LEiDSCH amm - SporSbEad Maandag 5 Juli 1937 LUCHTVAART GYMNASTIEK. TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdagmiddag werden de adspiranten- •wedstrijden van den Leidschen Turnkring onder zeer groote belangstelling gehouden in Oud-Hortuszicht waarbij niet minder dan 37 groepen met plm. 300 deelnemers aanwezig waren. Om voor een len. 2en of 3en prijs in aanmerking te komen, moesten de meis jes behalen, resp.: Ie pr. 168 p., 2e pr. 15G p., 3e pr. 144 p. Jongens, 126, 112, 108 p. De vereenigingen ontvingen alleen een prijs, voor de groep welke het hoogst aan tal punten in haar afdeeling had behaald. Deze prijzen bestonden dit jaar niet uit medailles, maar uit linten met gouden op schrift. Door uitstedigheid van den voorz., den heer Metz, reikte de heer Galjaard de prijzen uit, dankte Jury en telcommissie, voor het vlugge afwerken van haar om vangrijke taak en maakte de jongensgroe- pen er op attent, dat de meisjes haar werk veel serieuser hebben opgevat, hetgeen bleek uit de behaalde punten, en vertrouw de dat volgend jaar de jongens revanche zouden nemen. De uitslagen luiden: Ie graad meisjes: Brunhude II. Leiden. 172"/: punt, le prijs; Brunhilde I, Leiden, 170'/; punt, le prijs; Concordia I, Leiden, 168 punten, le prijs; Hou Vast, Alphen, 160 punten, 2e prijs; D.O.S.. Noordwijk, 156'/, pt„ 2e prijs; W.I.K., Wassenaar, 156 pt., 2e prijs. Jongens le graad: W.I.K., Wassenaar, 124'/: pt., 2e prijs; D.O.S., Noordwijk, 120'/, pt.. 2e prijs; Excelsior. Leiden, 114 pt., 3e prijs: Hou Vast, Alphen, 92'/: pt. Meisjes 2e graad: Brunhilde I 178 pt. le prijs; H.B.S., Oegstgeest, 176 ptle prijs; Concordia II, Leiden. 175'/; pt.. le prijs; Concordia I, Leiden, 168 pt., le prijs; D.O.S., Noordwijk, 166 pt„ 2e prijs; Hou Vast, Alphen, 165 pt., 2e prijs; Brunhilde III 164' pt.: Brunhilde II 163'/i pt.; Con cordia III 163V: pt.; W.I.K., Wassenaar, 163 pt., 2e prijs; Brunhilde III 159 pt.; Brun hilde IV 159 pt.: DOS. n, Noordwijk, 1567: pt.; Hercules I. Katwijk, 1557; pt., 3e prijs: Hercules II, Katwijk, 1517; pt.; Hercules III. Katwijk. 1497: pt.; Brunhilde V, 147 pt. Jongens 2e graad: W.I.K.. Wassenaar, 1217; pt.. 2e prijs; Excelsior I, Leiden. 120 pt.. 2e prijs; H.BJ5. I. Oegstgeest. 117 pt., 2e prijs; H.B.S. II. Oegstgeest, 116 pt.; D.O.S I. Noordwijk. 114 pt.. 3e prijs; D.O.S. III, Noordwijk, 1117; pt.; D.O.S. II. Noord wijk, 107 pt.; H.B.S.Oegstgeest, 1097; pt.; Excelsior II, Leiden, 717: pt. CRICKET. Nederlandsche Crickeibond. Uitslagen van gisteren. lste klasse: V.R.A.V.O.C.: gewonnen door V.R.A. met 32 runs op de eerste in nings; HaarlemV.V.V.: gewonnen door V.V.V. met 4 runs en 7 wickets op de eerste innings; H.C.C. IIH.C.C. I gewonnen door H.C.C. II met 1 run en 2 wickets op de eerste innings; H.D.V.S.R. en W.: draw. 2de klasse B: V.O.C. nQuick: draw; V.C.C.H.B.S. II: gewonnen door H.B.S II met 59 runs op de eerste innings; A.S.V. H.D.V.S. II: gewonnen door A.S.V. met 7 runs op de eerste innings; V.U.C.H.C.C. IV: gewonnen door V.U.C. met 38 runs op de eerste innings. 