LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 17 M\ 1917 Vierde Blad No. 23714 B. Teegelaar kampioen Leidsche Biljartbond Het bieden bij Contract Bridge 78ste Jaargang SPORT Uitsluit-biedingen ZEILEN. De Kaagweek. Een nat begin. Monde wint in de Pampusklasse. (Van onzen eigen verslaggever). Ook in het verdere verloop der wed strijden heeft het weer gisteren veel ie wenschen overgelaten. Wel werd het af en 1oe eens een tijdje droog, maar de grijze wolkenhemel bleef hermetisch gesloten en het was voor de toeschouwers langs den kant dan ook maar een matig genoegen om in de open lucht de verrichtingen der zeilers en motorbootvaarders gade te slaan Zooals wij gisteren al schreven bleef de strijd hoofdzakelijk beperkt tot den eigen kring der Kaagleden en van de diverse wedstrijden was die in de Pampusklasse, gevaren door één man, nog de belangrijk ste. Luuk van der Steur trok er direct na het startschot tusschen uit, gevolgd door van Hattem. Daarna volgden op eemgen afstand de jeugdige Willem de Vries Lentsch, ten Hoeve, Reitsma, Monde, van Hooff en ir. Hofkes. terwijl Fonteyn, Stumpe en van Hoolwerff Jr. bij de boei op het Norremeer de rij sloten. Van Hattem kon zich op de tweede plaats echter niet handhaven, voorname lijk doordat hij op de kruisrakken een Genua-fok aansloeg, waarmede hij niet het gerigste succes had. Als zijn gevaarlijkste concurrent werkte zich, vooral op de kruisrakken, Monde naar voren, terwijl ir. Hofkes een geduchte medegegadigde voor de tweede plaats bleek. Bij het ingaan van de tweede ronde lag van der Steur zoo ver voor, dat weinigen meer aan zijn overwin ning twijfelden, doch het noodlot achter volgde hem. Eerst brak hij op het Zweiland zijn fokkeval en vervolgens scheurde tot overmaat van ramp zijn ballon, waardoor hij uit den strijd was. Monde, van Hattem, ir. Hofkes en W. de Vries Lentsch passeer den in deze volgorde de finish. In de handicapklasse voor open scherpe jachten triumfeerde de stuurvrouw van de „Joho", mevr. A. H. Boom-Dirkse, die wel iswaar als tweede door de finish ging, doch zich door de handicap den eersten prijs zag toegewezen. De „Never Down" van K. H. Warburg was tweede. De 12-voetsjollenklasse voor juniores bracht de zegepalm aan de „Doordrijver" van K. G. Idema. terwijl de „Sheila" van mej. T. Maas met den tweeden prijs ging strijken. Tenslotte nog iets over de motorboot wedstrijden, waarin de stuurman van de door hemzelf gebouwde „Dano", de heer B. C. van Ommeren de meeste successen oogstte. Genoemde heer won n.l. den eer sten prijs zoowel in het flesschenspel als in de vaardigiheidswedstrijd. Dr. Blomberg, de „crack" op dit gebied bracht het niet ver der dan een tweeden prijs bij 't flesschen spel en twee derde prijzen in den vaardig heidswedstrijd en den regelmatigheids wedstrijd. In tegenstelling met hetgeen wij gisteren dienaangaande meldden, werd de eerste prijs in den regelmatigheidswedstrijd niet gewonnen door den heer H. Jonker met de „She", die als gevolg van een tegen hem ingediend protest werd uitgesloten, doch door den heer P. J. Oosthoek, den stuurman van de „Holliday" voor den der den prijs moest worden