LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 12 Juli 1937 LUCHTVAART 1 - BOKSEN. Eder wint door knock out van Van Klaveren. In de achtste ronde. De tactiek van den Duitscher besliste. Ongeveer zesduizend toeschouwers hebben gistermiddag in de Nenljtohal te Rotterdam Bep van Klaveren in de achtste ronde door knock out van Eder, den Duitschen welterkampioen, zien verliezen. Eder heefc zich in dit gevecht een groot bokser getoond. Van begin af vocht hil in rijn eigen stijl, wachtte af. doch dekte goed en trachtte van Klaveren steeds maar tot den aanval te verlokken. En als er dan imaar eventjes een gaatje was, trachtte de Duitscher bliksemsnel van links, doch voor. al van rechts te treffen. De Hollander liet zich twee ronden lang hiertoe niet ver leiden en hij was, zoowel oo afstand a's van dicht bij. zeker niet de mindere bokser. Doch de tactiek van den Duitscher besliste. Bii een van zijn afweerstooten trof de Duitscher van Klaveren oo de kin en toen veranderde het beeld volkomen. In nauwe lijks een minuut was het gevecht beslist. Het was het eerste gevecht na de pauze van de groote boksmeetlng, welke ie Rot terdam werd gehouden en alle aandacht was op deze partij gevestigd. Ook Max Schmeling behoorde tot de aanwezigen. Het gevecht ging over tien ronden van drie minuten. Eder woog 66.4, van Klaveren 67 2 K.G. In de eerste ronde was Eder zeer kalm. Hli nam een afwachtende houding aan, schoot dan bliksemsnel uit met zijn recht- sche. den linksche steeds tot afweer langs het lichaam gereedhoudend. En van Klaveren vertrouwde od eigen kracht, ging in den aanval, dwong met zijn snelle linksche Eder voortdurend tot be hoedzaamheid. Er was in deze eerste ronde groot verschil in stijl, maar zieker geen groot verschil in punten. In de tweede ronde 'het zelfde beeld. Het gevecht werd nog wat sneller, Jen fraaie linksche hoek van van Klaveren en een daarna mislukte rechtsche van den Duitscher ontlokten applaus. Ook deze ronde ging gelijk op. Eder viel ln de derde ronde zelf aan, maar onmiddellijk trof hem een uttsiekend geplaatste recht sche directe kaakslag van van Klaveren, die hem bii het aanvallen steeds hinderde. En nog meer, toen ook een linksche directe hem trof. Even daarna ging van Klaveren naar den grond, vlak voor de gong klonk, maar uitglijden was hier de oorzaak van. Onmiddellijk stond lui weer op. Deze ronde was stellig ln het voordeel van van Kla veren. In de vierde ronde zocht Eder voort, durend openingen voor zijn rechtsche en hoewel de verdediging van den Hollander veel beter verzorgd was dan in zijn laatste gevechten, had Eder met enkele korte rechtsche stooten toch een paar maal succes. Het leek alsof de stooten van van Klave ren in de vllfde ronde minder krachtig werden, terwijl Eder zlin tactiek hand haafde. Van Klaveren begon in de zesde ronde met invechten, hetgeen Eder zooveel mogelijk trachtte te vermijden. Eder ver zamelde in deze ronde iets meer punten. In de zevende ronde zakte het tempo. Eder deed het kalm aan. van Klaveren had het initiatief, doch gaf daarmede meer zijn dekking prijs. In de achtste ronde ging van Klaveren direct snel aanvallen, zonder dat dit eenlge uitwerking op den Duitschen kampioen had. Na een goede linksche van den Hollander trof Eder zijn tegenstander met een korte rechtsche. Van Klaveren ging neer en wachtte kalm tot de zevende tel om den strijd te hervatten. Maar toen nam Eder zlin kans waar. Weg was ziin latende hou ding. van links en van rechts trof hij van Klaveren en weer moest onze landgenoot neer. Reeds zagen wij zijn helper zich ge reed maken den handdoek