BUITENLAND LEIDSCH DAG8ÜD - kite B!: 3 Maandag 5 Juli 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN fkl I IEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAAR Naar wij nader vernemen za! du Leid- sche processie naar Kevelaar op 11, 18 en 19 Aug a.s. worden gehouden. ENGELAND Rede van Chamberlain. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Heden is het 12' jaar geleden, dat hier ter stede de Leidsche Radio-Vereeniging werd opgericht Aan dit jubileum zal momenteel geen aandacht worden besteed. In het komende seizoen zal echter ter gedachtenis aan dit feit een radiotentoonstelling worden ge houden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: de h eer H. Th. Melchers iSchie dam) voor het doctoraal examen Indisch recht: de heer Tjiam Djoe Khiam (Den Haag); vor hei taalkundig candidaatsexa men Indologie: de hec-ren W. F. Zoetemeyer (Haarlem) en M. S Kamminga (Haarlem) en voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter L. de heer J. A. Metz (Leiden). Geslaagd voor het L.I.T.EH.-diploma Engelsche handelscorrespondentie, mej. D. den Dikken, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. Geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie mej. A Geone, leerlinge van de Zusters in de Pelikaanstr. alhiei De afd. Leiden van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Nederland bericht met dank aan allen, die aan de collecte van 3 Juli hun medewer king verleenden, dat de opbrengst i. 471.30 bedroeg. Zaterdagmiddag is de 6-jarige T. van G., toen zij op de Langegracht achter op de fiets bij haar moeder zat van den ba gagedrager gevallen. Hierdoor liep zij een bloedende hoofdwond op. In het Zieken huis is de wond gehecht, waarna zij naar haar huis kon terugkeeren. Tengevolge van een ontsporing van een electrischen trein op het station te Haarlem is Zaterdagavond na zeven uur eenige stagnatie ontstaan in den treinen loop tusischen Leiden. Den Haag en Rot terdam. Te ongeveer 9 uur was de stagna tie opgeheven en was de treinenloop weer normaal. In den naoht van Zaterdag op Zondag is de 28-jarige H. van W. in verzet gekomen tegen een agent, die hem wegens een over treding van de Doeeastraat naar het poli tiebureau wilde overbrengen. Er vielen daarbij harde klappen, zoo zelfs, dat de agent zich in het Academlsah Zie kenhuis moest laten verbinden, doch het slot is toch, dat van W. aan het kortste eind trek'! Gistermiddag omstreeks halftwaalf geraakte een zevenjarig jongetje, dat nabij de Aalmarkt op eenige in het water lig gende balken aan het spelen was. in den Rijn. De heer G. v. d. Futten, die het onge val zag gebeuren, sprong gekleed te water en dook den jongen, die reeds zinkende was, achterna, waarna hij den knaap behouden aan wal zette. Tijdens afwezigheid der bewoners is gisteren ingebroken bij de familie van der K. in de Gortestraat, waar een klein gelds bedrag en eenige alpacca voorwerpen wer den ontvreemd. De landbouwer S. B. heeft bij de poli tie aangifte gedaan van vermissing van een schaap uit een weiland nabij de Houtlaan. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: 28 Juni 56 volwassen personen: 29 Juni 53; 30 Juni 55; 1 Juli 55; 2 Juli 59; 3 Juli 58 volwassen personen. Amelia Earhart op een eiland Een te Rock Springs (Wyoming) wonen de twaalfjarige radio-amateur heeft Amelia Earhart herhaaldelijk hooren seinen „Ame lia Earhart op een rif ten Zuiden van den evenaar vraagt hulp van een schip". Een andere radio-amateur te Cincinnati heeft het departement van handel mede gedeeld, dat hij Amelia Earhart verschei dene malen had gehoord. Zij had geseind, dat zij