STARK's IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 1 Juli 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Optimistisch verslag Javasche Banh I HIVf\ O pasta mei fat*. ~w<A q&ick&yJieM LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART Beschouwingen over den economischen toestand van Indië FINANCIEN FAILLISSEMENTEN VOETBAL. OM DEN Z. H. B.-BEKER. De L.O.V. B-veteranen bonden gister avond tegen E.L.K.R.G. den strijd aan voor bovengenoemden beker en zij hebben ver diend gewonnen. L.O.V. weet door haar middenvoor de leiding te nemen. Daarna maakt de E.L.K.R.G. gelijk. Voor de rust scoren de veteranen nog tweemaal. Rust 1—3. Het einde komt met 3—1 voor de ve teranen. Bij de laatstgenoemden blonken rechtsbuiten, middenvoor en keeper uit. De leiding was in goede handen van P. de Ju. OM DEN LUXOR-BEKER. Hedenavond speelt de Leidsehe Scheids- rechter-Vereeniging 1 tegen het elftal van het Leidsch Dagblad. SERIE-WEDSTRIJDEN C.G.W. Door het zich terugtrekken van het elftal der Jeugdvakcentrale in de werkloozen- competitie zijn alle door de Jeugdvakcen trale gespeelde of nog te spelen wedstrijden vervallen verklaard. MORSCHKWARTIER I—ENTRE NOUS I. Hedenavond om halfacht speelt Morsch- (kwartier I tegen Entre Nous I. R. B. F.—C. G. W. AFGELAST. De wedstrijd die hedenavond gespeeld zou worden op het Leidsehe Boys-terrein tusschen R.B.F.—C.G.W., is afgelast, we gens verhindering van C.G.W. U.V.V.—DE BATAVEN. Gisteravond speelde U.V.V. tegen de Bataven. Laatstgenoemde club had een lauwertak beschikbaar gesteld. Rust 31. Einde 7—1 voor U.V.V. WIELRENNEN. „NIEUW-SWIFT". Bij de sprintwedstrijden aan de Boor- laan te Den Haag wist het lid Jac. de Groot de tweede plaats bij de nieuwelingen te be zetten. De derde wedstrijd der avondcompetitie lieeft een zeer spannend verloop gehad en W. v. Rooyen wist in de A klasse een fraaie overwinning te boeken. Hij legde de 58 K.M. af in 1 uur 25 min. 31 sec. De tweede plaats was voor J. de Groot met 1.27.02. derde werd T. van Rooyen met 1.27.34. terwijl K. de Haas opgaf. De fraaiste prestatie verrichtte echter J. v. d. Leest in de B klasse, door met een voor deze categorie zeer snellen tijd nl. 1 uur 26 min. 16 sec. de overwinning te behalen over eveneens 58 K.M.; M. C. Segaar be zette hier goed de tweede plaats met 1.30.14, terwijl B. Lodewijks door een val partij derde werd. Van de zeven gestarte C klassers moes ten J. Bury en J. Laven door pech opgeven. Het lid J. Geen jaar verrichte een keurig staaltje van tijdrijden door de 35 K.M. bin nen het uur nl. 59 min. 41 sec. af te leg gen; 2. W. Rijsbergen 1.1.26: 3. H. Holswil- öer, 1.2.28; 4. H. Noest 1.5.26; 5. W. Geen jaar 1.10.54. Voorts heeft het bestuur in de gister avond in het clubgebouw gehouden leden vergadering een verandering ondergaan. Als le voorzitter werd gekozen de heer Th. Beerepoot uit Alphen a d. Rijn. bekend organisator van gras- en baanwedstrijden, terwijl eveneens met algemeene stemmen de heer Laven, als 2e voorzitter werd ge kozen. Het secretariaat blijft gevestigd; Haarlemmerstraat 185. De sportcommissie werd aangevuld met den heer J. Geertsma, terwijl het lid Alb. Lodewijks zitting in de kascommissie ver kreeg. Van bestuurszijde werd medegedeeld dat zou worden deelgenomen aan baankam- pioenschap van Nederland en tot club kampioenschap op den weg. A.s. Zaterdag vindt de eerste grasbaan- wedstrljd uit een reeks van twaalf wed strijd plaats, waaraan Nieuw-Swift haar medewerking zal verleenen. Deze eerste wedstrijd wordt verreden op het terrein van Alphen in het „Boschpark" te Alphen. De navolgende leden zullen hierin uitkomen: J. de Groot, K. de