Pakkend slot der tenniskampioenschappen Zeilwedstrijden op het Braassemermeer [8$ Jaargang Maandag 12 Juli 1937 No. 29 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Kukuljevic en mej. Couquerque winnen beiden in drie nummers. Spannende partijen en goed spel „Hollandia" wint tweemaal in de Regenboogklasse. (Van onzen redacteur). Het naar aantal en gehalte zoo matig bezette Noordwijksche tournooi om de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland, dat iederen dag weer nieuwe teleurstelling bracht om dat alle spanning en alle sensatie er vreemd aan waren, heeft ten minste een pakkend slot gehad met vele boeiende partijen en strijd tot 't uiter ste! Het groote succes was daarbij voor den Jougo-slaaf Kukuljevic en voor onse landgenoote, mej. Rollin Cou querque, die beiden in niet minder dan drie nummers den hoogsten titel in de wacht hebben gesleept! De bekerhou der, De Stefani, die vier jaren achter een won, werd onttroond door Kukul jevic, na een kamp, welke pas in de vijfde set z'n beslissing kreeg, terwijl mej. Rollin Couquerque in de finale van het damesenkelspel over mej. Ter- windt zegevierde. Kukuljevic en Hall wonnen het heerenduhbel, mej. Cou querque en mej. Terwindt het dames- dubbel en tenslotte was het gemengd dubbelspel nog voor Kukuljevic en mej. Couquerque, die in twee sets de baas bleven over mej. Terwindt en Van Swol. De Zaterdag was voor de halve eind strijden bestemd geweest; een dag, overi gens. met vrij veel wind en regen, en dus; geringe publieke belangstelling! Verras send was dien middag de inzet! Van Swol, onze tweede speler, startte tegen den be kerhouder De Stefani zoo bijzonder goed. dat de Italiaan er vrijwel niet aan te pas kwam. Hij plaatste z'n snelle drives heel diep in de hoeken, durfde naar het net te komen en had er succes mee en hij knalde z'n services zoo geweldig hard dat De Ste fani er niet den minsten kijk op rkeeg. Het werd 62. Maar daarmede was ook het hoogtepunt in het spel van den Hollander bereikt. Rustig had De Stefani den storm over zich laten uitrazen, nu ging ook hij een woordje meespreken en het was of Van Swol somtijds niet meer op de baan stond! Links en rechts vlogen de slagen van den Italiaan langs hem heen, en al vond Van Swol dikwijls returns, aan het net stond dan voortdurend de tegenstander gereed om met fraaie smashes den aanval te vol tooien. In drie sets kreeg onze landgenoot nog slechts twee games. Een langdurig base-line-duel werd de andere ontmoeting tusschen Kukuljevic en Heynen. De Hagenaar gaf voor zijn doen prachtig partij, maar hij heeft geen rou tine en capaciteiten genoeg om stand te kunnen houden tegen den Jougo-Slaaf, die door meer variatie in drie sets won al had Heynen in de derde een kans op de set. Succes der Hollandsche dames. Het groote succes op dezen Zaterdag was voor de Hollandsche dames: Terwindt en Couquerque! De eerste had mej. Kappel als tegenpartij in de single en evenals Donderdag was het Hollandsche spel ook thans mooi en gaaf en forsch, met zooveel scherpte, dat het minder voorziene reper toire van mej. Kappel er geen antwoord op had. Pas in de tweede set kwam er strijd. Een 31 voorsprong van mej. Ter windt werd veranderd in 33 en de Duit sche deed toen inderdaad een vinnige po ging om de set te halen. Tevergeefs ech ter. Mej. Terwindt mocht even onzeker wrorden, weldra kon zij het tempo weer verhoogen en uitstekend netspel zorgde voor de juiste afwerking van de attaques der welgeplaatste drives. Met 6—3. 