BINNENLAND 78 ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 juli 1937 Derde Blad No. 23701 De torDedo in de nationale onverhoeds komen aansnellen en heeft doel r getroffen: in enkele minuten is „sLands GEMENGD NIEUWS samenwerking. Hoe het nieuwe kabinet Coiijn tot stand kwam. Houding van den minister-president becritiseerd. In een drukbezochte openbare vergade ring van den Vrijheidsbond heeft mr. Wendelaar gisteravond te Amsterdam ge sproken over ,,De torpedo in de nationale samenwerking". Hij schelste volgens de N.R.Crt. hoe de liberalen zich in 1933 da delijk achter dr. Coiijn hebben geschaard en hem trouw zijn gebleven tot het eind. Dat het bit de laatste verkiezingen niet ging om de kinderlijke leus: Mussert of Moskou, iwas te begrijpen. In werkelijkheid ging het om de vraag, om het door de regeering- Colijn gevoerde beleid al dan niet zou worden voortgezet. Het Nederlandsche volk zag in Coiijn den boven de partijen staan- den staatsman, we'licht zelfs in staat om de tegenstelling Thorbecke-Groen van Prinsterer te overbruggen. Dat volk koos, met terzijdestelling van de partijgrenzen dezen Coiijn en sprak zich daarmede uit voor een bestendiging van het in de laatste jaren gevoerde beleid. Maar Nederland en in het bijzonder de CoUin-stemmers beseften niet, dat ze in de kaart speelden van de rechtsche partij- zeloten. voor wie een herstel van hun lang veroordeeld coalitlebeleid mogelijk werd door het verkrijgen van 56 zetels in het parlement. En zoo'n mogelijkheid zouden ze zich laten ontgaan? Het was te voorzien dat het een scherpe strijd zou worden tusschen Coiijn en de voormalige rechterijde. Hoe moest daarbij de houding van de vrijzinnigen zijn? Na tuurlijk de zijde van Co'ün kiezen, om te voorkomen, dat de coalitie en daarmede de antithese zou herleven: 's lands belang eischte ook thans nog een eendrachtig sa menwerken op zoo breed mogelijke basis. Het leek zoo eenvoudig, maar zie, reeds schoot mr. Oud te Leeuwarden de eerste torpedo af op deze gedachte. Toegejuicht door velen, die uiterlijke flinkheid voor in nerlijke kracht aanzien, gaf hij aan dr. Coiijn een weigerend antwoord, waarop zeifs Schouten, Goseling en de Geer niet hadden durven hopen; als van Lidth de Jeude even flink zou zijn. hadden ze het spel al gewonnen, voor het goed begonnen was. Het zal wel altijd een raadsel blijven waarom mr. Oud zijn rede te Leeuwarden in dezen vorm hield, maar spr. vroeg zich af. of het noodig was geweest. Lag zijn bewaar werkelijk in de formuleering van de ■basis van het kabinet, waarover immers te praten vlei? Of waren er andere, inderdaad ■voor de vrijzinnig-democraten niet te over, winnen moeilijkheden? Zoo ja. op welk gebied lagen die? Toch niet op het gebied van de defensie? Hoe het zij, Coiijn vraagt ook minister van Lidth de Jeude tot zijn nieuwe kabinet toe te treden Men kan aannemen, dat van Lidth de Jeude tot toetreding bereid is geweest, mits vast stond, dat Coiijn zich hield aan zijn opzet: een kabinet op breede ■basis tot voortzetting van het tot dusverre gevoerd beleid, mits het niet wordt een al dan niet gecamoufleerd coalitiekabinet. Co'ijn moet van Lidth de Jeude niet alleen volkomen gerust gesteld hebben, maar hem tevens verzekerd hebben te staan of te vallen met het ruime kabinet, liever de opdracht aan de Koningin teruggeven dan af te glijden naar een coalitie-kabinet. Waaruit zal het karakter van het te vor men kabinet blijken? Uit liet aantal mi nisters, dat het oude beleid meegevoerd heeft en dat met zijn goodwill in het nieuwe kabinet overgaat; uit het aantal vrijzinnige ministers in het nieuwe kabinet: uit de ■formuleering van de basis waarop het rust en uit de te volgen politiek. Het laatste Dunt zal eerst in de toekomst blijken; over het eerste punt viel nog niet te praten, zoolang niet vaststond van welke richting de ministers zouden