Haas, J. v. d. Leest. B. Lodewijks, M. C. Segaar, C. Slingerland, W. Severijnen, J. Schüller, Ab. Strijk en J. Laven. Het is verplicht op doortrapper en zon der vleugelmoeren te starten. Vertrek om half drie vanaf de Korevasrstraat. Voor a.s. Zondag is de vierde wedstrijd der competitie vastgesteld, bestaande uit een voorgiftwedstrijd voor alle categoriën. Vertrek vanaf het clublokaal om 8.15 uur. In den zesavonden wedstrijd bezette het lid J. Riethoven met Diekvorst de tweede plaats na Weemaes-Franken. PAARDENSPORT. SPRINGCONCOURS TE DUSSELDORF. Luitenant Greter boekt een fraaie overwinning. Aan ëen sprinconcours voor buitenland- sche deelnemers gehouden in het kader van het Internationaal Concours Hippique te Düsseldorf. namen 19 ruiters deel. waar onder een groot aantal Roemeensche en Nederlandsche officieren. Vier paarden slaagden er in het par cours zonder fouten af te leggen, en hier bij bevona zich luitenant Greter met „Trixie". Bij het overspringen slaagde onze landgenoot er in wederom zonder fouten over het verzwaarde parcours te gaan. De andere deelnemers maakten 3 of meer fou ten. zoodat luitenant Greter met zijn fout- looze parcours een fraaie overwinning be haalde. De uitslag was: 1. Luitenant Greter met „Trixie" 0 fouten, tijd 46.6 sec. 2. Ritmees ter Rank, Roemenië, met Mandra" 3 fou ten. 51.3 sec. 3. Luitenant Zahei. Roemenie, met „Hunter" 4 fouten. 41.4 sec. 4. Luite nant Apostol, Roemenië, met „Bucurie", 8 fouten, 39 sec 3175 (ingez Med.) NED. HERV. KERK. Beroepen: te Arnhem (vac. H.J. Dijck- meesteri Joh. Gerritsen Jr. te Zierikzee; te Assen (evang.) B. C. Visser te Okken- broek: te 's-Heer Abts- en Sinautskerke J. E. Drost te Gulpen; te Kattendijke (toez.) C. de Ru, cand. te Scheveningen. Bedankt: voor Wezep C. B. Holland te Putten op de Veluwe. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Steenwijk H. J. Riphagen te Schoonebeek en H. Zandbergen te Drach ten INDISCHE KERK. Beroepen: te Batavia K. Kostelijk te Pematang Siantar. DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. Heden te Rotterdam gehouden. Heden is in de groote Doelenzaal te Rotterdam de 57e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag waarvan de Vrije Universiteit uitgaat. Ter inleiding vond gisteravond de tra- ditioneele bidstond plaats die echter dit maal te Maassluis gehouden werd, de plaats waar de stichter van de V. U., wijlen dr. A. Kuyper, voor honderd jaar geboren werd. De Noorderkerk was met een groote schare gevuld. Voorganger was dr. A. Kuyper Jr., Geref. predikant te Rotterdam, zoon van den stichter. Dr. Kuyper sprak naar aan leiding van het Schriftwoord uit 1 Cor. 1 30 „Maar uit Hem zijt gij in Christus Jezus, die ons geworden is wijsheid van God", waarbij hij handelde over de wijs heid Gods in Christus". Na het zingen van Ps. 89 8 sloot dr. Kuyper de bijeenkomst met dankgebed. Na den bidstond volgde een begrootlngs- samenkomst waarin tal van personen een enkel woord hebben gesproken. Van hen noemen we de heeren dr. H. Colijn, minis ter-president en oud-directeur van de V. U.; de rector-magnificus, prof. dr. J. Wa terink, het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten, directeur van de V. U. en Maas- sluizer van geboorte benevens de burge meester van Maassluis, het oud-Kamerlid mr. P. A. Schwartz. Het Chr. Mannenkoor van Maassluis luisterde de bijeenkomst op. Hedenmorgen om half elf ving de 57e algemeene vergadering aan, ditmaal ge presideerd door mr. J. Verdam, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en secr. van het Curatorium van de V. U. Mr. Verdam opende de drukbezochte ver gadering op gebruikelijke