Noodweer boven ons land Qpttfof Kant an KLaci'iToex /m £en -ïeateisje 78 sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Juli 1937 Derde Biad No. 23713 AKKERTJES Eischt twee slachtoffers en richt groote schade aan Jamboree-terrein vernield GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK ENGELAND PN/T IK EETTEREto o Een zwaar onweer, gepaard gaand met hevige slagregens, heeft gisteren in den laten namiddag en in den avond boven tal van plaatsen van ons land gewoed. Te Leiden werd een tuinder door den bliksem gedood men zie onder Stadsnieuws terwijl te Aalten een meisje het slacht offer van het hemelvuur werd. Bliksem-inslag deed in verschillende gebouwen brand ontstaan en de sterke wind, die de buien vergezelde, heeft op vele plaat sen aanzienlijke schade aangericht. TViantarlant l«_|werden. toen het ergste noodweer, dat ge- ïneaierieni op net paard ging met een hevlgen regenval en Omtrent dit noodweer bereikten ons de volgende berichten: Tijdens het buitengewoon hevige on weer, dat zich gisteravond om zeven uur boven Aalten ontlastte, en dat met geweldige stortregens gepaard ging, werd het 13-jarige dochtertje van den landbouwer Bulstnk op de Haart vlak bij de ouderlijke woning door den blik sem getroffen en gedood. Het meisje was het eenlge kind van het gezin. Ook een knecht werd door den bliksem ge raakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. Bij den landbouwer Heezen op de hof stede Klein-Sonderen te Aalten sloeg de biiksem in de woning en ook een andere woning aan de Haartschestraat werd door het hemelvuur getroffen. In beide gevallen werd geen verder onheil veroorzaakt. Twee kanovaarders gered. Tijdens het noodweer bevonden zich twee ongeveer 18-jarige jongens uit Middelburg in een kano op de Schelde. Zij zouden zeker verdronken zijn, als niet op het laatste moment het Gronlngsche motorzeilschip „Lutgerdina" kwam aanvaren en de kapi tein, de heer R. Landstra, hen opmerkte. Onmiddellijk verminderde hij vaart en draaide hij bij, waarop beide jongens met touwen aan boord konden worden getrok ken. Zij waren geheel van streek, maar dank zij de goede verzorging, waren zij spoedig weer op hun gemak gesteld. De kapitein verklaarde gedurende zijn leemansloopbaan van 35 jaar nog nimmer ruik een noodweer te hebben meegemaakt. „Oud-Doesburg" verwoest. Te Doesburg is door den hevigen regen val een groot gedeelte van het feestterrein ..Oud-Doesburg", dat daar wordt opge bouwd in verband met het 600-jarig be staan van het stadje, verwoest. De meeste straten stonden blank en kelders liepen on. der. Een aantal boomen werd vernield, doordat de takken afknapten of de kruinen wegwaaiden. Tramstagnatic. Te Sassenheim sloeg de bliksem in de bovenleiding van de tram. waardoor het verkeer drie kwartier gestoord was. Ook enkele seinlichten geraakten ontklaar. Nabij de Molenstraat sloeg de bliksem op enkele huizen, die daardoor licht bescha digd werden. bok op de Teyllngerlaan werd een huis getroffen, zonder dat ernstige schade werd veroorzaakt. In Haarlem is een tramstagnatie ont staan, die van 6 tot 8 uur ongeveer heeft geduurd. Op de Dreef bij de provinciale griffie viel een boom om en kwam terecht op een mast van de tramleiding, welke mast afknapte. Het tramverkeer werd hierdoor onmogelijk. De trams uit de stad bleven staan op het Plein, de trams uit Heemstede en Lelden eindigden hun rit in de Haze- paterslaan. Een autobus vervoerde de pas sagiers van het eene tijdelijke eindpunt naar het andere. Voorts werden in de stad vele takken van ée boomen gerukt door den zwaren wind, 6e wegen onder de viaducten geraakten overstroomd, verschillende huizen liepen onder en meer van dergelijke onweers- cehade werd aangericht. Persoonlijke onge vallen kwamen echter niet voor. Op de Brouwersvaart werd door een ruk wind een bakfiets in het water geslingerd, doch de bestuurder kon er nog tijdig af springen. Prachtig geboomte geveld. Voorttrekkend langs den IJssel heeft het noodweer ook te Vaassen geducht huls ge houden. Om half acht kwam de bul opzet ten met een hevige windhoos gepaard gaande. Tallooze boomen werden ontworteld. Bij het kasteel ..Cannenburg" werd een laan prachtig geboomte door de woedende ele menten geheel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel en van een huis aan den Kerkweg vernielde de bliksem den voor gevel. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Tallooze branden. Te Gorssel is omstreeks halfacht de blik sem geslagen in de kapitale boerderij, toebelioorende aan den heer J. H. Nieu- wenhuis. Weldra stond de heele hoeve, een oer grootste van Gorssel, in lichter laaie. Dc geheele la.ndbouw-invcntaris verbrandde en ook het huisraad werd door de vlam men verteerd. De brandweer van Zutphen stond die van Gorssel in het blusschingswerk bij. Het vee bevond zich in de weide. Verze kering dekt de schade. Tc Staphorst werd de midden in het dorp gelegen boerderij, toebehoorende aan den heer L. Korter en bewoond door den landbouwer Jac. Troost, omstreeks halfacht door den bliksem getroffen. In een oog wenk stond de groote boerderij in volle vlam. Niets kon worden gered. De resten een pikdonkere lucht, was geweken, door de brandweer uit Staphorst gebluscht met drie stralen op de waterleiding. De belen dende perceelen wist men te behouden. Te Noordwolde sloeg de bliksem in de boerderij van de wed. Menger, welke be woond wordt door het gezin Visser. Daar de motorspuit defect was, moest men machteloos toezien, hoe alles door 't vuur verteerd werd. Wel verscheen na korten tijd de motorspuit uit Wolvega, doch toen was het te laat. Verzekering dekt de schade. Te IJsselslein ontstond brand in 2 hooi bergen bij de historische boerderij „Ry- pickerwaard". Door de brandweer uit de omliggende gemeenten werd het vuur ge bluscht. Bovendien werden te IJsselstein de bo- vengrondsche telefoonleldingen langs den Utrechtschen weg ernstig beschadigd, zoo dat IJsselstein op het oogenblik niet tele fonisch is te bereiken. Vele boomen zijn ontworteld. Om half zeven bereikte het noodweer Woubrugge. Het hemelvuur sloeg in een hooiberg van den landbouwer B. A. Heenk, welke op slechts één meter afstand van de kapitale boerderij is gelegen. De brandweer was binnen tien minuten ter plaatse en wist het hoogoplaalende vuur tot den hooi berg te beperken. De burgemeester had de leiding van van het blusschingswerk. Te Zevenhoven sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer M. P. van der Wey- den, lid van de Tweede Kamer. Dank zij het krachtdadig optreden van de brand weer kon de brand tot den hooiberg be perkt blijven. Bij het onweder dat zioh gistermiddag boven Haverswoude ontlastte, sloeg de bliksem een gat in de woning van den heer J. van der Poel in de Loete, en richtte aan het meubilair schade aan, zonder echter brand te veroorzafkeh. Het onweder, dat met zware regens en groote hagelsteenen gepaard ging, heeft aan de te veld staande gewassen en in de kweekerijen nog al wat schade aangericht. Schade te Vogelenzang. Op het jamboreeterrein te Vogelen zang is de groote theatertent omver gewaaid. Ook een aantal tenten van voortrekkers moest het ontgelden. Door blikseminslag is de electrische licht- leiding van de kapperstent op het terrein beschadigd. Kermistenten omgewaaid. Om vier uur woedde het noodweer boven Vlissingen, dat gepaard ging met 'n storm, die soms een orkaankracht bereikte. Daar door is zeer veel schade aangericht. Daar- men juist de kermis aan het opslaan is, zijn verscheidene tenten vernield. Verder zijn talrijke boomen ontworteld en schoor- steenen omver gewaaid. Op eenige hotel- en caféterrassen werd een groote vernieling aangericht, terwijl eenige groote spiegelruiten van winkels zijn ingedrukt. Woonwagen van den dijk gestort. In de zweminrichting te Vreeswijk wer den de kleedhokjes weggeslagen, terwijl in Vianen een aantal zware boomen ontwor teld werd. Uit Vreeswijk wordt verder nog gemeld, dat