jê Financieel-Economisch weekoverzicht Het tournooi te Kemeri 1 1 II mi i 2 LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 17 Juli 1937 i i 2 U |pF Petrow zorgde voor een verrassing Nauw verband tusschen politiek en economie Enorme daling van onzen agrarischen uitvoer Betere mogelijkheden voor de Zuivelindustrie WIELRENNEN. De Nederlandsche kampioen schappen op de baan. Alle renners van naam nemen deel. Op 24. 25 en 27 Juli as. worden op de Stadionbaan te Amsterdam de kampioen schappen van Nederland verreden, voor welke wedstrijden alle renners van.naam hebben Ingeschreven. De Zaterdag wordt geheel besteed aan de voorwedstrijden sprint en achtervolging en men hoopt hiermede zoover te vorderen, dat Zondag 25 Juli alleen de halve finales en de eindstrijden kunnen verreden worden. Niet minder dan 60 amateurs hebben zich voor het sprintnummer aangemeld. Er zal in series van 4 renners gestart wor den, de nrs. 1 en 2 zullen zich direct voor de achtste finales klasseeren. terwijl de anderen door middel van herkansingsraces nog een tweede maal hun capaciteiten zullen kunnen toonen. Vanzelfsprekend zal de strijd bij de amateurs zeer fel zijn, im mers de titel is. nu Van Vliet naar het professionalisme is overgegaan, vacant en de kamp tusschen de jongeren eenerzij ds en de oudere vaak meer geroutineerde ren ners. ais Bernard Leene en Ooms, ander zijds, belooft zeer belangwekkend te wor den. Van der Vijver, Kropman, Peperkamp. Herbershof zullen het wel een heel eind brengen, doch of zij het ten slotte niet tegen Leene en Ooms zullen moeten afleg gen, is een vraag, die eerst des Zondags zal kunnen worden beantwoord. Zoowel bij de onafhankelijken als bij de professionals zijn 30 sprinters ingeschre ven en van hen noemen wij Beukers. Jazet, verder Van Egmond, Van Vliet, Van der Linden. G. Leene. Van den Heuvel, Pijnen burg. Slaats, Piet van Kempen en anderen. Vanzelfsprekend wordt Zondag 25 Juli ook het algemeen sprintkampioenschap van Nederland verreden tusschen de titelhou ders der 3 categorieën. Pijnenburg zal zijn titel in het nummer achtervolging verdedigen, o.m. tegen Van Hout, Pellenaars, Van Amsterdam, Slaats, Wals. Vluggen, Van Schijndel, Savelsberg, Plet van Kempen, Clignet, Vaassen en vele anderen. Tenslotte is het aantal inschrijvingen bij de stayers ook weer bijzonder groot. Zondag 25 Juli zal een voorwedstrijd over 100 KM. worden verreden tusschen guys, Fransman, Leysen, Loskamp, Van der Stel. Van der Valk. Woldendorp. Domhof en Matena. Waarschijnlijk zal alleen de win naar van dezen voorwedstrijd in de finale komen. In den eindstrijd der stayers zullen starten Wals, Piet van Kempen, Van der Wulp. De Graaf. Gramser, Aikema, Snoek en Van Hoek. SWIFT. Morgen wordt er een klassement gereden. De samenkomst is aan het clublokaal om 8.45 uur. Het vertrek naar de startplaats is te 9 uur. C. Verburg start morgen te Rijswijk in een 40 KM. koppelkoers met als maat B. Duguesnooy. MOTORSPORT. DE INTERNAT. MOTORZESDAAGSCHE. Timmer en Verkcrke krijgen stTafpunten. Onder prachtige, zomersche weersom standigheden is gisteren de vijfde en voor laatste etappe van de negentiende Inter nationale Motorzesdaagsche in Wales ver reden. Ook deze etappe was niet bijzonder zwaar. Geen enkele Nederlandsche renner viel uit, hoewel toch twee schoone leien met straf pun ten moesten worden beschre ven. Timmer kreeg eerst last