wijze en hield vervolgens een openinsrede waarin hij allen welkom heette en een vriendelijk woord richtte tot den president-directeur J. J. C. v. Dijk, in verband met het voor 100 jaar verschenen boekje van Groen van Prinsterer over de maatregelen tegen de afgescheidenen aan het staatsrecht ge toetst, welk boekje van nationale betee- kenis is gebleken te zijn. Als het rumoer over deze brochure in vollen gang is wordt in Oct. 1837 te Maassluis Abraham Kuyper geboren, de man die straks het vaandel uit Gorne's handen overneemt en die in 70er jaren het Calvinistisch volk met zijn Stan daard, Heraut, A.R. partij en Vrije Univer siteit mobiliseert. Deze Universiteit ziet spr. als een zegen. Het verschil met 1880 is groot. De naam van de V. U. is thans ge vestigd. Maar haar taak is niet gemakke lijker geworden. Doch het is Israels God die krachten geeft, van Wien het volk zijn sterkte heeft, (applaus). De vergadering verzond vervolgens tele grammen van hulde en trouw aan de vorstelijk huis en zong daarna staande het Wilhelmus. Tot directeur van de Vrije Universiteit wërd met groote meerderheid gekozen dr. H. Colijn, minister-president en oud-direc teur, zulks in de vac. van oud-min. mr. H. Biileveld, die periodiek aftrad. Na afdoening der huishoudelijke zaken trad als spreker op ds. G. W. Akkerhuis, Geref. predikant te Maassluis, met het onderwerp: „Kuyperherdenktng roept tot verhoogde activiteit voor onze Vrije Uni versiteit", waarna de morgenvergadering gesloten werd. Het hoogterecord verbeterd. De Engelsche luitenant Adam* brengt het op 16.450 meter. Op het vliegveld Famborough in Hamp shire heeft de Engelsche luitenant Adams met de Bristol 138, een proefvliegtuig voor vluchten op groote hoogte, een nieuw wereldrecord gevestigd. Hij bereikte, blij kens een medeaeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart, een hoogte van 16.450 M., waarmee hij het vorige record van den Italiaanschen overste Mario Pizzi met ongeveer 775 M. heeft geslagen. De vlieger is 2 uur 15 minuten in de lucht geweest. De vlucht geschiedde bij helderen hemel en vrijwel volkomen windstilte. De stijging duurde slechts 1 uur en 35 minuten. BOKSEN. DE WEDSTRIJD FARR—SCHMELING. Tot een nader te bepalen dag uitgesteld. Op verzoek van Schmeling is de bokswed strijd tusschen Tommy Farr en Max Schme ling om het wereldkampioenschap aller ge wichten, uitgesteld van 9 Augustus tot een nader te bepalen dag in die maand. Men neemt aan, dat ontmoeting of op 30 Augus tus of wellicht op 1 September zal plaats vinden. Stand der groenten- en fruit teeltgewassen op 28 Juni. Over het algemeen was aldus de staatscourant de weersgesteldheid in de laatste weken van Mei en de eerste weken van Juni gunstig voor de ontwikkeling der groenten, en fruitteeltgewassen. De tem peratuur was in die periode gemiddeld 2'/i gr. Celsius boven normaal; het aantal uren zonneschijn week nagenoeg niet af van het normale aantal, terwijl de regenval, welke eenigszins ongeluk verdeeld was. gemiddeld 20 pet. boven het gemiddelde bedroeg. De gunstige invloed, welke van deze weersge steldheid uitging, werd eenigermate ver stoord door het koude en natte weer in de derde week der vorige maand, ten gevolge waarvan de stand der groententeeltgewas- sen een weinig achteruit ging. In de laatste dagen is echter herstel ingetreden en is over het algemeen de stand dezer ge wassen sinds de vorige berichtgeving ver beterd. Wat de fruitteeltgewassen betreft, zijn de vooruitzichten voor het fruit onder glas en het klein-fruit gunstig. Peren, pruimen en kersen zullen echter een slechten tot matigen oogst opleveren, terwijl, wat de