3de klasse B: L.C.CN.LCC gewonnen Boor L.C.C. met 7 wickets; Sparta II— H.D.V.S. III: gewonnen door Sparta II met 4 runs; LeonidasA.C.: gewonnen door A.C. met 23 runs op de eerste innings; Quick II H.C.C. V: gewonnen door Quick II met Innings en 68 runs; H.B.S. III—A.S.V. II: gewonnen door H.B.S. III met 59 runs op de eerste innings. Overzicht. Het begint er nu toch op te lijken, dat ditmaal eens niet een H.C.C.-eiftal kam pioen zal worden. V.R.A. (208) omzeilde een lastige klip door van V.O.C. (116) te win nen en H.C.C. I (201) verloor zoo waar van H.C.C. II (202 voor 8). De Beus scoorde 106. Haarlem dacht aan 163 voor 8 tegen V.V.V. genoeg te hebben, maar de Amsterdam mers passeerden dit totaal voor het verlies van slechts drie wickets. In Schiedam bleef de strijd tusschen H.D.V.S. (281 voor 8) cn R. en W. (135 voor 3 tijd) onbeslist. Door een overwinning op N.L.C.C. zijn de kansen van de Leidsche op een kam pioenschap belangrijk gestegen. Voor dit resultaat hebben onze stadgenooten hard moeten werken. Er waren twee innings noodig om tot een beslissing te komen en het was een spannende, maar toch heel prettige wedstrijd voor beide partijen. Het was gisteren wel de dag van Metsch. Hij deed een paar uitstekende vangen en was ook met het bat op dreef. Hij zorgde er eerst voor. dat het Leidsche totaal hooger werd dan dat van de gasten (70—95) en droeg zijn bat door de innings voor 58 runs. In de tweede L.C.C.-innings was de overwinning van onze stadgenooten op 64 voor 3 een feit; ook weer dank zij 14* van Metsch, die A. van Goor (27*) in staat stelde voor de runs te gaan. Het bowlen was aan den Leidschen kant goed geweest merkwaardig dat A. van Es en C. van Goor in de eerste innings van Nli.C.C. ore- cies dezelfde cijfers noteerden, n.l. 5—29 cn ook het veldwerk mocht er zijn. Alleen op hooge ballen voelde L.C.C. zich niet zoo zeker. L.C.C—NED. LYCEUM. L.C.C. wint met 7 wickets. In een wedstrijd met betrekkelijk lage totaien is de Leidsche in de meerderheid gebleven en heeft daardoor haar kans op de leiding in de afdeeling aanmerkelijk vergroot. Metsch won de toss en stuurde de gasten naar de wickets, waar A. van cn van Goor den bal ter hand na- J10",'-! towterij was van uitstekende kwaliteit en zoo verdween de een na de ander zonder een score van beteekenis te maken. Eerst Flemer met 14 en later Kooystra met een hard geslagen 43, bezorgden den fielders de noodige last en zoo sloot de innings op 70 runs. _A' Yan. Es ,cn.ph- van Goor hadden de wie .ets broederlijk gedeeld en zagen bei den een zelfde aantal runs op zich gesla gen (29). De innings van L.C.C. was fei telijk de innings van Metsch. Hij speelde zooals hij in zijn jonge jaren zoo vaak voor den dag kwam. droeg zijn bat door de in nings en bleef met een onbetaalbare 58 not out. Den meesten steun kreeg hij van Ch. van Goor 15, terwijl Hop 4, A. van Es 5, Jongerheld 3 en Hagenaar 2 runs scoor den. Koch bowlde voor dt Hagenaars 4—37, Van Veen 3—38, Holts 1—12. Met nog een zee van tijd voor den boeg waagden de gasten nog een kansje op de tweede innings en thans brachten zij het, dank zij van Veen 23 van Heel 24, Russell 17 tot 87 runs. In deze inning bowlde A. van Es 432 en Ch. van Goor 428, terwijl A. van Goor met 023 geen wicket nam doch met veel pech te kampen had. In deze innings verdient een prachtige vang van Kantebeen vermelding, benevens het uitstekende