78 sic Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Juli 1937 Vierde Blad No. 23708 in Het bieden bij Contract Bridge SPORT te Noordwijk. Het openingsbod van 2 Schoppen, 2 Harten fen 2 Ruiten. LAWN-TENNIS. Uitsluitend dubbelspel Programma zonder afwisseling. Mej. CouquerqueKukuljevic en mej. TerwindtVan Swoll in de finale. (Van onzen redacteur). Men had niet duidelijker de poovere waarde van het Noordwijksche tour- nooi kunnen accentueeren dan door de indeeling van het programma, zoo- als dat gisteren was geschied! Negen dubbelspelen, zonder eenige variatie van een single voor heeren of dames, is te weinig voor een geheelen wed strijddag op een internationaal tour- nooi van beteekenis en we kunnen ons begrijpen dat sommige bezoekers zich op dezen Vrijdag eenigszins bekocht hebben gevoeld. Het moge systematisch onjuist zijn geweest, veel beter ware het ons toch voorgekomen indien men de singles van Donderdag over twee dagen had verdeeld, teneinde althans het publiek iets anders te kunnen aanbieden dan dubbelspel, dat bovendien nog aller minst door een hoog peil of veel span ning uitgemunt heeft.... Bij de heeren hebben Kukuljevic en Mo- treau meer mét dan tégen Brouwers en Bruns gespeeld, terwijl Gallepe en Hall van Lysen en Ketjen nauwelijks eenigen strijd ondervonden. Holland's sterkste dubbel: Hughan—Van Swol heeft in de tweede set vinnig moeten vechten tegen Marinkelle en Fabius, maar het was vooral de enorme service van Van Swol en diens uitstekende afmaken aan het net dat de overwinning bracht in straight sets. Onze landgenooten toornen nu tegen Kukuljevic en Moreau in de halve beslissing, terwijl Gallepe en Hall moeten spelen tegen Van der Helde en Van Olst. de bekende hoofdstedelijke combina tie, die aantoonde dat noch De Stefani, noch de Prince of Kutch een groot dubbelspeler is en in vier sets de baas bleven. Mevr. van BerkelBelzer en mej. A. Kerckhoff speelden een moedige, vlotte partij tegen de dames Kraus en Kovac en zij begonnen zoo goed dat zij de eerste set met 63 uit het vuur sleepten. De ver traagde boog-slagen van mej. Kovac gin gen toen moeilijkheden opleveren en door dat vooral mej. Kraus telkens uitstekend ingreep werd het tenslotte toch nog een nederlaag, zij het een eervolle. In den halven eindstrijd komen tegen elkaar: HornKappel tegen Boutmy Mechel en KrausKovac tegen Couquer que—Terwindt, die het door een walk over tot de halve finale brachten. Het slot van den middag was gisteren het meest Interessante en het bracht ook het beste tennis. Dat waren twee gemeng de dubbelspelen: op de eerste baan van het centre-court tusschen mej. Couquerque Kukuljevic en mej. KrausHughan en op ae derde baan tusschen mej. Terwindt Van Swol en mej. Hom en Heynen. Uitstekend staken mej. Kraus en Hughan van wal. Wat de beter ingespeelde combi natie moest zijn (mej. Couquerque en Kukuljevic speelden verleden jaar samen hebben thans ook in Wimbledon een dubbel gevormd!) was een bron van voort durende misverstanden, en na 55 braken mej. Kraus en Hughan door schitterend plaatsen en prachtig Ingrijpen aan het net zoo dikwijls door de aarzelende verdediging der tegenpartij dat zij met 7—5 wonnen. In de tweede set werd het 53 voor hen. Voornamelijk de Oostenryksche demon streerde toen een gave, pittige partij, vol risico en fraaie slagen en indien Hughan even vast was geweest als zij dan zou de eege een feit zijn geworden. In een laatste fanatieke poging wist Kukuljevic thans echter de situatie te redden en na twee setpoints te hebben gemist, slaagde hij er zelfs In den