met zijn mo tor, toen een carburatorbrand en tenslotte een lekken band, waardoor hij veertig straf punten opliep. De Eysintoijder Ver- kerke sloeg een verkeerden weg in. be merkte dit, doordat hij een van de eerste rijders was, eerst laat en kreeg 14 straf- punten. Een sensatie was het uitvallen van den Engelschman Len Heath, waardoor het a-team, dat als een der sterkste werd beschouwd, voor de zilveren vaas uitge schakeld werd. Voor de zilveren vaas zijn nog in den strijd: twee Duitsche teams, het Engelsche b.-team, een Iersch team en onze a-ploeg. De winnaar, zoowel van de internationale zilveren vaas als van de internationale trophy zal wel eerst na de snelheidsproef voor heden op het Do- nington park te voorschijn komen. In totaal vielen gisteren acht rijders uit. Vier Engelschen en vier Duitschers, terwijl zeven deelnemers strafpunten opliepen. GYMNASTIEK. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „GROEN WIT". Gisteravond hield cr- R.K. gymnastiek- vereeniging „Groen Wit" naar jaarlijksche onderlinge wedstrijden, waarbij de ver schillende groepen onderling tegen elkaar uitkwamen in een vierkamp. De leden hebben zich allen Ingespannen en elkaar heel weinig toegegeven gezien de cijfers die behaald zijn zoodat het lot in vele gevallen moest beslissen. De uitslagen lulden: kleuters: le prijs Anneke Borgers. 2e pr. Anny Karreman, 3e pr. Joha. Bonnet. 4e pr. Leny Karreman, 5e pr. Tooo v. Cleef en 6e pr. Zus Meys (na loting). Adsplranten groep I: le prijs Rle Lange - zaal en 2e pr. Jo v. Beukering (na loting), 3e pr. Cor Bergers, 4e pr. Co'oy Averdieck, 5e pr. Bep v, Kesteren en 6e pr. Tormy Visser (na loting). Adsplranten groep II: le prijs Bep Blok, 2e pr. To Langezaal, 3e pr. Cor Vermeulen, 4e pr. Lies Brussee, 5e pr. Nel den Hol lander, 6e pr. Cor van Eeukering. Pop van ■Noort, Wil Krol. Allen met gelijk aantal punten: 7e pr. Rle Opdam. Dames: le prijs A. Hoppenbrouwer met 51 punten; 2e pr. D. Peterse en C. de Bol ster, beide 50 punten: 3e pr. F. de Kroon met 49Vi punten; 4e pr. A. Bergers met 44 punten. Dames keurgroep: le prijs N. Lange zaal met 60 punten; 2e pr. L. Krol met 58 punten; 3e pr. J. Krol on G. Slui3 beide 57Vi punten; 4e pr. F. Bergers met 57 pun ten; 5e pr. T. Wijsman met 56 punten. 6e pr. R. Gubbi met 52'/i punten. Deze wedstrijden werden gehouden op den laatsten avond voor de groote va- cantie. door Het tournooi te Kemeri leverde in zooverre een verrassing op, dat een vrijwel onbekend speler, Petrow, met Reschewski en Flohr gelijk uitkwam. Dit beteekent, gezien de zeer sterke be zetting van dezen wedstrijd, een bui tengewoon goed resultaat voor dezen speler. Petrow is een goede dertiger en draagt reeds eenige jaren den titel van kampioen van Letland. In den wed strijd te Podebrad 1936 trad Petrow minder op den voorgrond. Hij bezette met een score van 8'/i uit 16 een der middenplaatsen. Petrow is een ondernemend aanvals- speler, die mogelijk nog tot grootere hoogte zal stijgen. Hieronder een van zijn pittige partijtjes uit den wedstrijd te Kemeri. Dit beteekent alleen maar tijdverlies. Wit's eenige mogelijkheid om ln deze variant aanval te verkrijgen bestaat in de hierboven genoemde manoeuvre, waarbij het witte damepa&rd naar c5 komt. 12. 13. g7—g5 Pe7f5 Ld3c2 Dit is reeds de winnende zet. De on gunstige positie van Le3 stelt zwart in de gelegenheid de vijandelijke koningsstelling beslissend te verzwakken. 