appelen betreft geenszins die oogst ver kregen zal worden, welke de rijke bloei aan vankelijk deed verwachten. Dooreengenomen staan de fruitteeltge wassen er echter beter voor dan in de over eenkomstige periode van het vorige laar. Groen tentecltgewassen. Andijvie vertoont tengevolge van het warme weer in het begin van Juni het verschijnsel van doorschieten. De stand van van dit gewas is in het westen en midden der lands goed. elders matig tot slecht. S'.a staat er, dooreengenomen. goed voor. Bloemkool heeft zich ongelijk ontwikkeld; in Limburg, de Venen en oo de Zuldhol- landsche eilanden zijn de vooruitzichten matig, elders goed. Roode, witte, savoye en spitskool vertoo- nen een goeden stand. Peen ontwikkelde zich goed. Erwten en peulen ondervonden schade door de verandering der weersgesteldheid in de derde week van Juni. In de Venen is de stand matig, elders goed. Snljboonen. Het onder glasgeteelde pro duct is iets achteruitgegaan; op de Zuid- hollandsche eilanden zijn de verwachtingen slecht, in de Venen en het Westland matig en elders goed. Het vollegrondsproduct staat er echter goed. voor. Stok- en stamprincesseboonen en pronk- boonen vertoonen een dusdanige ontwikke ling, dat daarvan een goede oogst verwacht kan worden. Tulnboonen hebben te kampen met het veelvuldig optreden van luis. De stand van dit gewas is over het algemeen matig. Augurken ontwikkelen zich matig tot goed. Komkommers en meloenen geven matige vooruitzichten in het, Westland en de Ve nen: elders kunnen dé' verwachtingen goed worden genoemd. Koude tomaten. De groei der „koude" tomaten is eenigszins vertraagd: in het Westland is de stand matig, op de Zuid- hol la ndsche eilanden tnatlg tot goed en elders goed. Sooktomaten staan er in het Westland en Delfland matig tot goed voor; elders wordt een goede oogst verwacht. Aardbeien. Hoewel bij sommige variëtei ten, a.o. Deutsch Evern. nogal rot in de vruchten voorkomt, zullen de aardbeien toch 'n goeden tot zeer goeden oogst geven. Vroege aardappelen. De verwachtingen ten aanzien van den oogst zijn goed tot zeer goed. Uien vertoonen een goeden stand: in West-Friesland is deze iets minder goed. Fruitteeltgewassen. Appelen. De oogstvooruitzichten zijn over het algemeen genomen matig tot goed; in de verschillende gebieden loopt de stand nogal uiteen. Schoone van Boskoop (goud- relnette) staat er in de Bommelerwaard. de Usselstreek en op de Zuldhollandsche ellan. den matig voor; elders zijn de oogstver- wachtingen goed. Bellefleurs vertoonen een goeden stand, terwijl Present van Engeland in de Usselstreek een zeer goeden oogst belooft. Ten aanzien van de sterappelen zijn de vooruitzichten slecht tot matig. Peren. De stand der peren blijkt sinds de vorige berichtgeving gewijzigd te zijn en valt erg tegen; men verwacht algemeen een matigen tot slechten oogst. Stoofperen be loven daarentegen een goeden oogst. Pruimen vertoonen een ongelijken stand, welke in Limburg en op de Zuidhollandsche eilanden slecht, in de Lijmers, de Ussel streek, West-Friesland en Zeeland matig en in Zuid-Gelderland-Utrecht goed is. Krozen zijn mislukt. De variëteit Reine Victoria vormt een gunstige uitzondering en belooft een goeden tot zeer goeden oogst te zullen leveren. Kersen. Ten aanzien van de laatbloeiende variëteiten zijn de verwachtingen alom matig tot slecht. Kruisbessen staan er goed tot zeer goed voor. met uitzondering voor de Zuid-hol- landsche eilanden, waar men een matigen oogst verwacht. Roode en zwarte bessen zullen een goe den tot zeer goeden oogst geven: oo de Zuldhollandsche eilanden is de stand der zwarte bessen echter matig. Frambozen. Ook ten