stand op 11 te brengen, waarna het moreel dermate gesteund bleek te zijn dat hij en mej. Couquerque een 51 voorsprong namen. Toegejuicht door een zeer belangstellend publiek liepen mej. Kraus en Hughan tot 53 in, maar met 63 kwam daarna het einde. De winnaars dezer partij plaatsten zich dus in de finale tegen mej. Terwindt en Van Swol (ook een ingespeeld dubbel!), die mej, Horn en Heynen overtroefden door hun snelle net- spel dat tegen de overigens uitstekende defensie der op de base-line teruggetrok ken Duitsch-Hoilandsche combinatie tel kens juist voldoende openingen vond om de beslissende set na spannenden strijd met 63 te winnen Hier volgen de volledige uitslagen.' Dames-dubbelspel, kwart eindstrijd: mej. Kovac en mej. Kraus si. mevr. van Berkel en mej. A. Kerckhoff 3—6, 64, 63. Heeren-dubbelspel, kwart eindstrijd: Kukuljevic en Moreau si. Brouwers en Bruns 62. 62, 60; Hughan en Van Swol si. Marinkelle en Fabius 64, 64, 63; Gallepe en Hall si. Lysen en Ketjen 61, 61, 62; Van der Heide en Van Olst sl. De Stefani en Prince of Kutch 6—3, 4—6, 7—5, 64. Gemengd dubbelspel eerste ronde: méj. Horn en Heynen sl. mej. Broese van Grop- nou en Bartelds 62, 64. Kwart eindstrijd: mej. Couquerque en Kukuljevic si. mej. Meohel en Van der Heide 62, 63; mej. Terwindt en Van Swol sl. mevr. van Alfen en Brouwers 6 64; mej, Horn en Heynen sl. mevr De Clercq en Hertz 61, 62. Halve eindstrijd: mej. Couquerque en Kukuljevic sl. mej. Kraus en Hughan 5—7, 86, 63: mej. Terwindt en Van Swol sl. mej. Hom en Heynen 64, 16, 63. LAWN-TENNIS. OM DEN BONNARDELBEKER. Voor den halven eindstrijd van het Bon- nardelbeker-tournooi speelde Nederland gisteren te Southport tegen Frankrijk. De stand is nu 11. Ramillion sl. Hemmes 62, 62, 63; Waasdorp sl. Plaa 46, 6—0, 8—6, 6—1. OM DEN DAVISBEKER. Duitschland leidt met 20 in de Europeesche zone-finale. Op de banen van Rot Weiss tc Berlijn is gistermiddag onder groote belangstelling er waren zeker 5000 toeschouwers de eindstrijd der Europeesche zone voor den Davisbeker tusschen Duitschland en Tsje- cho Slowakije aangevangen. Na den eer sten dag leidt Duitschland met 20, immers Henkei won in drie sets, met 61. 7—5. 75, van Hecht en von Cramm zege vierde. overigens niet zonder moeite, over Menzel met 3—6, 46. 64. 63, 6—2. SPORTPARK „DE MUNNIK" (Leiderdorp). Bij de voortzetting der onderlinge wed strijden zijn de volgende uitslagen verkre gen: Gemengd dubbelspel: Mej. Haukes en W. Bakker sl. mevr. v. Deventer en F. Donkers 9—7. 1—6, 6—4. Vanavond worden de finales gemengd dubbel en heerendubbel gespeeld. Na af loop van de onderlinge wedstrijden wordt begonnen met de wedstrijden om het kam pioenschap van „De Munnik". AUTOMOBILISME. VOORZITTERSCHAP DE RK. N. A. C. Naar wij vernemen zal op 23 Juli in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage e?n b tengewone algemeene vergadering der Kon. Ned. Automobiel Club woraen ge houden. Deze vergadering is noodig ge worden door het aftreden als voorzitter, na diens benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen van den heer mr. J. Linthorst Homan. Het bestuur zal aan de vergadering voor stellen jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen te Eindhoven, thans bestuurslid, tot voor- zittei te benoemen. WIELRENNEN. De Ronde van Frankrijk. Lapebie wint de negende etappe. Sylver Maes heeft de' leiding. Deze 31ste ronde van Frankrijk schijnt te worden gereden onder het motto: iedere etappe een andere winnaar. Gisteren was het Lapebie, die onder groot enthousiasme als eerste en alleen de finish te Dign