te werpen, toen van Klaveren opnieuw opstond bli de negende tel, doch toen trof hem een harde rechtsche voor de derde maal, waarna hli werd uitgeteld. Van de bijpartijen waren de uitslagen: Brinkman wint in de 3e ronde door k.o. van Skippy: Donnars wint op punten van Utterman: de Boer wint op punten van Droog; Lagrand wint oo punten van Wal- dinger. GOLF. intern, amateur kampioenschappen TE ZANDVOORT. De resultaten van het gisteren te Zand- voort verspeelde internationale Amateur- Golfkampioenschap is als volgt: Eerste ronde: R. O. Chittenden bye; O. van Zinnlcq Bergmann, bye; capt. F. Fran cis, bye; J. Briggs w.o.; Hon. Drogo Mon- taga wint met 6 en 4 van jhr. P. Quarles van Ufford; M. Wetselaar w.o!; Count John Bendern Wint met 5 en 4 van J. Griffith; J. Cuming wint met 7 en 6 van W. F. Loo- man; H. Schweizer w.o.; ir. T. F. Hubrecht wint met 4 en 2 van R. Beynen; C. W. Meyer wint met 4 en 2 van jhr. W. Snouck Hungronje; Eric Martin Smith wint met 3 en 2 van W. van Lanschot; B. Carp wint juet 3 en I van D. C. Folland; T. Ross Thompson, bye; Count Alaric Bendem, bye; jhr. mr. A. Calkoen van Limmen, bye. Tweede ronde: v. Zinnicq Bergmann wint op de 21e van Chittenden; Francis Wint met 4 en 3 van Briggs; Montagu wint met 5 en 3 van Wetselaar; .1 ohn Bendern wint met 5 en 3 van Cumimg; Schweizer wint met 5 en 1 van Hubrecht; Martin Smith wint met 7 en 6 van Meyer; Thompson Wint op de 23e van Carp; Alaric Bendern wint op de 20e van Calkoen van Limmen. (de Crt). INTERN. DAMESKAMPIOENSCHAP VAN nederland. Te Hilversum is gisteren aldus De Crt. de eerste ronde gespeeld van het tour- nooi om het intern, dames-kampioenschap tan Nederland. De volledige uitslagen van de eerste ron de luiden: mevr. V. G. A. Dorhout Mees— Laman Trip w.o.; frau dr. Ruth Weiland w.o.; mevr. J. Salberg -Feyen w'.nt van mej R. M. de Kadt met 6 en 4; mevr. H. LoudcmSnouck Hurgronje wint van mrs.l E. Roelvink met 3 en 2; mis6. S. Stroyan wint van mile. T. Toussaint met 2 en 1; mevr. J. Scihiff—Roosenburg wint van me], L. Hymans met 4 en 2; mej. W. L. M. Dony wint van mevr. L. Mossier met 2 up; mevr. J. Steinmetzv. Puyenbroek wint van mevr. A. Bumav. Tienhoven met 2 en 1. VOETBAL. QUICK BOYS I—DE HOLLANDLAAN I 4—5 Zaterdagavond speelde Quick Boys een vriendschappelijken wedstrijd tegen De Hollandiaan. uit Vlaardingen. welke ploeg in het afgeloopen seizoen naar de 2de klasse der K.N.V.B. is gepromoveerd. De gasten hebben dezen wedstrijd verdiend gewonnen, al dient direct gezegd, dat het een dubbeltje op zijn kant is geweest. Pas in de laatste minuut stelden de Vlaardin- gers de overwinning zeker. Verdiend was de zege door het beter voetbal, dat de gas- teh demonstreerden, vooral het plaatsen en opstellen viel te loven. Voor de rust hadden de gastheeren dan ook niet veel vat op het spel van hun gasten (rust 02) doch na de pauze ging het vrij wat beter, mede door het windvoordeel, en waren zij aan ook het meest in den aanval. De gas ten die tot 20 min. voor het einde nog een schijnbaar veiligen 30 voorsprong had den. waanden de overwinning al zeker. Doch eer de tweede helft een half uur oud was had Quick Boys kans gezien viermnal het door Odijk tot dusver succesvol verde digde doel te doorboren en dus de 3—0 achterstand door P. Barnhoorn, G. Pluim graaf! en Rol (2) om te zetten in een 4—3 voorsprong. De gasten zetten er toen alles op en wonnen nog met 54. QUICK BOYS-COMB—C.G.W. I 0—1. Zaterdagmiddag speelde C.G.W. I t« Katwijk met een drietal Invallers togen een combinatie van Quick Boys. Rust kwam met blanken stand. In de tweede helft scoorde H. Botormans voor C.G.W. het eenige doelpunt van dézen wedstrijd. De leiding van scheidsrechter G. Waasdorp was goed. GYMNASTIEK. wedstrijden te naaldwijk. De uitslag van de op 9 en 10 Juli ge houden gymnastiek wedstrijden te Naald wijk ls als volgt: Lenigheidsoef. Groep 610 deelneemsters Geen prijs toegekend. 