geloot tusschen de stuurlieden van de „Djemna en de „Anja", de heeren dr. Blomberg en D. van Eek. Voor de volledige uitslagen van den eer sten dag verwijzen wij naar onderstaande uitslagen: Regelmatigheidswedstrijden voor motor booten: 1. „Holliday" van P. J. Oosthoek; 2. „Cormoran" van C. F. Antheunissen. Flesschenspel v. motorbooten: 1. „Duno" van B. C. van Ommeren: 2. „Djemna" van dr. J. Blomberg; 3, „Zeehond" van Bern. Ouwerkerk Ringsteken voor motorbcoten1. Weetie- kep III" van J. van Dijk Jr.; 2. .Rosemay" van H. van Essen; 3. „Nvmf" van mej. A. G. de Vries. Vaardigheidswedstrijd voor motorbooten. 1. „Duno" van B. C. van Ommeren', 2 „Rosemay" van H. van Essen; 3 „DJema" van dr. J Blomberg. Open scherpe jachten (handicapwed strijd): 1. „Joho", st. mevr. A. H. Boom; 2. „Never Down", st. K. H. Warburg. Regenboogklasse (eenmanswedstrijd)1. .Banden", st. L. de Wit; 2. „Hollandia", st. C. van Staven; 3. „De Leede III". st. F. Theinissen; 4. „Duke", st. J. C. v. d. Velde. Pampusklasse leenmanswedstrijd): 1. ..IJsselmeer", st. M. Monde; 2. „Fuut", st. W. van Hattem; 3. „Norremeer", st. J. C. P. Hofkes; 4. „Wildebras", st W. de Vries Lentsch. Twaalfvoetsjollenklasse (voor jeugdleden van ..De Kaag"): 1 „Doordrijver", st. K. G. Idema; 2. „Sheila", st. mej. T. Maas. TENNIS. OM DEN DAVIS-BEKER. Loting voor de interzone-finale. Gisteren vond de loting plaats voor den wedstrijd tusschen de Vereen. Staten en Duitschland. welke heden 17, Maandag 19 en Dinsdag 20 Juli te Wimbledon wordt ge speeld. Deze ontmoeting is, naar men weet, de interzonefinale van het tournooi om den Davisbeker. Verrassend was het bericht, dat niet Parker, doch Grant het tweede enkelspel zal spelen. De loting had 't volgend resul taat: Heden 14.30 uur: Von Cramm iDuitschl) tegen Grant IV. S.i, gevolgd door Budge (V.S.) tegen Henkei iDuitschl.l. Maandag wordt het dubbel gespeeld tusschen Mako en Budge eenerzijds en Von Cramm en Henkei anderzijds. Dinsdag is de volgorde: Grant tegen Henkei, gevolgd door Von Cramm tegen Budge. De Engelsche ploeg voor de challenge round bestaat uit Austin en Hare voor de enkelspelen, en HareWilde voor het dubbelspel. De challenge round wordt ge speeld een week na de interzonefinale. SPORTPARK „DE MUNNIK" (LEIDERDORP). De uitslagen van de voortgezette kam- pioenswedstijden zijn: Gemengd dubbelspel: mej. H. Aldershoff en W. Bakker sl. mei. A. Hoogendocm en P. Kuiper 6—4, 9—7. Dames enkelspel: mej. A. Vellekoop sl. mej. J. Schoppen 3—6. 64, 6—1 Heeren enke'spel: P. Kuiper sl. J. H. van Leeuwen 6—3. 60; C. Boot sl. P. Boot 9—7. 6—4. CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. Programma voor morgen. Ie klasse: VRA—VVV; HCC II—HDVS; VOC—R en W.; Haarlem—HCC I. 2e klas B: ASVAjax; HDVS IIQuick; HCC IV—VUC; Excelsior II—VOC II: HBS II—VCC. 3e klas B: Leiden Kanaalweg: LCC HCC V: HDVS III—Excelsior Hl: HBS III Sparta II; ACQuick II. Overzicht. Het eerste klasseprogramma voor morgen is van dien aard. dat het weinig verrassin gen zal brengen. Wij mogen aannemen, dat de beide Haagsche elftallen zich zullen herstellen en respectievelijk van Haarlem uit en van H.D.V S. thuis zullen