STADSNIEUWS De nieuwe Haagbrug in wording [78 sfe Jaargang MAANDAG 5 JULI 1937 No 23703 De reorganisatie van den Hortus HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Bouw van een centraal kassencomplex Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Vpor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f.2.31 per week Vrfr.TTïV'.?. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten^' (voor binnenland f. 0.80 per mndjj Uiteenzetting door prof. dr. L. G. M. Baas Becking Op uitnoodiging van de Stichting tot be vordering van de belangen van den Hortus Botanicus heeft de directeur van dien tuin, prof. dr. L. G. M. Baas Becking Zater dagmiddag een nadere uiteenzetting gege ven van de reorganisatieplannen, welke wij onlangs in hoofdzaken bekend maakten. De bijeenkomst, welke gehouden werd in de Oranjerie, werd geopend door den voor zitter van de afdeeling Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, den heer Ballego Sr., welke afdeeling voor een vroolijke bloemenversiering had zorg ge dragen. terwijl vanwege de Stichting een kleine tentoonstelling van plantengemeen schappen was ingericht. Prof. Baas Becking wees er allereerst op, dat de voorgenomen reorganisatie mogelijk is geworden door een bijdrage van f. 130.000 uit het Werkfonds ten behoeve van den bouw van een nieuw kassencomplex. Deze vernieuwing was om drieërlei redenen nood zakelijk: le. zijn alle kassen bouwvallig; 2e. zijn sommige kassen zóó laag, dat de planten er niet tot volledige ontwikkeling kunnen komen en 3e. zijn andere zóó hoog, dat ze des winters niet warm te stoken zijn! Ten aanzien van de tweede reden merkte spr. nog op, dat het zoowel voor het onder wijs als voor het onderzoek van het grootste belang is, dat de planten op levensgrootte kunnen worden, gekweekt. De Rijksgebouwendienst, die de plannen moest ontwerpen, stond voor de groote moei lijkheid om plaatsruimte te zoeken voor een gebouw ter grootte van 60 X 30 Meter, waartoe eigenlijk de beste plaats zou zijn de 5 jaar geleden met zooveel enthousiasme aangelegde Clusiustuin. Immers de Hortus staat zóó vol met historische boomen, dat .voor een gebouw van dergelijke afmetingen nauwelijks plaats is. Na rijp beraad werd het kassencomplex geprojecteerd in een U- vorm tegenover den hoogsten boom van den tuin. Staande bij dezen boom komen in den linkervleugel van voor naar achter: 2 kas sen voor vetplanten, vier kweekkassen en op een iets hooger plan de kas voor de Vic toria Regia, met daaronder in het souter rain 6 kleine laboratoria met 4 proefkassen. De V.R.-kas is niet alleen voor deze plant ■bestemd, maar ook voor andere water- en tropische klimplanten. Tenslotte vinden wij hier ook een reservoir met een inhoud van 400 liter, dat alle kassen van regenwater voorziet. iHet Leidsche duinwater is niet zeer bevorderlijk aan de ontwikkeling der planten Ter rechterzijde van deze kas. in den ver bindingsvleugel derhalve, vinden wij twee sub-tropische en drie tropische kassen, waarop rechts een tropische vollegrondskas van 15 X 15 Meter' aansluit. De rechtervleu gel wordt ten slotte in beslag genomen door kassen voor economische planten, cactaeën en andere koude en gematigde gewassen. Bovendien komen er nog 90 vierk. meter broeibakken. Het geheele complex beslaat een op pervlakte van 1350 vierkante meter, het geen een aanmerkelijke uitbreiding be- teekent. Hopelijk zal het daardoor ook moge lijk zijn het sortiment te vergrooten, want momenteel is de toestand zóó, dat bijv. 300 varens in één laatje en 300 orchideeën in één kasje staan. Daaraan zullen vele der door sprekers voorgangers verzamelde