1118 deelneemsters: le Hellas, Haag: 2e Atalanta, Rotterdam; 3e Nieuw-Brun- hllde. Leiden. Knotsoefeningen: 610 deelneemsters: Alleen 3de prijs: Brunhilde, Leiden. II18 deelneemsters: le W.I.K., Haag; 2e Atalanta, Rotterdam. WEDSTRIJDEN VAN ONS CLUBJE. Hedenavond speelt een Ons Clubje-comb. tegen C.G.W. H en morgenavond speelt Ons Clubje III tegen Tona Hl. telkens te kwart over zeven. OM DEN Z.H.B.-BEKER. De Ambt. van ME. speelden tegen de L.O.V. a-veteranen en wonnen met 72. Rust 21 voor L.O.V. De leiding van scheidsrechter de Vogel was goed. OM DEN LUXOR WISSEL-BEKER. Onder leiding van scheidsrechter H. v. d. Nat speelde L.O.V. I tegen Tramboys. L.O.V. I was zwaar gehandicapt door invallers en verloor met 24, nadat de rust met gelij ken stand 1—1 was ingegaan. Scheidsrech ter v. d. Nat toonde zich een bekwaam arbiter. De vastgestelde wedstrijd M.D.S. tegen P.C. en L. moest door bijzondere omstan digheden .worden uitgesteld; Het programma tot en met 20 Juli luidt als volgt (telkens te kwart over zeven): Heden: L.B.GU.V.V.; Morgen: MD.S. P.CL.; Woensdag; AS.V—L. Dagblad; Vrijdag: KOL.de Veteraan; Zaterdag: L.O.V. aEL.K.R.G. (3 uur) en N.R.M P.C. en L. (5 uur); Maandag 19 Juli: L.B.G. —Tramboys; Dinsdag 20 Juli: K.O.L. L.O.V. I. Al deze wedstrijden worden op het L.O.V. terrein gespeeld, terwijl Donderdag op het Sportman terrein de wedstrijd E.LK.R.G. tegen P.C. en L. gespeeld wordt te 7.15 uur. DUIVENSPORT. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. De Leidsche vereenigingen aangesloten bl1 den Ned. Algem. Bond van Postduiven liefhebbers, zullen vanaf Bordeaux een kamploensvlucht organiseeren. waar aan kan worden deelgenomen door de drie hoogstgeplaatsten in punten van hun ver- eenlging van de oude duiven-vluchten Hij, die den eersten prijs wint van de wedvlucht Bordeaux, wordt Leidsch kam pioen. waarvoor een gouden medaille is be schikbaar gesteld door de commissie Nadere bijzonderheden worden bli het inkorven bekend gemaakt. Tevens wordt door allen tezamen stedelijk gevlogen. HET OOSTEN (N.B. v. Z.). Wedvlucht vanaf Limoges op 9 Juli. In concours 21 vogels welke in vrijheid werden gesteld om 5.30 uur v.m. met een Westen j wind. De uitslag is als volgt. v. Duuren 1, 3; Geel 2, 6, 7; Breedijk 4; Krekelaar 5. De le vogel werd geconstateerd om 4.12.56. Meteen gemid. snelheid van 1155.18 Meter per minuut. De 7e vogel om 6.17.52 met een snelheid van 965.02 Meter per minuut. le Kampioen werd Geel met 293.4 punt; 2e idem Krekelaar met 279.9 punt. Het kampioenschap met 3 vogels voor de stations Roosendaal t.m. Limoges werd be haald door J. W. v. Duuren. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Eind hoven, op 10 Juli. Afstand der resp. hok ken 104108 KM. In concours 81 vogels welke in vrijheid werden gesteld om 1.30 uur n.m. n. .t N. wind en regenbuien. De uitslag is als volgt: v. Gennip 1, 7. 11; Breedijk 2; Houthoff 3, 12. 13, 15; v. d. Berg 4, 9, 17; Geel 5. 6; Singerling 8. 16. 19: Jonk 10; Schroder 14. 20: Cossée 18. De le vogel werd geconst. om 3.56.04. Met een gemid. snelheid van 712.28 Meter per minuut. De laatste vogel om 4.27.24 met een snelheid van 597.94 Meter per minuut. A.s. Vrijdag inkorven voor Weert. L.P.S.V.