/A !en praatje over diamant Leuke poppen van oude kousen CORRESPONDENTIE Het hardste en kostbaarste van alle edelgesteenten. Onder de mineralen, die wegens hun nooie onregelmatige vormen, hun glans en un zeldzaamheid reeds van oudsher ge- aardeerd worden, neemt de diamant een erste plaats in. Hij onderscheidt zich van 11e andere gesteenten voornamelijk door ijn buitengewone hardheid. Het is alge neen bekend dat men met een splinter liamant glas snijden en zelfs den zeer har- !en topaas en saffier krassen kan. Een liamantkristal kan dan ook alleen met be- ulp van zijn eigen poeder geslepen en ge- x>lijst worden. Daarentegen is het gemak- elijk de steenen te splijten en wel volgens e vlakken van den regelmatigen achtvlak octaëder). Van deze splijtbaarheid maakt e industrie gebruik om uit onzuivere kri- tallen kleinere, gave stukken te kloven. ,en andere eigenschap, die de waarde van diamant bepaalt, is het lichtbrekend ermogen d.w.z. dat er een opmerkelijk ver- hil bestaat tusschen de richting en de erschillende kleuren, waaruit wit licht is mengesteld, die op een kristal invallen, en e stralen die uit het kristal uittreden. Er eedt dan namelijk een levendige kleur- hifting op en daarvan is de glans afhan- lijk. Dat de diamant tot de kostbaarste edel- eenen behoort, merken wij, wanneer wij de etalages van de juweliers naar deprij- en van sieraden met diamanten kijken. De orm, kleur, glans, helderheid en gewicht epalen de waarde van den steen. In den egel heeft diamant een of andere kleur- 1 chakeering, b.v. geel, roze, groen of blauw, n r worden echter ook volmaakt kleurlooze n zelfs zwarte kristallen gevonden. Hoe terker getint des te geringer is in den egel ook de helderheid van den steen en les te geringer dus ook zijn waarde. Toch ijn er ook gekleurde steenen van groote lelderheid, vooral blauwe en groene, die og kostbaarder zijn dan kleurlooze van ezelfde grootte. Het gewicht der diamanten wordt be- aald in karaat d.i. pl.m. 0.2 gram. Een ruwe diamant is niet erg mooi. Wie hem niet kent, kan hem gemakkelijk voor een waardeloos keisteentje houden. Eerst door het slijpen en polijsten in be paalde kristalvormen krijgt de diamant zijn glans. Brilliant is een der slijpvormen van den dia mant, het roosje is een andere vorm. De onderkant van het roosje is geheel vlak, ter wijl de facetten van den bovenkant een deel van een boloppervlak vormen. In den top komen zes ge lijkzijdige driehoeken met de punten bij elkaar. Ze sluiten dus tot een regel matigen zeshoek aaneen. Bij et Antwerpsche roosje ligt rondom dezen ïshoek een krans van zes trapeziumvor- lige facetten, bij het Hollandsche roosje ebben deze facetten eveneens den vorm an gelijkzijdige driehoeken. Het geheel ormt een ster met zes punten. Voor heel groote diamanten bestaan er ,og andere slijpmodellen, zooals ze zich het oordeeligst aan den oorspronkelijken vorm m den ruwen steen aanpassen, b.v. de eervorm, de prismavorm, de eivorm enz. Uit den beroemden Cullinandiamant, die jw 3025 karaat woog, werden vier brillian- n gekloofd en wel een peervormige van 16 karaat, een rechthoekige van pl.m. 310 araat, een peervormige van 92 karaat en en prisma van 62 karaat. Wie heeft het amantslijpen uitgevonden? Het is önbe- end. Het werd reeds in de oudste tijden legepast, maar meestal op onoordeelkun- ge wijze. Eerst Louis de Berquem, een urger der stad Brugge, voerde in 1465 ieuwe op wetenschappelijken grondslag rustende slijpvormen in. Eerst veel later erd deze kunst door uitgewekenen naar msterdam overgebracht. De normaalprijs van kleine brillianten in ongeveer 1/10 karaat bedraagt pl.m. 120.per karaat, maar de prijs stijgt >or grootere steenen. Een brilliant van 1 araat kost reeds f. 360.en voor een steen in 3 karaat wordt f. 1600.