MELK UcirTFIodehuiS'! van der SSoel Een Arbeidsbeurs LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Maandag 5 Juli 1937 Plechtige opening van het Wilhelminapark te Voorschoten INDUSTRIEMELK. Een „daad" van Burgemeester Berkhout Aanbieding van een fraaie bank door de burgerij Steno-Typiste MORGEN EN WOENSDAG WOLLEN-, ZIJDEN-, KUNSTZIJDEN- EN WASSTOFFEN WAAR VINDT U! A. v. LEEUWEN Zn. Leiden. waar U niet heen behoeft te gaan Zaterdag heeft onder groote belangstelling en in het bijzijn van vele autoriteiten de opening plaats gehad van het in werkverschaffing aangelegde fraaie Wilhelmina park te Voorschoten - Hierboven het oogenblik der plechtige opening, tijdens het doorknippen van het lint door mr. D. G. Draayer, dir.-gen. van den Arbeid. Van 1. n. r. weth. C. Eggink, burgemeester Berkhout, mr. D G. Draayer, weth. J. A. Mens, mej. H. C. A. van Meetelen en de kinderen van burgemeester Berkhout. Begunstigd door prachtig zomerweer heeft Zaterdagmiddag te Voorschoten de opening plaats gehad van het Wilhe'minapark. het eerste wandelpark en één van de daden van burgemeester Berkhout waarmede deze zijn naam aan de geschiedenis van Voor schoten voor altijd heeft verbonden. Een groote schare belangstellenden was om streeks 3 uur in de Duivenvoordestxaat hoek Julianalaan aanwezig, terwijl „Benvenuto" onder leiding van den heer Wakka voor muikale afleiding zorgde. Burgemeester M. F. Berkhout nam in tegenwoordigheid van de beide wethouders de heeren C. Eggink en J. A. Mens en velé raadsleden, waar onder thans ook was de heer J. Braggaar, het woord. Rede van burgemeésier M. F. Berkhout. Na een woord van welkom, speciaal tot de heeren mr. D. G. Draayer, directeur- generaal voor de werkverschaffing en steunverleening. van de Mortel, inspecteur der werkverschaffing en dr. Hudig, adjunct, inspecteur der werkverschaffing van der Barg. Pennings en Ekelschot van de Ned. Heidemaatschappij, alsmede tot ir. de Gruy. ter van het Hoogheemraadschap Rijnland en de heer Kiers. inspecteur van het staats toezicht op de Volkshuisvesting, dankte spr. voor het feit. dat zij de openstelling van het plantsoen „Het Wilhelminapark" met hun tegenwoordigheid luister wilden bil zetten. Deze dag aldus spr. is voor onze ge meente van groote beteekenis. Het gemeentebestuur was na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat de ontwik keling van ons dorp ten zeerste zou worden gebaat met het maken van een flinke wandelgelegenheid. Niet ontkend kan worden, dat het toe nemende snelverkeer het verblijf voor voet gangers op of langs den openbaren weg steeds moeilijker maakt. Wel heeft de ge meente getracht hieraan zooveel mogelijk tegemoet te komen door op ruime schaal trottoirs aan te leggen, doch men verwacht en terecht dat men buiten wonende zal kunnen vertoeven tusschen landelijk groen en op rustige wandelwegen. Naar mate Voorschoten zich meer en meer ont-,-van dit werk als werkverschaffingsobject. wfilrbnlrlA oir TTinAn n*o w OOM f d U'orH r] cv ho aorliironelrt IQ a 1- d CCO wikkelde als woongemeente. werd de be hoefte aan een ruime wandelgelegenheid steeds sterker gevoeld. Toen het dagelijkseh bestuur der gemeente dan ook de hand kon leggen op een stuk land van de gebr. Deur'.oo, gelegen in de onmiddeTijke nabij heid van het dorp. aarzelde het niet den raad voor te stellen, tot aankoop over te gaan. Eenstemmig werd hiertoe besloten, waarna met het R K. armbestuur werd onderhan deld over afronding van het gemeentelijk grondbezit en over 't verkrijgen van enkele uitwegen. Hetzelfde was reeds en met een al'es- zins bevredigend gevo'g geschied met den eigenaar van de Elslaan, Inmiddels had de Heidemaatschappij, op ons veroek een plan ontworpen om op het aangekochte terrein beplantingen aan te brengen. In verband met het