zijn: bleven alleen de formuleering en het aantal vrijzinnigen. Men weet uit de bladen, dat van Lidth de Jeude t.a.v. deze beide punten voorwaar den heeft gesteld. De formuleering mocht niet zoo zijn, dat ze ook zou passen op een rechtsch kabinet en het aantal vrijzinnigen zou niet benede.n 3 (van Lidth de Jeude, de Graeff en bij voorkeur een v.d.) mogen zijn. De politieke invloed van slechts 2 vrij zinnige vakministers zou het gevaar te groot maken, dat het kabinet te veel af zou buigen van de tot dusverre gevolgde lijn. Coiijn heeft blijkbaar den derden link- schen minister niet afgewezen en schijnt het met van Lidth de Jeude eens geworden te zijn over een nieuwe formule. Tot zooverre gaat alles goed er valt op te rekenen, dat Co'ijn zal slagen bij zijn poging tot de door de kiezers gewenschte voortzetting van het in de laatste jaren gevoerde beleid. Maar daar ziet de uitkijk de bellenbaan van de tweede torpedo een publicatie op Vrijdag 18 Juni van de aanvankelijke for- muleering van de basis van het kabinet in De Standaard. Na deze openbaarmaking wordt de binnenskamers wellicht te bereiken overeenstemmig over de formule natuurlijk veel moeilijker, zoo niet onmogelijk. Wien treft de verantwoordelijkheid voor deze publicatie? Een coalitie-voorstander? maar dan blijft het toch onbegrijpelijk, dat De Standaard een zoo belangrijke medcdeeling kan doen zonder voorkennis van Coiijn. I? het aan te nemen, dat hij toestemming heeft, gegeven? Kronos. die zijn eigen kind opeet? Deze onderstelling is even onwaar schijnlijk als dat Coliin er niet van geweten heeft Hoe het zij. nog Zaterdagmorgen zet Coiijn in een conferentie met de Graeff zijn pogingen voort, na dien morgen nog een conferentie met Goteling gehouden te heb. ben; uit niets blijkt, da. er eenig gevaar dreigt. Nog schijnt er volkomen rust te heer- schen; maar plotseling Maandag na een nieuw bezoek van Goseling bij Coliin een hevige slag in de stilte: de 3e torpedo is Eenheid" met Coiijn aan 't roer in de diepte verdwenen; wie had de torpedo afgevuurd? Onbekend, als in Spanje. Hiervan is geen enkele verklaring gegeven; de besprekingen zijn plotseling afgebroken. Het resultaat blijkt voor leder: de duik boot komt boven water en vaart naar de kust. ze hiischt de coalitie-vlag in top en meert bij het Kuyperhuis. Ze blijkt den kapitein van ,,'s Lands Eenheid" overge nomen te hebben. Maar beteekent dat. dat deze boot denzelfden koers zal varen als het trotsche schip van staat in de afgeloopen 4 jaren? De stuurlui aan den wal. die den kiezers aanraadden op Coiijn te stemmen, verzekeren het u. aldus mr. Wendelaar. maar ik moet u raden den werkeliiken stuurman scherp in het oog te houden. En hoe is het met 't gezag van den kapi tein? Is dan na den ondergang van zijn eerste schip bij deze nieuwe bemanning ongerept? Spr. wist het niet, maar voor ons aldus spr. heeft zijn gezag zeker een ge voelige knauw gekregen. Wij vormen geen deel van die beman ning We zün in de oppositie gedrongen, 'ovale oppositie natuurlijk, maar toch oppo sitie. Die oppositie heeft ien minste dit voor deel dat men aan niemand anders gebon den is: men staat volkomen vrij tegenover iedereen, behoeft geen enkel compromis aan te gaan en kan zich dus vrijer uitleven. Daarvan, aldus eindigde mr Wendelaar zijn rede zullen wij een dankbaar gebruik maken. Nederland naar de Wereld tentoonstelling te New-York? Nijverheidsraad pleit voor deelneming in grootschen stijl. De Nijverheidsraad heeft den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn meening doen kennen over een Nederland sche deelneming aan de in 1939 te New- York te houden wereldtentoonstelling. Daarbij heeft de raad er den nadruk op gelegd, dat deze expositie een unieke ge legenheid biedt, om Amerika te toonen. dat het Nederlandsche Rijk een economisch ge heel van beteekenis vormt, hetwelk een voorname