curiosa worden op geofferd, omdat deze tenslotte noch voor het onderzoek, noch voor het onderwijs van belang zijn. Met uitzondering van de Oranjerie en een in het verlengde daarvan gelegen kleinere kas, datecrend uit de 18de eeuw, zullen alle kassen worden afge broken. Met de woning van den hortu- lanus is zulks reeds geschied. Het ligt in de bedoeling, dat het kas sencomplex omstreeks Maart 1938 ge heel gereed is. Deze reorganisatie betreft uitsluitend de kassen. Er is echter ook een geheel nieuw tuinplan, waarvoor helaas geen geld uit het Werkfonds beschikbaar kon worden gesteld. Het wordt uitgevoerd met medewerking van een aantal architecten, waarbij zooveel mo gelijk rekening zal worden gehouden met de bestaande begroeiing. Het aantal en de breedte der paden zal aanmerkelijk worden verkleind zoodat de Leidsche Hortus, zoo als een architect het uitdrukte, niet langer een grintwoestijn zal zijn. De entrée zal aanmerkelijk veranderen: hopelijk zal de vijver in den voortuin ver dwijnen, die in waarheid een open riool is. Spr. deed daartoe stappen bij rijk en ge meente. De tuin van het vroegere Ethnographisch Museum, waaruit de prachtige Boeddha's z. i. ten onrechte zijn verwijderd, wordt bij den Hortus gevoegd; het daarin staande koetshuis wordt verbouwd tot kantoor van den hortulanus. Deze tuin bevatte ook bo tanische zeldzaamheden, o.a. een zoete kastanje, die uniek is in Nederland. Deze moet evenwel worden geveld, terwijl een gewone beuk, die een groot deel van den tuin van licht berooft, behouden moet blij ven. Er blijft dus alleen de mogelijkheid om dezen tuin tot varentuin in te richten. Hopelijk verleenen de autoriteiten hun medewerking tot afbraak van het zooge naamde „spiritusgebouw", dat anders een leelijke sta-in-den-weg dreigt te worden. Terloops besprak de hoogleeraar de ver dere tuinindeeling: vóór de Oranjerie een plein; verderop een rosarium met als mid denstuk een bereids ten geschenke ontvan gen zonnewijzer, een arboretum ter grootte van H.A., waar de historische boomen staan; de z.g.n. oude rots wordt herschapen in een muurbeplanting; er zal een vijver worden gegraven, een holle weg naar de Sterrenwacht worden aangelegd, een zaad- kamer worden gebouwd en een nieuw wan delpad aangelegd langs de singelgracht Voorts zal alle aandacht worden besteed aan de inrichting van natuurlijke land schappen. Er zal naar worden gestreefd om den nieuwen tuinaanleg in het voorjaar van 1939 gereed te doen zijn. Aan het einde gekomen van zijn uiteen zetting, dankte de heer Ballego prof. Baas Becking voor zijn energieken arbeid om den Leidsohen Hortus mooier en doelmatiger te maken dan ooit tevoren. Spr. noemde het een heuglijk feit, dat het nieuwe plan thans rijp is voor uitvoering. Tot besluit werd de tuin bezichtigd zoo mede diverse opgestelde curiosa, w.o. een mannelijke varenplant, afkomstig uit West- Noorwegen, waarvan de spoor tegelijk met een hoeveelheid lucht op een hoogte van 600 meter boven Soesterberg werd opgezo gen! Zeer de aandacht trok ook een plantje, waarvan het zaad 60 jaar lang in een Museum had gelegen en nochtans zijn kiem- kracht niet had verloren! GEREFORMEERDE KERK. Dr. G. C. Berkhouwer beroepen. In de Geref. Kerk aan de Hooigracht kwamen gisteravond, na afloop van den dienst, de manslidmaten bijeen om in de vacature-ds. W. Bouwman een beroep uit te brengen. Op het tweetal hiervoor waren gesteld dr. G. C. Berkhouwer van Water graafsmeer en ds. R. J. van der Meulen van IJmuiden. Uitgebracht werden 340 geldige stemmen. Hiervan vereenigde dr. Berkhou wer 211 st. op zich, terwijl 129 st. werden uitgebracht op