BINNENLAND Twee weken voor den mast 78ste JaargangLtlDSCH DAGBLAD, Vrijdag li Juli 1937Vierde Blad Ho. 23713 Zeemanstaal, zeeziekte en meeuwen Moeilijkheden op de Thorpehall. Vijf weerspannige leden der bemanning met den sterken arm aan boord gebracht. Gisteren werd besloten dat het Engelsche stoomschip „Thorpehall", waarover in ver band met de Spaansche schatten zooveel is te doen geweest, Vlissingen des nachts zou verlaten met bestemming Bordeaux. Vooraf was er reeds heel wat strubbeling jiist de bemanning geweest. Zooals bekend, stond het schip onder strenge politiebewaking, daar volgens de bepalingen van den vreemdelingendienst de bemanning niet aan land mocht komen. Op verzoek van den kapitein heeft de com missaris van politie Dinsdag, en Woensdag, avond toestemming gegeven tot passagieren daar de opvarenden sinds 12 Juni j.1. niet meer van boord waren geweest en de kapitein moeilijkheden vreesde. Dit passa gieren is zonder een enkel incident ver- loopen. De Spanjaarden keerden des avonds normaal aan boord terug. Daar er echter vijf opvarenden waren, namelijk de eerste en tweede stuurman, de tweede machinist en de radiotelegrafist en een matroos, die niet meer met dit schip naar Span.ie terug wilden, bevreesd als zij waren voor repres- sailles van de zijde van het Franco-bewind, heeft de commissaris van politie, in op dracht van de Nederlandsche regeermg. genoemde leden der bemanning verhoord. Gistermiddag hebben zij evenwel het schip willen verlaten om te deserteeren. Deze mannen zijn daarop naar het politiebureau overgebracht. De commissaris heeft toen van den kapitein een verklaring weten te krijgen, dat het schip van Vlissingen recht streeks naar Bordeaux zou varen, waar de bemanning, indien gewenscht. de gelegen heid zal hebben voor den Britschen consul aldaar af te monsteren. Dit is aan de opstandige bemanning medegedeeld, doch ook nu wenschten zij niet aan boord terug te keeren, waarop de kapitein aan den commissaris heeft ver zocht hen met den sterken arm aan boord ie brengen. Dit is echter met geweld moeten geschieden, aangezien de Spanjaarden hevig verzet pleegden. Onder strenge be waking ziin de mannen ten slotte aan boord gebracht. Daar heeft de kapitein de reeds vermelde verzekering om naar Bor deaux te varen herhaald, waarna ten slotte de rust aan boord is teruggekeerd en de bemanning aan den arbeid is gegaan. De mogelijkheid van emigratie naar Zuid-Amerika Rede van ir. H. G. A. Leignes Bakhoven voor de R.K. Emigratievereeniging. Op de gisteren te 's-Gravenhage gehou den vergadering van de R.K, emigratie- vereeniging heeft ir. H, G. A. Leignes Baa- hoven, lid van de Nederlandsche handels missie naar Zuid Amerika, gesproken over ae mogelijkheden van emigratie naar de door de handelsmissie bezochte landen. Spr. behandelde o.m. de vraag: Is er kans op slagen voor individueele landbouwemi- gratie? Voor Zuid-Chili, Uruguay, een ge deelte van Argentinië en Zuid-Chili meent hij deze vraag bevestigend te mogen beant woorden. De adspirant-emigrant zal echter niet alleen over vakkennis en eenig kapi taal moeten beschikken, maar hij zal zich ook eerst met de wijze van werken in het vreemde land op de hoogte moeten stel len en dus geld moeten hebben om het een jaar of langer uit te zingen. Hij zal zich de Spaansche taal eigen moeten maken. Hij zal moeten beschikken over een groot aan passingsvermogen en zich de gemakken, die hij in Nederland gewend is, moeten kunnen ontzeggen, zich in den beginne met een zeer eenvoudige woning tevreden moe ten stellen en niet tot aankoop over moeten gaan, alvorens hij er zeker van is. dat de bodem geschikt is, dat de afzet van zijn producten verzekerd is en dat de klimato logische situatie het risico niet te groot ma ken. Het beste zou het zijn wanneer hij zich in verbinding kon stellen met ter plaatse bekende, met den landbouw daar volkomen vertrouwde landgenooten. die hem kunnen adviseeren. Lastiger is het probleem van de groeps- emigratie, het vormen van kolonies van Nederlanders. De Nederlandsche kolonie in Tres Arollos in Argentinië toont aan, dat deze vorm van emigratie niet tot het on mogelijke behoort. Zal zij slagen, dan