14. b2b4 Door het inschakelen der overbodige zet ten Le3 en a4 en voorts de verzwakking h3, komt wit met den tekstzet veel te laat. De Fransche rullvariant met tegenovergestelde rochades is een zeer scherpe variant, die geen tijdverlies verdraagt. 14. Pf 5 x e3 15. f2xe3 Ld6g3! Stelling na 15. Ld6g3! Zwart. Wltr M. Feigin. Zwart: W. Petrow. Fransche verdediging. 1. 2. 3. d2d4 e2e4 e4xd5 e7eö d7d5 De ruil variant van de Fransche partij staat als een weinig interessante remise- variant te boek. In de Duitsche taal draagt deze variant zelfs de weinig eervolle bij naam .Btumpfsirmvariante". Deze bijnaam is echter alleen gerechtvaardigd, wanneer beide partijen op remise aansturen, het geen b.v. mogelijk is door een symmetrische opstelling van stukken. Wanneer zwart de symmetrie echter vermijdt, leidt de rull variant meestal tot zeer levendig spel. te meer omdat wit gewoonlijk kort rocheert en zwart lang. 3. e6 x d5 4. Lfl—d3 Pb8c6 Zwart wil strijden en vermijdt, derhalve de symmetrie. 5. c2c3 6. Pgl—f3 7. h2h3 Lf8d6 Lc8g4 Dit ls minder goed, daar de tekstzet den koningsvleugel verzwakt. Juist was 7. 00, Dd7 8. Pbd2, 0—00 9. b4 met de dreiging Pd2b3c5. 7. 3. Lg4h5 Pg8e7 Dd8d7 0—0 9. Tfl—el 10. Lel63 Dit is geen goed veld voor dezen looper. Wit had ook hier op de verwezenlijking van het ln de vorige aanteekening ver melde plan moeten spelen: Pbd2, b4, Pb3 enz. 10. 11. 12. Pbld2 a2—a4 0-0-0 n—f6 Wé *->. r - ij Y 55 6 W2, abcdefgh Wit Wit heeft reeds geen goede verdediging meer. Wanneer de aangevallen toren naar fl gaat, volgt Tde8 met verovering van den witten e-pion. 16. e3e4 Wanhoop. 16. g5g4 Dt is nog sterker dan dadelijk op el te nemen. Men ziet duidelijk de kwade ge volgen van den zet h3. 17. h3 x g4 Ook met 17. Ph2 is de partij niet te red den. b.v. 17. Lel: 18. Del:, de4; 19. Pe4; Pd4; 20 cd4:, Dd4:t 21. Pf2, g3 22. Lh5:, gf2:t 23. Df2:, Dal:t enz. 17. Dd7 x g4 18. e4xd5 Th8—g8 Dreigt Lh2t enz. 19. Le2—fl Lg3 x el 20. Ddlxel Td8xdö Wit geeft het op. Verdere tegenstand is inderdaad nutteloos. Errata Een der lezers maakt mij er op attent, dat Apschenek de partij tegen Landau (zie vorige rubriek) snel had kun nen winnen met 26. Db3xf7t (L p. v. Db3 c2> 26. Tf8xf7 27. Td7—d8t, Tf7—f8 28. Lf3d5t, Kg8h8 29. Td8xf8 mat. Deze opmerking is inderdaad juist en bovendien zeer leerzaam, omdat men nu ziet. hoe gemakkelijk spelers en critici zich ook ta.v. eenvoudige dingen kunnen ver gissen. RIJNLANDSCHE TURNKRING. De uitslagen van de wedstrijden van den Rijnlandschen Turnkring, welke gisteren gehouden zijn. waren als volgt: Driekamp dames: lste graad: D.O.S., Alphen, 1ste prijs, 45 punten; Jahn, Leiden, 2de pr., 41 p.; Hou Vast. Hazerswoude, 2de pr. 40'/« p. 2de graad: D.O.S. Alphen, lste pr., 42 p.; Jahn, Lelden, 2e pr., 41'/i p.; Jahn Lelden, 2e pr. 39'/! p.; Hou Vast. Hazerswoude, 2e pr., 39 p. 3de graad: D.O.S., Alphen, 2e pr.. 62 p.; Jahn, Leiden, 2e pr., 60'/> p.; Jahn, Leiden, 3e pr., 56'/t p. Driekamp heeren: lste graad: Jahn, Leiden, le pr., 38 p.; D.O.S.Alphen, le pr., 37'/s p.; Hou Vast, Hazerswoude, le pr., 37 p. 2de graad: Jahn, Leiden, le pr., 38 p.; D.O.S., Alphen, 2e pr.. 34'/» p.; Hou Vast. Hazerswoude, 2e pr„ 34 p. 3de graad: Jahn, Leiden, le pr., 53 p. De uitslag knotszwaaien voor dames was: D.O.S., Alphen, 24Vi p.; Jahn, Lelden, 23 p.; Hou Vast, Hazerswoude, 