ds. van der Meulen, zoodat dr. Berkhouwer als beroepen werd ver klaard. EXAMENS KWEEKSCHOOL. Rijkskweekschool te 's-Gravenhage, pa rallelklasse te Leiden, 2de groep nuttige handwerken. Geslaagd de dames; A. van Raaij te Leiden; G. C. H. Romijn te Voor schoten; H M. Versleijen te Oegstgeest en A. Wessels te Voorburg. Hiermede zijn ook aeze examens afgeloopen. Alle candidaten zijn geslaagd. EERSTE BLAD Gezicht op den onderbouw van de nieuwe Haagbrug, welke Zaterdag j.l. gereed kwam. Met het maken der aansluitingen en opritten, zoomede met het leggen der diverse kabels zal nog geruime tijd gemoeid zijn, zoodat het vermoedelijk wel No vember zal worden, voordat de brug in dienst kan worden gesteld. - Zoowel de onder- als de bovenbouw wordt vervaardigd door de aannemersfirma H. C. Heemskerk en W. Ouds hoorn en Zn. alhier. Het geschenk voor het nieuwe Stadhuis. Belangrijke gift van H.K.H. Prinses Juliana. Bij den penningmeester van het Comité tot aanbieding van een ge schenk voor het nieuwe Stadhuis is een belangrijke gift binnengekomen van H.K.H. Prinses Juliana. Ongeval te Sassenheim. Wielrijdster door motorfiets aangereden. BALLONWEDSTRIJD COÖP. „VOORUIT". Zaterdagmiddag had het bestuur van de Coóp. „Vooruit" voor de kinderen der bij haar aangesloten leden een ballonwedstrijd georganiseerd, waarvoor niet alleen van de zijde der jeugd, doch ook van die der ouders en verdere huis- en buurtgenooten groote belangstelling bestond. Omstreeks 5 uur vertrok van het coöperatiegebouw aan de Korevaarst-raat een stoet van circa 900 kin deren, voorafgegaan dooor het muziekkorps „Nieuw Leven", in feestelijken optocht naar het N.BL.O.-terrein aan den Kanaal- weg, waar de ballons werden losgelaten. Aan elke ballon was een kaartje bevestigd met het verzoek aan den vinder daarop me- dedeeling te doen aan het bestuur omtrent de vindplaats. De feestelijke stemming werd nog ver- verhoogd door de muzikale klanken van „Nieuw Leven", maar vooral door de rond gediende versnaperingen. Zoodoende beleefden 900-jeugdige stad- genooten een „fijnen" middag. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN DEN HEER G. K. BOON. Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling op „Rhijnhof" de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer G. K. Boon, in leven mede-direcieur van de N V. „Het Motorhuis", die j.l. Woensdag op 45- jarigen leeftijd aan een hartverlamming overleed. De overledene was voorzitter van den Bond van Autohandelaren en Garage houders in Nederland. In de Aula werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. T. J. Jansen uit Oegstgeest. Ned. Herv. predikant aldaar, door den heer C. G. F. Stenger uit Amster dam. wnd. directeur der Ned. Ford-Auto- mobielenfabriek, die herinnerde aan de veie bekwaamheden van den overledene; dooi de heeren A. F. H. Jansen en J. C. Bolder- dijk, resp voorzitter en secretaris van den B.O.V.A.G door den heer W. Devilée na mens het personeel: namens den vrienden kring de heer P. C. van Mill uit Gorkum, en door een broeder en zuster van den overledene. Vele bloemen dekten de kist. Een broe der van den overledene, de heer J. S. Boon. dankte namens de familie voor de belang stelling. TEEKENING WIJLEN DS. THOMAS. De teekening in zwart door onzen stad genoot, den heer H. Lamtoooy H.P.zn. ge maakt van wijlen ds. Thomas is zeker even zeer geslaagd aLs die van onzen minister president dr. Colijn. De teekenaar is er in geslaagd in zijn weergave den geliefden voorganger volkomen te karakteriseeren en te doen leven. Met één oogopslag ziet men het; dit is wijlen ds. Thomas Ook deze teekening zal in den handel