6—4 was de Hollandsche zege een feit! En mej. Couquerque voegde er een overwinning aan toe door de Duitsche kampioene, mej. Horn, in drie sets te slaan. Dat was na meerdere nederlagen van de laatste jaren tegen de Duitsche inderdaad een sur prise, waarop weinigen gerekend hadden en die mej. Horn aan den vooravond van een wereld-tournee (met verschillende andere Duische spelers) ook niet bepaald gelegen komt! De tactiek van Hollandsche zijde was ditmaal anders dan voorheen. Niet op vaart en tempo liet mej. Couquerque het jn de eerste plaats aankomen (daarmede had zij steeds verloren), doch op de fnui kende uitwerking van een ingehouden spel oat de vaste base-line-positie van mej. «■om aan het wankelen moest brengen. En zulks ook deed! Behalve in de tweede set, waarin de Duitsche geheel de baas was, speelde mej. Horn veel weifelender dan anders. Die korte slagen (drives en vol- lies) lokten haar halfcourt en zij kreeg dan niet voldoenden tijd voor herstel om zich te verweren tegen de snelle passings, welke telkens van Hollandsche zijde wer den afgevuurd en die de zege van mej. Couquerque, na 33 in de laatste set. een feit deden worden Spanning was er in het heeren-dubbel ♦usschen Hughan-Van Swol en Kukulje- vic-Moreau (door laatstgenoemden slechts in vijf sets en na 44 gewonnen), terwijl het dames-dubbelspel o.m. een fraaie en verdiende zege bracht van de dames Ter windt en Couquerque op mej. Kraus en mej. Kovac. wier goede verdediging op den duur toch tekort schoot tegen het sterk aanvallende spel van onze landgenooten! De uitslagen van Zaterdag waren: Heeren enkelspel, halve eindstrijd: De Stefani sl. Van Swol 26, 61. 61, 60; Kukuljevic sl. Heynen 6—4, 63. 97. Dames enkelspel, halve eindstrijd: Mej. Terwindt sl. mej. Kappel 63, 6—4; mej. Couquerque sl. mej. Horn 64. 06, 64. Heeren-dubbelspel, halve eindstrijd: Ku- kljevic en Moreau sl. Hughan en Van Swol 6—4. 2—6, 6—0. 2—6, 6—4; Gallepe en Hall sl. v. d. Heide en Van Olst 61, 7—9, 6—1. 6—3. Dames-dubbelspel, halve eindstrijd: Mej. Horn en mej. Kappel sl. mevr. Boutmy en mej. Mechel 62, 61; mej. Terwindt en mej. Couquerque sl. mej. Kovac en mej. Kraus 63, 97. Voor den Zondagmiddag stonden er vijf eindstrijden op het programma en dat was te veel. omdat daar meeren- deels dezelfde spelers bij betrokken waren. De wedstrijd-leiding had dat trouwens voorzien en daarom de fi nale der mixed op den Zaterdagavond vastgesteld teneinde moeilijkheden te voorkomen. Na het vrije zware dames dubbelspel bleek mej. Couquerque toen echter niet meer genegen nog een eindwedstrijd te spelen en de leiding was hoffelijk genoeg om daarmede ac- coord te gaan. aldus tevens voor haar verantwoordelijkheid nemende dat het programma van den laatsten dag over laden werd. Overigens was dit dan eindelijk een ten- nisdag, welke bevrediging geschonken heeft een dag, welke spanning bracht en veels zins goed spel. En waarop de publieke in teresse de verwachtingen feitelijk overtrof na de stilte der vorige dagen en na het slechte weer van den Zondagvoormiddag! De Stefani onttroond. Het begon met De Stefani's gedwongen troonsafstand. Hij, die vier jaar lang Neer- land's ongekroonde internationale tennis- koning geweest is, bleek thans aan strijd vaardigheid te hebben ingeboet. Vijf sets lang heeft hij Kukuljevis, die het verleden jaar tot de halve finale bracht, uitstekend partij gegeven, maar zijn spel had niet meer die vaart van vroeger, z'n