BINNENLAND Verstaan we nog de kgnst van brieven schrijven? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 17 Juli 1937 Bruin en niet verbrand. AGENDA VRAGENRUBRIEK GEVEILDE PERCEELEN Twee maanden snelverkeer. Ruim 100 dooden, bijna 400 gewonden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert tegenwoordig op korten termijn cijfers betreffende de ernstige verkeers ongevallen in de afgeloopen maand. Uiteraard zijn deze cijfers niet zoo nauw keurig als die van 't jaaroverzicht, waarin bijv. ook worden opgenomen de aantallen slachtoffers, die geruimen tijd na het verkeersongeval aan de gevolgen daarvan zijn overleden. I schijnlijk aan de uiteinden aangetast zul- len zijn waardoor de oplegging zal zijn in gedrukt. Ook de raamkoppen van het schip ver keerden in een toestand van verval zoodat het gevaar dreigde dat stukken natuur steen omlaag zouden storten, wat sindsdien inderdaad is geschied. Eveneens ernstig was de toestand van den topgevel aan de westzijde van 't mid denschip met dwen aan de noordzijde aan- sluitenden traptoren. Beide zijn in hooge mate bouwvallig. De topgevel vertoont aan den voet, over een hoogte van ongeveer 2 a 3 meter een groote uitpuiling en wordt blijkbaar alleen nog in stand gehouden door enkele ankers, die aan de kap ver- bonden zijn, waarvan er echter één het Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincréme. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct 4704 (Ingez Med.) Onderling vergeleken geven maandcijfers echter een indruk van de ongevallen-frequentie op den weg. reeds had begeven en de overige weinig de vertrouwen wekten. Het natuursteenwerk 1937 Mei Juni gedood 61 41 ernstig gew. 446 453 In twee maanden tijds dus 100 doo- den en 900 ernstig gewonden! Beveiliging en herstel van de Groote Kerk te Alkmaar. Een onderhoud met den architect over de restauratie. De noodtoestand, waarin het trotsche kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente te Alkmaar, de Groote of St. Laurenskerk, zich bevindt, heeft aanleiding gegeven tot uiteenloopende beschouwingen. In verband hiermede had een redacteur van het A.N.P. een onderhoud met den ar chitect. die reeds vele jaren geleden met de leiding van de restauratiewerken dezer kerk werd belast, den heer Herm. van der Kloot Meijburg te 's-Gravenhage. en die, nadat einde 1927 het eerste gedeelte van de restauratie was voltooid, erin heeft moeten berusten, dat het verdere herstelwerk niet tijdig ter hand werd genomen. De Groote Kerk te Alkmaar, zoo zelde de heer Meijburg, behoort tot de fraaiste religieuse bouwwerken der Nederlandsche gothiek. Het typische van den gothischen stijl is wel. dat de bouwconstructie berust op een samenstelling van verschillende houw-elementen, die een onderling even wicht vormen, waardoor ranke bouwlljnen met betrekkelijk dunne en sterk doorbro ken muren kunnen worden verkregen, in tegenstelling met de romaansche bouw wijze. die meer op massiviteit berust, Zoolang nu de diverse knooppunten en verbindingen intact blijven, behoudt een gothisch bouwwerk zijn samenhang, doch wanneer de tand des tijds of eenige andere oorzaak het onderling verband heeft ver broken, dan kunnen de gevolgen fataal zijn. De St. Laurenskerk dateert van om streeks 1500, In 1470 werd tot den bouw besloten; in 1508 werd de kerk in gebruik genomen en in 1518 werd de laatste hand aan dit bouwwerk gelegd. Bij de groote restauratie, waarmede in 1923 werd begonnen en waartoe, naast de bijdrage van de kerkelijke gemeente, door het rijk, de provincie en de gemeente, suhsidie werd verleend, bleek, dat het kerk gebouw er veel slechter aan toe was dan men aanvankelijk vermoedde. In de Jaren 1923'27 ls het eerste deel van het restau ratiewerk tot stand gekomen, waarbij het dwarsschlp met vieringtoren en een deel van het koor werden voltooid. Toen waren omtrent vier en een halve ton verwerkt en er moest opnieuw een dergelijke som wor den beschikbaar gesteld voordat men ver der kon gaan. De inmiddels Ingetreden