aanzien van dit ge was verwacht men een goeden tot zeer goeden oogst, behoudens in de Bommeler en Tielerwaard. waar de vooruitzichten matig zijn. Druiven. Zoowel de stook- als de koude druiven staan er goed tot zeer goed voor; de s.and is sinds de vorige berichtgeving verbeterd. Perziken. Omtrent den oogst der perziken zijn de verwachtingen dezelfde als die der druiven. WERKTIJD IN BLOEMBOLLEN PELLERIJEN. De minister van sociale zaken, heeft a. aan hoofden of bestuurders van bloembol- lenpellerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en Het jaarverslag der Javasche Bank zegt dat men voor het eerst sedert vele jaren een gedecideerd optimistischer geluid kan doen hooren. De relatieve vooruitgang in de richting van toene mend evenwicht der economische ver houdingen, waarvan het vorig jaar melding werd gemaakt, heeft plaats gemaakt voor een uitgesproken con- junctuurverbctering welke door haar plotseling intreden en haar omvang zelfs al weer twijfel heeft doen rijzen aan haar bestendigheid. In de economische positie van Neder- landsch-Indië kwam In liet afgeloopen tijdvak eindelijk een zeer wezenlijke ver betering. De basis voor 's lands welvaart: de mogelijkheid tot afzet van Indische ex portproducten ter wereldmarkt en de ruil voet tusschen deze exportproducten en de in ruil daarvoor uit het buitenland te be trekken meerendeels industricele in- voergoederen, werd tengevolge van de op leving der wereldconjunctuur aanmerke lijk verbreed en verbeterd, doordat eenet- zljds de wereldmarkt meer Indisch product ging vragen en anderzijds een krachtig herstel in de prijsverhouding van grond stoffen en agrarische producten tegenover dndustrieeie goederen intrad, hetwelk uiteraard ook Indie's ruilvoet met het buitenland belangrijk gunstiger deed wor den. Waar intusschen het economisch toeval wilde, dat de depreciatie van den Indischen gulden naar tijdsorde juist samenging met eene krachtige opleving der wereldcon junctuur, moet het onmogelijk worden ge acht den specifieken invloed der mone taire wijziging op de economische ver houdingen in Nederlandsch-Indië met eenigen graad van nauwkeurigheid vast te stellen. In het algemeen met uitzondering wellicht van de aardolieproducten bracht de depreciatie van den gulden geen be- teekenende verruiming van afzet voor Indische exportproducten, zoodat de ver beterde exportmogelijkheden zijn toe te schrijven aan de toegenomen vraag ter wereldmarkt. De situatie van de Javasuikerlnduatrie werd in 1936 in zooverre gunstiger, dat de prijzen, welke de Nivas voor exportsuiker kon maken, in de tweede helft van het jaar belangrijk verbeterden. Voor de thee cultuur was het prijsverloop van het product niet onbevredigend. Voor de rub- bercultuur was 1936 bij uitstek gunstig, evenals voor de tabakscultuur to Deli. Voor de ondernemings-tabakscultuur op Java bleef de situatie in 1936 nog weinig gunstig. De palmolie-cultuur werd in 1936 verder uitgebreid. De vezelcultuur ondervond tij delijk eenige moeite met den afzet in ver band met de aanwezigheid van belangrijke voorraden in de Verenigde Staten aan het einde van het jaar 1935, waardoor de behoefte aan nieuwen invoer tijdelijk ge ringer was. Het prijsverloop was echter be vredigend. Voor de koffiecultuur was de situatie nog weinig gunstig. Eerst tegen het einde van 1936 trad een dusdanig prijs herstel in, dat althans een belangrijk deel dezer cultuur weder een matig rendement zal afwerpen. De statistische positie van koffie is ech ter nog steeds ongezond en zoolang hierin geen verbetering komt, blijven de voor uitzichten voor deze cultuur hoogst on zeker. Uiteraard hebben de