drives wer den niet meer zoo versneld en z'n ma noeuvreeren leek minder juist afgestemd dan wij feitelijk van hem hadden ver wacht. Toegegeven dat de wind hinderlijk was, maar daarvan ondervond de tegen partij denzelfden hinder en diens forceeren werd er misschien zelfs nog riskanter door. Na 55 won De Stefani de eerste set en met 7—5 was ook de tweede voor hem. Vinnig bleef Kukuljevic echter volhouden in dezen strijd, welke vrijwel geheel van de baseline werd gevoerd met slechts een enkele dorpshot of smash ter afwisseling! Terwijl zijn enorme service punten verza melen bleef werd zijn forehand al dreigen der en flitsender. De Stefani werd uit po sitie gespeeld, trachtte door oploopen de zaak te redden, doch werd gevoelig afge straft en met 61 was de set voor den .Tougo-Slaaf. die in de vierde weer belang rijk meer tegenstand ondervond maar niet temin met 75 gelijk maakte en aldus den stand bracht op 2 sets all. Hoe heeft het publiek meegeleefd in die laatste set, waarin het spelpeil misschien niet zoo buitengewoon hoog stond zoomin als daar vóór, maar waarin de enerveerende span ning tot uitzonderlijke hoogten rees Aan den éénen kant de speler, die links en rechts forehand sloeg, en daar tegen over de linksche Kukuljevic met 'n maaien de fore-hand-drive. doch met een back hand. welke hij zooveel mogelijk te mas- keeren poogde, maar die niettemin heel zwak was en alle scorende kracht miste! Het was die forehand van Kukuljevic, welke den doorslag gaf, terwijl het tege lijkertijd onbegrijpelijk bleef waarom een geroutineerd wedstrijdspeler als De Stefani niet veel meer z'n bombardement richtte op den kwetsbaren backhand-hoek van zijn tegenstander Van 22 kreeg Kukuljevic een 52 voorsprong, zag toen, den achterstand van den Italiaan tot 4—5 verkleind om ten slotte De Stefani tot missen te dwingen. Een juichkreet ontsnapte aan de keel van den overwinnaar, die van opwinding zijn ïacket wegwierp alvorens naar het net te snellen en de gelukwenschen van den over wonnene in ontvangst te nemen De dames vreesden elkaar. Mej. Terwindt begon voortreffelijk in de single tegen mej. Couquerque en in een minuut of wat was het 61. Dat snelle succes maakte evenwel mej. Ter windt niet overmoediger, doch ging haar nopen tot een voorzichtig verde digen van den voorsprong. En van dat oogenblik af bleef deze partij belang wekkend zonder echter kwalitatief tot een hoog peil te rijzen. Geen der par tijen durfde risico te nemen. Beide speelsters bleven op de baseline, met slechts af en toe enkele uitvallen, en door die voorzichtigheid duurden de rallies bijna ongewoon lang. Het was wel heel duidelijk dat de beide dames elkaar vreesden. De grootste vastheid was nu aan den kant van mej. Couquerque, die met 62 de tweede set won om vervolgens met 40 in de derde en beslissende set de leiding te nemen. Reeds achtte men haar over winning verzekerd toen mej. Terwindt zich herstelde. Scherper en forceerender werd haar spel door den noodzaak van het drei gende gevaar, nieuw initiatief noopte tot oploopen, tot zeer fraaie vollies en smashes en onder daverend applaus haalde zij in tot 44. Bijna hoorbaar was daarna de spanning! 