groote werkloosheid en de omstandigheid, dat voor een arbeid als dezen ongeveer twee derde aan loonen waarbij zeer veel handenarbeid moest worden ten koste gelegd, gaven aanleiding tot een voorstel om dezen restauratiearbeid bij wijze van werkverschaffing uit te voeren. De Alk- maarsche gemeenteraad evenwel kon zich met dit voorstel niet vereenigen en ver langde uitvoering als normaal werk, waar toe evenwel ook met het oog op den ge bleken grooteren omvang van de restau ratie geen voldoende middelen beschikbaar waren. Zoo was aan de voorwaarde van medewerking der gemeente niet voldaan en bleef het werk liggen, dat noodig was om het koor verder af te werken en het mid denschip, de zijbeuken en de bijgebouw tjes weder de eeuwen te doen trotseeren. Reeds tijdens de restauratiewerken bleek dat de muren van den koor-veelhoek, die in verticale mooten waren gescheurd, bui tenwaarts dreigden uit te wijken, terwijl de muren van het middenschip in Noordelijke richting overhelden. Toen de restauratie tijdelijk moest worden gestaakt, kreeg het koor een provisorische noodverankering. In Mei van het vorige jaar deden zich ernstige teekenen van zetting voor, die een nieuw onderzoek noodzakelijk maakten. Hierbij is gebleken dat de toestand van het monument sinds de restauratiewerk zaamheden zijn stilgelegd, aanmerkelijk slechter is geworden. De kappen boven de zijbeuken bleken groot endeels te zijn vergaan, vooral die boven dc zuiderzijbeuk bad alle samenhang verloren. Daardoor oefent deze kap een nadeelige druk uit op het onderliggend muurwerk. Blijkens tal van scheuren in het metselwerk en de gewelven, worden de muren naai" buiten gedrongen De gewel ven zijn dientengevolge op meerdere plaat sen afgeweken van den muur tusschen de zijbeuk en het schip. Ook in de opgaande schipmuren vertoonden zich vele scheu ren. die in omvang toenemen, Blijkens verrichte controle opmetingen heeft na het jaar 1922 de noorderschip- muur een groote afwijking verkregen. Ter wijl bij de vroegere aflooding werd vastge steld dat deze muur 5 tot 10 C.M. noord waarts overhelde, bleek deze afwijking bij bedoeld onderzoek van 3 tot 12 c.M. te zijn toegenomen. De kopperbalken m het schip schijnen hun beteekenis te h^ben verlo ren, terwijl de zware onderslagbalken van het schoorwerk boven de noorderzijbeuk. dat in verband met deze uitwijkingen reeds in vroegere jaren was aangebracht, waar- bezit niet de minste samenhang en de voe gen staan wijd open. Een instorting van den topgevel met aansliiitenden traptoren zou ook voor het daaronder geplaatste fraaie orgel noodlottige gevolgen kunnen hebben. Dezer dagen zijn nieuwe afloodingen gedaan en hierbij is gebleken, dat de afwijking van den 24 nieter hoogen muur van het middenschip, thans op enkele plaatsen 17 a 18 c.M. bedraagt. De overhelling is sinds verleden jaar nJ. met ruim vier centimeter toegeno men, terwijl de scheuren in de steun- beeren een bedenkelijken omvang heb ben verkregen. Wat nu onverwijld moet geschieden is het aanbrengen van een schoorconstructie tusschen de opgaande muren van het mid denschip. Deze constructie bestaat uit een vijftal zware jukken, erop berekend om zoowel druk- als trekspanningen op te ne men, die de muren aan elkaar koppelen en door onderling verband het hoog opgaan de middenschip een belangrijke verstijving geven. Ook het koor, dat in verticale moo ten ls gaan scheuren, heeft eveneens een onmiddellijke voorziening noodig, waarbij twee zware staaldraden en diverse trek- stangen zullen worden aangebracht. Tusschen het schip en het dwarsschip zal een groot schol worden geplaatst, op dat de verdere werkzaamheden kunnen worden verricht, nadat straks het dwars schlp voor den dienst zal zijn ingericht. Tot de eigenlijke restauratie-werkzaamhe den behooren o.a. het aanbrengen van een gewapend betonnen schoorconstructie, zon der verandering van het uiterlijk van het kerkgebouw, de vernieuwing van de balken en kap het herstel van metsel- en natuur- steenwerken, enz. Het eerste