op een rif gedaald was. De hoop, de vliegster terug te vinden, begint thans te herleven. De kustwachtkotter .Itasca" heeft medege deeld, dat zij op 120 mijl ten Noord-Oosten en Noord-Westen van het eiland Howland heeft gekruist zonder iets te zien. Een kustwacht heeft medegedeeld: „wij zijn er zeker van, dat miss Earhart terug gevonden zal worden op een rif, gelegen op ongeveer 200 mijl ten Oosten van het eiland Howland. GEBOREN: Evert Jan, z. v. C. de Wilde en P. M. G. Sjardin Albert, z. v. R. ter Steege en W. v. Nimwegen Albert, z. v. J. Sieders en M. v. d. Meij Cornelis, z. v. A. Fok ker en E. v. Ipenburg Johanna Wille- mina, d. v. J. Smit en J. Trouwee Jo hannes Louis, z. v. L. Neuteboom en M. J. Heskens. Jacobus Franciscus, z. van G. A. Wiggers en T, Rutgers Hermina Johanna Geer- truida, d. van J. Sierat en A. G. Koerts. ONDERTROUWD: G. C. A v. d. Blom jm 28 j. en D. C. J. Meljers jd. 24 j. F. v. d. Nieuwendijk jm. 25 j. en P Bavelaar jd. 23 j. A Mole naar jm. 26 j. en J. Ligtvoet jd. 24 j. M. v. d. Meij jd. 22 j. en M. H. Westdorp jd. 23 j. A. Bouwman jm. 27 j. en T. Bree- öijk jd. 27 j. J. v. Vliet jm. 25 j. en M. C. Spierenburg jd. 24 j. T. Peet jm. 24 j.en A. Boot jd. 19 j. C. de Boer jm. 29 j. en J. C. Cave jd. 22 j. N. Bavelaar jm. 22 j. en J. Heijink jd. 21 j. OVERLEDEN: E. S. Bailay, z. 1 d. J. Arends. m. 39 J. W. S. Vermeer-Kloots. wede. 62 j. L. Klein—Kooien vr. 70 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. OP ZOEK NAAR EEN COMPROMIS. Conferentie-nieuws. In de Spaansche kwestie wordt naar een compromis gestreefd. Dat blijkt ook uit het volgende Italië is bereid tat vernieuwing der verplichtingen, aanvaard bij het gent leman's agreement met Groot Brittan- nië, om eikaars, rechten in de Middel- landsche Zee te eerbiedigen, indien dat de samenwerking der vier Wes- tersche mogendheden in zake Spanje kan vergemakkelijken. In de ..Voce d'Italia" schrijft Virginio Gayda, dat de Fransche openbare meening wordt beheerscht door de vrees, dat Italië en Duitschland zich in Spanje willen nes telen. om aldus de Pyreneeën-grens te bedreigen en vooral om de verbindings wegen tusschen Frankrijk en Noord Afrika ai te snijden. Deze vrees is ijdel, aldus Gayda. want Italië heeft zijn politieke doeleinden reeds eerder duidelijk uiteen gezet en het is bereid zijn desbetreffende verzekeringen in anderen vorm te herha len, indien dat noodig is. Ook Eden's rede men zie elders was verzoenend! E'en concreet Amerikaansch voorstel in zage lucht on twa pening bestaat niet, ver klaarde een Amsnkaansche autoriteit. Hij voegde daaraan toe: „De huidige om standigheden staan de Amerikaansche regeering niet toe een initiatief te nemen, hetzij op het gebied van ontwapening, hetzij op dat der politiek, als zij niet zeker is van haar succes. Men meent echter, dat de plannen ge heim gehouden worden, maar dat het ont werp al aan de Europeesche hoofdsteden zou zijn voorgelegd en aldaar behalve te Rome gunstig zou zijn ontvangen In officieuze kringen wordt nog verno men dat het plan waarmede de Ameri kaansche diplomaten zich bezig houden, de Geneefsche teksten waarbij het bom bardement van plaatsen, die geen militaire be teekenis hebben, verboden wordt, in een nieuwen vorm zouden gieten. Een accoord, krachtens hetwelk de bewapening der bombardementsvliegtuigen verlaagd zou worden, zou daaraan worden toegevoegd. Diplomatieke kringen, die een strenge geheimhouding over deze ontwerpen be tracht hadden, geven thans toe, dat zij er eerst met Van Zeeland over gesproken hebben. Na een conferentie der ministers der Bal tische landen is volgend