een woonwagen, welke dienst doet bij de uitvoering van wegwerken, door den onweerstorm, van den hoogen Lekdijk is gestort. Het voertuig, waarin zich gelukkig geen personen bevonden, ging eenige malen over den kop en bleef onder aan den dijk lig gen. De inboedel van den wagen is totaal vernield. Aangstige oogenblikken te Wijk a. Zee. Het noodweer heeft op het strand te Wijk aan Zee. aldus de Msb., een ware ravage aangericht. De zware onweersbui die te ongeveer zes uur boven de kust los barstte, ging ook hier vergezeld van een windhoos, die groote schade heeft aange richt aan het op het strand staande bad- materiaal. De badstoelen van de buffet maatschappij E.P.U., die het strand ex ploiteert ten Zuiden van den Zwaansweg, kwamen voor een deel in zee terecht, ter wijl tientallen stoelen na het overtrekken van de bui op de terreinen van het Noor- derbad ónder Heemskerk op een afstand van 500 meter werden teruggevonden. Onder de strandbezoekers ontstond een paniek. Zij zochten een goed heen komen, waarbij zij werden geholpen door het personeel van de strandex- ploitatie Mij. De badman van de E.P.U. heeft met groote moeite een dame en eenige kin deren. die in hun angst de zee waren ingeloopen, weten te redden. Nauwe lijks was hij daarin geslaagd of hij werd zelf door een windhoos opgeno men en in zee geslingerd. Ondanks de waarlijk angstwekkende duisternis, die tijdens de bul lieerschte, wist hij toch het strand te bereiken. Van het paviljoen op het Noorderbad waren alle ruiten vernield, terwijl van het badkantoor op het Zuiderbad het dak werd afgerukt. Zoo'n lakdooij* mat "AKKERTJES" in Uw sak kan U vaal narigheid en aan verloren dag batparen, want "AKKERTJES" helpen enel an goad van allerlei pijnen ai an verdrijven kou, griep, koorts, eni. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zskdoosje. 3 stuks 20 et. 4621 (Ingez. Med.) De vletten van de reddingsbrigade wer den van de wagens geslagen. Voor de kust, ter hoogte van Heemskerk, verkeerde een plezierjacht, dat op weg naar IJmuiden door de bui was overvallen, in groote moeilijkheden. De tuigage werd door den windhoos grondig vernield, maar men slaagde er aan boord in het anker uit te brengen, waardoor het vaartuig voor stranding werd behoed. Toen de bui was overgedreven, hebben leden van de Wijker reddingsbrigade zich met een vlet naar het scheepje begeven. Het jacht bleek toe te behooren aan de familie v. d. B te Amsterdam. Mevr. v. d. B. en drie kinderen werden van boord ge haald en naar Wijk aan Zee overgebracht. De bemanning van het vaartuigje was er niet in geslaagd het anker te lichten. Dit zou met het opkomen van het water met assistentie van leden van de reddingsbri gade alsnog worden geprobeerd. Overstrooming te Alphen. In de omgeving van de Aarbrug in het gedeelte van Mandersloostraat te Alphen ontstond een overstrooming. Verschillende riolen bleken verstopt, zoodat de straat weldra blank stond en 't water in 't winkel pand van de fa. de V. liep. Van enkele ge bouwen werden door den hevigen wind eenige ruiten ingedrukt, terwijl het in de omgeving van den Heerenweg hevig hagel de en zulke groote hagelsteenen vielen, dat de voorruit van een auto werd vernield. Te Haarlemmermeer werden op verschil de plaatsen boomtakken afgerukt. Een langs den Cruquiiusdijk staande groote boom werd door den bliksem ge troffen en kwam dwars over den weg te liggen, zoodat het verkeer eenigen tijd ge stremd was. Nabij Hoofddorp werd van een passee- rende vrachtauto een gedeelte van de la ding door een hevigen rukwind opgenomen en in het water geworpen. De goten en riolen konden de enorme watermassa's niet verzwelgen en verschil lende tuinen en landerijen stonden geheel blank. Met de schade die aan de landbouwge wassen werd toegebracht, schijnt het nogal meezeloopen te zijn. Eén nabij den Huigsloterdijk staande keet van den aannemer van Amsterdam- sche grondwerken d. B werd ook getroffen en geraakte in brand. Men