BUITENLAND De Hotelstaking te Parijs LEIDSCH DAGBLAD Eerste Bled Maandag 12 Juli 1937 RECHTZAKEN Een kleine minderheid veroorzaakt groote schade KtN/T EN LETTEREN RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Juni 1937 werd aan het kantoor Leiden op spaarbankboek jes ingelegd f. 209.816.84 en terugbetaald f. 182.040.48. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 27.776.36. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 162. De zittingen tot het aanvragen van kostelooze rijwielmerken beginnen niet 17, doch 19 Juli. Geslaagd voor het eindexamen B.S. der Zeevaartschool te Scheveningen, onze stad genoot de heer F. Oostenbrug. Niet P. C. Bronsgeest, maar J. C. J. Bronsgeest is bevorderd tot de 5e klasse van het Stedelijk Gymnasium. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen de tooterhandelaar K. uit Zoeter- meer bij mevr. E. te Leiderdorp om geld kwam, zou zij inplaats daarvan eenige stompen en slagen hebben uitgedeeld. Van deze mishandeling was aangifte ge daan en de vorige week had de Politie rechter getracht de verhouding tusschen /het geld en de mishandeling te ontwarren. Want, volgens de verdachte, was K. onheb belijk opgetreden en had zij niet geslagen. Er rukte vandaag een aantal getuigen aan, waarbij het feit niet duidelijker werd, omdat de eene getuige vond dat K. wél onhebbelijk was opgetreden, en verdachte niet. terwijl andere getuigen 't tegenover gestelde verklaarden De Officier vond dat verdachte teveel ontkende, en het bewijs geleverd aohtende, vroeg de Officier f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak. De Politierechter achtte de mishande ling bewezen en vonniste volgens den eisch. Mede-kostganger bestolen. F. M. uit Leiden had zich verzet tegen een verstekvonnis van den politierechter, waarbij hij wegens diefstal van geld, tot drie maanden gevangenisstraf was veroor deeld. Het feit zelf werd door verdachte bekend, en de politierechter wees er op dat het rapport over M. nu niet bijzonder fraai is. De officier vond het minderwaardig van verdachte om zijn mede-kostganger te be stelen, en dan te zeggen dat een ander het deed. Gezien deze omstandigheden, vroeg de officier nog drie maanden voorwaarde lijke straf bij de drie maanden onvoor waardelijk. De politierechter wilde het nog eens pro- beeren met vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Van je familie In een groot magazijn te Leiden, had mej. E. J. v. d. W. stof weggenomen voor een japon. Dat werd bekend, maar de juffrouw had er spijt van. De officier wilde op grond van het reclasseeringsrapport 'met een voorwaar delijke straf van drie maanden volstaan. De politierechter gaf een vermaning, en de gevraagde straf met- een proeftijd van drie jaar. met het advies zich niet te sto ren aan de minder goede raadgevingen der familie. De steun benadeeld. J. P. v. d H.. te Leiden, had niet juist opgegeven de verdiensten in een bepaalde week ontvangen, en daardoor benadeelde hij de steunverleening. De heer Wijkmans gaf enkele inlichtin gen over het geval: waarna de officier drie weken gevangenisstraf vroeg. De heer Wijkmans, desgevraagd, gaf als zijn meening te kennen dat voorwaar delijke straffen in het algemeen bij de steundelicten niet helpen. De politierechter hield rekening met de reeds opgelegde straf door de steunverlee ning en legde twee maanden voorwaarde lijk op met een proeftijd van 3 jaar. De animo voor lood. C. M. O., uit Leiden, heeft de belangstel ling, die momenteel voor lood bestaat, be nut, om een partij te verkoopen. Volgens de dagvaarding had hij dit lood gestolen aan het Kon. Mil. Invalidenhuis, doch de verdachte betoogde, dat hij het gevonden had bij dat gebouw. Later was hij weer terug gegaan, en werd hij in den tuin van genoemd