Uit den Leidschen Raad BINNENLAND Kvtohotcf Nationaal Middenstands-congres 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 6 Juii 1937 Derde Blad No. 23704 V Inslantlne Het woningbouwvraagstuk een doolhof De ontslagen bij de lichtfabrieken Openingsrede van den heer Ed. G. Schurmann Nadat de eerste 9 voorstellen en het toe gevoegde agendapunt inzake de geldlee- ningen waren aangenomen, werd behandeld punt 10. DE WONINGBOUW. lOo, I. Herstemming over het voorstel tot het intrekken van het begin selbesluit van 21 Maart 1932 In zake den bouw van een aantal arbeiderswoningen met Rijks- voorschot, voor zooveel betreft de door de Woningbouwvereeni- gingen „Ons Belang'" en „De Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen woningen; II. Voortzetting van de behandeling van: a. het praeadvies op de verzoeken van de Woningbouwvereenlging „Eensgezindheid" inzake den bouw van een aantal woningen en de te koop aanbieding door L. Snoeker van grond benoorden de Trompstraat; b. het voorstel, om de verdere adressen en het voorstel-Scho- neveld, d.d. 20 Juni 1936 als af gedaan te beschouwen. (68) Het voorstel wordt thans verworpen met 1714 stemmen. Tegen de S.DA..P. en de heeren v. Weizen, Key en Eikerbout. Dan volgt de behandeling van sub. II. Het voorstel Eikerbout oordeelt wethouder Splinter niet aanvaardbaar daar de heer Snoeker dan in te gunstige positie zou komen. Het amendement Schüller is in dit opzicht beter, maar waarom wel laten bouwen door Eensgezindheid en niet door anderen? Laat men liever de zaak aan houden tot later tot gebleken zal zijn, dat er weer woningen noodig zijn, hetgeen nu niet het geval is. Dit is veel verstandiger en duidelijker! Waarom is b.v. nu het voorstel ,van B. en W. ter uitvoering van het ver werpen door den raad van een voorstel Eikerbout verworpen? Dat leidt weer tot verwarring. De heer ELKERBOUT handhaaft voor- loopig nog zijn voorstel, om het amende- ment-Schüller niet te torpedeeren. Z. 1. is er wel gebrek aan woningen met lage huren, al is er geen gebrek aan woningen in 't algemeen. De heer SCHÜLLER wijst er op. dat „Eensgezindheid" een plan heeft inge diend en een toezegging heeft van den wethouder van fabricage. Maar die toezeg ging werd maar voor een deel vervuld! Van andere bouwvereenigingen ligt er geen plan. De heer WILBRINK meent, dat alleen dan de raad gelden kan voteeren als er gebrek aan woningen is en dat is z.i. niet het geval. Alleen ter wille van de bouw vereenigingen mag men niet handelen. Vooral niet volgens een voorstel als van den heer Eikerbout. dat in de kaart zou spelen van één grondeigenaar. Wethouder SPLINTER heeft zijn toe zegging van destijds gedaan, in dezen heeft hij niets toegezegd. Aan woningen is geen gebrek; ziet wat er leeg staat.. De heer ELKERBOUT: omdat ze te duur zijn. De WETHOUDER zet nog eens kort zijn meening uiteen. Het amendement-Schüller wordt aange nomen met 1813 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen, Key, De Reede en Eikerbout. De heer Eikerbout trekt dan zijn voor del terug. Daarmede is dan echter alles van de haan, waarover zich nog een verwarde dis cussie ontspint. De heer SCHÜLLER zal voor volgende zitting een nieuw voorstel indienen, Is de conclusie daarvan. Sub a (II) van B. en W. wordt verwor pen met 1714 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Key, v. Weizen en Eikerbout. Sub b wordt verworpen met 1615 stem men. Tegen de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen (en Eikerbout. DE ONTSLAGEN BIJ DE LICHTFABRIEKEN. De heer VAN ECK legt volgende verkla