Hel Blauwe Huis NET MEISJE [aA.We™ Uit de Rijnstreek Penedo Cloqué Coton Juéhilé LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 2 Juli 1937 COLLECTE Dames Blouses en Costuumrokken VOOR Schooltasschen. HAARL.STR. 113 LEIDEN Breestraat 147 ZATERDAG, MAANDAG, DINSDAG GEDURENDE DE COUPONDAGEN ALKEMADE, GEMEENTERAAD. Garantie voor Regeeringscrediet inzake bedrijfsonkosten - De Rijnstreck- fcedrijfsonkösten - De béstratingswerken - De nieuwe brug te Rijpwetcring. De raad vergaderde Onder de ingeko men stukken bevond zich om. de mede- deeling van Ged. Staten, dat de begrooting voor 1937 is goedgekeurd. Ingekomen waren de rekeningen van de Burgerlijke Armbe sturen van Rijpwetcring en van de Vrije cn Lage Boekhorst, De heer Los vraagt in lichtingen over dé rekening van Rijpwete- ïing "met betrekking tot een daarin voor komenden post, waarbijde Diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Oudewetering betrokken zou zijn. De voorzitter stelde voor daaromtrent inlichtingen in te win nen en deze rekening aan te houden, v.aartoe werd besloten. De rekening van de Vrije en Lage Boekhorst werd z. h. st. goedgekeurd. De heer Verweij wil zonder het bestuur van de Vrije en Lage Boekhorst onaangenaam te zijn. wijzen op de groote overzichtelijkheid van de rekening van Rijpwetcring, welke hij gaarne ten voor beeld aan de andere armbesturen zou wil len stellen. Volgde het voorstel van B. en W. om met de gemeente Leiden een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan inzake de toe lating van kinderen uit deze ge meente tot openbare scholen voor U.L.O. in die gemeente. Voortaan zal voor lederen leerling een bedrag van f .27 p. j. betaald moeten worden; op dit bedrag zal geen vermindering van schoolgeld worden toe gepast. Het voorstel werd z. h. st. aan vaard. i Voorstel van B. en W. tot het stellen van een garantie, groot 10 pCt. van het aan kweekers te verleenen Regeeringscrediet Inzake bedrijfsonkosten. De voorz. zette de moeilijkheden, welke de bloemkweekers hebben in verband met de brandstoffen-voorziening, uiteen. De bezwaren worden door B. en W. ten volle erkend, zoodat in deze wordt geadviseerd de gevraagde medewerking te verleenen De crediet-verleening, welke via de Ned. Sierteeltcentrale plaats heeft, geschiedt op grond van een algemeene beschikking van den Minister van Economische Zaken Krachtens art. 2 dier beschikking is cre diet-verleening alleen mogelijk, als de ge meente 10%> van het eventueel nadeelig saldo der voor alhier woonachtige kwee kers verleende creideten voor haar reke ning neemt. Blijkens bij de drie veilingen ingewonnen Inlichtingen is het vorig Jaar In totaal f. 159.941,78 verveld, zoodat het te verstrekken crediet in totaal kan bedragen 20 pCt. van f. 159 941,78 of f. 31.988,35. Van dit laatste bedrag zou de gemeente lOpCt. moeten garandeeren, hetgeen derhalve op een maximaal bedrag van f. 8198,83. Het risico, dat voor de gemeentte aan deze ga rantie verbonden, is, is echter gering, om dat bij de verstrekking van het crediet de kweekers verplicht zijn met de betrokken Vfilingbesturen een overeenkomst te slui ten, waarbij zij de veiling machtiging ver leenen van de opbrengst der door hen ie veilen producten 25 pCt. in te houden, ter afdoening hunner schuld. Het voorstel \verd z.h.st. aangenomen. Voorstel tot verhooging der ramingen voor het maken van schoeiingswerk en be strating in het Zuiden van Roelofarends- veen. De voorzitter wees er op, dat mede tengevolge van de stijging der materiaal- prijzen de ramingen van schoeiing- en be stratingswerk zullen worden overschreden. Bovendien kan, nu de schoeilngswerken grootendeels zijn uitgevoerd, eerst met. nauwkeurigheid de oppervlakte der te ma ken bestratihg worden bepaald. Deze op pervlakte is grooter dan aanvankelijk was geraamd, terwijl bovendien meer zand be- noodigd zal zijn. De verhooging is echter grootendeels als