gebouw aangetroffen. De officierf vroeg wegens diefstal ver oordeeling. benevens poging tot diefstal door inklimming; gevraagd werd 6 maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk. «e politierechter legde deze straf op. Geen rijwielbelastingmerk. A. v. E. te Voorschoten reed op een rij- %lel, waarop geen belastingmerk was aan gebracht. Hij verzette zich tegen de inbe slagname door den ambtenaar, zoodat hij volgens dit verzet terecht stond De Officier vond de handelswijze van verdachte zonderling, eerst verzette hij zich, en toen betaalde hij de boete! Waar hij als lastig bekend staat, vroeg de Offi cier f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform dezen eisch. Ruit vernield. M. A. R. uit Leiden vernielde een ruit van het gebouw van Maatsch. Hulpbetoon aldaar. De Officier wees erop dat verdach te reeds vijftien straffen heeft gehad, en daarom vroeg hij twee maanden gevange nisstraf. De Politierechter hield er rekening mede, dat in de laatste tien jaar verdachte geen straf heeft ondergaan en legde de twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar op. De burenruzie. Er was een burenruzie in Katwijk aan Zee geweest, waarbij het gevolg was, dat mej. G. was mishandeld. Het scheen een scheldende en vechtende kluit te zijn geweest, want volgens R. S.. de verd. in deze zaak, stonden de moeder van mej. G. en haar broer gereed om hem af te drCL'.n. To:r. v as verdachte allen vóór geweest c-n had mej. G. naar de keel gegrepen en vc./eigens had hij haar geschopt. Na het getuigenverhoor, vroeg de Officier tegen 6. f. 15 boete subs. 15 dagen hech tenis. Het vonnis werd conform dezen eisch. DE ALGEMEENE TOESTAND. Groeiende spanning in het Verre Oosten. Von Papen over de Oostenrijksch- Duitsche verhoudingen. Fransch-Duitsch handelsverdrag geteekend. De toestand in het Verre Oosten vraagt momenteel volledig de aandacht. Het is daar weer een zeer gevaarlijk soel. waaruit nog niet goed wtis is te worden Zoo heet het. dat een wapenstilstand is gesloten, zoo verluidt dat de strijd is hervat waarvan men elkaar dan de schuld geeft. Beslissend voor deze ..vertooning" is echter de vraag of Jaoan al dan niet geheime bedoelingen nastreeft in Noord-China. En met Japan wordt dan niet zoozeer de regeering te Tokio in de eerste plaats bedoeld als wel het leger en met name het Kwantoeng- leger. Het is bekend, hoe dit leger reeds lang feitelijk loert op het losmaken van Noord-China uit de sfeer van Nanking en een politiek nastreeft, die veel lijkt op die waarmede Mandsjoeriie tot een zelf Fan - digen staat" werd gebombardeerd, oftewe tot een Japansch wingewest. Het- schijnt dat Nanking thans echter vastbesloten is. geen herhaling te dulden, waarbij het zich <*erugsteund voelt door de sovjets, al passen die wel od om reeds officieel blijk te geven van steun of anders, zins. Het is nog ondoenlijk voorspel'ingen te uiten maar licht te begrijpen is, dat de spanningen langzamerhand gevaarlijke af metingen gaan aannemen. Ter gelegenheid van het één-jarig be staan der Duitsch-Oostenryksche overeen komst van 11 Juli, schrijft Von Papen in de „Germania". dat dit accoord een nieuwen toestand heeft geschapen in het Donau- bekken Hij schrijft: Hef accoord heeft in staat gesteld tot ontwikkeling van de betrekkingen van Duitsch'and met de landen van de proto collen van Rome en tot het op nieuwe basis grondvesten van de kostbare Itali- aansch-Duitsc'ne samenwerking. Verder constateert Von Papen dat het accoord niet even bevredigende resultaten heeft afgeworpen voor de Duitsch-Oosten- riiksche binnenlandsche politiek HU voegt hieraan toe. dat Oostenriik gedurende dui zend jaar de kampioen is geweest van de Duitsche geschiedenis in het Zuid-Oosten van Europa. Oostenrijk kan