ring af: De S.D. Raadsfractie wenscht naar aan leiding van het feit, dat B. en W. geen ge volg hebben gegeven aan de door den Raad aangenomen motie-v. d. Voort inzake de afvloeiing van personeel bij de Lichtfa- ken de volgende verklaring af te leggen: De S.D. Raadsfractie heeft met volle overtuiging in het belang van het verkrij gen van een sluitende gemeentebegrooting medegewerkt aan het nemen van bezuini gingsmaatregelen van welke zij wist, dat ontslag van personeel aan de Lichtfabrie ken het gevolg zou zijn. Zij heeft steeds ondersteld, dat dit ont slag niet zou plaats hebben, voordat over de algemeene regeling van het ontslag het personeel door middel van het Georgani seerd Overleg gelegenheid zou hebben ge had zich uit te spreken. Zij betreurt het ernstig, dat voordat tot ontslag is overgegaan het Georganiseerd Overleg niet is gehoord over het vaststellen van een algemeene afvloeiingsregeling. Zij meent, dat door deze houding van B. en w. in strijd met hetgeen bij het Rijk is voorgeschreven de rechtspositie van het gemeentepersoneel ernstig is aangetast. Zij wenscht een krachtig protest te doen hooien tegen het feit, dat B. en W. geen gevolg hebben gegeven aan het door den Raad uitgesproken verlangen, om de ont slagen aan de Lichtfabrieken, voorzoover niet op eigen verzoek, gegeven, op te schorten, totdat een algemeene afvloeiings regeling was vastgesteld, op de grondsla gen, met algemeene stemmen op die van den voorzitter na, aangenomen in de ver gadering van de Algemeene Ambtenaren en Werklieden-Commissie van 30 April j.l Zij betwist niet de bevoegdheid van B. en W. om zelfstandig tot ontslag over te gaan, maar zij meent, dat een dergelijke steile houding, die vrijwel algemeen dooi den Raad is afgekeurd, ook door verschil lende raadsleden, die tegen de motie-v. d. Voort hebben gestemd, niet bevorderlijk is aan het bestaan van een goede verstand houding tusschen den Raad en B. en W. Waar de Raad echter in deze geen an dere bevoegdheid bezit, dan het uitoefenen van aandrang op B. en W.. meent de S D Raadsfractie zich onder protest en de volle verantwoordelijkheid voor hun stugge en onverzoenlijke houding voor rekening van B en W. latende, zich bij het besluit van B. en W. te moeten neerleggen. Wethouder VERWEY hecht er aan te verklaren, dat beide soc.-dem. wethouders het besluit van den raad hadden willen eerbiedigen. EEN OVERBODIGE MOTTE. De heeren v. d. VOORT en SCHÜLLER stellen volgende motie voor: „De raad spreekt de wenschelijkheid uit. dat de toegezegde afvloeiingsregeling niet door den raad wordt vastgesteld, alvorens daarover het Georganiseerd Overleg is ge hoord". De VOORZITTER zegt. dat dit wettelijk verplicht is, zoodat deze motie beteekent het intrappen van een open deur. De heer v. d. VOORT heeft zijn motie in gediend om te waken voor een herhaling van het nu gebeurde, niet de zekerheid hebbend dat een 2e afvloeiing (hij meent in Sept.) zal kunnen geschieden onder een Gem. afvloeiingsregeling doch hij vertrouwt de toezegging van B en W. na het over nemen van de motie Eikerbout en hii txekt zijn motie in. De VOORZITTER eeeft nog eens duide lijk aan, hoe geheel volgens de motie Eiker, bout gehandeld zal worden, zoodat er alle garantie is, dat geen 2e afvloeiing zal ge schieden zonder gem. afvloeiingssysteem. De heer VAN ECK: en de afvloeiing met September dan? De VOORZITTER: daarvan is nog niets bekend. U moet u vergissen. INTERPELLATIE LOMBERT. De heer LOMBERT stelt volgende vragen 1. Is het B. en W. bekend, dat de opzich ter van den Gem. Plantsoenendienst bij de laatst plaats gehad hebbende aanstelling van personeel in tijdelijken dienst zulks heeft gedaan met uitschakeling van katho liek georganiseerde werkloozen? 