communiqué uit gegeven Het voornaamste onderwerp van beraad slagingen der drie Baltische ministers van buitenlandsche zaken was de functionnee- ring van de niet-inmengingspolitiek ten aanzien van Spanje. Men was het eens over de noodzakelijkheid voort te gaan te trachten den Spaanschen oorlog tot Spanje te beperken. Aan de handhaving en uit breiding van het controlesysteem zal de Baltische entente loyale medewerking ver- leenen. De hoop wordt uitgesproken, dat de collectieve niet-inmengingsactie de ver wachte resultaten zal opleveren. De na druk werd gelegd op de gehechtheid der drie landen aan den Volkenbond. De algemeene raad van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen heeft besloten tot opneming van de American Federation of Labor bij het I V.V. Echter zijn twee reserves gemaakt, en wel: le. deze opneming beteekent niet een veroordeeling der beweging van John Lewis, het z.g. com mittee of industrial organisation; 2e. deze opneming' kan op geen enkele wijze van invloed zijn op de aanvaarding eener in ternationale aansluiting der Amerikaan sche vakbonden bij de internationale vak bewegingssecretariaten, welke door het I. V. V. zijn erkend. Voorts zal de actie voor invoering der 40-urige werkweek worden versterkt. e In de slotvergadering van het te Berlijn gehouden congres der Internationale Ka mer van Koophandel, is een reeks moties aangenomen. Een daarvan betreft het her stel van den wereldhandel, en zegt. dat de wereldhandel zonder vrede niet tot ont wikkeling kan komen en de levensstan daard zonder herstel der uitwisseling van goederen en zonder handhaving van den vrede niet omhoog kan gaan. De bewape- ningswecloop brengt den wereldvrede in gevaar en leidt tot een daling van den le vensstandaard. Het is daarom dringend r.oodig. de politieke geschillen te regelen en de bezorgdheid weg te nemen, welke de oorzaak is van de bewapening. Alle landen dienen zooveel mogelijk toegang te hebben tot de landbouwkundige in industrieele grondstoffen, en wel zonder onderscheid. Naar de meening der I. K. v. K. kunnen officieuse besprekingen en onderhandelin gen tot rechtstreeksche resultaten leiden. In de motie over handelspolitiek wordt de wensch geuit, dat de bestaande belem meringen voor den internationale uitwis seling van goederen, diensten en arbeids prestaties, verminderd worden. De sleutel tot een duurzame opleving van den inter nationalen handel is de bevordering van de veelzijdige uitwisseling van goederen en diensten, een ruimere kapitaalbeweging en delging der schulden. Onder strikte hand having der clausule der meestbegunstiging dienen onverwijld tweezijdige handelsver dragen gesloten te worden, waarbij die ver dragen voorkeur verdienen, welke later tot meer deelnemers kunnen worden uitge breid. De I. K. v. K. beveelt alle regeerin gen aan terstond in deze richting hande lend op te treden. DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. BELGIË De amnestie. In verband met de ongerejeld'.ie;l:n te Bergen, waarbij de minister van justitie in het gezicht geslagen werd. zijn vier lieden, onder wie een re:: stisdh lid van de provin ciale staten van Henegouwen, in hechtenis genoimen. Het comité van actie der Henegouroeche vuurkruisers heeft een oproep gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat een niet-offi- cieele volkss lemming over de amnestie zal worden georganiseerd. Resolutie over ds. Niemocller. In tegenwoordigheid van een groote me nigte geloovigen is gisterochtend in de Jezus-Christus-kerk te Dahlem een kerk dienst gehouden, waar speciale gebeden zijn uitgesproken voor ds. Niemoeller van