alleen voortgaan deze taak te vervullen, wanneer het zijn oorspronke lijkheid en onafhankelijkheid behoudt. Daarvoor moeten zijn betrekkingen met Duitschland echter zoo nauw en broederlijk zijn als maar mogelijk is. Men zal dan rustig aan de toekomst de zorg kunnen overlaten om tusschen Duitschland en Oostenrijk de politieke vormen te vinden, die met deze situatie in overeenstemming zijn. Zaterdag vond te Parijs de onderteeke- ning plaats van een nieuw Fransch Duitsch handelsverdrag. Ter gelegenheid daarvan gaf de minister van handel Chapal een noenmaal ter eere van den Duitschen ambassadeur en de Duitsche delegatie, waaraan 'alrijke Fransche en Duitsche persoonlijkheden aanzaten. FRANKRIJK Kardinaal Pacelli te Lisieux. Het congres der socialisten. Parijfche hotelstaking mislukt. Met groot ceremonieel er waren 5 kar dinalen, vele aartsbisschoppen en 75 bis schoppen aanwezig! en onder belang stelling van duizendejn geloovigen (200.000 in totaal) heeft de kardinaal-staatssecre taris Pacelli te Lisieux de basiliek van de Heilige Theresia ingewijd. In den loop van zijn rede maakte Pacelli nog eenige toespelingen op de rassenleer, o.m sprekende over een edele en machtige natie, die slechts herders in de idolatrie van het ras wilde meesleeptn. De kerk kan echter niet overwonnen worden. De Paus sprak per radio. Hij zelde o.a.: .laten wij bidden, dat de Goddelijke Schepper een weinig rust en vrede wil schenken aan deze rumoerige en omverge worpen wereld en aan alle volken, die ge bukt gaan onder de droefheden van het heden en de angst voor morgen. Laten wij bidden, dat dit geschiedt door het terug- keeren tot de wegen van het reoht, d.wz. door het aanvaarden van de Goddelijke sóuvereiniteit, door gehoorzamen aan de heilige wetten van God, door het uitoefe nen van de rechtvaardigheid en door een groote liefdadigheid ten aanzien van de misdeelden". Tenslotte gaf hij allen aanwezigen zijn zegen en aflaat. Zaterdag is te Marseille het 34e congres van de socialistische partij geopend. Henri Tasso. de burgemeester van Marseille, be groette de vertegenwoordigers der tweede internationale, onder wie zich de Brouckère bevond. Verder waren er delegaties aan wezig uit Armenië, Zwitserland. Roemenië. Belgie en Tsjechoslowakije. Léon Blum werd bij zijn binnentreden in de congres zaal levendig toegejuicht. Er werd critlek geoefend op het feit, dal Blum en de andere socialistische ministers hun medewerking verleenen aan de re- geering-Chautemps, op de toeneming van de wapening en op de wijze waarop de devaluatie ten uitvoer was gebracht. Het partijverslag werd met 3997 tegen 591 mandaten goedgekeurd. Meer dan 5000 personen hebben aange zeten aan een groot banket, dat is aange richt ter eere van Léon Blum. Aan de eere-tafel haddenplaats geno men Tasso. de heer en mevrouw Blum, Vincent Auriol, Paul Faurre, Lebas, Mon- net, d'Ormoy en Debrouckere. In een toéspraak beantwoordde Blum verschillende Sprekers. Hij vroeg den leden der socialistische partij eensgezind te blij- .ven rond de leiders. Hij merkte ofci, dat 'het aan de macht komen van het Volksfront in Frankrijk hem het vertrouwen heeft'gegeven van de ter wereld bestaande démocratie. DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. Oproep van de belijdende kerk. Alle predikanten van de Belijdende kerk hebben gisteren van den kansel 'n oproep tot de geloovigen voorgelezen. In het schrijven werd verklaard, dat de leiders van de Luthersche kerk deze week aan de regeering zouden vragen een oprechten vrede met de kerk te sluiten. In de kerk van Dalhem heeft superin tendent Sibelius een brief voorgelezen, welken de predikant van deze parochie, ds, Niemoeller in de gevangenis heeft geschre ven. Deze herder spoort hierin zijn scha pen aan