be reikte na een zwaren tocht over de drie pashoogten, de Isioard, de Vars en de Alios. En tegelijkertijd heeft de ronde een nieu wen leider gekregen in de persoon van Sylver Maes, den Belgischen renner, die eindelijk zijn aanval op de eerste plaats in de algemeene rangschikking met succes bekroond zag. Bartali, die gistermorgen te Briancon met goeden moed, ondanks zijn verwondin gen van zijn val in het ravijn, vertrokken was, heeft het tempo niet kunnen bijhou den en boekte aanzienlijken achterstand, waardoor hij van de eerste naar de zesde plaats in het klassement terugviel. Maar de voorsprong van Sylver Maes op zijn naaste concurrenten, den Italiaanschen individu eel Viclni, op Lapebie en op Vissers is van zoo'n geringe grootte, dat opnieuw het feit kan worden geconstateerd, dat de strijd op dit moment, nu practisch de Fransche Alpen achter den rug zijn. nog volkomen open is en de Pyreneeën uitein delijk wel de beslissing zullen brengen. De aanval van de Belgen, eergisteren in gezet na den val van Bartali, gisteren voortgezet en openlijk aangekondigd bij den start te Briancon, mag slechts voor een deel geslaagd genoemd worden. Wel wisten verschillende Belgen in het klassement naar boven te komen Deze negende etappe heeft opnieuw slachtoffers gemaakt en wel Le Greves (Frankrijk) Simonini i Italië) individueel, Saladin (Zwitserland), Weber (Zwitserland) en Ramos (Spanje), zoodat nog slechts 62 ren ners in de ronde liggen, terwijl te Pa rij» met 97 deelnemers gestart werd. Albert van Schendel kwam als 18e aan met een klein half uur achterstand op Lapebie door het uitvallen van enkele ren ners echter is onze landgenoot toch nog lil de algemeene rangschikking enkele plaatsen geklommen Stond hij Donderdag 39e, gisteren nam hij de 31e plaats in. Anton van Schendel kwam als 52ste te Dlgne aan, ook hij is door de uitvallers in de rangschikking enkele plaatsen opge schoven. De uitslag der negende étappe was: BrianconDigne, 220 K.M.1. Lapebie (Frankrijk) 7 uur 27 min. 43 sec.: 2. Ver- vaecke (België) 7 uur 30 min. 30 sec.: 3. Galiien (Frankrijk) individueel, zelfden tijd; 4. Lowie (België) 7 uur 30 min. 59 sec. 18. Albert van Schendel 7 uur 56 min. 16 sec.; 52e. Anton van Schendel, 8 uur 22 min. 9 sec. Algemeen klassement. Het algemeen klassement luidt: 1, S. Maes (Bfeigiëfctötaal-tijd 59 uur 29 min. 32 sec.; 2. Vicfni (Italië) individueel, 59 uur 30 min. 7 sec.; 3. Lapebie (Frank rijk) 59 uur.30 min. 54 sec.; 4. Vissers (Bel gië) 59 uur 31 min. 15 sec.; 5 Disscaux (België) 59 uur 34 min. 49 sec.; 31e Albert van Schendel. 60 uur 51 min. 20 sec.; 49e. Anton van Schendel. 61 uur 48 min. 42 sec. Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1. België, 179 uur 1 min. 17 sec 2. Frankrijk. 179 uur, 18 min. 19 sec.; 3. Italië 180 uur 37 min. 31 sec.: 4. Duitschland, 181 uur 1 min. 54 sec.; 5. Zwitserland. Vandaag wordt niet gereden. SWIFT. Morgen is er een sprintwedstrijd over 500 meter. De samenkomst is te 8.45 uur aan het clublokaal. Het vertrek naar de start plaats is te 9 uur. C. Verburg start te Den Hoorn in een koppelwedstrijd met J. Hofstede als kop- pelgenoot. NIEUW-SWIFT. Morgenmiddag rijden de Nieuw-Swift- leden Gebrs. J. en R. Riethoven en W. SeverijnenP. Schuilei' mede in de natio nale grasbaanwedstrijden te Hoorn. De leden Jac. de Groot, Ab. Strijk en W. van Rooyen nemen deel aan de wedstrijden te Uithoorn. Voor de B- en C-klassers zal er worden gereden om de wisseibekers. De B-klasse rijdt 60 K.M. om den beker van W. Burgij, terwijl de C-klasse 40 K.M. rijdt om een wisselbeker. Samenkomst aan het club lokaal kwart voor negen. Het vertrek der deelnemers naar Hoorn is bepaald op half- acht vanaf de Korevaarstraat. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor Zondag. lste klasse; H. C.C. I—V. O.C.; V.V.V.— H. C. C. II; R. en W.—V. R. A.; H. D.V.S. Haarlem. 2de klasse B. V. C. C.—Ajax; H.D.V.S.II V. O. C. II; V. U. C.—A. S. V. 3de klasse B: A. C.—L. C. C.; A. S. V. II— Excelsior HI; LeonidasH. D. V. S. UI H. C. C. IV—H. B. S. HI; N. L. C. C Sparta n. Overzicht. De leiders van de eerste klasse krijgen morgen lastige wedstrijden te spelen. Rood en Wit mag op de ranglijst nog maar een bescheiden plaats innemen, maar de Haar lemmers scoren er in de laatste wedstrijden duchtig op los en Glerum zal zoowel als bowler en als batsman op dreef moeten zijn om het aan de Spanjaardslaan tot een overwinning te brengen. Gemakkelijker lijkt de taak van H.C.C. I om van V.O.C. te winnen, maar Glbb c.s. zijn wispelturige knapen en het zou ons niet al te zeer ver wonderen, als in Schiebroek de Haagsche weer een eindje verder af kwam van het abonnement op het kampioenschap van Nederland. Spannen zal het zonder twijfel tusschen V.V.V. en H.C.C. II. Het jonge Amsterdamsche elftal zal het zich een eer rekenen de Hagenaars te slaan, maar ge makkelijk zal het niet zijn. Haarlem gaat in Schiedam op bezoek. Dat is altijd lastig en de club van de Offermans zal ook nu wel aan het langste eind trekken. Ajax moest aanvankelijk op bezoek bij Excelsior n. Die wedstrijd is echter uitge steld en daarvoor is in de plaats gekomen V.C.C.Ajax. Bekend terrein voor de voetballers onder de rood-zwarte cricket spelers, maar A.S.C. bewaart niet zulke prettige herinneringen aan het Tonegido- veld. Dat moet voor Ajax een reden temeer zijn, om zich morgen van de beste zijde te laten kennen. Een overwinning op V.C.C. moet toch zeker niet uitgesloten worden geacht en als dat zelfs niet mogelijk is ja dan! Wij vertrouwen, dat de rood zwarten ons vertrouwen niet zullen bescha men. V.O.C. II wint in 2B waarschijnlijk in Schiedam en V.U.C. moet het op eigen veld klaar spelen tegen A.S.V. De Leidsche zal morgen in 3 B het moei lijke pad naar het kampioenschap verder bewandelen. Een uitwedstrijd tegen A. C. zal Metsch c.s. wel niet op zijpaden bren gen en L.C.C. kan morgen rustig afwach ten, wat de concurrenten gaan jmesteeren. In het programma van 3 B schuilen heel wat verrassingen, maar hoe wij de zaak ook bekijken, de Leidsche kan er slechts bij welvaren, tenminsteals L.C.C. zelf voor de gedachte overwinning zorgt! WATERPOLO. POELMEER I—L.Z.C. I 0—1. Een verdiende Leidsche zege. In een snellen en enthousiasten wedstrijd heeft L.Z.C. elsteravond in de zweminrich- (ing Poelmeer te Oegstgeest een verdiende overwinning weten te behalen. Direct na het uitzwemmen lost Poelmeer een ver schot dat keurig wordt gestopt, terwijl even later een hard schot van de bovenlat te rugketst Dan komt L.Z.C. iets los en enkele gevaarlijke schoten van de la Court gaan rakelings naast of worden op keurige wiize dcor keeper Ydens gestopt. Zeer snel wordt verder gespeeld totdat L.Z.C. keurig op- zwemmend een kans krijgt, waarbij Ydens het schot even keurig weet te houden. Enkele schoten van de la Court hadden een beter lot verdiend. Met nog eenige goede schoten van Tegelaar komt de rust. In de tweede helft moeten zeer spoedig twee spelers het water uit. Tegelaar zwemt zeer DAMMEN. R.K. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. A. G. de Jeu wint den titel. A. G. de Jeu. Gisteren vond de prijsuitreiding van de in dezen wedstrijd behaalde prijzen plaats. Nadat de voorzitter, de heer A. Jansen de aanwezigen had verwelkomd, in het bij zonder den simultaanspeler van dezen avond, den kampioen van Leiden, begon de heer A. G. de Jeu zijn rondwandeling. Hij bond den strijd aan tegen 28 borden, waar van zeker 6 eerste kiassers en het liet zich direct aanzien dat hii geen gemakkelijke taak kreeg. Na ruim l'/t uur werd even gepauzeerd. De voorzitter bracht den gevers van de voor dezen wedstrijd beschikbaar ge stelde prijzen dank en reikte de prijzen uit. In de eerste klasse waren dit: le nriis zil veren wisselbeker van De Leidsche Oourant plus herinneringsmedaille A. G. de Jeu, 2e> prijs W. Krom. een lauwertak. 3e pr. H, Stipdonk plaquette, 4e pr. A. Jansen Sr„ medaille. In de 2e klasse Th. Zwetsloot (kampioen) lauwertak. 2e pr. L. Groene- wegen medaille en 3e pr. J. v. Houten medaille en tenslotte de 3e klasse le pr. J. v. Schooten (kampioen) medaille. 2e pr. L. de Ridder, plaquette. 3e pr. A. Jansen Jr., medaille. Na de pauze zette de heer de Jeu zijn wandeling langs de borden voort en spoe dig vielen de eerste slachtoffers. De simul- taanspeier die er goed in was voerde aan sommige borden fraaie combinaties uit. Na 2 uur en 40 min. wist hij aan 19 borden winst te behalen, speelde er 6 remise en verloor er 3 tegen W. Schelvis, A. Jansen en F. de Jeu den jongsten deel-, nemer. goed. HÜ weet op een gegeven oogenblik Witte te overzwemmen, om dan met een schitterend schot in den bovenhoek Ydens geen kans te geven. 01. L.Z.C. behoudt nu het beste van het spel en wanneer Elsinga oozwemt en een achterwaartsch schot wil lossen komt de bal via Westen's hóófd corner. Poelmeer krijgt weinig kans. hoe Vink en Westen ook zwemmen. Nogmaals zien wij Tegellar een schitterend schot lossen, maar even keurig weet Ydens op nieuw te redden. De spanning sriist met de seconde en onder groot enthousiasme fluit scheidsrechter Loeven einde. Voor de 2de klasse won S.V.H. te Hille- gersberg met 31 van R.Z.C. ZIJL III—HZ. en P.C. VI 41. De voor de competitie gespeelde wed strijd van den kring Den Haag van den K.N.Z.B. tusschen De Zijl II en H.Z. en P.C. VI eindigde in een gelijk spel 44. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Maandag te 8 uur zal te Boskoop in het Zuiderbad voor de competitie van den Goudschen Zwemkring een ontmoeting plaats hebben tusschen Boskoop en Elf hoeven II, Reeuwijik. XVII. Waar het openingsbod van 2 Klaveren het eenige bod is hetwelk „manche-forcing" is, is het duidelijk dat aan de bie'dingen van 2 Schoppen 2 Ruiten en 2 Harten, een an dere beteekenis kon worden gegeven. Het komt herhaalde malen voor dat de openingsbieder weliswaar een sterk spel heeft, doch niet sterk genoeg is om op eigen kracht, zelfs zonder steun van den partner, de manche te garandeeren. Hij zou graag eenige inlichting van den partner hebben. Toont die eenige kracht dan kan hij waarschijnlijk het manche-bod doen. Deelt deze echter mede dat hij die niet heeft, dan kan de openingsbieder het bie den onder manchehoogte stoppen en zich tevreden stellen met een deelscore. Het openingsbod van 2 in een andere kleur dan Klaveren garandeert 4'/i H T. en een totaal van ongeveer 8/9 speels agen. Men vergete dit vooral niet en denke er steeds aan dat de tweede voorwaarde even belangrijk is als de eerste Indien aan den eisch van ongeveer 8/9 speelslagen niet is voldaan, dan zal het juiste openingsbod niet 2 in een kleur zijn doch 1 resp. 2 S A. A vorens men een openingsbod van 2 doet overv.ege men goed in welke positie men komt te verkeeren indien de partner door het zwakte-antwoord (dit is by de opening van 2 in een andere kleur dan Klaveren 2 Sans Atout) te kennen geeft eeen H.T.