depreciatie van den gulden en de stijging van het internatio nale prijspeil ook de prijzen van de door Nederlandsch Indië benoodigde invoergoe- deren omhoog gedreven. In deze prijsstlj- ging schijnt echter anders dan bij de ex portproducten de invloed der depreciatie te overheerschen. De stijging van 't prijs peil der invoergoederen heeft zich niet re gelmatig over alle goederengroepen vol trokken. Zij is het scherpst geweest vood de groep „metalen", nl. 46%>, terwijl de groepen „chemicaliën en verfstoffen", „textielgoederen". „levensmiddelen" en „diversen" in 1936 met resp. 24°/», 19%, 16.5°/» en 4.5°/» zijn opgeloopen. In het eer ste kwartaal 1937 zette de stijging in het bijzonder voor de groepen „metalen" en „iextielgoederen" nog verder door. De verbouw van inheemsche voedselge wassen heeft over het geheel genomen in' het afgeloopen jaar andermaal een belang rijke uitbreiding ondergaan. De op zich zelf reeds zeer bevredigende cijfers over 1935 werden nog overtroffen. De prijzen voor de voornaamste inheemsche handels gewassen zijn belangrijk verbeterd. Aan hel volkscredietwezen kon een beteekenen- rie uitbreiding gegeven worden. Zoowel liet aantal leeners als het totaal der verstrek te credieten en het per ultimo December uitstaande bedrag aan leeningen zijn ten opzichte van 1935 toegenomen. Het totaal der verleende credieten steeg van f. 33.84 millioen tot f. 36.36 millioen. De indruk, welken de cijfers van de han delsbalans van Ned. Indië vestigen, kan niet anders dan zeer bevredigend worden genoemd. Het uitvoeroverschot steeg be langrijk. Verschillende producten sui ker, melasse en tapiocaproducten heb ben sterk aan beteekenis ingeboet, terwijl andere, en wel met name aardolieproduc ten, palmolie en palmpitten. agave en pe per. een veel belangrijker plaats zijn gaan innemen. De invoer steeg in '36 voor 't eerst sedert 1929 naar waarde, liep daarentegen naar hoeveelheid in geringe mate terug, Hierbij valt een verschuiving van de leverantie van het Oosten naar het Westen te constateeren. Het aandeel van Japan, dat in 1934 nog 32.47 pCt. bedroeg, liep terug tot 26.70 pCt. Nederland's aan deel steeg van 13.37 pCt. tot 16.73 pCt. Met betrekking tot de binnenlandsche voortbrenging van verbruiksgoederen kan worden gesteld, dat de omstandigheden, w.o. zoowel de fabrieksnijverheid als de inheemsche nijverheid hadden te werken, in het afgeloopen jaar belangrijk verbe terd zijn. De flnancieele uitkomsten voor de Indische industrie waren in het alge' meen gunstiger dan in 1935. Voortgaande geeft het verslag een uit eenzetting van 's lands financiën, zooals deze onlangs reeds door ons ls vermeld. Zich dan bepalende tot de Javasche Bank zelf wordt gezegd dat de bedrijfsuitkom- sten over het 109e boekjaar over het geheel genomen gunstiger geweest zijn dan in het voorgaande jaar. Weliswaar zijn de baten uit hoofde van „rente op voorschotten in rekening courant" bij 't 108ste boekjaar ten achter gebleven, als gevolg van 'n iets ge ringere credietverleening en renteverla ging, doch anderzijds zijn de baten uiti hoofde van „disconteering, koersverschil len en winst op munt en muntmateriaal" en „provisie" beduidend hooger geweest, terwijl ook de ontvangsten aan „interest'' van effecten" een hooger cijfer te zien ge ven De totale baten bedroegen f 4.512.198.40 De onkostenrekening onderging andermaal' een daling. De normale bedrijfsuitgavem bedroegen f. 1.966.019.10, of f. 39.090.35 min der dan in het voorgaande boekjaar. Door de hoogere baten en de nog eenigszins ge daalde bedrijfsuitgaven toont de eigen lijke bruto bedrijfswinst exclusief reser vevoorzieningen ten