normaal te beschouwen met het oog op verhoogde materiaal-prij zen. - De heer Verweij wees er op, dat deze verhoogingen de financieele positie der ge meente, welke toch reeds moeilijk is, nog verder aantasten. De heer Penning de Vries betreurde het zeer, dat B. en W. bij het praeadvies geen begrooting hebben overgelegd en vroeg naar den prijs van de steenen. De voorz. antwoordde den heer Verweij. dat de prijsstijging een gevolg is van de opleving in den lande, welke niet behoort te worden tegengehouden. Bovendien is het, nu de schoeiingswerken in uitvoering zijn, noodzakelijk om de bestrating aan te brengen. Op een vraag van den heer Heemskerk zeide spr.. dat het werk in eigen beheer zal worden uitgevoerd. Nadat verzekerd was, dat het werk snel zal worden uitge voerd, werd het voorstel om het crediet met f. 3000 te verhoogen z li.st. aanvaard. Nieuwe brug te Rijpwetering. - De voor zitter deelde mede, dat de aanvulling van het voor de uitvoering dezer werken aan wezige crediet een aanzienlijk bedrag vraagt. Oorspronkelijk was er een begroo ting van f. 7500. Het was B. en W. in den loop van het jaar echter reeds bekend, dat dit bedrag veel te laag was. Spr. wees daarbij op de hooge kosten, welke moeten worden gemaakt voor de noodbrug en op de aanschafflngskosten voor de klap van de brug, terwijl vanzelf ook hier de ver hoogde materiaalprijzen hun invloed doen gelden. Het bestek is gemaakt in overleg met den Prov. Waterstaat en zoodanig samengesteld, dat een uitstekende en so lide brug zal worden verkregen. Bij de inschrijving is het laagst Ingeschreven voor f. 14.371. B. en W. stellen voor het benoo- digde crediet te verstrekken. Het totaal be- noodlgde bedrag is f. 15.500 De afritten zijn in de aanneemsom begrepen. De nood brug zal worden gelegd aan de Noordzijde van de bestaande brug. Hierna besloot de raad met alg. st. het gevraagde aanvullende crediet van f. 8000 te verstrekken. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Heemskerk hoe het staat met de aan schaffing van de baby-spuit en bepleitte, indien binnen afzionbaren tijd nog niet tot aanschaffing daarvan kan worden overgegaan, herstel van de oude spuit. De voorzitter antwoordde, dat het ad vies van de afd. Zuid-Holland van den Ned Brandweerbond moet worden afge wacht, hetgeen thans spoedig wordt ver wacht. Hierna sluiting. Aanbesteding. Ten raadhuize heeft de aanbesteding plaats gehad voor het makm van een nieuwe brug te Rijpwetering, met het aan brengen van een noodbrug. Ingeschreven werd als volgt: Fa. N. Cobalens en Zanen te Haarlem f. 19.876.H. van Dijken te Amersfoort f 18.865.C. J. Kiebert te Sassenheim f 15.851.C. Godschalk en Co. te Leiden f. 15.660en C. M. Deerenberg en Gebr. J. P. van Wijk te Alphen aan den Rijn f. 14,371.De gunning ls aangehouden. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika, d. van Jan B, de Graaff en Evertje Rijswijk Maria Jacoba Johanna, d. van Johannes G. van Rijn en Hendrika M. de Heij Cornelia, d. van Jas per v. d Bij! en Pietertje van 't Wout Leendert Cornelis, z. van Albertus Wolswijk en Neeltje Hogenes Cornelia Johanna, d. van Gerardus Petrus Marsé en Elisabeth A. van Rijn Johannes, z. van Klaas van Donk en Johanna Oosthoek Jan Willem, z van Tammo Hitjo Beishuizen en Egber- dlna M. L. ten Brocke. Gehuwd: Jan Godthelp, 26 j. wonende te Hilversum en Jennigje van Triest, 26 j. Frederik de Waal, 28 j. wonende te Woerden en Margje van den Ent, 21 j. Cornelis Bogaard. 28 j. en Grietje van Rijn, 25 j. Dirk Jan van Diggelen, 35 j. wonende te Leiden en Apolonia Bonte, 27 j Cornelis Hogervorst, 32 j. en Teuntje Johanna Dlllo 29 j. Overleden: Pieter Verkade, 42 j. Aartje van der Haas, 80 j. gehuwd met Pieter van der Werf Franclna Vonk, 33 j. Mari- nus van Hemert, 7 j. Loop der bevolking. Gevestigd van: Nieuwkoop, Marrigje Ver- loolj, z. ber., Dorpsstr. 