Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 12 Juli 1937 Redactie1507 Directie en Administr. 2500 VRAGENRUBRIEK Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) LAND- EN TUINBOUW ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Anthonius.'zn. van C. J. de Jong en H. C. M. Bakker Josephina Catharina, dr. van L Loogman en H. C. Groen in 't Woud Simon Johannes, zn. van M. J. Heemskerk en C. M. Verkleij Petrus Gerardus, zn. van J. E. van der Meer en C. Bouwmeester Maria Antol- netta, dr. van J. F. A. Uphoff en C. L. Sta pel Petronella Maria. dr. van C. van Beek en H. C. van Klink. Overleden: J. M. Uljee, 20 dagen M. Los. 80 j. A. J. Kouwenhoven, 17 dagen. Gehuwd: J. A. Strijk, jm. 31 j. en Th. M. M. Hoogenboom, jd„ 29 j. Geslaagd te Den Haag voor het di ploma A R.K Mulo-examen onze plaats genoot N. Bakker. ALPHEN. De derde Jeugd-Amamiddag. Voor den 3en Ama-jeugdmiddag bestond Zaterdagmiddag zulk een enorme belang stelling. dat niet minder dan tijdens 3 voorstellingen de bovenzaal van hotel ..De Vergulde Wagen" geheel bezet was. Na afloop der voorstellingen werden de kin deren nog voorzien van een zakje met tractaties. Na Augustus zal vermoedelijk nog een dergelijke middag worden gehou den. terwijl de eerste boottocht is vastge steld op 5 Augustus as. Aanbesteding. Door B. en W. werd in het openbaar aan besteed in het Secretariege'oouw. volgens bestek no. 7: Het herstellen, onderhouden en vernieuwen van verschillende gemeen te-eigendommen en het doen van leverin gen gedurende het jaar 19371938 De inschrijvingen waren als volgt: Afd. I. Timmerwerken: W. C. v. d. Louw f. 872.—: J. Snel f. 998,-; S. Tromp f. 1032,-; C. Slingerland f. 1048.C Snel f 1111, J. v. Wieringen f. 1135,C. M. Deeren- berg f. 1145.—; L. Westmaas f. 1170.—; K. de Jong f. 1189,—; Gebr. Bons f. 1198.—; H. Turkenburg f. 1239,C. Koppe f. 1399; A. Vonk f. 1450,—. Afd. n. Metselwerken: J. Tolk f. 811, H Oudenes f. 960,—: W. v. d. Helm f. 944.—; A. J. van Engelen f. 987,—; F. Donker f. 990: Snel en Henry f 1098,J. P, v. Wijk f. 1135,—; W. Barreveld f. 1210,—; J. Vonk f. 1300.—; D. J. Wentink f. 426,— en J. R. de Groot f. 485, Afd. m, smidswerkenP Oudejans f. 604,Gebr. Rozenstraten f. 656,H. F. v. Vliet f. 681,—; Gebr. Haverkamp f. 695,—: T. H. A. Rozenstraten f. 710,—; H. Botter f. 730,A. v. Bodegraven f. 747. Afd. IV. schilderwerken in twee percee- len en massa: H. Tabernée perc. I a. f. 1536,40, b. f. 1725—, c. massa f. 3261,40: J. C. Verhoef: a. f. 1982,—, b. f. 1805.—, c. massa f. 3687,W. v. Diest a. f. 1626, b. f. 1569.c. massa f. 2977, Afd. V, lood- en zinkwerken: A. J. v. d. Linden f. 339,C. Koelewijn f. 385,J. Fitters f. 387,Ponsioen f. 455, Afd. VI, stoffeerderswerkenC. Verruijt f. 419,76; J. de Vos f. 430,—; F. N. Barre veld f. 428,90; Wed. Ketel f. 448,85; C. Raaphorst f. 464,v. d. Bosch Bontje f. 519,Laros f. 597,80. Alle inschrijvers zijn inwoners van onze gemeente. Onze plaatsgenoot de heer J. van 't Wout. hoopt as. Donderdag zijn 25 jarig jubileum te herdenken als metaaldraaier in dienst bij de motorenfabriek „De In dustrie" vil. firma D. en Joh. Boot N.V. alhier. De heer A. Vier bergen alhier, slaagde voor het 2e gedeelte adj. commies invoer rechten en accijnen. De heer Feike van Zwieten. muziek leeraar alhier, slaagde aan het Conserva torium van den Haag voor het Staats examen viool LO. pracbisch paedagogisch gedeelte. Het werk betreffende den bouw van een boerderij aan Gouwsluis aanbesteed door den architect J. Snijders te Vlaardin- ger Ambacht is niet gegund. De voetganger T., die zich in de Juli- anastr. op 't trottoir bevond, werd