den moed niet te verliezen. BELGIË Van Zeeland voert besprekingen. Minister-president van Zeeland heeft besprekingen gevoerd met den minister van justitie. Delaveleye, den minister van bultenlandsche zaken en de gedelegeerden van den nationalen liberalen raad over de wenschelijkheld van het onmiddellijk af treden van Delaveleye. Deze besprekingen zijn nog niet be ëindigd. HONGARIJE De Kanya over de politiek. De minister van bultenlandsche zaken, De Kanya, heeft den hoofdredacteur van het Joegoslavische blad „Vreme" een in- j terview toegestaan, waarin hij o.m. ver klaarde: „Hongarije zou zijn rechtsgelijk heid in de bewapeningskwestie willen her- I vinden na vriendschappelijke besprekin gen". Voorts zeide de minister, dat Hon garije trouw zal blijven aan zijn Italiaan- sehe en Oostenrljksche vrienden, met wie i de banden kortelings nauwer aangehaald 2ijn en zijn vriendschappeiijkt betrekkin gen met Duitschland zal handhaven op grond van de gemeenschappelijke belangen met dit land. Betreffende betrekkingen met de Kleine Entente zeide de Kanya: „Talrijke geschil len bestaan nog. maar het zou mogelijk zijn met goeden wil te komen tot practl- sche relaties". Er is in- het conflict in het hotelbedrijf te Parijs geen wijziging gekomen. De sta king van het bedienend personeel betreft slechts de groote gelegenheden. De buurtcafés en de bars op de Champs Elysees, bij de Etoile op Montmartre, Montparnasse en in het Quartier Latin en dc koffiehuizen bij de stations zijn open. evenals de eerste rangs-hotels. Sommige inrichtingen werken met min der personeel dan anders, doch toch nog met voldoende bedienden om de clientele te bedienen. L>e meeste ocntendbladen wijzen op de mislukking van de staking. Hoewel eenige arrestaties zijn verricht, hebben zich geen incidenten van beteeke- nis voorgedaan. POLEN „Dag van de zee". Ter gelegenheid van den „dag van de zee" heeft de president der republiek, Moscickl, gisteren in Gdingen aan boord van de torpedoboot „Mazoer" een vloot revue bijgewoond, In aansluiting daaraan was de president aanwezig bij een parade der in Gdingen en omgeving liggende Pool- sche troepen. Tijdens een demonstratie in Gdingen heeft de vice-premier, KwiaWco-wski, o.m, verklaard, dat er geen maand en geen jaar voorbijgaat, dat de machtspositie van Polen aan zee niet versterkt en hechter wordt, TURKIJE De strijd tegen de Koerden. Officieus wordt gemeld, dat de militaire operaties tegen de rebellen in de streek van Darslm nagenoeg gestaakt zijn. De generale staf is van meening, dat de ge regelde troepen, die thans in contact zijn met de opstandelingen, niet zonder al te groot risico te loopen, nog verder in de bergachtige streken, waar de rerebellen zich ophouden, kunnen doordringen. Deze streken zijn verstoken van alle verbindings middelen en leveren bovendien geen vol doende ravitailleeringsmogelijkheden op. Voorts is het reeds te ver in het seizoen, dan dat een verdere actie nog eenig nut zou afwerpen. Er is daarom besloten, dat de troepen zullen blijven in de vallei, die zij thans be zet houden en daar het bestuur onder mili taire controle zullen organiseeren. Van hieruit zal men dan later de operaties kun nen voortzetten. VEREENIGDE STATEN Nederlaag voor Lewis. De nieuwe staking, die moest uitbreken in de fabrieken van de Republic Steel Cor poration is totaal mislukt. Volgens de directie zijn de arbeiders vol tallig aan den arbeid. De staking bij de fabrieken te Alcoa van de Aluminium Cy. of America is geëindigd. Er is een overeenkomst tot stand gekomen en de arbeiders zullen heden het werk her vatten. Onze Parijsche correspondent schrijft dato Zondag: Driehondend Amerikaansche passagiers, die een bezoek aan Frankrijk wilden bren gen, zijn te Southampton van