plaats in de wereld inneemt. Te meer aanleiding bestaat er hiertoe over te gaan, omdat men zich in Amerika zoowel over Nederland als over Nederlandsch- Ir.dië nog dikwijls geheel verkeerde voor stellingen maakt. Wil echter succe-s worden bereikt, dan zal de deelneming in grootschen stijl en op een voor de Amerikanen pak kende wijze moeten worden opgezet en wel zoo, dat alle deelen van het rijk daaraan meedoen. Naar de meening van den Raad zullen de hooge- bedragen, die zulk een vertegen woordiging zal eischen, ongetwijfeld zoo al niet direct dan toch op den duur goed be steed blijken te zijn. Indien niet op royale wijze met een alle ceelen des rijks omvattende Nederlandsche af deeling voor den dag kan worden geko men, zou het echter de voorkeur verdienen van deelneming af te zien. Mocht tot deelneming worden besloten, dan is het wenschelijk, dat zulks spoedig gebeurt, ten eerste om een gunstig terrein voor het vestigen van een Nederlandsch paviljoen te kunnen kiezen en ten tweede om het daarvoor in te stellen comité gele genheid te geven zijn taak. om een indruk wekkende Nederlandsche afdeeling in het leven te roepen, degelijk voor te bereiden, o.a. door kennis te nemen van hetgeen de tentoonstellingen te Parijs, Düsseldorf en Berlijn op het gebied van nieuwere ten toonstellingsmethoden te zien geven. VACATURE VAN RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer aangeboden de vol gende lijst van aanbeveling van zes can- didaten voor de vacture-dr. W. A. v. Wou denberg Hamstra: 1. Dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, direc teur-generaal der belastingen te Den Haag, 2. Dr. F. J. A. Hijink, raadsheer in het ge rechtshof te Den Haag, 3. Dr. F. G. Schel- tema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. 4. Dr. G. van der Flier, raadsheer in het gerechts hof te Arnhem, 5. Dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. 6. Jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procu reur te 's-Gravenhage. Ned. mij. ter bevordering der pharmacie. De jaarvergadering te Haarlem. In de te Haarlem voortgezette jaarver gadering der Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie werd een aantal huishoude lijke aangelegenheden behandeld. In de vergadering van Dinsdag was een door Amsterdam geamendeerd voorstel van het departement Rotterdam aangenomen, dat beoogde de zittingsperiode der hoofd bestuursleden van vijf op drie jaar terug te brengen en hen daarna nog eenmaal voor drie jaar herkiesbaar te stellen. Dit voorstel bleek thans echter niet volgens het bepaalde in het huishoudelijk reglement te zijn ingediend, zoodat het door het depar tement Rotterdam teruggenomen werd. Na de goedkeuring van een aantal wijzi gingen in het huishoudelijk reglement werd besloten de verplichte publicatie der uit spraken van den raad van tucht faculta tief te maken. Op voorstel van het depar tement Leiden zullen echter de niet ge publiceerde uitspraken ter kenins van de departementen worden gebracht. Evenals vorige jaren werd uit het toe slagfonds een bedrag van f. 3000 beschik baar gesteld om daarmede behoeftige as sistenten, die niet voor uitkeering in aan merking komen, te ondersteunen. Besloten werd het bijblad „De Apotheek" behoorende bij het „pharmaceutisch Week blad" op te heffen. Op voorstel van het departement Groningen zal jaarlijks een congres worden gehouden, waarin uitslui tend wetenschappelijke onderwerpen be handeld zullen worden. Nadat de begrooting voor 1938, sluitende op f. 35.211. was vastgesteld, bracht de voorzitter hulde aan den aftredenden pen ningmeester, den heer P. Huizinga, voor zijn beheer. Als gedelegeerde van het hoofdbestuur voor Ned. Indiè werd gekozen de heer E. A. H. J. van Papendrecht, hoofdbestuurslid secretaris van de Ned. Indische Apothe kers vereeniging. In de vacatures, in het hoofdbestuur ontstaan door het