winnen. V.O.C is sterker dan Rood en Wit en de moeilijkste taak heeft waarschijnlMk nog V.R A. tegen V V.V. Met een mooien kans op het kampioenschap zullen Glerum c.s. zich echter we niet laten overspelen In 2 B gaat Ajax bij AS.V. in Schiedam op bezoek. Succes durven wli niet te voor spellen. zelfs niet na de overwinning van Zondag 1.1. Ajax zal ook morgen wel weer de gastheeren voor een niet te hoog totaal uitgooien en daarna weer stranden oo het eigen batten, tenzij dat onze stadgenooten nu eindelijk ook eens op de mat loskomen. In de overige wedstrijden in 2 B lijken ons de gastheeren de beste kansen te hebben, uitgezonderd misschien bij H.C.C. IV V.U.C. L.C.C. speelt morgen thuis tegen HC.C. V en krijgt daarbij de gelegenheid om haar goede positie oo de ranglijst nog wat te versterken. Wü hebben zoo'n idee. dat Metsch c.s. het morgen tot een innings overwinning zullen brengen en dat zou goed zijn. want er zijn voor den kampioens titel nog kapers op de kust. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het pro gramma SAMENSTELLING NEDERLANDSCH ELFTAL EN N. C. B.-ELFTAL. Het Nederlandsoh elftal, dat op 7 en 8 Augustus a.s. op het V.R.A.-terrein te Amsterdam zal spelen tegen de Free Fo resters is als volgt samengesteld: Mr. van Manen (aanvoerder, H.C.C.)de Beus (wioketkeeper, H.C.C.), dr. M. Jansen (P.W.), Sodderland (H.C.C.), mr. Glerum V.R.A.)Wittebol (V.R.A., Terwiel (V.O. C.). Stuyvenberg (V.V.V.), van Bassbank IR. en W.), v. d. Togt IT. en W.l, H. de la Mar (Haarlem), 12e man: Loggere iV.R.A.). Scheidsrechters Stam (Haarlem), Bok (R. en W.L Het volgende N.C.B.-elftal speelt op 2 en 3 Augustus a.s. op het H C.C.-terrein te 's-Gravenhage tegen de Free Foresters: Jhr. J. v. d. Bosch laanvoerder), Roo- denburg (V.V.V.), Ingelse (wicketkeeper), V.R.A.), v. d. Luur (H.C.C.), Wunder (H. B.S.), ten Bosch (H.C.C.), K. Neuerburg (H.C.C.), Gallois (H.C.C.). Sillevis (H.C.C.I, Aler Alders (V.V.V.). Huindes (H.B.S.), 12e man: van Oven (H.C.C.). Scheidsrechters m. Kruyf (R. en W.L M. A. V. Slingenberg (R. en W.). WATERPOLO. TOURNOOI TE OUDEWETERING. Te Oudewetering zal op Zondag 25 Juli een polo-tournooi worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door Z.I.A.N. uit Den Haag, L.Z.C. en De Zijl uit Leiden, Poelmeer uit Oegstgeest en A.Z.C. uit Alphen. Foto Van Vliet. De deelnemers aan de wedstrijden om het 1ste klasse kampioenschap van den L.B.B. Van links naar rechts de heeren: G. M. Teegelaar, B. Teegelaar (kampioen), A. Offenberg (competitieleider), W. F. Karstens en B. de Roo. Gisteravond zijn in café Van Rijzen aan de Nieuwe Beestenmarkt de laatste par tijen voor het tournooi om het 1ste klasse- kampioenschap van den Leidschen Biljart bond gespeeld en daarbij is het B Teege laar gelukt ongeslagen kampioen te wor den. wat trouwens te verwachten was. In zijn partij tegen B. de Roo leek het aan vankelijk of de Roo hem de eerste neder laag zou bezorgen. In 5 beurten was de stand 8160 voor de Roo. In de 6e beurt maakte Teegelaar echter 98 car. en in de 7e beurt beéindigde hij de partij met 42 car., dus in 2 beurten 149 car. De Roo stond op 94. De andere 2 partijen werden