opzichte van het) vorige boekjaar een vermeerdering aan vair i. 055.314.27. De winst- en verliesrekening wijst een netto-winst aan van f. 1.766.024.30 tegen f. 1.395.710.03 over het 108ste boekjaar. De dividenduitkeering zal 10'/»% bedragen of 1.52.50 per aandeel van f. 500.en f. 26.25 per aandeel van f. 250. NEDERL. CREDIETVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ N.V. Dividend 3'/» (v. j. 3) pCt. Aan het verslag over 1936 ontleenen wij het volgende: De gang van zaken was bevredigend. In het afgeloopen boekjaar zijn de premie inkomsten, voortvloeiende uit verzekerin gen van vroegere jaren, minder geweest dan in het voorafgaande jaar, terwijl ook de omvang van nieuwe transacties met Rusland klein was. Hierdoor wordt ver klaard, dat de post premie, en andere ontvangsten in vergelijking met het voor afgaande boekjaar teruggekropen is. De aangemelde schaden bleven binnen normale grenzen; de afwikkeling van scha degevallen uit vroegere jaren kon geschie den uit de voorzieningen, welke hiervoor waren getroffen. De exportkredietverzekering met herver zekering van den Staat stond ook in het afgeloopen jaar bij onze werkzaamheden geheel op den voorgrond. Over het algemeen toonen de voorge legde aanvragen een tendenz, die er op wijst, dat de crediettermijnen bij belang rijke orders uit de landen, die voor den afzet van industrieele producten hoofdza kelijk in aanmerking komen, steeds langer worden. Uit de winst, groot f. 32.990 (v.j. f. 42.200) wordt f. 10.000 in het reservefonds ge stort, het dividend bedraagt 3'/» (v. j. 3) pCt. van het gestorte bedrag. Voor divi dend- en tantièmebelasting wordt f. 1503 met 14 Augustus 1937. in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. gereserveerd en het saldo ad f. 6524 gaat op nieuwe rekening over. In de winst van f. 32,990 is begrepen het saldo winst per ulto. 1935 ad f. 6675 (over 1935 werd van de winst het verliessaldo over 1934 ad f. 11.410 afgetrokken). De balans per 31 Dec. 1936 vermeldt als activar aandeelh. f. 1.282.500 (onv.), kas en bankiers f. 170.373 (153.069), Nederl. schat kistwissels f. 50.000 (onv), prol. (f 50.000), effecten gen. f. 440.226 (393.681), belegd re servefonds genot. f. 10.000 debiteuren en verzekeringmijen f. 8819 (20.772) te vorderen Interest f.6504 (5645), en als pas siva: kap. gepl. f. 1.710.000 (onv.), reserve fonds f. 10.219 crediteuren en verze keringmijen f. 62.302 (58.960), premie- en schadereserve (eigen rek.) f. 152.913 (155.869), sa'do winst f. 32.990 (30.789). De winst, en verliesrekening staat debet voor: Premiën herverz. f. 118.800 (309.394), algem. onkosten f. 71.059 (80.856), schade vergoedingen f. 115.362 (33.591). premie- en schadereserve (eigen rek.) f. 152.912 (155.8681. saldo winst f. 32.990 (42.200). en credit voor: saldo winst Ao. Po. f. 6675 fpremie- en schadereserve 1935 f. 155.869 (135.430), .premiën en andero ontvangsten f. 207.784 (447.356). aand. her verz. in schaden f. 99.901 (18.359), interest f. 20.894 (20766). Uitgesproken C. Vissers, koopman in landbouwmachi nes, Nieuw-Vennep. R.c. mr. E. J. W. Top, Cur. mr. A. Beets, Haarlem. De Handelsvenn. onder de firma Gebr. Peschier in liquidatie. Lisse. Veldhorst straat 35. R.c. mr. E. J. W. Top, Cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. Pieter Peschier, bloembollenkweeker, Noordwijktrhout, Zilker Binnenweg R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. K. A. F. J. Plies ter. Haarlem. Laurens Peschier, bloemist, Lisse, Velt- horstsir. 35. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. K. A. i. Pliester, Haarlem, 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14