aangere den door een passeerende auto, waarbij hij bloedend aan hoofd en gelaat werd ver wond. Door een lid van de E.H.B.O. werd hem de eerste hulp verleend. Voor het Mulo-diploma A. slaagden Annie den Ouden, Jannie Hoekstra, Hedwig v. d. Bijl, Jean Smits en R. Kersbergen, leerlingen van de Muloschool met den bijbel alhier. De afgelcopen week ontving de kerk voogdij der N.H. Kerk ten bate van het tekort een gift van f. 52.50. Voor het toelatingsexamen der H.BJS. te Woerden slaagden D. Koert uit Nieuw koop en Kees Nieuwenhuizen alhier, leer lingen der UL.O. school Oudshoornsche- weg alhier. In verband met het a.s. vertrek van den heer J. Splinter uit onze gemeente, is tot brandmeester van het district Vinke- buurt door B. en W. aangesteld de heer B. Spreij. BODEGRAVEN. Beroepen. Ds. P. A. A. Kliisener, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een beroep naar Zuid-Beijerland ontvangen. voorjaarstentoonstelling, waarvoor het materiaal met kunstmatige warmte in bloei gebracht moet worden. Bovendien kan de aankleeding van het gebouw, dus het bij komende decoratie- en opvulllngsmateiiaal heel wat eenvoudiger worden gehouden en bestaat in hoofdzaak uit in pot gekweekte planten, welke op het laatste oogenblik worden aangebracht. Het voorbereidend werk, dat door de ver schillende commissies wordt verricht, ver- eischt echter nog veel hoofdbrekens, te meer nog in dit geval, waar de vereeniging „Nos Jungunt Rosae", waarvan deze ten toonstelling uitgaat, geen plaatselijke, doch een nationale is, waarvan de bestuursleden over het geheele land verspreid wonen. Hierdoor wordt het werk moeilijker en zeer tijdroovend Naar in de laatste vergade ring der technische commissie bleek, zijn ae inschrijvingen nog zeer onvoldoende, en schijnt de bloei der rozen buiten Boskoop tamelijk laat te komen voor deze tentoon stelling. In deze vergadering is echter te vens besloten eens extra de schouders er onder te zetten, zoowel in Boskoop als el ders. Men behoeft dan ook niet te twijfelen aan voldoende bloemen op deze tentoon stelling. Na de samenstelling van een eere comité en commissies, is thans ook die van de jury ter hand genomen. Alle medewer kende vereenigingen uit Boskoop zijn aan gezocht ieder een lid voor de jury te wil len aanwijzen. Als gevolg daarvan zijn thans uit Boskoop benoemd de heeren: Anth. Kluis, J. de Vink. W. C. Hage, C. El- lerbroek en J. Boer Gz.. allen leden der afdeeling Rozencommissie van de „Boom- en Plantenbeurs". Burgerlijke Stand. Geboren: Jozina Julia Arex, d. van A. Verboom en A. Schouten. Ondertrouwd: A. Vuijk en N. Booij W. J. van der Piaat en P. van Tol. Overleden: Marijtje Bakker, wed. van P. Goudkade. 80 jaar. Ballontje gevonden. Door de kleine Wim de Jong, is in een |der voortuintjes aan den Reijerskooperweg een ballontje gevonden, dat door kinderen was opgelaten in Seine la Mar, bij Parijs. Het kaartje, dat zich aan het ba'lomje bevond is aan het adres opgezonden. De afd. Boskoop van de Mij. voor i Tuinbouw- en Plantkunde heeft een excur sie gemaakt naar Enschedé. Na bezichtiging van de plantsoenen en parken, alsmede van andere bezienswaar digheden aldaar onder geleide van den di recteur der gemeenteplantsoenen, werd het gezelschap ten stadhuize officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Het geheel is een uitstekend geslaagde excursie geweest. De kinderen van de hoogste klassen, onder geleide van het onderwijzend perso neel der openb. school, hebben met Trio bussen een reisje gemaakt naar Arnhem en omstreken. Na veel genoten en gezien te hebben, o.a. werd ook een bezoek gebracht aan „Ouwe- hand's Dierenpark", keerden allen hier hoogst voldaan terug. Gevonden: een kanariepietje, halsket ting, zwempak, tabakszak, broche, een kip. badding en duimstok. Inlichtingen bij de gemeente-politie. In aansluiting op ons bericht, betref fende de zwemdemonstraties van de Bos- koopsche reddingsbrigade, zij nog mede gedeeld, dat de heer Wijsman alhier zich beschikbaar stelde, na de oefening met de pop. om in de autocabine plaats te nemen. Precies 5 minuten en 21 seconden duurde het aleer de cabine "vol water geloopen was. waarna de heer W. de cabine nor maal verliet. De vlagjesverkoop ten bate van „Pro Rege" heeft de som van f. 36.41 opgebracht. De Gemeenterekening 1936. In de J.l. gehouden raadsvergadering werd door B. en W. de rekening 1B36 aange boden. De ontvangsten dezer rekening be dragen voor den gewonen dienst f 145.166,65, de uitgaven f. 134.196,86; batig saldo f. 10.969,79; voor den kapitaaldienst bedra gen de inkomsten f. 118.205,29, de uitgaven f. 115.474.45, batig saldo f. 2730,84. Het aantal inwoners onzer gemeente op 1 Juli 1937 bedroeg 3029. LEIMUIDEN. Liefdadigheidswedstrijd O.D.I.Wet. Boys. Alhier had de jaarlijksche voetbalwed strijd plaats ten bate van het comité van den Uitgaansdag voor de Ouden van Dagen. Burgemeester J. A. Bakhuizen dankte de beide vereenigingen voor haar spontane medewerking oin dit jaar door het spelen van een wedstrijd weder te zorgen voor de noodige geldmiddelen voor het comité Ouden van Dagen. De Weteringsche Boys wonnen den toss en verkozen met de zon mede te spelen. De eerste aanvallen waren direct voor O.D.I., het hackstel van Weter. Boys was echter paraat en de keeper van Weter. Boys, die op een goeden wedstrijd kan terugzien .wist in laatste instantie te red den. Reeds in het begin werd een over treding begaan en de scheidsrechter kende een strafschop toe, die Overdevest (O.D.I.) onberispelijk benutte (10). Even later maakte een achterspeler van Weter. Boys hands, een paar meter bui ten het strafschopgebied en N. Overdevest schoot met een hard en keurig schot pre cies in den linkerbovenhoek van het net. Uit een voorzet van van Heek (W.B. i ving Koolhaas den bal op en schoot schitterend in. De rust ging dan in met 21 voor O.D.I. Na de rust vertoonde zich het zelfde spel. O.D.I. bleef voortdurend in de meer derheid .Beuk schoot na mooi spel den bal in den uitersten hoek, doch de keeper van Weter. Boys, P. Zeegers, wist het schot even schitterend te stoppen. Even voor 't einde scoorde van Haaster met medewer king van den back een derde doelpunt. Met dezen stand 31 voor OD.I. kwam het einde van dezen strijd, die door den scheidsrechter zeer goed geleid werd Het is in totaal een pittige wedstrijd geweest. De pun ten verdeeling geeft de juiste ver houding weer. O.D.I. was inderdaad de sterkste van de twee ploegen. NIEUWVEEN. Het 50 j. bestaan van „De Johannes Stichting". De ver. „De Johannes Stichting", die haar stichtingen in onze gemeente en te Huis ter Heide heeft, zal gelijk bekend. Donder dag 15 Juli a.s. haar 50-jarig bestaan her denken. Dit jubileum zal echter op dien dag slechts in een intiemen gestichtskring te Huis ter Heide worden herdacht, daar het bestuur besloten heeft af te zien van een, officieele herdenking. •1 v NIEUWE WETERING. Tot strand-agent te Noordwijk is be noemd onze plaatsgenoot C. Kalker. BOSKOOP. De a.s. Rozententoonstelling. De voorbereiding der as. Rozententoon stelling te Boskoop maakt goede vorderin gen, al is daarvan uiterlijk tot nu toe wei nig te bemerken geweest. De oorzaak hier van ligt wel in het feit, dat deze tentoon stelling in hoofdzaak zal bestaan uit afge sneden rozen, die te velde worden gesneden en waarvoor dus door de kweekers geen uiterlijk zichtbare voorbereidingen worden getroffen, zooals wél het geval is bij een HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Overleden: Anna Cornelia Pleysier, 45 j. Ondertrouwd: G. P. van Ruitenburg. 