periodiek aftreden van den penningmeester, den heer P. Huizinga, er. dcor het bedanken van den secretaris, den heer Van Itallie, werden respec tievelijk gekozen dl'. R. Feenstra te Hilversum en dr. J. W. Birza te Amster dam. Mr. dr. K. Holm werd met aigemeene stemmen als voorzitter herkozen. De praeses van de Alg. Ned. Pharmaceu- tische Studentenvereeniging, de heer H N. B. Quintus Bosz, bracht dank aan het hoofdbestuur, dat hem in de gelegenheid had gesteld, deze jaarvergadering bij te wonen. Op uitnoodiging van het departement Friesland werd besloten de volgende jaar vergadering in Leeuwarden te houden. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR Dr. FENTENER VAN VLISSINGEN. Rijkskanselier Hitler heeft den schei denden voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, dr. Fentener van Vlissingen, en den nieuwen voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel. Thomas John WatsQU., het kruis van ver dienste van de orde van den Duitschen Adelaar met de ster verleend. Rijksbank president dr. Schacht heeft de onderschei dingsteekenen gisteren te Berlijn overhan digd COMMISSIENOTEERING VOOR NEDERLANDSCHE BOTER. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 73 ct. per kilogram. VERSPREIDE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het congres van de intern, vereeniging van oliefabrikanten bood gisteravond de vereeniging van Nederland sche oliefabrikanten den deelnemers aan het Haagsche congres met hun dames een banket aan in het Palace-hotel te Scheve- nlngen. Er waren ongeveer 300 aanzitten- den. Branden te Rotterdam. PRIJZEN VAN VARKENS. Verhoogd met 2 ct. per K.G. geslacht gewicht. Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van heden aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale te leveren varkens bestemd voor baconbereiding zijn verhoogd met 2 cent per K.G. geslacht gewicht. VOORRANGSBORDEN. In verband met het in werking treden, op 4 Juli as. der aanwijzing van „Voorrangs- wegen" heeft de A.N.W.B. 'n transparant laten maken, waarop de 3 nieuwe borden in kleuren staan afgebeeld, met de verkla rende waarschuwing eronder. De A.N.W.B. heeft deze transparanten op groote schaal laten aanmaken en stelt die gratis beschikbaar voor belanghebbenden. Aan de Bureaux van den A.N.W.B. te Den Haag. Amsterdam en de bijkantoren te Arnhem. Maastricht, Breda en Enschedé kunnen ze gratis worden afgehaald. De transparanten zijn bestemd, op de voorruit van de auto te worden aange bracht.. zoodat de bestuurder de afbeeldin gen der borden en de verklaring van de beteekenis ervan steeds voor oogen heeft. PROMOTOR IN ARREST. Ook zijn boekhouder aangehouden. Het is een verblijdend feit. dat de Am- slerdamsche justitie en politie-autoriteiten na de vele zwendelzaken, die zij reeds met succes hebben bestreden, met groote voort varendheid blijven voortgaan, om, waar zij ook maar even gelegenheid krijgen, haar onderzoek op dit gebied voort te zetten, aldus de „Tel." Gistermiddag hebben de rechter-commis- saris, mr. W. M. A. Weitjens. de substituut officier van Justitie, mr. H. A. Wassen- bergh. vergezeld van inspecteur Dijkstra van het hoofdbureau en eenige recher cheurs een huiszoeking gedaan in het huis van een bekenden promotor aan het Dijs- selhofplantsoen en een groot aantal boe ken en bescheiden in beslag genomen. Voorts hebben de autoriteiten den in de woning aan het Dijsselhofplantsoen aan wezigen boekhouder aangehouden en naar het hoofdbureau van poiitie overgebracht. Tenslotte is in den loop van den dag te Den Haag de promotor H. M. v. d. B. aan gehouden en eveneens in het hoofdbureau van politie opgeborgen. De promotor hield zich den laatsten tijd veelvuldig bezig met de oprichting van zuken of het aanbrengen van gelden voor onbeteekenende ondernemingen, waarvoor hij steeds weer gegadigden wist te vinden. Een aantal personen zou