fielden der Leidenaars met Hagenaar op cover point als uitblinker. L.C.C. moest derhalve 63 runs maken om te winnen of de tijd uitspelen doch voor het verlies van drie wickets wordt het to taal gepasseerd. Metsch 14 not out en A. van Goor 27 not out hadden dit voorname lijk bewerkstelligd. Koch 2—28, van Veen 116. AJAX—ALBION ROVERS C.C. Ajax wint gemakkelijk. Ajax speelde gisteren een „friendly game" tegen een combinatie, waarvan de naam meer Engelsch was dan het crikcet- peil. Aan de wickets brachten de gasten er althans een schijntje van terecht. Slechts 24 werd het totaal en Wilders Sr was met 9 topscorer geweest. Wenting ruimde in nog geen drie overs vier wickets op voor slechts één run. Het waren staartwickets en Wenting vierde vooral zijn lusten bot op eigen clubgenooten, die het elftal der Albion Rovers completeerden. Versteeg 410. Van Oud/gaarden 28. Ajax heeft daarna ill runs bij elkaar geklopt. Voor de lunch ging het vooral goed tusschen Zwanenburg (24) en Janssen (371. Na het ..feesfteten" kwam echter spoe dig de scheiding en allesn Steyn met 17* verhoogde daarna de Leidsche score. Op Wilders Sr. dreef het heele cricket der gasten. Hij nam 7 wickets voor 28 runs. Seylaggyi 329. De Rovers gingen daarna nogmaals bat ten en het resultaat was nu 109. voorna melijk dank zij een gcede 49 van den ouden heer De Beus. Brewer 14. Wilders Sr. 16 en Van Santwijk 10. Wenting 538. Van Oudgaardem 323. Goudswaard 114. En daarmee kwam het slot van het zeer genoeglijke partijtje cricket. V.C.C—L.C.C. ADSP. V.C.C. wint op de le innings. Na de prestaties van de vorige week had den wij wel een succesje verwacht, maar door slecht fielden werd het een neder laag van bijna 100 runs. Voorburg ging het eerst batten met van Thuijl en Kavelaars en aangezien in den Leidschen aanval v. d. Reyden ontbrak, moest Kantebeen het alleen opknappen want het bowlen van de andere zijde (v. Bovene, Schouten en Selier) was maar zeer matig. V.C.C. scoorde 177 runs van het verlies van vijf wickets met van Thuijl 100 not out, ontsierd door een drietal ge makkelijke vangkansen. Zoo kreeg ook Apoi, die 37 maakte, meer dan één zeven. T. Kantebeen veroverde alle vijf wickets in 21 overs voor 59 runs. De innings van L.C.C. was de innings van Kantebeen. want van de 81 runs scoor de hij 65 runs. Van Thuijl bowlde 646. Wils 31, Kavelaar 128. BILJARTEN. WEDSTRIJD LEIDEN—DEN HAAG. De laatste partij voor bovengenoemden wedstrijd is door Den Haag gewonnen met 38 caramib., zoodat Leiden voor het tweede jaar beslag heeft gelegd cp den wisselbeker, door dezen wedstrijd met 75 caramb. te winnen. Het vorige jaar won Leiden met 76 caramb. De uitslag der laatste partij luidt: J. de Bruyn (Den H.) 200 47 28 4.25 W. F. Karstens (L.) 162 46 14 3.52 De eindstand luidt: gesp. gew. verl. ear. Leiden 30 14 16 3608 Den Haag 30 16 14 3533 VOETBAL. HET NIEUWE CLUBHUIS VAN U.V.S. In het pand op den hoek van de Lange- brug en Diefsteeg, waarin vroeger een café gevestigd was, heeft U.V.S. Zaterdagavond zonder eenig feestelijk vertoon haar rueuwe clubhuis geopend. Toen het eerste tehuis aan de Boommarkt ontruimd wor den moest in verband met den verkoop van het gebouw is door de vereeniging het pand aan