ge wonnen door de Roo tegen Karstens en door G. M. Teegelaar tegen Karstens, hoe wel in beide partijen Karstens een tijd de leiduig heeft gehad. Er is dien laatsten avond wederom zeer sterk gespeeld. De uitslagen luiden: B. de Roo 94 7 28 13.42 B. Teegelaar 200 7 98 28.57 B. de Roo 200 21 44 9.52 W. F. Karstens 158 21 25 7.52 G. M. Teegelaar 200 31 53 6.45 W. F. Karstens 171 31 23 5.51 De eindstand luidt: gsp.gew.car brt.h.s. h.g. alg.g. B. Te*gelaar 6 6 1200 74 98 33.33 16.21 B. de Roo 6 4 963 93 62 13.42 10.35 G.M.Teegelaar 6 2 848 117 112 10.53 7.24 W.F. Karstens 6 0 607 108 39 8.16 5.62 VOETBAL. WEDSTRIJD R.B.F. Maandagavond te 7 uur speelt R.B.F. op het Leidsche Boys-terrein tegen een elftal van dansschool Mieremet. SERIEWEDSTRIJDEN, SPORTMAN. Vcor de seriewedstrijden van Sportman speelt Sportman I Donderdag te half acht tegen Hillinen I. ALPHEN VETERANEN— ALPHIA VETERANEN. Maandagavond om halfacht speelt een elftal van Alphen veteranen tegen een dito elftal van Alphia. De wedstrijd wordt ge speeld op het hoofdterrein achter het Boschpark. ALPHEN III—NIEUWKOOP I. Morgen speelt Alphen in een vriend- schappeliiken wedstrijd tegen de veree. niging Nieuwkoop op het hoofdterrein ach ter het Boschpark. UIT VEURLEIDSCHE ND AM. Gisteravond won A.V.V. I met 21 van Quicksteps I. DAMMEN. BORDENWEDSTRIJDEN P.D.L.V. LISSE. De uitslag der 7e ronde is: G. BalkenendeI. v. d. Meulen 20: W. WarmerdamC. Blom regl. 2—0: D. Ver- gunst Jr—J. Algera 02; J. C. HoboA. Wijnhout 2—0; G. v. d. SteltD. Vergunst Sr. regl. 0—2: A. v. RossenJ. Langbroek 20: C BaartmanH. v. Drunen 11: C. v. d. LeedeA. Balkenende 02. xin. Indien wij nagaan wat met een ope ningsbod van één en van 2 in een kleur wordt verstaan, is het duidelijk, dat een openingsbod op grootere hoogte, een ge heel andere beteekenis moet hebben. In het algemeen zal het voor de beide partners van het grootste belang zijn, in dien zij over gezamenlijke kracht beschik ken, om zooveel mogelijk inlichtingen om trent hun respectievelijke spellen uit te wisselen opdat kan worden nagegaan welk eindbod de meeste kans van slagen heeft. Over het algemeen zal dus het bieden zoo laag mogelijk gehouden worden om de mo gelijkheid voor het uitwisselen van deze inlichtingen te vergemakkelijken. Wijkt dus een van de partners van dezen algemeenen tegel af. dan zal hy hiervoor een zeer goede reden hebben en juist niet gesteld zijn op deze inlichtingen. Indien men een spel heeft met 13 Rui ten, zal men in staat zijn 13 slagen te ma ken, indien Ruiten troef wordt. Is het eindbod echter Schoppen dan wordt de slagenwaarde van dit spel van 13 tot nul gereduceerd. Het is duidelijk dat indien men een spel heeft met een zeer lange en sterke kleur en weinig of een H.T.-sterkte tn de andere kleuren, dit spel een zeer groote aanvallende waarde zal hebben (d. w. z. als de lange en sterke kleur troef wordt) en een zeer kleine verdedigende waar (ie (d.w.z. als het eindbod door de te genpartij in een andere kleur wordt ge daan). Hieruit volgt dus dat indien men een spel heeft hetwelk een kleur bevat als: Aas-Heer-Vrouw-Boer-x-x-x-x en nagenoeg geen H.T.