Rusland vernietigt menschen, vee en goederen Lionel Barrymore in „Duivelsche Poppen" Een ernstig filmwerk van Reinhold Schünzel LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Juli 1937 Vierde Blad No 23701 Chaotische toestanden 78ste Jaargang Cum Laude geslaagd! FINANCIEN „Zestien jaar" (Das Madchen Irene") f (Van onzen Russischen correspondent) In den laatsten tijd komen er geen be richten meer uit Sovjet-Rusland over massa-executies van vooraanstaande be windslieden. Een verklaring daarvoor is misschien, dat de meeste bolsjewiken, die „iets op hun geweten hadden", uitgeroeid zijn. Toch gaat de „zuiveringsactie" in 't bolsjewistische „paradijs" nog door. Over al verdwijnen er nog menschen, wier na men in geen enkele courant gepubliceerd worden. De geheime politie is wel actiei. In één bericht werd gemeld, dat na de ont dekking vnn de samenzwering in het Roodc Leger, 4000 terechtstellingen plaats gevonden zouden hebben. Niemand heeft het aantal slachtoffers echter geteld en nergens is een statistiek over dit bloed vergieten bijgehouden. In een ander be richt wordt weer beweerd, dat Toechat- schewski, vóór zijn dood, 182 medesamen zweerders. die allen onmiddellijk geëxecu- tcero zouden zijn, verraden heeft. Maa*. wij zullen geen smet werpen op den vroe- gtren maarschalk van het Roode Leger. Uit Polen en Letland stammen de be lichten dat vele officieren deserteeren en zich over de grens in veiligheid brengen. In geval van oorlog zou dit vluchten van tallooze officieren het Roode Leger wei eens noodlottig kunnen worden. Omdat deze „zuivering" niet alleen .11 het Roode Leger, maar in alle lagen der bevolking plaats vindt, kan men de vraag stellen of deze massamoorden niet van in vloed zijn op het bevolkingspeil. Vroeger stond men in West-Europa altijd verbaasd over het groote aantal geboorten in Rus land. Daar, volgens de in 1926 gehouden volkstelling, in Rusland 158.5 millioen in woners leefden, nam men aan, dat bij het toenemend aantal geboorten de bevolking in Rusland tot 200 millioen zou stijgen en men had het over het Russische gevaar, evenals voor den wereldoorlog over het „gele gevaar". In 1936 vond in de Sovjet- Unie een volkstelling plaats. Daaruit bleek dat de vrees voor een meer en meer toe nemende Russische bevolking zeer over dreven is. Officieel deelde men mede, dat men vorig jaar 168 millioen inwoners van Rusland had geteld, maar Ossimsky. de chef van het bureau voor statistiek, heeft verraden dat het werkelijke cijfer siechlr. 159 millioen was. Practisch is de bevolking in de laatste 10 jaar dan ook met toegeno men en de vele geboren kinderen hebben slechts de gaten kunnen aanvullen, die ooor den dood, op natuurlijke of op ge welddadige wijze, in de gelederen der Sov jetburger.-. geslagen zijn. De moeilijk levensomstandigheden en de massa-executies hebben tot gevolg gehad, dat het bevolkingspeil in dit kinderrijke land. op dezelfde hoogte blijft, inplaats van toe te nemen. Voor de onthulling van dit feit is de chef van het bureau voor sta tistiek gearresteerd. Hij zal de gebruikelijke stral wel niet ontgaan. Als de menschen in Rusland al op deze zin- en doelloozc manier vernietigd wor den, waarom zou het met het vee dan betei gaan? Reeds in 1932 was de veesta pe! nog maar de helft van die, waarop men voor den wereldoorlog kon bogen. Hel ge brek aan trekdieren kon men ten deelc door mechanische kracht ondervangen, maar 'I vleeschgebrek was bijna catastróphaal. In den laatsten tijd beschikte men slechts over 480.000 ton vleesch per jaar. Als men dit verdeeld zou hebben, dan