de Langebrug aangekocht en gunstig geegen als het is zal het daar stellig even zeer in de belangstelling der leden staan als het vorige clubhuis. De ruimte moge hier dan wat minder groot zijn, het is er intiemer en de entrée is veel aardiger. Afgezien van bijzondere ge beurtenissen heeft men hier trouwens plaats genoeg in de vroolijk en prettig aan doende groote zaal. waar ook een biljart staat, terwijl men verder volop ruimte heeft voor vergaderlokalen, garderobe, keuken enz. Voorloopig zal het clubhuis alleen op Zaterdag- en Dinsdagavond geopend zijn. In den winter hoopt men natuurlijk de leden er iederen avond te zien, voor zoover hun werkzaamheden dat toelaten, en in dien men er dan steeds in grooten getale ..uit vriendschap saam" is, is reeds het doel van de stichting van dit mooie clubhuis (waarop men met recht trotech mag zijn) bereikt NEDERLAAGWEDSTRIJDEN A. Z. L. De wedstrijd tegen Volendam is een 4l overwinning voor die club geworden. Ondanks groot overwicht van A.Z.L. wist de voorhoede niet tot doelpunten te ko men. zoodat Volendam met gefiatteerde cijfers won. (Rust 30). Morgenavond volgt de wedstrijd tegen K. N. C. QUICK BOYS I—V. V. IJ. I 5—1. Groote meerderheid der gastheeren. Zaterdagavond speelde Quick Boys een vriendschappelijken wedstrijd tegen V. V. IJ. I uit IJmuiden. een ploeg uit de Zater dagmiddagcompetitie van den Haarlem- schen Voetbalbond. Het is een vrij eenzij dige wedstrijd geworden, daar over alle linies de Katwijkers een klasse beter speel den dan hun gasten, en dat het tenslotte bij een 51 uitslag bleef, danken de IJmui- denaren aan hun uitstekenden doelman, die talrijke malen moeilijke situaties wist op te lossen. Het begin van den wedstrijd was sensa tioneel, daar de eerste aanval al een doel punt voor de gasten opleverde, doch hier mede bleken zij tevens al hun kruit ver schoten te hebben. De aanvallen der gast heeren werden steeds talrijker, doch het duurde toch nog een kwartier voordat Mey- vogel uit een door de Jong genomen cor ner den gelijkmaker in de touwen kopte. 11. Vervolgens moest de goede keeper zwichten voor een kopbal, weer van Mey- vogel uit een voorzet van links. 21 ter- wiji J. van Rijn vijf min. voor het verstrij ken van do eerste helft zorgde dat de rust met 31 inging Na de pauze bleek van Rijn wegens een blessure te zijn vervangen. Ondanks dit, is het een herhaling geworden van voor de rust. De gasten moesten zich bepalen tot uitvallen, die óf op de middenlinie, óf op de achterhoede doodliepen. Spoedig had Mey- vogel de score opgevoerd tot 41, terwij! de nieuweling Rol (die een aanwinst bleek te zijn) het vijfde en tevens laatste doel punt voor zijn rekening nam. De heer J. Hillebrand leidde dezen wed strijd op uitstekende wijze. OM DEN LUXOR-WISSELBEKER. De sportvereeniging R.B.F. heeft zich teruggetrokken, uit de door L.O.V. georga niseerde, Luxor-Wisselbeker wedstrijden. Het programma voor den beker luidt voor deze week als volgt: Heden L.B.Gez L.O.V. 1. 7.15 uur Dinsdag 6 Juli N.R.M—M.D.S., 7.15 uur. Woensdag 7 Jul i K.OL.Tram Boys, 7.15 uur. Donderdag 8 Juli U.V.V.De Veteraan. 