noodwerk, waarvoor de regeering 15 millic beschikbaar heeft gesteld, moet binnen zes weken na de "unning de aanbesteding zal 22 de- -er geschieden gereed zjjn met dien verstande, dat het schoorwerk binnen vier weken moet zijn voltooid, en dan kan de kerk weer zonder gevaar in ge bruik worden genomen. Met de afwer king van de restauratie zullen evenwel nog jaren gemoeid zijn en hiervoor is het wachten op de overheid, die de middelen moet verschaffen om dit kostbare monument uit onze middel eeuwen in volle glorie te doen her leven. RIJKSMIDDELEN IN JUNI. Opbrengst ruim 10 millioen meer dan hl de zesde maand van het vorige jaar. Over de Rijksmiddelen meldt het A.N.P. het volgende: Wat de kohierbelastingen betreft was op ultimo Juni JJ. in kohier gebracht f. 57.775.374, tegen f. 52.021.379 ultimo Juni van het vorig Jaar. Van de „overige middelen" was de op brengst over Juni van dit jaar f. 40.410.768 'een twaalfde der raming f. 31.143.750) tegen f. 30.254.177 over Juni van het vorige jaar. Over de eerste zes maanden van dit Jaar bedroeg deze opbrengst f. 209.115.399 'op brengst eerste 6 maanden '36 f 175.980.506). DE HAAGSCHE DAMESKRONIEK. De tentoonstelling, welke het weekblad de „Haagsche Dameskroniek" zooals ge woonlijk ook nu weer in den Dierentuin te Den Haag van 10 t/m. 19 September a.s. zal houden, zal een bijzonder karakter hebben. Het ls gelukt twee andere ten toonstellingen, welke ieder jaar gehouden werden, respectievelijk in Den Haag en in het Westland, met jle Beurs van de Da meskroniek samen te voegen. Er zal n.l. een groote verzamelinlg zeldzame exem plaren Dahlia's en Anjers in een voor dit doel speciaal gereserveerde hal aan het bezoekend publiek worden vertoond. De kunst van brieven schrijven is in onzen tijd vrijwel aan 't verdwijnen, be halve dan in de romans en levensbeschrij vingen, waarin de auteur zich van den briefvorm bedient. Maar vcor 'n goed ge steld, boeiend geschreven epistel, daar voor heeft de mensch van de 20ste eeuw in het algemeen geen tijd meer, en geen lust. En laten we er dadelijk bijvoegen: daartoe bestaat ook vaak geen reden meer. De vorige generaties, die nog niet zoo 't „gebrek aan tijd" kenden (het stop woord van tegenwoordig is toch: „Ik heb 't zoo druk!") kwamen er eerder toe 'n langen, rustigen brief te schrijven. Wij kunnen klassieke voorbeelden, als de brie ven van Mad. de Sévigné en Mad. de Staël alleen nog maar bewonderen, niet meer navolgen. Wijdloopige geschriften maken ons ongeduldig, We slaan gedeelten over en pikken er met de handigheid, die het vlugge levenstempo ons wel bijbrengt, de belangrijkste dingen uit; we leven in den tijd van de telegramstijl. Ook ligt het voor de hand, dat, nu de communicatiemiddelen zooveel vlugger werken, vanzelf de uitge breide correspondentie beperkt wordt. Waar vroeger b.v. de naderende terugkeer van 'n familielid uit Indlë veel geschrijf veroorzaakte, bellen we nu eenvoudig onze bloedverwanten ln Boskoop, Utrecht of Vo gelenzang op: „Hallo, je hebt zeker in de krant al gelezen, hoe laat de boottrein in Den Haag aankomt? Ja, ik heb 'n telegram van ze gekregen uit Marseille; je komt ook hè? Tot kijk dan morgen op 't station. Nou, ik bel af, anders wordt het gesprek me te duur." En onze grootvaders schud den hun hoofd over de nonchalante be handeling van zoo'n gewichtige zaak. Maar, het vele schrijven van uitge breide epistels mag dan al zeer verminderd zijn 'n behoorlijken brief in elkaar zet ten moest toch eigenlijk iedereen kennen. Hoe ver is 't daar vaak nog vandaan! Wie wel eens 'n aantal brieven op advertenties heeft ontvangen, of sollicitatiebrieven te keuren kreeg, zal het met me eens zijn, dat hem dan vaak de haren te berge rijzen. Slordig geschreven, slecht gesteld, weinig overdacht geschrijf, vaak doorspekt met de meest grandioze taalfouten, is aan de orde van den dag. En, wel beschouwd, is dat 'n vergrijp tegen de goede manieren: 'n brief is toch ook een van de wijzen, waarop we onze medemenschen tegemoet treden? Meer en meer wordt gebruik gemaakt van de schrijfmachine, ook in de particu liere correspondentie. Bent u ook zoo ouderwetsch om dit laatste jammer te vin den? 