de Belijdende Kerk, die dezer dagen is ge arresteerd. Een diepe ontroering maakte zich van de aanwezigen meester, toen de super-inten- dant-generaal Otto Dibelius den kansel be trad. van waar af ds Niemoeller. de voor vechter van de Belijdende Kerk. nog zoo onlangs met zooveel vuur en welsprekend heid heeft gepredikt. De predikant las een verklaring voor van den broederraad der Evangelische Kerk van de Oud-Pruisische Unie. waarin be toogd wordt, dat Martin Niemoeller en de andere door de Gestapo gearresteerde do- miné's slechts het Christelijk geloof hebben verdedigd. De tegen hen in de pers geuite beschul digingen, aldus de verklaring, zijn slechts zuivere laster. Nooit heeft Niemoeller tot rebellie tegen den staat opgehitst. Hij eischte voor de kerk slechts het recht voort te bestaan volgens het Evangelie en de Schrift. Super-indendant Dibelius sprak vervol gens naar aanleiding van Psalm 126 „Zij die in tranen zaaien, zullen met gejuich maaien. Spr. las hierna den tweeden brief voor van Paulus aan Timotheus, waarin Paulus zijn lijden in de gevangenis te Tarse be schrijft. Hij vergeleek ds. Niemoeller bij den goeden soldaat van Jezus Christus. Evenals Paulus. aldus Dibelius. is onze dominee gevangen, evenals hij lijdt hij in de gevangenis, maar hij verduurt zijn lij- oen in de troostrijke zekerheid, dat men God niet zal kunnen arresteeren. Spr. eindigde met het verzoek tot God te bidden, dat hij ds. Niemoeller een sterke ziel geeft. De gevangene zal een groote vreugde ondervinden, wanneer hij ver neemt, dat onze parochie steeds plechtig het aandeel, dat zij neemt in het Chris telijk leven, tot uitdrukking brengt en voortgaat, ook financieel, het werk der Be lijdende Kerk te steunen. Na de predikatie van Dibelius werd ge collecteerd. Professor Pachnin, de deken van de parochie, las aan het einde van den dienst een resolutie voor, waarin op nieuw wordt betoogd, dat ds. Niemoeller nimmer tot rebellie tegen den staat heeft opgezet, maar dat hij gestreden heeft om het Duitsche volk voor den Christelijken godsdienst te behouden. Deze resolutie werd door alle geloo vigen van de parochie Dahlem en door een groot aantal bezoekers uit nabu rige parochies onderteekend. Zij zal worden overhandigd aan den rijksminister van justitie Guertner. In de Sankt Michaels Kirche te Muen- chen heeft gisterochten de R.K geestelijke Junghaus de nationaal-socialistische leer stellingen inzake bloed en bodem krachtig veroordeeld. In den middag kwamen ongeveer 10.000 geloovigen In dezelfde kerk bijeen om te luisteren naar kardinaal Faulhaber, die o.m. zeide. dat de katholieken het con cordaat nooit hebben geschonden. Hij ont kend, dat priesters betrekkingen onder hielden met de buitenlandsche pers en ver klaarde verder, dat de kerk werd vervolgd, omdat zij de kerk van Christus is. Het bolsjewisme wordt niet langer als vijand nummer één genoemd, aangezien in de oogen van de nationaal-socialistische propagandisten thans de kerk deze plaats inneemt. In het proces te Heilsberg zijn kanunnik Buchholz en de drie kapelaans veroordeeld tot gevangenisstraffen, wisselende van één tot drie jaar. Van de zeven jonge beklaag den zijn er zes veroordeeld tot gevange nisstraffen. wisselende van zes lot negen maanden. De zevende kwam er met een waarschuwing af. Naar men weet, hadden de beklaagden zich verzet tegen de politie, toen deze de traditioneele processie, welke ondanks een verbod van de burgerlijke overheid toch gehouden werd, wilde tegenhouden. De Duitsche regeering heeft Krans anti- semietiso'.re maatregelen getroffen in Op- per-Sileziè. Tot dusver waren, gelijk