moet er echter tusschen de leden van de groep een sterk bindend element zijn, een ele ment van ideologischen aard, er zal een leider moeten zijn en de samenwerking op coöperatieven grondslag zal verzekerd moeten zijn. Ook zal er voldoende kapitaal beschik baar moeten zijn. Ieder lid van de kolonie zal de eigenschappen moeten bezitten van uen individueelen emigrant. Indien de Nederlandsche regeering meent, dat bevordering van de emigratie een landsbelang is. zal zij, aldus spr., krach tiger dan tot nu toe dit belang moeten be hartigen. Zij zal bijv. in de betrokken lan den betrouwbare personen moeten belas ten met de voorlichting van hen die emi- greeren. Zij zal moeten overwegen of het niet mogelijk is met Nederlandsch kapitaal de emigratie te financieren en zich met de buitenlandsche regeeringen moeten trach ten te verstaan, zoodat samenwerking wordt verkregen, in den geest, vastgelegd in het voorloopig accoord met de Argentijnsche regeering. De door de handelsmissie opgedane er varingen rechtvaardigen de veronderstel ling, aldus spr., dat de Nederlandsche re geermg en de regeeringen van de Zuld- Amerikaansche staten zeer wel tot een krachtige samenwerking kunnen komen, waarbij misschien zoodanige onderlinge regelen kunnen worden getroffen, dat de investeering van Nederlandsch kapitaal en het risico daaraan verbonden tot een mini mum wordt beperkt. Er moet echter niet getalmd worden. Tenslotte wees spr. erop, dat tot nu toe de emigratie naar Zuid-Amerika veel mis lukkingen heeft geboekt, zoodat hij de uiterste voorzichtigheid aanried, niet, om dat men in de betrokken landen geen ver trouwen zou kunnen stellen maar omdat er van den emigrant, veel gevergd wordt. Tot de aanwezigen behoorden ir. A. Roe broek, directeur-generaal van den land bouw, als vertegenwoordiger van den mi nister van oeconomische zaken, mr. H. J. Morren, de waarnemende directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, eenige R.K. Tweede Kamerleden, vertegenwoordigers van de stichting Landverhuizing Nederland en van verscheidene zusterverenigingen op 't ge bied van emigratie, als ook van de Neder landsche kloosterorden en congregaties, werkzaam in Zuid-Amerika. Ook de zaak gelastigde van Chili gaf van zijn belang stelling blijk. RONSELAAR DOOR UTRECHTSCHE POLITIE AANGEHOUDEN. Gisteren heeft de politie in het Centraal Station te Utrecht een tweetal jonge werk- loozen aangehouden, die gereed stonden naar Spanje te vertrekken om dienst te nemen bij de regeerrngstroepen. Er bestond reeds eenigen tijd bij de poli tie het vermoeden, dat er in Utrecht ge ronseld werd en in verband daarmede had de recherche het oog gehouden op een per ceel, waar men meende, dat de menschen werden aangeworven. Iedereen, die dit per ceel binnenging, werd na zijn vertrek nauwkeurig gevolgd, met het resultaat dat gisteren de beide hierboven genoemde mannen in het Centraal Station werden aangetroffen. De man, die zijn bemiddeling had ver leend, is door de politie gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt is hij heengezonden. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDEKLAND. De algeineene vergadering te Hilversum. In de gisteren te Hilversum gehouden 9e algemeene vergadering van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland, heeft de secr. van de centrale commissie voor het vakonderwijs, de heer C. v. d. Wal van Oldeboorn, eenige mededeelingen gedaan van dit van den Bond uitgaande onderwijs. Afgevaardigden van enkele verwante corporaties spraken een woord van geluk- wensch en sympathie. Tot lid van het hoofdbestuur werd ge kozen in de vac. ontstaan door het over lijden van den heer T. Alblas te Scheve- ningen de heer M. Honders te Naaldwijk. In de middagvergadering hield de heer W. G. Scheeves van den Haag, voorzitter van den Chr. Middenstandsbond, een in leiding over een organisatie-onderwerp, waarop eenige discussie volgde. Hierna was het woord aan ds. G. Lans, Ned.-Herv. predikant te Huizen (N.