De Chineezen in de verdrukking caIc» 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Juli 1937 Derde Blad No. 23714 Het Engelsche compromis-voorstel in principe aanvaard ra BUITENL. WEEKOVERZICHT De Japanner: „Het spijt mij, heeren, maar ik heb ruimte noodig' Dinsdag bespreking in de sub-commissie LUCHTVAART Het zijn een tweetal aangelegenheden, die de wereld deze week hebben bezig ge houden en vermoedelijk nog geruimen tijd zullen bezig houden. In de eerste plaats de voor Europa zoo belangrijke kwestie van Spanje: met bekwamen spoed heeft Enge land zich gekweten van de taak. die op instigatie van onzen gezant het was toe vertrouwd, n.l. om te trachten een com promis te vinden in de tegenstelling tus- schen de vier groote mogendheden in de niet-inmengingscommlssie. Binnen de week heeft Eden een plan uitgewerkt en aan de leden der commissie voorgelegd, een pres tatie op zichzelf, waarvoor men respect moet hebben. Dit plan draagt alle kentee- kenen van 'n compromis, met beide stand punten is rekening gehouden, doch zooda nig, dat niet kan worden gezegd, dat een knieval Voor een van beide partijen is ge daan. Zooals bekend wilden Duitschland en Italië, weggeloopen uit de controle ter zee, niet aanvaarden, dat Engeland en Frank rijk die taak overnamen, zelfs niet met neutrale waarnemers aan boord der En- gelsche en Fransche oorlogsschepen, wel nu, het plan stelt voor om de zee-controle op te heffen, doch het systeem te hand haven door waarnemers te plaatsen in alle Spaansche havens, waardoor de controle feitelijk nog aan kracht zou winnen. De controle te land zou dan moeten worden hersteld in ouden vorm, terwijl die thans is opgeschort door Frankrijk en Portugal, al wil dit niet zeggen, dat de grenzen weer zijn geopend; deze zijn gesloten gehouden voor alle levend en dood materiaal, waar van Londen's commissie den doorvoer ver bood. Frankrijk en Engeland wilden niet treden in het voorstel van Duitschland en Italië om beide strijdende partijen de rech ten van belligerenten toe te kennen, het plan stelt voor dit alsnog te doen, mits de vrijwilligers uit Spanje worden teruggeroe pen en daaraan werkelijk uitvoering is ge geven. Men ziet; het plan is een ernstige poging om het op een accoordje te gooien, waar bij beide partijen offers moeten brengen; de een misschien iets meer dan de andere, doch dat is slechts bijzaak, waar het geldt om ons werelddeel te redden uit een zeer gevaarlijke impasse, die de ernstigste ge volgen zou kunnen hebben. Nergens is het plan met gejuich ontvan gen, dat was ook niet te verwachten, maar te Londen is het in de commissie aanvaard als basis van bespreking, m.a.w. in prin cipe staat geen der betrokkenen beslist af wijzend, al zullen ongetwijfeld nog wel po gingen worden gedaan om eenige wijzigin gen aan te brengen, speciaal wat enkele detail-punten betreft. Van de zijde van Frankrijk is nog de meeste gereserveerd heid getoond, zoodat zelfs de zitting der commissie nog eenige uren moest worden verdaagd. Dit houdt ongetwijfeld verband met de meer en meer aan den dag treden de sympathie der linksche kringen in Frankrijk voor de regeering van Valencia, waarmede de regeering Chautemps nu een maal geducht rekening heeft te houden, meer dan de Engelsche regeering met het verzet van Labour, dat minister Eden in het Lagerhuis geducht heeft afgestraft, er op wijzend, dat sympathie nimmer mag beheerschen de vraag over oorlog of vrede! Meer dan ooit is vervulling van het plan echter afhankelijk van royale deelneming van de strijdende partijen in Spanje. In alle Spaansche havens zullen waarnemers moeten worden toegelaten.... En dan: de terugroeping der vrijwilligers. Hoe dat in de praktijk is om te zetten en wat de uit werking daarvan zal zijn voor Valencia en Salamanca? Het laatste woord in dezen