boord van de „Camplaln" gestapt, omdat de berichten over de Parijsche hotel- en caféstaking hen voor een minder aangenaam verblijf in Frankrljks hoofdstad deden vreezen. Zij hebben ongelijk gehad, want van de sta king, die algemeen zou moeten zijn en die nog geen tiende van het betrokken per soneel omvat, is heel weinig te merken. En toch is deze staking een der meest funeste, die Frankrijk juist op dit oogen- blik treffen kon, want het spreekt van zelf dat niet alleen die driehonderd passagiers van de „Camplaln", maar nog duizenden anderen hun vacantieplannen zullen ver anderen en om niet voor onaangename verrassingen te staan Frankrijk en in het bijzonder Parijs zullen mijden. En juist nu, nu de internationale tentoonstelling tien duizenden naar Parijs uitnoodlgde en van dit bezoek een opleving van het zakenle ven verwacht werd! Deze staking treft dus niet alleen het hotel-, café- en restaurantbedrijf, maar alle zaken, die een groot deel van hun cliënteele onder de vreemdelingen zoeken, de groote mode-huizen en die tallooze luxe-bedrijven, waaraan Parijs voor een groot deel zijn naam te danken heeft. En niet te vergeten natuurlijk het amuse mentsbedrijf. waaraan de „Ville Lumière" zoo rijk is. De directe schade, door deze staking veroorzaakt, zal misschien binnen korten tijd min of meer nauwkeurig bere kend kunnen worden, doch de indirecte zal, hoewel nooit te berekenen, zeer zeker vele mlllioenen talrijker zijn. Zoo zal het zegenrijk gevolg zijn van een agitatie van enkele onverantwoordelijke heethoofden, gelukkig slechts door een klein aantal ka meraden gevolgd, maar ongelukkigerwijze en van zelf sprekend door het bul tenlandsche publiek erg zwaar opgevat. Hoe zou het ook anders kunnen, wan neer men leest over algemeene staking in de hotels en restaurants? Men denkt on middellijk aan niet-opgemaakte bedden en ongepoetste schoenen, aan ongedekte ta fels en uitgedoofde fornuizen! En mis schien weezen de meest-vreesachtigen voor sluiting der hotels, verdrijving met onzach te hand door stakers en nachten in de open lucht! Niets is minder waar. Het on zalige stakingsparool is slechts door een zeer kleine minderheid gevolgd, nauwelijks een 4000 van de 40.000 in het hotel-, café- en restaurantbedrijf werkzame personen, doch het vooral voor vreemdelingen on aangename van het geval is, dat het juist de groote zaken zijn, waar de touristen gaarne vertoeven, die door deze staking zijn getroffen. Het is iets, wat een slechten indruk maakt en zonder er zich rekenschap van te geven, dad van de 54.000 hotels, café's en restaurants in Parijs en omstre ken, waarvoor de staking was uitgeroepen, er slechts een twee honderd onder de sta king te lijden hebben, verlaten talrijken de stad. In sommige hotels zijn er meer gasten vertrokken dan er bedienden staken en die gasten zijn werkelijk al te vreesachtig ge weest, want op slot van zaken schijnt deze staking zoowel door de standvastige hou ding der patroons als door de weinige sym pathie bij het publiek binnen zeer korten tijd absoluut verloopen te zijn. En wat vooral de groote kracht der patroons uit maakt, is, dat het overgroote meerendeel van het personeel er niets voor voelt in dezen tijd, waarin door het talrijke tou- ristenbezoek hotels, café's en restaurants voller zijn dan ooit in sommige hotels en niet van de kleinste en goedkoopste zijn alle kamers voor de eerstvolgende tij den besproken een kans op groote fooienrecette mis te loopen. Gisteren en vandaag hebben we eens door Parijs geflaneerd om de gevolgen van de staking na te gaan en iets, wat den vreemdeling zeer onaangenaam en veront rustend zal treffen, -terwijl de Parijzenaar sinds de stakingen van verleden jaar er gewend aan Is geraakt, dat is'de ongewone politiemacht