7.15 uur. Zaterdag 10 Juli De VeteraanTram Boys. 3 uur. Zaterdag 10 Juli P. C. en L.M.D.S., 5 uur. Deze wedstrijden worden op het L.O.V. terrein gespeeld achter het Acad. Zieken huis. OM DEN ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ BEKER. Vrijdag speelt. M. H. Ambt—L.O.Va veteranen te 7.05 uur. DE WERKLOOZEN-COMPETIITE. De volgende uitslagen zijn verkregen: A.S.V—Metaalarb. '0—4; L.W.V.—L.D.W.S. 10 (onder protest van L.D.W.S.). Deze week worden gespeeld: Morgen te 2 uur 15: RKW—LDWS. Donderdag 2 uur 15: LDWSFabrieks. Donderdag 6 uur 30: MetaalCGW. Vrijdag 2 uur 15: RKW—ASV. De wedstrijd, AgemeeneCGW. welke hedenavond gespeeld zou worden is afge last. WEDSTRIJDEN C.G.W. C.G.W. II verloor vriendschappelijk met 53 van Jeugd-Vakcentrale I (rust 11). Een CGW-comb. verloor met 63 van MDS I voor de afvalwedstrijden der Fabrieksarbeiders (rust 21 voor MDS). A. R. C. II—L. D. W. S. I 9—1. Tegen het zeer onvolledig spelende L. D. W. S had het reserveteam van A. R. C. het wel zeer gemakkelijk in de demifinale voor den Zaterdagmiddagbeker. De rust ging in ■net een 40 voorsprong, terwijl in de eer ste helft de thuisclub vrijwel steeds aan het woord is geweest. In de tweede helft bracht A. R C. den stand op 50. waarna uit een penalty wegens ruw spe! de „eer" tensiotte gered werd. 51, waarna de Racingclub den stand opvoerde tot 91 zonder noe menswaardige moeite. ALPHEN III—NIEUWKOOP 1 9—0. Het deroe elftal van Alphen speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen het eerste elftal van Nieuwkoop en won zoo zij wilde ook al doordat de bezoekers met di verse invallers speelden. Met rust was de stand 40 terwijl tijdens de tweede helft op rustige wijze door Heemrood c.s. de score tot 90 werd opgevoerd. DUIVENSPORT. HET OOSTEN (N.B. v. Z.) Wedvlucht met jonge duiven vanaf Til burg. Afstand der resp. hokken 7781 K.M. In concours 94 vogels welke in vrijheid werden gesteld om 1.30 n.m. met Z.W.- wind. De uitslag is als volgt: Singerling 1, 11. 18; v. d. Berg 2, 3, 15, 16: v. Gennip 4; Breedijk 5, 9, 12, 20; Cossée 6: Gael 7. 21. 22, 24; Krekelaar 8: Houthoff 10. 13, 14, 19, 23; Jonk 17. De le vogel werd geconstateerd om 2.36.15 en maakte een gemid. snelheid van 1136.38 Meter per minuut. De laatste vogel om 3.33.05. Met 626.80 Meter per minuut. As. Vrijdag lnkorven voor Eindhoven. DE BLAUWBAND (ALPHEN). Wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. In concours 51 duiven die werden gelost om 7.30 uur met heldere lucht en W. wind. Deze vlucht moest de beslissing brengen »oor het Vitesse kampioenschap 1937. De uitslag luidt: P. G. Borgers 1 4: A J La- gerweij 2; J Roods 3. 7; v Ofwegen 5 13; J. Vernes 6, 9; W, W. Mens 8. 10; W. v. Eijk 11; P. Goedhart 12. Stand vitessc kam pioen: F. G. Borgers 526 p.; 2e. J. Rooda 424 pnt. Op zoek naar Amelia Earhart. Nog geen spoor gevonden. Van Amelia Earhart is nog niets ver nomen. Op het oogenblik zoekt alleen het kustwachtschip „Itasca" naar de vliegster. De weerberichten melden, dat de zee kalm en het weer fraai is rondom Howland. De „Itasca" zal thans het uitzenden van roep- seinen staken, teneinde de radioposten te San Francisco in staat te stellen eventueele noodseinen van de a via trice op te vangen. De „Itasca" gebruikte nJ. tot dusverre dezelfde golflente als die, welke de zender van het