—AMBT. MAATSCH. HULPB. Morgenavond te 7 uur speelt L.P.S.V. tegen de Ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon, op het terrein aan den Zoeterw. Singel. HET E.H.B.O.-TOURNOOI. Morgenavond om halfacht worden op het Sportman-terrein bovengenoemde wed strijden voortgezet met de eerste demi- finale tusschen Sportman I en D.V.8 De winnaar komt dan ln de eindstrijd tegen den winnaar van L D.W.S.-Rouwkoop AFVALWEDSTRIJDEN VAN FABRIEKSARBEIDERS. Hedenavond speelt Annakliniek tegen MDJ5.: morgen L.V.V.Stormvogels; Woensdag: TramboysE.L.K.E.R. P.C. en L. is voor deze ronde vrijgeloot. Al deze wedstrijden worden te kwart over zeven gespeeld op het terrein van Fabrieks arbeiders. Scheidsrechter is de heer P. Boom. SCHERMEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Nedcrlandsche sabelploeg teruggetrokken. Het bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Amateur Schermbond heeft de sabelploeg, welke zou deelnemen aan de wereldkampioenschappen te Parijs, moe ten terugtrekken in verband met het feit. dat enkele schermers verhinderd zijn uit te komen. De degenploeg blijft bestaan, doch zonder reserves. Zij wordt dus ge vormd door de heeren Driebergen (cap tain), Van Hoorn, Weber en Van Wierin- gen. AUTOMOBILISME. OM DEN GROOTEN PRIJS VAN BELGIË. Hoekstra 24 uur achtereen in de lucht. t ids UIT AALSMEER. De postduivenver.een. „De Telegraaf" hield gisteren een wedvlucht, vanaf Corbeil, afstand 440 K.M. Losgelaten v.m. 6 uur. De uitslag was: 1, 2, W. Baars: 3. 7, 9. A. Kees- sen; 4, 5, M. Dekker: 6, Joh. Versteeg. 8. C. de Horde. Aankomst le duif 's middags 12.47.47 uur. „Stijd en Vriendschap" te Aalsmeer-Oost hield dezelfde wedvlucht, afstand 442 K.M.. met tot uitslag: 1, 11. J. Baarsen Dz.; 2, 12, G. C. v. Dam," 3, 5. 6, 8, G. B. Stevens; 4, Joh. Postma: 7, 9, 10, A. Verbeek Hz. Aan komst le duif 's middags 12,54.1 uur. SCHAKEN. L-S.C. (LISSE). Door de schaakclub L.S.C. wordt een zomerwedstrijd georganiseerd. Er zal in twee klassen gespeeld worden. Voor elke klasse zijn prijzen beschikbaar. In de eerste klasse wordt gespeeld om een wis- selprijs, n.l. een zilveren paard. Nederlandsch duurrecord Zweef vliegen aanzienlijk verbeterd. De zweefvlieger Jan Hoekstra, chef- instructeur van het Nederlandsch In stituut voor Zweefvliegen, verbeterde gisteren het Nederlandsch record zweef vliegen door 24 uur en 3 minuten ach tereen in de lucht te blijven. Ongeveer 2 uur Zaterdagmiddag was de heer Hoekstra boven het strand tusschen Scheveningen en Katwijk zijn duurvlucht in de P.H. 25 een Grunau Baby begonnen en gistermiddag, 24 uur later, streek hij op het strand bij den boulevard te Scheveningen neer. Het oude record stond op naam van J. v. d. Meer met een vlucht van ruim 7 uur. Het was uitgezocht weer voor zweefvlie gen Zaterdagmiddag. Een zeer gunstige wind van tusschen de 40 en 60 km. en ook overigens zeer behoorlilk weer. Dat er om deze redenen in het kamp der zweefvliegers op het vliegveld Ypenburg een opgewekte stemming heerschte. behoeft geen nader betoog. Om kwart voor twee vertrok Hoekstra met de P.H. 25. getrokken door een Pander, naar het strand tusschen Scheveningen en Katwijk, waarboven te circa 2 uur de duur vlucht begon. Reeds voor den start lag het in Hoekstra's voornemen om te trachten gedurende den nacht in de lucht te blijven. Gadegeslagen door zijn talrijke sportvrien den, die zich op het strand op een half uur afstand van den Scheveningschen boulevard hadden verzameld, vloog Hoekstra Zater dagmiddag, Zaterdagavond en gedurende den nacht steeds tusschen Scheveningen en Katwijk heen en weer. Zijn vrienden op het strand legden des avonds een vuur aan en maakten improvisorisch