bekend, discri- mineerende maatregelen in dit gebiedsdeel ■krachtens de in 1922 tusschen Düitsohland en Polen gesloten overeenkomst verboden. Dit acooord was echter 15 jaar geldig en Is op 15 Juni j.l. afgeloopen. De maatregelen betreffen in de eerste plaats Joodsche ambtenaren. Dezen moeten deels op 31 Augustus, deel's op 31 December van dit jaar met pensioen gaan. De Joodadhe notarissen worden uit hun functie gezet en de benoemingen van Jood sche doctoren, tandartsen, veeartsen en apothekers, welke sinds 30 Januari 1933 zijn verleend, worden geannuleerd op 30 September a.s. De wet is behalve door Hitier, ondertee kend door Hess, Friok en Quertner en treedt 15 Juli a.s. In werking. Overwinning van de Valera. Chamberlain heeft een toespraak gehou den tot. 10.000 leden van de conservatieve vereeniging te Birmingham. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de regeering, als er thans verkiezingen zouden worden gehouden, een niet minder opmerkelijke meerderheid zou behalen dan in 1935. De eerste taak voor Engeland, zei Chamberlain verder, is de herbewape ning. Hij prees de economische cn financieele politiek zijner regeering cn definieerde de politiek van zijn kabi net als volgt: „Handhaving van den vrede, het land zoo sterk maken, dat niemand het anders dan met eerbied zal behandelen, behoud en vermeerde ring van welvaart en zakenleven, verdere verbetering van de levens omstandigheden des volks". Bij de verkiezingen op Ierland staat de overwinning van de Valera vast. Vannacht waren gekozen: de Valera 58, Cosgrave 36, Labour 11, onafhankelijken 8. Van de grondwet werden uitgebracht 409.770 stemmen, tegen 331.356. Woensdag zal eerst de volledige uitslag bekend zijn. Bij een betooging van Morley's fascisten te Londen is een 20-tal arrestaties ver richt. FRANKRIJK Een verklaring van Blum. Minister Blum heeft op een socialistische vergadering te Bordeaux de redenen uit eengezet, waarom hij: 1 volmachten vooi zijn regeering heeft gevraagd; 2. met het oog op de weigering van den Senaat 't ont slag van zijn regeering heeft aangeboden; 3 deelneemt aan de regeering van Chau- temps Voorts sprak hij over de nieuw e devaluatie. Blum zeide o.m.: De vorige regeering heeft op financieel en monetair gebied steeds ernstige en hardnekkige moeilijk heden ondervonden Deze moeilijkheden be gonnen niet met haar. Reeds jarenlang verdwenen, bijna regelmatig goud en ka pitaal uit Frankrijk Jarenlang reeds ver- toonen de begrootingen een toenemend te kort. Blum zeide. dat het oogenbllk geko men was om het evenwicht op de begroo ting te consolideeren en dat men gereed was voor een belastingherziening. Een bui tengewoon hevige aanval werd ontketend op den franc en de staatfondsen welke aan val gepaard ging van het gerucht, dat een onafwendbare devaluatie voor de deur stond. De toestand werd nog verergerd door het aftreden van twee belangrijke perso nen. die in Maart- j.l, door de regeering waren benoemd om van advies te dienen bij het beheer over de egalisatiefondsen. Deze feiten hebben de regeering genoopt volmachten te vragen De strijd tegen den Senaat werd met wettige, constitutioneele middelen gevoerd. Deze strijd zou de moeilijkheden van de schatkist hebben kunnen verergeren op 't ernstige oogenblik in den buitenlandschen toestand, dat zich het incident met de „Leipzig" voordeed, dat ..een diplomatieke crisis veroorzaakte welker beloop moeilijk le voorzien was". Daarom trok de regeering zich terug en deed zij een beroep op het land alle koelbloedigheid te bewaren. Een weigering dee! te nemen aan de regeering- Chautemps zou de