-sterkte in de an- oere kleuren, het wenschelijk zal zijn al het mogelijke te doen om ook het eindbod in Qle kleur te verkrijgen. Men heeft hiertoe geen inlichtingen noodig omtrent de sterk te van zijn partner omdat de kleur, waar in het eindbod gedaan moet worden, al vast staat. Het eenige wat men moet doen dm .het eindbod te verkrijgen, is het ver- dat de tegenpartij over en weer trlichtingen omtrent hun spellen verstrekt en dit verhinderen kan alleen geschieden ee" openingsbod op een dusdanige liiu 1ïet voor de tegenpartij gevaar te doe° n dhmogelijk, is nog eenig bod Dergelijke biedingen noemt men pre emptive of uitsluitbiedingen waarbij als het ware de tegenpartij van het bieden wordt uitgesloten. Als regel zal dan ook het meest juiste en doeltreffende bod zijn, het bod op manche-hoogte, dus van 4 Harten of 4 Schoppen, 5 Ruiten of 5 Klaveren. Een zeer eenzijdig spel van den ope ningsbieder kan een dergelijk bod noodza kelijk of wenschelijk maken cn het brengt aan den partner de volgende boodschap over: „Partner mijn spel moet. indien eenigs- zins mogelijk, in de door mij geannonceer de troefkleur gespeeld worden want alleen in dit geval is het van waarde. Om deze reden heb ik getracht de tegenpartij het zwijgen op te leggen want ik zou vrijwel waardeloos zijn tegen een eindbod van de tegenpartij. Troefsteun heb ik niet noodig aangezien voldoende troefsterkte in mijn spel aanwezig is. Probeer geen bod in een andere kleur te doen, want hierin heb ik geen sterkte en dit heb ik juist willen ver hinderen. Waar mijn spel geen of nage noeg geen H.T.-sterkte heeft in de andere kleuren, zal mijn spel dus waardeloos zijn voor een andere kleur die je zoudt willen annonceeren en evenmin voor het geval dat je de tegenpartij zoudt willen doublee- ren." Indien men goed nagaat wat wij tot nu toe bij de Approach- en Forcing-biedingen hebben gezien, kan een dergelijke bood schap niet worden misverstaan. Deze be teekenis is dan ook geen afspraak doch waar geen normale openingsbieding wordt gebruikt moet hiervoor een speciale reden bestaan en deze reden kan niet anders zijn dan een spel in het genre zooals ik hier voor heb genoemd. Het is absoluut noodzakelijk dat men in dergelijke gevallen van volstrekt eenzijdige spellen het openingsbod direct zoo hoog mogelijk opvoert, liefst tot manchehoogte, ook ad loopt men een zeer groote kans hier aan niet te kunnen voldoen. Het verlies, hetwelk men in dit geval lijdt, zal als regel kleiner zijn dan het verlies hetwelk men zou hebben geleden indien men de tegen partij de gelegenheid niet had ontnomen om tot het voor hen meest geschikte eind bod te komen. Nemen wij als voorbeeld eens het vol gende spel: Noord Sch Aas-8- Ha Heer-Boer-9-7- Ru Aas-8-6-2- K1 Heer-9-3- West Sch 5- Ha Aas-Vr-10-8-6-3- Ru Heer-Vrouw-5- K1 Aas-8-6- Zuid Sch Heer-Vr-B-10-7-6-4-3- Ha 5- Ru 4- K1 Vrouw-Boer-7 Indien Zuid als gever, met een sterkte van Tl: slag, dit spel als 4 Schoppen opent, zal het voor West moeilijk, zoo niet onmo gelijk, zijn een beslissing te nemen. Zou hij 5 Harten bieden en Noord zou het hierbo ven aangegeven spel hebben, dan wordt hij gedoubleerd en gaat hij zeer gevoelig