Door met 62 te winnen, leg den de Metaalarbeiders beslag op den eer sten prUs. Met rust leidden zu met 31. De Aigemeene, dat uitgespeeld is, heeft 8 punten, een aantal dat ook nog behaald kan worden door L.D.W.8. wanneer deze haar laatsten wedstrijd tegen A.S.V. wint, zoodat er vermoedelijk nog een beslissings- wedstrUd moet worden gespeeld om den 2en prijs. OM DEN Z.H.B.-BEKER. Op het L.O.V.-terrein spelen de L.O.V. (al veteranen hedenavond te kwart over zeven tegen een Haagweg-elftal. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN ROUWKOOP Hedenavond spelen de Rouwkoop-vetera nen tegen de V.V.L.-veteranen. NOORDWIJK I—QUICK BOYS. Georganiseerd door V.V. „NoordwUk Vooruit" werd op het strand te Noordwijk de JaariUksohe wedstrijd verspeeld tus schen Quick Boys en NoordwUk I om den wisselbeker van Noordwijk, die vorig Jaar naar Katwijk verhuisde. Met gehjken stand (2—2) ging de rustin. Kort na half time werd een der Noord- wUkers. Arend Smit, door een schop tegen het been, waarbU het kuitbeen brak, bui ten gevecht gesteld. Het slachtoffer van een volkomen ongelukklgen samenloop van omstandigheden, werd naar het Acad. zie kenhuis te Leiden overgebracht. Ondanks den uitvaller toonde Noordwijk zich na de pauze aanmerkelUk sterker en met een 53 overwinning was het pleit beslecht. Met enkele toepasselijke woorden werd door den heer Karei Lotsy de beker over handigd. ALPHEN UI—NEUWKOOP I 3—0. Alphen Hl speelde tegen het eerste elftal van Nieuwkoop een vrlendschappelUken wedstrijd op het Alphenterreln. Het was een pittige kamp die door de- thuisclub verdiend met 3—0 werd gewonnen. Rust 10. ALPHEN - VET.ALPHIA - VET. 4—3. Op het Alphenterrein vond onder leiding van den heer Verruyt eên wedstrijd plaats tusschen de Alphen- en Alphia-veteranen. Rust 20 voor Alphen, dat met 4—3 won. MOTORSPORT. LEIDSCHE H.D.-CLUB. De toerrit is mede. dank zit het mooie weer, ln alle opzichten als geslaagd te beschouwen. Om 8.30 uur werd er gestart naar het kasteel Ter Haar ln Harmeien. Tot teleur stelling van de deelnemers bleek het kasteel niet op Zondag te bezichtigen te ziin en hebben zij genoegen moeten nemen met een klikje in de prachtige tuinen en de mooie vllvers. Daarna werd gereden over polderwegen naar Breukelen en vandaar langs de schilderachtig Vecht naar Loenen alwaar de groote rust genomen werd. Via de Oud Loosdrechtsche plassen werd ge reden naar Hilversum, waar o.m. het prach. stadhuis werd bezichtigd. Ook werd het Muiderslot van binnen en buiten aan een bezichtiging onderworpen, waarna vla Am sterdam en Schipho' weder op Leiden aan gestuurd werd. alwaar men te omstreeks 7.30 uur voldaan arriveerde. Den deelnemeTs aan den sterrit naar Doetlnchem op a s Zondag wordt er od ge wezen, dat de start- voor dezen rit is om 8 uur bil café Royal. DUIVENSPORT. WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLUB. Laatste wedvlucht in dit seizoen met oude duiven vanuit Bordeaux, afstand pl.m, 892 K.M. Des Zaterdags te half zes in den morgen werden aldaar de duiven in vrijheid gesteld met Westelijken wind, heldere lucht. De eerste duif bereikte het hok Zon dagmorgen te 6 uur 52 min. 34 sec. De laatste prijswinnende vogel werd gecon- otateerd Maandagmorgen te 7 uur 47 min. 43 sec. De uitslag was: 1 cn 4 K. I. Waasdorp; 2. en 8 J. F. von Vet Lely; 3, 5 en 7 O. Versteeg Jr. Zondag werd vertier met jonge duiven een wedvlucht gehouden vanuit Duffel 'België), afstand pl.m. 117 K.M Te half negen werden daar de duiven in vrijheid gesteld met N.O. wind. De eerste duif be reikte het hos 10 uur 13 min. 46 sec. en had het traject gevlogen n.et een gemid delde snelheid van 1130,3 M./mn. De laatste prijswiime-ue vogel werd geconsta teerd te 10 uvr 51 min. en ha.) gevlogen met een gemiddelde sneüitici van 8,35 M. per minuut. De uitslag was: 1, 10, 19 O Versteeg Jr., 2 3. 7, 15. 16 18 en 22 P. Bouwmans; 4. 12 en 23 L. H. de Kleine; 5 H. Nijp; 6. N. van Duinker ken; 8. J. F. van der Lely; 9. 11 en 21 J. H. M. Brouwer; 13 W. C. van Beekum; 14, 17 en 20 K. I. Waasdorp. UIT AALSMEER. De Postduivenver. „Strijd en Vriend schap" te Aalsmeer-Oost, hield een wed vlucht vanaf Bordeaux, afstand 916 K.M. Los Zaterdagnam. 1 uur. De uitslag was: 1, 2 G, B. Stevens; 3, 5, 8, 11 Joh. Boar- sen; 4, 7 Joh. Postma; 6, P. A. de Rijke; 9, H, Verbeek Jr.; 10, 12 G. C. v. Dam. Aan komst le duif Zondagvoorm. 11.59.35, 12e duif n.m. 3.16.12 uur. Dezelfde vereeniging hield een wedvlucht vanaf Orleans op j.l. Zondag, afstand 528 K.M. Los v.m. 6 uur. De uitslag was: 1, 2, 8 G. B. Stevens; 3, 4, 10, 11, 12 Joh. Baar- sen Dz.; 5, 7, J. Postma; 6, Herm. Verbeek Jr.; 9 A. Verbeek Hz. Aankomst le duif n.m. 2.28.52. 12e duif 2.59.6 uur. DAMMEN. DAMCLUB LEIDEN. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van Damclub Leiden zal morgen in het clublokaal een ontmoeting plaats hebben tusschen oud-leden van boven genoemde vereeniging en een combinatie van D.C.L. Het geldt hier alleen diegenen, die door omstandigheden practisch hst damspel niet kunnen beoefenen. Dat men hiermede is ingenomen blijkt wel hieruit dat deze heeren spontaan de toezegging hebben gedaan aan de uit- noodiging gevolg te zullen geven. Een steward aan boord. Mecaniciena langt lijn gettationneerd. Met Ingang van de drie maal wekelijk- sche luchtdlensten op Indië in October of November as. zullen belangrijke wijzingen ln dezen dienst komen wat betreft het per soneel op deze route, aldus het Hbld. Een aantal stewards wordt door de KX.M. opgeleid om met ingang van den driemaal wekelijkschen dienst op de Indië- vliegtulgen te worden geplaatst. Hiertoe zal de bestaande staf van stewards met vijftien worden uitgebreid. Reeds eerder heeft de K.L.M. het plan gehad, stewards op de Indië-route te plaatsen, maar de geringe plaatsruimte en de groote vervoercljfers langs de route vormden steeds weer een beletsel voor de uitvoering van dit voornemen. Eerst toen de D.C. Hl gekocht werd voor de Indië- route, namen de oude plannen vaster vorm aan en met de eerste vlucht van de Kievit ging voor het eerst een steward mede, n.l. de heer Oosterhuis. Deze proef vond bij de passagiers zeer groote Instemming en men had dan ook -reeds besloten gedurende den tijd, dat de D.C. Hl-vliegtulgen de Indië-route vlogen tot aan het begin van den drie maal weke lijkschen dienst een aantal vliegtuigen met stewards te bemannen. Maar wederom door het vervoer heeft men hiervan moeten af zien, tot thans het definitief besluit is ge vallen, dat er stewards op de Indlë-vlleg- tuigen zullen woedten geplaatst, na de in voering van den drie maal wekelijkschen dienst. Voer de passagiers be teekent deze maat regel een grooter gerief, dat zich dan niet meer alleen Zal beperken tot de vlucht, maar ook op den grond, daar de steward zorgt voor het hotel enz. Tevens krijgt, de steward aan boord administratief werk te doen, waarmede thans de tweede piloot voornamelijk belast is en deze kan zich dan weer bepalen tot de navigatie. Komt er op de Indië-route dus een steward bij, de kans. dat de boordmecano gaat 'verdwijnen is groot. De K.L.M. leidt tegenwoordig haar tweede bestuurders ook op voor boord mecano. zoodat zij dus aan boord van de vliegtuigen niet alleen de bevoegdheid tot tweeden bestuurder, maar ook tot mecano hebben. Verschillende vliegtuigen in het Euro- peesch verkeer, o.a. enkele diensten op Londen en een dienst op Parijs vliegen nu reeds zonder mecano, maar met een twee den bestuurder. Het ligt in de bedoeling in October dit systeem ook op de Indië-route toe te passen. De tweede bestuurder, die thans ook optreedt als hofmeester kan zich dan bepalen tot het werk, dat thans door den mecanicien gedaan wordt, terwijl de navigatie eveneens zijn deel wordt. In tegenstelling met thans zal op ieder station 'n mecanicien geatatlonneerd wor den, opdat de machine meteen na binnen komst op een station door den mecano kan worden nagezien, hetgeen de taak van de bemanning van het vliegtuig aanmerkelijk verlicht, daar deze de werkzaamheden thans zelf doet- na afloop van iedere vlucht. Het besluit hiertoe is nog niet definitief, maar verwacht mag worden, dat als de proef in Europa slaagt, men ook op de Indië-route hiertoe overgaat. Temeer, daar de K.L.M. een der weinige maatschappijen is, welke nog met boordmecano's vliegen. DE POSTVLUCHTEN. De Wielewaal is gisteren te 2 uur 23 op Schiphol gearriveerd. De Nandoe (uitreis) is te Bandoeng geland. JIMMY MATTERN ZAL OP 10 AUGUSTUS NAAR MOSKOU VLIEGEN. De vlieger Jimmy Mattern stelt zich voor op 10 Augustus a.s. per vliegtuig uit Cali- fornlë via de Noordpool naar Moskou te vertrekken. Uitgesproken: E. J. Los, Voorschoten, Leidscheweg 198b. R.c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. E. J. Gel derman. Leiden. A. Klinkenberg, koopman te Katwijk, Commandeurslaan 3. R.c. mr. W. G. F. Bor gerhoff Mulder, cur. mr. C. J. Goudsmit, Leiden. F. H. G. Versteege, smidsknecht te Noordwijk, Zeestr. 14. R.c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. L. Sprey, Leiden. SCHAKEN. DE VIERKAMP IN DUITSCHLAND. De tweede ronde. Gisterenavond werd de tweede ronde ge speeld van den vierkamp tusschen Euwe, Aljechin. Eogoljubow en Saemlsch. De par tij Bcgcljubaw—Euwe werd afgebroken. Na 36 rctten stond geen der beide spelers in het voordeel. Aljechin opende Spaansch tegen Saemlsch. Laatstgenoemde had bij het afbreken na 31 zetten een pion meer, doch zal vermoedelijk toch verliezen 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11