een landingsbaan, uitgezet overeenkomstig de wettelijke voor schriften met roode, groene en witte lich ten. waarvoor 15 stormlantaarns werden gebruikt. Het zou tenslotte mogelijk kun nen zijn, dat Hoekstra gedurende de nach telijke uren gedwongen zou kunnen worden te dalen Maar Hoekstra dacht er niet aan. ScheveningenKatwijk vice versa begon hem langzamerhand te vervelen en omdat de wind Zondagmorgen noordelijker werd en daardoor loodrecht op de kusi stond, besloot Hoekstra ziin eentonige retourvlucht uit te breiden. Zoo kon men hem Zondag ochtend ook boven Noordwiik en zelfs boven Zand voort zien zweven. Af en toe gooide de vlieger boven ds plek. waar zijn vrienden waren verzameld een briefje naar beneden. In een daarvan stond vermeld, dat hij van plan was 24 uur in de lucht te blijven. Tegen twee uur gistermiddag besloot Hoek- stra de' vlucht ie beëindigen. Hij landde nabij den boulevard te Scheveningen Eerst op het strand en 'ater op het vliegveld Ypenburg werd Hoekstra op hartelijke wijze gehuldigd. Hei grootste probleem ge durende de geheele vlucht, aldus vertelde hij, was de kurk van de thermoflesch. Deze was afgebroken en naar de koffie in de flesch. waar ik 's nachts nu juist zoo'n trek in had, kon ik fluiten. Maar na veel moeite in die kleine ruimte kun je je ook haast niet bewegen gelukte 'het me toch nog de kurk van de flesch te krijgen. Van vermoeidheid was bij den vlieger niets te bespeuren. Hoekstra was nauwelijks een uur op Ypenburg, toen hij wederom de lucht in ging Maar nu met een Pander, waarmede hij naar Amsterdam vertrok om het nieuwe zweeftoestel van ae Amsterdam- sche club voor zweefvliegen naar Ypenburg over te brengen. DAMMEN. Om het kampioenschap van den Leidschen District Dambond. Winnaar Rudolf Hass« (Auto Union). De groote prijs van België, welke gisteren is verreden op het bekende circuit Spa— FrancorchampsStavelot (34 ronden van 14.875 K.M., totaal 506 K.M.) is een groot succes geworden voor de Duitsche deel nemers. Winnaar werd Rudolf Hasse met Auto Union in den tijd van 3 uur 1 min. 22 sec., gevolgd door zijn landgenooten Hans Stuck en Hermann Lang. De volgende twee plaatsen werden bezet door den Zwitser Kautz en den Franschman Sommer. Hasse maakte een gemiddelde van 167,189 KM. p. uur, hetgeen 'n nieuw baanrecord ls. P. Kleute titelhouder. De uitslagen van de laatste ronde voor het kampioenschap L.DD.B. luiden als volgt: lste klasse: J. v. d. HorstJ. Kleer 02: P. KleuteZ. de Jong 2—0. Door zijn laatste partij te winnen ls P. Kleute ongeslagen kampioen van den Leidschen District Dambond. De kam pioen Is lid van W.D.G. (Wassenaar). J. Kleer. kampioen van Leiden kwam op de tweede plaats. 2e klasse: G. v. d VoortM. J. v. Houten 0—2; J. VermaasJ. v. Wezel 20. In de tweede klas is J. Vermaas met zes punten uit drie partijen bovenaan geëin digd, en mag zich kampioen 2de klas van het Leidsche district noemen. Ook deze speler is lid van W.D.G. (Wassenaar). 3de klasse: W. RademakerI. Laterveer 02; E. KlinkenbergJ. Varkevisser 20. In deze afdeeling is I. Laterveer kam pioen geworden. Hij is lid van D.C.L. Leiden i Tot slot volgt hier de eindstand: lste klasse: gesp. gew. rem. v.l. pt P. Kleute (W.D.G.) 3 2 10 5 J. Kleer (L.D.V.) 3 2 0 1 4 Z. de Jong (PD.L.V.) 3 10 2 2 J. v d Horst IA.D.C.I 3 0 12 1 2de klasse: J. Vermaas (W.D.G.) 3 3 0 0 J. v. Wezel (D.CL.) 3 2 0 1 M. J. v. Houten (LD.V.) 10 2 G. v. d. Voort <LX>.C) 33 0 0 3 3de klasse: I Laterveer (D.C.L.i 3 2 10 E. Klinkenberg (L.D.V.) 3 2 0 1 W. Rademaker (W.D.G.) 3 10 2 J. Varkevisser (S.P.H.) 3 0 12 Op zoek naar Amelia Earhart. Een