verdwenen toestel gebruikte, het geen zou kunnen verklaren, dat berichten ontvangen zijn, volgens welke men het toestel van Amelia Earhart gehoord heeft. De kustwachter zet het zoeken voort. Hij heeft brandstof aan boord voor een kruis tocht van drie weken. Het vliegkampschip .Lexington" is met 54 gevechtsvliegtuigen aan boord uit San Diego vertrokken in de richting van het eiland Howland om te helpen bij de onder zoekingen. San Diego is 7.000 'mijl van Howland verwijderd. Te Honoloeloe heeft men zwakke draad- looze signalen opgevangen, welke naar men zeide van Amelia Earhart afkomstig zou den kunnen zijn. Een amateur-radiotelegrafist heeft even eens met korte tusschenpoozen zwakke radiosignalen opgevangen en ook een man nenstem gehoord, die om hulp verzocht. Men gelooft, dat men hier te doen hieeft met den metgezel van Amelia Earhart, kapitein Noonan. De echtgenoot van de vliegster, de heer Putmann. denkt, dat Earhart geland is op een verlaten eiland, vele honderden mijlen van Howland Enkele uren is men ongerust geweest over een vliegtuig, dat van uit Honoloeloe was opgestegen, doch later is het veilig en wel teruggekeerd. SCHOOLKINDEREN VLIEGEN NAAR INDI11, Wie Zaterdag op Schiphol vertoefde, had een alleraardigst tafereeltje kunnen bijwo nen. Bij het groote Douglasvliegtuig, dat gereed stond voor de reis naar Indie, ver drong zich een uitgelaten schare school kinderen. als een bijenzwerm voor zijn korf Het waren leerlingen van het Amsterdam- sche Gymnasium van dr. Gunning, een heele klas. die met enkele leeraren, een vriendinnetje uitgeleide kwamen doen voor de verdere reis naar Indië. ver in kilome ters, maar slechts 51/: dag per KL.M. Wil- da Kooiker, zooals het 14-jarige luchtrei- zigstertje heet. gaat haar ouders in Pa- lembang bezoeken. Zij zal haar zomerva- cantie thuis in Indië doorbrengen. Het is lang niet de eerste keer, dat de K. L. M. schoolkinderen met vacantie naar Indië brengt, maar door de voordeelige ta rieven, welke zijn ingevoerd een retour- biijet kost hun een enkele reis zijn juist in de laatste weken vele kinderen geboekt voor een retourvlucht naar Batavia, Ban- oceng Palembanr of Medan. De prachtige gelegenheid, welke de K. L. M biedt en waardoor het mogelijk is ge worden. dat schoolkinderen hun zomer- vacantie in Indië bü hun ouders kunnen doorbrengen is weer eens een demonstratie van de ideëele beteekenis. welke de lucht- verbindine van Nederland met Indië ten grondslag ligt. ROODE KRUISDEMONSTRATTES Or YPENBURC. De centrale bloedtransfusie commissie van het Nederl. Roode Kruis heeft Zater dagmiddag in samenwerking met de N V. Nationale Luchtvaart School demonstraties gehouden op het vliegveld „Ypenburg", welke volkomen geslaagd zijn. Behalve minister-president dr Colijn. waren er de minister van waterstaat, mr. dr. ir. van Buuren en de minister van de fensie. de heer J. J. C. van Dijk. UIT AALSMEER. De Postduiven-vereeniging „Stijd en Vriendschap" hield Zaterdag een wed vlucht vanaf Limoyes. afstand 762 K.M. Losgelaten v.m. 5.30 uur. De uitslag was: 1. A. Been; 2. Joh. Baar- sen Dz.; 3. 8. 10 G. C. v. Dam; 4, 6, 9 A. Verbeek Hz.; 5 H. Verbeek Jr.; 7. 