BUITENLAND DONDERDAG 15 JULI 1937 No 23712 STADSNIEUWS Curagaosche padvinders bezoeken Leiden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRljSjDER ADVERTENTIES DH nummer bestaat uit DRIE Maden Rond het Britsche bemiddelingsplan. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD ütMCtSTïitr regel voor advertenties alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: i. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztftff per 3 maanden -.v.7. f. 2.3S per week .rhiiiétTïiiif f.0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maamfen f-portokosten^ (voor binnenland f.O.80 per 3 mnd>' Herziening der Landbouw- crisiswet 1933. In verband met het voorontwerp ilandbouwordeningswet 1937. Adres van de Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier heeft een dezer dagen een adres inzake het Voorontwerp Land- bouwordeningswet 1937 gezonden aan Zijne Excellentie den Minister van Handel. Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherjj a.i. Aandacht wordt gevraagd voor de tegen strijdigheid, dat bij het parlementaire stel sel zooveel mogelijk eewaakt wordt tegen het euvel, dat degenen die zelf bepaalde financieele belangen bij een onderwerp hebben, daaromtrent voorstellen zouden kunnen indienen of over deze voorstellen zouden kunnen beslissen. Datgene, wat in het parlementaire stelsel als euvel wordt aangemerkt, wordt echter bil de Landbouw- crisiswetgeving tot begeerenswaardig stel sel verheven. Zij. die bepaalde geldelijke belangen heb ben. oordeelen in de Crisiscentrales en later eventueel in de Raden, ten eerste over de belangen van de eigen groep, (waarbinnen overigens ook vaak de belan gen zeer tegen elkander botsen i. ten tweede over de bedrijven, de gelden en in één woord over de levensbelangen van de groe pen. die niet of zeer onvoldoende in de Crisiscentrales of Raden vertegenwoordigd ziin en ten derde over de geiden van onzen .Nederlandschen staat. De belangen niet in de Centrales en Raden vertegenwoordigd, of daarin een minderheid vormend, komen od deze wiize in de knel. De tallooze krach tige protesten tegen de bestaande land- 'oouwcrisisregelingen de inzonderheid van de zijde van handel en nijverheid worden gepubliceerd houden hiermede ten nauwste verband. Om deze reden zal de overheid steeds de eindbeslissingen in handen moe ten houden om al te kras onrecht in dezen „staat in den staat", zooals de Landbouw- crisisdienst wordt genoemd, zoo mogelijk te voorkomen en zal het naar de meening der Kamer nimmer mogelijk zijn. om bepaalde groepen van het bedrijfsleven in werkelijk belangrijke mate in dezen belangenstaat de diverse aangelegenheden te laten regelen De macht, welke de overheid aan zich moet houden in dezen „belangenstaat" bracht dan ook noodzakelijkerwijs met zich mede. dat de z.g. decentralisatie van uit voerende en wetgevende macht van het Voorontwerp ieder onbevredigd moest laten. De thans gevolgde methode van wet geving, waarbij o.a. handel en nijverheid steeds in de minderheid zijn. en de meer derheid grooten invloed heeft op de wet geving in dezen „staat in den staat" heeft tot gevolg, dat degenen die de min derheid vormen, of in het geheel niet ver tegenwoordigd zijn. deze wetgeving als grof onrecht aanvoelen. De Kamer zegt hieromtrent, dat de on derdanen van dezen „staat in den staat" rechteloos aan de decreten van dezen staat onderworpen zijn. Ook vanwege de noodzaak om snelle be slissingen te kunnen nemen in een tech nisch zeer ingewikkelde materie, is het niet mogelijk gebleken en zal het ook in de toe komst niet mogelijk ziin. om een talrijk College als een Crisiscentrale of Bedrijfs- raad is, werkelijk groote macht te geven en zal deze ..staat in den staat" steeds zeer autoritair geregeerd moeten worden. Aan de voorgestelde decentralisatie van wet geving, waarbij verordenende bevoegdheid zal worden gegeven aan Colleges, aange wezen door bepaalde belanghebbende or ganisaties, meent de Kamer dan ook wei nig waarde te moeten toekennen. De Kamer heeft daarom naar mogelijk heden gezocht om. met behoud van de centrale plaats, die de