slaagde er met eigen middelen in het vuur meester te wor den. Het noodweer en het vliegverkeer. Het vliegverkeer op Schiphol heeft van het noodweer weinig last ondervonden. Alle toestellen, die uit het Westen kwamen, waren voor de bui losbarstte, binnen, ter wijl de machines voor Texel, Eelde en Twente nog tijdig konden vertrekken. Al leen het toestel voor Londen en dat voor Knocke hebben het weer afgewacht en zijn een uur na den vastgestelden tijd opge stegen. De uit Oostelijke richting komende ma chines konden eveneens normaal binnen komen. Ontsteltenis op De Kaag. Op de Kaag, waar men rustig genoot van het zeilen, veroorzaakte de plotselinge omslag van het weer onder vele zeilers, groote ontsteltenis. Het was een huivering wekkend. doch niettemin grandioos gezicht de witte koppen te zien op het donkere water, overhuifd door een inktzwarte lucht Pijlsnel scheerden verschillende bootjes, waarvan meerdere met gescheurde zeilen, onder de flitsende bliksemstralen over 't water en de bemanningen zochten zoogoed en zoo kwaad als 't ging. in allerijl een veilige ligplaats. Meerdere bootjes bleken losgeslagen te zijn en dreven stuurloos over de plassen. Tot overmaat van ramp sloeg ook het bekende waarnemingsvaartuig voor de ko mende zeilwedstrijden tijdens de Kaag- week, dat juist 's morgens aan de overzijde van de Kaagsociëteit voor anker was ge legd, los en dreef met een flinke vaart de plassen op. Het werd later, toen de storm uitgeraasd was. weer teruggehaald. De .Oceaan" ging op zoek naar moge lijke slachtoffers en haalde diverse jollen en andere bootjes, waarvan de bestuurders het tijdens het razen der woedende ele menten te kwaad hadden gekregen, op. Een geluk was 't dat een aantal deelne mers aan de Kaagweek, die uit Loosdrecht gesleept werden, juist gearriveerd waren en hun ligplaats gekregen hadden nabij de „Eenzaamheid", slechts een oogenblik voor dat het hevige onweer losbarstte. Aan diverse bootjes zal heel wat schade toegebracht zijn. Ernstige ongevallen kwa men ons echter niet ter oore. Motorrijwiel botst tegen vrachtauto. Ernstig ongeluk op den rijksweg onder Harmeien. Duo-rijdster overleden. Omstreeks elf uur gisteravond is op den Rijksweg onder Harmeien een motorrijwiel tegen een stilstaande vrachtauto opge botst met het noodlottige gevolg, dat de bestuurder van het motorrijwiel, de heer L. B. uit Utrecht, ernstig werd verwond, terwijl de duo-rijdster, zijn echtgenoote. zulke zware verwondingen bekwam, dat zij bij de aankomst in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht, waarheen zij door een ziekenauto werd overgebracht, is overleden. Over de toedracht van dit ongeval ver nemen wij het volgende: Een vrachtauto, uit Leiden afkomstig, stond ter rechterzijde van den weg stil, terwijl de chauffeur de verlichtingsinstal latie aan het repareeren was. Uit de rich ting Woerden naderde op dat moment een motorrijwiel, met als bestuurder den heer L. B.. uit Utrecht, en diens echtgenoote als duo-rijdster. De heer B. heeft de stilstaande vracht auto niet bemerkt, waarschijnlijk doordat dit voertuig geen brandend achterlicht had. met het noodlottige gevolg, dat hij achter tegen de auto opbotste. Zoowel de bestuur der als de duo-rijdster werden van den motor afgeworpen en bleven met ernstige verwondingen op den straatweg liggen. Doktershulp uit De Meern en Harmeien was spoedig aanwezig, terwijl de Geneesk. Dienst uit Utrecht gewaarschuwd werd. daar overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk bleek. De duo-rijdster, die er het ernstigste aan toe was, had een schedelbasis-fractuur, een beenbreuk, kneuzingen en schaafwonden. Zij ls, gelijk gezegd, bij aankomst in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden. De toestand van den bestuurder was zeer ernstig. Hij bekwam hoofd, en schaafwonden en inwendige kneuzingen. Hij is eveneens naar 't Stads en Academisch Ziekenhuis overgebracht. MARKTDIEVEGGE TE GOUDA OP HEETERDAAD BETRAPT. Sedert