11 G. B. Stevens; 12 E. Jans. Aankomst le duif n.m. 5.3.34 uur. ..De Telegraaf" hield dezelfde wedvlucht, afstand 760 K.M. De uitslag was: 1. 3, 6 W. Baars: 2, 4. 8. 9 A. Keessen; 5 C. de Harde; 7, 10 U. Dek ker: 11 J. Versteeg. Aankomst le duif n'm. 4.21.40 uur. Zondag hield ..Strijd en Vriendschap" een wedvluoht vanaf Compiègne, afstand 348 K.M. Los van. 6.45 uur De uitslag was: 1 G. C. v. Dam; 2. 9. 12 Joh. Baarsen Dz.; 3. A. Been Jz.; 4, 5, 7 Joh. Postma; 6, 8 G. B. Stevens; 10. 11 H. Verbeek Jr. Aankomst le duif v.m. 11.10.32 uur. Vliegbooten vliegen over den Oceaan. SCHAKEN. TOURNOOI TE KEMERI. Rellstab wint van Reshevski. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 14de ronde waren: RellstabBerg afgebr. SteinerFine afgebr. ApschenekHasenluss V: AljechinKeres 'h MikenasPetrow 10 Landau—Boeoek 10 FeiginStahlberg afgebr. FlohrOsols afgebr. ReshevskiTartakower afgebr Keres won met zwart spelend zijn afge broken partij uit de 12de ronde van Stei ner. Verder won Rellstab. eveneens met zwart spelend, de afgebroken partij uit de 13de ronde van Reshevski. De Noordelijke route biedt vele problemen. (Van onsen Luchtvaart-medewerker). In een simpel bericht in ons Blad van Vrijdag werd gemeld, dat zoowel uit Ame rika, als uit Engeland een vliegboot ver trok, om als proefneming, in dienstverband een brug over den Atlantischen Oceaan te slaan tusschen Oude en Nieuwe Wereld. Er zullen eohter maar weinige lezers zijn die zich eendge idee kunnen vormen van de geweldige moeilijkheden, die dit traject biedt. De president der P.A.A., de Pan Ameri can Airwayys, lichtte voor den nauwkeuri- gen lezer een klein tipje van den sluier op, door in een uiteenzetting voor de Pers te verklaren, dat deze vluchten, die be doeld zijn om gegevens voor een voorgeno men regelmatigen dienst te verzamelen, „weer of geen weer", zullen doorgaan. Om een klein beeld te geven van de geweldige moeilijkheden, die deze verbinding ople vert, zullen we hier eenige der voornaam ste factoren wat nader toelichten. Geen gegevens voor „all-weathcr"- vliegen. Reeds vele pogingen werden in den loop der jaren gedaan om den sprong over den Oceaan langs de Noordelijke route te vol brengen. Meerdere zijn mislukt,, doch wer den er ook verscheidene tot een goed re sultaat gebracht. Bij al deze vluchten werd steeds gewacht, soms maanden lang. op gunstige weerbe richten over de geheele route en juist daarom mag men tusschen deze en de thans ondernomen vluchten geen verband leggen. De geschiedenis geeft ons slechts een enkele vlucht, die men op één lijn mag stellen, nl. die van Dick Merrill, aanvang Mei van dit jaar, die, terwille van zijn be talende lading, op de heenreis films van de Hindenburg-ramp en op den terugtocht „coronation"-foto's, eveneens „Weer of geen weer" moest vliegen. De weergoden waren hem echter mild gezind en hij trof uitstekend vliegweer, zoodat nog geen ge gevens beschikbaar zijn. De route. De thans onderweg zijnde reuzen-vlieg- booten bevliegen het traject Washington Batwood (New Foundland)Shannon River (Ierland)Southampton in beide rich tingen. Het gedeelte WashingtonNew Found land is voor de Yankees niet geheel onbe kend en zij hebben dit lijntje van 1750 K.M. leeren kennen als 'n volkomen „slecht-weer- traject". Dan komt het