in zijn welspre kendheid en overredingskracht zooveel vertrouwen hebben gehad, dat zij hun ka pitaaltjes in de aangeprezen onderneming staken, om later tot de ontdekking te komen, dat zij hun geld grootendeels of geheel kwijt waren. Voorloopig gestorte gelden, die men meende te zullen terug krijgen als de zaken niet gingen, zou men niet meer in handen hebben gekregen, want er waren kosten gemaakt. Daar aan zouden, zoo heette het. de gelden ruim schoots opgegaan zijn. De promotor en zijn boekhouder, die vaak als strooman zou hebben gediend, hadden al lang de belangstelling van de justitie en politie. Thans heeft men blijk baar voldoende termen gevonden, om bei den als verdacht van oplichting c.q. mede plichtigheid daaraan voor wat den boek houder betreft, te arresteeren. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Gisteravond omstreeks kwart over zes is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de „cartonnagefabnek Rober- dam", gelegen in de Rotterdam. Men zag rookwolken opstijgen en kort daarna sjoezen de vlammen uit de zolder verdieping fel naar buiten. Zware rook kolommen baanden zich een uitweg en tot ver in den omtrek was het te zien dat er een zware brand woedde. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en het is mede aan haar snel ingrijpen te danken, dat deze brand ten slotte nog zoo snel bedwongen kon wor_ den. Het vuur vond in de licht brandbare artikelen op de zolderverdieping gretig voedsel en in een minimum van tiid stond de geheele verdieping in lichter laaie. Er was op dat moment niemand van het per soneel meer in het pand aanwezig De brandweer kon hét vuur doortastend bestrijden omdat de cartonnagefabriek. die ver naar achteren op het voormalige han delsterrein aan de Delftschestraat ligt. aan alle zijden vrii van de omliggende huizen staat, zoodat men zoowel van de ztide van de Delftschestraat, als van de zijde van de Poortstraat, de vuurzee kon aantasten Een oogenblik heeft men nog gevreesd, dat het geheele pand een prooi der vlam men zou worden, maar aangezien de zolder van de andere verdiepingen is gescheiden door een zware betonnen vloer, is zulks niet het geval geweest. Wel is het dak en de schoorsteen ingestort. Doordat de brand weer groote hoeveelheden water in het vuur wierp, kon ook uitbreiding naar de belen dende panden voorkomen worden. De zolderverdieping is totaal uitgebrand. terwi.il de benedenverdiepingen veel water schade hebben gekregen. Hedennacht le ruim 1 uur is te Rotter dam wederom brand ontdek,, thans op de bovenverdieping van een pakhuis gelegen aan den Boerensteiger, dat voor wat het bovengedeelte betreft, in gebruik is bij de firma H. H. de Klerk, handel in iapüten, gordijnen, meubelen en aanverwante arti kelen. De brand werd ontdekt door een nacht waker, die vuur zag in het bovengedeelte van het pakhuis, dat als atelier gebruikt wordt. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Dank zij het krachtdadig optreden is de vuurzee, welke vooral in den aanvang fel naar buiten laaide, tot het atelier beperkt gebleven Aangezien het pakhuis een zelfstandig pand is en slechts enkele kleinere verbin dingen met het hoofdgebouw heeft, welke bovendien door zware ijzeren branddeuren beschermd zijn, is er weinig gevaar geweest voor het overslaan van het vuur naar het groote pand. temeer, omdat bovendien drie stralen van de slangenwagens groote water massa's op de vuurzee wierpen Zoodoende had de brandweer het vuur vrij snel onder de knie. Het atelier en een deel van het dak brandden evenwel uit. De benedengelegen verdiepingen van het pakhuis hebben eenige waterschade obge- loopen. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Buren hebben echter verklaard, dat zü na middernacht nog in het Dand hebben hooren loopen Dit is be ,rekkelij k niets bijzonders, want gedurende de laat ste weken zijn schilders bezig geweest om het pakhuis aan de buitenzijde wat. od te knappen en blijkbaar hebben zij verschil lende malen ook des nachts daaraan ge werkt. uit groeien weer conflicten, niet omdat d» problemen problemen zijn. maar omdat de dragers ervan menschelük tegen elkaar op- botsen. Dat is dan het eenig menscheliike in deze geschiedenis, verder is ze theorie Delfisehestraar te en de diaI°02 van het be*in tot het uteuiscnesiraat te einde geforceerd. Dat is jammer De schrijf ster heeft veel menechenkennis. heeft ze te laag gegrepen toen ze voor haar problemen zu'ke afgezaagde typen koos als deze vier en wel „het" kindvrouwtje, de egocentrische man, een „alles-begrijpende" psychiater en het soort intelligente vrouw, dat zich zelf nooit vergeten kan? Het is alles wat goed koop en misschien wat gemakzuchtig van de auteur, om ons daarmede af te schepen en zich zelf tevreden te stellen. Laten we het omdraaien: ook gewone, warm-mensche'ijke menschen. van wie er dertien in een dozijn gaan en die niet beter en egoïster dan anderen zijn, zouden deze zelfde problemen kunnen beleven, maar inniger, reëeler en toch op een hooger niveau. We hopen dat mevrouw van Gogh Kaulbach een volgend boek weer od het peil brengt, dat haar goeden en bekenden naam als romancière gevestigd heeft. VERDRONKEN. De wachtmeester der Koninklijke mare chaussee P. v. d. D. te St. Anna Parochie was Dinsdagochtend naar Berlikum ge gaan, waar hij op de kermis dienst ge daan had. Sindsdien had men ondanks alle nasporingen niets meer van hem verno men. totdat men Woensdagavond zijn lijk in de Noorderleeg vond De overledene laat ten vrouw en twee kinderen achter. (Msb.) BUITENLANDSCH GEMENGD. VULKAAN IN WERKING. Na een langdurige periode van rust is de vulkaan Klaotsjevski (Kamsjatka. Rusl.i weer in werking getreden. In de laatste 2 weken van Juni zijn twee uitbarstingen voorgekomen. Op 24 Juni wierp de vulkaan zes uur lang groote hoeveelheden asch uit. zoodat het geheele gebied zwart ziet. IN GRAAF COVADONGA ZAL MORGEN HET HUWELIJK TREDEN. Graaf Covadonga de vroegere prins van Asturie (de oudste zoon van ex-koning Alfonso) zal morgen op Cuba in het huwe lijk treden met mej. Martha Rocafort. DERTIG DOODEN DOOR HET BREKEN VAN KABELBRUG. Volgens een telegram uit La Oroya in het Peruaansche departement Madre de Dios aan het blad El Pueblo hebben dertig ar beiders den dood gevonden, toen 'n kabel- brug over de rivier Inambari afbrak. ^MJN/T EM lETTIRIN^j BOEKBESPREKING. Spel van Vier - Roman door Anna van Gogh-Kaulbach Nederlandsche Keurboekerij. Adam MXMXXXVII Men heeft Ibsen verweten, dat hij pro blemen stelde en er menschen om heen bouwde. Zijn figuren hielden daardoor iets onwezenlijks en werden nooit volkomen mensche'ijk. Toch zijn de wezens die deze groote Noor geschapen hec-ft bijna onder de klassiek:n c rekenen en zün werken van groote lite'aire waarde Mevrouw van Gogh Kaulbach heeft in dit boek ook problemen gesteld en deze in menschen vorm gegoten; zij laat dan die wandelende problemen op elkaar los. Daar. Minnares in Ongenade. Roman door Siegfried van Praag. Uitgave Em. Querido. A'dam MXMXXXVII. Zooals de schrijver in zün nawoord aan kondigt. zal dit waarschijnlijk het laatste boek zün in de serie van Fransche vrouwen uit de 18e eeuw. Het werd voorafgegaan door Julie de Lespinasse, de romantische Madame de Pompadoer, de berekenende (beide vroeger in deze rubriek besproken) en dit werk behandelt dan het leven en den gruwelijken dood van Louise de Mailly, de tot iedere intrige onmachtige en tevens de onaantrekkelijkste en minst bekende vriendin van Lodewük XV. Meer nog dan de andere boeken geeft dit een beeld van de zeden en opvattingen dier dagen aan het Fransche Hof. En dit maal wordt ons niets in onverbloemdheid bespaard. Men vraagt het zich al lezend telkens weer af: hoe het mogelijk is dat dit hof. waarvan de