27 jaar en P. G Versloot, 23 iaar. GetrouwdM K. van Vliet, 26 jaar en J. van Elswijk. 22 jaar. Raadsagenda. De raad komt Woensdag 14 Juli a.s„ des voorm. 10 uur (zomertijd) bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging ge meente-ontvanger. 3. Voorstel om in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten betreffende de jaarwedde van den hulp keurmeester. 4. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Leiden in betrekking tot de toelating van kinderen tot de openbare U. L. O.-schooI aldaar. 5. Twee verzoeken om vermindering van hondenbelasting. 6. Aanbieding ge meenterekening, dienst 1936. 7. Aanbieding van de rekening van het Waterbedrijf, dienst 1936. 8. Aanwijzing van een commis sie tot het onderzoeken van beide reke ningen. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloon bij den vleeschkeuringsdienst. 10. Wijziging begrooting dienst 1937, en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht wor den ter tafel gebracht. De Ned. Herv. Knapenvereeniging „Het Mosterdzaadje" maakte met een autobus van Trio te Boskoop een uitstapje naar Alk maar, Schoorl en Den Helder. Onder lei ding van den heer L. J. Matze werd, begun stigd door heerlijk zomerweer, veel gezien en genoten. Te ongeveer 11 uur keerde het jonge volkje hoogst voldaan in ons dorp terug. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Clazina Anna, D. van P. J. Goedhart en A. J. Brinkers Bartje Elisabeth D. van H. Bosman en H. Hooge- boom Cornelis, Z. van J. J. Wolff en N. v. d. Burg. Overleden: C. v. d. Water 33 j„ echtge- noote van A. Ruls N. Roos 67 j„ echt genoot van M. Th. Hoffman. OUDE WETERING. Opening Fortinlevensmiddelenfabriek. Zaterdagmiddag vond in het voormalige stationsgebouw alhier de opening plaats van een nieuw bedrijf van dr. Rijsdijk, n.l. de Fortinlevensmiddelenfabriek. De heer Rijsdijk hield een korte inleiding, waarbij hij o.a. dank bracht aan zijn staf van me dewerkers. Hij hoopte, dat zijn producten binnen afzienbaren tijd door het geheele Nederlandsche volk zouden worden ge bruikt, zoodat weldra tot uitbreiding moet worden overgegaan. Nadat de Fortinmarsch door een ensemble onder leiding van den heer Kriek was ten gehoore gebracht, gaf de heer Bijlsma een causerie over de ver schillende Fortinproducten en werden de genoodigden in de gelegenheid gesteld met een en ander met hulp van Fortin be reid. kennis te maken. De gereserveerde ge rechten lieten zich voortreffelijk smaken, zoodat wij niet twijfelen aan het succes van deze nieuwe onderneming. Na een rond gang door het gebouw, waarbij de heer Rijs dijk expliceerde en een bezichtiging van de Muskatorfabriek werd de officieele ope ning besloten. ROELOFARENDSVEEN. Te water. De heer S. groentenhandelaar had zijn bakfiets boven op een der hooge bruggen alhier geplaatst, terwijl hij zelf zijn klan ten bediende. Op een gegeven moment ge raakte de fiets in beweging met het ge volg, dat deze in de Veenwetering terecht kwam. Voor S. op den Zaterdagmorgen een zeer ongelegen gebeurtenis en tevens een schadepost. TER AAR. Geslaagd schoolreisje. De kinderen der hoogste klassen van de Herv. School hebben onder leiding van be stuur en personeel een zeer eeslaagd uit stapje gemaakt naar Amsterdam. De reis werd per boot ondernomen Zang. spel, ge zellig