-sterkte te hebben. Kan men dan zonder gevaar dit bod van 2 S.A. laten spe len of kan men 3 in de oorspronkelyke openingskleur bieden of kan men 3 in een andere kleur bieden? Bij dit laatste bod is echter het gevolg, zooals wij later zullen zien, dat de partner nu niet meer mag passen maar het bieden moet open houden totdat de manche is bereikt. Het openingsbod van 2 is éénmalig, of liever nog twéémalig forcing. Indien met 2 Ruiten is geopend dan is de partner ver plicht het bieden open te houden. Zelfs al biedt hii dan 2 S A aLs zwakte-antwoord dan is de openingsbieder alsnog verplicht éénmaal te bieden. Wil deze nu hooger gaan dan biedt hü 3 Ruiten en mag de partner nu passen. Biedt de openingsbieder nu echter 3 in een andere kleur dan wel maakt hij een jump in de openingskleur (in dit geval dus door een bod van 4 Rui ten) dan is de verplichting weer aan den partner gekomen om het bieden tot man chehoogte open te houden. Biedt de partner van den openingsbieder echters iets anders dan 2 Sans Atout, dan is het bod eveneens weer manche forcing geworden, Hetzelfde is het geval indien de partner een bod doet nadat de tusschen- zttende speler der tegenpartij ook heeft geboden. Immers aan de verplichting om het bieden éénmaal open te houden is voldaan. De partner zou een zwak spel niet beter kunnen aanduiden dan door te pas sen. Biedt hu nu toch dan geeft hii dus te kennen dat zUn bod geheel vrijwillig is en dat hii dus wel over kracht beschikt. In beide gevallen zyn dan ook zoowel de openingsbieder als de partner verplicht het bieden tot manchehoogte open te houden. Is echter de stand op de manche zoodanig dat met het openingsbod van 2. de manche is bereikt, dan mag de partner passen. Evenals bü het openingsbod van 2 Kla veren moet bü de opening van 2 in een andere kleur het aantal H.T 's gerekend worden naar de tabel die bij het 2 Klave ren bod is gegeven. Zooals wy by de behandeling van het openingsbod van 2 Klaveren hebben gezien, mocht als uitzondering op het bezit van 5'/i H.T. gelden het geval dat een twee- kleuren spel van groote kracht aanwezig was waarbij de eene kleur Klaveren was. Diezelfde uitzondering bestaat ook hier. Heeft de openingsbieder een sterk twee kleurenspel zoodat de manche praktisch gesproken zeker is mits het eindbod maar geschiedt in die kleur waarin de partner den meesten steun heeft dan mag hii ook met 2 beginnen mits hii. precies zooals bü het openingsbod van 2 Klaveren, in de volgende ronde maar een jump maakt. Hierdoor geeft hii de verdeeling van ziin spel te kennen en trekt als het ware de oorspironkelyk gegeven garantie omtrent het aantal van i"~- H.T. in. Wii krijgen dus de volgende gevallen. Verloopt het bieden: 2 Schoppen 2 Sans Atout 3 Harten, dan geeft de openingsbieder te kennen dat hii minstens 4'/: H.T. heeft, een biedbare en speelbare kleur heeft in Schoppen zoowel als in Harten en zoodanig sterk is dat hii niettegenstaande het zwakte-antwoord van ziin partner toch naar de manche wil doorgaan Vermoedelijk zal hii ook eenige kracht hebben in Klaveren en Ruiten en bereid zijn den partner «en eindbod van 3 SA te laten spelen. Verloopt het bieden echter: 2 Schoppen 2 Sans Atout 4 Harten dan geeft de openingsbieder te kennen dat hii wellicht niet de vereischte 4'/i H.T. heeft doch een sterk 2 kleuren spel in de beide genoemde kleuren en dat hü in één van die twee kleuren, welke