82 Utrecht, Margje Hoogendoorn, dienstbode, Torenstraat 25 Nieuwkoop. Jacobus M. van der Wagt, smid Rozenstr. 5 Reeuwijk, Helena C. M. van Vliet, dienstbode, Lindenhovenstr. 8 Wa teringen, Wed. M. A. H. van Bunge—Gre- goire, zonder beroep, Pr. Hendrikstraat 69. Vertrokken naar Waddinxveen, B Troost- straat 81, Janna Koopman, zond. ber. Goes, Leliestr. 53, Cornelis P. van Gemer- den en echtgenoote, Adj. commies dir. be lastingen Wassenaar, Narcislaan 6, Wil helmus J. M. van Niekerk, slager Hil versum, Riegelstr. 44, Maurits Nagtegaal, chauffeur Noordwijk, Gerritje van Rijn, leerling-verpleegster Velsen, Meervliet- straat 71, Jacobus L. J. Scheerder, zond. ber. BODEGRAVEN. Een aardige huwelijksattentie. De Chr. Gymnastiekver. D. O. S. bracht haar lid, mej A Edelman, die in hit hu welijk trad met den heer C J. v. d. Vis een aardige hulde. Een groep der oudste leden vormde op de trappen van het Raadhuis een cerewacht. De gymnasten, die allen gealeed waren in sportcostuum, vormden met glanzende nikkelen staven een eert- boog boven de hoofden van bet bruids paar, Deze aardige attentie aan ccr, der beste leden van de sportverecniging, was iets nieuws voor Bodegraven en trok drn ook veler aandacht Beroepen. Ds. Kliisener, predikant bij de Ned. Herv Gemeente alhier ontving een beroep naai Zuiö-Beijerland. Stichting Zwembad Bodegraven". Ten overstaan van notaris Krüsemann i> thans de stichtingsacte gepasseerd van de stichting „Zwembad Bodegraven". Als stichters fungeerden de voorloopige com missie, bestaande uit de heeren J. Th v Ghesel Grothe, A. R. v. d. Heijden. A. Noordhoek, F. Noordhoek, J. G. Breekveld en A. Burggraaf en P. H. van Ingen. Ter stond daarna besloot de stichting over te gaan tot aankoop van het beoogde terrein, terwijl aan den architect W. de Gooijer te Bussum opdracht werd gegeven van het bestaande plan. detailplannen en uitge werkte bestekken te maken. Binnenkort zal nu oak de definitieve aanvraag voor de gemeentesubsidie worden verzonden. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Joan, z, van C. Beye- raan en M. C. Kriege Gerrit, z. van T. Domburg en S. C. van Leeuwen Abra ham, z. van J. C. Nottelman en C. van Wingerden. Ondertrouwd: A. Baelde 28 j en J. van Leeuwen 27 j. Getrouwd: C. J v. d, Vis 28 j. en A. Edel» man. Loop der bevolking. Gevestigd: A. v. d. Vring, dienstbode van Rietveld, Noordzijde 97. Vertrokken: D. M. Mulder, timmerman naar Alphen a. d. Rijn, Oostkanaalweg 5. N. Broere, dienstbode naar Aalsmeer. Oost- einderweg W. Boer, kruidenier naar Oegstgeest, Oude Rijnzichtweg 22 N. Spijker, huishoudster naar Boskoop, Tuin straat 41 J. C. van Laar, pakhuis knecht naar Gouda, Gr. v. Bloisstraat 23 Wed. C. van RijnEngelbracht en dochter, z. b. naar Eindhoven, Boschdijk 290a D. Huizing, apotheker naar Meppel, Wold- straat 17 A. de Ruijter, dienstbode naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H. 125. De heer D. Looij slaagde te Utrecht voor de onderwijzersacte De heer W. G. den Neijsel heeft be richt, dat hij de benoeming tot. lid van der. Gemeenteraad niet aanvaard. Op de S. D.- lijst blijft nu nog slechts over den naam van den heer L. van Elk. De heer L. v. d. Giesen, alhier, slaag- ue aan de Universiteit te Utrecht voor he. 2c deel van het doctoraal examen genees kunde. BOSKOOP. De bioempjesverkoop ten bate var de T.B.C.-bestrijding in deze gemeente, on- derafd. van „Hei Groene Kruis" heeft f 198.36 opgebracht. Het dames- en kinderkoor „Klein Ii>"- sanna" dat deelgenomen heeft aan liet 2- daagsch concours tc Baarn, verzien met hei kinderkoor een len prijs mot 317 p, terwijl hei dameskoor eveneens een len prijs verwierf met 350 punltn Ir. de afd Superieur werd een 3e prijs behaald met 162 punten. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Jacobus, z. van J. Colt en M. A, Oskam Theodorus, z. van B. Kraan en J. H. Borst. Ondertrouwd L. M. de Boer, 27 j. en G. M. C. Kramer, 24 j. Gehuwd: P. Harkes 24 j. en J. v. Gent, 24 J. C. J. v. d. Vis, 28 j. en A. Edelman, 28 jaar. Geslaagd uitstapje. Met een tweetal bussen van den onder nemer A. Erkelens, heeft de Dameskrans „Wees een Zegen" een uitstapje gemaakt naar Rotterdam, waar een bezoek werd ge bracht aan de Blueband-fabriek. Bij aankomst aldaar werd het gezelschap gratis koffie verstrekt, daarna werd de fa briek en de bereiding der producten bezich tigd, waarna van een heerlijke lunch werd genoten. Vervolgens werd een boottocht ge maakt op de Maas en havens, en na een bezoek gebracht te hebben aan den speel tuin te Hlllegersberg, waar de thee werd ge bruikt, werd de terugreis via Nieuwerkerk aanvaard. Hoogst voldaan arriveerde het gezelschap weer hier terug. De heer C. S. alhier had het ongeluk op den Voorweg voor de brug bij Gebrs. H. met zijn rijwiel in het grint te blijven ste ken. waardoor hij in het water terecht kwam. Gelukkig wist hy zonder letsel op het droge te komen. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Rein Willem, zoon van Paulus V'ikade cn Johanna de Jong - Willem Jacobus, zoon van Willem Jacobu» Jon- geueel en Gretha van Tilourg Gnetje dochter van Gerard Vonk en Aukjc Vet- guust Gehuwd: Aart van Dokkum, 24 j. en Jan netje Baars, 25 jaar. A.s. jubileum van Burgemeester Kwint. Woensdag 7 Juli as. zal het 121/: jaar geleden zijn, dat burgemeester M. J. E. Kwint, aan het hoof# dffter gemeente werd gesteld. Ten einde dit feit niet onopgemerkt te laten voorbygaan, heeft zich een comité gevormd, dat zich o.m. voorstelt om na mens de geheele burgerij den a.s. jubilaris een huldeblijk aan te bieden. LEIDERDORP. Jubileum van den heer J. G. Meerburg. Gisteren herdacht de heer J. G. Meer burg den dag, waarop hy 12Vs jaar in vasten dienst dezer gemeente was als ge meenteopzichter. Op het gemeentehuis werd de heer Meer burg gehuldigd. In het byzyn van den se cretaris. gemeente-ontvanger, secretarie- er. polltie-personeel en den gemeente werkman. werd hy toegesproken door den burgemeester, die woorden van groote waardeering voor zijn arbeid als gemeente- opzichter sprak. Spr. wees op de aange name samenwerking en prees de nauwge zetheid en bekwaamheid, waarmede de heer Meerburg steeds zyn werk verrichtte tot tevredenheid van het gemeentebestuur. Getroffen door deze hartelyke hulde; dankte de heer Meerburg den burgemees ter, ook voor het geschenk, dat hem door den burgemeester, mede namens de aan wezigen, was aangeboden. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. De onteigeningsprocedure der nieuwe vaart» - Benoeming onderwijzeres - Een werkverschaffingsobject? De raad vergaderde. Een belangrijke mededeeling van den voorzitter betrof het dienzelfden morgen ontvangen vonnis van de Arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage over de onteigeningsprocedure voor de nieuwe vaart. Van de 25 eigenaren is met 24 overeenstemming bereikt en is doorgraving geschied, doch voor één was het noodig de bemiddeling van de recht bank in te roepen. Uit het vonnis blijkt nu, dat de onteige ning is uitgesproken, doch de kosten van het geheele geval zyn ruim f2300, waar van f. 1700 wegens proceskosten De gemeente benoemde indertyd drie on partijdige, deskundige schatters uit Noor den, die een taxatie aanhielden van f. 3500 per H.A. voor grasland, van f. 1050 voor rietland en van f. 91 voor water. De taxa teurs voor de rechtbank legden een geheel anderen maatstaf aan. De raadsleden waren het er over eens, dat van gemeentewege niet anders gehandeld had kunnen worden. De iieer Stam advi seerde zoo spoedig mogelijk te betalen, de vaart op dat punt terstond door te graven en over het geval maar niet meer te pra ten. Beslóten werd de betaling te doen ge schieden uit de reserve van het gemeen telijk ontginningsbedryf. Benoemd werd voorloopig voor den tijd van een jaar tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de O. L. school mej. J. J. van