22'/i p.; DO.S., Alphen, won dus den prijs. De jury bestond uit de heeren: Jansma, Karstens en De l'Ecluse. NEDERL. ARBEIDERS SPORTBOND. AFDEELING LEIDEN. Oprichtingsvergadering rhythmische groep. Alhier heeft de oprichtingsvergadering plaats gevonden van een rhythmische groep. Staande de vergadering lieten zich 16 aan wezigen Inschrijven. Besloten werd de les sen op 29 Juli te doen aanvangen ln de zaai van den heer Jean van Zijp, Hoogl. Kerk- gracht. Een voorlooplg bestuur is gevormd en bestaat uit de dames: mej. A. Ent, voor. zitster; mei. T Lasschuyt secr. Bronkhorst. straat 57a en mej. A. Brugman penn. De nieuwe groep zal onder leiding staan van mevr. Klkkert-Blansjaar. den zijn aangevangen, ls ditmaal wel zeer klein. Slechts drie athleten hebben de reis naar Engeland aanvaard, nl. Van Beveren, Brasser en Peters. Hoe klein deze ploeg ook is, niettemin werd reeds op den eersten daag een fraai succes behaaid. Wim Peters behaalde het kampioenschap ln het nummer hinkstap- sprong door een afstand te bereiken van 14,325 meter. Brasser zou op de 120 yards horden en lr het nummer hoogspringen uitkomen. Aangezien de Amsterdammer echter den laatsten tijd niet zijn fraaie prestaties bij het hoogspringen van het vorig Jaar heeft kunnen bereiken, besloot hij zich voor dit nummer terug te trekken en zijn krachten te concentreeren op het hordennummer, dat eerst heden aan de beurt komt. Bij het vèrspringen is het record, dat sedert 7 Juli 1928 met een afstand van 7,37 meter op naam van onzen landgenoot Hannes de Boer stond, verbeterd door den Duitscher Long. Deze bereikte met een prachtigen sprong 7,45 meter. Wellicht slaagt de Duitscher vandaag ln den eind strijd er ln, deze prestatie nog te verbe teren. Tenslotte heeft Van Beveren zich voor den eindstrijd ln het nummer 200 yards gekwalificeerd. HIJ won zijn serie ln den tijd van 22,7 sec en ln den later op den avond geloopen halven eindstrijd wist hij op de derde plaats beslag te leggen, zoodat hij heden in de finale zal kunnen uitko men. Het zal intusschen zeer moeilijk voor onzen landgenoot zijn ln de finale van dit nummer op een der eerste plaatsen beslag te leggen. Zeer waarschijnlijk zal het een Engelsche overwinning worden met Swee ney of Holmes. De belangstelling was matig: ongeveer 5000 toeschouwers woonden de wedstrij den bij. ATHLET1EK. OM DE ENGELSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Tcters kampioen bij den hlnkstapeprong. De Nederandsche vertegenwoordiging bij de Engelsche kampioenschappen, welke gisteren ln het White City Stadion te Lon- SCHAKEN. SCHAAKCLUB L.S.C. (LISSE). De groepen voor de zomerwedstrijden zijn als volgt samengesteld: le groep: C v. d. Lip. C. Markusse. J. Th. v. Koppen. B. L. Hooyer. C J. de Haas J. G. Snel. G. Zeestraten H. T Lamers M J Manshanden. 2e groep: J Eisenga. Joh. Husak. Spende!, C. Boogerd. P Mijland. M. de Blieck, J. Boogerd. A. Kroschell. W. Relnlcke. Het is geen eenvoudige taak, om in een periode waarin wij thans leven, de richt lijnen te onderscheiden, laat staan uit te zetten, waarin het bedrijfsleven zich ont wikkelt. Wanneer wij, die ons te midden van de zich steeds wijzigende omstandig heden bevinden, om ons heen zien, dan ontwaren wij zoowel op economisch als op politiek terrein steeds weer verwarring, steeds weer nieuwe moeilijkheden, steeds weer storingen. Wanneer men tot de ouderen behoort