beschaving van cul- ,ureele beteekenis is geweest voor een groot deel van Europa, innerlük zóó verworden, en slecht was. De verdorvenheid in levens manieren, de schaamteloosheid van zeden, de harteloosheid tegenover ieder ander, het volkomen gemis aan eenig meegevoel voor het geestelük of lichamelijk lijden van een medemensch. ziin in dit boek ten hemel schreiend. Sympathiek kan deze altüd huilende, al- tüd vernederde vrouw ook ons moeilük ziin. Voor haar tüdgenooten moet zü. tot iedere berekening onmachtig, wel een uitzonder lijke gekkin geweest zijn. Men ging haar dan ook bekijken en bespotten, zooa's mensche op de kermis zich te buiten kun nen gaan aan een onbekend, exotisch beest, in weerloosheid tentoon gesteld, omdat we altijd nog niet beter weten! Maar al is Madame de Mailly ons als vrouw dan ook niet bijzonder aantrekkelijk, het gegeven tydsbeeld is haar figuur zeer belangwekkend en zij vormt een noodzakelijke schakel in den ondergang der Bourbons, wier troon onder het bewind van dezen Lodewük reeds ondermijnd werd door decadentie en verwording. Voor ieder die zich voor deze periode uit de Fransche ge schiedenis interesseert is dit een boek om met belangstelling te lezen De auteur weet er verbluffend veel van af en zün wiize van schrüven is altüd styivol en beheeTscht. Schandaal om Benvenuto Barrcra, Roman door Martha Walden. Ne derlandsche Keurboekerij. Amster dam 1937. De schrüfster zegt in een nawoord, dat alle personen in dit boek fictief zün en dat ook de handeling op fantasie berust Hetgeen niet wegneemt, dat wii het toch een sleutelroman zullen noemen. Waarom dit nawoord van de auteur, als de persoon het karakter (voor zoover bekend), het leven en de dood. zelfs de beschuldigingen erna. niet zooveel overeenkomst, toonden met een voor weinig jaren bij een nationale ramp tragisch om het leven gekomen be kende persoonlijkheid uit de Indische samenleving? Qui s'excuse, s'accuse! Waar om. als de schrüfster zooveel zag in de veelzudigen aanleg van bedoelden persoon, zooals zij zelf zegt. er dan niet een eerlijke roman van gemaakt. Nu is deze figuur ge bruikt tot een aanvechtbaar verdichtsel, waarin iedere waarheid bii voorbaat wordt ontkend, een verdichtsel waarin de schrijf ster zich zelfs niet aan de suggestie van oorspronkehjke namen heeft kunnen ont trekken. Martha Walden was indertüd een goed actrice. Als velen onder haar kunstzusters nam ze later een literaire draai maar daarom is ze nog geen goed schrüfster. De taal in dit boek. een mengelmoes van ouderwetsche stijlbloempjes en een sti.il- looze zoogenaamde „nieuwe zakelükheid'* getuigt daar van. De Oudste Zoon. Elisabeth Zernike. Roman Uitgave door Em. Querido, Amsterdam 1937. Een waardevol boek van groote psycho logische diepte Waarin het karakter van dezen oudsten zoon. eenig kind uil een eerste huwelük treffend wordt uitgebeeld in verhouding tot de andere gezinsleden, in ieder verband afgerond en afgewerkt en doordacht Met den vader, de tweede moe der. de stief broertjes en -zusjes. Een ver legen wat overgevoelige jongen, met klam me handen en het hart od de rechte p'aats. deze Miel. die zich me* moeite, maar dap per en alleen, ontworstelt aan het conflict in zün jonge leven, dat het tweede huwelijk van ziin vader vormt en da* eerst to: een comclex schijnt te wod-n. mr.:.- waarboven tui. dank zün gezonde natuur, gelukkig uit weet te groeien Met veel beloften voor een toekomst, die in dit boek ook voor den ezer een vraagteeken blijft. Za'. ook M'el gaan schilderen en zal d» drang naar vrij heid die zijn vader het huis uit dreef en ot een waaracbtie mensch mruktf ock hem ove- een aan-ohoren kle juv- he'd en ziin af-e:--?-'e '-■.■:,1 - rv '-ij zich: If z-a ion- hopen het, ook dat dit ,n -'-end 'o-- van deze bekwame schrüfster bevestigd moge worden. C. N.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9