toentertijd groot aantal steuntrek. kende werkloozen achtten wij het een sociaal be'ang van de eerste orde deze menschen arbeid te doen verrichten. Aan gezien de gemeente niet beschikte over werkobjecten, geschikt om in werkver schaffing te worden uitgevoerd, zou het parkolan voor dit doel bil uitstek welkom zijn. De vereischte goedkeuring van de onder scheidene autoriteiten werd verkregen en op 1 Maart 1.1. werd met de werkzaam heden een aanvang gemaakt. Het park is nog niet heelemaal gereed gekomen. Omdat het werk pas op 1 Maart aanving, kon de beplanting niet volledig worden aangebracht. Niettemin prijzen wij ons zeer gelukkig, dat'het voor dit werk uittermate gunstige voorjaarsweer het moge'iik heeft gemaakt ruim drie vierde gedeelte klaar te krijgen. Dank zij de uitnemende kwaliteit van de door onze plaatsgenooten, de heeren Bouw. geleverde planten, is slechts een zeer klein aan.al uitgevallen. Wij koesteren de hoop in den as. winter het park geheel te vo- tooien. vermoedelijk zelfs nog eenigszins uit te breiden. Omdat in het groots! e gedeelte van het park gewandeld kan worden en dit dan ook in de laatste weken, tot genoegen van net gemeentebestuur in beteekende mate reeds geschiedde, achtten wij het niette min gewettigd niet langer te wachten met de officieele openstelling voor het publiek. Spr. besprak hierop nog de beteekenis derhalve 37 werkloozen per week in het park. Naast de moreele beteekenis, welke loon voor arbeid heeft hoven steun, werden de inkomsten van de desbetreffende gezinnen niet onbelangrijk vergroot. Voor de te werk. gestelden zou. bij ondersteuning in geld het gemiddeld steunbedrag hebben beloopen rond f 9 per week. terwijl het gemiddeld week'oon daarentegen heeft bedragen even f. 14 In totaal werd aan loon en overeen komstige kosten ui gegeven bijna f 11.009. Spr. betuigde zijn bijzondere erkentelijk heid aan de provinciale en rijksinstan.ies voor de ondervonden medewerking. De minister van Soc. Zaken stelde een flinke ri.ikssusidie beschikbaar van ten naaste bij 60 der uitbetaalde arbeids- loonen e.d Spr. verzocht mr. Draayer daar. voor aan Zijne Ece lentie den dieogevoel- den dank van het gemeentebestuur over re brengen Ook den inspecteur en den ad junct-inspecteur voor de werkverschaffing, den heeren van de Mortel en ir Hudig. be tuigde spr. de bijzondere erken'elükheld van het gemeentebestuur voor de vriende lijke 'lusschenkomst welke zij zich met be trekking tot dit park hebben willen ge troosten. Aan de Ned. Sierteeltcentrale past een woord van dank voor de gratis beschik baar ges elde beplanting, welke is aange bracht langs de Ju ianalaan en om de kinderspeelplaats Spr. dankte de heeren van der Barg en Pannings voor hun des kundige voorlich.ine. alsmede baas Ekel schot, voor de wijze, waarop hii met bijna 60 te werk gestelden wist om te springen. Indien over eenige jaren de geplante boomen en hees ers. welker' aantal, na de voltooiing van het park. de 15000 stell g zal overschrijden, tot grooter wasdom zullen zijn gekomen, vertrouwen wij dat velen, bij het kiezen van een woonplaats, ernstig rekening zullen houden met de aanwezig heid van het dan. met inbegrip van de ruime speelplaats voor kinderen, bijna 3 H A. groote park. Zoowel de vijver, welke een oppervlakte heeft van ongeveer 5000 M2 bevolkt met vissehen en eenden, a's de heestergroepen, zoowel de effen gazons als de lommerrijke boomen, zullen den wandelaar bekoren en den rus'zoekende reine voldoening schen ken. Het offer, dat de gemeenteraad een stemmig en spontaan heeft gemeend in het belang van de de gemeente te moeten brengen en waarvan spr. ook met grooten dank gewaagde, zal reeds vrucht afwerpen indien wordt bereikt, dat van de uit andere gemeenten hierheen gekomenen slechts een paar gezinnen per jaar