op de groote verkeerswegen, de boulevards en Champs Elysées, waar niet alleen politie de wacht houdt, maar ook gehelmde en met karabijnen gewapen de mobiele garden. In de zijstraten en in de buitenwijken vindt men niet die machts ontplooiing, is ze trouwens ook onnoodlg, want daar gaat 't leven gewoon zijn gang, drinkt aan de toonbank van de „bistro" de werkman doodkalm zijn glaasje koffie met cognac en strijkt met een stil lachje van leedvermaak de „gargon" de fool op. die zijn stakende kameraden hem achterlaten. Want zoo principieel zijn de stakers niet, dat ze er hun aperitief voor in den steek laten Eigenlijk is het een schande, dat zoo'n klein groepje heethoofden de autoriteiten dwingt de voornaamste verkeerswegen on geveer in staat van beleg te verklaren. Doch gelukkig is door het eendrachtig op treden der patroons slechts een allerkleinst aantal zaken tot algeheele sluiting ge dwongen geworden, terwijl ln andere met trouw gebleven personeel en hulpkrach ten, gerecruteerd tusschen familieleden en vrienden de bediening zoo goed en zoo kwaad als het gaat wordt in stand gehou den. Hier en daar heeft men zelfs de klan ten verzocht zich zelf te bedienen en over al heeft het publiek zich vroolijk en opge wekt naar de omstandigheden geschikt. Maar een dwaas gezicht is het in deftige café's en restaurants van de Champs-Ely- sées, waar anders personeel in witte jasjes met roode tressen de gasten bedient, nu zijn schotels te zien opgedragen doorman nen met opgestroopte hemdsmouwen en in blauwe boezeroens! Doch niemand beklaagt zich, men heeft schik in het geval en ve len zijn zelfs heimelijk heel tevreden door de charmante dochter des huizes bediend te worden! Zoo nu en dan een kleine sensatie: dan komen in groepen van vijftig, van honderd of twee honderd man wat stakers aange wandeld, er wordt geschreeuwd en gejoeld, er worden wat vuisten gebald, soms trach ten ze een verlaten terras te bezetten en een heel enkele maal vallen ze de gasten lastig. Maar dit blijft een zeldzaamheid, een zeer groote uitzondering, en op slot van zaken is dit maar het beste voor de heeren stakers zelf, want het publiek ls absoluut niet geneigd zich zoo maar goeds moeds te laten storen bij het genieten van zijn kopje thee of borrel! En gewoonlijk zijn de klappen, die de verontwaardigde klanten uitdeelen. heel wat harder en ra ker dan die der politie! Over het algemeen blijft het echter bij wat geschreeuw en voor de gasten daar in het café is het dik wijls een aangename afleiding. Een sensa tie, die zij wat graag meemaken, omdat zij dan later aan vrienden en vooral aan vriendinnen met veel bravour kunnen ver tellen, dat zij door de stakers bedreigd zijn! En zoo kunnen we dus besluiten met de verzekering, dat het leven der touristen door deze ongelukkige staking volstrekt niet gestoord wordt, zij worden in de ho tels bediend als te voren, 's morgens kun nen zij op bed hun kopje thee met een goud-gele croissant gebruiken en 's avonds vinden zij hun kamer opgeruimd, terwijl zij overdag precies daar kunnen gaan di- neeren en soupeeren, waar zij willen. Doch dit kan men alleen ter plaatse constatee- ïer, en velen zullen er voor terugschrikken dit experiment te ondervinden, zoodat Frankrijk en Parys in het bijzonder een onberekenbare schade lijdt door de schuld van eenige heethoofden. PALESTINA Het verzet der Arabieren. De Arabische naitionale verdedigings partij heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de voorgestel de verdeeling van Palestina een groot deel der Arabieren met vernietiging bedreigt en niet in staat zal zijn den vrede in het Heilige Land te herstellen Het voorloopig comité van de partij heeft het plan een stemmig verworpen, als zijnde niet ln over eenstemming met de