54 werd het voor mej .Terwindt, 55, töèn 65 voor mej. Couquerque, die twee matchpoints miste en het 66 worden zag. Op 76 ging een derde matchpoint voor haar teniet, doch aldoor bleef zij thans iets voor en met 97 viel uiteinde lijk de beslissing. Onze nationale kam pioene was geslagen door haar grootste rivale, van wie zij tevoren tweemaal ge wonnen had onder omstandigheden, welke voor mej. Couquerque niet het meest gun stig waren geweest omdat zij beide keeren ooor blessures gehinderd werd Een vuurwerk van vollies werd afgesto ken in het heeren-dubbel tusschen Gal lepe met Hall en Kukuljevic met Moreau. Hier was Kukuljevic weer de groote man, terwijl Gallepe te traag bleek te zijn al vond hij dikwijls verrassende openingen. Beter dan de Monagask was z'n partner Hall op dreef, doch de combinatie was toch minder hecht dan die der tegenstan ders, die in vijf sets triomfeerden. In het dames-dubbel heeft het betere netspel van de dames Terwindt en Cou querque den doorslag gegeven in hun kamp tegen de Duitsche dames Hom en Kappel, hoewel mej. Terwindt vrij spoedig vermoeid scheen te geraken en speciaal in de tweede set (welke verloren ging) een ernstige in zinking kreeg. Na 10 sets van Kukuljevic. Om zeven uur in den namiddag kon men pas met de mixed een aanvang maken en het merkwaardige geval deed zich voordat de eenige speler, die frisch in de baan verscheen: Van Swol, bijna de zwakste was van de vier. Na een magnifieke love-game op zijn service viel z'n spel ineens zoo ge weldig terug dat het toch waarlijk te on beduidend was voor een finale der inter nationale kampioenschappen. En doordat mej. Terwindt feitelijk te moe was om te spelen (de single had 's middags al haar krachten gevergd) stonden mej. Couquer que en Kukuljevic (die al tien sets achter den rug had!) voor een uiterst gemakke lijke taak. Zij wonnen met tweemaal 62. Het zeilfeest op het Braassemermeer be gon Zaterdagmiddag onder zeer gunstige omstandigheden. Het mocht even regenen, maar de zon won het al gauw en er waaide een mooie bries uit het Noord Westen, die op de z.g. gele baan twee mooie kruisrak- ken gaf; van de Leidsche Vaart naar de Turfschuur en van de jachthaven Groene- veld naar de startlijn. Veel deelnemers waren er Zaterdag ech ter nog niet. Het eenige belangrijke nummer, dat der Regenboogklasse gaf een uitstekenden start te zien. Cor van Staveren liep reeds voor den wind naar de Leidsche Vaart van de rest van het veld weg en op het eerste kruisrak vergrootte hij zijn voorsprong zoodanig, dat een overwinning van de Hollandia nauwe lijks twijfelachtig scheen. De Wit had aan vankelijk op de tweede plaats gelegen, maar de Saenden zakte af en werd door De Vries met de Kikker en Van der Mey met de De Leede gepasseerd, later zelfs ook nog door Bos met de Holland. Een geheel ander beeld werd echter geschapen op het tweede kruis rak. Van der Mey liep daar over bakboord den plas op, terwijl de rest het meer aan den walkant zocht. Het bleek van Van der Mey goed geavontuurd te zijn, want de Hollandia kon maar net even voor de De Leede aan de tweede ronde beginnen. Jam mer genoeg raakte Van der Mey de boei, waardoor hij natuurlijk direct den strijd op gaf. Van Staveren werd daarna niet meer ernstig bedreigd. De uitslagen van Zaterdag waren; Regenboogklasse A: 1. Hollandia, st. C. van Staveren; 2. Saenden, st. L. de Wit; 3. Kikker, st. J. de Vries. I Regenboogklasse B: 1. Maas. st. A. C. van der Giesen: 2. Phlip, st. J. Leoni. Drakenkiasse; 1. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Cavalier, st. E. G. van Bentheim van den Bergh; 3. Thedo II, st. A. Carpentier. Pampusklasse: I. Norremeer, st. J. C. P. Hofkes; 2. Wildebras, st. W. de Vries Lentsch Jr. De Zondag kwam met een dreigenden wolkenhemel en soms even een malsch re genbuitje! Maar evenals op den Zaterdag won het ook nu weer het zonnetje en de Van der Meers en de Rietbroeks en al de anderen uit de Veen mogen tevreden zijn over de gunsten van de weergoden. Een heele stijve bries woei er uit het Westen en op de z.g. gele baan vielen er. evenals op den Zaterdag weer mooie rakken te krui sen van de Leidsche Vaart naar de Turf schuur en van Groenewold naar de begin- en eindlijn maar het waaide erg vlage- rlg uit het Westen en dat gaf moeilijkhe den. Zoo moest 's middags in de Olympia- jollenklasse slechts een ronde worden ge varen. In de B-jollen verschenen vele deel nemers niet aan den start. Er waren vol- geloopen en omgeslagen scheepjes. En er werd natuurlijk ook nog al wat averij ge varen. Van averij kon De Wit in de regen boogklasse A tijdens de middagrace mee praten. Hij was goed gestart, nam een vrij goede positie in, maar moest na ongeveer een half uur door het breken van het fok- keval naar huis gaan. En ook een andere Zaankanter. De Vries, moest den strijd op geven. Aan den kop is het een zeer span nende race geworden tusschen Van Slave ren. Van der Mey en Bos. De Holland zakte later wat af en moest de derde plaats af staan aan de Eelko van Bergsma. Ip de ochtendrace was Van Staveren er niet aan j te pas gekomen. Toen won Van der Mey met De Wit als tweede en Bos ais derde. In de Drakenkiasse is de strijd voorna melijk gestreden tusschen Heinen met de Janmaat en Van Benthem van den Bergh met de Cavalier. Heinen won den ochtend wedstrijd. maar 's middags was Van den Bergh aan bod, al kwam hij na een zeer spannende race niet veel meer aan een scheepslengte voor de Janmaat binnen. Voor de rest zie men de uitslagen. Drakenkiasse. ochtendrace: 1. Janmaat, st. J. Heinen: 2. Cavalier, st. E. G. v. Ben them van den Bergh: 3. She, st. mevr. E. F. Eykeien. Middagrace: 1. Cavalier; 2. Janmaat. Regenboogklasse A. ochtendrace: 1. De Leede III, st. W. Z. van der Mey; 2. Saen den, st. L de Wit; 3. Holland II, st. F. P. Bos. Middagrace: 1. Hollandia. st. C. van Staveren; 2. De Leede III; 3, Eelko, st. W. Bergsma. Regenboogklasse B. ochtendrace: 1. Maas st. A C. van der Giesen; 2. Darling, st. J. R. Blickman. Middagrace; 1. Maas; 2. Dar ling. Olympiajollenklasse, ochtendrace: 1. Zo merweelde. st. J. H. H. J. de Jong; 2. Bor reltje. st. H. Coops. Middagrace: 1. Zomer weelde: 2. Borreltje. Pampusklasse A. ochtendrace: 1. Wilde bras, st. W. de Vries Lentsch Jr.; 2. Nor remeer, st. J. C. P. Hofkes: 3. Ruiter, st. R. Reitsma. Middagrace: 1. Wildebras; 2. Rui ter; 3. Norremeer. Noord Nederlandsche 16 M2-klasse, och tendrace; 1. Swalker, st. R. Mees. Middag race: 1. Flamingo, st. C. Flemming. 12 M2-sharpieklasse. ochendrace: 1. Spitsmuis, st. J. H. Nauta: 2. Ronny III, st. Chr. Overmans: 3. Pierewiet, st. F. P. W. Stork. Middagrace: 1. Pierewiet; 2. Spits muis; 3. Dinges, st. B. Nauta. Twaalfvoetsjollenklasse A, ochtendrace: 1. Isis, st. J. W. van den Berg Jr.; 2. Sun ny Side Up, st. J. Tli. Leenen; 3. Sirene, st. mej. B. C. van der Linden. Middagrace: 1. Isis: 2. Sirene; 3. Sunny Side Up. T'vaalfvce'sjollenklasse B. rrhtcndrace: Uaverdrir st. J. D van Kampen; 2 iy. st. H. Warners; 3. Fra Diavolo, st W. Schippers; 4. Notedop, st. P. A. de Jong Middagrace: 1. De Glipper, st. J. C. Tims; 2. Henny; 3. Klaverdrie; 4. Notedop. LAWNTENNIS: Kukuljevic en mej. Rcliin Couquerque drievoudig internationaal kampioen van Nederland. ZEILEN: Wedstrijden op het Braassemer meer. WIELRENNEN: De Ronde van Frankrijk; ook Albert van Schendel uitgevallen. ATHLETIEKNederland verloor van Zweden niet 4981 punten. BOEKSEN: Eder (Duitschland) won door knock-out van Van Klaveren. De uitslagen van gisteren waren: Heeren-enkelspel: Kukuljevic sl. De Ste fani 5—7, 5—7, 6—1, 7—5, 6—4. Dames-enkelspel: Mej. Rollin Couquer que sl. mej. Terwindt 1—6, 62. 