minder weer gaan vertrekken. Het is toch zoo. dat telkenj are een groot aantal Voorscho en verkiest a's zijn woon plaats. Helaas meenen sommigen na korter of langer tijd op deze keuze te moeten terugkomen, omdat men niet over genoeg zame wandelgelegenheid beschikt. Wü zijn ervan overtuigd, dat hierin thans een ver andering ten goede is ingetreden. Daardoor zal de vestiging, rustig maar zeker, met steeds gunstiger verschil het vertrek blijven overtreffen. Be rechts'reeksche en de indirecte baten, welke uit dit stijgende ves'.igingscijfer on derscheidenlijk voor de gemeentelijke huis houding en voor den. middenstand zul en voortvloeien, zullen opnieuw bevestigen de waarheid van het aloude gezegde dat ..de cost gaet voor de baet!" Hierop verzocht, spr. mr. Draayer het lint door te knippen en daarmede het plantsoen „Het Wilhelminapark" daadwerkelijk open te stellen. in de kleuren der gemeente, geel-zwart. deze rede, waarbij hij nog eens uit liet terwijl aan den Ingang een vlag wapperde, komen, dat niemand wist. wat de tijdsom- waarin het blazoen van Voorschoten. standigheden zouden brengen maar een Het dochtertje van burgemeester I eventueele verhooging van belasting niet Berkhout bood op een geel kussen met het gevolg zou zijn van het aanleggen van dit park. Ook B. e£ W. zijn er van over- wapen een schaar aan en nadat het j tuigd dat in latere iaren de financiën der «int was doorgeknipt werd. voorafge- j gemeente verstevigd zullen worden. Spr. gegaan door Benvenuto, een rondwan- I besloot zijn antwoord met het citeeren van f. een gedicht van Nehie van Kol, waarin zij deling door het park gemaakt en gmg schoonheid van Voorschoten bezingt, het gezelschap, gevolgd door een groote schare belangstellenden naar de bank, geplaatst op een mooi plekje met ge- Vervolgens moest de vijver bevolkt wor den, waartoe een bun met goudvlsschen en zicht over den'vijver, die werd aange- karpers gereed lag. Het zoontje van burge- Gedurende 18 weken werden hier 663 manweken gemaakt. Gemidde'd werkten Rede van mr. D. G. Draayer. Alvorens mr. D. G. Draaijer overging tot het doorknippen van het lint, beantwoordde hii de rede van den burgemees.er. waarbij hij o.m. ze de. dat het gemakkelijker is. te zeggen er moe.en 45 tot 60 000 werkloozen dagelijks te werk worden gesteld dan om het tot uitvoering te brengen. Maar de gereering s'e.t zich oo het standpunt, dat het beter is arbeid ie verrichten, dan niets te doen Er is in deze omgeving veel na tuurschoon en de vraag zou kunnen rijzen: ..is het nu wel noodig nog meer natuur schoon te scheppen?" Maar spr tieaamt terstond, hoe meer natuurschoon hoe beter en hiervan is dit Dark een goed voorbeeld. Tevens getuigt de aanvaarding van de uit- noodiging om hier aanwezig te zijn van een goede samenwerking. Spr. is als volon tair onder de voortreffelijke leiding van oud-burgemeester Vernède vele iaren in Voorschoten geweest en dus daar niet onbe kend. Onder het uitspreken van den wensch dat velen zullen genieten van hetgeen is tot stand gekomen, verklaarde hii zich gaarne bereid tot de opening over te gaan. De afscheiding was gemaakt met een lint boden door middenstanders en indus- slrieëeien bij monde van den heer C. Bins, voorzitter van het comité, samen gesteld uit leden van De Hanze en Tosea. De heer C. Bins hield hierbij de navol gende rede: Rede van den heer C, Bins. Spr. achtte het een aangename taak als voorzitter van het comité, namens indu- strieëe'en en middenstanders deze bank te mogen aanbieden. Dat wij met dit Voor- scho.ensche Wilhelminapark zeer zijn in genomen behoeft geen betoog, anders zou den wij thans hier niet gestaan hebben, aldus spr. Zich richtend tot den burgemeester zeide spr „wü willen het hier in het openbaar zeggen, dat wü toejuichen het initiatief door u