'n Getypte particuliere brief maakt me altijd min of meer kriebelig; 't is weer 'n bewijs, dat ook in dit opzicht onze ver vlakkende tijd z'n invloed laat gelden. Het persoonlijke verdwijnt en is ons hand schrift niet een van onze meest persoon lijke uitingen, die nooit te vervangen is door levenlooze machine-letters? Onze eigen hersens besturen onze handen bij het schrijven, en doen ons eigen handschrift ontstaan, waarin een groot deel van ons karakter tot uiting kom'. We behoeven nog niet eens 'n speciale studie van hand schriftkunde gemaakt te hebben om 'n prettige of 'n onbehaaglijk - «?rs-''e te on dervinden bij het zien van beoaald schrift. Domheid, onverschilligheid, zelfingenomen heid, hartelijkheid en nog ontelbare an- idere eigenschappen kunnen spreken niet alleen uit den stijl van de pennevrucht, rnaar ook uit den vorm van de letters, de duidelijkheid van het schrift, het gebruik van de leesteekens. Zelfs als we van 'n totaal onbekende het schrift zien, maken we ons onwillekeurig 'n voorstelling van den schrijver. En wat de stijl betreft: Ja, 'n vlotte schrijftrant is zeker 'n benijdenswaardig bezit, dat lang niet voor ledereen is weg gelegd. Maar wordt tegenwoordig niet heel gauw gezegd: „Brieven schrijven, dat kan ik nu eenmaal niet" en dan wordt er ook verder geen moeite voor gedaan. Met 'n beetje goeden wil kan ledereen zich toch wel 'n draaglijken stijl eigen maken: 'twas zeker niet een van de slechtste gebruiken in ouderwetsche gezinnen, dat de kinderen al vroeg er aan gewend werden zelf brie ven te schrijven aan jarige familieleden, 'n bedankbriefje na 'n logeerpartij of voor 'n toegezonden gelukwensch. ook al ging die niet vergezeld van 'n cadeautje. Nu weet ik wel, dat in vele families die ge woonte ook nu nog bestaat en er streng de hand aan wordt gehouden gelukkig; want niet alleen, dat ze ongemerkt vlotter zullen leeren schrijven, het zal ook nog 'n anderen stijl, de goeden levensstijl, be vorderen. Zulke brieven zijn toch niet lou ter ieege beleefdheidsvormen, maar ook uitingen van innerlijke beschaving? 't Ligt voor de hand, dat ook de school in dit opzicht veel kan bereiken, als ten minste bij al de geleerdheid, die de lieve Jeugd in de arme hersentjes moet stampen, nog tijd overblijft voor zoo iets „eenvou digs" als 't schrijven van 'n behoorlijken brief. Maar wat te denken van 'n jong- mensch met het einddiploma gymnasium kersversch ln den zak, die, zooals ik mee maakte, 'n brief aan 'n oud-leeraar begon met: „Waarde meneer"! Werkelijk, het beroep van „brievenschrij ver", dat bloeide in den tijd, toen er nog veel analfabeten waren, en dat nog wel voorkomt, o.a. In Indië waar de ongelet terde Inlander z'n epistels door den schrij ver van de dessa laat vervaardigen wer kelijk, dat beroep was nog zoo gek niet en zou zelfs in onzen beschaafden tijd nog wel reden van bestaan hebben! Maar ln ernst, waarom zouden we oms niet wat meer toeleggen op het schrijven van niet te telegram-achtige brieven, Vin den we 't op onze beurt niet prettig, zoo nu en dan 'n gezellig epistel te krijgen? Veel kinderen hebben tegenwoordig 'n on gezochte oefening in de briefjes, die ze schrijven aan den Raadseloom of -tante, waartoe bijna elk dagblad ln de Jeugd krant ze in de gelegenheid stelt. En hebben de meesten van ons niet 'n goede leerschool ln 't feit, dat er bijna geen gezin in ons land bestaat, of het heeft ken nissen of familie in Oost- of West-Indië, aan wie je de correspondentie nu niet zoo gemakkelijk kunt vervangen door telefoon- gesprekjes? Dit feit en de onvolprezen snelle en goedkoop® luchtpostverbinding 'zetten ons ls vanzelf aan 't schrijven: we laten ons dus geen parten spelen door de Hpllandsche laksheid, noch maken we er ons met de bekende Frensche slag af. maar t's de gelegenheid zich voordoet, grijpen we die met belde handen aan om de kunst van het schrijven van goede en gezellige brieven wat meer te beoefenen. 