had iedere burger per jaar 3 KG en per maand 115 gram vleesch gekregen. Feitelijk kwam het voor de consumptie ter beschikking staan de vleesch slechts ten goede aan bevol kingsgroepen. die bijzondere voorrechten hadden, terwijl het meerendeel der bevol king het zonder vleesch moest stellen, het geen bij tijden zeer gezond moet zijn Om den veestapel op een hooger peil te brengen liet het Volkscommissariaat van landbouw fokstieren van de beste rassen uit Engeland en Amerika komen. Op deze wijze werden jaarlijks groote geldsommen besteed. Men rekende er zelfs op, dat in een nabije toekomst levende dieren en vleesch naar 't buitenland geëxporteerd zouden kunnen worden Maar wat geschiedde er in 1 werkelijkheid? Juist in de Oekraïne, waaz de Engelsche en Amerikaansche fokstieren heengebracht waren en men op buitenge wone resultaten hoopte, ging de veestapel verder achteruit, ja. dreigde zelfs geheel uit te sterven. Dat kon alleen dooi het in grijpen van kwaadwilligen veroorzaakt zijn, want de natuurwetten gelden overal op dezelfde wijze. Een diepgaand onder zoek leidde tot de ontmaskering van een wijdvertakte organisatie met den waarn. Volkscommissaris van landbouw, Tschulko, aan het hoofd en waarvan de leden den maatregel volkomen saboteerden. Tschulko en zijn medeleden werden gearresteerd, maar... is men er zeker van dat zijn op volgel niet een anderen vorm van sabotage zal vinden en ten uitvoer brengen' De posterijen in Rusland vervoeren ook geldbrieyen en pakketten, zooals in West- Europa. Maar de voor de post bestemde spoorwagons worden zeer vaak bestolen, waarbij de geldbrleven geheel en al ver dwijnen. terwijl men uit de pakketten de gebruikelijke dingen, zooals levensmidde len, kleeren, schoenen enz enz. steelt en vervangt door steenen of afval. Men heeft reeds meermalen de uit de postwagons ge stolen voorwerpen op de markten van na bijgelegen steden teruggevonden, waar men zc open en bloot verkocht. Het door het Volkscommissariaat van binnenlandsche zaken ingestelde onderzoek heeft geleid tot de ontdekking van een eveneens wijdvertakte organisatie, welke onder leiding van een vrouw. Shdanova ge naamd, stond. Deze organisatie stelde zich speciaal het berooven van de postwagens in treinen ten doel. Daartoe had men zelfs bijzondere arbeids-, spionnage- en v'er- koopsmethoden bedacht. De Sovjet-regee- ring heeft Shdanova en de leden van baar bende weliswaar onschadelijk gemaakt, maar men heeft toch 't recht 0111 te vra gen of niet spoedig iemand anders eer, nieuwe organisatie in het leven roept om het lucratieve berooven van de postwagens over te nemen Eenigen tijd geleden publiceerde de be kende econoom M. Komarov; in de „Prawda" een opzienbarend artikel onder den titel „Roof en diefstal in de Russischen handel". Volgens zijn opgave zouden in 1936 in de door den staat ingestelde han delsorganisaties aan baar geld 217 mriliocn "11 in de coöperatieve verkoopplaatsen 203 millioen, samen dus 420 millioen roebel, gestolen zijn. De controle was te slap en het nazien der bescheiden kon niets aan het licht brengen, omdat men van te voren wist. wanneer dit plaats zou hebben en de tekorten voor die paar uren met gelccr.d geld aanzuiverde om ontdekking uil te sluiten. Waren de boeken nagezien dan werd het geleende geld terugbetaald. In deze en dergelijke manoeuvres om de com missies tot het nazien der boeken met een zoogenaamd kloppende kas te bedriegen, heeft men het in Rusland heel, heel ver gebracht enmen gaat zoo jaar in, jaar uit, door. Toestanden welke de haren ten berge doen rijzen