worden gebracht. STUDIEVEREENIGING VAN SOCIALE WERKEN. Excursie naar het Leidsch Dagblad. Als inzet van een serie excursies, die ten doel hebben het voor hun werkkring zoo noodige bedrijfsinzicht te vergrooten, be zocht de Studievereeniging van Sociale Werken Leiden het bedrijf van het Leidsch Dagblad. Na in het administratiegebouw door den heer Menkhorst te zijn ontvangen, werd onder diens leiding allereerst de machine- zetterij in oogenschouw genomen, waarop in de volgorde van den bedrijfsgang de ver schillende afdeelingen werden bezocht. Op de redactie werd met. veel belangstelling de uiteenzetting gevolgd van de werking van het nieuwste berichtgevjngs-apparaat, de telex en nog eens nader uiteengezet hoe de werking van een dagbladbedrijf nu is en vroeger was. De voorzitter, de heer Smit. namens de deelnemers aan deze excursie sprekende dankte den heer Menkhorst voor zijn rond leiding en uiteenzetting, hierbij zeggende dat het er den leden der vereeniging niet enkel om is te doen het interessante te zien. maar dat het dient om eenig meer inzicht in de bedrijfsvormen te verkrijgen. Drie gewonden. Gisteravond om zes uur is op den Rijks weg te Sassenheim, ter hoogte van de Was- beekerlaan, een motorfiets, welke uit de richting Leiden kwam, in botsing gekomen met een wielrijdster, die zonder op het verkeer te letten plotseling den weg wilde oversteken. Het gevolg was, dat behalve de wielrijdster ook de bestuurder van het motorrijwiel en de dame, die op de duo zat, tegen den grond werden gesmakt, waar het drietal gewond liggen bleef. Dokter P. le Grand was spoedig aanwe zig om de eerste hulp te verleenen. De be rijder van de motorfiets, zekere A. van L. van hier, was bewusteloos en had vermoe delijk een sohedelbasisfractuur opgeloopen, terwijl zijn eohtgenoote, die eveneens bui ten kennis was, een sleutelbeen had gebro ken. De wielrijdster, mej. C. van T., uit Hillegom, was er met vrij ernstige huid- en schaafwonden afgekomen. Het echtpaar van L. is per ziekenauto naar 't Academisch Ziekenhuis alhier ver voerd en daar opgenomen, terwijl mej. v. T. naar het Diaconessenhuis alhier is over gebracht. De motorfiets en het rijwiel zijn ernstig beschadigd. Bij informatie vernamen wij. dat mevr. van L. het ziekenhuis reeds heeft kunnen verlaten, terwijl de toestand van haar man gunstig genoemd mag worden. BINNENLAND. De reorganisatie van den Hortus Botanicus te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Reünie van den A. N. W. B. te Assen. (Bin nenland, 3e Blad). De „Thorpe Hali" had een kostbare lading ter waarde van één millioen gulden. (3e Blad). Meerdere slachtoffers van het water. (Ge mengd, 3e Blad). Te Den Haag is, 83 jaar oud, overleden, mr. J. J. L Harte van Tecklenburg, oud- minister en oud-lid van den Raad van State. (Laatste Berichten, le Blad). De officieele opening van het Wilhelmma- park te Voorschoten. (2e Blad). De dubbele moord te Merkelbeek; verdach te ook door het Hof tot 15 jaar veroor deeld; thans echter met aftrek van voorarrest. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Op zoek naar een compromis in de Spaan- sche moeilijkheden. (2e Blad en Bui tenland, le Blad). Redevoeringen van Blum, Hertzog, Cham berlain en Eden. (Buitenland, le Blad en 2e Blad). Diverse conferenties geëindigd. (Buiten land, le Blad). Mislukte aanslag op Portugal's premier Salazar. (Buitenland, le Blad). Resolutie over ds. Niemoeller. (Buitenland, 4e Blad). Is Amelia Earhart op een rif-eiland ge land? (Luchtvaart, le Blad). STED GYMNASIUM. Van de 3de groep slaagde alsnog vooi 't eindexamen diploma A, de heer C W. Corts (Leiderdorp) De examens zijn hiermede ge ëindigd CHR BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. Vergadering der afd. Leiden. Zaterdagmiddag kwam deze afdeeling in het gebouw Rehoboth bijeen. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen werd overgegaan tot verkiezing van een penningmeester wegens bedanken van den functionnaris. Gekozen werd de heer Alberts alhier. De hoofdschotel van deze vergadering vormde het verslag van de afgevaardigden ter algemeene vergadering te Utrecht, wel ke in een bijzondere belangstelling stond aangezien de bondsvoorzitter na 21 jaar den hamer te hebben gehanteerd als zoo danig aan de beurt van aftreden was en zich niet weer herkiesbaar stelde. Nadat de heer Alberts daarover uitvoerig had gerapporteerd, werd nog eens de Zon dagsontheiliging ter sprake gebracht in de groote steden met haven en losplaatsen en betreurde men 't dat daaraan zoo weinig paal en perk gesteld wordt. Na de rondvraag werd met gebed ge ëindigd. PLANTSOEN-CONCERT Donderdag 8 Juli a.s. 's avonds 8 uur precies zal de Muziekvereeniging ,,P. C. L." onder leiding van den heer M. Bolder- dijk het vijfde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vereeni- gingen in het Plantsoen (Musis Sacrum) verzorgen. Het programma luidt: 1. Adolf van Nassau Marsch. J. R. van der Glas; 2. Elvira Ouverture, J. Werkman; 3. Schemering, Valse Lente. W. F. Sprink; 4. Souvenir de Campine. Fantasie champctre, Michel Krein; 5. Marche des Jeunes Gardes van Daumes. Pauze. 6 Officer of the day Marsch R. B Wall; 7. Secret de Sfinx Ouverture Sympfconique. G Gadenne; 8. Ciel Azure Vals; Pr Frangais; 9. Le Trou- vère. Potpourri sur l'opèra de Verdi, M. J. H. Kessels; 10. Finale. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. NED. NATUURHISTORISCHE VER. Excursie der afdeeling Leiden. Zaterdag hield de Leidsche afdeeling der Ned. Natuurhistorische Vereeniging een excursie naar Hoek van Holland. Op een rijk begroeid duinterreintje langs den Wa terweg werden verschillende planten ge vonden; hier groeiden naast elkaar de ge wone paarsbloemige luzerne, de gele lu zerne en de bastaard van deze beide plan ten, welke paarsgele bloemen draagt. Ook kwamen hier voor muurpeper, witte rol klaver. wondklaver. boksdoorn. walstroo, kruiskruid met de rupsen der Jaeobsvlin- der, ratelaar, oogentroost, schermhaviks- kruid, aardaker (Lathyrus tuberosus), zandkool, ossetong. pijlkruidkers (Lepidium draba). Op het strand werden vele schel pensoorten verzameld. Ook in de duinen werd van allerlei waargenomen; als plan ten noemen we pastinaak, heggerank, bremraap, boksbaard, de grootbloemige zeewinde, akkerwinde en mierikswortel, waarop verschillende soorten landslakken huisden. Ook de duinboschjes bleken de woonplaats van vele landslakken te zijn, waarvan er dan ook menigeen als buit werd meegenomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen; Commanditaire Handelsvennootschap De Tegelhande! (i.) Oude Vest 19 Leiden. Hoofdzaak: Mariaplaats 21, Utrecht. Naamlooze Vennootschap ,,De Rotter- aamsche Melkinrichting (filiaal), Ooster straat 2 c. Leiden. Hoofdzaak: Persoonsaam 18. Rotterdam. Beheerder filiaal; C. Chris- pijn. Leiden. Wijzigingen „De Nationale Pers", Kaiserstraat 9, Lei den. Uitgeverij. Procuratie verleend aan: A. C. RavesteynPenning (Beperkende Be palingen i H. Turkenburg, Gouwsluischeweg 6, Al phen a. d Rijn, Timmerman. Nieuwe Eige naar; G. Turkenburg, Alphen a. d. Rijn. Verzend-Boekhandel N. A. Schilte, Oran jekade 41, Voorschoten. Boekhandel. De zaak is verplaatst naar: v. Geusaustr, 173 Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1