down, speciaal indien hij kwetsbaar is. Ls hij voorzichtig en past hij, dan zou hij eveneens veel verliezen indien Oost toe vallig het spel van Noord had. In dit ge val zou n.l. met zekerheid Klein Slam en met waarschijnlijk Groot Slam geboden en gemaakt worden. Doubleert West, dan zal in het eerste ge val Zuid gemakkelijk aan zijn contract voldoen terwijl Noord vermoedelijk gere doubleerd zal hebben. Heeft Oost echter het sterke spel dan zal Zuid inderdaad 2 down zijn. Ook dan zal Zuid echter nog de beste keus gedaan hebben, aangezien bij elk ander openingsbod West en Oost tot het onverliesbare 6 of 7 Harten bod zouden zijn gekomen. Zuid kan dan ook op een dergelijk spel als regel niet beter doen dan een uitsluit- bod op een dusdanige hoogte, dat het aan te nemen is dat de tegenpartij het bieden onmogelijk gemaakt is. Als eischen, waaraan een dergelijk bod van 4 in de hooge of 5 in de lage kleuren moet voldoen, neemt men het volgende aan: 4 bod in Schoppen of Harten: kwetsbaar 8 vaste slagen. - Niet kwetsbaar 7 vaste slagen. 5 bod in Ruiten of Klaveren: Kwetsbaar 9 vast slagen. - Niet kwetsbaar 8 vaste slagen. Hierbij gaat men uit van de mogelijk heid, dat de partner inderdaad geheel waardeloos is en geen enkelen slag kan ma ken en men door de tegenpartij gedou bleerd wordt, waardoor het verlies in beide gevallen maximum 500 punten bedraagt. Zelfs dan is dit bod echter voordeelig ge weest, aangezien de tegenpartij in dit ge val zeer zeker een manchebod en ver moedelijk een Slambod had kunnen doen. Brengt de partner slechts één slag mede (en dan is de waarschijnlijkheid van een manchebod voor de tegenpartij nog zeer groot) dan is zijn verlies beperkt tot 200 resp. 300 punten. Bovendien blijft steeds de kans bestaan dat geen der tegenspelers durft te doubleeren. Wanneer wij aan dit aantal vaste slagen vasthouden dan volgt hieruit, dat de partner een pre-emptief bod alleen dan mag verhoogen. wanneer hij 3 vaste slagen heeft indien zijn partij kwetsbaar is en wanneer hij 4 vaste slagen heeft indien zijn partij niet-kwetsbaar is. Deze vaste slagen moeten als veiligheidsmaatregel voornamelijk uit H.T.'s bestaan. Bij een verhooging van een 4-bod in de hooge kleuren, doet men uit den aard der zaak een Slam-invitatie, terwijl men bij een ver hooging van een 5-bod in de lage kleuren, reeds op het Slamniveau is aangeland. Waar de openingsbieder door zijn pre- emptief bod te kennen heeft gegeven, dat hij geen kracht aan H.T.'s had, moet deze bij den partner aanwezig zijn. Een derge lijke steun zou bijv. tot de volgende bie dingen kunnen leiden. Sch 4-3- Ha Aas-Heer-Vrouw-Boer-x-x-x-x- Ru Aas-x- K1 4 Sch. Aas-Heer-5-2- Ha 8-5- Ru Heer-Vrouw-5- K1 9-8-5-3- Noord biedt pre-emptief. kwetsbaar zijn de. 4 Harten. Zuid. die hem op 8 vaste slagen taxeert, brengt zelf 3 slagen mede en verhoogt het bod dus tot 5. Noord kan. waar hij 9 vaste slagen heeft in plaats van 8. het Slambod riskeeren. Over het algemeen zij men echter zeer voorzichtig met het verhoogen van een pré-émptiet bod. De openingsbieder heeft geen mogelijkheid van een manchebod voorzien, integendeel, eerder vreesde hij een manchebod