ontdekte Komarov 'n het transportwezen. De goederen worden op gebrekkige wijze ingeladen vei schimmelen e:i vervuilen, de transporten worden zeer slecht bewaakt en de reis wordt bovenma tig lang vertraagd. Het gevolg is, dat on gehoord groote hoeveelheden levensmidde len bederven en weggeworpen worden. Door het uiterst langzame transport en het treurige laden, gaat elk jaar in Rus land een groote hoeveelheid aardappelen, ter waarde van 500 millioen roebel verloren Aan het slot van zijn artikel schrijft Komarov; „Alle dieven die deel uitmaken van het Volkscommissariaat van binnen landsche zaken zijn verraders van het volk en moeten zonder vorm van nro'es gel'u- slleerd worden. Zij hebben het Russische volk voor honderden millioenen roebel be stolen en beroofd." In Moskou bestaat ook een door den staat ingestelde Bank van Leening, die zeer druk bezocht wordt. Er zijn dagen waarop meer dan 10.000 transacties plaats hebben en de jaaromzet is in den laatsten tijd tot 130 millioen roebel gestegen. Des ondanks functioneert deze Staatsbank niet zoo snel en eenvoudig als dergelijke in stellingen in de kapitalistische landen. Eerst moet men in Moskou opgave doen hoe hoog het bedrag is, dat men leenen wil en wat het „voorwerp" is, dat men daarvoor in pand wil geven. Heeft men hierop dan eindelijk toestemming verkre gen, dan moet men voor het hek gaan staan eu al naar de lengte van de file. soms uren achtereen wachten. Deze trage gang van zaken is echter niet het ergste. Daarmede kan men zich nog verzoenen, wan liter er geen andere dingen, die niet dooi den beu- Ge! kunnen, plaats hadden. Een voorbeeld? In de eerste plaats de gouden horioges Deze schat men op 250 roebei, terwijl zij momenteel in Rusland 1000 roebel en mee': kosten. Voorts kan men er niet meer dan 130 roebel op beleenen. Op het lommerd briefje wordt echter noch het merk, noch de naam van de fabriek, die het horloge fabriceerde, aangegeven. Heeft iemand b.v. een gouden horloge van de wereldbekende Fa. Paul Bourrc beleend en komt hij he| eenigen tijd later inlossen dan krijgt hij een in Rusland vervaardigd horloge van „Amerikaansch goud" Idoublé) terug Het br,efje biedt hem geen gelegenheid tot pro- testeeren. Verzuimt degeen die het horloge beleende, om het voor het verstrijken van den aflossingstermijn in te lossen, dan knjgt hij op z'n hoogst enkele honderden roebel terug van het bedrag, dat het bij den verkoop opgebracht heeft. Wat gebeurt er met deze gouden horlo ges? Het uurwerk wordt er uitgehaald en aan de handelstrust „Mostorg" te Moskou, overhandigd. Het goud wordt zorgvuldig gewogen en naar de Staatsbank gebracht De laatste vergroot op deze wijze haar goudvoorraad. Men moet inderdaad toe geven, dat de leiders van de Russische f'- nancieele politiek, veel vindingrijker zijn dan hun West-Europeesche collega's. In Juni van dit jaar, hebben de nog in leven zijnde, hoogste leiders van 't Roodc Leger te Moskou zeer lang geconfereerd. Hierbij werd het besluit genomen, ter ver sterking en uitbreiding van de wapenin dustrie. een groote leening te sluiten. Ir. verband hiermede heeft het presidium van het Centraal Uitvoerend Comité ccn plaatsvervangend commissaris benoemd, wien het doorvoeren van de nieuwe plannen toevertrouwd is Deze nieuwe commissaris, Jwan Tewosjan, is 35 jaar oud en sinds 1927 als ingenieur en als deskundige op hel gebied van de metaalertsbewerking in de fabriek „Electrostat" werkzaam ge weest. Na hetgeen men in hel voorgaande, over de activiteit van verschillende orga nisaties ten nadeele van den Staat, gelezen