genomen. Door het openen van dit park wordt in een groote behoefte voorzien". Als wij rondom ons in andere plaatsen zien. dan moeten wü bekennen dat Voor schoten achter aankomt. Hiermede willen wü geen enkel persoon kwetsen, maar het Is toch de nuchtere werkelijkheid Burge meester, u beeft nieuw leven in onze ge meente gebracht, waaraan groote behoefte was U heeft fn dit ééne jaar dat u aan het hoofd onzer gemeente staat, reeds be wezen. dat het u ernst is om Voorschoten oo hooger peil te brengen. Vele verbeteringen zijn reeds tot stand gekomen en wij roepen het u toe; ga zoo door burgemeester. Dat od ons rustig dorp nu weieens onrustige harten kloppen is ons bekend Er werd ons dan ook meermalen gezegd, ja wij zullen het op ons belasting biljet ondervinden, dat wij een park gekre gen hebben. Het was mii dan ook een gToot genoegen van u te mogen hooren, dat dit absoluut niet het geval zal zijn. Deze kosten zijn over zoovele jaren verdeed dat dit gemakkelijk te dragen is. Als de opcenten 'n ander jaar hooger zijn, zal dit een geheel andere oorzaak hebben. Ik meen goed te doen dit even te memoreeren om een enkele „ook middenstanders" deze angst weg te nemen. Wü. als oude Voor schotels. zijn toch nog irotsch oo ons_ dorp. Met hoeveel genoegen hebben wü vóór en kele weken niet gelezen over oud-Voorscho. ten. Als wü thans een vergeijking maken gaan wij terug naar onze eigen jongens jaren wat een veranderingen en ver beteringen en wat een uitbreiding in ons dorp Wat was Voorschoten 30 jaren geleden nog klein! Eén huisje oo de Wijngaarden laan. over het spoor rechts een paar hui zen met wat krotten Od de Papelaan ook zeer weinig hulzen, meest bouw of tuin'and. Op den Veursche, en Leidscheweg was het al niet veel beter. Neen, als wii daarop terugzien dan moe'en wij nu trotsch zijn en betreden thans ons Wilhelminapark met groote blijdschap. En wü als middenstanders hebben toch de grootste belangen bü de voorui.gang onzer gemeente. Het was dan ook een goede gedachte van Tosea en Hanze een comité te vormen om te trachten gelden te ver- zame en. om zoodoende in de gelegenheid te komen, het gemeentebestuur, uit blijk van waardeering, een geschenk te kunnen aanbieden. En wat zouden wij beter kunnen geven als een bank? Rust heeft ieder mensch noodig, of wii werkman, midden stander of burgemeester ziin. Moge velen op dezen bank „ook Voorschoten's Ge meentebestuur" aangename oogenblikken. rust en afleiding vinden. Hiermede verzoek Ik u. mijnheer de burgemeester en gemeen- tebesluur deze bank te wil'en aanvaarden. Mij rest nog een woord van dank aan het comité van aanbeveling bestaande uit burgemeester Berkhout, onze gemeente secretaris. de heer A. P. Schram de Jong, onze wethouders de heeren Mens en Eggink en onzen gemeente-opzichter den heer A. J. Turion. Voorts onzen gemeenteraad voor de aanvaarding van deze bank en ook den uitvoerder, den heer Olsthoorn, die deze bank naar ons genoegen heeft afgeleverd En ten slo.'e alle gevers, die het het comité mogelijk hebben gemaakt onze plannen tot uitvoering te brengen. Burgemeester Berkhout beantwoordde meester Berkhout deed met een schepnet den eersten haal en de inhoud van het net werd in den grooten vüver losgelaten. Na deze plechtigheid begaf het gezel schap zich naar de zandbak, die voor deze gelegenheid was ingericht voor het aan bieden van een thee. Tijdens het serveeren heeft burgemeester Berkhout aan de heeren v d. Barg, Pennings en Ekelschot van de Ned. Heide Mü. met een korte toespraak een zilveren legpenning overhandigd met inscriptie als herinnering aan het tot stand gekomen werk. Ook aan den heer C. van Meurs, in rfienst van de gemeente, aldus de burgemeester, bieden wii een zilveren legpenning aan, hetgeen een uitzondering is. maar waar mede gewaardeerd