2e. dat er op het tijdstip, dat de aan stelling zou geschieden, bij de Gem. Ar beidsbeurs stonden ingeschreven: 13 per sonen georganiseerd in den R.K. Bond. 19 personen, georganiseerd ln de Chr. Orga nisatie. 17 personen, georganiseerd in de Moderne Organisatie van Land en Tuin- bouwarbeiders, plm. 10 personen, georgani seerd in de Moderne Bond van Overheids personeel; 3e, dat genoemde opzichter uit deze bij de Arbeidsbeurs ingeschrevenen een voor- loopige lijst van bij voorkeur aan te stel len werklieden heeft opgemaakt, bestaande uit: 6 leden van de Christelijke Organisatie 4 leden van de Moderne Organisatie van Land- en Tuinbouwarbeiders, 5 leden van de Moderne Organisatie van Overheids personeel en slechts 1 lid van de R.K. Land, en Tuinbouwarbeidersbond: 4e, dat bij de te werk gestelde 14 werk loozen zelfs dit ééne lid van de RK. Orga nisatie niet heeft mogen behooren: 5e. dat bedoelde R.K. werklooze voldoen de vakbekwaam mocht worden genoemd, hetgeen vooreerst valt af te leiden uit het feit. dat genoemde opzichter hem als enkele katholiek waardig had bevonden op de lijst van mogelijk aan te stelen personen te plaatsen maar vervolgens ook omdat hij reeds vroeger bij bedoelden dienst tot volle tevredenheid van ziine superieuren is werkzaam geweest en ten slotte naar het oordeel van de in deze volkomen bevoegde instantie in ieder opzicht gelijkwaardig met vele andere tewerk gestelden kon wor den genoemd; 5e. dat onder de overige 12 ingeschreven werklooze leden van den R.K. Bond van Land, en Tuinbouwarbeiders verschillende personen waren, wier vakbekwaamheid m geen enkel opzicht minder goed kon wor den genoemd dan van de door genoemden opzichter tewerkgestelde leden van de an dere organisaties: 6e. dat de betrokken opzichter in strijd met de te dier zake geldende voorschriften twee werkloozen heeft aangesteld, die niet tot de z.g „steuntrekkers" behoorden; 7e. Ziin B. en W. niet van oordeel, dat door deze handelswijze van het betrokken diensthoofd een niet goed te keuren achter stelling van de R.K. georganiseerde werk loozen heeft plaats gehad? 8e Zijn B. en W. kennis dragende van deze feiten, niet ran oordeel, dat bij te werk stelling van''personeel in Gemeente dienst. hetzü vast. hetzij tijdelijk, de recht, vaardigheid in acht moet worden genomen, in dien zin. dat terzake van godsdienstige overtuiging geen sollicitanten behooren te worden achtergesteld? 9e. Zijn B. en W. bereid maatregelen te nemen, teneinde bewuste uitschakeling van bepaalde groepen in de toekomst tegen te gaan en te voorkomen? Deze interpellatie zal in volgende zitting worden beantwoord. RONDVRAAG. De heer VAN ECK klaagt over de steile en stugge houding van den voorzitter bij de kwestie EikerboutSchüller. Herhaalde lijk is in den raad een ingetrokken voorstel overgenomen door een ander. Dat geeft ook besparing van tijd. De VOORZITTER oordeelt, dat een tij dens de discussie overnemen van een voor stel geen bezwaar ontmoet, doch hier was de zaak anders, de stemming had reeds plaats gevonden. Spr heeft geenszins de bedoeling het voorstel Schüller geen kans te geven, dat kan later worden aangeno men. zooals toch zeker is. Hii wil zoo iets echter nog wel eens in zijn geheel onder oogen zien Hierna - plm. kwart voor vier sluiting. VERKLARING VAN DEN KAPITEIN VAN DE „SARKANI". Inzake de weigering van convooi. De kapitein van de „Sarkani", de heer