LE1DSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 12 Juli 1937 Verscherping van den toestand in Noord-China Zevental branden richt groote schade aan De grenscontrole aan de Pyreneeën Grens blijft gesloten KERK- EN SCHOOLNIEUWS Wapenstilstand en strijd wisselen elkaar af Inbrekers veroorzaken felle brand in Den Haag Het gaat met het Japansch-Chi- neesch conflict bij Peiping op en neer. Strijd en wapenstilstand wisselen el kaar af, doch het is duidelijk, dat het geregeld hervatten van den strijd het conflict steeds meer toespitst. Van Zaterdag tot gisteravond laat heeft zich dit stuivertje wisselen afgespeeld en de verwarring is thans groot. Over en weer geeft men elkaar natuurlijk de schuld. Volgens de Japanners zouden de Chinee- zen gistermiddag de volgende voorwaar den hebben aanvaard: 1. China neemt de verantwoordelijkheid voor het incident van Loekautsjiau op zich. 2. Het verklaart zich bereid verontschul digingen voor het gebeurde aan te bieden. 3. De voornaamste schuldigen aan het incident zullen gestraft worden. 4. De Chineesche autoriteiten zullen de anti-Japansche en communistische propa ganda in Noord-China onderdrukken. Maar dit wordt van Chineesche zijde be slist tegengesproken. Volgens generaal Tsjin Te-tsjoen, den commandant der 37ste divisie, heeft noch Japan noch China eischen gesteld, Tot de terugtrekking der Japansche troepen is aanvankelijk volgens den divisie-generaal overgegaan, nadat beide partijen uiting hadden gegeven aan haar leedwezen over het gebeurde en over de verliezen, die zij elkaar berokkend hebben en hadden af gesproken, een definitief accoord op te stellen. In elk geval ontkent men te Peiping van Chineesche zijde, dat China zich bereid zou hebben verklaard, de schuld voor het incident van Loekautsjiau op zich te ne men. Tevens verneemt Reuter uit betrouwbare Chineesche bron te Sjanghai, dat de Nan- kingregeering zal weigeren, eenigerlei ac coord te ratificeeren, dat door de plaatse lijke Chineesche autoriteiten gesloten is. Maarschalk Tsjang Kai-sjek zou zelfs den burgemeester van Peiping en den commandant van het 20ste leger bevel hebben gegeven elk compromis te verwerpen, geen duimbreed te wij ken en niet terug te schrikken voor het verlies van menschenlevens. In Tokio zoowel als te Nanking zijn di verse kabinetsbesprekingen gehouden. In een communiqué van de kabinetszit ting te Tokio wordt gezegd, dat de keizer zijn goedkeuring aan de besluiten van het kabinet heeft gehecht. De Japansche regeering beschuldigt China van kwade trouw en heeft derhalve besloten, versterkingen naar Noord-China te zenden. Men spreekt van 20.000 man. Niettemin blijft Japan de hoop koeste ren. dat alsnog een vriendschappelijke op lossing van het conflict verkregen wordt. Er moet echter een volstrekt einde komen aan de anti-Japansche agitatie in China. Met de belangen en rechten, die buiten- landsche mogendheden in China hebben, zal Japan ten volle rekening houden. Voorts is besloten, de gebeurtenissen in het gebied van Loekautsjiau te bestempe len als „het Noord-Chineesche incident". Vandaag keert het hof van het zomer verblijf te Hayama vervroegd naar Tokio terug. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, dat de mikado tot 25 dezer te Hayama zou blijven. Nog in den loop van den avond heeft Konoye gisteren de vertegenwoordigers der partijen, van het Hoogerhuls en der flnan- cieele kringen bijeengeroepen, ten einde te beraadslagen over de wijze, waarop aan de besluiten van het kabinet gevolg zal wor den gegeven. De vereischte middelen zijn reeds door het ministerie van Financiën ter beschikking gesteld. Tegelijk met deze conferentie kwam ook de opperste oorlogs raad bijeen. Tot opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten in Noord-China is generaal Katsoeki benoemd, die als zoodanig den sinds langen tijd zwaar ziek zijnden gene raal Tasjiro vervangt. Generaal Katsoeki was tot dusver inspecteur-generaal voor de militaire opleiding. Hij is reeds per vlieg tuig naar Tientsin vertrokken. Van het gevechtsterrein verluidt het vol gende De Chineesche autoriteiten van Peiping hebben de poorten der stad gesloten, de wacht versterkt en het spoorwegverkeer stopgezet. Op strategische punten zijn bar ricades opgericht. De treindienst Peking-Moekden is on derbroken. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft de geheele Chineesche luchtmacht gemobiliseerd en heeft vier divisies van het Chineesche leger opdracht gegeven naar het Noorden te mavcheeren en zich in de gesloten provincie Honan te con- centreeren. De Japansche verliezen zouden totdusver 18 dooden en 28 gewonden bedragen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft allen Japanschen consuls in China telegrafisch opdracht gegeven zoo goed mogelijke maatregelen te nemen, ter be scherming van Japansche burgers en te trachten hen naar veiliger streken te zen den. indien de omstandigheden zulks zou den vereischen. Reeds zouden vele Japanners uit het binnenland op weg zijn naar de kust- plaatsen. Rond Wang Ping en Huang Toe Po aan den Tientsin spoorweg achter Fengtai is de strijd in vollen gang. Het doel van de Japansche troepen schijnt het Chineesche legerkamp en vliegveld NanYuan te zijn. 4 millioen K.G. stroo vernietigd te Oude Pekela. Surveilleerende agenten ontdekten gister morgen een zwaren binnenbrand in de kantoren van de N.V. v.h. Gebr. Geenen, een groothandel in koloniale waren aan de Paviljoensgracht te 's-Gravenhage. Terwijl één der agenten de buren ging waarschu wen, alarmeerde de ander onmiddellijk de brandweer, die enkele minuten later met groot materiaal ter plaatse verscheen. Ech ter alleen de motorspuit van het bureau Prinsengracht behoefde dienst te doen, want hoewel de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien en de vlammen Gistermiddag te omstreeks half drie werd fel door de gesprongen ruiten naar buiten een ernstige brand ontdekt in de Breed- sloegen, bleken twee stralen toch voldoende straat te Leeuwarden. Het bleek, dat de be- rsrï-i don Ho aoiiiirvinorc troipc/pn I woners, de familie van den slager C. de Boer, niet thuis waren. Het vuur dreigde verder over te slaan naar een achttal aan de overzijde van den weg gelegen huizen. Deze werden ontruimd, doch de brandweer slaagde er in ze door nat houden voor het vuur te sparen. Voor de op ongeveer 350 meter afstand gelegen strookartonfabriek „Erica", die ook gevaar liep door het vuur aangetast te wor den. was de motorspuit uit Nieuwe-Pekela gealarmeerd. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De brand in de opslagplaats van stroo van de stroocartonfabriek „Albion" duurde den g^heelen Zaterdagnacht voort. Tot laat in den nacht bestond er van de zijde der omwonenden groote belangstelling. De schade, zoowel van de „Albion" als van het door vuur vernielde woonhuis, wordt door verzekering gedekt. Woonhuis vernield. Russisch commentaar. De „Prawda" schrijft over de gebeurte nissen in Noord-China o.m.: de nieuwe provocatie van de Japansche militaire kliek is het directe gevolg van de politiek, welke zij in Noord-China ten uitvoer legr.. Ongetwijfeld hebben de door Japan met Engeland aangevangen onderhandelingen een rol gespeeld en waVen deze een aan sporing voor de orgarflsatie van de provo catie. Een succesrijke afloop der provocatie zou volgens de meening van TN^kio niet alleen de positie van Japan in Noord- China versterken, doch ook de positie van Japan bij zijn onderhandelingen met En geland over het door het Japansche im perialisme voorgestelde plan inzake de ver deeling van China in invloedssferen. De te Japan geboden tegenstanc den geweldigen groei van de anti-Japan sche stemming in China en den wil van het Chineesche volk te strijden tegen de Japansche agressie. Het zou evenwel naïef zijn te denken, aldus het blad, dat de Japansche militaire kliek zal worden gekal meerd en zich zal verzoenen met een nega tief resultaat. De gebeurtenissen in Noord- China verdienen derhalve de ernstige en ingespannen aandacht. Het door de Fransche regeering genomen besluit, om met ingang van morgen de Internationale grenscontrole aan de Pyre