9—7. Heeren-dubbelspel: Kukuljevic en Mo reau sl. Gallepe en Hall 62. 46, 62, 16, 64. Dames-dubbelspel: Mej. Terwindt en. mej. Rollin Couquerque sl. mej. Kappel en mej. Horn 63, 26, 62. Gemengd dubbelspel: Mej. Rollin Cou querque en Kukuljevic sl. mej. Terwindt en Van Swol 64, 6—3. OM DEN DAVISCUP. Duitschland wint van Tsjecho-Slowakije. Door een 61, 62, 10—12, 60 zege van Henkei en von Cramm op de Tsjechen Hecht en Caska hebben de Duitschers Zaterdag te Berlijn het dubbelspel en daarmede den eindstrijd in de Europeesche zone van het Davisbekertournooi gewonnen, zoodat zij op 17, 19 en 20 Juli a.s. te Wimbledon in de interzone-finale tegen de Vereemgde Sta ten moeten uitkomen. De Amerikaansche ploeg bestaat uit Budge, Parker en Mako. Gisteren waren de uitslagen te Berlijn: Cejnar (Tsj.-Sl.) slaat Denker (Duitsch land i 64, 64, 63. v. Cramm (Duitschi.) sl. Hecht (Tsjecho- Slowakije) 6—3, 7—5, 6—2. Menzel had last van een „tennisarm" en kon daardoor na Vrijdag niet meer spelen. (RH DEN BONNARDEL-BEKER. Op den tweeden dag van den wedstrijd NederlandFrankrijk te Southport voor den halven eindstrijd om den Bonnardel- beker heelt de Fransche ploeg de drie par tijen, welke nog te spelen waren, alle drie gewonnen. Plaa sl. Hemmes 62, 64, 36, 75; Ramillion sl. Waasdorp 60, 61, 6—2; Plaa en Ramillion sl. Hemmes en Waasdorp 4—6, 1—6, 6—2, 6—1, 6—1, SPORTPARK „DE MUNNIK" (Leiderdorp). De voortgezette onderlinge wedstrijden hadden tot uitslag: Gemengd dubbelspel: Mej. H. Aukes en W Bakker sl. mej. E. Koning en B. van Wijk 36, 63, 75; mevr. v. Deventer en F. Donkers sl. mej. I. Webbes en J. van Deventer 60. 6—2. Dames dubbelspel: Mej. R. Schoppen en mej. I. Webber sl, mej. G. Aldershoff en mej. W. de Groot 63, 63. Heeren dubbelspel: J. H. Witte en B. van Wijk sl. J. Laman en W. Wietholf 61. 64; J. H Witte en B. van Wijk sl. P. Boot en J. Wolfslag 36, 97, 64; S. van Eg- mond en F. Donkers sl. J. Laman en W. Wiethoff 46, 63, 61. De onderlinge wedstrijden zijn hiermee beëindigd. De prijzen werden als volgt ge wonnen Gemengd dubbelspel: 1ste prijs mej. H. Aukes en W. Bakker; 2de prijs mej. E. Ko ning en B. van Wijk; 3de prijs mevr. Van Deventer en F. Donkers. Dames dubbelspel: 1ste prijs mevr. Van Deventer en mej. D. Hanselaar; 2de prijs mej. E. Koning en mej. Tr. van Leeuwen; 3de prijs mej. R. Schoppen en mej. I Web ber. Heeren dubbelspel. 1ste prijs J. H. Witte en B van Wijk: 2de prijs P. Boot en J. Wolfslag; 3de prijs S. v Egmond en F. Donkers. Na afloop der wedstrijden werden in het clubgebouw de prijzen uitgereikt bij monde van den voorzitter der wedstrijdcommissie, den heer J. v. Deventer. Hij hield hierbij een geestige toespraak, die telkens door applaus werd onderbroken. Hij dankte den gevers der prijzen en verder allen, die hun medeweking h -rl s - waardoor de w~d iiri-'i - -e -'aren gewerden. Tenslotte richtte hij ren bijzonder woord van dank tot den wedstrijdleider, den heer J. Kooreman en bood hem voor het vele werk een zilveren potlood aan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9