-H.) om een rede te houden, waarvoor spr. den titel gekozen had: „Roeping, bezieling, kracht", waarna de vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten. DEMOCRATISCH-LIBERALE POLITIEK. Naar .De Avondpost" (welk blad voort durend ijvert voor een fusie tusschen den Vrijz. Dem. Bond en den Vrijheidsbond) mededeelt, heeft zich een comité gevormd, waarin ve"e bekende liberale mannen uit verschillende deelen des lands zitting heb ben. met het doel een conferentie bijeen te roepen teneinde maatregelen te beramen om tot een democratisch-liberale politiek te komen en daarbij ook inzonderheid de fusie te overwegen. VEREENIGING TOT BEHARTIGING DER BELANGEN VAN DEN HANDEL IN VERBRUIKSARTI KELEN. Eenige initiatiefnemers hebben de Ver- eeniging tot behartiging der belangen van den handel in verbruiksartikelen „Vebeha" opgericht, die zich ten doel stelt een goed geregelde prijsbescherming van merk-arti- kelen en bestrijding van het euvel der prijsknoeierij. Als neutrale voorzitter dezer vereeniging zal een vooraanstaande en ge zaghebbende figuur uit 't maatschappelijk leven optreden. Als vice-voorzitter is ge kozen de heer J. Leyds, fabrikant te Am sterdam, terwijl als bestuursleden verder optreden de andere initiatiefnemers: J. G. H. Cornelissen, winkelier te Amsterdam, C. Deutekom, grossier te Amsterdam. C. A. v. Donselaar, grossier te Utrecht, F. M. P. Gouverne, fabrikant te Tiel, C. W. Hoff mann, fabrikant te Amsterdam, M. Krop- veld, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Graven hage, E. Ostermann, fabrikant te Amster dam en W. Schuil, winkelier te 's-Graven hage, terwijl tot secretaris is benoemd dr. E. J. Tobi te 's-Gravenhage, economist en specialist op het gebied van de distributie. DE RIJKSWEG DEN HAAG—UTRECH* De A.N.WB. schrijft ons: De werkzaamheden aan den Rijkswef Den Haag-Utrecht, den eersten autosnel weg in Nederland, waarvan het gedeelte VoorburgZoetermeer in April j.l. voor het verkeer werd opengesteld, vorderen gestaag. De beëindiging van de eerstvol gende étappe, n.l. het wegvak tot den z.g. Hoetweg nabij de treinhalte Bleiswijk— Kruisweg, kan dan ook binnen niet lan gen tijd tegemoet gezien worden. De betonverharding van de beide ge scheiden hoofdrijbanen zal einde dezer week zoover gereed zijn. Men is thans druk bezig met den aanleg van de z.g. parkeer- bermen; dit zijn ter weerszijden langs den geheelen weg gelegen verharde strooken, waarop automobielen ingeval van een de fect of anderen gedwongen stilstand (voor den weg geldt 'n stopverbod) kunnen wor den neergezet. INTERNATIONAAL CONGRES VAN LANDBOUWINDUSTRIEËN. Gisteravond waren de deelnemers aan het internationaal congres van landbouw industrieën de gasten van het gemeente bestuur van 'sGravenbage, dat hun een ontvangst had bereid in de feestzalen van het Kurhaus. Naast burgemeester de Monchy waren aanwezig verschillende wethouders, de ge meentesecretaris, mr. J. J. Boasson en ver scheidene leden van den gemeenteraad. Onder de gasten bevonden zich de com mandant van het veldleger, gouverneur der residentie, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst, de voorzitter der alge meene rekenkamer, de heer R. Zuiderhoff en verscheidene leden van het corps diplo matique. Van het terras sloegen de aanwezigen het vuurwerk gade, dat nogal van den regen te lijden had gehad. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren, zes maanden na den dood van haar twee ingzuster, is de 92-jarige mej. J. C. Jas overleden. De gezusters waren het oudste tweeling paar in ons land. De commissienoteering voor Neder landsche boter is vastgesteld op f.0.77 per KG. De Staatscourant van gisteravond be vat de benoeming van mr. A. J. J. M. van Hellenberg Hubar tot burgemeester van Boxmeer. Mr. van Hellenberg Hubar werd 12 Febr. 1906 te Tilburg geboren en is dus 31 jaan Hij woont thans te Rijswijk, waar hij volontair ter gemeente-secretarie is. De nieuwe burgemeester van Boxmeer is de jongste broer van den burgemeester van Rijswijk, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. Hathaway had óp het tusschendek een beetje zonlicht noodig en vroeg daarom den kapitein, het groötóéll, dat het dek net in de schaduw zette, té „reven". Een kwartier later ging hij weer kijken het zeil zat nog nét zoo en z'n tusschendek was nog even donker! „Komt d'r eigenlek nog wat van dat