neeën op te heffen, heeft ten doel. de Fransche grens in eenzelfde positie te plaatsen als die, welke sinds eenige dagen heerscht aan de Portugeesche grens, waar op initiatief van de regeering te Lissabon, de controle der Engelsche waarnemers niet meer wordt uitgeoefend. Het besluit der Fransche regeering beperkt zich tot de opschorting van de controle der neutrale waarnemers. De grens der Pyreneeën blijft ook nu gesloten voor goederen, welke voor vervoer naar Spanje door de Londen- sche commissie zijn verboden. De maatregel draagt overigens een voor- loopig karakter en zal slechts worden toe gepast zoolang de door den vertegenwoor diger van Frankrijk aan de Londensche commissie aangeduide voorwaarden niet verwezenlijkt zijn. De Brltsche regeering is, zooals bekend, ■door de ncn-interventie-commissie belast met het zoeken naar een compromis tus- schcn dc FTansch-Engelsche voorstellen en de tegenvoorstellen van Italië en Duitsch- land inzake de controle. Minister Eden heeft gedurende het weekeinde een bezoek gebracht aan Deau- ville, waar hij een onderhoud had met sir Fric Phiops. In den nacht keerde hij naar Londen terug om vandaag zijn taak op het Foreign Office te hervatten. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat hij rustig diverse plannen heeft willen overzien en uitwerken. De Fransche beslissing heeft in Ber- lijnsche kringen verrassing gewekt. Men hoort de meening verkondigen dat een dergelijke mededeeling indien zij tot uit voer wordt gebracht niet overeenstemt met het door alle leden van de Londensche commissie aangenomen voorstel waarin aan de Britsche regeering verzocht wordt, een uitweg voor te bereiden uit de impasse, waarin de controlekwestie is geraakt. De „Giornale d'Italla" schrijft: Dit be sluit beteekent het einde van de Fransche niet-inmengingspolitiek. De „Tribuna" zegt het onwaarschijnlijk te achten, dat na dit besluit meer wapenen, munitie of man schappen over de grens der Pyreneeën zullen worden gesmokkeld dan totdusver. „De volksfrontregeering", zoo vervolgt het blad, „wijkt voor den druk der Moskousche vertrouwensmannen en slaat vastberaden den weg in. welke haar door de communis tische bondgenooten wordt aangewezen. Het besluit heeft in Londen noch verba zing. noch teleurstelling gewekt. In sommige kringen ls men zelfs van meening, dat de Fransche regeering hier mede eerder de taak der Britsche regeering vergemakkelijkt, wijl door het besluit dui delijker de gevolgen van een mislukking der aan de gang zijnde onderhandelingen uitkomt. In een uitvoerige beschouwing beklaagt het Fransche officieuze persagentschap Havas zich er over, dat het Duitsche pers bureau in de mededeeling van den Quai d'Orsay in zake de opschorting der inter nationale controle aan de Pyreneeën-grens niet alleen het woord „opgeschort" (suspendu) door „opgeheven" (waarvoor supprimé" het Fransche aequivalent is) heeft vervangen, doch tevens van het oor spronkelijke Havas-bericht de beperkende toevoeging heeft weggelaten: ..tenzij intusschen de voorwaarden ver vuld zijn. die de Fransche gedelegeerde in de zitting der non-interventie-commissie nauwkeurig heeft geformuleerd. Het spreekt vanzelf, dat de non-interventie- Het pakje met den Piloot. 4303 (Ingez. Med.) om den brand tot de gelijkvloers gelegen kantoorruimten te beperken. Een dezer lokalen, waarin het vuur was ontstaan brandde totaal uit, de andere kregen be langrijke waterschade. Tijdens het onderzoek naar den oorzaak van den brand, dat onmiddellijk onder lei ding van commissaris H. M. J. Rugers plaats had. kwam de politie tot een merkwaardige en verrassende ontdekking. In het kantoor, waar het vuur was ontstaan en waar zich ook dc kluis be vindt, vond zij een compleet snij-appa- raat en een zuurstofcylinder. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat inbrekers zich 's nachts via een achter deur en de magazijnen toegang hadden verschaft tot het kantoor met het doel dc kluis open te breken en dat zij reeds begonnen waren de zwaren ijzeren deur met een meegenomen snij-apparaat te bewerken, voordat de brand ontstond. Reeds hadden zij een gedeelte van de ijzeren pantserplaat rond het slot los gebrand. Het vermoeden is gewettigd, dat de inbrekers bij hun werkzaamhe den niet de noodige voorzichtigheid hebben betracht, waardoor wegspatten de vonken van de met dc steekvlam be werkte kluisdeur brand veroorzaakten. De brutale dieven zouden in dat geval uit vrees voor ontdekking in allerijl hebben moeten vluchten. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de in brekers zich ontdekt waanden en hals over kop vluchtten, zonder zich verder om het in werking zijnde snij-apparaat te bekom meren. Ook bij deze veronderstelling ligt voor de hand, dat brand moest ontstaan. Het moge voor de firma een geluk zijn, dat de inbrekers geen uitvoering konden geven aan hun voornemen de kluis waarin een aanzienlijk bedrag aan geld was gebor gen, te plunderen, aan de andere kant be teekent de brand een belangrijke schade post. Want vrijwel de geheele kantoor-in ventaris, de boeken incluis, ging in vlam men op, of werd door het bluschwater ver nietigd. De firma was tegen brand verze kerd. echter niet tegen bedrijfsschade. 4 Millioen K.G. stroo verbrand. Zaterdagavond is brand ontstaan in de opslagplaats van stroo, gelegen ach ter de stroocartonfabriek „Albion" te Oude Pekela. Het duurde slechts korten tijd of het vuur had zich over de on geveer 200 M2. groote opslagplaats ver spreid. Ongeveer vier millioen kilogram stroo stond in lichter laaie. De oorzaak van den brand zijn vermoede lijk vonken uit een schoorsteenpijp, die in het stroo zijn terecht gekomen. De brandweer van Oude-Pekela was spoe dig ter plaatse, doch kon tegen de enorme vuurzee nagenoeg niets uitrichten. Zij kon ook niet voorkomen, dat het vuur oversloeg naar het in de nabijheid gelegen woonhuis van den heer P. Bloem, dat bewoond werd door den arbeider Beikes. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig ter plaatse met twee motorspuiten en een magyrus-ladder. Zij tastte het vuur met zes stralen op de waterleiding aan. Na een uur was de brand gebluscht. Het huis was toen vrijwel geheel uitgebrand. De brandweer was er evenwel In geslaagd de belendende huizen te sparen. Het betreft o.m. de concertzaal Schaaf en het huis van den slager Halbesma. Dc nok van het huls van den slager had reeds vuur gevat, doch het gevaar was spoedig bezworen. Brand in wasscherij. Zaterdagmiddag om half drie is brand ontstaan in het pand Frankenlandsche straat 6, te Schiedam, waar is gevestigd de chemische ververij en wasscherij N.V. „De Phoenix", directeur de heer Rijshouwer, en wel In de afdeeling drogerij. De vlammen verspreidden zich spoedig! door het geheele drie verdiepingen hooge gebouw, dat in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bestreed het vuur met veer tien stralen. Zij was in ongeveer twintig mi nuten den brand meester. De zolderverdie pingen zijn gedeeltelijk uitgebrand; ook het overige gedeelte van het pand kreeg brand schade. De machines zijn voorts door het vele water zeer beschadigd. In het pand was niet veel materiaal meer aanwezig, daar de wasch juist gistermorgen was rondge bracht. Gevolgen van onweer. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee heeft zich boven Elspeet een kort doch he vig onweer ontlast. Een boerderij, waarin een pension was gevestigd, gelegen naast het hotel „Dc Zwaan", eigenaar de heer van Ree. werd door het hemelvuur getroffen. In een oog wenk stond de boerderij in lichter laaie. Eenige pensiongasten, de familie Hartland, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, konden zich ternauwernood redden. Na een half uur was de boerderij uitgebrand. De brandweer wist het naastgelegen hotel te behouden. Tengevolge van blikseminslag is Zater dagmiddag te Zeiham de boerderij van W. Ellenkamp in vlammen opgegaan. Het on weer ging gepaard met zwaren hagelslag, waardoor groote schade aan de veldgewas sen werd berokkend. Brand te Mijdrecht. Vanochtend om kwart over zeven werd brand ontdekt in de woning met garage van den koopman T. Boer, gelegen aan de Amstelkade onder de gemeente Mijdrecht. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet verhinderen, dat het ge- oeele perceel met aangrenzende garage uitbrandde. De eigenaar was verzekerd, de huurder van de garage, de heer Boortman, niet. De in de garage gestalde auto's kon men nog tijdig in veiligheid brengen. De brand is ontstaan tijdens het aftappen van benzine. verplichtingen, welke Frankrijk ten aan zien van Spanje op zich genomen heeft, blijven voortbestaan." Het gevolg van deze onjuiste en onvol ledige weergave was, vervolgt Havas, dat de Duitsche avondbladen een heftige pole miek tegen Frankrijk ontketenden. Zij be schuldigden er de Fransche regeering van, een „ultimatum aan de Londensche non interventie-commissie" te hebben gericht. Het gerucht verbreidde zich, dat Frankrijk zonder meer zijn grens met Spanje zou openstellen, speciaal voor het doorlaten van vrijwilligers. Hoewel er geen twijfel aan bestaat, dat de Wilhelmstrasse van den beginne af op de hoogte geweest is van de draagwijdte van het communiqué van den Quai d'Orsay, is tot dusverre geen rechtzetting in de Duitsche bladen ver schenen. De Britsche „consul" te Bilbao. Uit gezaghebbende bron te St. Jean de Luz verneemt de corr. van de „Ti mes", dat de regeering te Salamanca Engeland niet toestaat zijn consulaat te Bilbao te heropenen, alvorens de Britsche regeering Franco als oorlog voerende partij heeft erkend. De nieuwe Britsche vice-consul Pears, die een dag of tien geleden naar Bilbao is uitgestuurd om de plaats van den vroege- ren consul Stevenson in te nemen, heeft wel een vrijgeleide gekregen van de regee ring te Salamanca. Het wordt hierin ech ter niet als consul betiteld, doch als „chargé des Archives", hetgeen beteekent dat hij geen uitvoerende macht heeft, niet in code met zijn regeering in verbinding mag treden, noch andere rechten, aan con suls eigen, mag uitoefenen. Van 't front. Zooals bekend, hebben de regeerings- troepen bij Madrid een offensief ingezet. Zij schijnen eenig succes te hebben o.a. wordt, de bezetting gemeld van Villa Nueva del Fardillo (ten W. van Madrid) maar veel te beteekenen heeft het In ieder geval niet. Met de berichten, dat alle aan vallen met zware verliezen zouden zijn af geslagen, zij men echter wat voorzichtig! Van regeeringszijde wordt gewag ge maakt van het maken van 1000 krijgs gevangenen, terwi.il Salamanca spreekt van meer dan 3000 dooden aan de zijde van Valencia. Decreet van Franco. Franco heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij 13 Juli 1937. de eerste verjaardag van den moord op Calvo Sotelo die inlei ding werd vcor den opstand, zal worden beschouwd als nationale feestdag. Op alle openbare gebouwen zal de vlag halfstok worden geheschen. Bovendien zal de kruiser, welke op het oogenblik op sta pel staat, „Calvo Sotelo" worden gedoopt. Fransch vrachtschip vrijgegeven. Het Fransche vrachtschip Tregastel. dat op 4 Juli door den rechtschen kruiser Aimirante Cervera was aangehouden en opgebracht naar Bilbao, is vrijgegeven. De Tregastel heeft direct zee gekozen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jutphaas G. de Vries te Heerde; te Nijehaske—Haskerkdijken (als hulppred.) S. W. de Vries, cand. te Zuid laren. Aangenomen naar Sluiskil (als hulppred.) F. H J. Bik, cand. te 's Gravenhage. CHR GEREF. KERK. Beroepen te Bunschoten H. Visser, cand. te 's Gravendeel; te Oosterbeek en te Veen- wouden (Fr.E. du Marchie v. Voorthuijzen cand. te Apeldoorn. NED. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Rotterdam G. J. v. Vliet te Vlaardingen. PROF. DR. J. H. SEMMFXINK. Heeft zijn benoeming aangenomen. Naar wü vernemen heeft dr. J. H. Sem- melink. Ned. Herv. predikant te Almen, zijn benoeming vanwege de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk tot kerkelijk hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen in de vac ontstaan door he' over'iiden van prof dr. A v. Veldhuizen en voort durend door het bedanken van dr F. J. Fokkema te Oegstgeest aangenomen. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12