wordt het werk door hem verricht in het belang van dit werk. Ten slotte bood burgemeester M. F. Berk hout aan de raadsleden en genoodigden een bronzen legpenning aan, waarop aan da voorzijde de beeltenis staat van H.M. de Koningin en aan de achterzüde „Wilhel minapark Voorschoten 1937". Tüdens de thee heeft burgemeester Berk hout nog een woord van dank gesproken aan de N V. Bouwbedrijf v.h. v. Dop. die door het zenden van 'n bloemstuk blük had gegeven van haar erkentelijkheid voor de openstelling van dit mooie park. Reeds een druk bezoek. Vele ingezetenen van Voorschoten hebben gisteren reeds een bezoek gebracht aan het geopende WilhelminapaTk. Od vele plaatsen kan men nu al genieten van een rustig zitje en van een aardigen blik oo den vijver met de eenden. Op het oogenblik ziin ingebracht grauwe Australische groensplegel. smaragd en Porcelein eenden, terwijl er ook een Krom. bek met jonge eendjes rondzwemt. De zandbak was eveneens druk bevolkt en dank zij geplaatste banken kunnen begeleidsters van de jeugd rustig toezien. Echter moeten wij een waarschuwing doen hooren. De paden zijn nog niet ge heel verhard. ma#r dit ls een kwestie van tiid. Doch dat ls toch geen verontschuldi ging om in het gras te gaan loopen. Waar om zouden niet alle ingezetenen meewer ken het geheele park in bescherming te nemen? En hoe onaangenaam is het. od een bank te gaan zitten, wanneer juist even daarvoor iemand met bevuilde schoe nen daarop heeft gestaan? MIJ. OCEAAN. EURYBATES, 3 Juli van Java te Amst. KON. NED. STOOMB. MIJ. COTTICA, 3 Juli van W. Indië te Amst. BENNEKOM, arr. 2 Juli te Balboa. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK. R.dam n. Pacific Kust. 2 Juli to Cristobal; heeft lichte motor- schade VEENDAM. R.dam n. New York, pass. 2 Juli Cape Race. BEEMSTERDIJK, 2 Juli v. Boston te New York. HOLLAND—O. AZIË LIJN. GROOTEKERK, thuisr., 2 Juli van Kobe. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. SALEIER, uitr., 3 Juli van Navalakhi. ROTTERDAMZ. AMERIKA LIJN. ALPHACCA, thuisr., pass. 1 Juli Madeira. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. FRIESLAND, 2 Juli van Stockholm te Waskloi. ALBIREO Hul! n. Archangel, pass. 2 Juli Honnigsvaag. ALDERAMIN. 1 Juli v. Narvik n. R.dapi. MAGDALA, 1 Juli van Trinidad to Las Palmai Gevraagd voor spoedige in diensttreding met eenige kantoorervaring. Brieven met opgaaf verl. salaris en verdere bijzonder heden aan N.V. „Rhenania", Warmonderdamscheweg te Sas. senheim. 4058 De curator in het faillisse ment van A. VOOYS te Kat wijk aan Zee, deelt mede. dat dat faillissement bü beschik king van de Arrondissements- redhtbaruk te 's-Gravenhage d.d. 21 Juni 1937 is opgeheven wegens gebrek aan baten, ter wijl -hij als curator in het fail lissement van W. VOOYS te Katwijk aan Zee meedeelt, dat heden de eenige uitdeelings- lljst is gedeponeerd ter Griffie der Arrondissements-Recht- bank te 's-Gravenhage en in afschrift ter Griffie van het Kantongerecht te Leiden, al waar zij gedurende 10 dagen ter kostelooze inzage ligt voor crediteuren. 4089 De Curator: Mr. H. R. GOUDSMIT. Lelden, 3 Juli 1937. Papenstraat 7c. COUPONS GERZON Aankomend 4094 KRUIDENIERSBEDIENDE gevraagd, bij P. DEN HOL LANDER. Hoofdstraat 66 B. Noordwijk aan Zee. de grootste sorteering nieuwe en 2de hands eiken en stalen kantoormeubelen, brandkasten, enz. Bij PAVILJOENSGRACHT 3a (bij de Wagenstraat) Den Haag - Telefoon 110860 EIKEN BUREAU- MINISTRE f. 19.50 Te kpop gevraagd ieder kwantum 4086 De Arbeidsbeurs, waar de werkgevers en betrekkingzoe kenden elkaar ontmoeten, is de rubriek „Kleine Adverten ties". Heeft U vacatures? Een „Kleine Advertentie" is een probaat middel om de leege plaatsen tot Uw tevredenheid weer te doen bezetten. 4—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8