Driesten uit Leiden. De rekening van den vleeschkeuring#- dlenst leverde In' 1935 een tekort op, over 1936 ls weder een batig saldo aanwezig, wat een prettigen indruk wekte. In art. 130 van de polltie-verordening werd een kleine wyziging aangebracht, waarby uit den raad drang werd uitge oefend op den voorzitter als hoofd van de politie om scherper toezicht uit te laten oefenen op een tweetal gelegenheden aan den Nleuwveenschen Weg. Bij de rondvraag zeide de heer Van der Laan klachten gehoord te hebben over een al te strenge toepassing van de Bouwver ordening. De voorzitter wees op de moellykheden van de consequenties eener meer soepele toepassing; wél overwegen B. en W. in een paar bepalingen zoo mogelyk binnenkort een wijziging voor te stellen, betrekking hebbende op den bouw van berggelegen- lieden. De heer Baas drong er op aan, met de baggerwerkverschafflng vroeger een aan vang te maken dan in het vorig jaar is geschied. Dit punt zal in B. en W. met de commissie besproken worden. De heer Breedijk vroeg zich af of de logemeritsverordbning, welke in de raads vergadering van 26 Nov. is vastgesteld niet te zeer treft, de menschen van het visch- bedrijf. De voorzitter merkte op, dat de verorde ning twee keeren in den raad is geweest en toen ook ter inzage heeft gelegen: dat nog geen enkel proces-verbaal is opge maakt en dus nog geen ervaring aanwe zig is. De heer Breedijk gaf ln overweging in den raad af te doen een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurd object van werkverschaffing voor het ophoogen van 7 H.A. laag gelegen grasland van J. Nell. De raad gevoelde er niet voor dit punt voetstoots te behandelen, waarbij de moei lijkheid zich opdrong, dat het hier betreft een object voor een enkeling en niet voor een categorie, gelyk bij de loonbijslagrege- ling. Besloten werd, dat B. en W. hierover eerst schriftelyk zullen prae-adviseeren. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. A. van der Lek 26 J. te Nieuwveen en C. A. Meijer 21 j. HET BLAUWE HUIS BEZOCHT KOOPJES GEKOCHT. JONGENS BLOUSES vanaf 39 ct. JONGENS BROEKEN vanaf 29 ct. KINDERJURKEN v. eiken leeft, voorradig, v.af 49 ct. DAMESJURKEN, nieuwe modellen, pracht dessins 0.98 - 1.39 - 1.89 - 2.25 OPKNOOPPAKJES in div. kleuren, v.af 49 ct. LEUKE KINDER TRICOT BLAZERS, rood en blauw vanaf 69 ct. Alle artikelen met kleine stijging per maat. EENIG ADRES 203 haarl.str. 205 Vacantie en Likdoorn gaan niet samen P. J. VAN DER ZANDEN en ZOON Gediplomeerde Pedicures 3S28 Breestraat 77 - Telef. 1189 ten bate van HET ZWAKKE KIND op 3904 a.s. Zaterdag 3 Juli 1937 i door de afd. Leiden van de vereeniging voor Chr. Gezond heids- en Yacantiekolonies in Nederland. By de Firma GEBRS. SUSAN, Haarlemmerstraat 373941. Groote sorteering 3943 By de Firma GEBRS. SUSAN Haarlemmerstraat 373941 en Apothekersdijk 20. HAARVLECHTEN, alle kleuren f. 2.50 - Grijs f. 3.50. 3941 jyAPPEH: yiïËB0 7913 gevraagd v. d. huish., voor dag of dag en n. Zeifst. kunn. wer- ken. Aanm. 's avonds na 8 uur i Breestraat 171. 3955 Telef. 381 3951 was-, licht- e-n kleurecht, in diverse moderne bloemdes- sins, 70 centimeter breed, per meter 5947 CONCERT Harmonie-Kapel „WERKMANS WILSKRACHT", op Dinsdag 6 Juli, 's avonds 8 uur, in den Theetuin „Oud-Hortuszicht", Programma's a 15 cent ver krijgbaar aan den tuin. 4510a LUSHUS Gelatine Pudding Wilde kersen - aardbeien - fiam- bozen, enz., welke der 6 Lushua puddingen U ook kiest, de on- vervalschte zuivere vruchten- smaak vindl U altijd weer. Het geheim daarvan zit in het vruch ten kegeltje, dat de echte vrucht in vloeibaren vorm bevat. Wilde kersen Limoen Aardbeien Citroen Frambozen Sinaasappel Een heerlijk frisch nagerecht in den zomer. Koopt van daag nog een pakje bij Uw winkelier. table JELLIES Gelatine DESSERT Adres voor den winkelier Leidsehe Handelfvereen., Leiden 3216 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11