reven?", vroeg hij lichtelijk ongeduldig. „Het is gereefd", antwoordde kapitein Adolph Schulz. „Wat daas je, gereefd?!", foeterde hij terug, „Kijk daar dan het hangt d'r nog net zoo zoo groot als een circustent!" .Bedoelde je misschien, dat het geborgen meest worden?" „Natuurlijk bedoel ik dat!" De kapitein grijnsde. „Tja waarom zeg je dat dan ook niet?", vroeg hij laco niek. „Een zeil reven is het tot een be paalde hoogte oprollen van den onderkant. Is er eigenlijk iets, dat jullie wèl van de zee weten?" De regisseur kwam er achter, dat het een goed idee zou zijn. zoowel land- als zeelui maar „landtaal" te laten spreken teneinde verdere vergissingen te voorkomen. Hij vroeg den kapitein dlit systeem bij het ma noeuvreeren met het schip te willen volgen. Die vond 't niet èrg prettig. Hij moest nu zijn mannen order geven, de boot „naar rechts te laten gaan" inplaats van haar „over stuurboord te leggen" of wat-het-ook ■is. De matrozen meesmuilden om de gekke orders en de schipper maakte zich kwaad Later hebben zij het samen af-gedronken. Andere kwade factoren waren het weer, de zeeziekte en de meeuwen. Twee dagen lang had men kalm weer ge had en gewacht op 'n stevigen wind en een woelige zee; toen tenslotte kwam, wat men wilde, had het halve gezelschap opeens tijd noodig voor privé-zaken aan den ande ren kant van de railing. Frances Dee, Cooper, Raft en Wilcoxon waren zeer bruikbare zeelieden. Maar de technische staf en de regisseur waren niet zoo fortuinlijk. En ja, die meeuwen! Er werden opna men aan boord van de „Star of Finland" gemaakt en volgens het scenario was men ergens midden op den Oceaan, waar geen verstandige meeuw ooit is. In werkelijkheid was het gezelschap maar vijftig mijl uit de kust en het leek of alle meeuwen ter wereld zich daar verzameld hadden. En wilden allemaal gefilmd worden De assistent moest tenslotte met een paar manden brood in een motorboot kruipen en de dieren met het voedsel weglokken. Onderhand werden de opnamen gemaakt. Om het geduld nóg een beetje op proef te stellen, raakte de benzine van de boot die allen naar Santa Monica terugbracht, halverwege den tocht op, zoodat ze twee uur lang hulpeloos ronddobberden voor er een andere boot langs kwam, die hun wat brandstof leende. Iedereen was blij weer in de studio's te kunnen werken. De regisseur het meest van allen. Hathaway is geen zeeman! „ALS." Een woord van groote beteekenis. Het woordje „Als" wordt vooral te Holly wood véél gebruikt- Acteurs of actrices, die over het verle den spreken, beginnen hun verhaal stee vast met „ais ik dit of dat niet had ge daan" of „als het niet zóó en zóó gebeurd was, zou ik nooit te Hollywood zijn geko men". Zoo bespraken eens Leslie Howard, 't Komt niet dikwijls voor, dat men een film te zien krijgt, waarin een slechts één jarige dreumes de hoofdrol .speelt". Toch is dit 't geval met de film ,,'t Jochie", waarin men Lucien Baroux op z'n best ziet en daarbij een onweerstaanbaar aardige kleuter in hun gevoelige, geestige en vroo- lijke avonturen op een meisjeskostschool, waarop de eerste als leeraar fungeert. Wat zich daar allemaal afspeelt, zal u in hooge mate amuseeren: deze film, die een com binatie bevat van onderwerpen, die bijv. „La Maternelle", „Peenhaar", „Acht meis jes in een boot" e.a. ons brachten zal u daarbij verbazen en verteederen, door dat alleraardigste gedoe op 't witte doek van dit kindje, dat onder leiding van een vrou welijk regisseur, n.l. Leonide Moguy iede- ren toeschouwer weer jong weet te maken! Hierboven een scène uit deze opmerkelijk- genoeglijke film, die vooral ook de „moe ders" zullen weten te waardeeren. Bette Davis en Olivia de Havilland de mo gelijkheden van „Als". „Als", zoo zei Howard, „ik geen soldaat in den wereld-oorlog was geweest, zou ik nu nog bankbediende te Londen zijn. Dit was mijn „job". Ik ben er stellig van overtuigd, dat i'k nooit bij de film was gekomen, ,,als", Ik na afloop van den oorlog niet gedwon gen was geweest, het een of ander baantje te zoeken". Bette Davis sprak: „Als" mijn moeder mijn niet den raad had gegeven mijn haar, dat van nature licht bruin is, blond te laten verven, zou ik nu een onbekende