J. A. Gitz, deelt ons mede. er, na alles wat over de reis en de aanhouding van zijn schip is gepubliceerd, prijs op te stellen, zijner zijds een verklaring te geven en zijn be zwaren tegen de weigering van convooi aan zijn schip kenbaar te maker.. De „Sarkani" hééft tweemaal oorlogs materiaal naar Spanje vervoerd, beide keeren uit Gdynia hi Polen. Deze reizen geschiedden vóór de afkondiging van het verbod tot het vervoeren van wapenen en munitie naar Spanje. Het gold hier geoor loofde transporten. Op 12 Maart kondigde de Nederlandsche regeering het verbod af. De „Sarkani" was toen uit Gdynia onderweg naar Santander, waar het schip op 17 Maart aankwam. Nadien zijn geen wapenen meer vervoerd. In Rotterdam teruggekeerd is de „Sarkani" ter reparatie op de werf van de firma Piet Smit geweest en daarna heeft de boot te Rotterdam een lading levensmiddelen voor Alicante ingenomen. Toen de .Sarkani" nog in reparatie was, heeft de kapitein op het departement van defensie convooi gevraagd voor dit trans port. Naar hij verzekert is hem dit in uit zicht gesteld indien het schip onder toe zicht van de rivierpolitie en de douane werd geladen. De aanvrage moest ge schieden door de reederij. Aan deze voor waarden is voldaan. De reederij heeft convooi gevraagd, zij het dan mondeling en niet schriftelijk, het schip is onder toezicht geladen en met verzegelde luiken op 9 April uitgevaren. Op 13 April ontving de kapitein een telegrafische order van de reederij om Gibraltar aan te doen teneinde een non interventie-officier aan boord te nemen. Eerst op 14 April deelde de marinestaf aan de reederij mede. dat convooi gewei gerd werd. Op 15 AprU verzocht de kapi tein aan de „Java" convooi naar Gibraltar overeenkomstig zijn orders. Dit convooi is toen. op last van den minister van defen sie geweigerd. Daar het schip met verze gelde luiken voer en gemakkelijk gecon stateerd kon worden, dat de zegels niet vetbroken waren, terwijl in Gibraltar een non-interventie-officier aan boord zou kunnen komen, acht de kapitein het on begrijpelijk. dat men een met levensmid delen geladen schio. onder Nederlandsche vlag varend, aan zijn lot heeft overgelaten. NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Dr. L. C. Kersbergen tot voorzitter herkozen. In de gisteren te Utrecht gehouden openingsvergaderiqg van het congres der Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst verwelkomde de voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, den com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder- van Rosenthal, alsmede den directeur- generaal van de volksgezondheid, dr. C. van den Berg, den oud-hoogleeraar prof. dr. C. Winkler, den nieuwen secretaris penningmeester. dr. Lindenbergh en hul digde den afgetreden functionaris dr. Droogleever Fortuijn en den nieuwen bij- zonderen hoogleeraar in de sociale ge neeskunde vanwege de maatschappij, prof. dr. Baart de la Faille. Daarna ging men over tot een reeks huishoudelijke bezigheden. Dr. Middendorp bepleitte stappen van de maatschappij om de voorgenomen reorganisatie van de tand artsenopleiding te sturen in de richting van het eischen van een volledige artsen opleiding van de toekomstige specialisten in de tandheelkunde, alsmede overleg met de nieuwe mondartsenvereeniging. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbe stuur voorloopig afwijzend tegenover deze denkbeelden staat, maar geen bezwaar heeft het vraagstuk nog eens te overwegen. Bij den minister van onderwijs zal nog maals ernstig worden aangedrongen op toestemming tot publicatie van het advies, dat de maatschappij hem heeft uitgebracht over de artsenopleiding, mede ln verband met de overvulling van het artsenberoep. Gestreefd wordt nagr intensiveering van het contact met de artsenwereld in Ned- Indië. In de desbetreffende commissie zijn benoemd prof. Snijders, dr. Kroon, dr. Utermoehlen, prof. de Langen en de secre taris-penningmeester der maatschappij. Bij de maatschappij is een model instructie en -reglement voor de ge meenteartsen in voorbereiding, waarin de wenschen der maatschappij zijn neerge legd. Aan het model-Samson zal men zich zooveel mogelijk aansluiten en Invoering bevorderen. De voorzitter deelde mede, dat een dis- trictsgewijze organisatie van de maat schappij-ziekenfondsen in voorbereiding is (zeven districten). Besloten werd een geschriftje over de gasbescherming ten behoeve van de artsen samen te stellen en te bevorderen dat met financieelen steun van de maatschappij voordrachten in de afdeelingen worden gehouden. De algemeene bindende besluiten inzake ziekenfondswezen en middenstandsziekte verzekering worden nog een jaar ongewij zigd gelaten. Dr. Kersbergen werd onder acclamatie voor een jaar als voorzitter der maatschappij herkozen. Benoemd werden tot nieuwe hoofdbestuursleden dr. I. Wes- sel (Hilversum), dr. M. Sypkens Smit (Haarlem) en dr. F. A. Sehaly (Rotter dam). voorts in den raad van beroep dr. G. J. van Thlenen (Zwolle), in de geldcom- missie dr. A. Schuckink Kool (Utrecht en in de sociaal-hygiënische commissie dr. P. H. Kramer (Rotterdam), terwijl herko zen werden in de verschillende commissies de aftredende leden, voorzoover herkies baar. In de middagvergadering kwam de grensartsenlrwestie aan de orde Tegenover 59 bultenlaradsche artsen, die in Nederland sche gemeenten practiseeren staan slechts 24 Nederlandsche artsen, die in het bui tenland practiseeren. Er zijn dertien bui- tenlandsche artsen gemeentearts in Neder land en geen Nederlandsche arts in ambtelijke functie in het buitenland. Er zijn vooral aan de Belgische grens ernstige klachten over veel te lage tarieven van de Belgische artsen. Het hoofdbestuur zal de zaak nader onderzoeken. NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERG. CENTRALE. Onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. H. van Poelje is te Amsterdam de alge meene vergadering van ingeschrevenen bij de Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale gehouden. De voorzitter concludeerde uit de niet al te groote opkomst, dat de ingeschreve nen over den gang van zaken blijkbaar- voldaan waren. Over het algemeen geeft de tóestand dan ook reden tot tevreden heid: de verhouding tusschen de verschil lende instanties in de N.J.H.C. is uitstekend en het herbergnet kan den toets der critiek doorstaan. Spreker wees daarnaast op enkele schaduwzijden: de financieele MAAK ZELf JAM MET IN TO MINUTEN' Opelt» Ml). Si070/ 400, Tftef. 37059. Amiitrd»m-C. 3729 (Ingez. Med.V toestand eischt. hoewel hij verbeterd is, mede in verband met de contributiever laging, nog steeds de aandacht, terwijl de door particulieren ongerichte, in geen enkel opzicht gecontroleerde kamphuizen het jeugdherbergwerk nadeel berokkenen. Eenig centraal toezicht achtte spreker in dezen geenszins ongewenscht. Na deze inleiding installeerde prof. Van Poelje de nieuw gekozen of herkozen leden van den raad van toezicht en advies, n.l. mevrouw M. SehilthuisBrugsma en de heeren C. W. Jacobsen, ir. A. v. d. Berg en A. S. de Kreuk. Enkele vragen van ingeschrevenen om trent het jaarverslag en verdere opmer kingen werden door den voorzitter uitvoe rig beantwoord. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in verband met het niet aannemen van zijn benoeming door prof. J. de Zwaan te Leiden is benoemd verklaard de heer W. Boer te Bodegraven. J. KALFF t Op bijna 87-jarigen leeftijd is te Terborg, waar hij zijn laatste levensjaren door bracht. overleden de heer J. Kalff. een figuur die in Overijssel groote bekendheid had. De overledene werd te Zwolle geboren, waar zijn vader de leiding had van het kassierskantoor Doyer en Kalff. Op 16- jarigen leeftijd werd hij in het bankbedrijf opgenomen. Onder zijn leiding is de bank uitgegroeid tot haar tegenwoordige grootte. Tot 1 Januari 1918 bleef hij als directeur werkzaam. Op dien datum werd de bank een N.V. waarvan de overledene president commissaris en gedelegeerd commissaris werd. De eerste functie heeft hij tot zijn dood waargenomen. De heer Kalff is tal van jaren president van de Kamer van Koophandel voor Noord- Overijssel geweest, lid van den gemeente raad van Zwolle, commissaris van de Am- sterdamsohe Bank, waarmede de bank van Doyer en Kalff gelieerd is, commissaris van det Amsterdamsohe Hypotheekband, van Van Eindhoven's houthandel te Zwolle en van de Berghuizen-papierfabriek te Wa penveld. N.R.Crt. Om wat migraine, zoo'n beetje scfrefe hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! 4107 Instantine Prijs 70 cent. (Ingez Med.) Overzicht. Aan bovenstaand verslag hebben wij slechts weinig toe te voegen. Het is een knap stuk werk om inzake het woning bouwvraagstuk vast te stellen, wat nu wel on wat niet besloten is. We zijn nieuws gierig. wat uit dit labyrinth tenslotte te voorschijn zal komen! Een vreemde vertooning was het met het voorstel-Elkerbout en het amendement- Schüller daarop. Het amendement werd met behoorlijke meerderheid aanvaard en de heer Eikerbout trok daarop zijn voor stel ln, met gevolg, dat het amendement- Schüller kwam te zweven en van de baan was. Een poging om het voorstel-Elkerbout over te nemen, strandde op de formeel juiste, doch practisch minder gewenschte houding van den voorzitter. Het amende ment-Schüller zal straks als afzonderlijk voorstel herleven en weer worden aange nomen Het is inzake de ontslagen aan de Licht fabrieken geloopen als wij voorzien heb ben: de vorige raadszitting, apart daar voor bijeengeroepen, is geweest: totaal overbodig en geld-verknoeien. B. en W hebben in meerderheid het oog gehouden op het groote belang, dat der sluitende be grooting en de motie-v. d. Voort naast zich neergelegd. Was het anders geweest, dan zouden Ged. Staten wel voor onze schatkist heb ben gewaakt! Met een verklaring van afkeuring heeft de S.D.A.P. zich maar bij het geval neer gelegd. het beste en verstandigste wat zij doen kon. De ingediende motie was inderdaad het intrappen van een open deur en werd dan ook maar teruggenomen. De motle-Elkerbout is inderdaad de reme- I die geworden in deze materie, zooals wij I aanvoelden! Te Zwolle is hedenmorgen het 34ste na tionaal Middenstandscongres aangevan gen. De heer Ed. G. Schurmann, voorzitter van den Kon. Nederlandschen Midden standsbond. hield bij deze gelegenheid een rede, waaraan wij het volgende ontleenen. Spr. begon met zich af te vragen of de crisis nu voor goed geweken is en of wij een betere toekomst tegemoet gaan. Wij hopen dit van harte, aldus spr., doch de toekomst is een gesloten boek. We! zijn de woorden door dr. Colijn het vorige jaar aan het slot van het Delftsche congres gespro ken, bewaarheid, want de toestand is beter geworden, maar goed is het nog