is nog niet gevallen; Salamanca betoonde zich al niet erg ingenomen, hoewel geen besliste verwerping werd geuit! Een accoord te Londen effent evenwel den weg voor overeenstemming en scha kelt groeien van het oorlogsgevaar althans grootendeels uit en dat is voor Europa het voornaamste. Wie gelooft toch aan een daadwerkelijke neutraliteit? Het gaat om het redden van den schijn! En dit laatste te meer. waar het in het Verre Oosten langzamerhand zeer dreigend is geworden tusschen China en Japan. China heeft in het Noorden totdusver veel over zijn kant laten gaan, door nood ge dwongen. Zoo heeft Japan de volgens het Bokserverdrag van 1901 toegestane leger macht uitgebreid ver boven het toegestane, deed het die legermacht optreden alsof deze in eigen land was, trachtte het reeds ëenige malen Noord-China los te maken uit de macht der centrale regeering te Nanking, zulks met behulp van enkele Chi- neesche leiders, die meer op eigen voordeel waren bedacht dan op het heil van het Hemelsche rijk. Die pogingen waren den laatsten tijd verflauwd om niet te zeggeh opgegeven, dank zij het steeds krachtiger verzet van Nanking en ongetwijfeld mede door het ge vaar van den kant der sovjets en tenge volge van de mislukte militaire coup d'etat in het land der Rijzende Zon zelf. Maar de omstandigheden zijn wel geheel gewijzigd! Europa (en met name Engeland) heeft ge noeg aan zich zelf en kan aan hetgeen daar in het Verre Oosten geschiedt niet de aan dacht besteden, die gewenscht zou zijn. terwijl Amerika alleen niet zal ingrijpen. De sovjet-macht is een groot twijfelnum mer geworden tengevolge van de executie van een achttal der bekendste generaals; was deze geheel gerechtvaardigd, dan kan men de waarde van het sovjet-leger gerust afschrijven en zoo die terechtstelling niet berustte op werkelijk verraad, is in ieder geval de sfeer toch geducht geknauwd en zal er Innerlijk weinig vertrouwen meer bestaan. Daarnevens heeft het Japansche leger zich hersteld en de leiding genomen in dit jongste conflict, a' dan niet recht streeks met besliste bedoeling uitgelokt Gelet op hetgeen uit Japan wordt verno men, kan aan het feit, dat het leger mo menteel heerscht weinig twijfel meer be staan het gansche volk wordt als het ware W een oorlogsstemming gebracht en volgt thans lijdzaam Overgebleven is alleen het verzet van Nanking ook daar schijn* de balans over te hellen naar het uiterste! doch gereed is China no? lang niet voor den strijd tegen een tegenstander als Japan car dientengevolge is het voor de hand >E KACHEL IN! IN"ELK ZUINIG HUISGEZIN GAAN Met „SEVEN SISTERS" Wales Anthraciet BESPAART U zich GELD! - Ook voor „Seven Sisters" gelden nu nog LAGE zomerprijzen Vraagt eens een prijscourant bij CALOEH. Morschweg 148, Telef. 2760 (3 lijnen) of bij het Bestelkantoor: H. de Ligny, Boommarkt 2, Tel. 46 4714 (Ingez. Med.) liggend, dat Japan een taktiek volgt van: nu of nooit. Steeds duidelijker teekent zich het Ja pansche streven af om alleen met Noord- China tot overeenstemming te komen, met uitsluiting van Nanking. Dat wil zeggen het los-maken van Hopei en Tsjahar van het Chineesche riik om deze provincies bij tijd en wijle het lot te doen deelen van Mandsjaeriie. al is de verovering van dit gebied feitelijk een mis'ukking geworden die geld en bloed kost. dat niet wordt vergoed. Zal men nog slagen om een uitweg te vinden? Het zou te wenschen zrin. doch de kansen zijn dalende, trots een schijnbare l verbetering Zocals gisteren reeds kort gemeld was gisteren ter zitting der niet-inmengings- conrmissie von Ribbentrop, de Duitsche vertegenwoordiger, de eerste spreker. Hij ving zijn rede aan met zijn erken telijkheid uit te spreken voor den snellen arbeid der Engelsche regeering. waarna hij den Nederlandsohen gezant dank bracht voor zijn initiatief