solidariteit tusschen so cialisten en radicaal-soc'alisten en derhalve het Volksfront hebben kunnen breken. Daarom heeft Blum de socialistische paltij verzocht en heeft deze ei in toegestemd dee! te nemen aan een regeering onder ra dicale leiding. De socialisten hebben er in toegestemd een poging te doen beide Ka mers met elkander te verzoenen en een op lossing te zoeken voor de monetaire moei lijkheden. De speculatie werd tot staan ge bracht op het oogenblik. dat zij zich tij dens de ministercrisis weer ernstig liet gelden en een paniekstemming ontketende, welke langzamerhand onweerstaanbaar werd. Wanneer iedereen devaluatie onaf wendbaar acht. wordt zij dat inderdaad. Blum wees er tenslotte op. dat de nieuwe regeering dank zij de goedgekeurde vol machten beter gewapend is dan haar voor gangster PALESTINA Verdeeling in drie zones Over de aanbevelingen der Koninklijke Commissie verluidt: Palestina zou worden verdeeld in drie Eones: de eerste zone zou den Joodschen staat vormen en bestaan uit het geheele dal bij Galilea. de kustvlakte van Esdraelon, een deel van het Zuiderdistnict en de ste den Haifa, Safad, Acre en Tiberias. De tweede zone zou een gebied onder Britsoh mandaat vormen en-Jeruzalem, Bethlehem, Nazareth omvatten benevens een corridor langs den weg JaffaJeruzalem, zoodat de Arabieren toegang konden hebben tot de haven van Jaffa. De derde zone, het Arabisch gebied, zou de rest van het land omvatten en met Transjondcnië vereenigd worden. OOSTENRIJK De verhouding tot Duitschland. Oostenrijk heeft energieke protesten aan Berlijn gezonden tegen onjuiste bericht geving door de radio over een hongersta king. die was ondernomen door nat. socialisten, die in 't concentratiekamp van Garsten in Opper-Oostenrijk opgesloten zlin. Deze voedselweigerlng heeft twee dagen geduurd en was afgekondigd op grond van de weigering der autoriteiten de gevangenen te doen val'en onder de am nestie. Het gaat hier hoofdzakelijk om terroristen, die aanslagen of moorden ge pleegd hebben. De regeering heeft last gegeven alle dag bladen, die de Duitsche radioberichten af drukken, in beslag te nemen. Seiss Inquart, die onlangs benoemd is om te trachten-de nationalisten met de regee ring in Oostenrijk te verzoenen, is naar Berlijn vertrokken Men brengt deze reis in verband met de aanstaande bijeenkomst van de evenredige commissie voor oplossing van de moeilijkheden, voortvloeiende uit de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst van 11 Juli Von Papen, de Duitsche ambassadeur te Weenen. is eveneens naar Berlijn ver trokken ZUID-AFRIKA Een interview met Hertzog. Minister-president Hertzog, die uit Lon den Is teruggekeerd, heeft zijn voldoening geuit over den „vruchtdragenden arbeid" van de rijksconferentie. In een vraaggesprek met Reuter gaf hij echter uiting aan zijn teleurstelling over de houding der Britsche regeering, die niet bereid is de protectoraten aan de Unie van Zuid-Afrika over te dragen. Hij voegde hieraan toe, dat het verzet hiertegen blijk baar zijn oorzaak vindt ki een verkeerde opvatting, die bestaat ten aanzien van de ware toestanden, welke in de protectora ten heerschen en welke onder het be stuur van de Unie aanzienlijk zouden kun nen worden verbeterd. Omtrent den internationalen toestand zeide Hertzog; twee dingen zijn mij duide lijk gebleken: 1. Er heerscht geen oorlogs stemming onder de Europeesche volken; elk wenscht den vrede te handhaven; 2. Geen enkele der regeeringen van de groote mogendheden in Europa is tot herbewape ning overgegaan voor een andere reden dan zelfverdediging. Wanneer men de toestand van deze twee