gepraat en versnaperingen wisselden elkaar af. In de hoofdstad werd een bezoek gebracht aan het Bijbelsch Museum. Met groote aandacht volgde men de ex plicatie der Biibelsche voorwerpen: inzon derheid had de verklaring van de taber nakel de volle belangstelling der kinderen Na dit bezoek stond „Artis" op het pro gramma. Volop is hier genoten! Over het IJ, door de Houthaven, langs Schiphol ging de reis weer terug. Had het weer den hee- den dag al meegewerkt, nu werd het een ideale watertocht door een met avondzon overgoten polderlandschap. Kwart voor negen legde de boot bij de brug aan de Aardam aan waar een groote groep schoolvrienden de kinderen hartelijk ontvingen. De kinderen zullen dezen dag niet g^uw vergeten en nog dikwijls aan de schoolreis 1837 terugdenken. Ledenvergadering der Woningbouwvereen. In café 't Centrum" werd een matig bezochte vergadering der woningbouwver- eeniging gehouden, welke de voorz. met een welkomstwoord opende. De secr.-pennlngmeester bracht, na lezing der notulen, een uitvoerig jaarver slag uit. In het afgeloopen jaar heeft het bestuur, gezien den lagen loonstandaard ter plaatse, de huren met 15 en 25 cent per woning, verlaagd, hoewel de exploita tierekening reeds een flink nadeelig saldo vertoont. De inning der huren geschiedt meer regelmatig en ook de oude achter stand wordt, voor zoover mogelijk, inge haald. Alvorens bepaalde uitgaven te doen, pleegt het bestuur thans eerst overleg met het gemeentebestuur, maar toch is het niet geheel mogelijk aan alle finantieele Verplichtingen te voldoen. Uit het finantieele gedeelte bleek ,dat de ontvangsten f. 13355,42 en de uitgaven f. 11179,61 hebben bedragen. Alzoo een batig saldo van f. 2175.81. Echter sluit de exploitatie - kening dei- drie huizenblokken met tekorten van resp. f. 249.16, f. 909.80 en f. 1206.01. Namens de controle-commissie rappor teerde de heer H. Volgering dat alles in orde bevonden was, waarop de penning meester onder dank voor het gevoerde be heer werd gedechargeerd. In dc vacature C. Lok koos men tot be stuurslid den heer C. W. v. d. Hoorn Jzn. en als lid der controle-commissie de hee ren A. van Rijn en H. Volgering. Hierna sluiting. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft f. 19.13 opgeleverd. WADDINXVEEN. Beroepen. Beroepen als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk alhier, onze plaatsgenoot cand. A. Vroegindewey. De statdonebeaimbte, de heer J. Dercksen, alhier is voor den dienst afge keurd en wordt gepensionneerd. Van de opening van de lijn Gouda—Alphen af was hij hier werkzaam. Velen zullen stellig ongaarne dezen behulpzatnen ambtenaar zien heengaan. Mej. S. alhier werd door een haar achterop komende auto, die niet ver ge noeg uithaalde, in de langs dien weg loo- pende sloot geduwd. Behulpzame handen hielpen haar op het droge. Met een stel be dorven kleeren ging zij naar huis terug. Een vervolging zal tegen den bestuurder van de auto. die doorreed, worden ingesteld. Zaterdagmiddag had op den hoek Kerkweg(Dorpstraat een aanrijding plaats tussohen 2 personenauto,s, reep. bestuurd door den heer V. alhier en den 'heer B. uit Den Haag. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, doch de materieele schade was niet onbelangrijk. De auto van den heer B. werd door den heer v. Nielen naar diens garage en werkplaats gesleept. De maandelijksche collecte in de Geref. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 104.80. De collecte tot verspreiding der H. Schrift heeft opgebracht f. 74. Naar wij vernemen zal de heer A. Moons zijn benoeming tot lid van den raad aannemen, zulks in de vacature van wijlen den heer A. P. Bakker. De heer Meiderhof, alhier werkzaam als wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, is overgeplaatst naar Hoogeveen. Bij den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland is tot bruggeknecht in vas ten dienst benoemd de heer E. van Latum, aan de hefbrug over de Gouwe alhier. Onze plaatsgenoote mej. L. van der Water, slaagde aan de Handelsavondschool voor het examen Nederlandsch en Duitsch. Het gemeentebestuur heeft besloten de tarieven voor krachtstroom, noodig voor polderbemaling, te verlagen en van 8 op 5 cent per K.W. te brengen. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Petrus Paulus, z. van C. J. van Wijk en M. J. M. Ammerlaan Hendrik, z. van A. Lagerwaard en B. Mulder. Getrouwd: M. J. Erdtmann 22 j. en C. A. M. de Wit 17 j. Loop der bevolking. Gevestigd: G Voskamp, van Berkel. Vertrokken: N. Verhoef,', naar Pijnacker -- A. J. van Reeuwijk. naar Hoeven M. Wassenaar naar Ezinge H. Vellekoop, naar Delft. De speldjesdag ten bate van dc stich ting „Zonnegloren" ter bestrijding der 1. B. C. heeft alhier f. 46.07 opgebracht. Mej. N. Noordam alhier slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespon dentie L.I.T.E.H. te Den Haag. J. B. te L. Arnhem. Dieren, Doesburg, Hummelo, Zelhem, Halle, Zeeuwent. Lich tenvoorde. 53 K.M Lichtenvoorde, Groen- lo. Eibergen. Haaksbergen, Hengelo, Borne, Almelo, Vriezenveen, VroamShoop, Grims- bergen, Coevorden, ongev. 100 K.M.; Coe- vorden. Dedemsvaart, Zwolle. 51 KM.; Amsterdam. Zaandam Zaandijk, Krom menie. Castricum, Heilo. Alkmaar. 33 K.M.; Alkmaar, Egmond Binnen, Beverwijk, Vel- sen, Haarlem, de Zilk, Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk, Lelden, ong. 85 K.M. Vertrek van Zwolle naar Amsterdam dage lijks behalve Zondags om 21 uur. Prijs le kajuit f. 1.50; 2e kajuit f.1; rijwiel f. 0.30. Mej. W. H. te L. De buitenschool te Katwijk is opgericht door de Ver. Herstel lingsoord „De Leidsche Buitenschool", waarvan secretaris is mr. F. D, L. Gun ning, Rapenburg 36 alhier Deze kan ij alle g^wienschte inlichtingen verstr^kep. G de J. te L. Leiden, Hoofddorp, Am» sterdam, 49 K.M. Vertrek van Amsterdam dagelijks om 8 u. 30 voorm.. Zondags bo vendien 10 uur, 18 uur en 21 u. 30; Maan dag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag 10 en 18 uur en Zaterdag 14 u. 30. Kosten retour le kl. 75 ct.; 2e kl. 60 cent; enkele reis 50 en 40 ct.; rijwielen 30 cent. Vertrek van Harderwijk dagelijks om 8 u. 30 en voorts op 2tondag, Dinsdag. Woensdag, Donderdag en Vrijdag 16 en 18 uur nam.; Maandag 5 u. 30, 16 en 18 uur en Zaterdag 14 u. 30 en 19 uur. J. J. K. te L. Wendt u voor dergelijke inlichtingen tot het Informatiebureau van V.V.V. of tot een reisbureauu. J. v. d, H. te L. Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Elswoude de Klomp, Lunteren, ong. 44 KM. Utrecht, Bunnlk, Zeist, Oud Arnhem- sche Bovenweg tot aan den grooten weg en vervolgens zelfde route als hierboven. Enkele kilometers langer. Lunteren, Amersfoort Soest, Soestdijk, Hilversum, ongeveer 42 K.M, Leiden-Utrecht f. 1.20. Lunteren, Ede, Wagenlngen, Rhenen, 28 K.M. D. J. v. E. te L. Sloterkade. Koningin neweg, rechts af naar Apollolaan, N. Am. stellaan, rechts af N. Amsteldijk, rlohtlng Ouderkerk. Tot Duivendrecht is het slechts enkele kilometers. D. J. F. te L. Vertrek van Rotterdam i Prins Hendrikkade bij de Hefbrug dage lijks om 8 uur voorm. Aankomst te Nijme gen 15 u. 10. Enkele reis le klasse f. 2.50; 2e klasse f. 1.50; rijwiel f. 0.50. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hierbij een blad van een roos. Wat te doen tegen de schimmel, welke er op voorkomt? Worden de gaatjes, welke in de bladeren voorkomen ook door deze ziekte veroorzaakt? H. S. te L. Antwoord: Uw roos is door een schlmme'i aangetast, welke laatste het z.g. „wit" ver oorzaakt. De gaatjes zijn het gevolg van een bastaard rupsje, welk dier zeer klein is en moeilijk af te zoeken. Tegen beide vijanden doet u goed 't volgende middel toe te passen. Meng in 10 L, water 2 ons groene of gele zeep. Los in een maatje brandspiritus 10 gram salicylzuur op en meng dit door de zeepzop. Spuit daarmee de rozen en U zult zien dat spoedig ver andering ten goede intreedt. Vraag: Is het bijgevoegde blad van Bellis pérennts zi'sfc? Zoo ja, wat kan gedaan ter verbetering? H. S. te L. Antwoord: Een dergelijke afwijking komt meer voor, vooral wanneer de grond meer of minder zuur is. Het verdient daarom aanbeveling in October of November den grond te mesten met per 10 vlierk meter 3 Kg. gebluschte kalk en deze kalk onder te werken. U kunt deze stof gerust strooien tusschen vaste planten en heesters. Niet op de bladeren strooien. Vraag: Kan 'n te diep geplante appelboom in 't najaar worden opgehaald? Hoe deze boomen te snoeien, spuiten en te mesten om zoo goed mogelijk resultaat te krijgen?, G. ten W. te L. Antwoord: De te diep geplante boom kunt u in het najaar (November) uit den grond nemen en hooger planten. De over gang van den stam naar wortels dient ge lijk met den grond te komen. Let u gere geld op onze rubriek. Wat aan uw boomen dient gedaan in bedoeld opzicht wordt regelmatig behandeld. Vraag: Hierbij een takje van een vlier en een jasmijn. Bdide krioelen van zwarte beestjes. Hoe deze voorgoed te verwijderen? H. M. te L. Antwoord: Uw struiken zijn aangetast door zwarte bladluis. Hiertegen doet u goed 's avonds te spuiten met koud water, zoo mogelijk met behulp van een tuinslang op de waterleiding. Dit ongedierte kan daar niet tegen. Bent u hiervoor niet in de ge legenheid spuit dan alles flink nat met een mengsel van 2 ons groene zeep op 10 liter water, waaraan een maatje brand spiritus is toegevoegd. De bespuiting dient na twee dagen te worden herhaald. U kunt deze plaag zeer beperken, misschien geheel voorkomen door in den winter (Februari) de struiken te bespuiten met Tlï'lo vrucht- boomcarbolineum in water. Vraag: Eiken morgen vind ik enkele andijvieplanten verwoest, de stengelvoet is half doorgevreten, zoodat de onderste blaadjes los liggen. In het veld zijn schuine gaten, 2 c.M. wijd. Ik kan daarin geen in secten vinden. Welk insect kan hier oor zaak zijn? Hoe te bestrijden? C. N. te O, Antwoord: Vermoedelijk is het de emelt, welke uw planten aantast. Dit is de larve van een langpootmug. Deze larve leeft ge durende den winter in den grond en vreet in het voorjaar aan de wortels van vele gewassen, 's Nachts komt het vrij' dikke, ongeveer 4 cM. lange, pootlooze insect boven den grond en vreet de jonge plan ten aan. Bestrijding kan geschieden door zemelen te strooien, vermengd met Parijsch groen. Per 10 vierk. meter is noodig 2 ons zemelen, welke een weinig vochtig worden gemaakt en waardoor 20 gram P.G. wordt gemengd. Dit laatste is verkrijgbaar in de drogisterij, het is vergiftig, waarmede rekening dient gehouden bij de bereiding. Deze zemelen worden tusschen de planten gestrooid en niet zelden vindt men tal- looze doode larven. In den tuinbouwhandel zijn zemelen verkrijgbaar, welke met ge noemd vergif zijn gemengd. U kunt dit ook gemakkelijk zelf doen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de redactie onder motto „Tuinbouw".. 4—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8