laatste poging. Nog een laatste grootsch opgezette poging zal worden gedaan om Amelia Earhart en haar metgezel Frank Noonan terug te vin den. Vandaag of uiterlijk morgen loopt het vliegtuig-moederschip .Lexington" in staat te zijn om aan het opsporingswerk deel te nemen. Dan zal.men de beschikking heb- ben over niet minder dan 62 vliegtuigen om elk eilandje en elk rif in dit gedeelte van de Stille Zuidzee af te zoeken. Admiraal Orin G. Murfin heeft verklaard, dat men dan wel zal kunnen zeggen, wat het lot van de vermaarde aviatrice geweest ls. DE LUCHTVAART OVER DEN OCEAAN. Nog meer plannen voor een transatlantischen vlucht. Naar vernomen wordt, zijn de laatste weken door de American Export Line ln alle stilte plannen ontworpen voor een trans-atlantischen luchtvaartdienst in con currentie met den gemeenschappelijken dienst van de Pan-American Airways en Imperial Airways. De American Export Line heeft zich reeds tot de regeeringen van verscheidene Middellandsche Zee-staten gewend met verzoek om vergunning voor het maken van proefvluchten. De vliegtuigen zouden de route volgen via'de Bermuda en de Azoren en landen in Portugal en Spanje en te Marseille. Napels, Jaffa, Alexandrië,. Haifa en Beiroet. BEKERWEDSTRIJDEN PD.L.V. (LISSE). De uitslag der 6de ronde was: I. v. d. MeulenW. Warmerdam 0—2; C Bloem— D. Vergunst Jr. 0—2; J. AlgeraJ. C. Hobo 20: J LangbroekA. Wijnhout 1—1; D. 5 Vergunst Sr.C-. Belkener.de 1—1; A. v. 4 RossenG. v. d Stelt 20; A. Palkenende 2 C. Baartman 11; H. v. DrunenC. v. d. 11 Leede 20. Het ongeval met „De blauwe vogel". Naar aanleiding van het ongeval van den zweefvlieger J. van der Meer schrijft men ons van deskundige zijde; Gevallen van v'.eugelbreuk komen uiterst zelden voor. zoowel bij motorvliegtuigen als bii zweeftoestellen. De draagvlakken van moderne vliegtuigen (en de Condor, waar mede het ongeval gebeurde, was een modern type' zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij volkomen bestand zijn tegen de belastin gen, qie bij een normaal gebruik van een vliegtuig kunnen optreden. Vanzelfspre kend is dit de eerste eisch, die men aan een vliegtuigconstructie moet stellen, aan gezien vleugelbreuk voor den betrokken vlieger vrijwel zekeT fataal moet afloooen Daar een zweefvliegtuig m tegenstel ling met een motorvliegtuig niet door eigen kracht kan stijgen, maken de zweef vliegers voor lange vluchten gebruik van opwaartsche luchtstroomingen, in welke zij rondcirkelen en zoodoende hoogte winnen. Deze opwaartsche luchtstroomingen, welke een zeer onregelmatig verloop hebben en waarin meermalen heftige stooten voor komen. worden gewoonlijk onder of in een wolk aangetroffen. Vanzelf sprekend wor den de draagvlakken van een zweefvliegtuig in deze opwaartsche stroomingen zwaar be last. maar ook op deze belastingen, waarbij het toestel den normalen vliegstand blijft behouden, is een modetm zweefvliegtuig berekend. Wanneer echter de vraag gesteld wordt of de manoeuvres, die de bestuurder op het oogenblik van het ongeval met zijn toestel uitvoerde, tot het normale gebruik van een toestel gerekend mogen worden, dan moet deze vraag ontkennend worden beantwoord. De ervaringen van Duitsohe zweefvliegers wiizen er zonder uitzondering op, dat in het binnenste van een wolk onberekenbare luchtstroomingen kunnen heerschen. zoodat het voor een vlieger, die niet over blind- vlieg-instrumenten beschikt of niet od de hoogte ls van het gebruik daarvan, uiter mate moeilijk en in vele gevallen zelfs ón mogelijk is, het vliegtuig in den normalen vliegstand te houden. Meerdere gevallen van vleugelbreuk ln een