gezichtspunten beziet, is er, aldus Hertzog, geen enkele reden om te gelooven, dat de herbewapening van Europa tot een oorlog zal leiden. PORTUGAL Mislukte aanslag op den premier Salazar. Op het oogenblik, dat minister-president Salazar voor de woning van zijn vriend, dr. José Torcato, waar hij in diens particuliere kapel de mis pleegt bij te wonen, uit zijn auto stapte, ontplofte een bom, welke in een riool was geplaatst. Door de ontploffing werden de straat- steenen aan weerszijden omhoog geslin gerd en een aantal winkelruiten werden vernield. De bom werd electrisch tot ont ploffing gebracht. Minister-president Salazar, die, evenals zijn secretaris geheel ongedeerd bleef, nam een oogenblik de aangerichte schade op en ging vervolgens het huls binnen. De stad is normaal kalm. Voor de woning van den minister-pre sident heeft gisteren een sympathlebetoo- ging plaats gevonden, in den loop waarvan de premier de menigte toesprak. Ook in de andere Portugeesche steden zijn be- toagingen g:Crouden om tegen den aanslag op Salazar te protesteeren. VEREENIGDE STATEN De stakingen. De minister van arbeid, miss Frances Perkins, heeft in een open brief aan William Ditter, republikeinsch afge vaardigde voor Pennsylvanië verklaard, dat sitdownstakingen onwettig zijn en ongeschikt geacht moeten worden voor het moderne temperament en de le vensomstandigheden van tegenwoordig in Amerika. In Philadelphia is een staking van vrachtrijders uitgebrokenV 25000 chauffeurs nemen er aan deel. De staking is georganiseerd door ver scheidene groepen, welke deel uitmaken van het oude Amerikaansche vakverbond, als protest tegen actie van het comité voor industrieele organisatie, dat onder leiding staat van Lewis. Het zakenleven der stad is practisch lamgelegd. POLEN De kwestie Sapiecha. Meer dan de helft van Kamer en Senaat heeft thans het verzoek tot een buiten gewone zitting van het parlement in ver band met de kwestie van den aartsbis schop van Krakau geteekend, zoodat deze bijeengeroepen zal moeten worden. UIT HET VERRE OOSTEN Het Amoer-incident. De Russen zi.in inderdaad begonnen met de ontruiming der eilandjes in de Amoer. Volgens Japansche militaire kringen zal de spanning pas dan volledig zijn geweken, wanneer de Sovjets behalve de ontruiming, we'ke thans geschiedt nadrukkelijk ver klaren. van deze eilanden welke deel uit maken van Mandsjoekwo, vol'edig afstand te doen. RUSLAND Zuivering duurt voort. Naar verluidt duurt de zuivering in de kringen der centrale regeering, alsmede in wetenschappelijke, letterkundige en jour nalistieke kringen voort. Zoo zijn thans Yakovagranof, de plaats vervangende commissaris van binnenland- sche zaken, de commissaris van de staatsveiligheidspolitie, en Georgi Proko- fief, plaatsvervangend commissaris van het post. en electriciteitsbedrijf, die beiden onder Jagoda hebben gewerkt, alsmede de volkscommissaris van den buitenlandschen handel, Arkadi Rosenholz, uit hun ambt ontzet. Voorts zijn nog verscheidene andere functionarissen afgezet. Tot de gearresteerden behoort de vroegere „offi- cieele" schrijver Kirchone. In de week van 28 Juni t/m 3 Juli werden in Nederland 57 faillissementen uitge sproken. De volgende schepepn zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningenradio Aldabi. Alwaki, Bloemfontein, Boschfontein, Chr. Huvgens, Colombia, Crljnssen. Dempo, Hoogkerk. Indrapoera, Johan de Witt. Jo- han van Oldenbarnevelt, Marnix van St. Aldegonde. Meerkerk. Nijkerk, Van Rens selaer, Rotterdam hal, Slamat, Statendam, Streefkerk, Venezuela, Zuiderkerk. 1—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2