die de betrekkelijk rustige, in elk geval meer geleidelijke ontwikkeling van vóór 1914 ln de practijk hebben medegemaakt, dan ls het niet meer eenvoudig, zich aan de snel wijzigende omstandigheden aan te passen. Toen kon men practisch Jaren vooruit zien, men wist dat wanneer men zooge naamde Russen of Oostenrijkers kocht, men zijn kapitaal „aan de ketting" gelegd had. men wist, wanneer men een zeker be drijf had, dat dit bedrijf in het algemeen jaren mede zou kunnen gaan. Deze periode is voorbijen het is noodzakelijk er zich rekenschap van te geven, dat zij niet meer terug komt Ongetwijfeld zal uit den polltleken en eco- nomischen chaos op den duur een nieuwe meer rustige ontwikkelingsperiode voort spruiten. Het is echter volkomen logisch, dat er tal van Jaren voor noodig zijn, om de oude maatschappij in een nieuwe rich ting te lelden. Tot voor enkele Jaren had men steeds de gewoonte alles met 1913 te verge lijken; langzamerhand heeft men In gezien, dat een dergelijke vergelijking weinig of geen waarde heeft, In de huidige periode ls er een heel nauw verband tusschen politiek en economie. Nemen we als voorbeeld de economische positie van ons land op agrarisch gebied. Nederland had zich ontwikkeld tot een land. waar de intensieve cultuur het mo gelijk r.aakte de primeur leverancier van tal van landen te worden. De kascultuur van druiven, tomaten, versche groenten; de export van aardappelen, bloembollen, bloemen en planten en last not least onze boter, melk en zulvelexport zijn daar om te bewijzen, welk een hoogen graad van ont wikkeling men bereikt had. Oud-Minister Dr. F. E. Posthuma heeft 7 Juli j.l. op de vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij te Zlerlkzee, de hiermede samenhangende problemen uit voerig besproken. Uit de door hem aange haalde cijfers betreffende den agrarischen uitroer, waarbij hij als vergelijkingsjaren 1920 en 1936 kiest, blijkt welk een kolossale verandering er heeft plaats gevonden. De waarde van den aardappelen-ex port daalde in deze periode tot plm. 27. De bloembollen-export die in 1920 een waarde van f. 12.000.000 had. steeg tot f. 46.500.000 in 1930 en daalde tot f. 12.000.000 over 1936. Onze boteruitvoer daalde sinds 1920 van f. 57.000.000 op f. 36.500.000 De kaasuitvoer daalde van f. 64.000.000 op f. 23.400.000. De paardenuitvoer daalde van f. 10.000.000 op f. 600.000. De export van gecondenseerde on- dermelk met suiker daalde van f. 26.000.000 op f. 9.000.000 Wij hebben hier slechts eenige grepen uit het rijke materiaal gedaan. Wanneer men de cijfers nauwkeurig onderzoekt, dan ziet men, dat er een sterke wisseling ln den loop der jaren is. Zoo had onze eieren- export in 1920 weinig te beteekenen; in 1930 bedroeg de waarde f. 54.000.000, in 1936 nog slechts f. 24.000.000. Het is begrijpelijk, dat men getracht heeft en nog tracht de oude cultuur en den ouden export eenigermate te handhaven. Het heele apparaat van de crisiswetgeving ls daar om aan te toonen, hoe men pro beert het oude landbouw-productle-appa- raat in stand te houden. Men is hier van de veronderstelling uitgegaan, dat na ver loop van zekeren tijd de oude export wel weder zou kunnen worden hervat. Zoo een voudig is het echter niet. Ongetwijfeld zal het de moeilijkste taak zijn, straks die productletakken te laten afsterven, die geen reden van bestaan meer hebben, om dat het buitenland weigert