grootheid zijn. Destijds had ik bij Universal een jaar-contract, maar ik viel in 't geheel niet op. Nauwelijks had ik mijn moeders raad opgevolgd of Warner Bros, boden mij een contract aan. U kunt zich voorstellen, wat dat toen voor mij be- teekende, als ik U vertel dat onze koffers reeds gepakt waren en wij op het punt stonden Hollywood te verlaten om ons ge luk bij het tooneel te gaan beproeven. Het „Als" van Olivia de Havilland slaat de voorafgaande „alsen" met stukken. „Als", zoo bsgint zij, „Gloria Stuart, die door Max Reinhardt was gekozen om de rol van Hermia in de film „Een midzomer- nachtdroom" te vertolken, geen contract was aangegaan met een andere film-maat schappij, en „Als" Jeanne Rouveral, Gloria Stuart's dcublure niet ziek was geworden en niet na haar herstel een contract met een andere film-maatschappij had ge sloten, dan zou ik de rol van Hermia nooit hebben gekregen. Het gevolg daarvan zou zijn geweest, dat ik nooit een contract van Warner Bros. had ontvangen. „Als" Dick Powell destijds een aanbie ding uit New York had geaccepteerd, in plaats van kapelmeester in het Stanley Theater te Pittsburg te blijven, zou hij nooit zijn kans hebben gekregen om als „crooner" in de film „Blessed Event" op te treden. „Als" Robert Donat niet geweigerd had Engeland te verlaten, toen hij door Warner Bros. aangezocht werd de titelrol in de film „Kapitein Blood" te spelen, zou Errol Flynn nooit de kans hebben gekregen van zijn groote acteer-talenten blijk te geven. „Als" Kay Francis haar baantje van particulier secretaresse niet door omstan digheden had verloren en daardoor nood gedwongen 't baantje van mannequin moest accepteeren en zoodoende haar kans kreeg om bij het tooneel te komen, zou zij misschien nu nog kantoorjuffrouw zijn. „Als" de zeventienjarige Lana Turner niet de aandacht van een vriend van Mer- vyn LeRoy had getrokken, zou zij nooit door laatstgenoemde geëngageerd zijn om de hoofdrol in de Warner Bros-film „They Won't Forget" te spelen. „Als" is ook van toepassing op Gloria Dickson. -Tijdens haar optreden in het tooneelstuk „The Devil Passes" voelde zij zich ziek en drong zij bij haar directeur er op aan, naar huis te mogen gaan. „Als" zij dit gedaan had. zou Irving Ku- min, een Warner Bros .scout" haar nim mer geëngageerd hebben voor de hofdrol in da Mervyn LeRoy productie „They Won't Forget". „Als" regeert het leven der stars. „Als" regeert Hollywood. „Als" regeert de film. Bij het maken van een zee-film komt méér kijken dan een landrot-regisseur misschien denkt. Henry Hathaway, die nog nooit de regie over een dergelijke film had gevoerd, ontdekte dat al heel gauw, nadat Paramount hem de leiding bij de vervaar diging van Souls at Sea" gegeven had. Hij had tot op dat oogenblik het idee, dat het maken van „Bengaalsche Lanciers" een s.ev.g karwei was geweest; maar vergele ken bij zijn nieuwe film was het een peul schil. Het begon met een staking. Dat wil zeg- omstreeks het oogenblik, dat de -Tfr61?s zouden gaan draaien, brak een wi-H l~staMng aan de Amerikaansche rnlÏÏ f uit. Twee groote zeilschepen naar, buiten gebracht worden voor •Jb,,I>namen *h v°he zee en voordat men yei'hepen er twee weken. kl;eeg men twee volledige be- nnlngen bij elkaar en terwijl alle booten van de handelsvloot werkloos voor anker lagen, werden de zeilen getoeschen en men voer uit. En toen begonnen de moeilijk heden pas goed! De eerste ontdekking was, dat Hollywood en de zee niet dezelfde taal spreken. Zelfs het geluid van een fluit veroorzaakte ver warringen. To;n de bootsman de zijne voor het eerst blies, werd het heele film-gezel schap doodstil. Men dacht dat de assistent regisseur om stilte flootEn toen de A. S. dat bij de eerste opname inderdaad dééd, dachten twee matrozen, dat het de fluit van den bootsman was, kwamen de trap naar de kampagne op en begonnen vlak voor de neuzen van Gary Cooper, George Raft, Frances Doe en Henry Wil coxon ds zeilen te hijschen, waardoor de opname onbruikbaar werd. Dan was er een ander geval, waardoor de regisseur en de kapitein bijna ruzie kregen. De „Star of Finland" wordt gefilmd!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13