op de laatste zitting der commissie. Vervolgens zeide hij: „In naam van mijn regeering verklaar ik, dat de Britsche voorstellen als uitgangspunt voor de be sprekingen kunnen gelden. De details van het omvangrijke Engelsche document wor den op het oogenblik door mijn regeering bestudeerd. Het spreekt vanzelf dat de details en in het hijzonder de chronolo gische volgorde van de verwezenlijking der verschillende punten stuk voor stuk moe ten worden besproken en vastgesteld. In den loop der besprekingen zal ik de opvat tingen van mijn regeering kenbaar maken en wijzigingen op enkele punten voor stellen. Het Britsche plan gaat uit van de samen, werking der beide partijen in Spanje. WIJ hopen allen zeer, dat die samen werking er zal zijn en dat derhalve de houding der beide Spaansche partijen een beslissende factor voor onzen arbeid zal zijn Wat de methode van werken betreft, mij lijkt het beste, om de details van het voor ste! in een kleineren kring te bespreken. Ik ben van oordeel dat het sub-comité ondar de beproefde leiding van lord Ply mouth, daarvoor het meest geschikt is" Na von Ribbentrop sprak de Italiaansche gedelegeerde Grandi, die eveneens ver klaarde het Britsche onderwerp te aan vaarden ais grondslag voor de besprekin gen Hij achtte het een gelukkig feit, dat het ontwerp het vraagstuk der niet-inmenging op breeder basis plaatst, zooals overigens aldus Grandi de regeeringen van Duitschland en Italic reeds trachten te doen door de voorstellen, die zij onlangs de commissie hebben voorgelegd. Grandi verklaarde zich bereid het ont werp te bestudeeren in een geest van ver zoening en samenwerking en stelde even als von Ribbentrop voor de studie aan de ondercommissie op te dragen. Namens de Poolsche regeering ver klaarde Racszinky zich voorstander van eenzelfde procedure, waarbij hij zich het recht voorbehield later zekere opmerkin gen te maken ten aanzien van het terug trekken der vrijwilligers. Achtereenvolgens sloten de vertegen woordigers van Noorwegen, Griekenland, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zweden, Dene marken, Joego-Slavië. Finland en Ierland zich aan bij het voorstel tot het in studie nemen van het Britsche ontwerp. Sommigen dezer afgevaardigden schenen zelfs wat verder te gaan en de voorstellen in beginsel goed te keuren. Op voorstel van den Franschen verte genwoordiger Corbin werd besloten de zit- NIEUWE VLIEGTUIGEN BOVEN LEIDEN. Onze stad heeft gistermiddag voor het eerst kennis gemaakt met twee der jongste aanwinsten van onze luchtvloot. Allereerst kwam de nieuwste Schelde- musch in rechte Uin over de stad. even. later gevolgd door Fokker's geweldige lucht- kruiser G 1. De G 1 maakte verschillende rondjes, waarbij het opvallend was hoe uiterst vlug wendbaar deze verbazend snelle machine is. Overigens ls het een typisch gezicht: het korte lompje en daarnaast de beide tot een dubbele staart verlengde motorgondels. DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" is gisteren te halfvier op Schiphol geland. Vanmorgen te 6.01 uur is de ..Specht" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zijn 7 passagiers. Onderweg komen nog aan boord: een passagier Halle Leipzig-Singapore, twee Halle Leipzig-Bagdad, een Alexandrië- Bangkok, een Medan-Singapore en twee Singapore-Batavia. Meegenomen is 459 KG. briefpost, 42 K.G. pakketpost en 130 K.G. vracht. De „Reiger" is hedenmorgen van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede neming van 260 K.G. post, en 66 K.G. goe deren. Er is geen pakketpost aan boord. Twee passagiers maken den tocht tot Am sterdam mede. twintig passagiers zijn ge boekt voor tusschentrajecten, terwijl er twee, wegens plaatsgebrek geweigerd moes ten worden. ting tot 16 uur te verdagen, waardoor de afgevaardigden in de gelegenheid werden gesteld