van de tegenpartij en trachtte hij dat te verhinderen, bereid met open oogen een z. i. kleiner verlies te nemen. Heeft men voldoenden steun om den partner in de gelegenheid te stellen aan zijn bod te voldoen, dan offere men dit liever niet op voor een wellicht illusoire Slam-kans. Zou in het hiervoor aange haalde geval de opening 1 Schoppen min der en I Klaveren meer gehad hebben, dan zouden direct twee klaverslagen verloren kunnen gaan. Iets anders wordt het geval indien het pre-èmptiet bod niet het gewenschte suc ces zou hebben gehad en door een der tegenstanders overboden zou worden, bijv. door een bod van 4 schoppen na een openingsbod van 4 Harten. Nu zal de part ner meestal uit zijn eigen spel. gezien de zeer eenzijdige kracht, die de openings bieder door zijn bod te kennen heeft ge geven. na kunnen gaan of het waarschijn lijk is, dat de tegenpartij dit bod zal kun nen voldoen of niet. Hij kan nu het Har tenbod van zijn partner steunen met I trek, voor eiken vasten H.T.-slag, welke in zijn spel aanwezig is en eventueel voor eiken aftroefslag, welken hij mocht hebben indien hij renonce in Schoppen heeft. Hij bereikt hiermede dat hij de tegenpartij noodzaakt eventueel hooger te bieden zonder dat hij het verlies, hetwelk de ope ningsbieder bereid was te nemen, vergroot. Immers deze moet bij zijn bod zijn uitge gaan van de mogelijkheid, dat hij een partner had, die geen enkele slag mede bracht. Zou de partner er over denken een eventueel bod van de tegenpartij te dou bleeren, dan zal hij dit alleen kunnen doen indien hij met zekerheid uit eigen spel dit bod kan doen verliezen. Hij moet aan nemen. dat het zeer waarschijnlijk is, dat de openingsbieder tegen het bod van de tegenpartij, geen enkelen slag zal maken en vrij zeker is, dat dit hoogstens 1 slag zal zijn. In sommige gevallen kan zich ook een spel voordoen, waarop niet in de openings hand, doch in die van den partner een dusdanige distributie aanwezig is, dat het wenschelijk lijkt direct een zoo hoog moge lijk bod te doen. Men zou dit een pre- emptief volgbod kunnen noemen. Stel er is op 1 Klaveren geopend en de partner heeft: Sch 3 Ha Heer-Vrouw-Boer-10-9-7-6- Ru Vrouw-Boer-3- K1 6-5- De eenige mogelijkheid om met dit spel een manche te bereiken is in 4 Harten. Slam mogelijkheid lijkt niet aanwezig. Het beste is direct 4 Harten te bieden. Men verhindert hiermede met vrij groote zeker heid een mogelijk Schoppenbod van de tegenpartij en geeft aan den partner dui delijk te kennen, dat een sterk doch een zijdig hartenspel aanwezig is zonder een groot bezit aan H.T.'s. aangezien anders een ander bod gebruikt zou zijn. Op dezelfde wijze kan ook een pre- émptief steunbod gedaan worden, bijv. in het geval, dat de opening 1 Schoppen is geweest, welk bod door den volgenden speler is gedoubleerd. Op een spel als Sch Vrouw-8-7-4-3-2- Ha 5 Rp Boer-10-9-7-5-4- K1 biede de partner direct 4 Schoppen, om den tegenstanders de gelegenheid te ont nemen alsnog een bod te doen. Op deze biedingen kom ik echter later nog uitvoe riger terug bij het behandelen van de informatie double. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13