tal van weken werden op de Don- derdagsche markt te Gouda diefstallen ge pleegd ten nadeele van marktbezoeksters, die bij de kramen waar zfj haar inkoopen deden, even haar tasch neerlegden. Gewoonlijk werd het geld uit de tasch gehaald, waarna deze op straat werd weg geworpen. Naar aanleiding van de herhaal de klachten, heeft de politie een extra sur veillance ingesteld hetgeen ten gevolge had dat zij de hand kon leggen op een 48- iarige gehuwde vrouw, die op heeterdaad van diefstal van een tasch werd betrapt. Bij haar verhoor bekende de vrouw ook de daderes te zijn van de hierboven genoemde diefstallen. Zij is in bewaring gesteld. JEUGDIG FIETSER REED OP DEN RIJWEG. Op den Rijksstraatweg nabij Voorthuizen is gisteren een automobilist, bestuurder van een tweepersoons wagen, ln aanraking ge komen met den 12-jarigen wielrijder De V. uit Zuilen, die geheel alleen op 'n vacantte- tocht naar Zutphen was. De jongen werd tegen den grond geworpen en zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij in levens gevaarlijken toestand naar het St. Elisa- bethsziekenhuis te Amersfoort moest wor den vervoerd. Onmiddellijk werd hier ope ratief ingegrepen, doch zulks mocht niet meer baten. Het slachtoffer bereed den rijweg, hoewel achter de boomen een goed rijwielpad ligt. Tegen den bestuurder van de auto, die verklaarde, dat de Jongen plotseling naar links uitweek, is proces-verbaal opgemaakt cn zijn wagen is in beslag genomen. De identiteit van den jongen kon worden vastgesteld, doordat op zijn rijwielbelas- tingplaatje naam en adres waren aange bracht. IN KOKENDE LOOG GEVALLEN. G. de B., te A. Alphen, Bodegraven, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk. Zevenbergen, ongeveer 80 K.M. Voor Brabant heeft u een rijwielkaait noodig. Aanvragen ter Provinciale Griffie te Den Bosch. Postzegel voor antwoord in sluiten. Verdere kosten zijn er niet aan verbonden. J v d. H. te A. Een dagretour der N. Z. H. T. M. LeidenScheveningen kost 65 ct. Per gezelschapsbiljet voor 14 personen bedragen de kosten 45 ct. per persoon. Aan vragen aan kantoor N. Z. H. Ook voor aen trein zijn gezelschapsbiljetten tegen gere duceerd tarief verkrijgbaar voor gezel schappen van minstens 10 personen. Jongeman krijgt vreeselijke brandwonden. Een ernstig ongeluk is gebeurd op T. P. Viruly's Stoomzeepziederij „De Hamer" te Gouda. De ongeveer 20-jarige werkman B. Klijn was op een der zolders van de fabriek bezig met het koken van causticsoda, welke in bussen van pl.m. 300 KG. is verpakt. Dooi de bussen te laten zakken in een ketel, welke met heet water en stoom gevuld is, wordt de soda vloeibaar en ontstaat cau- sticloog. Tijdens het proces kookte de ketel over. Klijn. die dit bemerkte, rende de trap af om een kraan te sluiten, doch hij kwam daarbij te vallen en stortte in de op den grond liggende loog. Met ontzettende brandwonden over het geheele lichaam is het slachtoffer opgenomen. Terstond werd hij naar het Van Iterson Ziekenhuis ver voerd. De toestand van den jongeman is zorgwekkend. BAGGERMOLEN GEZONKEN. Het personeel kon zich nog bijtijds redden. Gistermiddag om 2 uur is de baggermolen „Zuiderzee" van de firma Blankevoort aan nemer der Zuiderzeewerken ten behoeve van de N.O.-inpoldering bli Urk gezonken. De molen ligt op zijn zijde in vier meter dien water en op 500 meter uit den wal, achter den vuurtoren. De oorzaak van het zinken is nog niet bekend. Het personeel, dat zich op den bagger molen bevond, kon intijds op zolderschui ten, welke in de nabijheid lagen, over springen, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. BOERDERIJ AFGEBRAND DOOR HOOIBROEI. Tengevolge van hooibroei is gisteravond de boerderij van den heer Akkerman 'e Hornsterzwaag bij Heerenveen tot den grond toe afgebrand. Er kon niets behou den worden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. naar LONDEN per St.Mij. ZEELAND Var. Donder Jagavond lor Zondagmorgen. In Juli cn Au^uaius eiken