de partner het beste convenieert, het manchebod wenscht te spelen. De partner kan nu door te passen ziin voorkeur voor Harten aange ven en door 4 Schoppen te bieden mede- deelen dat de Schoppenkleur hem beter convenieert dan de Harten. Het antwoord van den partner. Zooals ik reeds heb opgemerkt bestaat het zwakte-antwoord uit een bod van 2 S.A. Dit zal aanduiden dat de partner neeft van O tot 1 H.T. Bü een grooter bezit onderscheiden wij, evenals bij het openingsbod van 2 Klave ren, 2 gevallen n.l.: ie. De partner heeft ruim 1 doch niet ten volle l1/; H.T. 2e. De partner heeft l'/« H.T. of meer. Heeft hij wel ruim 1 doch niet ten volle 1' H.T. dan mag de partner. a. Drie bieden in de kleur van het ope ningsbod indien hy daarvoor den vereisch- ten troefsteun heeft. (Vrouw xx of xxxx). b. Twee in een eigen kleur bieden of. indien noodig om het openingsbod te over bieden, 3 in eigen kleur. In het laatste ge val is natuurlijk weer een sterker troef kaart noodig dan in het eerste geval, aan gezien by een drie-bod de troefeischen im mers hooger zijn. c. Indien hij geen troefsteun heeft, en evenmin een eigen biedbare kleur, biedt hy ook thans 2 Sans Atout. Over het algemeen zal het beter zijn, in dien maar 'eenigszins mogelyk, een eigen kleurbod te verkiezen boven een steunen van het openingsbod. Men heeft het voor deel dat men op een laag niveau nog een inlichting heeft kunnen geven omtrent de distributie en waar. zooals wij gezien heb ben. elk bod van den partner, uitgezonderd 2 Sans Atout. nu manche-forcing is gewor den, heeft de partner de zekerheid dat hij in een volgende ronde alsnog zijn steun voor de openingskleur kan aangeven. Al leen in de gevallen dat men inderdaad sterken troefsteun heeft in de openings kleur en een gunstige distributie (renonce of singleton) kan men beter de ojpenings- kleur steunen. Heeft de partner wel IV2 H.T. of meer dan blyft, wat betreft het bieden van eigen kleur of het steunen van het openingsbod, alles gelijk. Heeft hij echter hiervoor niet de geschikte verdeeling dan moet hij nu zijn meerdere kracht kenbaar maken door een bod van 3 S.A. Dit bod garandeert dus, evenals het 2 S.A.-bod, na een opening van 2 Klaveren minstens 1'/= H.T. Dit is de eenige jump, die noodig is. In het algemeen zal men het bieden zoo langzaam mogelijk doen verloopen en dus niet omioodig een jump maken aangezien het bieden toch tot manchehoogte moet open blyven. In dit laatste geval is de jump echter noodzake- lyk om verschil te maken met het zwakte- antwoord van 2 S.A. Het antwoord van 2 S.A. kan dus zoowel aanduiden een geheel waardeloos spel zon der H.T.'s, als een spel met ruim 1 doch niet ten volle IV; H.T. met geen troefsteun voor den openingsbieder en evenmin een eigen biedbare kleur. Aan deze dubbele be teekenis is echter niet te ontkomen. Ook hier wijs ik er op dat het hier be handelde niet geheel in overeenstemming is met de laatste theorie van Goudsmit. Deze heeft in de laatste editie van zijn boek de jumpbiedingen, om twee-kleuren spellen aaft te duiden, laten vallen aange zien deze in strijd kwamen met de inmid dels door hem geadopteerde vraagbiedin- gen. Waar ik van oordeel ben dat deze vraagbie- dingen geheel ongeschikt zyn voor de gemid delde spelers, behandel ik deze niet en kan ik daarom de jump voor de twee-kleuren spellen handhaven. Zij komen weliswaar niet zoo veel voor doch in de gevallen dat zij voorkomen is de jump een uitnemend middel om ze aan te duiden en volkomen logisch verdedigbaar. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13