wolk zijn in den loop der tijden bekend geworden en al deze gevallen zijn over komen aan onervaren zweefvliegers, welke in een wolk vliegend hun oordeel over den stand en de snelheid van hun toestel ver loren hebben en ten slotte ln een situatie geraakten, waartegen de od normaal ge bruik berekende constructie van het vlieg tuig niet bestand was. In het onderhavige geval is nu de be stuurder om hoogte te winnen met zijn Condor bewust in een wolk gegaan en heeft daarbij een risico genomen. Waarvoor hij bij gebrek aan ervaring niet de volle verantwoordelijkheid op zich kon nemen. Zlin fout ls begrijpelijk. Bij de enkele korte wolkenvluchten, die tot dusverre door Ne- derlandsche zweefvliegers gemaakt zlin. is nooit iets bijzonders voorgevallen. Vast staat echter dat. indien de bestuüïder zijn toestel van de wolken weg gestuurd had (immers men heeft een zweefvliegtuig net zoo goed in de hand als wqlk motorvlieg tuig ook), hii ziin vlucht tot een normaal enide gebracht zou hebben en de mooie Condor onbeschadigd naar huis zou zijn gebracht. Hoe Juist het zweeftoestel geconstrueerd, was. is nog door het verloop van het ongeval overtuigend bewezen, daar het toestel zelfs m'.et een half afgebroken vleugel nog be stuurbaar is gebleven en ook bij de nood landing zoodanig ls gebroken, dat het edel ste deel van het toestel met de bestuur- derszitplaats vrijwel onbeschadigd ls ge bleven. Onze luchtvaart-medewerker schrijft; Naar wij vernemen is door de verzeke ring het zweefvliegtuig „De Blauwe Vogel" definitief afgeschreven en zal er een nieu we Condor komen. Souvemirjagers hebben inmiddels de gekraakte „kist" flink ge sloopt. Groote stukken van de bekleeding, waarop naam of registratieteekens voor kwamen, zijn uitgesneden, terwijl ook reeds andere onderdeden der fuselage verdwenen Overigens zal het onderzoek van dit onge luk behandeld worden door den Raad voor de Luchtvaart. Intusschen heeft de betreffende verzeke ringsmaatschappij de premie met ruim 50°/ó verhoogd EEN NIEUW ZWEEFVLIEGTUIG VOOR HET NATIONALE LUCHTVAARTFONDS. Proefvluchten boven Schiphol. Dezer dagen ls op Schiphol aangekomen het door het Nationale Luchtvaartfonds aangekochte zweefvliegtuig. Het nieuwe toestel, een Rhön-Buizerd, biedt plaats aan één persoon. Het is het eerste zweefvlieg tuig van dit type in Nederland. In Duitsch- land heeft men met dit type de beste er varingen. De Amsteraamsche zweefvliegclub heeft de primeur gehad van de nieuwe aanwinst, die gistermiddag op Schiphol de eerste proefvluchten heeft gemaakt en daarbij, geprobeerd is door ir. Oyens en door van Neyenhof. Belde zweefvliegers waren en thousiast over het nieuwe toestel, dat vol gens hun zeggen, nog zuiverder naar de roeren luistert dan de Grunau-Baby, en ook een geringere glijhoek heeft, zoodat 't Janger in de lucht kan blijven omdat het minder gauw hoogte verliest. Het ligt in de bedoeling de Rhön-buizerd voorloopig niet bij de opleiding van zweefvliegers te gebruiken, doch het toestel slechts ter be schikking te stellen van zweefvliegers, die in het bezit zijn van het onlangs door het rijk ingestelde zweefvliegbrevet. Ook wordt van rijkswege overwogen, bij de rijksopleiding voor verkeersvliegers van de candidaten een zekeren graad van ge oefendheid in het zweefvliegen te eischen alvorens met hun opleiding voor het mo- lorvliegen wordt begonnen. NIEUWE RECORD-POGING. De vlieger Llewellyn is Zaterdag te Kaap stad om 13 uur 30, plaatselijken tijd, op gestegen om te trachten het record op den afstand KaapstadLonden te verbeteren. 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11