heeft, mag men aannemen, dat geen ver standig mensch vrijwillig inleekenen zal op een Russische staatsleening. Dit weei de regeering dan ook heel goed. Daarom heeft zij reeds maatregelen genomen om deze leening, met dwang, te doen gelukken. Van 1 Juli af wordt bij het uitbetalen van het loon aan de arbeiders en het salaris van ambtenaren, een vastgesteld percentage afgehouden. Deze gang v.an zaken zal maand na maand voortgezet worden. Heeft nel afgehouden deel van het loon oi salaris een zekere hoogte bereikt, dan wordt daar voor een obligatie van de nieuwe leening gegeven. Dit spelletje wordt net zoo lang voortgezet tot de groote Russische leening, ten behoeve der wapenindustrie, geheti vol- tiekend en betaald is. Een ding heeft men echter vergeten vast ie stellen. Men laat htl aan dc vindingrijkheid en smaak van e->n enkeling over om een antwoord te ge ven op de vraag wat de Russische burgers .net deze obligaties moeten beginnen KARI, TI ANDER, Mede doordat de zenuiwen gekalmeerd waren en de geest helder bleef door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtablet te n Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 3899 (Ingez. Med.) NOORD-HOLLANDSCHE LEVENS VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ N.V. VAN 1891, TE ALKMAAR. Aan het verslag over 1936 ontleenen wij het volgende: Verleden jaar wezen wij op het geluk, dat de gulden op peil was gebleven en op de beteekenis van de waardevermindering van ons betaalmiddel, speciaal voor onze verze keringnemers. Hoewel wij niet mogen spreken van een devaluatie en alleen zooals tijdens den wereldoorlog nog eens is geschied de gul den niet meer aan het goud is gekoppeld, heeft de handeling van het loslaten van de goudwaarde ontegenzeggenlijk invloed ge had op de resultaten der levensverzeke- ring-mijen over 1936. Nieuwe verzekeringsvormen werden inge voerd en de levensverzekering toegepast op tot heden onontgonnen sociaal-economi sche gebieden en dienstbaar gemaakt aan verschillende maatschappelijke verschijnse len. Reeds werden in 1936 de vruchten geplukt van deze opvatting, doch het begin van 1937 teekent nog duidelijker de goede resultaten. Einde 1936 telde de Maatschappij 309.130 polissen, tegen uit. 1935 285 823 polissen, zoodat het aantal vermeerderde met 23.307 polissen. Op einde 1936 bedroeg het verzekerd ka pitaal inclusief de verzekerde rente (ren te gekapitaliseerd op de gebruikelijke wijzei f. 43.530.183. Op 31 Dec. 1935 was de stand f. 41.092.360. In 1936 vermeerderde het ver zekerd bedrag met f. 2.437.823. I11 herverzekering werd afgestaan f. 493.212, terwijl door ons in herverzekering en retrocessie mocht worden ontvangen een bedrag van f. 453.110. Ook over 1936 waren de financieele resul taten zeer bevredigend, terwijl de bedrijfs resultaten eveneens gunstig blekgn te zijn. Besloten werd aan de premie-reserve een extra-toevoeging te doteeren van f. 65.000, waardoor de onzichtbare negatieve reserve op O is gebracht, f. 14.716 te reserveeren voor de onverdiende premie V.V., af te schrijven op de vaste eigendommen f. 57.254 debiteuren f. 18.811 en meubilair-inventaris f. 9883, te zamen f. 85.948, toe te voegen aan de extra-reserve f. 100.00, uit te keeren aan dividend, gewone aandeelen, f6600. aan di vidend, oprichtersaandeelen f2650, tan tièmes f8000, te zamen f17.250, te reser veeren voor dividend- en tantièmebelasting f. 1848 en over te boeken op nieuwe reke ning f51, totaal f. 205.098. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) De bekende Amerikaansche acteur Lio- ïtet Barrymore if deze week te zien in de scannende film: „Duivelsche Poppen", waarin hij de rol uitbeeldt van een waan zinnig genie die menscheUjke wezens in duivelsche poppen verandert, 't Is een der meest sensatloneele Barrymore-rollen, die u in samenwerking met Frank Lawton, Mau reen O'Sullivan en Rafaela Ottiano doet griezelen. EEN WONDERLIJKE ROMANCE. Het Shanty-volk van de Mississippi. Kunnen wij in Europa ons wel een goede voorstelling maken van de raadselachtige bekoring, die uitgaat van de eindeloos- groote rivier de Mississippi? Zij vormt een gansche wereld op zichzelf (zooals ook de Wolga in Rusland doet), maar daarbij heeft ze in den loop van anderhalve eeuw een reeks van eigen tradities, eigen folk lore en eigen romantiek weten te verwer ven, welke alleen voor de bewoners harer oevers bestaan en dit grootendeels onbe kend gebleven zijn. Allermerkwaardigst is bijv. het bestaan der „Chevaliers de Fortune" oorspronkelijk Fransche edellieden, die in de tweede helft der achttiende eeuw naar de Nieuwe We reld getogen waren, om er een nieuw be staan te veroveren en die op en aan de Mississippi 'n soort hoffelijke kwartjesvin ders zijn begonnen, welke eigenlijk heden ten dage nog niet heelemaal uitgestorven is. Bij dit curieuze bedrijf werd met angst valligheid een vertoon van goede manieren en hoofschheid in acht genomen. De slachtoffers, die werden uitgeplunderd, konden zich niet beklagen, dat zij niet bij zonder beleefd waren behandeld! Maar, al zijn deze Chevaliers nog niet gansch en al van het tooneel verdwenen, toch is hun aantal zeer verminderd en zijn zijzelf geheel en al veramerikaniseerd. Ten tweede is de Mississippi al zeker honderd jaren beroemd om haar reusach tige rader-stoombooten. drijvende steden van geweldige afmetingen. Daarmee kon den de enorme afmetingen, welke deze ein- aelooze rivier kent. op comfortabele wijze worden afgelegd. En onder die schepen waren de „Showboats" befaamd, de drij vende theaters, die met een groot vertoon van feestelijkheid van dorp tot dorp en van stad tot stad voeren, daar geweldig bonte parades vertoonden en dan voorstel lingen gaven aan boord, waar een complete theaterzaal aanwezig bleek te zijn. Maar het allerinteressantste van heel deze rivierwereld, het minst bekend en on derzocht, is het „Shanty-volk", waarover nog maar bitter weinig is geschreven en waarvan buiten Amerika slechts zeer wei nigen het bestaan weten. Men zou dit „Shanty-volk" eigenlijk de zigeuners van de rivier moeten noemen. Zij wonen op kleine, ruw getimmerde en primitieve woonschuiten, die gewoonlijk elk drie of vier gezinnen huisvesten en waarmee ze rusteloos de Mississippi bevaren. Dit volkje bemoeit zich weinig of niet met de bewoners, het is uiterst arm en ook uiterst bescheiden in zijn behoeften. Het is lui en het leeft een beetje van de vischvangst, een beetje van diefstal en een beetje van musiceeren, dat zij af en toe doen op feesten in dorp en stad. Want de Shanty-menschen zijn on gelooflijk musicaal, het zijn geboren zan gers dansers en musici. Men weet, dat de Mississippi (en ook hierin stemt zij overeen met de Wolga 1 de moeder is van een gansche reeks melodieën en zij stammen altijd weer van het Shan- Iv-volk af. voor zoover niet de negers van de katoen-plantages de oorspronkelijke toondichters zijn. Oer-muzikaal.dat moet men van dit volkje getuigen. Al zijn zij ook ruw en rauw en haveloos, vlug van vechten, toomloos en onhandelbaarzij hebben op stuk van zaken een dichterlijke natuur. Eén groot man heeft dit Shanty-volk voortgebrachtMark Twain, den beroemden Amerikaanschen