- d.i. pl.m. f. 350.- karaat betaald. Voor buitengewoon oote brillianten en voor abnormaal fraai fleurde worden fantastische prijzen be- ald. Den volgenden keer zal ik jullie iets ver- Hen over enkele beroemde diamanten. Rozen brilliant, beneden roosje, van ter/.IJüe gezien. Ben alleraardigst vacantiewerkje, dat weinig geld kost. De vacantie is weer aangebroken. Natuur lijk stel je je allemaal gouden bergen voor van 't stoeien en ravotten door boseh en hei, langs zee en strand. Nu, daar gaat ook niets boven. Maar er zal nu ook wel weer zooals ieder jaar fcus- schen al de zonnige dagen, waarop wij hopen, een enkele regenachtige zijn, zoodat we noodgedwongen thuis moeten blijven. Ik heb voor jullie een reuze-aardig vacan- tie-werkje bedacht: we vragen nü al aan moeder om alle oude kousen van haarzelf en van de meisjes voor ons te bewaren en om vooral een lappendoos naar buiten mee te nemen. En als we bij Oma of Tante logeeren, nudie heeft ook stellig wel een verzameling lapjes Er is niets gezelligers te bedenken dan het maken van een pop uit een oude kous. De voet knippen we van de kous af en dan trekken we den bovenkant zorgvuldig met een rimpeldraadje dicht. De ruimte komt dus bovenop pop's hoofd, maar die be dekken we straks met haar. Als dit klaar is vullen we het hoofd op met watten een gewoon vel grijze of zwarte watten is voldoende! en als het gezicht mooi gelijkmatig is, binden we den hals af. Die mag echter niet heelemaal slap worden, een beetje dikte moet hij hebben. Daarna het lijf opgevuld en als dit ook klaar is, knippen we de rest van het kousebeen overlangs in tweeën, naaien de beenen en vullen ze op. Tenslotte maken we van een andere kous, of van den voet van deze kous de armen van pop, die we stevig^an den romp naaien. Nu maken we pop een mooie pruik van uitgeplozen zwarte wol of van witte watten, als ze een oud vrouwtje moet voorstellen. En natuurlijk moet ze ook een gezicht hebben. Met blauw en rood borduurkatoen naaien we oogen, neus en mond op den kop. Nu is onze lieveling gereed en kan net als een gewone pop worden aangekleed. Daarvoor zullen de lapjes uit de lappendoos ons goed te pas 'komen! Beste raadselnichtjes en -neefjes. Wat is er flink gewerkt voor de prijsraad sels! Bijna allen, die inzonden, hadden hun oplossingen goed. Er was dan ook weer een heel aantal voor de loting. Heiaas vie len weer enkelen af, die leeftijd of adres niet onder de raadsels hadden vermeld. Dat is toch jammer, voor henzelf 't meest: en het stond toch nog eens met dikke let ters boven de raadsels. Ik begrijp, hoe jullie weer op de kinder krant aan zullen vliegen. De acht geluk kigen leliciteer ik van harte. Dat is fijn voor jullie, juist in de groote vacantie een nieuw boek te hebben. Ik hoop weer. oat jullie me gauw eens schrijven, ol je je boek mooi vindt. En de anderen, die eersl even teleurgesteld zijn (je hebt natuurlijk a'le- maal op een boek gehoopt), zétten zien di rect daarover heen, hopen op een volgen den keer, en gaan weer met moed en ple zier aan de nieuwe raadsels, en, naar ik hoop, een briefje aan mij schrijven. Want nu zie ik weer graag vele brieven, nu de prijsraadsels voorbij zijn. Alle nieuwelingen zijn welkom. Ik zag vele nieuwe namen, en hoop deze nog vaak te gen te komen. En wie heelt cr overgang op school nu met de