geenszins. De opleving heeft slechts in enkele takken van bedrijf plaats gehad, doch is nog lang niet algemeen. Wil het bedrijfsleven weer tot volle ontplooiing komen, dan zal met energie moeten worden gewerkt om de vele belemmeringen en crisismaatregelen, wel ke voor normale tijden fnuikend zijn, uit den weg tc ruimen. In de eerste plaats moet er een wijziging komen in de contingenteeringspolitiek, om dat de heide! zoo veel mogelijk vrij moet zijn do artikelen daar te koopen, waar zij het voordeeligst te krijgen zijn en niet aan handen en voeten moet zijn gebonden aan enkele leveranciers die van hun eenigszins monopolistische positie gebruik kunnen maken om dc prijzen hoog te houden. Dit is vooral in het belang van den con sument. Door het converteeren van rijks-, provinciale- en gemeenteleeningen is de koopkracht van het publiek verminderd, hetgeen duidelijk in de omzetten der be drijven tot uiting komt. Bovendien ia de gulden in waarde gedaald. Op deze wijze brandt de kaars aan twee kanten op! Om het geschokte evenwicht eenigermate te herstellen, zal zoo spoedig mogelijk een be gin moeten worden gemaakt met een her nieuwing der fiscale heffingen. In de eer ste plaats is er geen reden meer voor nieuwe belastingen. Dc stijging der grondstoffen zal een meerdere opbrengst der omzetbe lasting ten gevolge hebben hetgeen voor den nieuwen Minister van Financien een aanleiding moge zijn om 't percentage dier belasting geleidelijk aan zoodanig te ver lagen, dat zij binnen afzienbaren tijd ge heel kan verdwijnen. Geleidelijk zal tot verlaging der be staande belastingen moeten worden over gegaan en vooral zal moeten worden ge tracht de verhooging der belastingen, wel ke bij wijze van crisismaatregel is getrof fen, zoo snel mogelijk te doen verdwijnen. Welk een enorme besparing zou gelei delijke opheffing der crisiswetgeving voor de schatkist beteekenen, daar de perceptie, door het ontzettend groot aantal crisis- ambtenaren, voor een groot deel aan ad ministratiekosten te loor gaat. Ook schaffe men zoo spoedig mogelijk de onbillijke za kelijke belasting op het bedrijf af, welke1 geen rekening houdt met de uitkomst der bedrijven en veelal een boete beteekent voor het scheppen van arbeid Zoo goed als ieder zakenman of par ticulier heeft de overheid den plicht do tering naar de nering te zetten. Zon der iets te kort te willen doen aan de waarde van goede sociale wetten, goed onderwijs, goede ziekenverzorging, mo derne wegen en kanalen en tal van andere nuttige zaken, vergete men niet, dat alles moet worden bekostigd door de winst van het bedrijfsleven. Uit die winst betaalt men personeel, belasting, onderhoud van het gezin, onderwijs ambtenaren van rijk, provincie en ge meente, enz. Bij gebrek aan bedrijfs winst wordt alles noodlijdend! Het be drijfsleven is voor een goed geordenden staat primair! Wanneer dit goed werd begrepen, zou ons volk anders staan tegenover tal van wanbegrippen, welke gebaseerd zijn op de oppervlakkigheid van het individu. Maar de crisis is nu voorbij, we gaan nu opwaarts, vol moed en vertrouwen in de toekomst. Een nieuwe regeering, vrij van vroegere afspraken, staat op het punt haar taak aan te vangen. Die taak kan niet anders zijn dan dc bevordering der alge- meene welvaart. Dat is ook onze taak: Maar willen wij kracht oefenen, willen wij. dat ons woord weerklank zal vinden, dan moeten wij alle kleine verschillen over boord werpen, onzen tijd niet zoek brengen met futiliteiten, maar de groote lijn in het oog houden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9