schrijver en hij is tot dus ver de eenige geweest, die op dit typische volkje de aandacht heeft laten vallen en dan alleen nog maar terloops. Verder leven deze vogelvrije, ordèlooze zwervers voor', gelukkig in hun vergetelheid, onontdekt, zonder verlangen naar grootheid, opper best tevreden, wanneer zij tot aan den jongsten dag zullen kunnen voortgaan met luieren, musiceeren en droomen, varend slroomöp- en stroomafwaarts in hun on- oogelijke schuiten en geregeerd door hun eigen „rechters", die zoo goed en zoo kwaad als dat gaat de orde handhaven. Amerika's nationale muziekinstrument is de banjo. Alle overige muziekinstrumenten „Naar een nieuw Leven" Lil Dagover en Karl Schönböck in de film „Zestien jaar" die deze week hi er vertoond wordt. Reinhold Schunzel, de regisseur van zoo vele sprankelende operettefilms wij den ken aan „Victor en Victoria", „Seizoen in Cairo", „Het schoone avontuur" en „Am- phytrion" regisseerde ditmaal een ern stige film. nJ. „Zestien jaar", naar het be kende Engelsche tooneelstuk „Sixteen" van A. en S. Stuart, dat indertijd ook hier te lande op de planken vertoond werd. Dit is een sterk dramatisch spel van inner lijke conflicten, van psychologische verfij ning. Het resultaat is een groote verras sing geworden: Schiinzel toch is een man van groote beschaving met gaven van hoofd en hart, iemand, die de moeilijkhe den waarvoor wij menschen vaak komen te staan, niet alleen voelt, maar óók mee voelt en daarom geschikt bleek, om de roerselen van de menschelijke ziel in woord en beeld te brengen. Zoo is deze film, waarin de hoofdrollen weraen vertolkt door Lil Dagover, Karl ochónböck, Sabine Peters, Geraldine Katt e.a. geworden tot een, die overal sterk de aandacht heeft kunnen trekken. zijn uit Europa geïmporteerd, maar de banjo Is op en top Amerikaansch en heeft van de Nieuwe Wereld uit haar zegetocht door de vijf werelddeelen ondernomen. En de bakermat van de banjo is: de Missis sippi, waar de negers haar betokkelen en waar dit nietige Shanty-volk er wonderen mee weet te doen. Hierin ligt weer een ver rassende overeenkomst met de Balalaiki. die het muziekinstrument van de Wolga genoemd moet worden, zooals de banjo on verbrekelijk bij de Mississippi behoort. Het ligt voor de hand, dat zulk een won derlijke en geheel eigen muzikaliteit, ge paard aan zulk een vrijgevochten en eigen gereid leven op de majestueuze rivier, de geheimzinnigheid, welke het onbekende Shanty-volk omhangt en alle overige fac toren tezamen een ideaal onderwerp vor men voor een prachtig filmwerk. Toch zijn jaar na jaar voorbijgegaan, zonder dat men op het denkbeeld kwam, het filmlicht te laten vallen op dit even merkwaardige als boeiende thema. Totdat Harry Hamil ton zijn roman „Banjo on my Knee" schreef en daarin, na maandenlange voorstudie heel het Shanty-volk ten voeten uitteekende. Deze roman is thans door de 20th Century-Fox verfilmd en daarmee is iets belangrijks bijgedragen tot de kennis van een der onbekendste deelen van de Vereenigde Staten. Maar bovendien is hierdoor een „musi cal" tot stand gekomen, die rasechte Ame rikaansche poëzie biedt en die in dat op zicht zeldzaam boeit. De hoofdrollen in dit zoo bijzondere werk worden vervuld door Barbara Stanwyck. Joel McCrea, Helen Westley. Buddy Ebsen, Walter Brennan, Walter Catlrtt. Anthony Martin, Katherine de Mille en het Hall Johnson-koor. De productieleiding werd door niemand minder dan Darryl F. Zanuck zélf ter hand genomen, terwijl de regie werd toever trouwd aan John Cromwell.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13