zich voor het laatst met hun re geeringen in verbinding te stellen. Bij de hervatting der zitting her innerde Lord Plymouth, voorzitter der commissie, er aan, dat het nieuwe Engelsche plan een compromis is, het welk voorstellen bevat, die de Britscho regeering nauw met elkaar verbonden acht, zoo zelfs, dat, indien men zou trachten er een van te verwerpen of belangrijk te wijzigen, dit op haar houding ten opzichte van de andero voorstellen van invloed zou zijn. Het voorstel heeft o.a. ten doel de con trole te herstellen en deze te versterken door middel van het toekennen der rech ten van oorlogvoerenden. De strijd in Spanje is van dien aard, dat men deze rechten wel moet toekennen en dit zal de neutrale regeeringen in staat stellen taak en verantwoordelijkheid van hun oorlogs schepen nauwkeurig te bepalen. Lord Plymouth sprak ten slotte de hoop uit, dat allen het plan zouden goedkeuren en dat men daarbij grooten spoed zou be trachten. Vervolgens spraken de vertegenwoordi gers van Nederland. Letland, Estland en Litauen, die verklaarden de voorstellen te aanvaarden. Daarna kreeg Corbin. de Fransche ver tegenwoordiger, het woord. Hij bracht de Britsche regeering dank voor haar streven en den door haar des kundigen verrichten arbeid. Hij herinnerde er aan, dat de voorzitter de voorstellen had ingediend als een geheel waarin het eene doel voorwaarde voor het andere ls. Inderdaad aldus Corbin treedt in het ontwerp het meest op den voorgrond het verband tusschen de toekenning der belligerenten-rechten die zelf weer aan voorbehouden gebonden ls en het tevoren vervullen van zekere voorwaarden. De voor naamste punten waarop die voorwaarden betrekking hebben, zijn de plaatsing van waarnemers in de Spaansche havens en 't terugtrekken der vrijwilligers. De Fransche regeering verheugt zich er over, dat dit laatste vraagstuk, welks be- teekenis zij meermalen naar voren heeft gebracht, thans een belangrijke plaats bij de besprekingen zal innemen. Zij acht het noodzakelijk, dat de plaatsing der waar nemers en het terugtrekken der vrijwilli gers goed zijn geregeld alvorens de toeken ning der rechten van oorlogvoerenden wordt behandeld. Zij zal later uiting geven aan haar mee ning ten aanzien van verschillende onder deden, met name het brengen van een logisch verband tusschen het toezicht te land en dat ter zee Dat het ontwerp mel ding maakt van het belang van een lucht- controle heeft bij de Fransche regeering voldoening gewekt. Ook Corbin achtte ver wijzing van het ontwerp naar de onder commissie de beste procedure. Maiski, de vertegenwoordiger van Rus land, deelde mede, dat zijn regeering en kele reserves zou moeten maken, doch de algemeene beginselen der voorstellen steunde. De Portugeesche ambassadeur verklaarde dat zijn regeering bereid was het' stelsel der waarnemers aan de grens te herstellen gelijktijdig met 't herstel in de Pyreneeën en de afschaffing der patrouilleering ter zee. De vertegenwoordigers van Oostenrijk, België en Albanië hechtten vervolgens hun goedkeuring aan de algemeene voorstellen. Daarmee hadden alle gedelegeerden het Britsche ontwerp als basis van be spreking aanvaard. De bestudeering van het plan zal Dinsdag a.s. te 10.30 u. in dc ondercommissie worden voort gezet. Lord Plymouth sprak een slotwoord. Of schoon de algemeene goedkeuring voldoe ning schenkt, achtte hij het noodzakelijk, dat de samenwerking in de subcommissie zou voortduren en dat de voorstellen zoo spoedig mogelijk in practijk zouden wor den gebracht. De tijd is een voorname fac tor en hij hoopte daarom, dat de voorge stelde amendementen en reserves kert zou den zijn. Daarna werden de besprekingen der commissie gesloten. ONTSPANNING IN HET WESTEN, GROEIENDE SPANNING IN HET OOSTEN.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9