gevoelens van de Arabieren en leidende tot ondermijning van de eenheid van het land. Toch wordt de bevolking aangespoord kalm te blijven, teneinde de leiders ln staat te stellen een goede oplossing te zoeken. Het Arabische hooge comité heeft meer dan vijfhonderd telegrammen ontvangen van verschillende vereenlgingen en gods dienstige commissies om te protesteeren tegen de verdeeling. Ook de leider van de Sjla-secte van Irak (het grootste deel van de bevolking van Irak behoort tot deze secte), heeft een protesttelegram gezon den. Hij wil bij de Brltsche regeering aan dringen om het plan op te geven. Op 17 Juli zal een conferentie plaats vinden van alle notabele Arabieren, waarop ook Syrië en Irak zaïUen zijn vertegen woordigd. Totnutoe heeft zich één incident voor gedaan. Vrijdag j.l. trachtten n.l Arabieren te Birrsjeba vuren aan te steken bij wijze van protest. De politie dreef de betoogers uiteen. Later vond zij twee bommen, waar van een tot ontploffing kwam, zonder schade aan te richten. De Hooge Commissaris van Palestina heeft den Syrischem autoriteiten verzocht Franse he troepen samen te trekken aan de grens, teneinde invallen van Libanee- sche benden in Palestina te verhinderen, De Hooge Commissaris sir Arthur Wauchope, heeft een bezoek gebracht aan Amman, de hoofdstad van Transjordanië, waar hij den toestand heeft besproken met emir Abdoellah, die genoemd wordt als toekomstig koning van den Vereenigden Arabischen Staat. Een speciale correspondent van de „Daily Telegrauh" heeft een onderhoud gehad met den emir. Op desbetreffende vragen gaf de emir te kennen, dat hij den Arabieren den raad had gegeven zich niet tegen de aan bevelingen te verzetten. Uiteraard, zoo verklaarde hij verder, was hij teleurge steld door de voorgestelde verdeeling, maar, mits er een aanpassing tot stand kwam op zekere punten, welke sterk ten nadeele Zijn van de Arabieren, moest hij toch aan vaarding van het plan aanbevelen. De Arabieren aldus de emir zouden gaarne geheel Palestina als tevoren hebben behouden, maar het is hun plicht de wer kelijkheid onder oogen te zien en onder de huidige omstandigheden toe te geven. Er zijn echter een paar punten, die door de Arabieren naar voren gebracht moeten worden ten aanzien van de voorgestelde grenzen der Joodsche en Arabische staten. Zoo is Jaffa, dat Arabisch blijft, van de rest van den Arabischen staat gescheiden en alleen voor Arabieren te bereiken via den corridor, Jeruzalem-Jaffa, Voorts wor den 300.000 Arabieren aan de Joden toe vertrouwd en worden de Arabieren niet waardig bevonden te heerschen over de kleine Joodsche afdeeling in het gebied van Jennin. Hier zou wijziging in gebracht moeten worden. Ook zou het gebied ten Zuiden van Jaffa moeten worden aange sloten bij den Arabischen staat, terwijl de voorgestelde corridor onder Arabisch be stuur zou moeten komen, maar onder man daat. Ook willen de Arabieren een overeen komst ter waarborging van de moreele, cultureele en religieuze rechten der Ara bieren in den Joodschen staat. Kortom, de Arabieren beschouwen den toestand deels met spijt, maar toch met den wensch in vrede en vriendschap te leven met al hun naburen, zoowel nu als in de toekomst. DE DIRIGENTEN VAN HET U. S. O. De kwestie opgelost. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, den heer Carl Schuricht aangezocht en bereid ge vonden, tezamen met Willem van Otterloo het volgende jaar het orkest te leiden. De heer Schuricht zal het seizoen openen en voorts een groot deel der abonnements concerten en eenige volks-oncerten dirt- geeren Het bestuur heeft prof. dr. Willem Men gelberg bereid gevonden in April 1938 het seizoen met eenige abonnementsconcerten te sluiten. 1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2