vrijwel onbekende 3200 KM. lange zeetrajeet met al zijn gehei men. Een gedeelte van haar moeilijkheden zijn vastgesteld, doch men weet niet tot welke ontdekkingen men nog zal komen. Wel staat vast, dat de Noordelijke route) klimatologisch de slechtste is. Slechte weersomstandigheden Slechts zelden wordt goed weer over de geheele route gemeld. Vrijwel dagelijks woeden hier de meest wisselende stormen en mist, de groote vijand der aviatiek. De stormen schrijft men toe aan het feit, dat zoo goed als alle depressies van Amerika's vaste land zich boven New Foundland oplossen. De mist is dagelijk- sche gast en vindt haar oorsprong in de golfstroomen. Vanuit het Noorden spoelt langs New Foundland's kusrt de koude golf stroom, de z.g. .Labrador Drift", terwijl van af het Zuiden een warme, de Califor nia Stroom de eerste interfereert. Doch buiten dit alles, wat de piloot wel eens meer ontmoet, zij het dan niet met zoo een groote regelmaat, is er het sluipende ge vaar van ijsafzetting. Het geheele Oceaan-traject ligt binnen het drijfijsgebied van de Noordpool en hiermede zal dus terdege rekening moeten worden gehouden. Al bij al levert dus deze Noordelijke route, in het bijzonder voor Engeland, geweldige problemen op. De P.A.A. bezit reeds een groote erva ring in het Oceaan-vliegen. Zij onderhoudt de groote Clipper-diensten over den Groo ten Oceaan en kon in de praktijk, wat be treft materieel en het zee-vliegen, vele en waardevolle gegevens verzamelen. Imperial Airways, hoewel ook zij meer dere groote lijnen exploiteert, is op dit ge bied wel wat achter. We hoeven hier geen doekjes om te winden, het kwam reeds zoo Vaak tot uiting. Engeland voert op avia- tisch gebied veelvuldig een ondoorgronde- li.ike politiek, zoo ook hier. Als voorberei ding voor het oceaan-verkeer stationeerde zij de Short-Empire vliegboot „Cavalier" met captain W. N. Cumming opde Ber muda's en deze maakte regelmatig proef vluchten tusschen deze eilanden en New York! We begrijpen wel. dat hiervoor een reden is en wel. de regelmatige proefnemin gen, met het grootste succes, der Duitschers die zich op de klimatologisch veel gunstiger, zij het wat langere, route via de Azoren en de Bermuda's toelegt. Engeland heeft nog ontzaglijk veel werk op dit gebied te verrichten en het kon wel eens gebeuren, dat in dien tijd het werke lijke verkeer, ondanks het o. i. overdreven en misplaatste monopolie der Engelsche en Amerikaansche maatschappijen voor de Noordel. route, geheel via de Bermuda's en Azoren en dan in handen van de ..still going strong" Duitschers werd geleid; een angst van Engeland, die we, gezien het voortreffelijke werk der Duitschers op dit gebied, volkomen kunnen begrijpen. VLIEGTUIG IN SCHOTLAND VERONGELUKT. Naar uit Johnstone in Schotland wordt gemeld, is een vliegtuig, dat op weg was naar deze plaats, neergestort. De vier in zittenden werden gedood. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. Zaterdagavond is een groot verkeers vliegtuig, dat plaats biedt aan zes passa giers. neergestort op den Patrick-heuvel nabij Morris (New York). Het toestel vloog in brand. De drie inzittenden kwa men jammerlijk om het leven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11