vacantie? Schrijf jullie me, of je over bent naar de volgende klas? En nu beantwoord ik dan de briefjes, die nog bij de prijsraadsels meekwamen. Ik vond het leuk, dat velen toch nog wat schreven. Maar de getrouwen, die dit niet deden, moeten zich niet bezwaard voelen; ik vind 't even goed, dat je je nu alleen tot de prijsraadsels bepaalde (dat was deze week toch de hoofdzaak), en dus niet aan een briefje toekwam. Jopie en Herman Seriier Ja hoor, 't was zoo in orde met jullie raadsels. Dus de rust is weergekeerd bij jullie. Dat is een fijne tijd geweest, hè. Jannie van Groeningen Deze keer heb ik twee brieven tegelijk van je te be antwoorden. Wat fijn, dat je ouders Zon dag bij je waren. Dat kwam voor de prijs raadsels prachtig uit. Je hebt natuurlijk meegeloot. Het was best zoo, je had de raad sels toch zelf opgelost. Bedank Moeder voor haar briefje en geniet nog maar veel buiten. Geertrui van Tol Dank voor je aardig verje; dat was wel heel toepasselijk. En ben jij ook een nieuw nichtje voor ons ge worden? Martha van der Burg Welkom. Wel kom. En je raadsel komt een keer aan de beurt. En nu hoop je maar een volgende maal een boek te winnen; er komen nog kansen genoeg. Bennie de Bruin Knap. hoor. dat je alle oplossingen inzond Meeloten mag je natuurlijk maar één keer, alleen bij de kleineren, dat gaat naar je leeftijd. Nu is het fijn „zee"-weer geworden, hè" Lydia Bolermans Heerlijk dat je zoo genoot op je schoolreis. Ik lees al uit je brief, hoe fijn het was. En heb je geen Edammer kaasje voor me meegebracht?! Jacques W. van Leeuwen Nu. of ik dat fijn zou vinden, als ik ook meeging. Heel, heel veel plezier. Slapen jullie ergens met elkaar, worden jullie „ingekwartierd"? Dat klinkt nog eens, hè? Zeg, jij boft toch ook wel een beetje, al ben je zelf niet de gelukkige: er komt toch een boek bij jul lie in huis. Henny Hoogstraten Weer hersteld van. de griep? En je ziet, je prijsraadsels zijn ook prachtig gegaan. Je houdt zeker ook veel van raadsels oplossen? Riek van Egmond Vond je het fijn, om de prijsraadsels op te lossen? En nu blijf je zeker ln onze raadselfamilie? Tine van der Pot Shirley Temple houdt ook van smullen, hè; ze weel best raad met die fijne taart Aardig, dat je op dit mooie papier inzond. Bep Nieboer Ik begrijp, dat je ook erg naar een boek verlangt. Gelukkig kun je nog een paar jaar meedoen, dus heb je nog verschillende kansen. Rietje Kettenis Jouw verjaardag was ook al fijn Een van de volgende keeren krijg je een versje van mij. Nu schrijft toch eerst je familie in je album. Een pracht- cadeau. die leeren tasch. Leendert Ravensbergen Dat overkomt je anders 'nooit, dat je oplossingen niet in orde zijn. En juist nu met de prijsraadsels, erg jammer, 't Is zeker een vergissing van je, je had maar twee raadsels. Je anekdotes zijn natuurlijk welkom. Jan Ravensbergen Jammer van dat eene vogeltje, het was zeker te teer. Flink, dat je al zoo mee wilt helpen. Vind je het werk steeds prettig? Trijntje Bergman Dus jij wordt vol gende week „verhoogd" in onze familie! Van de kleineren naar de grooteren. En de andere verhooging, ook in orde? En Zaterdag heb jij al vacantie; bestel maar goed weer voor Katwijk. Trijntje van den Bosch Natuurlijk mag je mee gaan doen. en je mag me Tante noemen. Je kunt best raadsels op lossen, dat heb ik al gezien deze eerste keer. Jo Drabbe Je kunt zeker goed zwem men. dat je met de kano mag varen? Je vriendin kan ook alleen raadsels in sturen, als zij niet van brieven schrijven

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17