1 CRITICA. NEDERLANDSCH ALS VERPLlfclIT LEERVAK INGEVOERD. Op de Belgische militaire academie. Luitenant-generaal Denis, de Belgische minister van landsverdediging, heeft be sloten een cursus in de Nederlandsche taal ln te stellen aan de militaire academie. Er zullen vier lessen per week worden gegeven. Alle leerlingen zullen de lessen moeten volgen. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer mr J J. R. Schmall hoofdcom mies aan het departement van Economi sche Zaken, die Donderdag in de vacature- Van Boeyen tot lid van Ged Staten van Zuid-Ho!land is gekozen, heeft thans deze benoeming aangenomen. DE TINBAGGERMOLEN DOEJOENG. Naar L. Smit en Co% Internationale Sleeodlens: ons meldt, zal de tinbagger molen Doejoeng bii gunstige weersgesteld heid Donderdag 22 Juli des morgens de reis naar Bllliton aanvaarden. HET WATERLEIDINGBEDRIJF „DE VIJF GEMEENTEN" IN DEN KRIM- PENERWAARD. In tegenwoordigheid van de burgemees ters en andere autoriteiten van de ge meenten Amerstol, Bergambacht, Berken- woude, Stolwijk en Vllst, heeft de commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Jhr. Van Karnebeek, gistermiddag te Bergambacht het waterleidingbedrijf „de vijf gemeenten" officieel in gebruik gesteld. INVOER VAN DEENSCH VLEESOH De heer Weitkamp heeft aan' den mi nister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat het in landbouwkrlngen groote bevreemding heeft gewekt, dat nadat eerst een drasti sche teeitbeperking en een kostbare af slachting van vee ls toegepast, de Regee ring voor 1937- een invoer van 3.600.000 K.G. rundvleesch uit Denemarken heeft toegestaan? 2. Is de minister bereid mede te deelen wat de oorzaak is, dat de Regeering den invoer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht? 3. Heeft de minister kennis genomen van de Jongste gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, betref fende den Inhoud der collectieve arbeids contracten, alsook van de gegevens der boekhoudbureaux van de verschillende landbouwmaatschappljen, waaruit blijkt, dat de iandbouwarbeld tot den laagst be zoldigden behoort?,. 4. Zoo ja, ls dé minister dan niet tot de conclusie gekomen, dat maatregelen, welke de verdiensten ln het landbouw bedrijf ln ongunstigen zin kunnen beïn vloeden, niet gerechtvaardigd zijn? 5. Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, is de minister ln aanmerking nemende, dat de koeien voor het eerst sinds lange jaren den boeren een behoorlijken prijs opbrengen welk gunstig resultaat door de ln vraag één be doelde regeerlngsmaatregelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen der koelen omlaag kun nen drukken, te meer niet wijl de rund- veeprljzen het niveau van vóór den oorlog nog niet bereikt hebben. SAMENWERKENDE POSTALE ORGANISATIES. Gisteren kwamen de besturen van de vier samenwerkende postale organisaties, t.w. de centrale bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel (C-BP.T.T.) de Nederlandsche R K. bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel .Bint Pe trus". de Nederlandsche bond van Christe lijk Prot. post-, telegraaf- en telefoonper soneel „Door Dlicht tot recht" en de cen trale Nederlandsche ambtenaarsbond 'C.N. A.B.), vakgroep P T T-personeel te 'sGra- venhage bijeen Uitvoerig werd het vraagstuk van de ver korting van den arbeidstijd voor het per soneel bii het staatsbedrijf der P.T.T. be sproken, dat reeds gedurende jaren in het middelpunt van de belangstelling heeft gestaan, zoowel van de verschll'ende poli tieke partilen in de staten-generaal als van de vakorganisaties, maar hetwelk nog steeds niet tot een bevredigende oplossing is gebracht Het groote belang van deze aangelegen heid gaf den hoofdbesturen resp. vakgroep bestuur van de samenwerkende organisa ties aanleiding eenstemmig te besluiten over dit onderwerp a'smede over het daar mede onmiddellijk samenhangende vraag stuk van de arbeidscontractanten ee« on derhoud aan te vragen bij den minister van binnenlandsche zaken voor de voorzitters van genoemde organisaties. Zondag. Leger dees Heils: Hooigracht 30. Bijeen, komsten v.m. 10 en n.m. 8 uur. Poelmeer: „Gemeente Gods", Doopdienst. Nam. 3 uur. W. de Zwijgerkerk (Gemeente Gods): Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude; 8 uur nam. Maandag. Geboufr „Prediker": Bijeenkomst Ger. Bond. Spreker ds. L. Vroeglndewey» uit Waddinxveen. Nam. 8 uur. Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk: Bijeenkomst „Gemeente Gods". Nam. 8 u. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda Inenting tegen dlbhterie, 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Brigadier Schwenke". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam. „Sterker dan de wet". Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. ,,'t Jochie". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De nieuwste avonturen van Tarzan". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.16 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „Hard als graniet". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/i uur. PROEFNEMING MET DE 415-METER GOLF. Al vele, vele jaren zoekt men ln ons land naar de beste plaats voor de vestiging van onze radio-omroepzenders. Langen tijd was de toestand zóó, dat onze lange golf over heel het land uitstekend werd ge hoord, maar de korte was op sommige plaatsen, o.a. in Zuid-Limburg, vrijwel niet te ontvangen. Langzamerhand is hierin verbetering gekomen, doch ideaal is de toestand ook thans nog niet. Men is blijven zoeken en meten om het plekje te ontdek ken, dat de beste resultaten gaf. Ook de Nozema is hiermede voortgegaan en thans meent men het gevonden te hebben tus schen Lopikerkapel en Vianen Hier zal thans de zender worden opgericht voor de 415-meter golf. waarSp zooals men weet sinds een week ongeveer van Kootwijl: uit de programma's van Hilversum I (1875 Meter) 's avonds na 8 uur mede worden uitgezonden. „Msb." De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid". echter var nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen tooi spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Juli as. waargeno men door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J; v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Leeuwen, Van der Meer, Ver- brugge en Hovens Greve. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Leemhuis, tel. 2030. W. F. T. de M. te L. Leiden-Amsterdam 45 K.M.; Lemmer-Willemsoord 35 K.M.; Willemsoord-Steenwijk 10 K.M.; Steenwijk- Apeldoorn 75 K.M.; Apeldoorn-Arnhem 28 K.M.; Arnhem-Utrecht 63 KM.; Utrecht- Leiden 52 KM. Langs de meeste wegen liggen fietspaden. Ten overstaan van notaris H. M. Mar- kusse te Leiden: Huls en erf met afzonderlijke bovenwo ning en daarachter gelegen steenen schuur Haarlemmerweg 40, 40a en 40b na afmij ning tezamen in bod f. 3670, kooper de heer M. van der Hoogt q.q. te Leiden voor f. 3895. Winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning, Oude Hoefstraat 61, uitkomende aan de Jan van Houtkade ln bod f. 2950, kooper de heer G. C. L. M. Bik q.q. te Lelden voor f. 3070. Huis en erf Langegracht 44 in bod f. 800, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 1025. Winkelhuis en erf Kaiserstraat 33, in bod f.3500 is niet gegund. VERSPREIDE BERICHTEN. De nieuwe Nederlandsche gezant te Londen, mr. J. P. Graaf van Limburg Sti- rum, ls gistermiddag oer vliegtuig op Croydon geland. Naar wij vernemen, zijn de gebouwen van de N.V. A. Hillen's sigaren- en tabaks fabrieken te Delft voor f. 51.300 verkocht aan de N.V. Kon. Fabriek F. W. Braat, aldaar. UIT NED. OOST-INDIË T VEE VRACHTAUTO'S IN BRAND GEVLOGEN. Twee personen gedood. PADANG, 17 Juli. Aneta/A.N.P.) Op den giooten weg van Solo naar Sawahloento zijn bi.i een botsing twee met benzine ge laden vrachtauto's in brand gevlogen. Twee personen werden hierbij gedood, terwijl er elf lichtgewond werden. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6