de betreffende Nederlandsche producten te accepteeren. Het is hier meestal niet Sn de eerste plaats een prijzenkwestle. doch veeleer een vraag, stuk van nationale economische politiek. Nu het nationalisme weer hoogtij viert en de vele Internationale congressen de dek mantel vormen voor een politiek van autarkie, waarbij vele staten hun eerste levensbehoeften, koste wat het kost, in eigen land willen produceeren, ls er voor een groot agrarisch export-surplus zeer moeilijk plaats te vinden. Ten deele betreft het hier een geldkwestie. Vermoedelijk zou een land als Duitschland nog wel bereid zijn groote hoeveelheden zuivelproducten en groenten af te nemen, wanneer onze regeering bereid zou zijn. hiervoor een cre- diet te verleenen. De ervaring, welke men met dezen vorm van export heef t opgedaan, smaakt echter niet bepaald naar meer. Nieuwe mogelijkheden. Wellicht echter, dat de wetenschap het mogelijk maakt hier en daar wat opluch ting te brengen, want ook ln den land bouw spelen de uitvindingen een belang rijke rol. Men denke maar aan den belangrijken export van verschillende soorten melkpoe der. Wij kunnen zoo naar tal van staten in feite melk exporteeren. die vroeger nooit voor het versche product, als afzetgebied, in aanmerking zouden zijn gekomen. Deze maand hebben we in ons land een nieuwe afzetmogelijkheid voor onze melk- industrie gekregen, die, wanneer de tee* kenen niet bedriegen, van zeer groot be lang zal worden. Wij doelen hier op het afscheiden van de caseïne uit ondermelk; deze caseïne wordt op chemische wijze afgescheiden! gestold en tot zoogenaamde kunstwoi ver werkt. De Algemeene Kunstzijde Unie te Arn hem. heeft onder groote belangstelling dezer dagen een dergelijk bedrijf in wer king gesteld. De ondermelk werd in ons land voor namelijk tot magere kaas en magere; melk producten verwerkt. Slechts een klein deel werd tot nu toe tot oaseïne verwerkt. On geveer 3 pet. van de ondermelk bestaat iilt deze stof. Naast de bovengenoemde A.K.U. heeft de onlangs door de fa. Leo de Winter en Co. N.V. en N.V. Lljempf opgerichte Holland- sche Industrieele Mij. voor Caseïneberei- ding, zich practisch op de bereiding van de grondstof voor kunstwol geworpen. Terwijl de A.K.U. daartoe mede in staat gesteld door haar internationale relaties, de kunst wol zelf produceert, zal de Hollandsche Industrieele Mij. voor Caseïneberëldlng de grondstof uit de ondermelk bereiden en exporteeren. Zij werkt met de patenten van den Italiaanschen uitvinder Ferrettl en heeft de medewerking van het Snia Viscosa Concern. Een viertal zuivelfabrie ken zal met de productie der grondstof aanvangenhet plan bestaat om binnen kort 500.000 K.G. ondermelk per dag te verwerken, hetgeen een exportmogelijkheid van maximum pl.m. 15 ton caseïne per dag zal opleveren. Het behoeft wel geen nadere uiteenzet ting, dat een dergelijke nieuwe consumptie onze zuivelindustrie zeer welkom ls. De tijd is nog niet zoover, dat men kan beoordee- len of de zuivelindustrie door dit nieuwe afzetgebied haar positie belangrijk ver sterkt ziet. Bij de huidige exportmethode is er ongetwijfeld een groot belang mede ge moeid. indien de exportmogelijkheid eenigermate verminderd wordt. Men is in het buitenland zeer goed georiënteerd ten opzichte van de hoeveelheden zuivelpro ducten die Nederland wil exporteeren. Wanneer deze hoeveelheden nu ten deele voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden, is de kans zeer groot, dat ook de exportprijs zich eenigermate verbetert. Hetgeen we nu ln ons land waar nemen en waarvan, naar wij hopen, de zuivelproducten de gunstige gevolgen zullen ondervinden, ls een verschijnsel, dat op velerlei gebied reeds sinds ja ren op onze economische structuur Invloed uitoefent. Wanneer Inderdaad de kunstwol die beteekenis ln de maat schappij verkrijgt, die men er van ver wacht, dan zullen de groote wolexport-, centra als Australië en Argentinië hiervan weer de nadeelige gevolgen ondervinden. Wanneer men de groote prijsdalingen' welke er ln de laatste jaren voor verschil lende artikelen hebben plaats gehad, „onder de loupe" neemt, dan blijkt her haaldelijk, dat uitvindingen en productie veranderingen ln de eerste plaats hiervan- de oorzaak zijn geweest. Men moet hier natuurlijk den invloed van het. geld en het goud uitschakelen; prijsstijgingen welke wij bijv. nu in guldens waarnemen door de veranderde waarde van de valuta, kunnen ln wezen wel prijsdalingen zijn. Prettiger stemming. Op financieel gebied is de stemming heel wat prettiger dan eenige weken geleden. Speciaal de tendenz op de Amerikaansche markt ls sterk verbeterd. De directe aan leiding tot deze gunstiger stemming gaat- van Wallstreet uit; creze betere tendenz is niet aan fxasitieve, maar aan negatieve oorzaken te danken: het ophouden van de staking in de staalindustrie. Het ls heel moeilijk na te gaan, hoever het Amerikaansche hausse offensief dit maal zal doorgezet worden. Wij worden zoo langzamerhand uit de practijk ervaren, dat een serie ongunstige factoren invloed uitoefent, die op de meest onverwachte momenten bemerkbaar wor den. Nog geen van deze ongunstige fac toren ls opgelost, alle desbetreffende vraagstukken zijn zwevende gebleven. We doelen hier op: le. Het Spaansohe vraagstuk. 2e. Het goudvraagstuk. 3e. Het Internationale valutavraagstuk. 4e. Het Amerikaansche arbeidsvraagstuk. Er zijn ongetwijfeld nog tal van andere, minder belangrijke factoren, maar hier hebben we de groote problemen bij elkan der die dringend om oplossing vragen. Het gaat er mede, als met de Jan Klaas- sen ln een ouderwetsche poppenkast; op de meest onverwachte mamenten laat de spullebaas deze figuur zich ln het gesprek mengen en of het een „tête 4 tête" betreft dan wel een onderlinge veete, deze figuur domineert en schept de meest onverwachte situaties. Met de hiervoor genoemde vier factoren Ls het evenzoo. Mengen zij zich een tijdje niet in het orkest, dan zullen er weinig wanklanken vernomen worden en het ge heel zal wellicht den indruk van een ouver ture voor een feestcantate maken. De conjunctuur Ls ongetwijfeld gunstig voor de bewaoeningsindustrie met alles wat „drum und dran" is, chemische industrie, staal- en machine-industrie, rubberproduc ten. kortom te veel orrf op te noemen. Het goudprobleem en de sociale moeilijk heden ln do Amerikaansche arbeiders- wereld schijnen op dit oogenbllk ingesla pen. Het is echter nog te kort. geleden, dat t'eze factoren de wereld verontrustten, dan dat men er geer rekening mede behoeft te houden. Voorlooolg zalmen dus nog steeds op plotselinge richtingveranderingen van de beurs verdacht moeten zijn Het .him- melhoch jauchzend" en „zum Tode be- trübt" staan ook hier dicht bij elkander. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14