Donderdag, uitgezonderd Donderdag n Augustus. REISKOSTEN VLISSINGEN LONDEN v.v.. GOED HOTEL. ALLE MAALTIJDEN. SIGHTSEEING met TOURING CAR. ALLES INBEGREPEN slechts VL1551NGEN-HARWICH v.v. OVERTOCHT 1ste KLASSE. INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT s)echts Vraagt inlichtingen en prospectussen bij de S.M. ZEELAND. Vliuinfen. hare Hoofdagenten W*£ H. Ml'LLER Co. n.v. cn bij de Reisburcaux 2878 (Ingez. Med.) OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half tien hoorde de bemanning van het Duitsohe s.s. „Oak land", welk schip op dat oogenblik even buiten de pieren van Hoek van Holland voer, een plons. Het bleek dat een passa gier, een 24-jarige jongeman van Dultsche nationaliteit, overboord was gevallen. De ..Oakland" stopte onmiddellijk. Door do loodsboot, de reddingboot en eenige motor bootjes is met behulp van zoeklichten de zee afgezocht, evenwel zonder resultaat. Het s.s. „Oakland" heeft na eenigen tiid de reis naar Hamburg voortgezet. BUITENLANDSCH GEMENGD. Mijngas-ontploffing in Indiana. Twintig mijnwerkers gedood. In de Baker-mijn. op 10 k.m. ten Noor den van Sullivan gelegen in Indiana iVer. St.) heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan. Volgens de laatste berichten zijn twintig mijnwerkers gedood. Drie lij ken zijn bereids geborgen en zeventien an dere liggen nog op de bodem van den mijnput. Op het oogenblik van de txplosie bevonden zich 203 arbeiders in de mijn. Al len, behalve genoemde twintig, werden le vend naar de oppervlakte gebracht. De toestand van enkele geredden is niettemin kritiek. NOODWEER IN ENGELAND. Gisteren werd Engeland door noodweer geteisterd. Weymouth werd bezocht door een wolkbreuk, welke in weinige minuten verscheidene huizen en winkels onder wa ter zette, terwijl ook Bristol, Dorchester en Darmouth van aanzienlijken regenval te lijden hadden. Op het cricketveld te Lei- cester werden stoelen en tafels wegge spoeld. terwijl te Londen enkele huizen door den bliksem werden getroffen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN VRACHTAUTO. Naar vernomen wordt, heeft een spoor wegongeluk plaats gehad nabij Cieza in de provincie Murcia Op een onbewaakten spoorwegovergang zou een trein in botsing zijn gekomen met een militaire vracht auto, waarbij een groot aantal slachtoffers zou zijn gevallen. TIJDSCHRIFTEN. „De Wandelaar", Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Juli-nummer van „De Wandelaar geillustreerd maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescher ming. heemschut, geologie, folklore, bui tenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. De eereplaats is terecht ingeruimd voor een artikel van Martin van Waning over Schiermonnikoog. En zulks niet slechts om redenen van actualiteit maar ook vanwege het groote aantal illustraties, dat deze schilder ter reproductie heeft afgestaan en waarin de pracht van duin. strand en zee op indrukwekkende wijze tot uitdrukking is gebracht. Dr. G. J. Broekhuysen en Mariette Broek huysen-Boots brachten een bezoek aan Dassen Lsland, een eiland aan de kust van Zuid-Afrika. dat bevolkt is door ontelbare scharen malagas. pinguins en duikers, wel ker guanoproductie door het gouvernement wordt geëxploiteerd. Het was een moeilijke tocht over een bodem, die door de in holen roedende pinguins bijkans geheel onder graven is. maar een serie fraaie foto's, in dit nummer afgedrukt, beloonde de moeite ten volle. J. W. M. van de Wal nadert het einde van zijn beschouwing over Valkerij in Ne derland, terwijl wij van H. W. Derksenhet eerste gedeelte aantreffen van een artikel over Tropische vlinders. F.Gerhard schrijft over het ontwikkelen van vacantiefoto's en dr. A. C. de K"k over het s'crrenbecld Hercules Jac Car-nbcck leverde can 'roekbesprr'. cn K wr -r .e natuurkronbk van Juii. Tan slotte is er het laatste stuk van des redacleur's ver slag van een kampeertocht over de Lune- burgerheide.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9