overheid bij de regeling van de zeer talrijke en vaak zeer tegenstrijdige belangen immer zal moeten innemen, de rechtspositie van de onder danen van dezen .staat in den staat" beter te waarborgen. De Kamer meent deze mogelijkheden ge vonden te hebben door een gewiizigden opzet van de Landbouwcrisiswet 1933, welke wet. zij den naam zou willen geven van: „Wet regelende de productie, de verwerking en den afzet van Crisisproducten". Deze wet zou kunnen worden ingediend door de bij deze materie betrokken Minis ters. te weten van Economische Zaken, de Minister-President, de Minister van Justitie die van Financiën en die van Sociale Za ken. De twee eerstgenoemde Ministers zou den in gezamenlijk besluit de voornaamste beslissingen hebben te nemen en. indien er aan de Crisiscentrales meer zelfstandig heid en eenige verordenende bevoegdheden zou moeten worden gegeven, een beroeps- instantie kunnen vormen. Voornamelijk acht de Kamer de rechts positie van den producent, den handelaar en den fabrikant beter gewaarborgd, indien elke groep belanghebbenden, na geslaagd overleg met den Minister, in staat gesteld' wordt om een erkend bureau te stichten, met groote wettelijke bevoegdheden ten aanzien van controle en toezicht op de crisisinstanties met wettelijke verplichting dier instanties om deze bureaux zoo snel zooveel mogelijk te raadplegen en in te 'bonten Deze erkende bureaux zouden zich °QK met de Staten-Generaal en de Alge- Foto Van Vliet. Hedenmorgen- en middag bracht het contingent padvinders uit Curagao, dat momenteel hier te lande vertoeft, in ver band met de aanstaande Wereldjamboree te Vogelenzang, een bezoek aan onze stad, waar zij aan het station werden verwel komd door eenige voormannen der Leid- sche PadvindersbewegLng, den districts commissaris, den heer Chr. Stokhuyzen en den commissaris, den heer L. Questroo. Eerstgenoemde sprak een kort welkomst woord, waarna een rondwandeling door de stad werd gemaakt en o.m. de Academie en de Pieterskerk werden bezocht. In het altijd gastvrije Chr. Militair Te huis aan den Morschweg, deden de jon gens zich daarna te goed aan een echt degelijken Hollandschen koffiemaaltijd, waarmede vader Joosten alle eer inlegde. In de middaguren werden de fabrieken van Tieleman en Dros en Zaalberg be zichtigd. waarna de jongens hoogst te vreden over het uitstapje naar het kamp terugkeerden. Een vermeldenswaardig toeval is nog, dat de hopman der Cura- caosche padvinders, de heer H. de Groot een oud-stadgenoot is, die eerst zeven jaar geleden naar de West vertrok, terwijl een andere padvinder op minder actueele re laties met Leiden kon bogen, aangezien zijn voorvaderen hier vier eeuwen geleden woonden! Maar blijkbaar kroop ook bij hem het bloed, waar het niet gaan kan, althans hij toonde een levendige belangstelling voor de oude Sleutelstad. Geheel links op de foto eerste rij hop man H. de Groot, geheel rechts commis saris L. Questroo. meene Rekenkamer enz. in verbinding moe ten kunnen stellen Klachten, welke door de bureaux a's ge fundeerd worden beschouwd, zouden bij de crisisinstanties aanhangig gemaakt kunnen worden Deze zouden wettelijk verplicht moeten worden de aangelegenheid zoo spoe dig mogelijk af te doen. Bii verschil van opvatting zou een beroepsinstantie, even tueel gevormd door den Minister-President en den Minister van Economische Zaken, uitspraak moeten doen. De Kamer acht een dergelijke regeling in overeenstemming met. de uitzonderlijke vér gaande macht, welke bij de Landbouw crisiswet aan de overheid wordt geschon ken. een macht we ke ver uitgaat boven die welke normaliter een Minister der Kroon toevalt. Door de instelling van de bovenbedoelde erkende bureaux zal er. naar de meening der Kamer, tevens een goede gelegenheid ontstaan om aan die crisisdiensten, die nog zullen blijven bestaan, een zoodanig bestuui- te geven, dat al e diverse belangen zoo zui ver mogelijk tot hun recht komen. De Ka mer stelt zich bii dit alles n 1. op het stand punt, dat een deel der crisisniaai regelen thans nog niet kan worden gemist, zonder in den betrokken bedrijfstak een cata strophe +e veroorzaken en dat dientenge volge het scheppen van een betere rechts positie voor de georganiseerden dringend noodzakelijk is. Voorts acht de Kamer de door haar voorgestelde oplossing zeer dienstig om die onderdeelen van den crisisdienst, die voor opheffing in aanmerking kunnen komen, inderdaad te doen verdwijnen. Het adres van den Kamer is vergezeld van een uitvoerige nota waarin een en ander nader is uitgewerkt. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer N. Hoogkamer. Op de gebruikelijke wijze is vandaag het zilveren jubileum gevierd van den heer N. Hoogkamer, een der rotatiedrukkers van ons Blad. Hedenmorgen werd de jubilaris in tegenwoordigheid van commissarissen aller eerst toegesproken door den directeur hoofdredacteur, den heer J. W. Henny, die zijn gelukwenschen vergezeld déted gaan van de aanbieding van een gouden horloge met inscriptie. Vervolgens had in de zetterij in tegen- woordigheid van het geheele personeel, ter wijl de werkzaamheden eenige oogenblik- ken werden onderbroken, de huldiging door zijn medewerkers plaats. Namens hen sprak de heer P. Schouten welgemeende woorden van gelukwensch. welke hij bezegelde met de overhandiging van het gemeenschappelijk cadeau, een gouden horlogeketting. De jubilaris dankte met eenige vlotte woorden voor de waardeerende toespraak en het huldeblijk, zoomede de jubileum commissie voor de huldiging. TOELATING PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is dr J. B. D.Derksen te 's-Gravenhage tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent bij de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de mathematische statistiek. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N. V. „De Zaan- lnndsche Zilversmederij", Leidscheweg 219, Voorschoten, handel in zilveren werken, annex zilverfabriek. Afkomstig uit Amsterdam. Opheffing: P. van der Wereld, Dorp straat B. 109, Warmond, winkel in Gelder- sche waren: enz., winkel in sigaren. Wijziging: J. W. Valentijn. Langeraar A, 95, Ter Aar, scheepswerf en reparatie. Overleden Eigenaar: J. W. Valentijn, d.d. 10 Jun. 1937. Nieuwe Eigenaresse: Wed. A. A. Valen tijnde Winter, Langeraar. HUISWERKCURSUS. Op initiatief van de afdeeling Leiden der Ver. van werkzoekenden met volledige M-.O.-bevoegdheid is hier ter stede een z.g. „huiswerkcursus" ingericht. De bedoeling van dergelijke cursussen is om de leerlingen van H.B.S. en Gymnasia en Lycea in staat te stellen hun huiswerk te maken onder leiding en toezicht en met hulp van volledig bevoegde leeraren met academische of middelbare opleiding. De cursus zal gehouden worden in het gebouw van het Stedelijk Gymnasium. Douzastraat, des avonds van 710 uur en des Zaterdags van 25 uur. Onze oud-stadgenoot, de heer W. Eduard, werkzaam ter inspectie dei- directe belastingen te Delft, is geslaagd voor het examen invoerrechten en accijn zen voor adjunct-commies der directe be lastingen, enz. Gistermiddag omstreeks kwart voor zes zat een 2</~ jarig meisje J. Z. op de Middelstegracht op den trottoirband te spelen, terwijl haar voetjes op den rijweg rustten. De 16-jarige bestuurder P G. van een met conservenblikken beladen carrier zag dit niet en reed met één wiel over beide voetjes. Hoewel het kind oogen- schijnlijk geen letsel had bekomen, werd het ter observatie naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Gistermiddag is de 15-jarige H. K. in het Pioenhof gestruikeld en met de handpalm op den rand van een open staand sigarettenblikje gevallen, waardoor een diepe snijwond ontstond. Nadat een E.H.B.O.-er de eerste hulp had verleend, vervoerde de E.H.D. het kind naar het Aca demisch Ziekenhuis. De opbrengst van den speldjesdag. gehouden door de Nederlandsche Ver. E.H.B.O. afd. Leiden bedroeg f 151. EERSTE BLAD BINNENLAND. Jaarvergadering: Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. (Bin nenland, 3e Blad). Bond van Ned. Chr. Oranje-vereenigingen; vergadering te Zaandam. (Binnenland, 3e Blad). De heer mr. J. J. R. Schmal gekozen tot lid van Ged. Staten van Zuid Holland. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Britsche bemiddelingsvoorstel inzake Spanje gepubliceerd. (3e Blad en Bui tenland, le Blad). De Fransche gezant te Berlijn waarschuwt. (Buitenland, le Blad). Ontspanning in 't Verre Oosten. (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eerste indruk gunstig. Het Engelsche voorstel ter bereiking van een compromis in de niet-inmengings- kwestie is gepubliceerd, men zie het 3e Blad. Het is als ieder compromis, een buiging naar de twee partijen, die tegenoVer elkaar stonden, en zoo op het eerste gezicht wel geschikt om althans te leiden tot een nauwkeurige bestudeering, waarmee reeds veel is gewonnen! Onwillekeurig zullen er zijn, die het voorgelegde plan zullen bekijken uit den gezichtshoek: wie krijgt het meest gelijk en wie krijgt de meeste klappen. Het is echter een beschouwing, die slechts nega tief kan werken, terwijl juist positief werk eisch is. Hoofdzaak is toch dat een nieuwe regeling tot stand komt en de impasse overwonnen in onderling overleg en met algemeen goedkeuren! Onverschillig wie iets meer krijgt toegemeten. Gelukkig gaat de eerste indruk in de buitenl. politiek niet ongunstig. Bourgues schrijft in de Petit Parisien, dat het Engelsche bemiddelingsvoorstel in een rechtvaardig evenwicht rekening houdt met de Duitsch-Italiaansche desi derata en de Fransch-Britsche wenschen. Het plan kan een nuttige basis voor be sprekingen vormen en tot een oplossing leiden, wanneer ieder goeden wil toont. In le Journal schrijft Saint Brice, dat evenals alle oplossingen, die iedereen te vreden willen stellen, het Engelsche plan klaarblijkelijk begint iedereen ontevreden te maken. De beste kansen van het voor stel ziin wellicht gelegen in rte samenwer king der ontevredenheo'en, die tot gevolg zullen hebben, dat men anderen de verant woordelijkheid wil laten voor verwerping. Pertmax schrijft in de „Echo de Paris", dat het Foreign Office in den zin der op vattingen van Berlijn en Rome eenigszins verder gaat dan de besprekingen tusschen Eden en Corbin hadden doen verwachten. Het geheel van het systeem is echter zoo samengesteld en ineengeperst en leent zich tot zooveel vervormingen bij de gedachten- wisselingen tusschen de te Londen ver tegenwoordigende staten en bii de uitvoe ring. dat het moeilijk is te voorzien, welken vorm het tenslotte zal aannemen, wanneer het r.iet reeds in de eerste uren sneuvelt. In de „Oeuvre" schrijft mevr. Tabouis. dat. de teksten met opmerkelijke handigheid om de moeilijkheden heen draaien. Elke paragraaph is voldoende dubbelzinnig om de betrokken landen te verplichten ze niet a priori te verwerpen, maar op ziin minst er in toe te stemmen ze te bespreken. Van Fransch standpunt gezien moet dit docu ment zeker uiterst nauwkeurig en critlsch bekeken worden. De Figaro aanvaardt met voldoening het evenwichtige plan. dat bii ontleding zeer verstandig lijkt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de Engelsche regeering vlug gewerkt heeft. In het streven de tegenstel lingen te overbruggen, heeft men volgens de Engelsche methode geen volkomen nieuw idee uitgewerkt, maar heeft men den conipromisweg bewandeld. Het spreekt van zelf. dat voor een groot deel dezer maar regelen toestemming der beide Spaansche partijen noodig is. De wil en het vermogen, om na deze toestemming de uitvoering der maatregelen ook te waarborgen moet dan nog door de daad bewezen worden. De „National Zeitung" vindt het voorstel in ziin details te veel in afzonderlijke clau sules uitgewerkt en te gecompliceerd. Hoe moeilijk het terugtrekken der buitenlanders wel is. blijkt uit de uitlatingen van Rome en Burgos. Het is bekend, dat juist Duitsch. land reeds in den aanvang het belang van dit probleem naar voren heeft gebracht. De moeiliikheden te dien aanzien ziin in- tusschen geenszins verminderd. Het om- Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden On dergeteekendé week dbonné ktcartaal wonende (stront)No wènscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tl nuopgezonden te hebben aan onderstaand adres tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1